56ste Jaar 5838. Kandidaten van den Katholieken Kiesbond. Zondag 15 September HH)5 5 reiili0iiieii per nummer Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 'I Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. G E M EEJSTEKIEZI1SG van 18 October 1903. MM. Arys Hector, koopman, uittredend lid. Bethune baron Leo, Schepen, id. De Bisschop Lodewijk, landbouwer. De Coninck August, meestergast, uittr.lid. De Hert Felix, Schepen, id. De Koninck Frans, kleermaker, id. Duwez Judocus, landbouwer, id. Gheeraerdts Michel-Leo,Burgemeester, id. Meert Lodewijk, Schepen, id. Van de Velde Alexander, meestergast, id. Vrijwilligers OM ZES MILLIOEN Ondersteunt UWE drukpers. Zwavelzure ammoniak. Stedelijke belastingen. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3*e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bü accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag inden voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 12 September igo3. Wij moeten onze artikelen over de vreemde maatschappelijke wetgeving een oogenblik onderbreken, omdat wij een woorkeken willen zeggen tot de lotelin- gen- De dag nadert, lieve jongens, dat gij u zult laten opteekenen om deel te nemen aan de loting wie degenen aanduiden moet, die deelmaken van dc veiligheids wacht voor het vaderlanden de inwendige orde, zekerheid en rust zullen handhaven. Lang hebben over het kazerneleven en den soldatendienst veel ongunstige maren de ronde gedaan. Wij zullen nu al of niet de gegrondheid dier nieuwstijdingen be twisten, toch dit is zeker dat zij vele jongelingen weerhouden zich als vrijwil ligers aan te bieden. Wat ook is zeker, is het feit dat hier ook de katholieke Regeering o wat zijn wij haar niet verschuldigd al de mogelijke verbetering heeft inge voerd. Niet alleen het zedelijke is verbeterd maar de behandeling van de soldaten is dezelfde niet meer. En zie de stoffelijke voordeelen voor hen die vóór ien October een diensttermijn aangaan. De lotelingen die zulks doen nemen aan de loting geen deel. Hun getal wordt 67' Vervolg. Op grond van die vermoedens zou men echter een onderzoek kunnen instellen en wanneer het handig werd gedaan, dan zou het wel eens tot ontdekking kunnen leiden. Hoe ook beschouwd, altijd dreigde het gevaar van Proteau. Dan was er geen oogenblik meer te verliezen. De kortste aarzeling kon noodlottig worden. Sorandal hief het hoofd opzijn besluit was genomen. Hij zag op zijne horlogie. Negen uren. Goed, zegde hij, ik heb nog den geheelen nacht voor mij. Even fronste hij de wenkbrauwen, hij had het adres van Joseph Proteau ver geten Hoe hem nu vinden Eensklaps herinnerde hij zich echter, dat hij het had opgeschreven, ja, het moest daar zijn, in een schuif van zijn schrijfbureel. Ja, het was er, bij andere belangrijke papieren en hij las overluid, om het zich goed in het geheugen te prenten. van het contingent afgetrokken en zoo zullen wij er eens toe komen, en dat moet,dat de loting kan afgeschaft worden. De lotelingen mogen niet vergeten dat de diensttijd merkelijk is verkort. Het verblijf onder de wapens, zelfs in geval dat men eene ontgoocheling opliep, is dus geene eeuwigheid en welke voordeelen in ruiling i° Zij mogen hun korps kiezen. Dat is veel waard. Er zijn vele jongelingen die halve stielmannen er niet kunnen geraken zich tot wezenlijke vakmannen, goed op de hoogte van hun ambacht, omhoog te wippen. Zou dat voor 11, jongeling, geen gelegenheid zijn u te volmaken met dat korps te kiezen waar u gelegenheid wordt gegeven uwen stiel uit te oefenen en on eindig veel bij te leeren Zoudt gij niet zeker mogen zijn dat. wanneer uw dienst termijn uit is, gij als echte stielman nevens uwe confraters zoudt mogen staan en voor hen niet moeten blozen Zoudt gij voor eigen rekening u niet kunnen inrich ten Wat is daartoe noodig Eerst goeden stielman te