Van 1890 tol 1 >02 DIEVEN aan de kas, De roode winkelpoli- Liberale Kandidaten.— Van tak op tak. De Suiker. Geen bewijzen. Men is nieuwsgierig Zie niet naar mijne daden. POLITIE. - Vlaamsche Illustratie Onze Aalslersche Cath. Jonge Wacht Aalst- Schaerbeek. "W* I JDI x-T C3- Zondagrust. AALST. Priesterlijke benoeming. Allerhande nieuws. Joh. Strauss: zoo schrijft Pie Daens-Mayart i u De Werkman i> van Vrijdag 4 September en in 't Land van Aelst van Zondag 6 Sep tember 11, Wij moeten er op terugkomen c n her halen Dieven is 't meervoudig van dief en dit bewijst dat er, volgens Pie Daens- Mayart, meer dieven uit onze stadskas moeten geroofd hebben. Nogthans slechts een enkel persoon stond te recht en werd veroordeeld in deze zaak. Wie zijn de andere dieven Pie Daens-Mayart moet ze kennen en dat hij ze dus noeme. Dieven moeten niet onge straft blijven. Pie Daens-Mayart gaat nog verder en schrijft Denderbode wilt ons malgré doen n zeggen Wie met de 60 duizend fr. weg n is die 111 1896 uit de stadskas zijn gaan vliegen Ja, wie mag dat geweest zijn Kozijn René weet het, maar z'hebben hem over de zee gezonden, naar den Bresil... Wie had er belang bij dat M. René de zeëeri overstak en zich zoo verre mogelijk van Aalst verwijderde De andere dieven, want, schrijft Pie, z'hebben hem over de zee gezonden naar den Bresil. De heeren Gheeraerdts, onze achtbare Burgemeester, en baron Leo Bethune, onze verdienstrijke Volksvertegenwoordi ger, zijn van 1890 tot 1902 de Schepenen geweest bijzonderlijk gelast met het be heer der stedelijke gelden. Niemand an ders dan zij hadden er zaken meê en 't zijn zij alleen aan wie de wet de drijmaande- lijksche verificatie oplegt. Wij vragen het Werpt Pie Daens- Mayart geene snoode verdenking op deze beide heeren om hunne onbaatzuchtig heid, om hunnen eerlijken handel, om hunne deftigheid alom geroemd Wij weten niet tot hoeverre Pie Daens- Mayart wel het recht heeft, door laster lijke zinspelingen iemand bloot te stellen aan de verdenking van zich aan dieverijen te hebben plichtig gemaakt, verdenking die de eer en goede faam onbetwistbaar moet bezoedelen en krenken Die handelwijze van Pie Daens-Mayart is niet alleen de daad van een verachte- lijken lafaard maar 't is ook eene onge hoorde schelmerij 1 tif>Lppa doen bemerken dat ze hun brood niet 36 centiemen den 1 i/a kilogr. verkoopen maar slechts 32 centiemen. Inderdaad wij hebben uit 't oog ver loren dat er aan de verbruikers of leden 4 centiemen per brood wordt teruggekeerd. Dus 32 centiemen. Maar dit wijzigt onze berekening zeer weinig. Als men dagelijks 10 zakken of 1000 kilogr. meel verwerkt, lijk men er op boft, dan blijft er na betaling van alle on kosten, vijftig franks daags zuivere winst over, of eene jaarlijksche winst van ft. i8,25o,oo. Laat ons nu aannemen dat er jaarlijks om eene waarde van fr. 2,5oo,oo wordt gegund in witte brooden, eierbrooden, nieuwjaarsbrooden, houillekolen, gelde lijke hulp, dan blijven er nog 16,000.00 fr. over. Wie strijkt die zestien duizend franks op De roode kapitalisten versmaden ze zeker toch niet En de roode winkelpolitiekers verkoo pen reeds ook: beste koffie, suikerijpeeën, beste margarine, kleerstoffen op staal of aan het stuk, en ze gaan ook verkoopen meer andere specerijen, gezouten visch} gemaakte kleederen, schoenen, enz. enz. En die verkoop levert ook winst op.,., en hij moet winst opleveren want het is toch voor de schoone oogen van de roode winkelpolitiekers niet dat men onlangs die huizen aankocht en ze den zeer, zeer duren dans betaalde. Nu de roode leeperikken waren over dien aankoop zoo vei heugd(o honingpot!) dat ze acht dagen lang hunne roode vod uithingen. Die 4 centiemen die men per brood terugkeert,zullen dan wel aan andere wa ren dan aan brood besteed worden en zoo zal de winkel ook al draaien. Wat men ook beweeren moge de roode coöperatieven zijn de dood der neering- doende burgerij en een middel voorzekere kapitalisten om hunne gelden tegen hooge intresten uit te zetten. Doen wij ten slotte bemerken dat onze vorige berekening niet wordt betwist en men ons alleenlijk deed opmerken dat het brood maar 3a centiemen wordt ver kocht en niet 36 centiemen. Te Geeraardsbergen verkoopen de rooden het brood tegen 21 centiemen en half den kilogr. dus met 25 ten honderd winst ten minste. 