Donderdag i October M03 5 centiemen per nummer S6"eJaar 3843. orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL VRIJHEID Vrij onafhankelijk volksgezind GEM EEN TE KIEZING van 18 October 1903. Kandidaten van den Katholieken Kiesbond. MM. Arys Hector, koopman, uittredend lid. Bethune baron Leo, Schepen, id. De Bisschop Lodewijk, landbouwer. De Coninck August, meestergast, uiltr. lid. De Hert Felix, Schepen, id. De Koninck Frans, kleermaker, id. Duwez Judocus, landbouwer, id. Gheeraerdts Michel-Leo,Burgemeester, id. Meert Lodewijk, Schepen, id. Van de Velde Alexander, meestergast, id. Candidaten voor de kiezing van Zondag 25 October 1903. uittredende leden WERKBAZEN. HM. Van Ghyseghem Joseph Borreman Leo, WERKLIEDEN. MM. Vernaeve Alfons, uittredend lid. Eylenbosch Gustaaf, schrijnwerker. Opvoeding en Onderwijs. Leve de catholieke candidaten I Over den Paus. Hel Peerdevleesch. Een fiasco. - £lkb/r,Xe Dit blad verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE Mini. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 3o September igo3. De gemeentekiezingen zijn aanstaande ra dan hebben de kiezers gewichtige plichten te vervullen. Zij zullen het met ons bekennen dat er wel, zeer veel van afhangt, Wij willen heden de aandacht inroe pen op het vraagstuk van opvoeding en onderwijs. Herinneren wij aan de ouders die met etne goede en christelijke opvoeding voor hunne kinders bezorgd zijn, dal de benoeming der onderwijzers en onder wijzeressen aan den Gemeenteraad be koort. Niemand anders heeft daar tusschen te tomen, de Gemeenteraad alleen is bij machte het onderwijzend personneel aan Ie stellen of te benoemen. Wij vragen het Welke catholieke kiezer zou nu kunnen stemmen voor mannen die, zoo ze gekozen zijn, onge- pijfeld, bij eerste gelegenheid, een libe rale of socialistische onderwijzer, soms een duivel in menschenkleederen, zouden benoemen Hij, kiezer, die godsdienstig is, die zijn vaderland, zijne gemeente, lief heeft, die brave kinders wil hebben, kan en mag met werken voor de candidaten eener jradij of kliek die geen ander doel heeft dan de godsdienstige en vaderlandsche gevoelens bij de opkomende geslachten mttedooven. Men overwege en prente het zich wel jn den geest 't is de school die onze wdendaagsche samenleving redden zal mzeaan de revolutionnaire partij over- En men betwijfele het niet, want men richte zijne blikken naar de groote steden. Ongelukkiglijk wordt daar de benoe ming van het onderwijzend personneel gedaan door gemeenteraden in meerder heid uit liberalen en socialisten samen gesteld. Nooit wordt er een catholiek benoemd. Ook behooren daar de onderwijzers in meerderheid tot de roode partij. 't Gevolg daarvan is dat al de steden waar het onderwijs door zulke leermees ters gegeven wordt, de revolutionnaire partij in macht en getal heeft aange wonnen en zich nog voortdurend ver sterkt. Anseele heeft het voorzegd de offi- cieele ongodsdienstige scholen zijn broei nesten voor 't socialism. OUDI5HS Gij die verlangt dat uwe kinders de slachtoffers van't socialism niet worden, begrijpt wel wat uw eigenbelang u voor houdt.... Stemt nooit voor anderen dan voor caddidaten welke het godsdienstig onderwijs in hun programma hebben ge schreven. Gij, ouders, burgers, landbouwers, werklieden, wilt ge dat uwe kinders chris telijk worden opgevoed en een vader landsminnend onderwijs verkrijgen,stemt dan overal voor de catholieke candidaten die het godsdienstig onderwijs in hun programma hebben geschreven. Doet dus uwen plicht van catholieken, handelt in uw eigenbelang en dit uwer kinders en dat het overal weêrgalme Waar de lil>eralen meester worden, daar is weldra de vrede gestoord tusschen de menschen. Ja, weldra zal er daar godsdienstvervolging woeden. En dat is 't onvermijdelijk gevolg, want oor log aan den R. C. Godsdienst, kwellingen aan priesters en kloosterlingen is de eenige rede van bestaan van 't liberalismus. Doet er dat af en ge vindt niets meer dat aan dit bestaan eenige reden geeft. De godsdienstoorlog woedt heden in Frankrijk de kloostergoederen worden er door den Staat aangeslagen, de kloos terlingen uit 't land verbannen en de Bis schoppen, pastoors en onderpastoors op alle wijzen den duivel aangedaan. Dit ziende schrijft het liberaal blad Le Réveil. B Het water komt ons in den mond n als wij zien wat er in Frankrijk ge- beurt. n La Réforme schreef heel duidelijk Wij, liberalen, mogen niet blijven staan voor het geweten der menschen de liberale partij moet, om haren naam te verdienen, vh&af oorlog voeren tegen God. i) La Chronique zegde Ja, in Belgiè is de liberale partij regelrecht