Een alarmkree t. De leeperikken;^ De roode winkelpolitie- Twee modelpriesters. - Van tak op tak. Eene bekentenis d„caa2jJ™ Land- en Tuinbouw. WIJDIKTQ Priesterlijke benoeming. AALST. Allerhande nieuws. In een Hollandsch dagblad, d< Stan daard, dat algemeen aanzi n wc dt als het orgaan van het huidig kabini: jhoofd Dr Kuyper, is onlangs een artikel ver schenen over de schoolkwestie, dat door onze Noorderburen druk is besproken geworden Het verdient dan ook ten volle de aan dacht van alle ernstige Hollanders. Immers het betoogt, dat het onzijdig onderwijs, zelfs getemperd door enkele vrijheidswaarborgende schikkingen, zoo als het bij onze Noorderburen bestaat, geenszins aan de verwachtingen heeft beantwoord, die men bij zijne invoering ervan koesterde. Het heeft niemand be vredigd noch de geloovigen, die een vollediger, meer van godsdienst doortrok ken onderricht verlangen, noch de vrij denkers, die er maar over tevreden zijD, wanneer zij het kunnen misbruiken om er een antiklerikaal propagandamiddel van te maken. De Standaard bevestigt overingens, en die bevestiging wordt niet tegenge sproken, dat alleen de socialisten voor deel hebben getrokken uit de onzijdig- making van het onderwijs. Het aantal officifiele onderwijzers, die bij de revolu- tionairen aangesloten zijn, is aanzienlijk s genoeg, zegt het Hollandsch orgaan, om n van een openbaar gevaar te spreken. Natuurlijk zijn deze onderwijzers, som migen misschien zonder het opzettelijk te willen, voortplanters van de roode denk beelden. 't Is echter gekend, dat vele dier opvoeders aan de socialistische propagande een ieverig deel nemen, door bijdragen in de dagbladen en door hunne bemoeiing in den dagelijkschen omgang. Dank aan hunne aanhoudende werking is de offi cifiele school in Holland, in tal gemeenten, een waar broeinest van socialistische kweckelingen geworden. Des te gemak kelijker slagen zij erin hunne roode prin ciepen te verspreiden, daar de godsdien stige overtuiging deze niet lang in den weg staat. In de groote steden en in de nijver heidsmiddenpunten heeft de roode kanker zich reeds zoover uitgebreid, biedt het opkomend geslacht zulke onmiskenbare teekens van omwentelingsgezindheid aan, dat het orgaan van M. Kuyper zich af vraagt, of de openbare denkwijze zich de zaak niet dient aan te trekken, en of de openbare machten niet ten plicht hebben maatregelen te beramen, om de stand vastigheid der nationale instellingen en de rust en de veiligheid des lands te verzeke ren. Onder die maatregelen beveelt de Standaard aan de begunstiging van het vrij onderwijs en het eischen van strenge waarborgen van geschiktheid van 't on derwijzend personeel. Die alarmkreet van het Hollandsch blad verdient ook in ons land de algemeene aandacht te vestigen. Immers, hier ook werkt de onzijdige opvoeding, die in de volksscholen onzer steden en onzer nij verheidscentrums gegeven wordt, het socialism in de hand hier ook zijn tal van onderwijzers de roode princiepen toe gedaan, en, wat nog erger is, wordt ruste loos door liberalen en socialisten gestreden en geijverd om het onzijdig onderwijs algemeen en verplichtend te maken. Dat de verblinde behoudsgezinde libe ralen het schrijven van de Standaard overwegen en... de oogen openen. kelpolitiekers der Saskaei houden zich, in hun orgaantje, ook onledig met de zoogezegde gebreken onzer stadsbegroo- ting. Zij nemen letterlijk over wat in den armtierigen Dendergalu hierover vroe ger verscheen. 't Zijn nu, volgens de leeperikken, de liberalen niet meer die al 't verstand der wereld in pacht hebben, maar wel zij en zij alleen. 