Donderdag 24 September JVH)3 5 centiemen per nummer 3(>sle Jaar 3841. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID GEMEEN TEKIEZING van 18 October 1903. Kandidaten van den Katholieken Kiesbond. HM. Arys Hector, koopman, uittredend lid. Bethune baron Leo, Schepen, id. De Bisschop Lodewijk, landbouwer. De Coninck August, meestergast, uittr. lid. De Hert Felix, Schepen, id. De Koninck Frans, kleermaker, id. Duwez Judocus, landbouwer, id. Gheeraerdts Michel-Leo,Burgemeester, id. Meert Lodewijk, Schepen, id. Van de Velde Alexander, meestergast, id. Candidaten voor de kiezing van Zondag 25 October 1903. WERKBAZEN. MM. Van Ghxseghem Joseph,) J 0 uittredende leden Borreman Leo, 1 WERKLIEDEN. MM. Vernaeve Alfons, uittredend lid. Eylenbosch Gustaal', schrijnwerker. Een godslasteraar verheerlijkt. voor de catho lieke candidaten Weg met de kloosterlingen Liberale candidaten. - Werk der Soldatenmis te Antwerpen, Hopland, 47- Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nf 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUIH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen b(j accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel© van dit blad. AALST, 23 September 1903. Zondag i3 September jl. werd te Tréguier het standbeeld ingehuldigd van den godverloochenaar Renan. Het was in die stad, in 't catholieke Bretagne gelegen, dat Renan het levens licht zag, Het was ook in die stad dat de latere godverloochenaar zijne priesterlijke stu diën voleindigde. Maar weldra schenen hem, lijk bij allen die van den duivel des hoogmoeds ajn bezeten, de waarheden .van H. C. Geloof onverdragelijk en tegenstrijdig met de moderne wetenschap. Hij verliet dan het seminarie en ging ach vestigen te Parijs in dit centrum van losbandigheid en zedeloosheid. Weldra deed zijn hoogmoed hem naar roem en glorie verzuchten en die besloot hij te winnen als moest hij zelfs apostaat worden. Even als Judas naderde hij Jesus om hem door eene eerbetuiging aan de ver achting der menschen prijs te geven. Apostaat Renan schreef het leven van 2' H. Jesus in 't welk hij Hem al de hoedanigheden toekent, doch Hem de voornaamste weigert zijne Goddelijk heid. Met een buitengewoon talent begaafd, gebruikte hij het om zijne lezers de over tuiging in te pompen dat Jesus de Zoon Gods niet was. En om aan zijne recht schapenheid te doen gelooven en te too- nen dat het tegen wil en dank is dat hij hun geloof in de Goddelijkheid van Jesus krenkt, zwaait hij Hem den grootsten of toe. Renan handelde lijk Judas die zijn Goddelijken Meester door een kus ver raadde. Moeten wij het zeggen dat het werk van Renan werd geloofd en geprezen door al de vijanden van God, Kerk en Godsdienst en bijzonderlijk door de francma9ons, de liberalen en de socia listen Het leven van Jesus werd dan ook door Z. H. Leo XIII en de hoogere kerkelijke Overheden uitdrukkelijk veroordeeld op straf van doodzonde voor wie het lezen Aan zulk een man, waren de gods diensthaters die heden in Frankrijk het bewind voeren eene huldebetoon schul dig. Immers men moest den afvallige verheerlijken die al zijn talent had te pande gesteld om onzen Goddelijken Zaligmaker te beleedigen en te lasteren op de afschuwelijkste wijze die men be denken kan, 'I is te zeggen, door de schijn heiligste eerbetuigingen. M. Combes, thans eerste minister, vroeger seminarist en nu afvallig, was ze delijk verplicht zijn collega in afvalligheid door een standbeeld te verheerlijken. De plechtige inhuldiging van dit stand beeld van Renan had op 13 September 11, te Tréguier, zijne geboortestad plaats. Door de redevoeringen die aldaar wer den uitgesproken, hebben de Fransche catholiekcn andermaal vernomen dat er voortaan voor hen noch recht noch vrij heid zal bestaan. De oprichting van dit standbeeld in 't hartje van Bretagne, te midden van de catholiekste bevolking van Frankrijk, is eene bloedige beleediging. Doch dit scheen aan de godsdiensthaters niet vol doende en het beeld van den godverloo chenaar moest nevens de hoofdkerk van Tréguier pralen, als wilden zijne ver- heerlijkers God uitdagen welke in dit heiligdom rust. De geloofsverzaker Combes, de ver volger der Zusters van liefde, kwam per soonlijk te Tréguier om, in naam van 't ministerie, eene openbare hulde aan den plichtvergeten apostaat te brengen. In zijn redevoering heeft de eerste minister Combes bijzonderlijk den vijand van God, Kerk en R. C. Godsdienst be zongen. Asinus asinum fricat, de eene apostaat lekte den andere. Hij slaakte een nieuwen oorlogskreet tegen de catholieken die hem door de