verkTezing igl 56sle Jaar 5847. onafhankelijk Donderdag 13 October l!IOS 3 cenliein™ oer Vrij volksgezind orgaan van de Stad sn 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM STAD AELST. 10 Gemeenteraadsleden, H VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Medeburgers Als een man gestemd onder N° 2. De Menschenhater. Landbouwers Werklieden Niet panacheeren, allen gestemd onder NummerS. Landbouwers HEEREN KIEZERS allen gestemd onder nummer 2, voor de lijst der catholieke Candidaten. a=====Bg 11 1 l Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder da<tee- kening van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 (rank s jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwïttantiën door de Post ont- vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat, N' si. en in alle Postkantoren des Lands. AALST, 14 OCTOBER igo3. VAN den 18 October I9D3. Hier stemt 0qÈ) men goed. f^nJ| ARYS. BETHUNE. DE BISSCHOP. DE CONINCK. DE HERT. DE KONINCK. DUWEZ. GHEERAERDTS. MEERT. VAN DE VELDE. CHIQUE HLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel# vaa dit blad. Een nieuwe prins. Er is naar het schijnt spraak aan graaf de Merode, oud- volksvertegenvroordiger, thans senator en hoofd der familie de Merode, den titel van prins te verleenen, te gelegenheid der 75e verjaring van België's onafhan kelijkheid, en dit tot gedachtenis aan den dapperen Frederik de Merode, die, zooals men weet, te Berchem sneuvelde en daar begraven ligt. Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot deHollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. 146 Vervolg. Na eenig overwegen kwam Maantje tot net besluit, dat de bewoner der hut aan de Leie, de gevaarlijke dorpsgenoot niet was, waarvoor hij zich in zijn schrijven uitgaf. Echte booswichten vertrouwen hunne snoode ontwerpen wel het minst aan het papier toe. Toen hij die akelige {■Welgingen neêrschreef, moest de onge- u kige onder den invloed geweest zijn van een dier aanvallen van zinnelooze woede, waarop bespieders hem soms be trapt hadden. Waarschijnlijk had hij, bij et overschrijven, die uitdrukkingen ge wijzigd of weggelaten. Zooals men ziet, onze kleermaker sym pathiseerde reeds heimelijk met den man wien de vervolgingen van eenen weldoe- er der menschen, ten minste in een ampzaligen dweper hadden veranderd... Doch het bezoek van Braekeveldt, aan bewoner der Kabaan was gevolgd Op de liberale lijst van in- en uitland- sche candidaten treft geen enkele land bouwer, geen enkele werkman of ambach- ter aan. Men zal met ons bekennen dat het een openbare blijk van miskenning, van ver achting is aan u, landbouwers, aan u werklieden of ambachters. De schrijvelaars van den armtierige Dendergalm begrijpen het zoo goed dat zij, om 't slecht effekt te keer te gaan, schrijven a..Het 's n'et gen°eg landbouwer te n zijn om voor het belang der landbou- wers te kunnen optreden, het is niet genoeg arbeider te zijn om voor de andere werklieden in de bres te kunnen springen. Onderzoeken wij dat eens I, Het is niet genoeg landbouwer te zijn om voor 't belang der landbouwers te kunnen optreden. Wij bekennen dat het in sommige ge vallen waarheid kan zijn. Maar is het hier wel het geval Onder de in-en uitlandsche liberale candidaten treft men geen enkel persoon aan die van de landbouwnijverheid iets begrijpt. Hoe zouden de liberalen zich nu toch met de belangen der landbouwers kunnen bekommeren, met de belangen van lieden voor de welke zij slechts afkeer, spotternij 1 beleediging over hebben. Ge moest ze eens bezig hooren 't is stommen boer van hier, grooten lum mel van daar, enz. enz. Wij durven wedden dat er onder de in- en uitlandsche liberale candidaten