Hoe stemt men geldig en zeker. Heer en Kiezers stemt onder Nr 2. Gelukkige gebeurtenis. Niel panacheeren, alleen gestemd onder Nr 2 EEN EN ANDER. De kiesvergaderingen Die groene krawatten Naar't schijnt Geen tweemaal gefopt.- Solemnele Octaaf, Itechlerlijke kronijk Wij, Cathotieken, moeten stemmen onder nummer 2. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws, Jachtcautouchei*. De manier wan kiezen voor de gemeente verschilt geheel KM en gansch met die voor de kamer. Veel menschen dolen daarin. Als men, in de Kameikiezing, nevens DEN NAAM VAN EBKEN CaNDIDAAT STEMT, geldt die stem voor gansch de lijst, terwijl men daarbij «ene voorkeurstem uitbrengt op den Candidaat nevens wiens naam men het wit puntje zwart maakt. Wij hebben gehoord dat er menschen xijn die denken dat het ook alzoo is voor de gemeentekiexing. Dat is geheel en gansch mis. Een voorbeeld. Den x8 October hebt gij, te Aalst, het recht voor rocandidaten te stemmen. Indien nevens één naam alleen stempelt, maakt gij maar gebruik van het io* deel van uw recht. Geen een van de negen andere candidaten der Catholieken trekt profijt uit uwe stem ming. Onthoudt dit wel. Voor de ge- meentekiezing is het dus het tegenoverge stelde dan voor de kamerkiezing. Als men namen uitkipt uit twee of meer lijsten, men heet dat panacheerbn, dan komt zulk stembriefje in geen aanmerking voorniet eene partij, 't is te zeggen, dat zulk briefje niet telt voor het vaststellen van het kiescijfer der partij. Gij zult misschien denken Een mensch zou daarin verdolen of verkeerd hande len. Wij kennen een gemakkelijk middel om niet te missen 't Is van al boven van de lijst onder nummer in het vierkantje, niet nevens maar boven den eersten naam, het wit puntje zwart te ma ken. Alzoo loopt gij geen gevaar van een nietig of weinig geldig briefje te maken. Elk zegge het voort. Geboorte van eenen Belgischen Koninlijken Prins. Eene gelukkige gebeurtenis is voor gevallen in de Belgische Koninklijke Fa milie Zaterdag avond heeft H.K. H. prinses Elisabeth, gemalin van prins Albert, voor de tweede maal het leven geschonken aan eenen zoon. De nieuwe Belgische prins is geboren Zaterdag avond ten u u.5m. En, om eene geijkte uitdrukking te bezigen, moe der en zoon zijn uitert welvarend. Ziedaar eene tijding die, door de ont- zagelijke meerderheid van de Belgische bevolking, met oprechte vreugde zal ont vangen worden. Wij, Vlamingen, zijn des te meer gehecht aan de koninklijke familie, omdat wij geen hovelingen en vleiers zijn op onze gehechtheid kan men ten minste rekenen. Zaterdag namiddag was prinses Elisa beth, vergezeld van hare schoonmoeder, Mev. de gravin van Vlaanderen en van haren gemaal, prins Albert, te voet naar Ter Kamerenbosch gegaan men had zonder moetieden tour du bois afgelegd en niets deed eene gebeurtenis voorzien, die eerst in de tweede helft zan de maand werd verwacht. Prins Albert was de gelukkigste der vaders hij liep naar 't voorvertrek om generaal Jungbluth. zijn aide-de-camp, te verwittigen en weldra heerschte in heel 't paleis dezelfde vreugde als bij de ge boorte van prins Leopold op 3 Novem ber 1901. Onmiddellijk werd het blijde nieuws getelefoneerd naar het kasteel van Laeken voor meêdeeling aan den koning en aan prinses Clementine. Eveneens werden de ouders van prinsesAlbertverwittigd.Rond middernacht is de gravin van Vlaanderen aangekomen en, na een kort onderhoud met haren zoon, werd zij binnengeleid in 't vertrek der jonge moeder, die zij lang en vurig omhelsde. Ook de ouders van de prinses werden verwittigd en haar vader, hertog Karel- Theodoor, wordt te Brussel verwacht. De nieuw geboren prins zal met de namen