Donderdag 10 September 1905 5 centiemen per nummer. 56sle Jaar 5857. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Liberalism en de christene zedeleer. De militaristen aan 't werk. DeMenschenhater. Antiklerikale... Ezels DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8EIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 9 SEPTEMBER igo3. Het liberalism wil kost wat kost de christene zedeleer afschaffen, het wil allen godsdiedstzin uit 't hart der toekomende geslachten verdrijven. Het liberalism wil een volk dat noch in God gelooft, noch ter kerke gaat. Het liberalism wil dus om zijn doel te bereiken de onzijdige school, de school zonder't gedacht eener Godheid. Het wil wil godverloocher.aais... Wat moet het onvermijdelijk gevolg zijn van zulke opvoeding, van zulk onder wijs De roode socialisten bekennen het zulke scholen zijn hun voordeelig want het zijn kweeknesten voor hen. In andere woorden men kweekt er godverloochenaars, vijanden van de R. C. Godsdienst, des Vaderlands en van 't Koningdom. Enkele klaarziende liberale geleerden deelen onze zienswijze. Zoo schrijft M. Fréson in La Révue de Belgique een gekend liberaal or gaan Aan de volksmassas ontfutselde men het paradijs en de belooning van hier- Damaals daarom betrachten zij de eenige vergoeding, welke zij kunnen bekomen. Bij gebrek aan een eeuwig i geluk, eischen zij het aardsch genot. i De oproerige vurigheid vervangt de i godsdienstige vurigheid de christene wet is vervangen door de droomen der i socialisten, die geweldig dweepzuchtig i worden zonder eenige matiging, n Dus wie beroofd wordt van zijn geloof, zegtM. Fréson, loopt over r.aar de partij der revolutie. De christene zedeleer, beweren de libe rale vrijdenkers is slechts goed om den mensch met den hemel te paaien en met de hel te verschrikken. Nu ze kan veel meer. Maar die vrijdenkers weten niet dat de liefde tot God en tot den evenmensch de grondzuilen zijn waarop de christene redeleer berust. De heer Fréson welke die bewering der vrijdenkers moet gehoord hebben, wederlegt ze op afdoende wijze. Hij schrijft Het christendom houdt zich niet tevreden met den zucht en den nijd van de menigte uit te dooven, met de klachten te versmachten en een opstand n tegen te houden. Zijne werking is breeder. Het christendom is een teugel voor a allen, voor de rijken en de machtigen, zoowel als voor de kleinen en de a armen... Dezen, die in den naam van God a spraken, hebben sedert meer dan twee duizend jaar, de plichten onderwezen b van de meesters, de eigenaars en de bazen, ten opzichte van hunne werk- lieden, de verplichting jegens iedereen de rechtveerdigheid te onderhouden, in hunne onderdanen de menschelijkc weerdigheid in acht te nemen en van n hunne krachten geen misbruik tc ma- ken... Het christendom heeft de armoede veredeld en het werk verheerlijkt. a Het handwerk, dat in de oude we- a reld door de slaven verricht was. wierd 8 in de christene wereld in eere hersteld a door dtn Zoon van God. De God- mensch is een werkman geweest Hij i wilde doorgaan voor den zoon van n eenen ambachtsman hij leefde met 8 handwerk den langstei; tijd van zijn b leven. (c Op die wijze aanschouwd, wordt het 8 christendom eene verheerlijking van den arbeid. 8 Het zou moeilijk zijn buiten het 8 christendom een zedelijk princiep voor 8 onze oude samenlevingen te vinden. 8 Pogen de blinde geleiders van ver- blinde massas niet den Godsdienst on- 8 der het volk uit te roeien b HET I S MEER DAN EEN MIS- SLAG HET IS EENE MISDAAD. Als de godsdienst geenen invloed 8 meer heeft, zal de maatschappelijke orde tegenover de opgestookte be- geerlijkheden geene andere waar- 8 borg meer hebben dan de brutale s macht. 