't Verwondert ons niet, 't is het oude deuntje Wij, catholieken, zijn dompers, in de oogen der leeperikken, wij hebben geen begrip van wat eene moderne stad zijn kan, als de rooden er zouden den scepter voeren. Geen begrip van maar de voorbeel den zijn er van gemeenten beheerd door de socialisten om ons dit begrip te geven. Wij hebben Seraing en Frameries. Te Seraing is de gemeentelijke geldkas tot op den bodem ledig gelekt. Te Frameries, een Waalsche gemeente, heeft de dd. Schepen al de rekeningen der leveranciers doen binnen komen en reeds is gebleken dat de schulden de 220,000 fr. te bovengaan... En er zijn steerten aan want alle leveranciers zonden nog hunne rekeningen niet in. En dit zou ons 't begrip niet geven van wat eene moderne stad onder de heer schappij der rooden zijn zou O gi verwaande guiten 1 "t Is eene onbetwistbare zaak wij, catholieken, hebben geen verstand van de Stadszaken te beheeren maar zij, roode winkelpolitiekers wel. En moesten zij hier meester zijn, ze zouden i° De belasting op het inkomen in voeren 20 Exploitatie van het gemeentedomein in ieders belang. Zoo, zoo, 't honingpotje eerst goed vullen. Exploitatie van 't gemeentedomein Wat mag dat wel beteekenen De ge meentelijke bouwgronden, denken wij, zoo voordeelig mogelijk aan den man brengen om er huizen op te bouwen en werk aan ambachters en werklieden te verschaffen. En dat gebeurt. Exploitatie Ah wij zijn er Ze zouden die 8 of 9 dagwanden bouwgron den beplanten met patatten, bloemkoolen, spruiten, savoien, rapen enz. enz. tot voordeel van 't algemeen. Wat geniën Allons, Aalstenaars, voert die groote roode feniksen triomfantelijk naar 't Stad huis... neen naar den kiesketel om er spiritus van uilen van te stoken En als men de uilen van Chipka er bij doet zal 't sterke, zeer sterke uilenspiritus zijn lrpTio de gezworen vijanden der kleine neeringdoende burgerij, beweren dat wij lasterden als we schreven dat de bakkerij 3o p. h. winst oplevert aan de geldschieters of kapitalisten. En we worden bedreigd met al de strengheid van Moeder Justicia.,. Brrrrr 1 Kom maar af Er zijn geene geldschieters of action- nairs, zegt men, maar wel, menschen die enkele honderde franken hebben gespaard en ze in de zaak of onderneming hebben geplaatst tegen 4 p. h.... En de dividend dan Dat zijn zeker geen geldschieters ofte kapitalisten, zij die deze honderden franks hebben gestort. En die geldschieters zijn zeker toch werklieden die hebben kunnen sparen en dit ondanks de bewering der roode leepe rikken dat men hen eene te geringe dag huur betaalt. Hoe sparen als men te kort heeft Maar het komt hier op geene honderde franken aan om al die huizen en gebou wen aan te koopen, om die bakkerij in te richten, die bazars van waren te voorzien daarvoor zijn er duizenden en duizenden franks noodig. En wie is die kapitalist of kapitalisten die de geldschieters zijn Hand aan Hand is eene succursaal van Vooruit van Gent dat is gekend en geweten Hand aan Hand is eene socia listische kapitalistische inrichting die gesticht is om de kleine burgerij, de men schen die, met hunne kleine neering en werken daarbij, door de wereld geraken te ruïneren en tot den bedelstof te doe men. Ziedaar Men leest in Vooruit De meeting, den Zondag 16 Augusti t gegeven door priester Fonteyne, die de catholieken ferm afgezweepte, heeft ook goed gedaan. Een priester, die door de socialisten, door de vijanden van God en de H.Kerk, wordt geloofd en geprezen omdat hij de catholieken afzweepte Op 12 September 1894, schreef Het laatste vuil Nieuws het orgaan der