Zondag 6 September 1903 3 centiemen per nummer 36" Jaar 3836. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL, VRIJHEID De Wetgeving Arbeidsongevallen OM ZES MILLIOEN Medeburgers Catholieken Zondagrust. Niet vergeten I Weidebouw Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8LTM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 5 SEPTEMBER igo3. NOPENS DE IN ZWITSERLAND. Alvorens in onze uiteenzetting verder te gaan, moeten wij aan onze lezers doen opmerken dat de wet van 25 juni 1871 over de verantwoordelijkheid der fabri kanten slechts toepasselijk is op de fabrie ken. Wij hebben in ons vorig artikel op dat punt niet genoeg gesteund en daarom komen wij er op terug. Wat is nu eene fabriek Om de bepaling ervan te hebben moe ten wij opklimmen tot de wet van 23 Maart 1877. Wij vinden ze in artikel 1. Het luidt Alle nijverheidsinrichting waar een min of meer aanzienlijk getal werklieden tegelijkertijd en regel- 1 matig, buiten hunne woning en in een gesloten lokaal arbeiden, moet als eene fabriek aanzien worden en is 1 onderworpen aan de voorschriften der 1 huidige wet. Het getal gebruikte werklieden moet min of meer aanzienlijk zijn. Indien geene bijzondere reden bestaat om de arbeidsplaats als een fabriek uit te roepen, zijn de inrichtingen waar 5 werk lieden en min slechts arbeiden niet als fabrieken te aanzien. Buiten hunne woning. Daaruit volgt dat de tehuis-nijverheid niet aan de wet is onderworpen. Het lokaal moet gesloten zijn. Eene brouwerij, bijvoorbeeld, is dat een ge sloten lokaal De toepassing der wet gaat niet dus zonder groote moeilijkheden. Ook zagen de vakmannen met uiterst genoegen de wet op de verplichte verzekering tegen ziekte en ongeval door den Raad in 1899 aangenomen worden. Helaas 1 Zij hadden gerekend zonder den waard. De Volksstemming kwam alles bederven die schoone wet wierd ver worpen. Komen wij thans tot onze schapen terug. Artikel 6 bepaalt welke schadeloosstel lingen moeten toegestaan worden. Er zijn twee gevallen volgens het slacht offer of gewond of gedood is. Is het slachtoffer of onmiddelijk of na behandeling gestorven dan bevat de vergoeding i® De gelijk welke kosten die gedaan zijn geweest voor de genezing. 2° de schade geleden door den afgestor vene gedurende zijne ziekte, ten gevolge der volkomene of onvolledige ongeschikt heid tot werken. 66® Vervolg. Toen zij trouwden, wist zij er zelf niets van, eerst later, na den dood van haren vader, heeft zij het ontdekt en het toen voor haren echtgenoot verborgen ge houden. Wanneer de nauwgezette man nu te weten kwam, dat hij zijn eerlijken naam gegeven had aan de dochter van een misdadiger, dan zou hij sterven of krankzinnig worden van woede. Wat Mevr. Dorgeur betreft, zij gaat nu reeds gebukt onder haar verdriet, want Sorandal doet haar eene wreede marteling onder gaan, geloof dat gerust, en zij zou het zeker niet overleven, wanneer de smet, die op haren naam kleeft, aan den dag kwam. Thans, nu gij alles weet, spreek Wilt gij de verantwoordelijkheid voor al die onheilen op u nemen Mijn God stamelde Olivier vol ontzetting. Jacques antwoordde met nog meer kracht De arme vrouw heeft mij zooeven die bekentenis gedaan, om ons te beletten een schandaal uit te lokken, dat haar en haren echtgenoot ongetwijfeld dooden zou en dan zou Gisèle toch zonder bescher mer, alleen op de wereld achterblijven. Zij heeft smeekend voor mij op de knieön 3° De begrafeniskosten. Geen som of maximum is nopens dit punt bepaald in de wet. 4° de schade geleden door leden der familie wiens steun de afgestorvene was. De rechthebbenden worden vastgesteld het zijn de echtgenoote, de kinderen en kleinkinderen, de ouders en grootouders, de broeder en zusters. Is het slachtoffer slechts gewond of ziek ten gevolge eener beroepskrank heid waarover art. 3 handelt dan be grijpen de vergoedingen i° de onkosten van ziekte en verzorging. 