verscheidene zijn die de raap van den selder niet kunnen onderscheiden. En zulke jannen, willen de landbou wers vertegenwoordigen 1 Landbouwers moeten door landbou wers vertegenwoordigd zijn omdat die vertegenwoordigers 't best en met kennis van zaken de belangen van hunnen stand kunnen verdedigen. Onze Medeburgers-landbouwers weten aan wie zij te danken hebben dat al de banen van onze twee buitenwijken ge kasseid zijn geworden, iets wat meer dan een half millioen heeft gekost. Waren de Catholieken hier, in 1866, niet aan 't bestuur gekomen meer dan de helft onzer Medeburgers van Mijl beek en Schaarbeek zouden nog des win- geweest van tal van andere. De waardin uit u De Kroon 1 had bijna dagelijks paarden van reizigers te stallen. Rijke koetsen, zelfs, hielden soms stii voor het gemeentehuis, als voor de eenige herberg van een ietwat deftig uiterlijk. Al wie af stapte of uitsteeg vroeg den weg naar de hut aan het Pontebosch maar van allen die er heen gingen, kwam geen enkele anders dan bitter weenend, of met wan hopig bedrukt gelaat, terug. Zooals te verwachten was, ondanks al de voorzorgen door den kluizenaar geno men, om zijne eenzelvigheid te verbergen was deze toch welhaast het geheim der straat geworden. Tot uit Frankrijk kwa men ongeneesbaar verklaarden naar het kleine Vlaandersche dorpje afgezakt. He laas noch de smeekingen der ongelukki- gen, noch de schatten welke zij aanboden, konden den vroegeren wonderdoktoor er toe bewegen, nog eenmaal zijn oude ik zal u genezen zijne machtspreuk van weleer, te laten hooren De naam menschenhater werd uit gesproken en passend bevonden voor den plantenlezer van het Fontebosch. Voor taan zou hij aldus heeten. Het was, zoo als wij weten, de benaming die hij zich zeiven voorspeld had. Na eenige weken hield de toevloed van zieken, naar de hut aan de Leie te Got- them, langzamerhand op. In het kleine dorpje, een oogenblik in zijne sluimerige ters in moerasige straten tot over de knoesels verzinken. En dat zou waarheid zijn geweest want gedurende de i8jarige heerschappij der liberalen werden erom 1800 franks, zegge achttien honderd franks, kasseiwerken op Mijlbeek uitgevoerd, namelijk, den weg van de Stad naar 't Verbrand hof... en Schaarbeek bekwam niets Dat men het aan de ouderen van jaren eens vrage, wil men ons op eerste woord niet gelooven. Op de lijst der Catholieke Candidaten zijn de landbouwers vertegenwoordigd en daarom zullen dan ook onze Mede burgers van Mijl beek en Schaarbeek als een man stemmen voor de Catholieke Candidaten onder H. Het is niet genoeg arbeider te zijn om voor de andere werklieden in de bres te springen. Om de werkersstanden met vrucht te vertegenwoordigen, om hunne belangen behoorlijk te kunnen verdedigen moet men noodzakelijk werkman of ambachter zijn. Men moet te midden der werklieden leven, met hen omgaan om hunne belan gen te kunnen begrijpen, te kunnen waar- deeren. Treft men nu bij dé liberale In- en uitlandsche candidaten een enkel per soon aan die zich in die vereischte voor waarden bevindt Geen enkele Neen, geen enkele Zich met het lot der werklieden bekom meren om zijnen snapswinkel te doen draaien dat voldoet niet, want dat is eenvoudig werkmansliefde om 't lieve geldeken... Geen enkel werkman komt op de libe rale lijst voor en dit is onbetwistbaar een blijk van verachting, van misprijzen aan dit zoo belangrijke gedeelte onzer Aalster- sche bevolking gegeven. De liberale candidaten zijn te fier, te groesck, zeggen ze hier te Aalst, om toe te laten dat er werklieden nevens hen op de lijst staan. Die mannen zouden er zich door onteerd vinden. Maar dat is niet te verwonderen de liberalen zijn Manchesterianen, 't is te