maconnieke logiën was opgelegd. Apostaat Combes bewees dat al die verklaringen van onzijdigheid en ver draagzaamheid der maconnieke liberalen en radikalen maar oogenverblinding zijn om des te gemakkelijker hun doel te be reiken. Doch nu dat ze denken het hand boven 't water te hebben, dat ze zich vol komen meester wanen, hebben ze hun masker van onzijdigheid en onverdraag- heid afgeworpen en roepen ze luid dat ze niet rusten zullen zoo lang de H. Kerk door O. H. Jesus-Christns gesticht niet zal verdelgd wezen. Maar zij vergeten het Gij zijt Petrus, op u zal Ik mijne Kerk bouwen en de poorten der hel zullen tegen u niets vermogen... MEDEBURGERS, CATHOLIEKEN Wat wij in Frankrijk zien gebeuren zij ons eene les. Willen wij hier in België den zelfden toestand verwekken dan hoeven wij maar voorde liberalen te stemmen. Maar, neen, wij willen hier dien toe stand niet wij willen getrouw blijven aan 't H. Geloof onzer voorvaderen en altijd stemmen als een man Onze zusters van liefde, die zoo dikwijls door de geuzenpers op de schandelijkste wijze worden aangevallen, hebben weer eens getoond waarvoor Nonnekens goed zijn. De stad Marseille heeft de groote eer tusschen hare muren eenen der dweep- zuchtigste godsdienstvervolgers te herber gen van geheel Frankrijk en 't omlig gende. 't Is M. Dautresme, algemeene secreta ris der prefektuur. De hospitalen van de goede stad Mar seille waren natuurlijk verwereldlijkt. Wat zou dat immers beteekenen in onze verlichte XXe eeuw, moesten er nog nederige heldinnen uit hun klooster ko men om de walgelijkste en besmettelijkste ziekten te trotsen Maar.... de gevreesde pestziekte is uit gebroken te Marseille. De algemeene se cretaris meende slechts een oogknip te moeten geven om de wereldlijke zieken diensters met geheele emmers naasten liefde en toewijding te doen krijgen. Mis, vriend lezer, de wereldlijke zie kendiensters weigerden de pestlijders te verzorgen en muisden er uit. De dweepzuchtige godsdiensthater was radeloos. Eindelijk moest de man, be schaamd, bij de Zusters van den Heiligen Augustinus gaan aankloppen, om te vra gen of er geen middel ware eenige Zus- terkens als ziekendiensters te bekomen. Met de grootste eenvoudigheid, en alsof zij de natuurlijkste zaak der wereld deden, trokken de Zusterkens de zalen der pestlijders binnen, om de verlatene zieken te verzorgen. En sedert eenige dagen verblijven de nederige nonnekens in gedurige aanraking met de geschuwde pestzieken zalfs is reeds ééne door de vreeselijke ziekte aan getast. Wij willen er bij voegen dat de Zusters van den H. Augustinus, door toedoen van M. Dautresme, uit het hospitaal ge bannen waren. Ziedaar waarvoor die gehate en ver volgde kloosterzusters goed zijn. Ter overweging aangeboden aan zekere partijgangers van verwereldlijking en nonnenhaters onzer stad. De Dendergalm alias 't armtierig libe raal orgaantje van 6 ellen voor 'nen frank, zegt dat wij slecht zijn ingelicht aan gaande de namen der liberale candidaten. Geen enkel der 6 heeren die wij noemen den MM. Van Steenwinckel, Van Trap pen, Leveau, De Windt, Van Brante- ghem en Van den Opdenbosch is dus candidaat anders kunnen wij niet slecht ingelicht zijn. li De kiezers, gaat 't orgaantje voort, mogen gerust zijn, Nooit ZULLEN de liberalen eene lijst candidaten voor- stellen wier verdiensten vergeleken zullen moeten worden met die mannen als Arys. d Die mannen als Arys Ah ge denkt ons hiermeê den bek te snoeren Als ge in polemiek wil treden over de zaak-Arys dan zult ge gewis aan Doove- mansdeur niet kloppen. Indien de scribenten van Den Dender galm geen kerels waren schaamteloos tot in de ziel, diep gedaald beneden het peil der menschelijke waarde, ze zouden van die zaak nimmer durven gewagen. De zaak-Arys, de schandaligste onder de schandaligste kuiperijen door zekere liberale haantjes-vooruit gesmeed, om door den roof der eer en goede faam van een eerlijken burger de gansche catho lieke partij bij 't volk in verachting te doen vallen. Die helsche kuiperij heeft eene eindop lossing gekregen die tot eeuwige schande strekt van de liberale lasteraars die ze ge smeed hebben. En die schande kleeft ook aan de gan sche liberale partij. Zekere heeren be grijpen het zoo goed dat ze alle liberale candidatuur weigeren. Het walgt hun zeker aan te spannen met eer- en plicht- vergetene lasteraars en door hen aanbe volen te worden. Nooit ZULLEN de liberalen eene lijst candidaten voorstellen die niet mo- gen vergeleken worden aan de catho- lieke candidaten zeggen de liberale kribbelaars... Maai om iets aan iets