1 Donderdag 8 October I1K)5 3 centiemen per nummer 56sle Jaar 3843. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van d8 Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aigemeene Vergadering DER Cat/i. Kiezers. Zondag aanst. 11 October 1903. om 5 4/ïuren namiddag, ten lokale van den catholieken Werk manskring. De cath. kiezers welke bij vergetel heid of bij misslag geene uitnoodiging mochten ontvangen hebben, worden ver zocht het tegen woordig bericht als eene uitnoodiging te beschouwen. Heeren Kiezers stemt onder Nr 2. Het onderwijs en de Catholieken. DeMenschenhater. Landgenooten, Medeburgers, overweegt dit wel 't Liberalism en 't socialism zijn vader en zoon. SUIKER. Het eerste bondfeest Stemt onder Nr 2. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE HI LM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 7 OCTOBER igo3. Volgens den Annuaire Statistique van 1902 ziet men dat, in het jaar 1870, na dertien jaar liberaal bestuur, 29 op honderd menschen waren die niet kon den lezen of schrijven.In 1902, na 18 jaar catholiek bestuur, waren er maar 11 on geleerder! meer op honderd. SOCCÖC Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regecringonzes lands door Cam. De Waegenaere. i3° Vervolg. Eens in het bezit van eenige genees- en scheikundige werktuigen en toestellen, was ik den keizer te rijk... Dagen en nachten kon ik mij onledig houden met planten en kruiden te ontleden en hunne gezonde en giftige bestanddeelen van elkander te scheiden. Het kreeg welhaast ruchtbaarheid, dat ik mij door eigene krachten tot meester in demedecijnen verheffen wilde. Men be spotte, men verachtte mij, maar een paar uiterst welgeslaagde toepassingen mijner kennissen verstomden welhaast elk mij vijandig gerucht en brachten zelfs mijnen naam in verheffing. Die eerste gelukkige bekroning mijner I P0gingen, verdubbelde nog mijnen ijver. I Onvermoeibaar naar lichaam en geest, I ontrukte ik de natuur bijna al hare ge- l nonnen. Ik waakte schier dag en nacht. I Waar voor anderen jaren toe vereischt I ®.e.r<*en> volbracht ik in enkele maanden tijds... Eene gebeurtenis, die ik toenmaals voor gelukkig beschouwde, maar thans eene Dat zijn officieele cijfers, waarop onze tegenstrevers geen letter kunnen ant woorden, en die bewijzen dat het wel de liberalen waren die u dompers n waren toen zij het land regeerden. Integendeel in Frankrijk, waar het on derwijs sedert zestien jaar verplichtend is. zijn de ongeletterden van i5 tot 20 op honderd volgens de streken. In Italië bestaat het verplichtend on derwijs sedert 22 jaar. De uitslag 23 op honderd ongeleerden in 't noorden 40 in het midden 53 n in het zuiden 56 op de eilanden. In België, waar het onderwijs niet verplichtend is, gaan de kinders meest al naar school. En in de landen waar het onderwijs verplichtend is Gaan naar de school niet In Frankrijk 16 op honderd. In Engeland 20 In Oosteniijk i3 In Hongariën 16 In de Vereenigde Staten Van Ametika 12 In België, onder i,o58,854 kinders van 6 tot 14 jaar, zijn er 932,782 die naar school gaan. De anderen zijn buiten dien optel, 't is te zeggen, gaan in sommige vrije gestichten waarvan de cijfers niet mtêgedeeld werden daarbij zijn er veel kinders die tot boven de 6 jaar in de be waarscholen blijven andere nog zijn ziekelijk en gaan naar school niet oftewel krijgen les ten huize. Moesten wij hieruit niet besluiten dat wanneer de liberalen ons DOMPER na roepen ze best zouden doen eerst in den spiegel te kijkpn De liberalen stellen zich aan als de voorstaanders van 't onderwijs en van de vrijheid. Voor hen be9taat die vrijheid alleen in de verdrukking, in de verwur ging van 't vrije onderwijs. Een huisvader heeft