LIJKREDEN De kiesstrijd. DeMenschenhater. EEN EN ANDER. Denderhautem. Catholieke Jonge Wac Rechterlijke krouiji uitgesproken ten sterf huize van den be treurden Z. E. Heer VAN DOREN, Pastoor-Deken. Door den Heer Burgemeester M.-L. GHEERAERDTS, in naam van het stedelijk Bestuur. Eerwaarde Heer en. Mijnheer en, Nog zijn geene negen-en-twintig maan den verloopen sedert den blyden dag op den welken de Aelstersche bevolking hare diepe verkleefdheid aan de geestelijke Overheid betoonde bij de plechtige ont vangst van den Z. E. Heer Kanunnik Jozef-Lievin Van Doren, als Pastor- Deken der stad. Nog klinken ons in de ooren de vast- beradene woorden waardoor den nieuwen Herder ons over de hem toegestuurde woorden bedankte en het algemeen en eensgezind u Lang leve n beantwoordde a De laatste jaren die ik te beleven heb, zegde hij, wil ik doorbrengen in uw mid den zorgende, in de volledigste overeen komst met U, voor de godsdienstige be langen en de zedelijke welvaart der stad.» Eilaas de nog jeugdige krachten van den eerbiedwaardigen man heeft eene on- meedoogende ziekte in eenige dagen ge broken en de veelbelovende inzichten van den dienaar des Heeren zijn door den Wil van den Allerhoogste grootendeels onverwezentlijk gebleven. Nogtans al is eene voorbarige dood hem aan zijne ont werpen komen ontrukken, niet minder zijn de verdiensten in onze stad verwor ven, en des te grooter moet onzeherken- tenis wezen. Vredelievend van aard wist de eerwaar de Deken Van Doren alle moeilijkheden in de vervulling van de plichten zijner zending te voorkomen. Onder zijne wijze leiding werd in zijne eigene parochie eene nieuwe parochie ge sticht wier voordeelig ontstaan en bewon derenswaardige bloei tot de godsdienstige en zedetijke verheffing der stad in ruime mate zullen medewerken. Overtuigd dat de aangroei der bevol king in de stad de oprichting van nieuwe scholen zal medebrengen, dacht hij er aan de uitbreiding van het catholiek on derwijs te verzekeren door de opbouwing van scholen in de volkrijkste kwartieren waar tot nu geen onderwijsgesticht in de nabijheid bestaat. Reeds was hij in on derhandelingen gekomen tot aanwerving van noodige gronden. Met de herderlijke bezorgdheid voor het godsdienstig en zedelijk welzijn 'zij ner parochianen was ook gepaard de priesterlijke bekommernis Godstempel op te luisteren en in eere te behouden onder zijn beheer werd het belangrijk werk van de inwendige herstelling der S' Martenskerk krachtig voortgezet. Hoe kortstondig dan ook uw verblijf is geweest onderons, Eerwaarde Heer Deken Van Doren, toch hebben wij U geacht en bemind om de toegenegene gevoelens die gij het Aelstersch volk had toegewijd, om dé heilzame raadgevingen die gij uwe parochianen op vaderlijke wijze wist mede te deelen, om de ieverige behartiging van al u we ambstplichten. De dankbare hulde die bij deze rouw- plechtigheid wordt uitgedrukt, zal be waard blijven in aller geheugen onze droefheid wegens uw zoo vroegtijdig en onverwacht afsterven volge U in den eeuwigen vrede, waar wij hopen U eens weder te zien. De tijding van zijn bijna schielijk af sterven, heeft ons allen in onzegbaren rouw gedompeld. De Parochie van Sint Martens, de Stad. de gansche Dekenij van Aelst, treuren en zuchten met rede, bij het smartvolle ver lies van hunnen herder, van hunnen teer geliefden Deken Maar, benevens de andere Aelstenaren, wordt onze Afdeeling van het Davids- fonds, op bijzondere wijze door dit onheil getroffen. Het komt mij niet toe, hier breedvoe rig uit te wijden, over de uitmuntende hoedanigheden, over de kostbare gaven des harten en des geestes die den aflijvige kenschetsten over de minzaamheid, de lieftalligheid van