Zondag 20 September 1005 Jaar 5840. ilien» nummer Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID. Vrijwilligers OM ZES MILLIOEN Door Z. H. Paus Pius X, uitdrukkelijk veroordeeld. Gemaskerde en ongemaskerde liberalen. Zondagrust. Medeburgers Catholieken Wat onbeschaamdheid DE DE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bü C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 19 September igo3. Wij hebben in ons voorgaande artikel getoond hoe gemakkelijk het voor de jon gelingen is zich in hunnen stiel te volma ken en zich daarna op eigen hand, zelf standig, onafhankelijk in te richten indien zij een diensttermijn als vrijwilliger aan gaan. Wij hopen dat zekere jongens onze stem zullen gehoord hebben en dat zij onze woorden, wenken en raadgevingen aandachtig zullen hebben overwogen. Wij hebben alles slechts neêrgeschn ven voor hun belang, alleen met het inzicht anderen behulpzaam te zijn. Thans richten wij ons tot een andere klas van jonge lui. Er zijn op den buiten zoowel als in de stad vele jonge mannen die meer aanleg toonen voor hoofdwerk, voor geestesbi- zigheden dan voor lichamelijken arbeid. Hunne ouders zijn arm, de middelen ont breken om te studeeren, om zich te be kwamen dat werk te verrichten waartoe men meest talent en schik heeft getoond. Zij htbben een goed lager onderwijs ge noten doch hooger gaan is onmogelijk daartoe ontbreekt geld. Welnu, dank aan de laatste hervormingswetten over ons leger is er gelegenheid geboden aan wer kers van het soort waarvan wij spreken zich om hooge te wippen en tot het be oogde doel leeren, te geraken. Zij moeten daartoe een diensttermijn als vrijwilliger doen. In het leger bestaan regimentscholen voor de leergierige sol daten. In die scholen kunnen zij leeren en zich tot hel examen vooibereiden welke hen den weg opent tot eene goede plaats. Om naar 't school te gaan, wordt hun alle gemak gegeven, meer nog de solda ten welke leeren worden van hunne over heid gaarne gezien, wel geacht, natuurlijk het zijn goede soldaten welke zich aan de tucht onderwerpen, die tucht begrijpen en altijd hunnen goeden wil toonen. Voor de staatsambten wordt van den duur van het diensttermijn rekening ge houden als de ouderdom te bepalen valt, waarop men niet meer aan de examens mag deelnemen. Voor de militairen is hij altijd hooger dan voor anderen. Jongelingen, dus, gij die een weinig geleerd zijt en die de middelen niet hebt u verder te ontwikkelen en die nochtans voor geestesarbeid meer aanleg bezit dan voor lichamelijk werk, denkt na. Zou er voor u, langs het leger en dank aan de regimentscholen, geen middel zijn om tot uw beoogd doelwit te geraken Weer zeggen wij u volledig uwe inlichtingen in 't Volkssecretariaat, catholieken Kring, Groote Markt, Aalst, open alle Zaturda- gen van 10 tot 11 uren. Nog anderen kunnen langs het leger zich een weg banen tot duurzaam geluk to» 68* Vervolg In de kleine gelagkamer, die door een enkelen gasbek karig verlicht werd, be vonden zich verder geene bezoekers. In het buffet zat eene vrouw van mid delbaren leeftijd met de armen over el kander te slapen. Protean was Sorandal genaderd en fluisterde hem toe. Moet gij mij spreken Ja. Vindt gij het beter, dat wij naar mijne kamer gaan Ja. Proteau nam uit het buffet eene keers op een Koperen kandelaar, stak die aan en opende eene glazen deur. Ik zal u den weg wijzen. Sorandal volgde hem een smalle trap op, waarvan de treden onder hunne voet stappen kraakten, terwijl de muren een