2° de schade geleden door den gekwet ste of door den zieke ten gevolge der ongeschiktheid tot werken,'t zij die onge schiktheid totaal of gedeeltelijk, duurzaam of van voorbijgaanden aard is. De Vrederechter van het Kanton waarin het ongeluk is voorgevallen, beslist over het cijfer hij houdt rekening van al de omstandigheden der zaak. Thans echter zijn zekere palen gesteld, alles is niet meer aan zijne wilkeur overgelaten. Zelfs in de ernstigste gevallen mag dt som welke als schadevergoeding wordt toege staan, niet hooger zijn, in kapitaal, dan zesmaal het jaarloon van den bedien de of van den werkman en in geenen deele 6000 franken te boven stijgen. De vergoeding gaat dus nooit boven 6000 fr. Zij wordt of in kapitaal uitge keerd of te wel mag de Vrederechter, met de toestemming van al de belang hebbenden, dit kapitaal in eene jaarrente omkeeren. Er bestaat echter een geval waarin de Vrederechter aan dit maximum niet is gehouden, dat is wanneer het ongeval het gevolg is van een vergrijp van wege den patroon waarover deze voor de boetstraffe lijke rechtbank moet verantwoorder. Wij zouden graag eens de statistieken der veroordeelingen willen zien om te weten hoe dikwijls die bepaling reeds tot toepassing is gekomen. Het zou ons niet verwonderen dat men dit getal met een rond cijfer, eene O, kon uitdrukken. Dat zijn van die bepalingen die om wille van de volledigheid in de wet sluipen. Wij zijn er verre van ze af te keuren. De wetgever moet zooveel moge lijk alles voorzien. Wij moeten hier nog bijvoegen dat de kosten van geneeskundige verzorging, van onderhoud en van begraving in dit maximum niet zijn begrepen. De gevolgen van een ongeval kunnen veranderen zij kunnen of verzwaren, de zieke kan zoover komen gansch onbe kwaam te zijn zich zeiven te helpen, zij kunnen ook verminderen de wonden kunnen genezen en mettertijd de bekwaam heid tot arbeiden vermeerderen. Welk ook het geval, zij, het maximum gelegen, met gevouwen handen, het gelaat overstroomd door tranen. O Olivier, wanneer gij er bij geweest waart, dan zou zij u hebben doen ontroeren, evenals ik zelf tot in het diepst van mijn hart getrof fen was. Jacques zweeg en stakjzijn broeder de hand toe, die deze greep en, terwijl hij snikkend met het hoofd tegen den schou der van zijnen broeder leunde, riep hij uit O ik ben dus verloren, ik ben red deloos verloren Ween, arme Olivier, zegde de oudste broeder zacht, ween en geef uw hart lucht. Ja, het leven kan soms een last zijn VI. De medeplichtigen. Aan het middagmaal op Pierrefite heerschte eene gedrukte stemming. Noch Gisèle, noch mevrouw Dorgeur waren aan tafel gekomen. Dorgeur, die kort na het vertrek der broeders Fromentel thuiskwam, was niet zoo goed geluimd als gewoonlijk mis schien deed in zijn binnenste zich eene stem hooren, die hem zegde, dat hij niet goed handelde, met het huwelijk van Gisèle en Sorandal. Sorandal was blijkbaar gejaagd, hij at weinig en met weerzin zijne flesch wijn raakte hij tegen zijne gewoonte, in het geheel niet aan. van 6000 frank of zesmaal het jaarloon mag nooit overschreden worden. Verergert de ziekte dan kan de Vrede rechter, bij uitzondering, de som der vergoedingen verhoogen. Hij kan in tegenover gesteld geval ze ook verminde ren ten gunste van den nijveraar indien de wonden zich min erg aanstellen als men het eerst voorzag. Dit alles is logisch. De kiesstrijd is voor goed begonnen. 