zijn karakter over de bevalligheid van zijn verkeer allen kost bare perels die zijne priestersziel versier- den, onwaardeerbare en ook onweêr- staanbare tooverkrachten, die hem tot vrienden maakten al degenen met dewelke hij in betrekking kwam. Met zekere fierheid mogen wij wijzen, op den vurigen iever, op de bestendige- genegenheid die Hij betoonde vo"' 1,e-t Davidsfonds. Niettegenstaande de menigvuldige en innemende bezigheden van zijn verheven ambt, was Hij een der ieverigste en ge- trouwste Leden onzes Bestuurs, bijna altijd bij de vergaderingen aanwezig, en voor ons allen een voorbeeld en aanmoe diging tot het strijden voor veredeling van zeden, voor verheerlijking van Taal en Volk Wat al goeds, had zoo uitstekend een man kunnen teweeg brengen, ware, niet eene lange, maar zelfs gewone loopbaan hem gegund geworden De Almachtige God heeft er over be schikt, tegenstrijdig met de algemeene wenschen, buiten de algemeene verwach ting. Hij vond zijnen uitmuntenden Dienaar waardig van de Hemelenkroon, en Hij heeft hem, als bij bliksemslag, uit ons midden gerukt, in den vollen bloei des levens, in den krachtrijken ouderdom van 46 jaren... Treurig en onderworpen buigen wij het hoofd voor Zijnen aanbiddehjken Wil, wij gebenedijden Zijnen heiligen Naam. Ik ben verzekerd hier de tolk te wezen van al de Leden van ons Davidsfonds, als ik verklaar, dat wij van onzen diepbe- treurden Eerevoorzitter Van Doren, im mer een dankbaar en heilig geheugen zullen bewaren jaren? Heden is het alsof de gemeente- kiezingen nog een volle jaar verwijderd waren terwijl het over 4 jaren een ver woede stormloop was tegen onzecatho- lieke forten. Eene kloefwacht was inge richt, samengesteld uit liederlijke straat lei ren, gelast met de catholieke werkers te bespieden en hunne werking te dwars- boomen onze catholieke vergaderingen werden gestoord Groene Pie had zich als pacha der zoo genaamde stad Osbroeck aangesteld alwaar hij eene kerk, een stad huis, enz. zou laten bouwen en een lust park aanleggen de kwakb-ias G. Leveau had post gevat op de Zoutstraatpoort en er een soort van schrikbewind ingericht. Aan beloften van allen aard was er geen gebrek. Pilatus, de dominé van Chipka hield predikatiën in de welke hij de ca- tholieken beleedigde en lasterde. Geweld- aandoeningen en omkooperijen van kie zers zijn bij de vleet bestatigd geworden, in een woord, de stormloop was hevig en geweldig maar 't was te vergeefs, hij ver mocht toch niets tegen de catholieke vestingen ondanks de duivelsche arglis tigheid der kartehsten. Dit is de geschiedenis van 't verledene; wellicht heeft zij aan onze tegenstrevers hunne machteloosheid leeren kennen en zou het hieraan niet toe te schrijven zijn dat ze uit hunne pijpen niet durven te voorschijn komen Wat er dan ook van zij, catholieken, een oog in't zeil en gewaakt!... Allen, wij herhalen het, moeten wij in 't vuur van den strijd. Moedig aan 't werk en de roemrijkste zegepraal staat ons te wach- Door den heer Doctor J.-F. CLAUS, Voorzitter van 't Davidsfonds. Eerwaarde HeerenMijnheeren Een droeve plicht valt mij heden, als Voorzitter van het Aelstersche Davids fonds, te beurt Deze van eene treurvolle maar tevens hartelijke en welverdiende hulde te bren gen aan de nagedachtenis van eenen onzer Eerevoorzitters, den Z. E. H. Kanunnik Van Doren, Pastor-Deken van Aelst. De pijnlijke mare van zijne gevaarlijke en snelvooruitgaande ziekte, had de sche stad diep bewogen. aocaoo Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeering onzes lands door Cam. De Waegenaere. io* Vervolg. Deze woorden gehoord hebbende, dacht Maantje dat den bezoekers niets anders meer te doen stond, dan hun biezen