ongezonde vochtigheid uitwasemden en de leuning dreigde af te breken, wanneer men er de hand aan sloeg. Zij klommen op tot de vierde verdie ping en daar sloeg Proteau een langen smallen gang in. Ten slotte opende hij de deur van eene kamer en ging op zij om Sorandal binnen te laten. en lot een onafhankelijk bestaan. Onze buiten telt vele en harde werkers welke des zomers, met hunne landbouwwerk tuigen geladen, naar Frankrijk gaan om het dagelijksch brood voor vrouw en kinderen te verdienen. Dat is een haid en lastig leven ze tellen dubbel de jaren die men in het zuiden doorbrengt. Velen gaan niet uil lust, doch nood dwingt en men neemt het zware pak op, eens en dan is het voor immer. Welnu, waarom zou men dien beker niet afkeeren Daartoe wederom biedt het leger een goede gelegenheid. Men onderteekent een dienstiermijn, men gedraagt zich goed, men doet zijn best. Welk is nu den toestand van dien jon gen Hij heeft een potje gespaard, groot ge noeg om zich in regel te stellen met de wet ovfr de werkmanswoningen. Hij bouwt zich een eigen huis in overeen komst met eene maatschappij na korte jaren is hij eigenaar van zijne woonsteê en eigen heerd is goud weerd. Het catholiek Bestuur behoudt aan de oudgedienden van het leger zekere bcdie- ningi n voor. Zekere ambten en plaatsen worden uitsluitend gegeven aan degenen die in het leger hebben gediend. Wie in 't leger zich goed gedraagt krijgt alras zijne belooning en zie men is verze kerd voor het dageiijksche brood. Kunnen de bedienden van den Staat geen schatten vergaren, zij hebben toch ook een voor dcel, zij zijn beschut tegen de wisselval ligheden van het leven. Een voorbeeld. Ik ken een brave jon gen, in de lagere school goed oppassend en wel leerend doch aan hooger klim men viel niet te denken er was geen for tuin, zelfs hadden de ouders zijne hulp noodig. Wat heeft hij gedaan Hij is vrijwilliger geworden en thans volgt hij de lessen in eene regimentschool; hij maakt er groote vorderingen en hoopt wel het examen van douanier of liever van garde aan den ijzeren weg af te leggen. Dat zijn voor als nu zijne vooruitzich ten met den moed die hem bezielt gaat men hooger en die jongen zal hooger gaan dan wat hij zich thans als een ideaal voorstelt. Wie volgt zijn voorbeeld Aalst. Nijverheidsschool. Morgen Zondag 20 September, om 11 uren 's voormiddags. Prijsdeeling aan de leerlingen van dit onderwijsgesticht, ten lokale der school, Esplanade, De werken der leerlingen en toestellen zullen ten toongesteld zijn. Heropening der leergangen, Dijnsdag 6 October, om 7 uren 's avonds. Hier is 't, zegde hij. Het was een armoedig kamerke, slechts van de hoogst noodige meubelen voor zien voor het eenige venster hingen ver sleten gordijnen en er lag eene oud vilten tapijt, hier endaar met groote gaten. Proteau zette zijne keers neer en stak eene petroollamp aan. In het vertrek heerschte volslagen wanorde. Kledingstukken lagen op alle stoelen verspreid, op den grond lag een overhemd, op de tafel stonden, naast eene halfvolle flisch absinth, een paar beschimmelde boiiienen. Woont gij hier Ach God, ja, antwoordde Joseph Proteau met een spottend lachje. Gij ziet, eene rijkgemeubeleerde kamer is het nu juist niet gij zult wel beter gehuisvest zijn op het kasteel Pierrefite. Stil. Geen nood. Nu, gij zult u niet be klagen, dat ik het u te lastig maak gij hoort of ziet nieis meer van mij en toch heb ik een ellendig leven, hier in dit kot, met de honderd frank per maand, die gij mij