godverloochenaars en van de vijanden van Kerk en Priesters M. Daens (Pilatus) is geen man, zoo- als men dagelijks ontmoet. Een priester, in eene herberg, te midden van pint en pot, gezeten tus- schen liberalen en socialisten hooren n uitvallen op M. Woeste, den warmsten n verdediger der priesters, is dat niet vol- n doende om belangstelling en bewonde- d ring te verwekten Op eené meeting te Lede, den 16 Sep tember 1894, zegde Pilatus Daens God is de eerste socialist geweest. Twee ongehoorzame gezalfden des Heeren geloofd door de socialisten, door de godverloochenaars, door de gezwoorne vijanden van den R. C. Godsdienst, der Priesters en Kloosterlingen 1 Is 't dan ook te verwonderen dat deze twee modelpriestcrs in de gratie der francma^ons staan. Ja, is het te verwonderen dat de Fran- sche francmacons, in hunne logie, een omhaling deden ten voordeele van Pila tus Daens. Die omhaling bracht 80 fr. op, juist de hedcndaagsche geldweerde der 3o zilverlingen die Judas als loon van zijn verraad opstreek. Pilatus Daens rakkelde die 80 franks bij en ging ze aan 't zeestrand opsmteren, terwijl Judas zijne 3o zilverlingen in den tempel wierp. Ziedaar het verschil van de differentie. Een model bestuurder. Gezel De- fraiteur, oud-bestuurder van het Maison du Peuple, van Verviers, en daarin ver vangen door een ander Citoyen, stelt eene wedding voor dat hij ten laste van zijnen opvolger de volgende feiten bewij zen zal (i Dat hij in eens 3.000 kil. gebrande koffie heeft gekocht, niet om geleverd te worden bij gedeelten, naarmate der be hoeften, maar in ééne enkele verzending. Deze koffie betaald aan fr. 1,45 den kilo, is moeten herverkocht worden met een verlies van 70 tot g5 centiemen den kilo Dat hij 5oo kilo haver heeft laten be schimmelen, zoodat zij op den mesthoop moest geworpen worden. Dat hij 5ookil. wortels, bestemd voor de paarden, heeft laten verrotten (i Dat hij om bloem van geringe hoeda nigheid te gebruiken, azijn in den deeg heeft gemengd, tengevolge waarvan met duizenden kil. brood, dat niet eetbaar was, bij het mest zijn moeten geworpen worden Dat hij een zot paard heeft gekocht voor 65o fr. dat hij bij gelegenheid heeft gehad het weer te verkoopen voor 25o fr. maar dat hij geweigerd en het 's ander daags afgestaan heeft voor 2o5 frank. Dat hij de kosten eener afvaardiging bepaald op 20 frank, voor twee dagen ver blijf in Brussel, zoozeer heeft vermeerderd dat er 80 frank voor in rekening gebracht zijn. Als Defraiteur dat al bewijzen kan, dan zal er in die roode coöperatief nog wat anders rot zijn dan de haver en de.... ka rotten. En de roode winkelpolitieker durven er dan op boffen, dat zij al 't verstand der wereld in pacht hebben. Het weer in September. M. Jules Capié heeft zich gespoed, om ons het weer voor September te voorspellen. Zijne voorspellingen voor September over 't algemeen goed en luiden als volgt Van 1 tot 3, voortzetting van het weer van Augustus. Van den 3 tot 6, hooge drukking en schoon weer. Van den 7 tot 18 hooge drukking over het westen, het mid den en het noorden van Europa. Schoon en warm weer. Onweertn 10, 12 en i3. Den 18, algemeene verlaging over Frank rijk en de Alpen. Van den 19 tot den 23, voortzetting van schoon warm weer. Lage drukking echter over het noordwesten van Europa, over Ierland, de golf van Gas- conje, Frankrijk en de golf van Genua. Lage drukking den 27, 3o Sept. en 2 Oct. Groote zuidwesterwind en tempeest over West-Europa. MEM zou waarlijk zeggen dat de groote feniksen die onze Aalstersche blauwe, groene en roode organen helpen aaneenflanzen, of