Karel-Theodoor gedoopt wor den de vader der prinses, hertog Karel- Theodoor, de gekende oogmeester, zal peter en de gravin van Vlaanderen meetje zijn. Tot twee uren Zondag nacht heeft prins Albert, bijgestaan door zijnen secretaris, M. Godefroid, telegrammen verzonden naar al de leden der koninklijke familie en naar alle Staatshoofden. Het eerste bulletijn verscheen Zondag morgend en luidde De gezondheidstoestand van H. K. H. prinses Albert is volkomen normaal. Prins Karel-Theodoor verkeert in bla- kenden welstand. Zondag morgend hebben 101 kanon schoten aan de Brusselaars de geboorte van eenen prins aangekondigden weldra wapperde allerwege de Belgische drie- kleurvlag. Ten 11 ure is de zeer eerw. h. deken van Brussel, Mgr Everaert, den jongen prins voorloopig komen doopen met water van den Jordaan, onlangs door eene dame van den Brusselschen adel meegebracht. M. de minister van justicie is vervol gens gekomen voor het opstellen van hef proces verbaal der geboorte, welk docu ment in 's Rijks archief zal blijven be rusten en onderteekeud worden door al de ministers, de voorzitter van Senaat en Kamer, den grootraaarschalk van het hof; het hoofd van het militaire huis des Konings, generaal Strauch den bevel hebber der krijgsomschrijving, generaal Ninitte; Vergote, gouverneur van Brus sel; de voorzitter der gerechtshoven enz. In afwezigheid van verscheidene dezer hooge personen, onder andere MM. Francotte, Schollaert, hertog d'Ursel, de Favereau, generaal Causebant, werd de onderteekening van het proces verbaal, door minister Van den Heuvel gemaakt, tot maandag verschoven. De geboorteakte. De geboorteakt is opgemaakt door bur gemeester De Mot en luidt als volgt Op 11 October igo3, ten 11 ure 's morgens, na bestatiging, "hebben wij, Emile De Mot. burgemeester, officii r van den burgerlijken stand van Brussel.de geboorteakte opgesteld van Z. K. H. Mgr Karel-Theodoor- Hendrik-Antoon-Mainrad,prins van Bel gië, hertog van Saksen, prins van Saksen- Coburg-Gotha, geboren den 10 dezer maand, ten 11 ure o5 's avonds, Weten schapstraat 35. zoon van Z. K. H. Mgr Albert-Leopold-Clemens-Maria-Mainrad, prins van België, icitog van Saksen, prins van Saksen-Coburg Gotha, groot lint der Leopoldsorde, enz. enz., Colonel bij 't regiment der grenadiers, geboren te Brussel en van H. K. H. Mevr. de her togin Elisabeth-Valeria-Gabrielle-Marie, hertogin in Beieren, geboren te Possen- hofen (Beieren), gehuwd, wonende We tenschapstraat 35; Op verklaring van den vader, 28 jaar oud In tegenwoordigheid van: Jules- Norbert-Marie Van den Heuvel, minister van justicie, oud 49 jaar, wonende te Brussel; J. P. Z. Giron, eersten voorzitter van het VerbrekingshofLeo-Jan-Jozef Melot. procureur-generaal bij het Ver brekingshof, wonende te Sint-Gilles Karei-Jan d'Oultremont, grootmaar schalk van het hof, 55 jaar, wonende te Brussel; en van Harry-Alfred Jungbluth. generaal, aide de camp van Z. K. H.; 56 jaar, wonende te Brussel Van welke akte hun lezing werd ge geven M. De Mot heeft per plakkaat het ge lukkig nieuws ter kennis der bevolking gebracht. Den ganschen dag zijn in het paleis der Wetenschapstraat telegrammen en bloe- mengeschenken toegekomen. De jonge prins zal gevoed worden door eene Vlaamsche min, eene inboorlinge van Laerne, bij Wetteren. Volgeng latere berichten zal niet de gravin van Vlaanderen meetje zijn, maar hare dochter, de hertogin van Vendóme. De doop zal met groote plechtigheid plaats hebben in de kerk van S*-Gudula. Al de ministers zijn in korps hunne gelukwenschen gaan aanbieden aan prins Albert, daarna aan den graaf en de gravin van Vlaanderen. De plechtige doop van den kleinen prins