't Wordt tijd, laat ons de wapenen her nemen en ten strijde togen De vijanden schijnen te sluimeren. Het is hier stil in Aalst, schrijft Groene Pie, goed om vlas te zaaien. Ja, 't is hier stil in Aalst, 't is als of de date der kiezing nog verre verwijderd ware. Maar dat belet niet dat we moeten waken. Rusten mogen wij niet. Een oog in 'tzeil Alle catholieken moeten in 't vuur van den strijd der aanst. gemeentekiezing. Het geldt te weten of wij het bestuur onzer Stad zullen laten overgaan in de handen der vijanden van God, Kerk en Priesters Het geldt te weten of wij ons catholiek onderwijs in gevaar zullen laten brengen; Het geldt te weten of wij ons zullen laten overrompelen door dezen, die den klassenstrijd voerende, den eenen stand tegen den anderen opjagen Het geldt te weten of wij de kleine neeringdoende burgerij willen laten uit roeien door dezen die hare dood, door de roode en groene coöperatieven, gezworen hebben Het geldt te weten of wij onze stemmen zullen geven aan de groene helden van Chipka en aan hunne liberale makkers die ons, catholieken, gedurig lasteren en uit schelden voor ai wat slecht is, verraders van de stad, verraders van 't werkvolk, broodroovers, loondieven en meer andere scheldnamen die ze ons wekelijks naar 't hoofd slingeren... Ja, naar 't hoofd slingeren uit haat en nijd en om het verraad tegen het catho liek vaandel dat ze zelve pleegden te ver- schoonen en te verrechtveerdigen. Medeburgers Catholieken de wapens gegrepen, allen in 't vuur van den strijd, manmoedig en heldhaftig en de schitte rendste zege zal op 18 October aanst. de onze wezen Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 6 Sept. M. De Valckeneer, Esplanade. De twee gasten, Riberprey en Gala- brun, hadden wel moeite gedaan om het gesprek in gang te krijgen, maar zij be kwamen weinig of geen antwoord op hetgeen zij zegden en daarom hadden zij het spoedig opgegeven slechts wierpen zij elkaar nu en dan een blik toe, alsof zij zeggen wilden Een vroolijk gezelschap hier. Zij zouden tot aan de voltrekking van het huwelijk, dat nog in dezelfde week moest plaats hebben, op het kasteel ge huisvest zijn. Zoodra de koffie gebruikt was, geleidde Sorandal hen naar hunne kamers, onder voorwendsel, dat zij wel verlangend naar rust zouden zijn vervolgens, na afscheid genomen tc hebben van zijnen aanstaan den schoonvader, begaf hij zich ook naar zijne kamer, Tony de kamerdienaar, die tot zijnen dienst was aangewezen, wachtte hem daar, maar hij zond hem met norsche woorden weg. Hij had behoefte aan de eenzaamheid om na te denken. Tony anders gezegd de inspecteur van policie Flick ging trouwens niet verder dan den gang en verschool zich daar in eene nis, achter een bronzen beeld, van waar hij de deur der kamer van Sorandal in het oog had. Zoodra deze alken was, wierp hij zich in eeqen zetel en verzonk in diep gepeins. Hoe waren die twee broeders Fromentel Kiezing jaar, karteljaar zijn ten onzent synoniem geworden. De wraatzuchtige wolven houden dan een oogenblik op elkander te verscheuren om zich op den gemeenen vijand te werpen, welken zij graag buiten het gemeene recht zouden