't Schijnt dat de heer dienstdoende Voor zitter der liberale Associatie, geflankeerd van zijnen heer Secretaris, op jacht zijn geweest naar kandidaten en dat ze zoo goed als platzak zijn thuisgekomen. Naar men ons verzekert gaan ze hun..en jacht- tocht herbeginnen naar kleiner gevogelte en dat.in de hoop van gunstigeren uitslag, zij bij klaren dagen, ieder een lanteerntje zullen meênemen. Arme liberale kliek, hier eens zoo machtig, waar zijt gij ge varen sedert gij onder d< klauwen ligt der mannen die Aalst verachten maar toch hier hunne tenten kwamen opslagen omdat het hier goed is ber 11. is er voor het rafineeren van suiker een nieuw regiem in voege gebracht. Het premiestelsel is afgeschaft. In een volgend nummer wanneer wij over meer plaats beschikken zullen wij uitleggen wat men verstaat door premie-stelsel. De Suiker was vroeger belast met een accijnsrecht dat liep van fr. 5o,56 tot fr. 5i.5o en dit accijnsrecht is nu vermind* rd tot fr. 20,00. Op de hoeveelheid suiker die jaarlijks in België verbruikt wordt geeft dit eene vermindering van belasting van 18 millioen 's jaars. De Suiker is ongeveer 3o centiemen per kilogr. afgeslagen. En aan wie moet 't volk die verminde ring van lasten danken Aan de Catholieken, aan ons catholiek Ministerie en bijzonderlijk aan Minister de Smet de Naeyer. Wij komen hierop terug. Belgiaf.lic Volkabond. Het I2e Congres zal den 27 en 28 Septem ber te Hasselt gehouden worden. Gedenk penningen zullen aan de muziekmaat schappijen uitgereikt worden, mits zich aan te geven voor 20sien dezer loopende maand. willen 't katholiek Bestuur 1» IJ WHICH niet omverrewerpeni schrijft Groene Pie, alleenlijk willen wij controle, in andere woorden, ik, Groene Pie, zou in den Gemeenteraad willen zetelen. Wat zou er gebeuren moest er eene anti-catholieke minderheid in den Ge meenteraad zetelen Er zou hier gebeuren wat overal in dergelijk geval is gebeurd. - De eenigste zorg dezer minderheid zou zijn den goeden gang der stedelijke zaken te stremmen en onmogelijk te maken. Schreeuwen en stemmen tegen de beste voorstellen onuitvoerbare voorstellen doen, er over redetwisten en aldus gan- sche zittingen innemen politieke vraag stukken opwerpen die van de compenten- tic niet zijn van den Raad altijd nieuwe uitgaven voorstellen zonder de bron aan te wijzen waar 't geld moet geput worden alle verbeteringen bevechten en door dit alles een kostelijken tijd doen verliezen. En als dan door hunne schuld niets is verbeterd of alles mislukt, dat het kwaad niet is uitgeroeid, dan schreeuwen en tieren dat hooren en zien vergaan Ziet ge wel de catholieken zijn tot niets bekwaam Wij schrijven deze regelen niet omdat wij denken dat er gevaar zou kunnen zijn van eene ar.ti-catholieke minderheid in onzen Gemeenteraad te zien zetelen, inte gendeel wij mogen verzekeren dat zoo wij Catholieken, aan onze partij getrouw blij ven, wij nog nooit schitterendere zegepraal zullen beleefd hebben. Onze zegepraal zal eene verplettering zijn onzer anti- catholieke tegenstrevers ondanks Groene Pie zegt Dat valt nog te zien ,1 ACIITCARTOUCHEIV «I. Van tien Itergli-Jouret. Veldwachter. Mag een veldwachter winkel houden Volgens artikel 60 van het landelijk wetboek mogen de veld wachters geene andere ambten bekleeden behoudens machtiging door de bestendige Deputatie. Het