geeft. Is dat te weinig Nu. veel is het zeker niet en als er niet zulke schoone vooruitzichten waren, dan zou ik... Ik heb haast, viel Sorandal hem in de rede. Goed, goed. 01 ik kan wel begrijpen Le Patriote van n September 11., deelt eene correspondentie uit Roomen meê die de ontegensprekelijke veroordee ling bevat der groene christene demo craten. Z. H. Pius X heeftop 7 dezer, door Mgr Merry del Val, aan Mgr den Bis- a schop van Orvieto eenen brief van bui- a tengewone beteokenis doen sturen no- pens de houding van een weekblad II i) Commune. Dit blad, dat zich christen- a demokraat noemt, had het werk der katholieke Congressen aangevallen cn 0 verschillige katholiike nieuwsbladen, a waaronder de Voce hadden dien aanval overgedrukt, om aan hunne lezers de strekkingen van de christene demo i) era tie a te doen kennen. Deze brief getuigt van den pijnlijken 11 indruk, die den H. Vader getroffen b hei ft bij het lezen van dit nieuwsblad welk zich van het begin tot het einde door oneerbiedigheid en op- a stand tegen alle overheid kenmerkt, en die pijnlijke indruk woidt nog a vermeerderd door dat dit zelfde blad a II COMMUNE reeds meermalen dezelfde gevoelens heeft te kennen gegeven. Daarop gaat de brief voort als volgt De H. Vader machtigt mij diensvol- a gens te verklaren, benevens zijne vol- a strekte afkeuring voor alles wat in dit a tijdstip raakt aan personen en grondbe- ginselen, dat de Paus nooit eenige a instelling van christene volkswer- a ken zal erkennen, die niet aangeslo- a ten is en onderworpen aan het Werk a der catholiake Congressen, gelijk Z. H. <Ie verplichting herinnert, voor alle a wereldlijken en geestelijken, in welke a bediening zij zich ook mogen bevinden, a zich nooit en op geen er wijze aan te a sluiten bij deze vereenigingen, die, on- a der den naam van partijen, de ver- deeldheid der zielen en de scheuring in het catholiek kamp veroorzaken, i> deze eenheid verwoestende voor de- welke onze Heilige Verlosser zijne n laatste gebeden aan zijnen Hemel- i) schen Vader heeft opgedragen, en, a deze liefde, die om zoo te zeggen de a kenmerkende onderscheiding der a ware christenen is. a Loochen dat Z. H. Pius X onze groene christene democraten uitdrukkelijk veroordeelt ware het zonnelicht betwis ten. Wat prediken de groene democraten in hunne weekbladen, in hunne redevoe ring anders aan dan oneerbiedigheid en opstand tegen alle overheid, geeste lijke en wereldlijke Wat doen de groene chefs anders dan de verdeeldheid der zielen en de dat gij niet uit zuivere belangstelling voor my hier gekomen zijt. Gij hebt mij iets te zeggen, welnu, ik luister. Zijn wij hier alleen Wees maar niet bang dat zich hier of daar een dief in een hoek verscholen heeft wie bij mij kwam om te stelen, zou erger bedrogen zijn dan ik. Sorandal maakte eene ongeduldige be- hooren. O de kamers links en rechts zijn op 't oogenblik onbewoond, maar ge weet, dit soort huizen hebben muren van karton, daarom moeten wij voor alle zeker heid zoo zacht mogelijk spreken. Ga zitten. Hij schopte het overhemd in eenen hoek, wierp de bottienen van de tafel en schoof twee stoelen dicht bij elkaar. Toen Sorandal en Proteau waren gaan zitten, staken zij de hoofden dicht bij elkaar en begonnen op fluisterenden toon hun gesprek. Wij naderen ons doel, zegde Soran dal. Zoo,zoo, sprak Proteau, terwijl zijne oogen schitterden. Ja, binnen eenige dagen trouw ik met de erfgename, de onnoozele, aan wie de baron d'Amfreville zijne zes miliioen heeft