verklaren Het klerikalism dat is de vijand wordt de vereenigingskreet waar in eê zij ten strijde togen. Het zal geene verwondering moeten baren dus indien op vele plaatsen mon sterverbonden tot stand komen. Wij zeg gen op vele plaatsen niet overal is het spel gelukt, toch overal is het beproefd maar persoonlijke kwestien hebben het in den dieperik geholpen. De pogingen hebben schipbreuk geleden op de zand plaat van eigenbelang er. schraapzucht. Wat er ook van zij, op de plaatsen waar hond en kat zich hebben kunnen vereenigen, daar moeten de kiezers over wegen wat beoogd wordt door zulke monsterachtigheden en op welke voor waarden zij tot stand zijn gekomen. Het kartel is eene markt van gefopten. En zonde: ling alhoewel dit punt meer maals is uitgewezen, toch komt de vraag aan 't orde van den dag bij iedere ver kiezing. Hoe verbazend groot moet de haat toch zijn, welke ze te zamen voert. Want uit loutere haat tegen de catholieken wordt er gekartelleerd. Wij roepen de kiezers toe: Meditferen- Kiezers, gij moet overwegen dat de socia listen immer en altijd voor hun pro gramma uitkomen dat zij dus, zonder aan hun gegeven woord te kort te blijven zij dat programma verwezenlijken kunnen! Hoor artikel 25 van het socialistisch leidschrift a De werkerspartij (lees socialisten) gaat geene verbonden met andere veree- nigingen aan dan op voorwaarde de integriteit, de volheid van haar leid schrift te handhaven. Dat de liberalen zich geene begooche lingen maken, zich niet beklagen indien zij voor de rooden de kastanjen uit het vuur halen. Le Peuple roept uit Wij doen geene toegevingen aan de liberalen, 't zijn de liberalen die aan ons toegevingen doen. Dat is geen gedacht dat aan Le Peuple is ontsnapt in de hevigheid van den strijd of hem ontrukt door de klachten van on tevredene partijgangers. Neen. Dat is het niet het is 't gedacht de geest der partij. Hoor dit zelfde blad in een andere om standigheid Onze vrienden mogen nooit vergeten dat zoo de socialisten aan eenen kies- strijd deel nemen, 't zij alleen of het >1 zij in verbond, zij strijden met heel hun programma en dat de hervor- mingen op huishoukundig gebied, de onteigening, bij vookbeeld.op het voorplan moeten staan, n op Pierrefite gekomen Dat kon geen toeval zijn geweest, want zij wisten hoe geheim het ook was ge houden van het voorgenomen huweiijk van Sorandal met Gisèle. Wie had hun dat gezegd Een raadsel. De houding van die twee broeders maakte hem zeer ongerust, die van Jac ques nog meer dan die van Olivier. Den jongsten beschouwde hij als een heethoofd, wien hij, zoo het duel door ging en wat zou het kunnen beletten wel door een juist gericht schot of door een krachtigen degenstoot den mond hoopte te snoeren. Maar de oudste In de kalmte van den scheepsdokter, in den minachtenden blik, waarmee hij hem had aangezien, was iets, dat Soran dal angstig maakte. Bij hunne laatste ontmoeting nog was Jacques Fromentel beleefd en voorkomend geweest, nu was hij eensklaps stroef en somber geworden, hij had zich geheel bij de vijandelijke houding van zijnen broe der aangesloten, maar tevens eene min achting getoond, alsof hij hem, Sorandal, niet behoefde te ontzien. Wist hij iets Hos Van Proteau Sorandal sidderde bij de gedachte, dat zijn geheim, waarvan zijn leven afhing, in handen was van iemand, die hij slechts a 't Is alleen onder die voorwaarden dat het congres der partij de kiesverbonden heeft toegelaten. Kiezers, op het voorplan staat de on