Karei zal plaats hebben in den loop der toekomende maand, in Sinte-Gudula- kerk. Door de hervorming der parochieën in Brussel behoort het paleis van prins Albert tegenwoordig tot die van SS. Michaël en Gudula Ten jaren 1432 beiaardde hier te Aalst Moenkinne den beyaerdere dag en nacht voor de geboorte van den prins en nu heden, in igo3, schijnt dit gebruik in verval geraakt. Maar ook 't is 471 jaren geleden en 't is dus niet te verwonderen. Menige oude gebruiken zijn met den tijd verdwenen. Aspiranten - Candidnat Sennteur. Onze armtierige libe rale kliek zal bij de aanst. senaatkiezing geen gebrek hebben aan candidaten. Twee heeren die alsdan op de lijst der kiesbaren zullen gebracht zijn, zullen zich den zetel betwisten. Van heden af is 't spel aan gang de heer Jozef De Blieck maakt er aanspraak op maar de heer Odilon Van der Schueren komt er tus schen en beweert ik betaal meer contri- butiën als den heer De Blieck en 't komt aan mij toe.... Kom, kom laat ze maar begaan, kwest vallen ze beiden niet van hunnen stoel in d'asschen De sterkste eter ter wereld. 'Deze eeretitel komt volgens den New-York- schen correspondent aan een der Londen- schen bladen een 63-jarigen geneesheer, Dr H. L. Bonner, te Marion, toe. Dr Bonner heeft den naam, dat hij 25 pond druiven tusschen zijn middag- en avond maal verorbert en dat hij er niets tegen opziet om een heelen bundel bananen te gebruiken of in plaats daarvan een dozijn mandjes aardbeziëneene mand perziken beteekent voor hem evenveel als voor een gewoon sterveling een paar kersen. Wan neer de dokter buitenshuis in een restau rant of hotel eet, ziet zijne rekening er gewoonlijk als volgt uit Een stuk vleesch van 5 pond, in ajuin gebakken vier dozijn hardgekookte eieren achttien gekookte aardappelen een kwartdoos tomaten twee of drie vruchtpasteinen zes tot negen groote glazen melk. Als Dr Bonner's nachts of 's avonds laat van een langdurig zitkenbezoek terugkeert, neemt hij voor het ter ruste gaan nog een kleine versterking n een stuk vleesch van een paar pond eenige dozijnen hardgekookte eieren een paar pasteien een liter melk, en niettegen staande dat heeft hij nooit last van be nauwde droomen. Dr Bonner is goed gebouwd en weegt 217 pond. Wie wil dien man een paar wtken in den kost in de wijken, in de kuip en op den buiten der Stad worden talrijk bijgewoond. Onze Catholieke Candidaten worden over al met liefde en vreugde ontvangen en hunre redevoeringen geestdriftig toege juicht. De vi rgadering der Sectie Geeraards- bergsche Steenweg-St. Job onder anderen werd door de kiezers buitengewoon tal rijk bijgewoond. Na de aanspraak der heeren Candidaten nam de heer Felix Van den Brempt het woord en in, eene wel doordachte rede voor de vuist uitgespro ken, schandvlekte hij, in eene taal hem eigen, de ondankbaarheid der liberalen te zijnen opzichte, na al de diensten die hij aan de liberale kliek heelt b-wezen. Men heeft mij over boord geworpen als candidaat en men weet waarom. E11 wie hebben ze in mijne plaats verkozen Een schreeuwer die zich liberaal heet of een rood-blauwen die meer naar rood dan naar blauw overhelt, in een woord twee perfecte nulliteiten die, waren ze gekozen, zouden moeten dansen lijk ze in Con cordia schuifelen. Maar Concordia zal niet moeten schuifelen en de poppen zullen ook niet moeten dansen want 'tzou eene schande zijn moesten de werklieden door zulke slaven vertegenwoordigd zijn. Men heeft mij ook op hun schuifelke willen doen dansen zelfs beloofde men mij eene plaats aan de boterwaag en toch heb ik niet gewild. Eindelijk spoorde hij al de kiezers aan bm als een man te stem men voor de Catholieke Mannen