zeggen, mannen van laat gaan dat gaat of dat de werklieden zich maar zeiven redden De liberalen waren jaren en jaren aan 't bestuur des lands en wat deden zij voor de werklieden Niets Niets Niets Een liberaal orgaan dat eens wilde rechtzinnig zijn Le Journal de Mons i> bekende het openlijk en schreef over eenigen tijd De groote faut der liberalen sedert meer dan 25 jaren, is aan de Catho lieken de verdediging der werklieden overgelaten te hebben. En dat is de waarheid altijd zijn de Catholieken als de verdedigers der belan gen van de werkersstanden opgetreden.... 't Valt niette loochenen,al de maatregelen tot lotsverbetering der werkerstanden zijn aan de Catholieken te danken. Vreesden wij niet dat het ons zoo verre leiden wij zouden ze hier opsommen, doch 't zal voor een volgend nummer zijn. De Catholieken hebben voor de werk lieden reeds veel gedaan en zullen in de toe-komst nog meer doen. Londen en Parijs, Brussel en Antwer pen zijn in geen enkel jaar gebouwd geworden en zoo ook zullen de Catholie ken do eenen na de anderen de hervormin gen verwezenlijken tot verbetering van 't lot der werkerstanden in de steden en op den buiten. De Catholieken zijn altijd de voorstaan ders, de vrienden der mindere standen, der werklieden, der ambachters en der neeringdoende burgerij geweest. Kan men hier of daar een Catholiek aan wijzen die door zijne werken en daden niet al te veel genegenheid toont voor de werkersstjinden, maar wie wijst er ons eene kudde aan zonder zwart schaap Worklioden Ambachter# \ooringdoi>neri Stemt dan voor uwe vrienden voor uwe voorstaanders voor de Cntho- lleke Candidaten, onder eentonigheid gestoord, hernamen de za ken hun ouden gang. De natuur legde haar veelkleurigen herfsttooi af, om zich met haar doodsche wintergewaad te omhullen. De maand Januari stelde zich bijzonder streng in. De sneeuw lag hoog en kraakte ondtr de voeten. De Leie was nog open, maar het geklots harer golven, die door den noorder wind teruggedreven werden, beving het hart met ijzige rillingen, Van den kluizenaar uit de Kabaan n werd nog weinig gesproken. In lange weken had men hem niet meer gezien. Dat hij de streek verlaten had. kon men niet veronderstellen want de zoon van den zager bracht nog geregeld zijne dienst- malige bezoeken aan de hut. Het eene jaargetijde volgde het ander op. Men geraakte in de lente van het jaar 1817. Zekeren morgen dat de zoon van den zager, als naar gewoonte, zijn half-weke- lijksch bezoek aan de hut bracht, werd hij, ondanks zijn herhaald kloppen, niet binnengelaten. Ongerust wordend, beproefde hij zelf te openen. De deur stond slechts op de klink. Daar op zijn geroep nog niemand ant woordde of voorkwam, waagde de knaap eenige schoorvoetende schreden naar bin nen. Hemel 1 het inwendige der stulp was teenemaal van aanzien veranderd... Gedenkt U Zondag bij de stembus dat stemmen voor de liberalen, stemmen voor de groene volksfoppers, stemmen voor de roode socialisten, stemmen is voor de vertegenwoordigers der partijen die u ge durig met hoon en smaad bejegenen, die u verachten als of ge onredelijke schepse len waart. Ja, vrienden van den buiten, herin nert u dat bij de stembus zondag aanst. Niemand mag t'huis blijven, allen moe ten wij in 't vuur van den strijd. De liberalen beschimpen, bespotten u De boeken, gedroogde kruiden, dieren- en vogelengeraamten, en de potten en waaraan zijne oogen hier gewend geraakt waren, dit alles was verdwenen, evenals deszelfs eigenaar.... Een stoel, de eenige dien de jongen hier ooit gezien had, een paar tafels, die blijkbaar eens een rijken salon hadden helpen stofieeren, ëen goed wollen bed en eenige andere voorwerpen van zwaar maaksel, waren