woord ambt kan slechts op bestuurlijke bedieningen toegepast worden. De veldwachters mogen zich dus zonder toelating der bestendige Depu tatie bezig houden met privaat-ambten, zooals uitroepen, verzekerings agent, enz.: en winkel houden. (Buef van den minister van binnenlandsche zaken aan den gou verneur van Oostvlaan<ieren,5 September 1887.) De eenige handel welke hun ver boden wordt, is de handel in dranken. (Uit De Gits, van Hasselt). COM MEDIANTI. Le Bien public van Woensdag 9 September 11. deelt een hoofdartikel meê om te bewijzen dat Pilatus Daens, een ellendige comme- diant is. Spijtig dat onze groote Gentsche Con frater van in i8g3 niet heeft kunnen ont dekken dat Pilatus Daens een volks- foppende commediant is en dan, ons De Di-nderbode, den steen toewierp omdat wij het wekelijks bewezen. Maar, kom, kom wat zijn wij schoon gewroken. roode en groene tegenstrevers zinspelen ook wekelijks bijna over ongehoorde ver drukkingen, onrechtveerdigheden en rechtsmiskenningen door ons Bureel van Weldadigheid gepleegd. Zinspelen is gemakkelijk en ook min gevaarlijk dan wel bepaalde feiten aan klagen. Waarom als er zulke gruwelijke ver drukking, zulke schreeuwende onrecht veerdigheden, zulke afkeurlijke rechtsmis kenningen door de Armmeester en bedien den gepleegd worden, waarom ze niet openbaarlijk aangeklaagd Al die zinspelingen, berusten slechts op klachten van genevertuiters van beide geslachten, lieden die niet werken willen en op de kap der openbare en private liefdadigheid willen leven. En of die soort liegen durft En de drijkleurige gapers slikken ze.... Wet op het werkloon. In de Ka mer is thans een wetsontwerp neergelegd, voor doel hebbende de wetkbazen te ver plichten, in de uitgehangen werkhuisre glementen de wetkloonen bekend te maken. Op verzoek van de middenafdee- ling der Kamer, zijn de afdeelingen der Nijverheid- en Arbeidsraden bijeenge roepen tusschen i3 september en 11 octo ber, om hun gedacht over dat wetsontwerp te doen kennen. te vernemen wie de honderd kiezers gaan zijn die te Aalst de akte van voorstelling der groene kandidaten zullen ondertee kenen. Wij herinneren ons dat, bij eene voor gaande kiezing,valsche handteekens besta- tigd werden op de akte van voorstelling der groene kandidaten. Er kwamen hand teekens op voor van kiezers die bij hoog en bij leeg verzekerden dat zede bedoelde akte van voorstelling nooit gezien hadden. Eene klacht werd bij 't Parket van Dendermondc en de bestendige Deputatie ingediend doch er werd geen gevolg aan gegeven... Maar of 't altijd zoo zon afloo- pen dat is eene andere kwestie. Andere meesters andere wetten zoowel bij 't Par ket als elders. UI ENi heeft geschreven in de dag bladen dat Pilatus Daens naar Weenen, de hoofdstad van Oostenrijk was vertrok ken om er een congres bij te wonen. Men moet slecht ingelicht zijn, want Donder dag liep hij hier met zijne voetjes op de straatsteenen.De tachtig franks ofte dertig zilverlingen der Fransche francma^ons zijn gaan vliegen en men heeft zeker in de maconnieke logie geene nieuwe omha ling meer gedaan. Te Gent verspreiden socialisten en li beralen eenen omzendbrief aan de ouders, om hen aan te zetten hunne kin deren te doen ontslaan van het gods dienstonderwijs. Het was onderteekend door P. P. Dobbelaere, liberaal gemeenteraadslid wij deden in ons vorig nummer den om zendbrief kennen tegen de dobbelzinnige handelwijze van dien menheer te Gent verspreid. Het Volk voegt hem nog het volgende toe Wij hebben persoonlijk verscheidene malen gezien dat P. P. Dobbelaere persoonlijk zijn dochterken in de zus- terschool op den Poel binnenleidde. Zijn oudste dochterken is leerlinge i) van die school geweest van 1889 tot in 1896; dan is zij naar een katholiek pen sionnaat gegaan. b Zijn ander dochterken is in de school op den Poel geweest van 