voor de Mannen alleen bekwaam om de belangen der werklieden te verdedigen omdat zij vrij zijn om volgens de ingevingen van hun geweten te handelen. De redevoering van M. Van den Brempt werd meer dan eens onderbroken door luidruchtig handgeklap. Ziedaar heer Denderbode de inlich tingen die gij mij gevraagd hebt en zijn het de eigenlijke woorden niet door M. Van den Brempt uitgesproken, 't is er toch den zin van. Uit al de inlichtingen die wij ontvan gen hebben, blijkt het dat Zondag aanst. het Sedan zal zijn onzer tegenstrevers, dat zij niet zullen geklopt maar letterlijk verpletterd worden. Catholieken moedig onzen plicht ge daan en gestemd onder I%Ir zijn waarlijk de phariseêrs van onzen tijd. Weet ge wat er in Aalst is gebeurd De Peters der groene krawatten zijn gekende liberalen Dat er hier Turken kwa men, Mahometanen en Boudhisten of Annabaptisten, en vonden de groene kra watten in die sekten eenigen steun voor hunne Volksfopperij, ze zouden er meê loopen en er meê aanhouden. (Vrij naar Groene Pie), Men weet dat waren de werklieden van de brouwerij Van der Schueren niet bij gesprongen de groene krawatterij geen peters genoeg zou gevonden hebben om de voorstellingsakte harer candidaten te onderteekenen en dan durft Hersenloos van Chipka schrijven dat de christene de mocraten in alles eerlijk willen handelen. Maar kom, kom, zou Pie van zijn roetje niet geraakt zijn Men weet dat bij elke kiezing de libe rale partij hier of daar een schandaaltje weet te exploiteercn, dat dan de ronde door heel het land maakt. Nu weer had de Brusselsche pers zoo iets op 't getouw gezet. Zij beschuldigden eenen priester van eerlooze feiten en het slachtoffer was een meisje dat zijne cate chismus volgde. Het parket maakte er kort spel mee. Het gelastte den rechter Van Nerum met een onderzoek en hieruit bleek de volko men onschuld van den priester. De helhonden moeien hunne tong in slikken. Zullen zij het doen De beenhouwers bij den minister. - De voorzitter en de secretaris van den Belgischen Beenhouwersbond, MM. Dourlet en Smedt zijn bij den minister geweest. En op de klachten, door hen gedaan heeft de minister beloofd, met welwil lendheid de kwestie der overdreven taksen te onderzoeken, door sommige gemeenten geheven als slacht- en keur- recht Dat is een 1 Vervolgens heeft de minister zich ver bonden eene bijzondere commissie te ge lasten met het bestudeeren van een wets ontwerp tot herziening der wet-Thien- pont op de koopvernietigende gebreken. Dat is twee. Ten derde heeft M. de minister, niet kunnende aannemen dat de beenhouwerij- in den Hoogeren Landbouwraad verte genwoordigd worde, toch besloten dat, wanneer de belangen der beenhouwerij in dit korps besproken worde, een van het vak, ten titel van raadgeving de zittin gen zal bijwonen. Eindelijk is M. Vernieuwe, die de sa menkomst bijwoonde, gelast, met het Engelsche gouvernement ondi rhandelin- gen aan te gaan ov. r ut besmette peer den, welke men ten onzent invo- rt. Wij zullen hier voorloopig niets bij voegen. daten voor hun eigen persoontje. M. Gust. Leveau, wiens hoogmoed geene palen kent, wil het hoogste getal stemmen der liberalen behalen en vroeg aan z-.kere kiezers, dat ze toch voor hem stemmen zouden. Is het soms ook geen liberale trok Wanneer men voor twee of meer candidaten stemt van verschillige lijsten, dan brengt men geene partijstem meer uit. Men stemt als iemand die tot geene enkele partij toebehoort. Zulk een stem briefje kan ook niét meêtellen om het quorum te bepalen. Catholieken I laat u dus niet bepraten of door schoone woorden verleiden, stemt alleen onder I\r Ü2. Dus niet pa- naclieeren Een vuile trek zoo