8 Men bemerke wel dat het een liberaal is die dat heeft geschreven en waarlijk een katholiek kan het niet beter doen. Medeburgers I Gedenkt u bij de stembus wat het libe ralism in 't schild voert. De tweede is, dat de missionarissen welke voor het Geloof hun leven laten, het met geene zuivere inzichten doen, gezien zij op den hemel hopen, en dus handelen uit berekening. Wij vragen ons nu afhoe kunnen zij op den hemel hopen als zij er niet aan gelooven Hoe kunnen zij de snullen ooren aan naaien, als zij God belijden en zijne leer verkonden, gezien zij, den hemel ver wachten tot loon van hunne daden Legt ons dat uit. In de liberale gazetten treffen wij aanhoudend twee beweringen aan die wij maar niet overeen kunnen brengen. De eerste is, dat de pastoors en klooster lingen geen dem gelooven van al hetgeen zij de snullen voorhouden. Het is thans voor niemand geen ge heim meer, dat de wet van 1901, op de herinrichting van ons ktijgswezen, in zekere opzichten geweldig is tegengewerkt geworden. De bepalingen, welke zij no pens de legerwerving inhoudt, die ten doel hebben langzamerhand de loting door de vrijwillige dienstneming te doen vervangen, zijn geenszins in den smaak gevallen van sommige dweepzieke milita risten. Immers, dezen hadden ook hun plan van legerhei vorming, dat in geenen deele overeenstemde met dat^door de wetgeving aangenomen. Zij ook beoogen de afschaf fing der loting, het is waar, doch met het inzicht ze tc vervangen door den alge- meenen dienstplicht. En om daartoe te geraken hadden zij het niet onbehendig aan boord gelegd. Wij zullen eerst de plaatsvervanging afschaffen, zegden zij dan zal van zelfs, dank aan den geest van gelijkmaking, die tegenwoordig heerscht, het verzet tegen de loling zoo algemeen en zoo hevig worden, dat men zonder moeite den algemeenen dienstplicht, als het eenig rechtveerdig stelsel, zal kunnen doordrijven. Desnoods kunnen wij, om dien uitslag te verhaasten, eenige inkor tingen toestaan op den diensttijd. Die slimme berekening werd teenemaal in duigen geslagen door de nieuw ge stemde wet op de legerinrichting, 't Is geen wonder, dat de hevigste militaristen hare toepassing zooveel mogelijk hebben tegengewerkt. Talrijke klachten worden van alle zijden geuit over de willekeurige handelwijze van sommige dier dwarsdrijvers. Le XX" Siècle somt er eenige van op. Aan de onderofficieren, die verleden jaar hunne verbintenis wilden vernieuwen, zooals de nieuwe wet het hun toelaat, ten einde de voordeelen te bekomen, welke deze hun verschaft, antwoordde men niet zelden Wij kunnen u geene voldoening geven, wij zijn niet voldoende ingelicht. 8 Vrijwilligers, die zich aanboden om ingelijfd te worden, wist men door eenen CöCVZ) Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot deHollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. <300600 9* Vervolg. Ja, van Hunefried van Bloemen- tóeantwoordde de veldwachter, die met open mond het verhaal van zijn ouden wapenmakker aanhoord had maar ik moet u bekennen dat men in deze streek geenszins uwe gevoelens ten zijnen op- lichte deeltHier houdt men hem waar lijk voor dengene waarvoor hij in het ge vang geraakte voor eenen giftmenger... Komt gij mogelijk hem vinden... "".Werkelijk ik ben in mijne half- jaarlijksche verlofdagen en heb mijnen oud-overste, wienjik zeer veel verschul digd ben, aangeboden, Hunefried te gaan opzoeken.,. Weet gij of hij naar zijne vroegere verblijfplaats teruggekeerd is...? Hij is er teruggekeerd, maar heeft er geen twee weken verbleven.Zijne vrouw en dochter gestorven en zijne twee zonen vertrokken zijnde, heeft hij zijne eigen dommen te gelde gemaakt en is verdwe nen zonder eenig spoor achter te laten... Ik heb het ontdekt I riep de reiziger opeens uit. Gij, ja Weet gij waar Hunefried zich bevindt... vroeg de veldwachter, verrast. Hier te Gotthem antwoordde de vreemdeling met vuur. Cluyse bezag zijnen gewezen spitsmak- ker als twijfelde hij} aan diens gezonde rede. 't Is de bewoner der hut op den weg naar het veer voltooide de reiziger zijne verklaring. De veldwachter sprong van zijnen stoel op... Maantje lapte ineens een vollen grooten borrel naar binnen... V I I Het onderhoud, in 't Fransch, tusschen de twee oud-wapenbroedeis, had bijna een uur geduurd. Ten slotte hadden zij een ontwerp gevormd, dat wij door des- zelfs uitvoering zullen leeren kennen. Vervolgens vroeg de vreemdeling aan de waardin, of hij en zijn paard daar zouden kunnen vernachten. Toen hij een bevestigend antwoord be komen had, bracht hij zijn rijdier door de poort naar den koestal, waarbinnen niet zelden nog een paar paarden van reizigers, rustplaats verleend werden. Maantje maakte van deze gelegenheid gebruik om weg te