samen te pakken en heen te gaan. Op zijnen bespiederspost niet willende be trapt worden, haastte hij zich om weg te komen eer de anderen de hut verlieten. Een kwaart-uurs later, trad hij zijne wo ning binnen. "k Wist wel dat het weer helledon ker zou zijn, eer ik u terugzag begon zijne vrouw te brommen, maar Maantje lapte haar zijne beurs in den schoot er de storm bedaarde... Er ontbrak geen oordje aan de som wat de kleermakersvrouw ten zeerste be vreemdde, verontrustte zelfs... Manufil, wat wilt gij eten? vroeg zij. op eenen toon dien de ambachtsman van haar slechts hoorde wanneer hij soms ongesteld of lijdend was, wat bewijst, dat zij, in weerwil harer knorrige geaardheid, haren echtelijken gezel nog tamelijk lief had. In ons verslag over de lijkplechtighe- den van den Z. E. H. Van Doren had den wij de aanwezigheid niet bemerkt van de heeren V. De Gheest, Schepen en C. De Vis, Luitenant-colonel der Bur gerwacht. Heldendaden van een socialistisch gemeentebesiuur. In Juli vroegen drie vaders, die in diepste ellende ver keerden, onderstand aan den koning. Aan den d.d. burgemeester van Qua- regnon werd in Augusti 60 fr. gestuurd om aan de noodlijdende familievaders gegeven te worden. Het geld, in aanbevolen brieven, werd ten gemeentehuize van Quaregnon goed en wel ontvangen, doch niet aan de on- gelukkigen bezorgd. Na vruchteloos gewacht te hebben zijn de drie familievaders komen vragen of er nog geen antwoord op hun smeekschrift gekomen was en de onregelmatigheid kwam aan het licht. Het parket van Bergen heeft nu de zaak in handen. Zoo meldt Vooruit, en het blad voegt er bij De catholieke bladen, die den scheur maker Roger onderstennen, schrijven dat Quaregnon door de socialisten bestuurd wordt. n Die opstellers hebben ook de eerlijk heid niet in pacht. Als het geen socialisten zijn, die Qua regnon besturen, wie doet het dan De Jesulten zeker Eerst toen Maantje verklaarde,te zullen eten wat er was, scheen zij van zekeren angst ontslagen. Na het avondmaal zon de kleermaker op een middel om zijne vrouw naar bed te krijgen. Toen hij dien meende gevonden te hebben, zegde hij Rosalia, 'k ga van dezen avond niet meer op tafel ik denk eenige rekeningen uit te schrijven, die men mij reeds lang gevraagd heeft. Goed, Manuël, sprak de vrouw, die maar niet denken kan aan welk won der zij het danken moest.dat haar gemaal in eens van lezenswijze veranderen wilde. En steeds vriendelijker, Voegde zij er bij Ik wil u niet stooren, ik zal slapen gaan. 'k Heb verleden nacht nauwelijks eens de oogen toe gehad 't kind was lastig, 't schaapken krijgt tanden... Blijf echter niet te lang achter gij moet ook zeer vermoeid zijn.... 't Slaat meê juichte Maantje inwen dig, en een boek, pen en inkt nemende, ging hij er mede naar de tafel waarop de lamp stond. Zoolang zijne gade over en weder liep, bracht hij werkelijk eenige aanteekeningen van het rekenboek op losse bladen papier over maar eenmaal haar eerste gesnork vernomen hebbende, schoof hij gejaagd het rekenboek ter zijde. Dan, een versch blad papier genomen hebbende, bereidde hij zich om er iets uit het hoofd op te schrijven. Het geschrift der geleerden is grof Candida ten tegen hunne goesting. Onze Aalstersche libe rale chefs, ondanks al hunne voetstappen op voetstappen, zijn er tot hiertoe niet ingelukt eene candidatenlijst samen te stellen. Dit bewijst dat hunne mannen lont gerieken en dus 't voorgevoel hebben van 't gene hun onvermijdelijk zou te wachten staan. Maar zie dit maakt nu toch de rekening niet van eenige haantjesvooruit der kliek die strijden willen wat het ook kosten moge. Ook onze haantjesvooruit ten einde raad, middelen en kunstgrepen, hebben hunne