zijn, bekend met de vereischte kennissen van uwen stiel. Dat hebt gij geleerd en bij het leger Uit dezelfde schuif nam hij een revol ver, overtuigde zich dat de zes loopen goed geladen waren en stak dien in den binnenzak van zijnen frak. .Vervolgens trok hij zijnen overfrak aan zette zijn hoed op, nam een stevigen stok en verliet zijne kamer, na de lamp neer- gedraaid te hebben. De gang was slechts spaarzaam ver licht, tot groot geluk van Flick, die anders zeker door Sorandal in zijnen schuilhoe* zou opgemerkt zijn. De inspecteur week eensklaps terug, toen de deur geopend werd. Wat beteekende het,- dat Sorandal bij avond uitging Het was een goed gedacht van mij, hier te blijven, zegde hij bij zichzelven. Hij hurkte zoo diep mogelijk achter het beeld ineen en hield zelfs zijnen adem 111 Sorandal ging rakelings langs hem heen den gang door, den trap af en het Het was een donkere nacht, geene ster stond aan de lucht. Zwarte wolken dreven door het zwerk en nu en dan viel er eene hevige regenbui. Sorandal legde snel den afstand van het terras naar het hekken af. Daar zag hij tot zijn groot ongenoegen dat er nog licht was 111 de portierswoning; de portier was nog op. Flick, die, door de duisternis be- achermd, Sorandal van zeer nabij volgde, hebt gij u kunnen volmaken. Men heeft u daar ook eenige princiepen van Staats huishoudkunde gegeven die u zeer nuttig zullen zijn in de samenleving. Met een woord, tijdens uw verblijf in 't leger heeft men 11 uitgerust als een echte kiijger, niet meer dienende als soldaat maar willende zijne plaats bekomen onder de eerlijke standen der samenleving. Er is te tweeden een klein sommeken geld noodig. Dat ook zal 11 niet ontbreken. Het gaat er thans niet meer als onder de liberalen. Zij gaven niets en droomden slechts iedereen naar de kazerne te sleuren die alsdan scholen waren van verderf, die nende, volgens de woorden van een mor- telbrotder-generaal, om de buitenjongens te deniaiseeren, dat is hun geloof en ook hunne goede zedente ontnemen. De Katholieken zijn aan 't roer en de vrij williger wordt betaald. Zij gaan van stand punt uit dat alle staatsdienst moet bezol digd worden. Vroeger was dat maar weir.ig, 10 fr. doch dat is verhoogd, niettegenstaande al het verzet, het roepen en stampen van priester Daens. Deze heer heeft gezegd dat de soldaten niet meer moesten trek ken, dat 10 fr. meer dan genoeg was Hij is demokraat Voor de vrijwilligers, waarvan wij hier spreken, 't is te zeggen, degenen die vöor ien October dienst nemen,is de premie 3o fr. per maand. De helft ervan wordt aan de ouders gezonden, de andere helft op een spaarboekje op naam van den vrijwil liger zelf, ingeschreven. Als de diensttijd uit is kan het tot zijne beschikking wor den gesteld. Is daar het sommeken geld niet dat er noodig is om de eerste kosten te dekken van inrichting Anders baart u dat last, en onrust, en zorg zie alzoo is het om zoo te zeggen gevondpn. Jonge stielmannen, overweegt die woorden. Ziet eens goed na volledig uwe inlichtingen en wij zijn zeker dat wij u den weg van het geluk en van uw latere onafhankelijkheid hebben getoond. Op het Congres der Duitsche Catho- lieken, dat verleden week te Keulen ge houden werd, is weer eens met nadruk gewezen op de buitengewone ontwikke ling, welke de catholieke drukpers in dit land heeft bereikt. Men is het eens geweest om te beken nen, dat de overwegende invloed, welke de Centrumpartij tegenwoordig op den gang der zaken uitoefent, eene vrucht is van de ondersteuning welke de drukpers er van wege alle weldenkende Catholieken geniet. Op ieder Congres wordt dan ook aan de aanwezige partijgenooten herinnerd, welke plichten zij ten opzichte der catho lieke dtukpers te vervullen hebben. Die plichten zijn van drieerlei aard: abonirbn, INSERIREN en CORRESPONDIREN. Aboniren, een abonnement nemen, is eene verplichting, die alle catholieke huisgezinnen ten opzichte der catholieke drukpers te vervullen hebben; inseriren, hunne aankondigingen in catholieke or ganen plaatsen, daar hoeven vooral ca tholieke handelaars en nijveraars zich aan te gedragen correspondiren, de catho lieke organen inlichten, dit is eene plicht die op hen drukt, welke door hunne ge leerdheid, hunnen stand, daartoe tijd en geschiktheid bezitten. 