wat in den aard van de schandelijke historie van het wijf. Men zal het zich herinneren in 1894 daags voor de ballot- teering werd er hier te Aalst een schotschrift ver spreid 't welk de'' catholieken be schuldigde van EENE J E g A B E L te hebben omgekocht voor duizend franks om priester Daens, even als S* Antonius met zijn verken, te bekoren en in 't ver derf te storten. Naar men ons verzekert gaan de groens krawatten op 't laatste oogenblik tot ieta dergelijks hunne toevlucht nemen. Zaterdag 11., was eene Meeting belegd door de groene krawatten ter zaal Welle- kens, Molenitiaat. Buiten de groene candidaten en ook vier candidaten der blauwen hadden slechts een twintigtal toehoorders aan den oproep beantwoord en 't waren dan nog meest tegenstrevers. 't Was dus fiasco Ze waren diep in de 29 al te samen. Nu, zaterdag gaan de groene krawatten opnieuw meeting houden en om 't volk aan te lokken zullen ze een oproep tot de kiezers verspreiden door den welken zal aangekondigd worden dat René Van den Bossche, zaterdag uit Brazilië terugkeert en des avonds ter zaal Wellekens al de. geheimen over de stadskas zal doen kennen en het er op den kap van den heer Burge meester Gheeraerdts en van den heer Schepen Bon Bethune zal donderen. Zoo is 't besloten in de raadvergadering der groene krawatten ten lokale In de Nieuwe Wereld. Waarlijk met moet diep beneden het peil der menschelijke waardigheid ge daald zijn om tot zulke schandalige leu gen» zijne toevlucht te nemen E11 dan durft Groene Pie, schrijven dat de groene krawatten in alles eerlijk handelen willen. Achteruit verachtelijke volksfoppers, ge weet dat ge liegt en bedriegt I... De uitslag der kiezing van zondag aanst. zal u toonen, Groene krawatten, hoe zeer de eerlijke en deftige Aalstenaars u verachten. Ja, zondag krijgt gij den genadeklop en laten wij u met de schande dat uwe chef Pilatus, even als Judas, 80 franks of 3o zilverlingen ontving van de Fran- sche francmagons, als loon van zijne on gehoorzaamheid Dijnsdag avond moest er eene liberale meeting plaatsgrijpen ter herberg In Argentine Stad Osbroeck, waarGroene Pie over 4 jaren Burgemeester was en waar hij zich ook niet meer vertoonen durft. Candidaat Leveau zou als redenaar optreden maar er waren slechts een twin tigtal toehoorders. Dal de menschen naar Leveau niet wil den gaan luisteren is niet te verwonderen. In 1899 werden allerhande beloften gedaan en geen enkele werd volbracht 't is immers te dom van zich eene tweede maal door valsche belovers te la en beet nemen Kerk der Theresianen. ter eere van de H. Seraphiensche Moeder Theresia van Jezus. De goddelijke diensten als volgt Donderdag, i5 October. De eerste Mis ten 6 uren, met uitstelling van het H. Sakrament. De solemnele Mis, ten 9 uren. 's Namiddags ten 6 uren, Lof en Fransch Sermoen, door den E. P. Alber- tus, ongeschoende Karmeliet. Zondag 18 October. De eerste Mis ten 6 uren. De solemnele Mis ten g uren. 's Namiddags ten 5 uren,Lof en Vlaamsch Sermoen. Dijnsdag 20 October. Verjaardag der Instelling van het II. Kind Jezus van Praag. Ten 9 uren plechtige Mis en Fransch Sermoen door den E.P. Albertus, ongeschoende Karmeliet. Drukpersproces. Opschudding, wekkend incident. Voor het beroeps, hof van Gent wordt op dit oogenblik ds zaak gepleit van den er rw. h.Onderpastoor Verriest tegen c-en liberaal blad, de Kost- bode, van Oostende, welke voor laste door de rechtbank van Brugge tot 3ooo fr. vergoeding was veroordeeld. De v roordeelde uitgever viel, bij mor de van zijnen advocaat het eerste vonnis aan, dat een strooien man, welke zich dt schrijver van een der artikels had vet- klaard, buiten zaak had