teigening De kiezing is voor de socia listen dan een middel om de partijgangers te tellen dergenen die allen rijkdom, 't is te zeggen, landen, meerschen, huizen, fabrieken, enz. aan den Staat willen ver klaren, i. a. w. voor den Staat willen stelen of rooven. Dat is hun doelwit niet alleen als zij afzonderlijk strijden maar zelfs als zij het kartel aangaan. Al de stemmen op de kartellijst afge geven zijn die welke de onteigening goedkeuren. Kiezers, is dit ook uw gedacht Hedendaags moeten de landbouwers bij hunnen stal leven. Die levert winsten op, terwijl het meerendeel der nijverheids- planten veel van hunne weerde verloren hebben en met moeite onzen arbeid loonei: Doch wie zijnen veestapel wil uitbrei den, moet eerst voor voeder zorgen. Tegenwoordig ziet men dan ook vele nieuwe weiden aanleggen. En daar de herfst het geschikstc tijdstip is, meenen wij onze lezers nuttig te zijn, met hun hierover een en ander mede te deelen. GROND. De keuze des gronds laat in 't algemeen niet veel te wenschen. Ieder weet toch dat grassen eenen tamelijk vochtigen grond veikiezen en daarom neemt men zulke voor weiden. Heeft men hier of daar een stuk land waar men denkt te kunnen bevloeien, men geeft daaraan den voorkeur. Het water maakt immers het gras. Van eenen anderen kant, boe dichter wij de weide bij de hoeve kunnen krijgen, hoe beter. Des winters of in verloren oogenblikken kan men er zonder groot ongemak vloei- mest, opvoeren en des zomers heeft men gestadig de dieren onder't oog. BEWERKING. De voorafgaande bewerkingen worden niet door iedereen naar behooren uitgevoerd. Hoevelen toch verkeeren nog in den waan dat het voor gras, allicht wel ge noeg is, en die cr zelfs zooveel zorgen niet aan besteden als aan gewoon bouw land Daarin heeft men groot ongelijk en eene goede bewerking in allernoodzake lijkst, dewijl de grond wellicht in langen tijd niet meer zal omgeploegd worden. De aarde moet dus eens goed losgemaakt worden door diepvoren, uitzetten, enz. Men zal er ook op waken den grond zoo effen mogelijk te leggen, ten einde vloeimest en water regelmatig te kunnen verdeden. BEMESTING. Waarom geld verkwisten en meststoffen verspillen om oppervlakkig kende. Zeker, Proteau zou hem niet met opzet verraden, daarmee zou hij ook zichzelven in het verderf storten, maar een onvoor zichtig woord kan de noodlottigste gevol gen hebben. Was Jacques Fromentel in aanraking gekomen met Proteau Waarschijnlijk was het niet, maar even min onmogelijk. Indien Jacques Fromentel iets wist, dan kon hij hel van niemand anders dan van. Proteau gehoord hebben. Sorandal was opgestaan en liep met groote stappen op en neer zijn hoofd gloeide. Tweemaal bleef hij staan bij een tafel tje, waarop eene karaf water s'.ond, schonk zich een glas in en ledigde het met lange teugen. Tevergeefs trachtte hij zich gerust te stellen door tot zichzelve te zeggen, dat hij zich misschien noodeloos ongerust maakte, dat Jacques Fromentel niets ge zegd had, waaruit men zou kunnen op maken dat hij iets wist. Zijn angst kwam niet tot bedaren, inte gendeel, hij groeide van minuut tot minuut aan. Hij begon zich nu ook bittere verwijten te doen. Had hij niets in plaats van Proteau te Parijs te laten, hem naar het buitenland moeten zenden, naar Londen bij voor beeld gras te doen groeien, dat toch van zelfs schiet Zoo redeneeren hedendaags nog onbedachte landbouwers. Ja, gras schiet als van zelfs tusschen de straatsteenen op. Dus eerst en vooral bij het