toevlucht genomen tot een truc met grof wit garen genaaid om candidaten te verkrijgen. Zij hebben in een liberaal Brusselsch dagblad eene lijst van perso nen laten afkondigen zonder ze zelfs te raadplegen. En dan hebben ze eene correspondentie aan de liberale dagbladen gezonden om die personen op eene hoogst belachelijke wijze te bewierooken en hun zeemaan den baard te strijken. Zal die truc, alhoewel grof en oud, lukken Zul len de bedoelde personen sul genoeg zijn om zich aan dit lijmstokje te laten van gen De weddingen zijn geopend. Nu, om bij de candidaten tegen hun goesting alle aarzeling weg te nemen zegt men hen honderden (sic) catho lieken hebben 2ich reeds verbonden voor u te stemmen !?f?!f.,,.. Men ziet dat van hier... Zullen die heeren zich, lijk domme musschen, aan t lijmstokje laten vangen De leeftijd der menschen. Volgens de beste berekeningen kar men de vol gende cijfers aannemen als nagenoeg met de waarheid overeenkomstig. Er leven op de aarde duizend millioen menschen. Daarvan sterven er drij en dertig mil lioen per jaar, honderd duizend per dag, vierduizend per uur, zestig per minuut, een per second De middelbare leeftijd van den mensch is 33 jaar en zes maanden. Van al de kinderen die geboren worden, sterft het vierde deel vóór den ouderdom van zeventien jaren. Op honderd nieuwgeboren zijn er zes die tot zestig jaar geraken, een tot ze ventigjaar. Op vijfhonderd menschen telt men maar eenen wien het gelukt tachtig jaar te bereiken. Vcorwaar, de dichter heeft gelijk Een menschelijk geslacht valt steeds als bladeren af Wij worden en vergaan, de wieg grenst in het graf. Aangoklnngd. Naar wij vernemen hebben de roode leeperikken der Saskaai de heeren Bureelbedienden ten stadhuize bij den hper Gouverneur der Provincie aangeklaagd omdat zij zouden geweigerd hebben hen den uitslag van de de gemeentekiezing van 1899 af te leve ren. Nu niemand weet er iets van, nooit heeft zich iemand bij hen aangeboden die dergelijke vraag deed. Zou de roode leeperik geèn deurtje misloopen zijn Wellicht zullen de roode leeperikken den Jan hebben uitgezonden die uitge vonden heeft dat, om de sociale kwestie alhier op te lossen, de bouwgronden der stad moeten bezaaid en beplant worden met rapen, wortels, savooien, spruiten, bloemkoolen, porei, selder, enz., tot nut van 't algemeen. Schoenmaker blijft bij uwen leest, of liever, schrijnwerker vijlt uwe zaag Jules Bara. Zondag is te Doornik een standbeeld onthuld aan den liberalen volksvertegenwoordiger, minister Bara. Misschien om te bewijzen dat M. Core- mans gelijk had, toen hij uitriep dat de liberale partij de partij van Frankrijk was, zegt een Vlaamsch liberaal blad van Brussel in zijn verslag het volgende Opmerkelijk veel Fransche vlaggen talrijke draaiorgels spelen de Marseil laise voor de opgepropte koffiehuizen, waarschijnlijk omdat men ook een betoo ging ingericht heeft voor het Fransch standbeeld, Bara was een Vlaamschhater en een logeman laat de liberalen hem verheer lijken, ze zijn in hunne rol. De gezondheid in Congo. Koning Leopold heeft een flinken zet gedaan, door het subsidieeren van eene expeditie, Engelsche geneesheeren, der Liverpool School of Tropical Medi cine, om den slaap- en andere Congo- leesche ziekten te gaan onderzoeken. Deze doctors zijn met de Albertville, die te Southampton aanlegde, vertrokken en er had, vóór het vertrek, te Southamp ton een banket plaats, waarvan de Anglo African Argus and Gold Coast Globe verslag maakt. Het blad maakt van dit verslag gebruik om den koning der Belgen voor te stellen onder een heel ander daglicht dan de razende bende Congohaters, door het blad politieke onwetenden geheeten, het gewoonlijk