nagelaten. Prachtig Wacht even, op het oogenblik dat scheuring in het catholieke kamp ver wekken Z. H. Paus Pius X bekrachtigt dus de veroordeeling door Z. H. Mgr Stillemans, tegen de groene democraten uitgespro ken. Men oordeele Met innige droefheid zien Wij dat a de gazetten der zoogenaamde partij a Daens, niet de minste rekening hou a dende van den brief door den welken a de Bisscheppen van België op bevel van Z. H. den Paus, de catholieken a van ons land tot aendracht onder elkan- a der aanmanen, heviger dan ooit de ver- deeldheid bewerken en verspreiden en de catholieke besturen aanvallen. Zoo a verre drijven de opstellers dier gazetten den overmoed dat ze hunne lezers a pogtn te do-n geloovendat, 7.00 hande- a lende, zij de goedkeuring hebben van a Z. H. den Paus en van de B'sschoppen. n Zulke gedragslijn is te veroordeelen, a zij is hoogst nadeelig aan de belangen a der ware christene democratie zij is a gansch tegenstrijdig met de gedachten a van Zijne Heiligheid en onze Belgische Bisschoppen en wij achten het Onze a plicht ile geloovigen te vermanen zich a door dergelijke gazetten niet te laten a misleiden. t Antonius, Bisschop van Gent. a Wij vragen het U, geachte lezers, ci reskt Z. H. Paus Pius X, anders dan Z. H. Mgr. Stillemans Neen, niet waar, en Hij bekrachtigt dus de veroordeeling door Mgr Stillemans uitgesproken tegen de groene democraten. Zullen de groene chefs, veroordeeld door Z H. Leo XIII, zich nu onderwerpen aan Z. H. Pius X, aan den nieuwen Paus der werklieden Neen, volgens ons, want ze zijn behept met onafmetelijken hoogmoed en onver- zadelijken dorst naar eer en baat en dat zijn helsche elementen Wil men de ware gevoelens en inzich ten der antiklerikale partijen kennen, dan moet men niet nagaan wat zij zeggen en doen in die plaatsen, waar zij de minder heid uitmaken, en er naar streven om zich naar boveu te werken. Dd&r immers loo- pen zij meestal met een masker voor 't ge zicht daar verzwijgen zij welke plannen zfi in 't schild voeren daar geven zij niet zelden allerlei beloften ten beste, die zij nooit zullen volbrengen. Allerminst moet men de woorden en daden dier invloed- en volksgunstnaja- gende liberalen als kenteekens hunner echte gemoedsgesteltenis aannemen in tijden van kiezing. Dan vooral, immers, wordt het masker dagelijks gebezigddan worden de ware betrachtingen in den donkere gehoudenwordt er met schoone ik mijn doel bereiken zal, stoot ik eens klaps op een hindernis en doemt er een gevaar op. Duivele Ik heb vijanden, Proteau, menschen die de fortuin liever zelf zouden hebben dan het in mijne handen te zien vallen. Dat is hun niet kwalijk te nemen. En wilt gij die menschen... Een veelbeteekenend handgebaar vol tooide dezen zin. Neen, zegde Sorandal terwijl hij het hoofd schudde, onthoud dit men moet nooit zijne toevlucht nemen tot daden van geweld, dan in de uiterste noodzakelijk heid. Trouwens weet ik nog niet eens wat die vijanden tegen mij zouden kunnen doen maar het komt mij voor dat zij iets van mijn geheim ontdekt hebben. Natuur lijk kunnen het slechts vermoedens, gis singen zijn, anders waren zij al handelend tegen mij opgetreden maar hoe het ook zij, ik heb aan hunne houding meenen op te merken, dat zij iets weten. Weet gij wel zeker dat gij u geen woord heb laten ontvallen Sorandal zag bij deze woorden Proteau scherp aan. Ik riep deze uit. Zijt gij krank zinnig Kent gij Jacques, of Olivier Fro- mentel Neen. Herinner u eens goed. De eerste is dokter bij