1894 tot in 1900. n En wat zijne zoons betreft, die waren leerlingen der eerw. h. h. Jozefieten van Melle. Zoo is 't, de liberalen willen dat de kinders der werklieden naar geusche scholen zonder God, maar hunne eigene kinders naar godsdienstige scholen wor den gezonden. Nieuwigheid. Te New-York is nu eene fabriek opgericht van papierentabak. Men weekt de bladen papier in tabakzop, voortkomende van de bereiding van ge wonen tabak. Men snijdt ze dan in den vorm van gewone tabakbladen. Zelfs hebben zij veel voorop deze laatste, want zij zijn niet geribt, en gaan des te gemak kelijker om er sigaretten van te rollen. De liefhebbers verslinden de papieren sigaretten, met eene voldoening dat hunne wangen ervan gespannen staan. Citoyen Vandervelde in Frankrijk. Te Trèguier in Bretagne heeft gezel Vandervelde eene redevoering uitgespro ken, waarin hij zegde dat Frankrijk de koningin omvergeworpen had en het nu de beurt was aan de kerk en het milita rism. Het blad Le Gaulois vraagt daarvoor zijne uitdrijving aan 't ministerie. Een goeden maatregel komt genomen te worden ^-V welke door de Mijlbeke- naars en Schaarbekenaars met groot genoegen zal vernomen worden. Dagelijks moeten de politieagenten der gehuchten Mijlbeke, Schaarbeke en Sint- Job des avonds ten 8 uren, naar het rap port komen ten Politiebureele, Groote Markt.Van heden af zullen dagelijks twee der agenten dier wijken ervan ontslagen zijn de derde zal bij afwisseling slechts het rapport moeten bijwonen. Eere dus aan den heer Politiecommis saris, die dien maatregel komt te nemen in het belang van de landbouwers en hoveniers der beide wijken, wier velden door de dieven, op die uren van afwezig heid der politie, druk bestolen wierden. De nieuwe jaargang van de NIEUWE zal op Zondag, 20 September aanstaande aanvangen. Wie dus verlangt in te schrij ven op die schoone uitgaaf, wordt verzocht ons dit zoo spoedig mogelijk te laten weten. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie verschijnt alle weken in 10 bladzijden, met menigvuldige platen en aangename lectuur. Het is de goedkoopste illustratie die er bestaat, en kost slechts per jaar Voor Aalst fr. 3.60 d Belgie 4.20 het buitenland6.3o De nieuwe inschrijvers worden verzocht duidelijk hunne namen en adressen op te geven op het bureel van ons blad. Men kan ook het inteekenbewijs in vullen en ons dit doen geworden. Oorlogsbrood. Iets gansch uieuws is wel het Oorlogsbrood door een Franschman uitgevonden en dat thans aan het onderzoek van eene bijzondere commissie van Fransche officiers onder worpen is. Dit brood zou al de hoedanig heden hebben die men er van vereischen kan, het bestaat uit twee voedzame zelf standigheden en 3o dagen na het gebak ken is, kan men het nog gemakkelijk met een mts snijden. De samenstelling van het Oorlogsbroodwordt streng geheim gehouden. zal op 4 October aanst, vieren: A) Haar Patroonfeest. B) De vijfde verjaring der inhuldiging van haar vaandel. C) De ie algemcene vergadering van den Bond der Catholieke Wachten van ons Arrondissement. Ziehier het programma der feestelijk heden i° Eene plechtige Mis. 20 De ontvangst aan de Statie, der Jonge Wachten van het Arrondissement. 3° De eerste algemeene Vergadeiing vandtn Bond der Jonge Wachten van van het Arrondissement. 40 Een groot Banket (waaraan onze Leden, (ie Jonge Wachten van het Arron dissement, de Overheden en al onze poli tieke Viienden zullen deel nemen.) Gedurende het Banket Concert. 5° Een prachtig Concert, gegeven door eene vreemde Maatschappij, den Leden en hunne Familie aangeboden. Gedurende het Concert oplating van luchtballen. 