aanleggen eener weide eene goede bemesting met stalmest. Dit zal den grond mullig en los maken. En later kan men toch geen stal mest meer inwerken. Vloeimest ook is opperbest. Men zorge dat de grond er van doortrokken zij. Doch, men zou ons kunnen antwoor den t Waar gaan wij dit al halen of moeten wij 't ander land nuchter zaaien?! Wij nemen deze opmerking graag aan. want wij weten dat zij zeer gegrond is. En daarom ook, vriend landbouwer, in geval ge niet over genoegzame hoeveel heid stalmest, noch beir beschikt, raden wij u aan uwe toevlucht te nemen tot de handelsmeststoffen, middel, dat altijd de redplank blijft. In eerste plaats noemen wij guano, maar wij bedoelen echte Peruguano, en geen nagemaakte kunstguano. Ongeveer 3oo k. per hectare bij het .aanleggen flink met de eg ingewerkt, is eene goede be mesting. Die meststof bevat stikstof en fosfoor- zuur genoeg om de jonge grassen welig te doen opschieten ze bestand te maken tegen de wintervorsten en eene goede op brengst te verzekeren. Heeft men stalmest en beir moeten spa ren of er hoegenaamd geen kunnen ge bruiken, dan zal het raadzaam zijn in de lente nogmaals van 200 tot 3oo k. guano alsdekvet te gebruiken. Maar daar de opgeloste guano^enkel 2 ®/0 potasch bevat, zal men, ten einde den grond geen gebrek te laten lijden aan dit element, dat zeer goedkoop is, en dat vooral in zandgronden nog al ontbreekt, wijselijk handelen, in leemgrond aoo k. chloorpotasch en in zandgrond 5oo k. kaïniet in te werken. Derwijze heeft men eene volledige mest stof die ongeveer van 100 tot 140 fr. per hectaar kost, wat rijkelijk, zelfs van het eerste jaar, door de meerdere opbrengst zal vergoed worden. Is de grond arm aan kalk, dan zal eene bekalking ook zeer gewenscht zijn, ZAAD. Wat het zaad aangaat, ge bruik geen afvaagsel van den hooizolder, tenzij het van eene zeer zuivere weide voortkwam. Koop liever bij eenen trouwen zaad- handelaar het noodige graszaad en Iaat niet na er wat bastaardklaver in te mengen. Om te weten welke grassoorten gij zult verkiezen, zie eens rond welke er best lukken in de streek, of wat nog beter is, raadpleeg den heer Staatslandbouwkun- dige, die u volgaarue daarover gratis de gewenschte iulichtingen zal geven. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbodb. Hij had er destijds wel aan gedacht, maar hij was bang geweest, dat het plot seling verdwijnen van Proteau achter docht zou hebben opgewekt. Hoe jammer dat hij niet alleen had kunnen handelen, dat hij zich dien mede plichtige op den hals had moeten halen, maar daar was nu toch niets aan te veran deren en Sorandal dacht er ook niet langer over. Eensklaps stampte hij ongeduldig op den grond. Hoe kon hij, anders zoo koelbloedig, zoo vastberaden, zich nu zulk eene vrees aanjagen In plaats van hier peinzend rond te wandelen, moest er gehandeld worden, moest hij het gevaar in de oogen zien en zich rekenschap geven van wat hij te duchten had. Zooveel was hij zeker, dat Fromentel niet alles wist, want in dat geval zou hij zijnen tijd niet verloren en reeds met den procureur der republiek aan het hekken van het kasteel Pierrefite hebben gebeld, om Sorandal opnieuw in hechtenis te doen nemen. Wanneer Proteau gebabbeld had, dan konden het maar eenige woorden zijn ge weest, die hij zich onvoorzichtig had laten ontvallen, en hetgeen de broeders wisten, kon slechts op vermoedens be rusten, en niet door bewijzen gestaafd zijn. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1