't Zal wel niet ongepast zijn onze vrienden op het hart te drukken, dat zij ook dezelfde plichten tegenover de catho lieke drukpers des lands te vervullen heb ben. Worden die plichten door velen na gekomen, dan is bet toch ook niet te loochenen, dat sommige onzer partijge nooten ze maar al te veel over het hoofd zien. Welnu, dit is te betreuren, want die handelwijze is oorzaak dat onze denk wijze niet beschikken kan over al de mid delen, welke haar zouden kunnen ten dienste staan, om zich te doen gelden en eerbiedigen. Is het verzuim dier verplichtingen een spijtig iets, nog jammerlijker en onver- schoonbaarder is het, wanneer de onder steuning, die de goede zaak en hare ver dedigers zouden moeten genieten, licht zinnig aan onze tegenstrevers wordt weg geschonken. Dat onze vrienden dit alles wel in over weging nemen, en handelen zooals de Duitsche Catholieken. Een groot misdacht is het in België van altijd autaar tegen autaar op te rich ten,'t is te zeggen, van nieuwe dag- en weekbladen te stichten in plaats van de bestaande die redelijk goed gaan te on dersteunen om ze te verbeteren en meer te verspreiden. Meermaals is het gebeurd dat 't nieuw gestichtte orgaan het reeds bestaande deed verkwijnen, en daar het nieuwe ook kwijnde waren zij weldra beiden over leden. En dat heeten wy een gevaar. I» ons gedacht en volgens ons plan, schrijft Groene Pie van n Chipka, de eerste plicht, de bijzon- derste plicht van elke openbare macht van elk bestuur is Zorgen voor da werkende menigte. De kleine winkeliers en ambachters in de volkswijken, menschen die met werken daarbij door de wereld geraken, behooren zeker tot de werkende menigte niet. Voor die menschen moet er door het bestuur niet gezorgd worden. De groene helden zorgen er voor dat er voor hen voortaan nimmer zal moeten gezorgd worden, want even als de roode winkelpolitiekers bewerken zij hunnen ondergang... kon woordelijk de samenspraak tusschen dezen en den portier verstaan. Deze, reeds op het punt van naar bed te gaan, met eene blauw-katoenen slaap muts, versierd met het traditioneele kwis- peltje op, putte zich uit in verontschul digingen, dat hij mijnheer had laten wachten. Als hij het ook geweten had... als hij het maar had kunnen vermoedenhij zou het zichzelven nooit vergeven dat mijnheer voor het gesloten hekken was blijven staan. Vooral was de portier zoo gedienstig voor Sorandal, omdat hij dezen wilde doen vergeten, dat hij eenmaal een werk zaam aandeel had genad in zijne aanhou ding, toen Sorandal werd verdacht van den moord op den baron d'Amfreville. Gaat mijnheer nog uit Zooals gij ziet. Het is slecht weer dezen avond. Wil mijnheer niet liever, dat ik den koetsier ga zeggen, dat hij voor mijnheer moet inspannen. Het kan in vijf minuten ge reed zijn. Neen. Beveelt mijnheer, dat ik op hem zal wachten Ik kan evengoed niet naar bed gaan. Het spijt mij al genoeg, dat mijn heer op mij heeft gewacht. Ga gerust naar bed. Het hekken was open en een oogenblik later verdween Sorandal in de duisternis van den weg. De groene helden hebben ook eene samenwerkende sociëteit ingericht waar brood wordt gebakken en meer andere artikels worden vei kocht. De middelstand, de neeringdoendc bur gerij en ambachters moeten dood,zoo wil len het de roode en groene socialisten In een vorig artikel spraken wij over de natuur, den inhoud en de eigenschap pen van zwavelzure ammoniak. Treden wij thans in eenige verdere be schouwingen