de marine, de tweede schilder. woorden en beloften gegoocheld zonder ophouden. Om het vrijzinnig, antiklerikaal volkje te kennen en naar waarde te leeren schat ten, moet men ze aan den gang zien in de landen, waar zij viijgevochten zijn waar zij over eene overmacht beschikken, groot genoeg om hem toe te laten zonder vrees hunne vrijdenkers-ontwerpen in hun ge heel uit te voeren, en hun geuzenhartje naar lust op te halen. Welnu, zulk een land is het rampzalige Frankrijk. Daar hebben de antiklerikalen hun masker weggeworpen. En hoe staat het daar met de vrijheid, met ile rechten van hun, die de zienswijze niet deelen van de meesters van den dag O iedereen weet het, geene enkele vrijheid is daar ongeschonden gebleven. De vrijheid van «eredienst, de vrijheid van vcreeniging, de vrijdag van drukpers, de persoonlijke vrijheid zelfs worden er schaamteloos onder den voet getreden. Willekeur cn onrecht heet schen er met onbeperkt gezag. De sectarissen der anti klerikale meerderheid behandelen er de andersdenkenden als verwonnelingcn, die zij hunnen wil en hunne eischen opdrin gen. Wie hen hindert, wordt uitgedreven wie niet bukt, wordt geknakt wie de stem verheffen durft voor het go^d recht, gebroodroofd. Schaamte, eergevoel bezitten de anti klerikale dwingelanden in Frankrijk niet meer. Zoover zijn ze gekomen, dat zij het niet eens meer noodig achten hunne wraakroepende handelwijze, al was het ook maar door voorwendsels, eenen schijn van wettelijkheid te geven. Integendeel, zij verklaren het vlakaf en nogal in volle parlement wij geven den brui van de wettelijkheid wij spotten er mee 1 a Even zoo schaamteloos bekennen zij, dat ze den katholieken het genot der staat kundige vrijheden weigeren, h Zij zijn er niet weerdig van schimpen zij, en ze gewaardigen zich zelfs erbij te voegen, dat zij iedereens vrijheid zullen eerbiedigen, zoo de massa genoeg zal ontwikkeld zijn Iets vergoddeloosd om zich door de drogredenen der katholieke leer niet meer te laten verstompen Ziedaar wat het antiklerikalism in Frankrijk is, en wat het hier en elders worden zal, zoo klaarziende vrijheidsvrien- deg het den weg niet versperren. Ondersteunt dus nu of nooit de anti klerikalen, eender onder welken naam zij zich voordoen besrijdt en mistrouwt ze, want allen streven naar hetzelfde eind doel Verdrukking van andersdenkenden en uitbreiding der goddeloosheid I Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 20 Sept. M. Meganck, Leopoldstraat. Ik verzeker u dat ik die namen voor het eerst hoor. Zou ik mij dan vergist hebben zegde Sorandal half bij zichzelven. Wanneer gij denkt dat ik u heb ver raden, of ook maar ten onvoorzichtigheid heb begaan, dan vergist gij u zeker. Wanneer zij iets weten, dan moet het van u zijn. Dan weten zij dood eenvoudig niets. Ik ben toch niet gerust. Vooral het optreden van dien marine-dokter, Jacques Fromentel, heeft mij angstig gemaakt. Hij moet iets weten. Maar hoe dan toch Dat is mij zelf een raadsel, maar het toeval heeft soms zulke wonderlijke gril len. Wanneer gij hem niets gezegd hebt. Proteau wilde opnieuw het tegendeel beweren, maar Sorandal wenkte met de hand en ging voort Ja, ja, ik geloof geerne dat gij voor zichtig zijt geweest. Wanneer gij hem niets gezegd hebt, dan moet hij op een andere wijze iets hebben ontdekt, hij zou u op bet spoor kunnen komen, u door een sluwen detective kunnen doen bespieden, en wie weet wat er dan nog kan gebeuren. Wat is uw plan Mij dunkt dat het voor alle zekerheid