liever, de verwaande jannen, die over den financieelen toestand onzer stad aan 't wawelen zijn. het besluit hebben genomen van maar altijd aan te wavelen zonder rekening te houden van de terechtwijzingen die wij deden. De devies dezer groote feniksen is on betwistbaar Ik bekreun mij om die terechtwijzingen niet en wawel maar altijd voortik houd het met den papegaai en herhaal maar altijd 't zelfde liedje. Wij zouden dus op onze beurt weke lijks onze terechtwijzingen moeten her halen en aantoonen met welke kwade trouw zij de zaken onder een valsch dag licht voorstellen, Neen, neen, wij zullen or.s wel wach ten dat dwaas en dom gewavel herhaal delijk te weêrleggen. Onze geachte lezers zouden gaan den ken dat wij hen als bekrompen van geest ger.oeg aanschouwen om met hen de vijf minuten te mogen houden. Weet men, hoe de sommen voor het monunient-Brialmont in het leger worden vergaard Men trekt betrekkelijk aanzien lijke sommen af op de menagie-massa of, nog eenvoudiger, men houdt sommen af op de soldij der onderofficieren en de jaarwedde der officieren. Natuurlijk vraagt men daartoe niemands toestemming en durft ook niemand protesteeren. In verscheidene regimenten heeft men dit schoone stelsel toegepast en de Bel- gique Militaire weet het niet anders te verdedigen, dan door den officier te be- leedigen, die de zaak aan een onzer con fraters verklapte. Daar zou zoo maar eens iets moeten gebeuren voor eenen katholieken gene raal Al de liberale gazetten schreeuwden van dwang en oneerlijkheid. Nu opent er geen enkel den mond. 't Is immers een van de kopstukken der Loge, die ver heerlijkt moet worden Uit Dek Werkman van Vrijdag 4 September igo3 En als men aan de stadskas denkt i) van 1890 tot 1892. Dieven aan de kas. Dieven in 't meervoudig Dieven Een enkel persoon stond te recht en vol gens Pie Daens-Mayart waren er meer dieven aan de kas Wie zijn ze die andere dief of dieven dat hij ze noeme De heer M.-L. Gheeraerdts onze acht bare Burgemeester, om zijne eerlijkheid en deftigheid alom geroemd, was alsdan Schepen van financiën. Dieven aan de kas van 1890 tot 1892, werpt dat geene snoode verdenking op hem die alsdan 't beheer der stedelijke gelden in zijne uitsluitelijke attributies had Die lasterlijke zinspelingen zijn alleen P. Daens-Mayart, den lafaard der lafaards waardig I... De Jezuieten in Duitschland.Wij hebben onlangs gemeld dat, volgens de Reichsbote, van Berlijn, keizer Wilhelm zijnen kanselier, M. von Boluw, zou be rispt hebben wegens zijne houding in de kwestie der Jesuieten en de machtiging zou ingetrokken hebben, vroeger aan het ministerie gegeven, afschaffing van de wet, waarbij de Jesuieten uit Duitschland verbannen zijn, in den Bondsraad voor te staan. Terzelfder tijd als de keizer een vleiend telegram van bedanking zond, als ant woord op het adres van hulde hem door den Duiischen Katholiekendag toege stuurd, heeft de Norddeutsche Allge- meine Zeitung aan de bovenstaande tijding van de Reichsbote eene uitdruk kelijke logenstraffing gegeven. De machtiging aan het ministerie gege ven blijft dus bestaan en men mag, dank aan den invloed van het Centrum, ver wachten dat binnen kort, terwijl de kloosterlingen uit het KATHOLiEKFrankrijk verbannen worden, het protestansche Duitschland zijne verbannene klooster lingen zal terugroepen. Wat is het Liberalism. Koning Leopold I, bijgenaamd de Wijze, zegde eens, aan zijnen vertrouweling en vriend, den heer de Stockwar Bij ons, in België, is de katholieke partij de eenigste partij die een sterk standpunt aanbiedt de liberale partij is eene wegzinkende