anders te kunnen vergelijken, moet dit iets anders wezen lijk bestaan. Nu in zake van liberale can didaten staan wij voor eene O zoo groot als den toren der nieuwe kerk te Mijlbeek. Dit NOOIT ZULLEN b verraadt dit soms niet dat de liberale candidaten van igo3 verre van reeds in de wieg te liggen nog moeten geboren worden Nog slechts een tiental dagen scheiden ons van den dag op den welken de can didaten voor de kiezing van 18 October moeten voorgesteld worden (Zaterdag 3 October) en er is nog geen schijn van liberale candidaten... Maar patiëntie... Zondag aanstaande zal het armtierig liberaal orgaantje onge twijfeld de lijst afkondigen der onbewuste slachtoffers die tot eene meesterlijke afko king veroordeeld zijn De >cr®en®n gaan dus ten strijde. Groene Pie kondigt aan dat er 4 lijsten zullen zijn, dus dat alle partijen voor eigene rekening gaan opkomen. De groenen zijn reeds op gang voor 't onderteekenen der voorstellingsakte en naar wij vernemen heeft zekere Stock mans, de baas uit 't Lam zwert, reeds geteekend. Wederom nadert met rasse schreden, de dag waarop hon derden jongelingen den huise- lijken haard zullen verlaten, om verre van het waakzame oog der ouders, in onze groote garnizoensteden gedurende 2 of 3 jaar in het leger te dienen. Antwerpen vooral, zal daarvan het leeu wenaandeel binnen zijne omheiningen krijgen. Wat al zielsgevaar de jonge recruten in onze groote handelstad loopen, is onge looflijk en wij kunnen vooral de christene ouders, niet genoeg aanzetten hunae zo nen, welke voor die stad bestemd zijn, bijtijds den goeden weg te wijzen. Die weg ligt uitsluitend en alleen, in het trouw bijwonen der Soldatenmis en het regelmatig bezoeken van eenen der Sol- datenkringen. De Soldatenmis geschiedt alleZonda gen hetkwaart voor 10 ure, bij de Paters Redemptoristen, in het Hopland, nabij het Arsenaal. Men geve de jongens eene aanbeveling mede van den Eerw. Heer Pastoor hunner parochie, en zij zullen liefderijk, als kinderen van den huize, met open armen ontvangen worden. Men zal hen daar bijstaan met raad en daad en eiken Zondag, zal het zielver- sterkend woord des Priesters, hun de leer van deugd en plicht doen herinneren, hunne harten opbeuren, hun moed in storten om braaf te blijven, en eens zoo onbesmet, zoo godsdienstig als bij hun heengaan weêr bij vader en moeder te keeren. Duizenden en duizenden zijn in de Soldatenkerk van het Hopland ge weest, en duizenden danken ook aan het trouw bijwonen der Mis aldaar, het be houd van hunnen godsdienst en hunne goede zeden. Op die allen, op die duizen den, doen wij een dringend beroep, opdat zij uit dankbaarheid voor wat zij door het militaire werk genoten, hunne kame raden zouden aanzetten, hen naar het Hopland op te volgen. Dankbaarheid legt het lnin als plicht op, en niemand zal ons die kleine moeite durven weigeren. Doch vooral, rekenen wij op de geestelijkheid en op de christene ouders. Willen zij de jonge recruten zien terug komen zooals zij ze hebben zien heengaan, onbesproken van gedrag, trouw aan Kerk en Priesters, dat zij hen wijzen naar onze Soldatenmis in het Hopland, nievers elders, want wij, die daarvan tien jaar ondervinding hebben, weten maar al ta wel dat, in algemeenen regel, de soldaat die in Antwerpen niet naar de Soldaten mis gaat, volstrekt naar geene Mis nog omziet.Overigens, hoe meer Soldaten er bijeenkomen voor de Mis, hoe meer er zich aangetrokken gevoelen. Daar, door het zien der anderen, ver dwijnt het menschelijk opzicht, en wordt de jonge Soldaat, in korte maanden een man die rondweg zijne godsdienstige over tuiging durft toonen, trots den spotlach van verdwaalden en andersdenkenden. Nog enkele weken scheiden ons van het binnenroepingsuur. Dat allen die kunnen, het hunne bijdragen, en op dien korten tijd zulke propaganda maken, dat bijna de algeheelheid der nieuwe lichting, in October in het Hopland aanwezig zij. Onze dank, Gods zegening en ook de dank van ons duurbaar Vaderland, weze hun gewijd, die onzen oproep beantwoor den en betrachten. De diepte der zee. De laatste pei lingen in de Indische, Atlantische- en Stille-Oceanen gedaan geven diepten op van 3,35o 3,700 en 3,900 meiers. In den Noorder Atlantischen Oceaan is het peil lood zelfs tot 6000 meters gedaald. Doch de diepste plaats tot heden gekend, be vindt zich eveneens in den Atlantischen Oceaan, tusschen het eiland Trista d'A- cumba en de monding van de Rio della Plata. Men heeft op die plaats eene diepte van 14 duizend metersdrie maal de hoogte van den Witten-Berg gevonden

De Denderbode | 1903 | | pagina 1