en zien wij welke prijs hij geldt en hoe en wanneer men die mest stof voordeeligst gebruikt. In de maand Juni, bij den aankoop der loofvetten, stond de sodanitraat tot 24,50 fr. terwijl zwavelzure ammoniak 30,75 fr. verkocht wordt. Kortzichtige landbouwers zullen allicht besluiten dan is het ammoniakzout duurder dan nitraat. Een oogenblik, vriend lezer, laat ons eens rekenen tn tellen. Op 100 k° sodanitraat heeft men i5,5 k° stikstof en ge zult u herinneren dat zwavelzure ammoniak 20,5 k° stikstof bevat. Dus in sodanitraat kostte 1 k° stikstof 24,50 fr. 15,5 II 1,58 fr. en in zwavel zure ammoniak 3o,75 fr. 20,5lli,5o fr. Dus 8 c. per kilogr. beterkoop dan in sodanitraat. Is dit zoo altijd i wel neen, die wijzen veranderen, gaan op en af zooals die van boter en eiers; men hoeft dus de beurs- prijzen na te zien. Doch dit voorbeeld bewijst genoegzaam dat het onwaar is te bevestigen en te schrijven, zooals som migen doen, dat sodanitraat beterkoop is dan zwavelzure ammoniak. Trouwens, de prijs alleen mag de landbouwer nooit uitsluitend als leid draad dienen bij den aankoop der mest stoffen, maar wel dient hij ook rekening te houden van de noodwendigheden der plant en den invloed van iedere meststof in het bijzonder, 't Is evenzoo met ons gelegen. I11 de veronderstelling dat het graan nog zoo duur ware, zoudt gij aan nemen dat men 11 's morgens, als ontbijt, eene telloor aardappels voorzet, onder voorwendsel dat het brood te duur is ongetwijfeld neen en noch gij, noch ik, zouden daarom eenen boterham te min eten, denk ik. Wat nu het gebruik van zwavelzuren, ammoniak aangaat, ten eerste en belang rijk punt is van nooit kalk of vrije kalk- houdende stoffen zooals staalslakken of asch er mede te vermengen. De kalk immeis zou den ammoniak doen ver vliegen. Maar niets belet den grond eeni- gen tijd vooraf te kalken het ammoniak zout zal des te beter werken. Besluit daaruit niet dat er gevaar bestaat ammo niakzout met andere meststoffen te ver mengen als superfosfaat of potaschzouten, volstrekt niet, en dit wordt dagelijks ge daan. Eerst was Flick voornemens hem ook hier te volgen. Zeker, deze nachtelijke tocht was wel geschikt om de nieuwsgierigheid van den policieman op te wekken, en de verzoe king om eens te weten waarheen hij ging, was inderdaad groot, maar kon hij niets beters doen Iets betets Wat Wel voor den drommel, gebruik maken van zijne afwezigheid. Er kwam een plan in het brein van Flick op, een plan zoo vermetel, dat hij een oogenblik aarzelde, of hij het wel ten uitvoer zou durven brengen. Gedurende die korte aarzeling was Sorandal reeds ver weg, hem in te halen zou moeilijk en niet van gevaar ontbloot zijn. Bovendien had de portier het hekken weer gesloten;om het voor zich nogmaals te doen openen zou hij een uitvlucht moeten verzinnen, en dit zou noodwendig de aandacht moeten trekken. Daarbij, het in Flick opgekomen denk beeld was zoo verleidelijk, dat hij er niet leng weerstand aan kon bieden. Een ding speet hem. O was nu die jongeling maar hier, hij zou mij een krachtig handje kunnen htlpen. Met de jongeling had Flick bedoeld Olivier Fromentel, maar op hem viel niet te rekenen. Er is zelfs min verlies aan stikstof te vreezen dan bij het mengen van sodani traat en superfosfaat. Voor hetgeue het tijdstip betreft, zwa velzure ammoniak heeft het voordeel vol gens de omstandigheden ten allen tijde van het jaar te kunnen gebruikt worden, alsook voor alle vruchten, ter uitzonde ring der vlinderbloemige planten (klaver, boonen, enz.,) die geene stikstof bemes ting vereischen. Men kan het dus bij het bewerken des gronds goed met de eg in werken en desnoods als dekvette op de planten gebruiken. De hoeveelheid hangt natuurlijk van eene menigtebijkomendeomstandihheden af, zooals de hoeveelheid stalmest of beir, waarover men beschikt, de voorgaande vrucht of