zandbank, altijd bereid om zich te ontbinden onder den immer klimmenden stroom der gedachten van opstand en revolutie, a Hoezeer zijn die woorden van onzen eersten Koning nu bewaarheid. Wie is de sterkste vesting der maat schappelijke orde Wie, het eenigste bol werk onzer vrije instellingen Bekent dat èn orde fin instelling wel slecht zouden overgeleverd zijn aan de socialisten, of aan hunne handlangers, de liberalen. Een socialistisch portret door ci toyen Smeets geschilderd. Vele lieden beelden zich in dat het voldoende is zich socialist te heeten om socialist te zijn i) schreef citoyen Smeets. Het volk laat zich helaas, al tc dik wijls bedriegen door valsche broeders die, niet wetende van wat hoet pijlen te maken, zich wanhopig in de politiek werpen. Een groot getal onzer politiekers zijn misbaksels. Voor hen is de politiek alles. Als zij lot iemand spreken heeten zij hem mijn politieke vriend en op eiken oogenblik verklaren zij zich gereed om het even welk politiek punt te bespreken. c Maar klapper zijn geen oorden. Ik zou personen kunnen noemen die in hunne schriften een razend socialism ten toonstellen en buiten hun werkkabinet meer hoogmoed en harteloosheid aan den dag leggen dan de eerste de beste kapi talist. Wie het schoentje past trekke het aan. Ouderdomspensioenen. De Moniteur van Donderdag bevat de wet van 20 Augusti igo3, waarbij de wet van 10 Mei 1900 op de ouderdomspensioenen werd veranderd. Ziehier den tekst dier wet Eenig artikel. Aan artikel 8 der wet van 10 Mei 1900 wordt een tweede lid toegevoegd, luidende Te rekenen van 1 Januari igo3, wordt het bedrag van de jaarlijksche premie, ten beloope van de zes eerst gestortte franken, gebracht op A. 1 fr. per frank voor de belangheb benden die, op 1 Januari 1900, een leef tijd tusschen 40 en 45 jaar hadden be reikt B. i,5o fr. per frank voor de belang hebbenden die, op denzelfden datum, een leeftijd tusschen 45 en 5o jaar hadden bereikt C. 2 fr. per frank voor de belangheb benden die, op dezelfden datum, meer dan 5o jaar oud waren. Komt te vei-Bcliijnen. De behulpelijke gevangzitting uitgespro ken door de Politierechtbanken door Petrus Van Nuffel, bediende bij het Parket der Politierechtbank van Aalst. heeft. Het groot roode genie die 't ar tikel a Gemeentekiezing aaneen zee- verde, schrijft naïef weg ci Men mag hier dus wel zeggen, dat de liberalen eene kritische macht zijn, maar geen inrichtende, geen opbouwende zij zouden zeer zeker in de zelfde bui- tensporige handelingen vallen. Want een budjet verminderen dat gaat niet, heel zeker zal HET VER- MEERDEREN EN VERMEER- DEREN IN DE TOEKOMST. Aan die wet ontsnapt men niet meer. Dus, volgens bekentenis van dien roo den penlakei, moesten de liberalen, de groene en roode socialisten hier meester worden in onze stad er zou geen kwestie kunnen zijn van afslag der lasten maar wel opslag en nog opslag in de toe komst. Aan die blauwe, roode en groene wet ontsnapt men niet... Medeburgers 1 ge zijt dus veiwittigd Katten en muizen. De Amerikanen hebben eene nieuwe nijverheid uitgevon den. In den Staat Cansas is een groot terrein afgespannen met fijnen ijzerdraad. Daar worden duizenden zwarte katten gekweekt, wier huid eene weerde heeft van eenen dollar, 't Schijnt dat de katten zich zeer snel vermenigvuldigen. De zake moet dus winstgevende zijn, op voor waarde nogthans dat de voeding weinig kost. Dat ook hebben de Amerikanen voorzien. Zij voeden hur.ne katten schier uitsluitelijk met muizen, en deze laatste worden gekweekt met het vleesch der gestroopte katten. Dus de katten eten de muizen, en de