6° Een Lichtstoet, door de Leden van den Bond en verscheidene andere Maat schappij. De Katholieke Turnkring Willen is Kunnen nam Zondag 6 September, deel aan het IV Gouwfeest der Vlaan deren Turngouw, te Oudenaerde. Gelijk in de voorgaande prijs kampen Binche, Sint Nikolaas, Gent, Dendermondc, Berchem. Jemappes, Dooinijk Etterbeek' is er geene enkele maatschappij die 'nen uitslag heeft als «Willen is Kunnen, en men mag zeggen dat het buitengewoon is. Er waren vier prijskampen en H 9 kringen die meêwerkten. Daarvan zijn onze knappe Turners in diij prijskampen de allereerste. Oefeningen met tuigen ie piijs eerste geplaatst 119 4/s punt. op 120 Oefeningen zonder tuigen ie prijs eerste geplaatst 116 punt. op 120 Pyramiededen zonder tuigen ie prijs eerste geplaatst 114 punt. op 120 Als we nagaan hoeveel eerste piijzen 1 Willen is Kunnen dees jaar alleen gewonnen heeft dan tellen wij er 23. Turners, langs om beter Doet wel en ziet niet om Blijft vereenigd en deugd zaam en met 'nen wijzen Bestuurder als de E. H. Bockstal en met 'nen werkzamen en wijzen Voorzitter als M. Polydoor Van Ghyseghem, zult ge, als 't God be lieft, onoverwinbaar worden en zoo te zamen met uwe broeders van den Cath. Werkmanskring den roem uitmaken van onze goede Stad Aalst. Leve de catholieke Turners van Aalst A. L. STAD AALST. Het College van Burgemeester en Sche penen kondigt aan dat op ZONDAG 27 SEPTEMBER 1903 zal geschieden DE PLECHTIGE van de Nieuwe Kerk, VAN ONZE LIEVE VROÜW BIJSTAND. Door Z. H. den Bisschop van Gent. Om 8 uren 's morgends, Godsdienstige Plechtigheden in de nieuwe Kerk. Om 2 uren 's namiddags zullen al de Maatschappijen der Stad vergaderen ter Groote Markt en zich in stoet begeven naar het Onze Lieve Vrouwplein in Mijl beke langs Molenstraat, Molendrics, Ho veniersstraat, Moorselbaan. De stoet zal vervolgens deze straten doorgaan Kloosterstraat, Groenstraat, RaapsUaat Binnestraat, Hoveniersstraat, Molendries, Vaartstraat, Esplanadestraat, Vrijheid straat, Nieuwstraat, Groote Markt. Om 4 1/2 uren, ten Stadhuize FEEST MAAL bij publieke inschrijving. Om 6 uren, op den Kiosk ter Groote Markt GROOT CONCERT door de Har monie a Het Volk van Gent. Om 8 1/2 uren PRACHTIG VUUR WERK op de Onze Lieve Vrouwplaats. Voor de Nieuwe Kerk. Gedaan te Aelst den 21 Augusti 1903. De Burgemeester en Schepenen, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, OSCAR REYNTENS. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag i3 Sept. M. De Waele, Kerkstraat. Creemboter. Markt van Zaterdag 12 September igo3 2i5 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 326 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2600 kilos. Vlppfiph Overal begint men 1CCSLU. er t(.g(.n 0p ,ek0. men dat de beenhouwers den prijs van het vleesch niet afslagen. De beenhouwers sloegen het vleesch op, zoogezegd omdat de grenzen gesloten waren. Nu van jar.u- ari tot en met juni igo3 voerde België 6,473 stuks vee meer in het land dan gedurende den zelfden termijn van 1902. Amerikaansch vee. - Men schrijft uit Antwerpen aan het Amsterdamsch Handelsblad In den loop dezer week zullen voor rekening van de firma's Cockx C°, te Rozendaal, Van Landeghen C°, te Kortrijk, en Antonissen C°. te Antwer pen, niet minder dan drie booten met Amerikaansch slachtvee binnenkomen namelijk eene zending uit New-York, groot 655 stuks, eene uit Boston met 352, en eene uit Baltimore, groot 456 stuks. De prijs is Ossen ic kwaliteit fr. 1,65 Stieren, ie kwaliteit fr. 1,45. HetNederlandsche vee wordt in België langzamerhand verdrongen. Z. H. de Bisschop heeft de volgende heeren in het vrij middelbaar onderwijs benoemd In St-Lievensgesticht te Gent, den E. H. Beyls, licenciaat in koophandels wetenschappen der Universiteit van Leu ven, en den E. H. Neyt, priester in liet Seminarie In St-Martinusgesticht te Aalst, den Eerw. Heer De Keyzer, priester in het Seminarie In 't College van Geeraardsbergen, den E. H Van Damme In St-Gregonusgesticht te Ledeberg, den E. H. Van Bogaert. Deze twee laatste heeren, diakens