volgens de libera len en socialisten het recht niet zijne kin ders te laten opvoeden en onderwijzen gelijk hij het verlangt. Neen, hij moet er wettelijk toegedwon gen worden, tegen wil en dank. zijne kinders naar de officieële onzijdige, of beter gezegd, naar de goddelooze school te zenden. Wat gebeurt er weêr in Frankrijk waar de logiegasten meester zijn In name der vrijheid, lijk de liberalen ze verstaan, worden al de vrije godsdien stige scholen gesloten, de kloosterlin gen welke de onderwijzers zijn uit 't land verbannen en bovendien hunne goede- der hoofdoorzaken mijner rampen ver vloek, voerde mij opeens tot de vermaard heid, tot dien levenstrap die voor zoovele anderen het doel van jarenlang streven, en de prijs van tal van bittere gewaar wordingen is. De bekwaamste artsen van Holland, hadden reeds lang al hunne wetenschap toegepast op een jongen jzieke van een doorluchtig geslacht.Daar de lijder zijnen toestand met den dag voelde verergeren, begaf hij zich ten laatste naar Parijs, alwaar op dat tijdstip eene geneeskundige beroemdheid haar verblijf hield. Na eenige weken echter, nam de zieke jonge Hollander, het hart vol wanhoop, den weg naar zijn vaderland terug.Voor zijne kwaal was de kunst van den beroemden Franschman even ontoereikend geweest, als de kennissen der geneesmeesters van zijn eigen land. Onderwege van mij gehoord hebbende, wijzigde hij zijnen reisweg om mij te komen vinden. Met de hartroerendste woorden, smeekte hij mij, te beproeven hem te-rug in het bezit der gezondheid te stellen. Hij beloofde mij tevens eene aan zienlijke som gelds, wanneer ik slagen mocht. Hij zou in dit dorp blijven, tot zoolang ik niet verklaarde dat alle hoop voor hem verloren was, en zelfs alsdan zou hij mij voor mijne moeite rijkelijk beloonen. Ik aarzelde.... Wat..., zou ik, |onge melkbaard, en na nanwelijks eenige rer. nog aangeslagen of liever geroofd. Moesten de liberalen en socialisten ooit meester worden in ons land en in onze gemeenten weldra zou de schooloorlog, lijk van 1879 tot 1884, hier nogmaals woeden. Men zal zich nog herinneren welke on gehoorde verdrukking alsdan heerschte, welke schandalige geldverspillingen er alsdan gebeurden... KIEZERS t Indien gij den schooloorlog in uwe ge meente wilt vermijden, kiest dan overal voor de catholieke candidaten welke het godsdienstig onderwijs in hun program ma hebben geschreven. Gedenkt U dat de Gemeenteraad alleen meester is in zake van onderwijs en alleen het recht heeft de onderwijzers te benoe men. Dus opgepast en overal voor de catholieke candidaten gestemd Kiezerseen bewijs. Over weinige weken schreef een libe raal blad Wat de republikaansche partij ver mag in Frankrijk, zouden de libera len en de socialisten vermogen in Bel gië, indien zij hand in hand wilien storm loopen. Smeets, een der koptukken van het so- cinlismus heeft over eenige weken vlakaf in de Kamer gezegd, dat het de liberalen zijn, die het geloof ontnomen hebben aan het volk, en dat hunne scholen broeikas sen zijn van socialisten. Meester Hymans, een fanatiek liberaal, wilde Smeets die woorden doen intrek ken, maar hij kreeg het volgende voor antwoord Weihoe hoeveel keeren hebt gij ons gezegd, dat, indien er niets be staat in den hemel, wij het recht heb ben hier op de wereld te genieten Ja, indien de werklieden socialisten geworden zijn, het is omdat gij, libe ralen, ons hebt voorgehouden dat er niets is na de dood. maanden van eigene krachtinspanning, mij vermeten de ervarendste geneeskun digen van Holland en Frankrijk in 't aan gezicht te slaan....! Maar de voorgespiegelde belooning was daar om mijnen moed te steunen... Ik zou in eenmaal mijne familie kunnen schadeloosstellen