muizen eten de katten. Wie 't niet gelooft, ga maar eens zien I Een probaat middel om muizen te ver jagen Men dreke of bestrijke eene vod met schippersteer en steke ze in de mui zenholen en weg zijn ze. N/IAR MfEfM OXS van ver- schillige zijden ten stelligste verzekert zouden de groene socialisten, alias de Daensisten, besloten hebben, bij de aanst. gemeentekiezing, het strijdperk te verla ten. De roode socialisten hebben dan ook besloten zich tot de groene socialisten te wenden en onder ander tot Groene Pie, om hunne stemmen te vragen voor de roode candidaten. Vreemd vee. In de maand Augusti zijn uit Nederland langs de grensstatie Esschen naar het buitenland verzonden 147 stuks fokvee en 2160 stuks slachtvee ter waarde van 210 duizend franks. Van het fokvee worden 22 stuks afgekeurd en naar Nederland verzonden. Men voege hierbij het duizendtal stuks slachtvee, ons uit Amerika toegezonden, en legge het voor aan degenen, die tegen weer en wind in blijven volharden, dat ons land vee genoeg oplevert. Daartegen schrijft de Brugsche cor respondent van a Het Handelsblad Dat er tegenwoordig geen gebrek is aan hoornvee bewijst eens te meer de offi- cieele opgaaf van de wekelijksche beesten markt. alhier gehouden. Er werden niet min dan 713 beesten le koop geboden 621 werden verkocht. Nog nooit bereikte onze markt zulk een cijfer. Er valt op te merken dat dit altemaal inlandsch vee is. Er was een tijd dat er ten nauwer- nood 90 koppen ter markt werden aange bracht. Indien deze toestand voortduurt, zullen de prijzen voor het gebruik er den tegenslag van gevoelen, zooveel te meer dat de vermeerdering van aanbod op alle markten werd waargenomen De Brusselsche bladen zeggen dat, in dien het vleesch nu nog niet afslaat, dit de schuld van de beenhouwers moet zijn. Wat antwoorden onze beenhouwers daarop Catliolieke Sterreken»- vrienden. Zondag 11. was het vlaggefeest, 't is te zeggen, de inzegening van de vlagge aan de Maatschappij ge schonken door haren Voorzitter,den jeug digen heer Herman Bosteels. Om 9 1/2 uren vergaderden ten lokale van den Catholieken Burgerskring rond de 400 leden welke zich van daar, de Ko ninklijke Harmonie van Moorsel aan 't hoofd, ter hoofdkerk van St.-Martinus begaven. Na het H. Misoffer werd de vlag ingezegend door'den E. H. Rombaut. Er werd eene wandeling gedaan muziek aan 't hoofd door de straten der wijk, en men begaf zich terug naar den Catholieke Kring. Om 1 uur ving het noenmaal aan 't welk door 25o eerleden en leden werd bijgewoond, De vergadering was voorge zeten door M. R. Eeman, Lid der be stendige Deputatie in afwezigheid van den heer Burgemeester door onpasselijkheid belet. Verder bemerkte men verscheidene heeren Schepenen, Gemeenteraadsleden enz. De spijzen waren wel bereid en er werd ook eer aangedaan. De grootste vreugde heerschte onafgebroken onder de dischgenoten welke tot al de standen onzer samenleving toebehoorden. Spijtig dat wij uit hoofde van plaatsgebrek niet verder kunnen uitweiden ovër dees feest door de mededeeling der redevoeringen. Melden wij ten slotte dat de dankreden tot den heer Bosteels gericht om de gift der prach tige vlag,onder dewelke wij voortaan zul len ten strijde togen tegen de vijanden vanonsgeloof en onze stoffelijke belangen, door de geestdriftigste toejuichingen werd begroet. STAD AALST. Het College van Burgemeester en Sche penen kondigt aan dat op ZONDAG 27 SEPTEMBER igo3 zal geschieden DE PLECHTIGE van de Nieuwe Kerk, VAN ONZE LIEVE VROUW BIJSTAND. DoorZ. H. den Bisschop van Gent. Om 8 uren 's morgends, Godsdienstige Plechtigheden in