in het Seminarie, zullen den Zaterdag 19 Sep tember de heilige priesterwijding ontvan gen. De volgende heeren uit het Seminarie van Gent zijn door Mgr den Bisschop naar de Katholieke Universiteit van Leu ven gezonden De E. HCoppens, de heeren Rosseel en De Caluwe voor de godgeleerdheid de heeren Baert,De Cock en D'Hollander voor de wijsbegeerte en letteren de heer Peerenboom voor de mathesis en physica; de heei DeHovre Fr.voor de wijsbegeerte ;n het Seminarie van Leo XIII. Gouden Jubelfeest. Toekomende Zondag vieren de Jongelin gen dor Congregatie van O.L.V. Hemel vaart het 5ojarig jubelfeest van twee hun ner medeleden de heeren F. Callebaut en F. Van de Waeter. Wij wenschen de achtbare Jubilarissen hartelijk proficiat 1 Wij vernemen dat te dier gelegenheid een gezellig Avondfeest zal plaats hebben op Maandag 14 dezer, te 7 uren 's avonds, in de groote zaal van het Collegie der P.P. Jezuieten. Wij bestatigen met genoegen dat er opnieuw leven komt in de Congregatie der Jongelingen. Dat belooft veel voor de toekomst Aan ons nummer van heden behoort het mengelwerk Iwein van Aelst, als bijvoegsel. Te verkiijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Een woedende storm is donderdag avond boven de Vlaamsche streken los gebroken en duurde tot vrijdag te nTiddag. 't Was eene afwisseling van regenvlagen en rukwinden. De wir.d blies uit het Westen en dan uit Noord-Westen en had eene ongemeene kracht. In onze Stad Aalst is de schade gering doch op den buiten is zij aan hoo rnen en ander houtgewas onafmetelijk groot. Honderden en honderden boomen zijn ontworteld of in spanders geslagen. Zekere Jos. Spiloy, oud 37 jaren, vader van 5 kinders die met zijn knecht naar Brussel reed met drij manden groenten, werd rond 3 1/2 uren op 't grondgebied van Dilbeek, aan den Spanjaardsberg, door het vallen van een boom verplerterd. Andere merktgangers vonden zijn lijk. ES 31 biedt kosteloos aan allen die door eene huidziekte zijn aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jeukingen, chronische bronchiet, borst-mang-en blaua- ziekten en rhnmatism een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. viffCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per keeren- de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. ONLANGS was er sprake van, dat in Californie groote beddingen van Nitraat ontdekt zijn, maar tot nu toe heeft men .ér niets verder van gehoord. Zou het ook wel waar zijn, of misschien maar een Amerikaansche bluff? Daarentegen berusten de berichten omtrent nieuw ontdekte Guano eilanden aan de Zuid-Amertkaansche kust op waarheid, daar reeds een twintigtal sche pen naar Europa onderweg zijn. Die eilanden heeten Asia, Pachacamac, Chao, Mazoika, Corcorado, enz. enz. en de Guano heeft een stikstof gehalte van tusschen 8 en 12 t. h. Voor de Vlaanderen waar de Péru- Guano zoo bijzonder veel gebruikt wordt, is dit voorzeker goed nieuws. De gal, liet zuur, de slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van DepratereIc nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Jaciitcartoechen. .1. Van den Berpfli-Jfouret roTipppt pr°gramma van con* UUUVCl u- cer( we]k zaj gegeven wor den, op Donderdag 17 Sept. igo3, om 8 llt uren 's avonds, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr K, De Mette, op het Kiosk, ter Groote Markt, alhier 1. Marche Militaire. H. Starcke. 2. Zum Volkstück, Onv. Von Conrardi. 3. Les Baisers, valse extraite de la guerre joyeuse, arr. par C. Bender. 4. Transcription de l'Op. Carmen, arr. par Jh. Steenebrugen. G. Bizet. 