Zondag A October 1005 G EMEENTEKIEZING 3 centiemen pér nummer 3C>s,e Jaar 3844. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. van 18 October 1903. Kandidaten van den Katholieken Kiesbond. MM. Arys Heclor, koopman, uittredend lid. Bethune baron Leo, Schepen, id. De Bisschop Lodewijk, landbouwer. De Coninck August, meestergast, uitlr. lid. De Hert Felix, Schepen, id. De Koninck Frans, kleermaker, id. Duwez Judocus, landbouwer, id. Gheeraerdts Michel-Leo, Burgemeester, id. Meert Lodewijk, Schepen, id. Van de Velde Alexander, meestergast, id. Candidates] voor de kiezing van Zondag 25 October 1903. WERKBAZEN. MM. Van Ghyseghem Joseph,J uiUredeBde ,ede|| Borreman Leo, WERKLIEDEN. MM. Vernaeve Alfons, uittredend lid. Eylenbosch Gustaaf, schrijnwerker. Socialism en Werkmansliefde. Wal volksfoppers. Door handlangers beoordeeld. Roode belovers. ~°k^"°dc! LANDBOUW. Katholieke Jonge Wacht Zondagrust. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SU M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklaraen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 3 OCTOBER igo3. Met oorlog te voeren zijn er meer stem men te vangen. De strekking der roode partij is meer dan eens brutaal blootgesteld door hare sprekers. Zoo hebben wij Bebel te Brussel hooren uitgalmen wat Alfred Defuisseaux reeds te Parijs had gezegd De wonde moet openblijven! Het arbeidende volk moet soms dj ader gelaten worden om bet waarlijk omwentelingsgezind te ma il ken Ook de socialisten stellen zich op rang. Evenmin als voor de geuzen, kan er ook voor ben gestemd worden, Zij zijn een partij van klassenhaatzij bitsen de eenen tegen de anderen op en dat toch kan tot geen lotsverbeteringen voeren. Wij zien gaarne de menschen die hun best doen om hunnen toestand te verbeteren, om hooger te klimmen in de samenleving, maar alhoewel de socialisten gedurig zeg gen en herhalen dat zij strijden voor 's werkmans belangen, heeft de arbeider nochtans geen hevigere en slechtere vijanden Inderdaad, wat wint men door vuur te stoken, door op te hitsen, door oorlog te brengen daar waar vrede en eendracht moeten heerschen Als de socialisten uren en dagen, weken en maanden en jaren de werklieden hebben opgeruid tegen hunne patroons, is daardoor de daghuur gestegen Zijn alsdan de werk- voorwaarden verbeterd In geenen deele, want bij de minste gelegenheid komt het tot een strijd, en die strijd is altijd ongelukkig tusschen patroon en arbeider. Terwijl een goed woord baat, leiden ophitsingen tot onge lukken. Als werkstakingen bet nood lottig gevolg van klassenhaat losbreken dan lijden er zoowel de werklieden door als de patroons en wel de eersten het meest. Het is beter overeen te komen en langs vriendelijken weg bekomt men meer dan door oorlog voeren. Geen klassenhaat of klassenstrijd dus en weg met hen die hem aanprediken, omdat zij juist er niet door lijden, en veel eer er bij winnen De socialisten zijn geene partij van hervormingen, van maatschappelijke ver beteringen dat ligt in hun belang met. Feiten en bekentenissen ontbreken niet. In Maart i8g5, hadden de socialisten eene werkstaking verwekt te Ronsse.Voor uit, opende eene inschrijving en riep tot de partijgenooten en wakkerde ze aan veel te geven. Er mocht in de betroffene huisgezinnen geen brood ontbreken. Woorden wekken, voorbeelden trekken de redactie van Vooruit teekende in voor.... i,5ofr. Onloochenbaar is het dat de socialisten verbitterde tegenstrevers zijn van de deel neming in de winsten. Eens deed het orgaan van Anseele de reden kennen waarom ze niet in de smaak viel der socialisten die alle armenliefde in pacht en huur