tegen den Godsdienst gericht. En dan, komen schijnheilige scriben ten lijk de Jannen van den armtierigen Dendergalm tot het volk zeggen Wij, liberalen, zijn tegen den Gods dienst niet. Schijnheilige loriassen, voorwaar En dat onze liberalen hier het voor beeld zouden navolgen hen door de Fransche godverloochenaars en gods diensthaters gegeven, treffen wij aan in 't feit dat in de groote steden van ons land waar ze meester zijn de gasthuizen ver wereldlijkt zijn geworden en de gast- huiszusters onbermhertig op straat gesmeten. Ziedaar een voldoende bewijs.... Medeburgers indien gij dat vermijden wilt, stemt dan als een man voor de catholieke candidaten.... De Difesa, i' het catholieke orgaan van Venetië, voor hetwelk Paus Pius X gedurende zijn verblijf in de Dogenstad als Patriarch zooveel belangstelling aan den dag legde, ontvangt van zijn corres pondent bij het Vatikaan, M. Fornari een geloofwaardigen zegsman dus de volgende bijzonderheden over den H. Vader De Paus is zeer vroeg op. Wanneer de kamerdienaar, de jonge Sili, 's morgends even voor vijven 's Pauzen kamer binnen treedt, is Z. H. meeslal reeds opgestaan. Na de morgendoefeningen van devotie en breviergebed leest de Paus ten 6 ure de H. Mis in een klein vertrek, als kapel ingericht den dag na zijne kiezing. Bij het altaar van dit kapelleke staat een bid- stoel en een leuningstoel met vergulde leuning. Als misdienaar treedt meestal de bijzondere secretaris van Z. IT. op. Na de Mis neemt de Paus plaats op den bidstoel, ten einde eene mis van dankzegging bij te wonen. Daarna ge bruikt de Paus het eerste ontbijt, be staande uit eene tas koffie met melk. De morgend gaat spoedig voorbij. Indien de hitte niet al te groot is, begeeft de Paus zich naar den tuin, waar hij eene lange wandeling te voet doet, zich daarbij on derhoudend met den dienstdoenden ge heim-kamerheer en een der dienstdoende edelwachten. De H. Vader vertoeft dan geregeld eenige oogenblikken in de grot van O. L. V. van Lourdes, om daar een kort gebed tc verrichten. De wandeling duurt niet langer dan een uur, in zijn werkkabinet ligt dan de dagelijksche cor respondentie te wachten, die steeds zeer talrijk is en waarvan de Paus zelf inzage neemt. Daarna ontvangt hij de rapporten van de congregaties en bespreekt met de be trokken cardinalen de meest verschillende en ingewikkelde zaken. Pius X is daarbij uiterst correct en gesteld op nauwkeurig heid tot in alle bijzonderheden. Vervol gens komt de beurt aan Mgr Merry del Val, pro-staatssecretaris, met wien de Paus zich bezighoudt over al hetgeen de verhouding betreft van den H. Stoel tot de vreemde mogendheden. Dan komen de officieele en bijzondere audiënties, welke laatste vooral vermoeiend zijn, doch desondanks door Z. H. met zekere vrij gevigheid worden verleend. Pius X onderhoudt zich met allen vol belangstelling en op vriendelijke, bemin nelijke wijze. Zij die hem mogen naderen, nemen den indruk mede, te hebben ge sproken met een vader. Even na twaalven gebruikt de Paus het middagmaal, dat steeds hoogst eenvoudig is. Dan trekt Z. H. zich een uur terug in zijn slaap vertrek, om vervolgens het breviergebed en den arbeid te hervatten. Ten 6 ure des avonds volgt eene wandeling in de gale rijen van de derde verdieping, waar zich dan gewoonlijk op eene daartoe aange wezen plaats groepen pelgrims of geloo- vigen van Rome bevinden, om Z. H. hunne hulde te betuigen en den zegen te ontvangen. Vergezeld van een Venetiaan- schen priester, Don Peseini, en van Mgr Bisleti, den kamerheer-ceremoniemeester, zet de Paus zijne wandeling voort, zich met zijne begeleiders levendig onderhou dend, de kunstwerken in het Vatikaan bewonderend en genietend van het heer lijke schouwspel, dat van deze hoogte Rome met de albaansche en tusculaan- sche heuvelen biedt. Is deze wandeling geëindigd, dan arbeidt de Paus wederom tot 9 ure, gebruikt daarna het avondmaal en voltooit zijn breviergebed. Een enkele ntaal leest Z. H. daarna nog een of ander dagblad, en te half elf is het in de pause lijke vertrekken donker en heeft de H. Vader zich ter ruste begeven. Deze bijzonderheden worden, zoóals wij reeds zegden, vermeld uit volkomen vertrouwbare bron. Hoe moet men een tram afstappen In de vereenigde-Staten hebben zekere maatschappijen van tramlijnen het ge dacht opgevat van met afbeeldingen aan hunne reizigers, de juiste wijze te loeren om zonder groot gevaar van eenen tram te treden. In drie kaders, in al de rij tuigen aangeplakt, ziet men Vooreerst een reiziger die op ongepaste wijze uit eenen wagon stapt, namelijk van de trede der voituur afstappen in de rich ting van de