5. Polka de Concert, pr flüte, soliste M. A. Breynaert. E. Damaré. Een 68 jarige handschoenenmaker, te Brusel die zonder werk was geraakt, heeft zich door den kop geschoten. Dat is nu niets bijzonders zulke dingen gebeu ren nog al dikwijls. Maar de geschiedenis van dien man is het vermelden weerd. Hij, Franschman van afkomst, nam een werkzaam deel aan de Commune van Parijs, was zelfs kapitein van het revolu- tionnaire leger en werd door den krijgs raad van Versailles ter dood veroordeeld. Hij gelukte er in te vluchten en België te bereiken, waar hij zich nu voor goed ves tigde. Dieven zijn te Oudenaarde in de woning van M. J. B. Borteaux gedrongen gedurende de afwezigheid der familie, en hebben de brandkas, 5oo kilos zwaar, op den koer gesleept en geopend. Eene som van duizend frank is door de dieven ge stolen. Vrouw J. R., te Neeroeteren, leefde sinds lang in onmin met haren man, en zij had zelfs meer dan eens bedreigd, zich te zelfmoorden en de kinderen te dooden. Den 6 dezer had zij bijna die bedrei gingen uitgevoerd. Zij nam haar zoontje van toen haar dochtertje van 8 jaar mee en begaf zich naar de Zuid-Willemsvaart. Op het oogenblik dat zij zich door nie mand gezien waande, stiet zij de kinderen van de helling en sprong er toen zelf af. Een schipper die van verre gezien had wat er gebeurde, snelde evenwel toe, sprong in het water en haalde een voor een de drie drenkelingen op het droge. Het parket van Tongeren onderzoekt de zaak. De 7jarige knaap Jules D., ging in eene weide te Dour op welke een paard stond te grazen. De kleine kwelde het dier met een stokje. Eensklaps werd het beest woedend sprong op de knaap toe, wierp het om, vertrapte hem, beet vreeselijk in zijne linkerwang en rukte den kleine een oor af. De jongen, uitzinnig van pijn, kon opstaan en vluchtten, doch werd achter volgd door het paard, dat nog meer woe dend werd. Voorbijgangers konden het dier bemeesteren en het kind redden van een zekeren dood. Het licht te bed en klaagt van hevige inwendige smarten. Binnen kort zal de stad Diksmuide electrisch verlicht worden. De patroons-glasblazers van Char leroi hebben beslotenzich naar Amerika te begeven om daar de blaasmachienen te gaan bezichtigen. Zij willen zich over tuigen van de waarde derzelve en van de hoedanigheid der voortbrengsels. Het schijnt dat die machienen zoo erg niet te vreezen zijn, zooals eerst werd gezegd. In sommige glasblazerijen van Indiana heeft men de glasblazers die reeds ontslagen waren, terug genomen. Een dynamietaanslag. Het verhaal door de dagbladen gegeven over den dynamietaanslag op de peerdentram- linie te Knocke, was niet juist. Er is vooreerst geene ontploffing geweestde blikken doos waaruit eene lont stak, lag niet op, maar tusschen de riggels. Zij was er neergelegd eenige stonden voor het voorbijrijden van den tram; het peerd zou op de doos trappen en alzoo de ont ploffing veroorzaken, die verschrikkelijk zou geweest zijn, want het scheikundig onderzoek heeft bewezen dat de doos die bijna i5centim. vierk. was, hard opge stopt was met dynamiet, er zaten zelfs nagels in. Men heeft tot hiertoe den dader niet kunnen ontdekken. Men is algemeen van gedacht, en het parket deelt hetzelve, dat het ontploffingstuig ter plaats niet werd verveerdigd. De bladen uit Vlaanderen bevatten bijzonderheden over eene misdaad, die de Belgische grensstad Wervicq ontroerd heeft. Zekere Alfons Deschodt, geboren te Brielen in 1886, die te Prémesques in dienst was geweest en Maandag bij zijne ouders zou terugkeeren, is Zondagnacht rond 11 ure, op de Wervicqlaan, aan de grens van Komen (Comines) vermoord gevonden. Hij had niet min dan zeven dolksteken bekomen. 't Was M. Hector Masil, wonende op het gehucht Lage Kruis, die het lijk ont dekte. De policie werd dadelijk verwit tigd. Dr Dhondt, die het lijk onderzocht, stelde vast dat de slrotader afgesneden was eene long was ook doorboord. De andere wonden waren ook erg. Het lijk werd naar het gasthuis gebracht. Het gedane onderzoek heeft bewezen at Deschodt, in gezelschap was van ver-

De Denderbode | 1903 | | pagina 2