de nieuwe Kerk. Om 2 uren 's namiddags zullen al de Maatschappijen der Stad vergaderen ter Groote Markt en zich in stoet begeven naar het Onze Lieve Vrouwplein in Mijl— beke langs Molenstraat, Molendries, Ho veniersstraat, Moorselbaan. De stoet zal vervolgens deze 9traten doorgaan Kloosterstraat, Groenstraat, Raapstraat Binnestraat, Hoveniersstraat, Molendries, Vaartstraat, Esplanadestraat, Vrijheid straat, Nieuwstraat, Groote Markt. Om 4 1/2 uren, ten Stadhuize FEEST MAAL bij publieke inschrijving. Om 6 uren, op den Kiosk ter Groote Maikt GROOT CONCERT door de Har monie a Het Volk van Gent. Om 8 1/2 uren PRACHTIG VUUR WERK op de Onze Lieve Vrouwplaats. Voor de Nieuwe Kerk. Gedaan te Aelst den 21 Augusti igo3. De Burgemeester en Schepenen, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, OSCAR REYNTENS. Z. H. de Bisschop heeft principaal van het college van Lokeren benoemd den E. H. Bessems, Ieeraar in 't college van Audenaarde. Creemboter. Markt van Zaterdag 5 September igo3 Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 355 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2840 kilos. AALST. Nachtruststooring en beleedigingen. Er wordt in de stad veel gesproken over het groot lawijt en gedruisch zondag nacht rond 1 uur, ter Groote Markt gepleegd door zekere liberale heeren. Naar men ons verzekert hebben ze elkander eene vlaag van bittere scheld woorden naar 't hoofd geslingerd, de eenen wat meer beleedigende en laste rende dan de anderen. En dat alles gebeurde in de onafgebro- kene tegenwoordigheid van een onder- commissaris en twee politieagenten. Voorzeker zal er proces-verbaal tegen die nachtruststoorders opgesteld zijn. AALST. Aardappels-diefstal len.Wij hebben reeds gesproken van de aardappels (ongeveer d rij zakken) ge stolen te nadeele van Henri Vander Poorten, landbouwer, Oonegem, Schaer- beek. In den zelfden nacht van maandag tot dijnsdag was de genaamde Wauters Gus- taaf zijne aardappels aan 't wachten op 't Kerselaereveld. Hij zag drij personen zijn veld naderen die onmiddelijk zijne vruch ten begonnen te rooven. Wauters zond zijn hond op hen af en de dieven verwij derden zich doch een der roovers bleef staan en gaf het dier eenige slagen op den kop met een sabel, zegt men. Eenige oogenblikken daarna was de hond een lijk. Naar 't schijnt is men op 't spoor der daders, die Erpenaars zouden zijn. De boventallige veldwachters bijzonder lijk gelast met 't bewaken der veldvruch ten ten Gehuchten Schaerbeek en Mijl. beek zijn sedert 1 September in dienst getreden. AALST. Werkongeval. Ter sargieweverij Leclercq C° werd de ge noemde Bouqué, wonende Nieuwbeek- straat, bij 't ingangstellen van zijnen molen, den linker wijsvinger verpletterd, De gal, liet zuur, de slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van DEPRATEREte nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko* men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Dijnsdag avond heeft een hevige brand, op de grensscheiding van Den- derwindeke eene groote pachthoeve ver nield. Bij gebrek aan water heeft men alles moeten laten afbranden. Men denkt dat de brand aangestoken is, want eenige dagen geleden heeft men reeds voor de deur der schuur eene brandende bussel strooi gevonden. Misdaad of ongeluk. Men meldt uit Wetteren Woensdag morgend rond 41/2 ure heeft men op den steenweg alhier, wijk Over- beke, den genaamden Pieter Verdonck, bijgenaamd Fietel, badend in zijn bloed het hoofd gansch gewond, vinden liggen. Werklieden die naar hun werk gingen, hebben den gekwetste, die geen teeken van leven meer