komen. De veldwach- kleingeestigen truk te ontmoedigen. Men weet dat de stukken, door hen over te leggen, hoogstens twee maanden te voren mogen afgeleverd zijn. Welnu, men hield de stukken van vele aspirant-vrijwilligers in de bureelen liggen tot het te laat was, en dan werden de jongelingen afgescheept met de bemerking Uwe stukken zijn niet in regel Doch, 't is vooral bij de keuring dat de militaristische wrok zich lucht geeft. Hon derden aspirant-vrijwilligers werden afge wezen als zijnde ongeschikt voor den dienst, die later als militianen werden goedgekeurd. In zulke omstandigheden is het niet te verwonderen, dat het aantal vrijwilli gers, die in afrekening van het contingent zijn aangenomen, tot nogtoe zeer gering is. Onze bevolking kent die manier van handelen der militaristen, en zij ziet er natuurlijk tegen op, zich belachelijk of besprekelijk te laten maken. Dat de antiklerikale pers jubileert, over die zoogezegde mislukking van het stelsel der vrijwillige dienstneming, hoeft niet gezegd. Zij aanziet ze noch meer noch min, dan als eene zegepraal voor hare denkbeelden nopens krijgsinrichting en legerwerving. Zij maakt zich echter blij zonder reden. De wet heeft hare uitslagen nog niet kun nen opleveren. En zoo deze, welke wij thans kennen, door de toekomst moesten bevestigd worden, zou dit bewijzen, dat het land eenen zoo grooten tegenzin heeft van de soldaterij, dat zelfs de gewichtige voordeelen, door de wet aan de vrijwilli gers verzekerd, niet bij machte zijn dien te overwinnen. De gedwongen dienstplicht zou dus rechtstreeks tegen 't gevoelen onzer be volking aandruischen. De gemeene en domme aanvallen, door sommige antiklerikale organen tegen de Kerk, hare leering en hare bedienaars uitgebraakt, beginnen zelfs het liberaal blad Le Petit Bleu tegen testeken. Het spelt zijne confraters in geuzerij dan ook de les, in dezer voege (i OUD VUIL.Om een goed libe raal b te zijn, moest men eertijds geloof hechten aan de geschiedenis der Pauzin Joanna aan den uitroep Dood ze maar allen, God zal de zijnen wel erkennen 8 aan de vreeselijkheden van 't jaar 1000, door de Kerk zoo boosaardig uitgebaat aan de neerschieting door Karei IX, van zijne onderdanen aan het vonnis der Inkwisitie, waarbij al de inwoners der Nederlanden, bij uitzondering van eenige bij name vermelde personen, tot den brandstapel veroordeeld werden.... enz. Wij gaan dit alles niet opnieuw opra kelen, niet waar, en aldus verdenking werpen op de andere veel krachtiger argu menten, die wij tegen de Kerk in te bren gen hebben Welnu, er worden nochtans dagbladen te Brussel en te lande gevon den, die de legende der Pauzin weer op halen, alhoewel men mocht veronderstel len, dat die voorgoed begraven was geworden door Dollinger, in zijn werk De pausfabelen der middeleeuwen geen enkel geschiedkundige hecht er nog geloof aan I Wij veroorloven ons dus te roepen Geen dwaasheden Ziedaar de lasterbladen, die de Kerk aanvallen door 't oprakelen van oude leu gens, naar verdiensten tenchtgewezen. Herinneren wij hier, dat een ander geuzenorgaan, L'Etoile belgb, reeds vroeger die gemeene taktiek der lasterpers had afgekeurd,en dat onlangs burger Van der Velde aan sommige geuzenpapieren verweet, dat zij van den godsdienst, dien zij dagelijks bevechten, niet meer ken nen dan een ezel van de iogarithmen. Slechte trouw en domheid gaan meestal samen bij de antiklerikale penneridders. Advies aan de Dendergalmers. Waarom worden de liberalen van den ouden stempel, door de radikrlen, ver momde klerikalen genoemd Omdat de toonvoerders, de schrijvers, in het liberale kamp, van al de liberalen, vrijdenkers willen maken. Zij die nog naar de kerk gaan, worden als klerikaal uitgescholden. Zij die nog hunne kinderen laten doo- pen en hunne eerste Communie laten doen, worden verloochend als klerikalen. Zij die op hun sterfbed nog den pries ter roepen, zijn slechte liberalen. Zij die nog de echte vrijheid durven voorstaan ook voor andersdenkenden,zijn klerikalen. Zij die niet voor alles de priesters ver volgen, die de wereldlijke gasthuizen, de goddelooze scholen niet voorstaan, zijn vermomde klerikalen. Zoo verstaan het de radikale toon voerders. En zoo worden de gematigde