voor de beroovingen welke zij om mij verduurd had de zieke was van aanzien, zijne genezing kon mij beroemd maken, en bovenal hij smeekte mij.... Bevend van angst en vrees, ondernam ik het vraagstuk, en... slaagde ik, of ge schiedde er een wonder des hemels...? Dit laatste veronderstel ik zelfs heden nog het liefst..., maar de zieke her stelde.., De faam verkondigde welhaast mijnen naam naar al de windstreken... Het werd een Btroomvan lijdenden naar ons huis... Van alle kanten kwamen zieken mij de gezondheid afsmeeken..., ik verrichtte wonderen Het regende geld in onze woning..., ik ynaakte mijne bloedver wanten welstellend ik was gelukkig... Eindelijk begon ik aan het huwelijk te denken, en van de honderd partijen die zich aan mij voordeden, koos ik de beste. De vrouw die ik mij lot levensge zellin uitverkozen had, was wel de aan dacht waardig. Beminnelijk om hare schoonheid en geprezen om hare deug den, kon zij eenen man de aarde in een paradijs herscheppen.... Gezel Vandervelde, een andere roode chef, brandmerkte de liberalen nog ver schrikkelijker. Hij riep hen in volle Volks kamer toe Wanneer de liberalen aan 't volk gezeid hebben gij moet aan den he mel niet gelooven wanneer de libe ralen op de deur van hunne werkhui zen geschreven hebben God komt hier niet binnen,... dan hebben zij den weg gebaand voor het socialismus, zij hebben gewerkt voor onzen winkel. De liberalen worden overvleugeld door de socialisten maar 't is hunne schuld en loontje komt om zijn boontje. 't Is de schuld der liberale partij dat de werkersstanden op vele plaatsen godde loos zijn geworden en naar 't roode kamp zijn overgeloopen. Men weet dat de regeering de lasten op de suiker merkelijk verminderd heeft, waardoor deze huiselijke ware vele ver beterkoop is. Er zijn voor :8 millioen lasten laten vallen. Dat is schoon doch wij willen niet overdrijven want doordien er veel meer suiker zal gebruikt worden, zal de regee ring deze som voor een deel weer vinden. Natuurlijk dat dien afslag van de sui ker welgekomen is, vooreerst bij de huis moeders, en toen bij al dezen die koekerij en andere dingen maken waarin dat er veel suiker gebruikt wordt. Maar 't curieuste is, dat het zeer libe raal blad La Gazette, van Brussel, ook rechtuit bekent dat veel menschen con tent zijn over dien afslag op de suiker, welken de catholieke regeering hun be zorgd heeft. Zou men kunnen gelooven, zegt de Gazette, dat den alslag op de suiker zulken invloed gehad heeft op het ver- i) bruik van dees waar. n Dit verbruik is, sedert eene maand, verdrijdubbeld. Dat zal natuurlijk alzoo niet blijven want in 't eerste, hebben al de verkoo lt pers zeer goedkoop suiker ingedaan, 11 daar zij hun dure suiker zooveel moge- lijk uitverkocht hadden. 11 De suiker-raffinaden kunnen de ver- zendingen niet aan tijd doen welke van i) alom gevraagd worden. De vraag naar chocolade is bijna even groot. Van deze waftr ook, is de n prijs afgestegen. n Den handel in 't algemeen, is Ook lachte ettelijke jaren ons alles tegen. Wij bewoonden een schoon huis met prachtigen hof wij kregen kinderen...., en welke kinderen...! Eene dochter, in zedelijke en lichamelijke gaven, hare moeder volkomen waardig...; twee zonen, op hun vijftiende jaar reeds tegen man nen opgewassen, en wier vlugge geest aanzien werd als een der hoofdkenmer ken van mijn vaderschap. Mijne praktijk strekte zich uit tot in den vreemde... Ik kende schier geene ongeneesbare kwalen <1 Ik zal u genezen zegde ik tot den kranke die reeds alle hoop opge geven had, c ik zal u genezen troostte ik den ongelukkige die reeds van alle doktoors verlaten was. En zonder dat ik er van bewust was, was dit mijne ken spreuk geworden. Eenmaal