machien de tweede kader verbeeldt den val van dezen reiziger en draagt als opschrift Hij moest het vol strekt stilstaan van den trein afwachten het derde tafereel geeft de goede ma nier van afstappen te weten het gezicht half gekeerd naar de richting van de tna- chien. In 't algemeen, trekken de mannen er zich gemakkelijk uit, maar het gebeurt zelden dat de vrouwen er anders van af komen dan averechts. De reden Een specialast geeft de volgende uit legging De damen zijn niet even handig, rechts en links tegelijk, vervolgens kunnen zij zich niet even behendig van de linke en van de rechte hand bedienen. De tram- wayvoituur rechts rijdende, ware het met de linkerhand dat zij het handvatsel van den wagon zouden moeten grijpen om zich mede te helpen in het afkomen. Om dit te verrichten op de goede manier dit is, in de richting van de machien maar wijl zij zich altijd van de rechte hand bedie nen, zoo zal het met deze zijn dat zij zich trachten te behelpen ont uit de voituur te treden, dus met den rug naar de machien, waaruit onvermijJelijk een val volgt, in dien dc stilstand niet volstrekt is, en niet zelden rollen zij onder de wielen. Alzoo, wil men van eenen tram sprin gen vooraleer hij stilstaat, dan springe men naar den kant van de machien, doch een weinig op zijde en men losse slechts het handvatsel als de voeten reeds op den grond staan. Maar het zekerste is van niet af le springen maar af te stappen als de trein stilstaat. Uit Engeland worden er sedert eenige jaren vele oude brokken van peerden naar ons land gezonden Over die bezending schreef Het Han delsblad a Ga eens zien naar de aanlegplaatsen der kleine Engelsche kusthavens, en gij ziet daar eens wat men ontscheept uit de kleine booten welke er toekomen. 't Zijn dieren, 't zijn groote magere peerden, welke daaraan de traliën der hangaars vastgebonden worden, 't Zijn beesten die nauwelijks kunnen staan, met dikke pooten, met nog enkel een stukje steert, met knotsen en knobbels op het lijf die voor kapstok zouden die- nen, met afgeschaafde huid en hangende i) kop, hijgende naar adem. i) Dat zijn Engelsche peerden, beesten die afgebeuld en versleten zijn in de mijnen, en welke men naar België gaat zenden, hier voor onze peerdeslachte- rijen. De openbare dienst der gezondheid, verbiedt deze beesten in Engeland te o slachten voor menschenvoedsel het vleesch van die peerden, mag enkel ge- bezigd worden als voedsel voor de hon- den. Eenige Engelsche speculeerders heb- ben het eventwel beter gevonden, en zij zenden die afgeleefde, uitgeputte, ma- gere en ziekelijke peerden naar België. Wij zien veel liever Amerikaansche ossen afkomen, levend en gezond, dik en vet, en die aan de slachterijen der groote steden eene malsche brokke vleesch bezorgen. Het ijzeren kruis, dat in 1835 ge schonken werd aan de helden der om wenteling van i83o. wordt zegden wij, nog slechts door één onzer landgenoten gedragen, namelijk door den deken der gepensionneerde officieren, luitenant-ko lonel Fivé. Men verzekert ons nu, dat er nog een bestaat M. Philip Van Roy, te Vilvoorde, waar hij bij een zijner kinde ren inwoont. ralen op Zondag 20 dezer te Doornik hebben gehouden, rond het monument van den oud-minister Jules Bara, is mis lukt. 't Was een volledig fiasco, waarvan niets zal overblijven, zelfs niet de rede voering van M. Paul Hymans, die eens te meer het verwijt heeft gerechtvaardigd dat men de doctrinairen toewerpt, name lijk, van niets geleerd en niets vergeten te hebben. Ik geloof dat het M. Woeste, is die zoo geestig de denkbeelden van M. Hy mans bestempeld, toen hij hem in de Kamer toeriep Zoo jong nog, beste collega, en reeds zoo oud Indien de vrienden van den Brussel- schen afgevaardigde van hem eene rede voering manifest verwachtten, zoo iets als het hoorngeschal dat de liberalen oproept ten strijde voor de gemeentekiezingen, dan zijn zij uiterst teleurgesteld geweest. De redenaar van Doornik heeft hun hoogstens een airken op den mirleton ge blazen. Dergelijke betoogingen kan men laten voorbijgaan, zonder er zich warm over te maken door zijne onverschilligheid heeft het publiek ze definitief beoordeeld. En nochtans zal M. Woeste morgen te Doornik zijn en ik zou mij fel bedriegen indien een der redenen van zijne aanwe zigheid niet was, het verlangen ter plaats zelf te antwoorden op wat er verleden Zondag gezegd is door de bewonderaars van Bara. Volgens mij ware dit te veel eer voor hen. Noch M. Hymans, noch M. Crom- bez verdienden weerlegd te worden en vooral niet door een tegenspreker van die weerde. (Corr. Handelsblad).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1