doen. Sir Alfred Jones, voorzitter der school van tropicale ziekten, voorzitter van het banket,stelde een heildronk in aankoning Leopold, aan wiens milde meewerking het vitzenden der expeditie te danken is. De Engelsche geneesheeren zullen een heel jaar in Congo verblijven en, gedu rende hunne studiereis, ook eens kunnen zien wat er ginder werkelijk gebeurt. Het toekomend jaar. Binnj eenige dagen, zal men weldra de aio nakken voor het toekomende jaar verschijnen. Het is bijna ongeloof dat het jaar igo3 zou gauw zal verd* nen zijn. Ziehier eenige inlichtingen over toekomende jaar 1904 zal een schrilè jaar zijn. Aschen Woensdag valt op Februari Paschen op 3 April0. Hemelvaart, op 12 Mei en Sinxen opi Mei. O. L. V. Hemelvaart zal een maanj zijn Allerheiligen een dijnsdag en K« dag een zondag. In 1904 zullen twee zon-eklipsen a de eene den 16 Maart.de andere de September. Beiden zullen in België: zichtbaar zijn. en hoekig, mompelde hij, de secretaris heeft mij dit eens gezegd. Komaan, ging hij voort, de proef genomen... En met eene hevige drukking op de oude zwanenschacht, schreef hij Veldwachter dezer gemeente. 't Is goed keurde hij zelf, met eenen blik vol welbehagen op deze eerste woor den,'tk mag zoo voortdoen. Overigens, Cluyse bezit geen diploma van schrift kennis Zijn vriend Braekeveldt ware misschien meer te vreezen, maar morgen zal deze heel waarschijnlijk vertrekken, en 's avonds lap ik onzen sabelsleeper den brief onder de deur... En vlijtig als een ieverig scholier, schreef hij voort. VIII. Hola, weer een kwaftjongenstreek sprak de veldwachter Cluyse tot zich zeiven, en neerbuigend raapte hij een stuk papier op dat men binst den nacht onder zijne deur moest gestoken hebben. Het was, namelijk,den tweeden mptgen na de voorvallen in 't voorgaande hoofd stuk vermeld. Of misschien een grappige dief, die mij weeral vooraf komt berichten waar hij van zin is te stelen, vervolgde de poli- ciedienaar, het stuk ontvouwend. Maar nauwelijks had hij dit laatste Geïllustreerde postkaarten. door alle bladen, ook door ons, gem dat er in de post zoovele geillustree postkaarten naar de scheurmand moei bij gebrek aan goed adres. Uit goede bron vernemen wij tk echter het volgende Vele zulke postkaarten worden i: post achtergehouden, niet voor aan goed adres, maar omdat het (timber) op den verkeerden kant der h geplakt is. Het zegeltje moet eigenlijk geplakt; op den kant voor 't adres van dec stemmeling, 't is te zeggen op de n waarop ge't adres schrijft van deng» aan wie gij de postkaart zendt. Dat is 't reglement. Maar ons dunk is 't toch niet billijk, de kaarten acht: houden, omdat het zegelken op den' keerden kant staat. De kaart is tochi frankeerd, de post is bijgevolg bed! voor de verzending en bestelling, ens betaald werk zou dienen gedaan te 1 den. Sommige postbedienden werpen lustreerde postkaarten ook in de sch- mand. omdat het gedrukt opschn Postkaart n of u Carte postale doorgeschrapt en de kaart maar n centiem gefrankeerd is. Zij hebben dat recht niet. Ge moogt eene geïllustreerde kaart] een zegelken van een centiem door gac België verzenden, als ge op den kant 't printje niets anders schrijft A~ naam en uw adres. Om ze aldus met een centiem tei zenden, kunt ge het opschrift postale doorschrabben, maar ge het niet doen het rrglement vera het niet. Vou Op Zondag 27 September aanstaande Plechtige Wijding van het prachtig nieuw Vaandel der Boerengilde, Sint- Isidorus. Om 2 uren vergadering aan de Molen straat, omtrent 't nieuw Kerkhof,der deel nemende Maatschappijen en daarna op tocht aan den weiken er 29 zullen deel nemen. WIJDING in open luchtvan het nieuw Vaandel en korte aanspraak door