achtergelaten en deden, op het eerste zicht, het vermoeden eener vlucht ontstaan. Eene der tafels was dermate geplaatst, dat de blik er terstond op vallen moest. De jongen zag dat er met krijt op geschre- ven was en naderde dezelve. Mits de moeielijkste woorden te spellen, kon de boodschapslooper van den men schenhater den volgenden zin samenstel len a Breek den steen uit in den vloer, juist onder de plaats waar gij den opge zetten papegaai zoo dikwijls bewonderd hebt. Die woorden zijn tot mij gericht zegde de knaap tot zich zeiven, niemand dan ik alleen, weet waar de papegaai stond. En met kloppend hart snelde hij naar eene kleine kamer. Hier vond hij eene bijl die opzettelijk daar gesteld scheen te zijn. Tusschen twee ellendige vensters, wa- gansch 't jaar door ze heften u domkop pen, halfhouten, mastentoppen, barba ren, ploegen die in God gelooven. enz. De groene volksfoppers bespotten en verachten u niet min. Leeuwke Plancquaert slingerde de landbouwers in Klokke Roeland 't volgende naar 't hoofd De Vlaamsche boeren zijn met de H Pollakken en de Spanjaards de ver- achterdste wezens van westelijk Europa. En nu komen de groene volksfoppers de stem vragen of bedelen van die ver- achterdste wezens van westelijk Europa. Ma. r of ze ne post pakken zullen De roode socialisten hoe aanzien zij de landbouwers De groote roode chef Vandervelde zegt het ons in zijn weik l'Exode rural i Luistert, Landbouwers 1 Van een onwetend ras, hebzuchtig zijnd», winstgierig, ongevoelig, zijn de i) Vlaamsche boeren vol vooroordeelen, en gekant tegen alle nieuwigheden di« hen zelf verbetering moeten brengen. De Vlaamsche boer beeft alleen gene- 1 genheid voor zijnen grond, voor zijne stuivers, en hij houdt meer van zijnen os dan van zijne bloedverwanten. Hij zal veel langer denken aan eene gestorvene koe, dan aan zijnen overle- den vader en hij meent altijd dat het te veel is. als er eenige eenten worden gevraagd voor een werk dat het welzijn der he«e menscbheid beoogt. De Peuple drukte De boeren zijn it ikzuchtige kerels, de boeren zijn sukke lt iaars, domkoppen en luiaards. Dus, landbouwers, 't is gelijk welke stad of gemeente gij bewoont, stemt noch voor de liberalen, noch voor de groene volksfoppers, noch voor de roode socia listen die u beschimpen, bespotten, uit schelden, die uwe vijanden zijn, rnaar kiest overal voor de oatholieke candi daten voor de vertegenwoordigers der partij welke uwe belangen altijd heeft verdedigden zal blijven verdedigen 1 ren in den muur de nagelgaten zichtbaar, waar een soort rek was bevestigd geweest. De knaap greep de bijl en begon, onder gemelde teekenen in den muur de nagel gaten zichtbaar, waar een soort rek was bevestigd geweest. De knaap greep de bijl en begon, onder gemelde teekenen in den muur, op den vloer te beuken. Eindelijk trof hij eenen steen die losser schetn te liggen dan de andere. Hij kreeg den steen weg en tastte in een tamelijk diepen put... Hij zweette en beefde te gelijk... De hand terugtrekkend, bracht hij eene tamelijk zware beurs, die een bedwelmend gerammel voortbracht, te voorschijn. In een, twee, drie, was het strop losge maakt ;n nadat hij ccn zorgvuldig gevou wen papier uit den linnen zak weggeno men had, glinsterden den verbijsterden jongen eene onschatbare menigte kroon stukken in de oogen... Hij wasechter nieuwsgieriger om den brief te ontcijferen dan om zijnen schat te tellen. Het schrij ven luidde Frans, mijn beste jongen, gij hebt mij bijna twee jaren lang, braaf gediend en moogt daarom alles voor u nemen wat gij hier nog vindt. De menschenhater verdwijnt vaarwel, beste knaap I Hunbfribd. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1903 | | pagina 1