deze woorden aan mijne lippen ontvloeid, juichte de zieke reeds zijne herstelling te gemoet... Ik zal u genezen het was alsof deze woorden, met lichtende letteren, hoog in de lucht, boven mijne woning geschreven stonden, zoo groot was de toeloop van zieken naar mij... Ik had het toppunt mijns geluks be reikt, thans moest ik dalen..., neen, vallen....Hunefried de onfeilbare noemden mij sommigen, Hunefried de menschenvriend heetten mij anderen, want, armen en werklieden behandelde ik veelal om niets. Voortaan zal men zeggen Hunefried de_, menschen- hater...! door de vermindering van prijs zeer 11 bevoordeeligd. Alzoo spreekt het liberaal blad. Voorden landbouw, zal deze prijsver mindering van de suiker natuurlijk ook een voordeelig gevolg hebben want sui ker komt van suikerbieten. Jonge Wachten van 't Arrondissement Aalst, is hier zondag 11. ondanks 't on gunstig weder, luisterrijk gevierd ge worden. Alles is te midden der volkomenste gezelligheid, vrolijkheid cn regelmatige stiptheid afgeloopen. De Jonge Wachten van Geeraardsber- gen en Sottegem waren talrijk vertegen woordigd; ook Ninove zond eenige vrien den. Aan 't banket werden heildronken voorgesteld aan Z. H. Pius X, aan Z. M. den Koning en Koninklijke Familie, aan den Eerevoorzitter der Aalstersche Jonge Wachten van Aalst, M. Woeste, enz. enz. Onze gevierde heer Woeste sprak eene meesterlijke redevoering uit in de welke hij wenken gaf die, niet alleen de jeugd maar ook de ouderen reeds in den strijd vergrijsd, zich kunnen te nutte ma ken tot verspreiding der catholieke leer stelsels en tot verdediging onzer catho lieke vrijheden. Laat ons hopen dat het zaad door onzen ervaren heer Woeste geworpen in geen dorren grond is gevallen en het met Mei 1904, vruchten voortbrengen zal. Men keelde zich overigens niet in dat die vruchten zonder onderlingen arbeid zul len kunnen geplukt worden Wie wil maaien moet zaaien en dit op tijd, van heden af, want anders loopt men gevaar van door een schrale oogst te leur gesteld te worden. Na 4 uren klaarde het weder op en kon de Harmonie van Geeraardsbergen ter Groote Merkt, het prachtig Concert geven, 't welk bewezen heeft dat ze als eene der voornaamste Harmoniën der Vlaanderen mag aangeboekt worden. De lichtstoet was prachtig en toover- achtig schoon en strekt ter eere van den inrichter den heer Desiré De Wolf, de waardige Voorzitter onzer Catholieke Jonge Wacht, 't Spijt ons dat we dit ver slag hierbij moeten bepalen. En werkelijk haat ik de menschen, uit al de krachten mijner verbitterde ziel I Hebben zij mijne weldaden niet met ondank, met smaad, met verderf be loond...? Waren vroeger mijne nachtwaken het welzijn der mcnschheid toegewijd, heden hebben zij nog slechts d< zer uitroeiing ten doel...! Boeken studiën wat hebt gij mij ge geven...? waar hebt gij mij gebracht...? I X. Verder kon Maantje niet lezen. Hij had zelfs moeite gehad om de laatste zinsneden aan elkander te knoopen, gescheurd en besmeurd als het papier was. De overige geschriften schenen opsom mingen te bevatten van wonderbare ge nezingen, door de schrijver bewerkstel ligd. De Gottemsche kleermaker zou een jaar lang zijne dagelijksche borrels hebben willen derven om voltallig de bladzijden dezer beschrijving te bezitten. De ambachtsman was lang in beraad met zich zelf, of hij "do door hem bemach tigde papieren niet in handen van het ge recht geven moest. Daar het schrift bijna onontcijferbaar was, wasCiuyseer waar schijnlijk niet wijs uit gewoiden, en had hij daarom niet geaarzeld, langs den weg dien wij kennen, de stukken aan hun wettigen eigenaar... terug te behandigen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1903 | | pagina 1