hebben. Zij bevochten die heil zame hervorming omdat de werklie den alsdan zouden vergeten gemeen bezit van bijzonderen eigendom te maken Er is veel gedaan om aan den werkman den eigendom van zijn woonsteè te ver zekeren om hem den zucht naar sparen in te planten. Dat ook niet is naar den zin der socialisten. Zij kennen in den schoot hunner partij waarin nochtans vele kapitalisten nestelen geene maat schappijen die voor doel hebben het bou wen van werkmanshuizen te begunstigen. Geen persoonlijk initiatief,geen bet minste onder dat oogpunt. Zij richten zich liever tot de gemeentebesturen omdat dit hun nader tot hun doelwit brengt, om er een gemeentedienst van te maken. Geen persoonlijke initiatief voor den werkman Dat schaadt aan de belangen der partij. Wij hebben ook eene wet op de ouder domspensioenen. Vele voordeelen worden geschonken aan de spaarbonden bij de nationale lijfrentkas aangesloten. Weinig is er in dien zin gedaan in de socialisti sche partij. Waar iets tot stand is gekomen is het ge.veest omdat men aan den drang tier werklieden niet langer weerstand kon bieden En die kerels beweren de vrienden van het arbeidende volk te zijn Wat zouden zij dan niet doen waren zij, per ongeluk, zijne geijkte vrienden niet Zij zijn tevens erg onverdraagzaam en gebruiken alle middelen om de werklieden die in hun gareel niet loopen willen schrik aan te jagen. Zij gaan zelfs voor de ijselijkste schelmstukken niet achteruit gepleegd tegen arme huisvaders die niet met hen meêwilden Wij zouden er vele kunnen opsommen maar moeten ons bepalen bij een feit. Het is typiek en de werklieden moeten het overwegen In i8g5 had er eene werkstaking plaats te Verviers Een werkman, Mauhin vader van nrgen kinderen, dacht dat die kleintj-s moesten eten, ging niettegen staande het verbod der socialisten naar het fabiiik, om hun het dagelijks brood te verdienen. Dat stiet citoyen Crosset tegen de borst en hij nam 't besluit Mauhin openbaarlijk te straffen. Hij ging naar de werkplaats en toen hij er Mauhin ontmoette trok hij zijn revolver en schoot den ongelukkige neer Natuurlijk wierd dit monster veioor- dceld. Welk was de houding der roode bladen. Zij teekenden verzet aan tegen het vonnis en schreeuwden op het Gerecht der bourgeois dat Crosset zonder genade of medelijden l:ad getroffen Werklieden, laat u niet misleiden door schoone woorden. Ziet de daden na van hen die bij u zich als uwe eenige vrienden aanstellen en gij zult met walg hun den rug toekeeren. De socios verdienen slechts uw mis prijzen, want zij zijn uwe ergste vijanden Oogen open en ziet de waarheid leert uit de lessen der daadzaken. Woorden kosten niets. Groene Pie valt gedurig de catholieken aan over de kwestie van het ouderdoms pensioen. Met verachting spreekt hij van dit pensioen van g cents daags, maar voegt er tevens bij dat de ouderlingen het toch te danken hebben aan Pilatus, zijnen waardigen broeder. Nu, als men de kamerjaarboeken raad pleegt dan bestatigt men dat die pensioen wet werd gestemd ondanks de hevigste tegenwerkingen van liberalen, socialisten en groene democraten. En nu wil Groene Pie het doen door gaan als of men 't pension aan Pilatus te danken had. Wat volksfoppers toch Men kent de wet waardoor de werk manswoningen van de personeele belas ting worden ontslagen. Liberalen c-n socialisten stemden er tegen. Wie zou nu toch kunnen gelooven, dat de liberalen en socialisten durven aan de menschen wijs maken, dat zij dien afslag van lasten aan hen te danken hebben. Wat logeraars Wat volksbedrie gers Gij weet, vriend lezer, dat de liberalen sinds eenige jaren schermen met a ver plichtend onderwijs. i> Zij beweren daar door de o ware volkspartij a te dienen. Welnu, de u Peuple, b de socialistische u Moniteur, deed hun over ecnigen tijd daarover eenige onaangename waarheden hooren. a Wij hebben het recht, schreef de a Peuple aan de liberale partij zijn oud wantrouwen tegenover de werkersklas te herinneren en de hardnekkige weêrstand welke deze partij gedurig bood aan onze meest gerechtvaardigde eischen en aan de dringendste hervormingen. 