liberalen verloochend en over boord geworpen, terwijl de radikalen meer en meer naar de socialisten overloopen en met dezen versmelten Eene partij die hare grondbeginselen verloochent, pleegt zelfmoord. L'Etoile b kan het verraad heeten, wij heeten het de uitroeing der liberale partij in twee bedrijven, zooals citoyen Destrée het spottend voorspelde in Le Peuple van 23 Juli. ter en de vreemdeling waren geschikt.eens door het dorp te wandelen, en dc kleer maker wist nog niet goed met welk ver dichtsel de waardin uit het Gemeentehuis te paaien.Haar iets van de waarheid laten gissen, zou hij in geen geval, maar hij moest haar toch wat opdisschen dat de zes of zeven druppels brandewijn waard was, die zij hem geschonken had... Gelukkig dat ge daar zijt zoo ont ving hem zijne vrouw, 'k stond al scheu tig om u te komen halen... 'k Wed dat ge weeral drie of vier glazen genever binnen hebt, ik zie 't aan uwe oogen Bedaar, vrouwtje-lief, mijn engel ken I trachtte de kleermaker zijne ver toornde wederhelft te sussen,'k heb weinig of niets gedronken.Ook ware ik reeds lang te huis geweest, maar Trawaen en^Gram- mene heeft mij wed< rhouden. Hij kwam mij zeggen dat hij morgen vroeg naar Lootenhulle moet om de begrafenis bij te wonen van eenen oom van hem. Hij zal erven, zegt hij, en daarom zou hij graag netjes aangestoken zijn. Hij vroeg mij of ik tegen dezen avond zijnen jas niet zou kunnen klaar krijgen. Ik heb hem gezegd dat hij het kleedingstuk te huis verwach ten mocht. 't Zal wat knorde de vrouw, doch reeds merkelijk zachter, de jas is nog niet half gemaakt... Ho, ho, vrouw, de kraag staat er op en de boorden zijn reeds gestiktindien gij wildet de mouwen toelappen binst dat id de knopsgaten maak, zou het stuk tegen twee uren gereed zijn... En dan nog afpersen en de knoppen aanzetten... Waarom zegdet gij niet, da^ zij hem moesten komen halen...? Dat heb ik, vrouw, maar hij zegde dat de tijd hun ontbrak. Ook, 't is geen uur ver... Om drie uren kan ik reeks ver trekken en... En om twaalf weer t'huis zijn... 't Is zoo dat gij zeggen wilt, he 1... Vrouwken, nu zijt ge een beetje onrechtvaardig in uwe verwijtingen 't is immers nog geen driemaal gebeurd, dat ik laat uitbleef wanneer ik veel geld op mij had... Zooals men hoort, Maantje wist hoe het aan te vatten, om met zijne gezellin door het leven te wandelen. Om redenen die wij zullen leeren kennen, had hij dien namiddag gaarne eenen uitgang gedaan en de begrafenis van den nog levenden of wel niet bestaanden oom van eenen zijner klanten verzonnen, om een kleedingstuk te kunnen te huis dragen, dat bijna ge maakt was. Verder, omdat zijne vrouw hem te gerecder zou laten gaan, liet hij behendig de waarschijnlijkheid dat hij geld ontvangen zou, als een lokaas voor hare oogen bengelen... Vier uren van den namiddag was dan ook nog niet geslagen, toen de Gotthem- sclie kleermaker zich reeds te Grammene langs den Warandekouter bovond, met den afgewerkten jas van Trawaen ia een pak onder den arm. Het ventje zweette van de haast. Ten einde zijnen weg te verkorten, liep hij over klaverstoppels,uit geroeide patatvelden cn zelfs al eens door een partij jeugdig raaploof. Hoezeer hij zich ook gespoed had, be gon het reeds te donkeren toen hij. langs deze zelfde baan, zich op den terugweg naar zijn dorp bevond. Bij de boeren komt men niet weg wanneer men wil... In stede, echter, van recht naar huis te gaan, sloeg hij nauwelijks op Gotthemsch grondgebied terug gekomen, aan het her bergje De Arret 8 (1) den voetweg op, die over het hooge stuk lands, Kerrestuk geheeten, leidde. De hoogte overgestapt, baande de kleer maker,door houtskanten en over grachten zich eenen weg naar het nabijgelegen Pontebosch. Binnen dit laatste heerschte reeds verslagen duisternis. Maantje was evenwel met deszeifs sluipwegen goed be kend. Als knaap had hij hier beziën ge plukt, als jongeling dezen aangenamen lusthof met zijn liefje doorwandeld en als man vond hij gaarne gelegenheid om hier de plekjes op te zoeken waar hij de zalig ste stonden zijns levens gesleten had... (1) Ook eene benaming die lang aan den door tocht der Franschen.hcrinnerd heeft. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1