bemesting, het doel dat men beoogt, enz. Aldus kan 100 kgr. eene genoegzame bijvoeging zijn, terwijl op andere plaatsen 200 tot 3oo kgr. per hectare zullen noodig zijn. Zwavelzure ammoniak wordt in alle gronden met voordeel gebruikt. Nochtans past hij het best aan leem- en zandleemgrond, hier is hij zelfs te verkiezen boven sodanitraat, dat de op pervlakte stijf en ondoordringbaar maakt. Het spreekt van zelf, wil men van ammoniakzout al zijne uitwerkselen mo gen verwachten, dat de grond insgelijks voldoende moet voorzien zijn van fos- foorzuur, potasch en kalk. Wij besluiten dus met te zeSgen: zwa velzure ammoniak is eene uitmuntende meststof, die in menig geval met profijt sodanitraat kan vervangen, zoowel onder opzicht van prijs als van zijnen invloed op de opbrengst en de hoedanig der ge wassen Op 't oogenblik worden de Aalstersche belastingschuldigen bij brief verwittigd dat de Gemeenteraad eerstdaags zal te beraadslagen hebben over de vraag tot nieuwe machtiging om gedurende een termijn van 9 jaren te mogen blijven heffen 5o bijvoeglijke centiemen op de grondbelasting en het peisonneel,destijds gestemd om den dienst der gelaleeningen te veizekeren aangegaan sedert 12 No vember 1864 en 22 December 1890. Ongetwijfeld zullen de groene helden met al hunne eerlijkheid en deftigheid en de liberale schrijvelaars met hunne aange- borene kwade trouw, de menschen wil len wijsmaken dat men nieuwe belas tingen invoeren wil. Dat ware wetens en willens liegen: 't geldt eene belasting bestaande se dert 1864 en gestemd door de libe ralen van dien tijd om de intresten en de teruggave van de ontleende gelden te verzekeren. In 1890 werd deze leening met andere versmolten. Jachtcartouciiei*. J. Vu ik «len Iter^li-.Iourot. Hij was ongetwijfeld reeds ver weg naar huis gegaan. Naar huis Het plan van Flick begon reeds meer en meer vaste vormen aan te nemen. Een glimlach van voldoening plooide de lip pen van den policieman. Hij mompelde Och kom, wie wat winnen wil, moet ook wat wagen. H ij keerde, zonder door iemand te zijn opgemerkt, naar het kasteel terug en een maal daar gekomen, trok hij in de voor zaal zijne schoenen uit, opdat men hem niet zou hooren loopen. Sorandal had zich intusschen naar de statie begeven. Tot zijn genoegen ont moette hij niemand op den moddc-rigen weg. Het geheele dorp lag in diepe rust ver zonken. Slechts hier en daar drong nog ter sluiks eene lichtstraal tusschen de gesle ten zonneblinden van een huis door. Een uur later kwam Sorandal, die aan de ringbaan was overgestapt, voor de statie van Montrouge te Parijs aan. Hij vond zonder veel moeite de rue de la Tombe-Issoire. Nr 24 in die straat was een onaanzien lijk huis, zou bouwvallig, dat het bij elke windvlaag schudde. Nu bevond Sorandal zich in eene kleine moeielijkheid, daar hij niet wist op welke verdieping Proteau woonde. Hij zag er bezwaar in, den portier te wekken en het hem te vragen. Hij bemerkte echter, dat in de bene denverdieping van het huis eene herberg gehouden werd. Misschien kon hij Proteau daar wel aantreffen. Hij naderde de herberg, ging op zijne teenen staan, zag over de gordijntjes, die voor het ondergedeelte van het venster hingen en de eerste dien hij zag was in derdaad Proteau. Deze zat met zijne pijp in den mond, kaart te spelen met een ruwen kerel in hemdsmouwen, waarschijnlijk de kaste lein. Sorandal trad binnen. Bij het knarsen der deur in hare heng sels, hieven de beide spelers het hoofd op. Proteau had met een oogslag Sorandal herkend. Aha, zegde hij terwijl hij opstond. Goeden avond, sprak Sorandal. Protean wierp de kaarten neer, die hij in de hand had. Vader Anselme, zegde hij tegen den kastelein, wij zullen later onze partij wel uitspelen, deze heer komt voor mij. Goed, goed, zooals gij wilt, bromde de kastelein. Wordt voortgezet:

De Denderbode | 1903 | | pagina 1