't Is niet aan deze partij (de liberale) te danken, dat de werklieden thans kies- en stemrecht bezitten. De liberalen had- dtn voor de werkers steeds vijandschap en misprijzen, om niet te moeien zeggen verachting a en nooit zullen wij dc scheldwoorden vergeten, waarmede de II,H. Frère-Orban, Graux en Vander- kindere hunne weigering van het alge meen stemrecht vergezelden. Het sociale werk der liberalen is NUL. Wij verwijten hun i° den ouder dom niet te hebben verzekerd. (De catho lieken hebben de ouderdomspensioenen ingericht.) 2° Het werken niet te hebben verboden aan kinderen onder de 14 jaar. (De catho lieken hebben dit door hun Ministerie van Arbeid geregeld. 3° Het werk der vrouwen en der jon gelingen niet te hebben geregeld. (De catholieken hebben daar alks in verbe terd). 40 De dag werktijd van de volwassenen, welke in België zoo lang is niet te hebben willen verkorten, ('t Is niet ge noeg alles te ordenen, de vrijheid dient vooral geëerbiedigd te worden ten an dere de socialisten met hun 8 uren werk a zijn onverstaanbaar.) 5° Wat het onderwijs aangaat, heeft het liberalism bankroet gemaakt 1 Het heeft, toen het aan 't bewind was, het verplichtend onderwijs niet in voege ge bracht en M. Frère-Orban zeide, dat zulk regiem, het regiem van den knout a En zoo gaat het orga 11 van Van- el et velde en Anseele voort met de libera len te verwijten niets gedaan te hebben toen zij het ronden, toen zij aan het bewind waren al wat zij thans de kiezers beloven. Maar dezen zullen zich niet mec-r laten vangen aan die liberale comedie. Iedereen ziet veel te klaar dat thans, dat de werkman dank de catho lieken tot de stembus geroepen wordt, zij hem trachten te winnen met ijdele beloften, die zij toch nooit zullen willen of kunnen verwezenlijken. De geschiedenis van het verledene be sluit le Peuple is de les voor de toekomst. Wanneer men de liberale partij tegen de volkspartij en de werkersklas een on- genadigen strijd heeft zien leveren, vraagt men zich af, welk vertrouwen het volk, de werkman, nog in zulke partij kan hebben Wij vragen het ons ook af kers, die aardige voorstaanders en redders der kleine burgerij, hebben ten mani- festje laten ronddeelen in onze Stad, dat eene ware aaneenschakeling is van be loften en nog beloften... Als de roode winkelpolitiekers meester zullen zijn op 't Stadhuis dan zullen er wondere zaken gebeuren. Men oordeele a) Alle dagen zullen de leerlingen der stadsscholen een smakelijk en kloek noen maal krijgen b) Alle leerlingen krijgen jaarlijks eene zomer- en winterploenje c) Voor den zelfden huurprijs als nu, zal men een fraai huisje met een hofken kunnen bewonen d) Voor de noodlijdenden verbetering in alles e) Voor de werklieden in 't algemeen grootere dagloonen f) Voor de ouderlingen betere onder steuning en grooter pensioen. Ziedaar in 't kort de beloften der roode winkelpolitiekers. MAAiR Voorbeelden zijn leerzaam en laat ons eens zien naar de daden der socialisten. In 't Walenkwartier zijn de socialisten volkomen meester in een vijftiental ge meenten en wat is er daar gebeurd De socialisten deden daar ook beloften bij de vleet. En wat doen de roodjes daar De lomperikken