den E. H. Luytgarens van Leuven, Secretaris van den algemeenen Boerenbond van België. Na de kerkelijke plechtigheid, Groot Muziekfeest op de verschillige kiosken van het dorp en oefeningen door de Tur ners Jongen Vlug van Ninove. Als 't weder gunstig is, mag er te Den derhautem geen volk ontbreken. vluchtig ingezien, of eene plotselinge bleekheid overtoog zijn gelaat. Het schrijven, namelijk, geleek niet het minst ter wereld aan eene guiten streek, het luidde aldus Veldwachter dezer gemeente, Sinds uwe komst bij mij, heb ik de verdwijning bestatigd van eene menigte voor mij belangrijke papieren. Uw gezel was de man niet die zich aan zulke oneer lijke daad plichtig zou maken. Gij moet de pleger van den diefstal zijn. Ik wil u echter niet onteeren, maar eisch de mij ontvreemde stukken terug, En om alle onaangename ontmoeting tusschen ons te vermijden, kunt gij dezen avond het pak in den dikken hollen wilgentronk aan den westhoek van het Pontebosch gaan leg gen. Binst den nacht zal ik komen zien of gij aan mijn bevel voldaan hebt of niet..., en wee u in dit laatste geval... 1 Hunefried. Dienzelfden dag, rond acht uren van den avond, sloop eene gestalte, die van den kant der dorpskuip, scheen te ko men, in de richting der veerplaats. Het afscheidingspunt der beide Ponte wegen naderende, verdubbelde de avond wandelaar een man was het toch wel in behoedzaamheid. Hier was de west hoek van het Pontebosch. Gansch op den uitersten paal stond een omvangrijke eeuwenoude wilgentronk, door iedereen FEESTEN VAN 4 OCTOBER ij Volgens men ons meldt zullen il Heeren Senators en Volksvertegen* digers van het Arrondissement aai Banket deelnemen. Wij mogen dus bij voorbaat zeg dat de feesten met grooten luister zul gevierd worden en schitterend zullen loopen Niet enkel de leden der Catholi Jonge Wacht, maar ook onze anderep tieke vrienden, zijn tot het bijwonen het Banket uitgenoodigd. Voor dezei sten is de prijs vastgesteld op 5 fraai wijn niet inbegrepen. De Heeren Leden van het. Coni nemen de inschrijvingen aan. Eenige burgerwachten van Kort hadden in de maand Juli, op ongep wijze, dronken, met ontknopte unifora eene soort van betooging gehouden t het monument-De Bruyne, tc Blad berghe. De tuchtraad van Kortrijk heeft over te oordeelen gehad en eenen hum een kaporaal, gestraft met 1 jaar uiti ting, wat hem verplicht 100 fr. te bdi aan de stad, en een 4tal anderen tot ba van 25 en 10 fr. Eene betichting van insubordinate naar eene latere zitting verzonden. I e I 1 t gekend om zijne volledige holheid, door het volk geëerbiedigd omdat bic dezelven, tijdens het schrikbewind, i nige vervolgde priester en deserteur 1 T veilige schuilplaats gevonden had. Het was naar dezen stamvader meeste boomen uit den Leihoek, te gestalte hare sluipende schreden rié r Hier gekomen, haalde zij als een b pakje te voorschijn en liet het in dek des tronks vallen. Daarna verdwees even omzichtig als zij gekomen was. Een oogenblik later, ging, omt deze zelfde plaats, als een onderdrukt lach op, en iemand die zich hier scholen had gehouden, naderde opfi beurt den geheiligden boom. Moest hij weten wie hem dat gs heeft, fluisterde de tweede gestalte,' en zeker zou hij mij eens, met het pk van zijn kokermes, de maat nemend een gansch kostuum... Aan de spreekwijze van den nia optredende, hebben wij Maantje kleermaker herkend. Neerknielend, stak hij de hand 4 eene opening onder in den tronk en b de er het klein pakje uit, dat de veldn ter de lezer heeft hem toch herker-j er in geworpen had. Twintig min« later, stapte hij zijne woning binnecj de houding van iemand die even ea buurman bezocht. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2