gesteld. Maar op dit oogenblik brachten de advocaten des Onderpastoors eenen briei van dien sukkelaar voor, in welken hij veiklaarde dat hij de schrijver niet wu maai dat de uitgever hem 5oo fr. had be loofd, om zich als zoodanig te doen doa gaan. Ditfeit maakte niet weinig opschud ding in het justiciepaleis. Waarlijk, de liberalen van Oosteni zijn ook niet vies gevallen. Zij hebbe eerlijke iieden tusschen hunne apostels. De zaak duurt deze week voort. In den nacht van 11 tot 12 Januiri, werd zekere D'IIaese, van Lede, doodgfr reden door den trein uit Brussel dj; omstreeks 1 uur 's morgends te Ge aankomt. De machinist De Strycker, zag van dc trein aan den barreel, die door den bat. reelwachter Clinkspoor bewaakt wordt, een man die de sporen kruiste en'doord: machien gepakt werd. Hij stopteme vond het vermorzeld lijk van D'Haese, Clinkspoor werd vervolgd om zijner barreel opengelaten te hebben en door deze onvoorzichtigheid den dood m D'Haese te hebben veroorzaakt. Hij werd te Dendcrmonde verwezen tot drij maanden gevangenis voorwaardelijk en tot betaling van 3ooo fr. aan de we duwe D'Haese en 2000 fr. aan elk hars twee^kinderen. De Staat werd burgerlijk verantwoor delijk vcrklaaid jegens weduwe D'Hist en hare kinderen, voor het betalende: schadevergoeding. Worden gevraagd i° Eenen goeden schrij nwerkersgast 20 Een goede dienstmeid 3° Een knuöe- niersgast 40 Een goede kleermakersgast 5° Jongeling van i5 tot 16 jaren kruidenierswaren. Vragen werk. i° Een vuurstoker-machinista°Es hal ven kuipersgast 3° Een bureeibe- diende 40 Een bakkersgast. Creemboter. Markt ru Woensdag 14 October 190] 63 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil J. Van den Bergli-Jouret Aalst. Zaterdag hadden Linthout Jozef, bijgenaamd de Mugge, en Pyck Petrus, twee knapen van i5 a 16 jara, onder weg naar hun werk, ruzie gekregc over sigaretten. Des avonds keerde Pyck in gezelschap der gebroeders Boel Schollaert huiswaarts. Linthout wacbte Pyck af op de Moorselsche Baan en sloeg hem, volgens de eenen zijn holleblok e volgens de andere een steen op te hoofd. In alle geval Pyck bekwam eeoi zeer ernstige wonde aan het hoofd. D« Mugge van zijnen kant houdt staan dr de Boelen en Schollaert de plichtigeu zijn daar ze met steenen naar Pyck heb ben geworpen. Wie wordt er wijs uit? AALST. Zondag avond klopte, in de Groenstraat, Frederic Goedgezel schap. werkman.op de deur van EdmouJ Schollaert 't was bij vergissing hij mos bij zekere De Raedt zijn. Vrouw Edmrof Schollaert ziende dat de aanklopperm! bedronken was, deed haren man roepes die in eene naburige herberg verbleef. Toen Goedgezelschap twee mannen ng naderen, nam hij de vlucht. De tweeper sonen liepen hem na en vervoegden hea op 't einde der Kloosterstraat,aan 't Kerk plein. Ze grepen den vluchteling vaste dienden hem een pak slagen toe en te zoo geweldig dat hij ten minste tot eer» onbekwaamheid tot werken van een tien tal dagen veroordeeld is. Goedgezelschsp heeft zijne aanranders niet erkend. Wieze. Zondag avond kwam Ff. Van den Steen, landbouwwerkman bij Adolf Roeland, Aalst-Mijlbeek, met zij« gezellen van de kermis te Wieze terug; zij waren met 6 doch gingen niet te sa men. Nu ze werden door Lebbekenaan aangevallen en eene worsteling of gevecht ontstond. Frans Van den Steen bekwaE 2 messteken in de linkerzijde en één ia de borst. De Lebbekenaars hebben zich mispakt, ze dachten Wiezenaaars vooi handen te hebben met de welke zij in ru zie hadden gelegen. De toestand van den verslagene is hoogst zorgwekkend en mea vreest het ergste. Naar 't schijnt zijn reeds twee der daders aangehouden.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2