uithangen, malkan der uitschelden en verwijten, malkan der uitmaken voor dief en bedrieger, gedurig nieuwe lasten heffen, de dom ste uitgaven doen, neefjes en vrien dekens in den vetten kas logeeren, de gemeentekas in zulken krot brengen, dat niemand kan betaald geraken en gansch 't bestuur verbrodden. Niet meer dan dat c-n ook niet min dan dat Wat er te S-raing, te Montigny, te Quaregnon, erz., komt voor te vallen, is het onbetwistbare bewijs van 't gene wij hier hooger schrijven. liet bemesten der graungewassen. Ofschoon de granen niet meer zooals voorheen een handelsartikel zijn voor het meerendeei der Belgische landbouwers, toch valt het niet te ontkennen dat niet eene plant op zoo groote schaal geteeld wordt dan de graangewassen. Niet eene ook komt voor een grooter deel voor in de voeding van menschel en di< ren. Dit bewijst genoegzaam van welk groot belang de graanteelt is voor ons land. En kunnen wij, ten gevolge der overbevol king van België, ons niet gansch vrij ma ken van vreemden invoer, toch kunnen wij, door doelmatige bemesting, onze jaarlijksche opbrengsten nog aanzienlijk verhoogen. Maar daaitoe is een rijke en doelmatige bemesting noodzakelijk. De grond im mers is een zak wie er niet insteekt, haalt er niet uit. In eerste plaats gebruikt men stalmest en dat is opperbest voor graangewassen, daar de voedende bestanddeelen van stal mest langzaam aan ter beschikking der plant gesteld wordt. Beir is niet al te f=l aan te prijzen. Im mers vóór den winter gebruikt gaat er veel verloren met het regen- en sneeuw water, er. wacht men tot in het voorjaar, dan jaagt hij de almen zoo snel op dat ze den tijd niet hebben de noodige stevig heid te verkrijgen. De landbouwers weten bij ondervin ding dat beir flauw stroo en weinig graan geeft Deze meststof past beter op weiden, beeten. rapen enz. Hulpmestln. Als de granen maar eene geringe of middelmatige opbrengst geven ligt de oorzaak gewoonlijk aan onvolle dige bemesting. Bij pachter Magerbocr mislukt de oogst altijd. Hooger zegden wij dat stalmest lang zaam op de planten werkt, ja, en in den beginne soms wat te langzaam, want het moet eerst verrot zijn. Daarom raden wij aan bij het zaaiën too tot i5o kgr. zwavelzuren ammoniak duchtig met de eg in den grond te wer ken. Die meststof gaat niet verloren in den grond zooals sodanitraat zij zal de gtaanplanten vóór den winter goed doen ontwikkelen en ze bestand maken tegen de vorst. Het graan zal dus niet zoo spoe dig vervriezen als verleden winter het geval was. Is het noodig, dan kan men in de lente nog eens 100 tot i5o kilogr. ammoniakzout gebruiken volgens de om standigheden. Op droge landen kan men fosfoorzuur geven onder vorm van superfosfaat en op vochtige bij middel van staalslakken. Van 3oo tot 600 kilogr. per hectare is eene goede bemesting. Wat nu de potasch aangaat, sommige proefnemers zijn tot het besluit gekomen, dat luj voor graangewassen kan gemist worden En nochtans ontneemt eenen tarweoogst door graan en stroo veel meer potasch aan den grond dan fosfoorzuur. In zandgronden dus, die doorgaans arm zijn aan potasch, dient men zonder twijfel eene rijke teruggave van potasch toe te dienen, want anders bleven stikstof en fosfoorzuur werkeloos. En veronderstel nu nog dat de leem grond potasch bevatte voor eenen graan oogst op te brengen, dan zal die grond toch in zooverre aan oplosbare potasch uitgeput zijn dat de volgende vrucht er wellicht niets meer vindt. Opdat dus de grond niet verarme en opdat onze granen geen gebrek aan po tasch hebben, iaden wij zekerheidshalve aan van 400 tot 600 kilogr. kaïniet per hectare te gebruiken. In zware gronden zal men voordeelig de kaïniet vervangen door t/t van zijn gewicht chloor-potasch. Overigens, de iol der potasch is nog niet volledig gekend in de teelt der graan gewassen. Ook hebben wij voorgenomen dit jaar eenige proeven aan te leggen om dit punt nader te onderzoeken. De fosfoorzuur en potaschmesten wor den best voor het zaaien in den grond geweikt. 