beter was, dat gij Frankrijk terstond ver liet. Proteau trok een bedenkelijk gezicht en vroeg Loop ik u in den weg De Dendergalmers ofte liberale scri benten, geene ernstige grieven tegen ons catholiek Bestuur, kunnende inbrengen, wreken zich met U, even als gemeine liederlijke straatleiren, een vloed van grove beleedigingen naar 't hoofd-te slin geren. Het gaat er toe van Lamlendigen, ijlhoofdigen, sukkelaars, grijpvogels, schijnheiligen, kazakkeerders, muilen trekkers, boerenfoppers, ezellieden, harteloozen. eerzuchtigen, ijverloozen en nog meer andere scheldwoorden de eenen wat gemeiner dan de anderen. Ziedaar de gansche liberale kiespole- miek. En al die beleedigingen worden U, catholieke Aalstenaars, achterna geroepen van achter den bosch, door een verachte lijke vreemde vogel die naar hier kwam overgewaaid en hier zijn aas heeft gevon den ondanks het hier. volgens hem, zoo slechts is dat de musschen in oogsttijd verhongeren Herinnert het u 1 tOCh root*e w'nkelpolitiekers schreven in hun orgaantje nr van 16 Oogst II. Zijn er onder de kleine burgerij reeds vele lieden die weten dat ook a hunne redding in 't socialism is vervat, a ook een groot deel meent te mogen a zeggen dat het socialism haren val bc- werkt en dit deel beschouwt de socia- listen als haren vijand a Alhoewel wij reeds menigmaal het a ongerijmde hiervan hebben doen in- zien, zullen wij het nogmaals gewagen o die verkeerde gedachten uit te roeien. Dus de socialisten zouden de uitroeiing van den middelstand, van de neering- doende burgerij niet willen Men moet de onbeschaamdheid tot het uiterste drijven om aldus de welbekende waarheid te durven loochenen. De socialisten bewerken de vernie tiging der neeringdoende burgerij. Ziedaar de waarheid en dit getuigt ge zel Ledebour, roode afgeveerdigde van Berlijn. Het socialism, zegt Ledebour, heeft absoluut niets gemeens met de partijen a der middelstanden en nooit zullen wij a ons geweerdigen ons met de belangen a onledig te houden dezer klassen, 't is a te zeggen, der ambachtslieden, koop- lieden, kleine nïjveraars, want zij ook a behooren tot de klas der uitbuiters. a Aan ons, werklieden, is de ruïne van a wat men de middelstanden heet. onver- n schillig veel meer, hoe eerder zij zullen verdwijnen hoe beter het zal zijn, want zij zijn onze grootste hinder- paal ten opzichte onzer syndicaten a overal plaatsen ze zich in onzen weg, Dat niet, maar ik denk altijd aan hetgeen gebeuren kan. Ja, ik ook, en wanneer ik nu in het buitenland was, dan zou ik bang zijn dat gij mij vergeter, zoudt.als eemaal uw plan gelukt is. Uit het oog, uit het hart, weet ere Domkop, alsof ik bij 't niet nakomen in mijne beloften u niet evengoed te vreezen had, wanneer gij in het buiten land, in Londen bij voorbeeld, als wan neer gij te Parijs zijt. Gij hebt gelijk. Ik wil dan ook wel vertrekken, maar verder dan Londen ga ik niet. Dat is ook niet noodig. Dus gij ver trekt Dat is te zeggen. Wat nu nog Om te vertrekken heb ik geld noodig 1 ik heb niets meer. Sorandal haalde eene goed voorziene portefeuille uit zijnen binnenzak en nam daar een bankbillet uit. Hier is duizend frank, daar hebt gij wel genoeg mee, want binnen eenige dagen is alles afgeloopen. Neem aan. Joseph Proteau liet zich dit geen twee maal zeggen. Het bankbiljet verdween oogenblikke- lijk in zijn vestzak. De twee medeplichtigen bleven nog ge- ruimen tijd op fluisterenden toon zitten beraadslagen Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1