gaf, aldaar in eene schuur gedragen. Men heeft in aller haast den geneesheer Van Stegen verwittigd, die seffens ter plaats is gekomen, en den ongelukkige £e eerste zorgen heeft toegediend, en hem naar het hospitaal alhier doen overbren gen. De policie-kommissaris-adjunct is naar het hospitaal den gekwetste gaan onder vragen doch deze heeft de hem gestelde vragen niet kunnen beantwoorden. Tot heden toe weet men niet of men hier voor eene misdaad of een ongeval staat. De policie doet daaromtrent een streng onderzoek. Tegen insektenplaag. Het Overzeesch Andelpoeder is het voordeeligste tegen de insekten. Deze specialiteit van keus vernielt met bliksemende kracht en groote snelheid alle soorten van ongedierten in de woningen, keukens, hotels, alsook bij de huisdieren, in de stallen, op de planten, in de serren, de tuinen, enz. (Zie aankondiging 4# bl.) Twee Brusselsche journalisten wa ren woensdag op het punt van aangehou den te worden als huisdieven. Een inwo ner der De Frélaan had de politie ge waarschuwd, dat dieven eenen aanval op zijne villa zouden wagen. Van weerzijden werd er gewaakt toen men eensklaps twae personen zachtes langs de Waterloolaan zag voortsluipen. De bange inwoner meende dat het dieven waren en loste eenige revolverschoten, waarop de agen ten toesnelden en de twee mannen wilden aanhouden. Zij werden echter herkend voor vreedzame journalisten, die zachtjes flemmend naar huis wandelden. Uit Ieperen wordt eene erge ramp gemeld. De genaamde Matten, wonende te Langemarck, reed woensdag naar Lil- lebeeke, bij zijn schoonvader, M. Pyck. Bij den terugkeer heeft het paard de strengen gebroken en ging in razende vaart op hol. Door den schok stuikte Matten voorover op den steenweg, kwam met het hoofd op de kassei terecht en stierf eenige uren later aan de gevolgen eener schedelbreuk. De genaamde De Volder, die op het dorpsplein het hollende paard wilde te genhouden, werd erg gewoud. Ten slotte liep het paard tusschen de haag rond de kerk en een wagen en kwam van zelf tot stand. In de lansierskazerne te Luik, was een recruut, die niet mee naar de manceu- vers moest gaan, met eene karabijn aan 't spelen. Hij mikte op eenen kameraad en schoot. De kogel doorboorde den arm, waarmee de jongen zijn gelaat poogde te beschermen, drong vervolgens in de keel en kwam langs den nek uit. De getroffene overleed kort nadien. De onvrijwillige pleger is wanhopig van spijt. Te Hoei is in de rue du Chaudkok een soort van voddenhuis, gehouden door de echtgenooten Boulanger, die niet goed overeen kwamen en wier huiselijke rust reeds vroeger gestoord was door eenen inwonenden neef, welken de man toen had doen verhuizen. Nu vond Boulanger, bij zijne thuis komst den neef, Lamy genaamd, in ge zelschap zijner vrouw. Door dienstwillige geburen verwittigd, had hij reeds op voorhand eenige borrels gedronken. Aanstonds wilde hij Lamy buiten zet ten. Deze weigerde te gaan. Dan ging Boulanger om de policie, doch geene agenten vindende, bracht hij drie andere mannen mee naar den winkel, waar het zoo vol was, dat men nauwelijks den eenen voet voor den andere verzetten kon. Weer binnen komend loste hij een revolverschot op Lamy en trof hem aan de wang. Lamy schoot op zijne beurt, maar Bou langer ontweek den kogel, die nu de vrouw trof, welke in eenen hoek was ge vlucht. De kogel trof haar in het hart. Zij vluchtte naar de achterplaats en viel daar stervend in eenen zetel neer. De twee mannen zetten middelerwijl hun revolvergevecht voort. Boulanger kreeg nog twee kogels in het hoofd, ter-

De Denderbode | 1903 | | pagina 2