8' Qui ut Men zal het zich herinneren dat Groene Pie en Smid Lambrecht. met zijnen blauwen paraplu, eene maand geleden te S' Quintens-Lennick door de bevolking zeer aardig werden ontvangen en einde lijk beestje gejaagd. Groene Pie vooral was vol duiv Is ge stampt en viel uit tegen de inwoners van die plaatselijkheid lijk eene getergde straatleire. En in zijne gramschap zwoer hij van eene maand daarna aldaar nogmaals te gaan meeting houden, of liever, te gaan liegen, bedriegen, uitschelden en lasteren. Nu, zondag 11., Groene Pie en Smid Lambrechts hielden woord en trokken naar Sl Quintens Lennick. Al de groene schavuiten en oudveroordeelden van S,e Catharina-Lombeek, Borgt-Lombeek, Wambeek, Ternath, Assche, Dilbeek, Anderlecht, Liedekerke, enz. enz., waren opgeroepen om hen tot lijfwacht te die- ne.. Die lijfwacht, of liever bende, telde ten minste 3oo man meest allen gewapend niet stokken en knodsen. Ja dat schuim der samenleving diende hen tot lijfwacht en moest alle tegenspraak beletten. Niettegenstaande die voorzorgen zijn de twee groene volksfoppers zoo kracht dadig tegengesproken en hunne drogre denen zoo ontegensprekelijk wederlegd geworden dat ze er dapper beschaamd weg van onder trokken. Harde waarheden kregen ze rond de ooren en Groene Pie was zoo koleerig dat hij vuurspuwde lijk een Lucifer. De Catholitken bleven meester van het slagveld en behaalden dus eene overheer lijke zegepraal. De menschen te Sl Quintens-Ltnnick weten nu dat de groene helden logenaars, schijnheilige volksbedriegers tot in de ziel zijn die alleen uil heerschzucht en om 't lieve geldeken zijn opgetreden. Zullen Groene Pie en Smid Lam brechts het eene derde maal wagen naar Sl Quintens-Lennick te trekken Hij is hiertoe met overmoed genoeg behept, maar voorzeker zou hij ci nog kwalijker kunnen van afkomen. Lijk te S' Quintens-Lennick zouden de groene volksdriegers overal moeten va ren Feesten van 4 October igo3. Programma van het Concerto te geven op de Groote Markt om 4 1/2 ure 's avonds door de Muziekmaatschappij St-Cecilia van Geeraerdsbergen onder de leiding van den Heer II. Maeck, OuJmuziek-overste bij het 2* Linie regiment. i° Marche sur Alda, Maeck. 20 Fantaisie sur l'Africainc, Meyerbeer 3° Mabel, valseGodfkoy. 4° Fantaisie sur les dragons de Villars, Maillard. 5° Sérénade pour saxophone alto so prano, Fill. 6° Fantaisie sur Les Cloches de Corne- ville,Planquette. 70 Der Kreutz Fidele Kupferschmied, marche avec chantPeter. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 4 October igo3, M. Callebaut, Botermarkt. DENDERHAUTEM. Groene Pie schrijft in Den Werkmand van gister vrijdag Te Denderhautem zijn drij lijsten D 2 van de oude partij en den lijst der democraten. Groene Pie zal dat gedroomd hebben na zijne avonturen te Sl Quintens-Len nick waardoor hij zeker van zijn roetje was geraakt. Ge weet toch zeker wel, eh Pie datdroomen bedrog is., en... HELDERGEM. De catholieke candidaten zijn M.M. J.-B. De Swaef, Burgemeester J.-B. Van Houdenhove, Oudschepen Benolt Pelsemaeker Pe trus De Pauw en Jan D'Haeseleer. Het schijnt dat de haring der groenen, blau wen en rooden er nimmer braden wil. H AELTERT. Hier ook schijnt er strijd te zullen zijn.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1