n B Hf- Zondag 18 October ÈU05 5 uculi timen per nummer S6sle Jaar 5818. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'f Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM STAD AELST. VERKIEZING 10 Gemeenteraadsleden, VADERLAND. TAAL, VRIJHEID Medeburgers Als een man gestemd onder N° 2 Kiezers I ivat will ge} OM ZES MILLIOEN 0 gestemd onder Nr 2. VEROORDEELING groene democraten. stemt dan onder IV 2 De eersteEncykliek van Z. H. Pius X. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kenmg van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraal, N' 81, en in alle Postkantoren des Lands. AALST, 17 OCTOBER igo3. VAN den IS October I903. CLIQUE HU M. Per drukregel. Gewone i5 centiemenReklaraen fr. i-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dfjnsdag en rrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Hier stemt men goed. ARYS. BETHUNE DE BISSCHOP. DE CONINCK. DE HERT. DE KONINCK. DUWEZ. GHEERAERDTS. MEERT. VAN DE VELDE. Stemmen voor liberalen is stemmen voor hatelijke kerkvervolging, voor pla gerij tegen priester en kloosterling, tegen de vrijheid, want onze geuzen verlangen niets beters dan hier het noodlottige beu lenwerk van Frankrijk te kunnen volvoe ren. Zij hebben meer dan eens gezegd en geschreven, geroepen en geschreeuwd dat de gebeurtenissen in Frankrijk hen deden watertanden, het moge dan ook twist en tweedracht zaaiën, de burgers tegen el kander opjagen, tot openlijken strijd voe ren. Wat bekommeren zij zich om het «o» 72* Vervolg. Denkt gij dan dat ik thuis zou kun nen blijven en rustig slapen vroeg Olivier op bijna norschen toon. Toen mijn broe der mij verlaten had, ben ik hier terug gekomen. Waarom? Dat weet ik zelf niet. Wat wilde, wat hoopte ik Dat doet er ook niet toe, hernam Flick, gij zijt hier, dat is het voornaamste. Gij moet weten dat ikaan de jonge dame, om haar te doen besluiten mij te volgen, gezegd had, dat gij hier waart en ik dacht niet dat ik zoo de waarheid had gespro ken. Er volgde een kort stilzwijgen. Maar nu zijn wij nog niet klaar, sprak de inspecteur van policie, gij zijt toch niet van gedacht hier te blijven Wat denkt gij nu te doen Zijt gij voor nemens haar, zooals dezen avond, terug te geven Neen riep Olivier met fonkelende oogen uit, neen Er -mag nu gebeuren wat er wil. Ik heb haar en ik houd haar. Ik zal haar beschermen tegen alles en allen. Uitmuntend, neem haar dan maar mee. Waarheen Wel, waarheen gij wilt voor den drommel, dat is uwe zaak, Gij zult zeg- goede recht, om den voorspoed van het land, om de vrijheid als zij maar overwin nen en hunne tegenstrevers onder den hiel verpletteren kunnen Stemmen voor liberalen is stemmen voor den schooloorlog. Zij willen immers al de kinderen naar de onzijdige, wereld lijke, 't is te zegge n, goddelooze school sleuren, zonder zich te laten weêrhouden door het goede recht der ouders. Wat be kommeren zij zich om dit recht, om alle recht want wij zien ze dagelijks beul Combes goedkeuren en toejuichen Stemmen voor liberalen is stemmen tegen alle maatschappelijke wetgeving 1° tegen de vergoeding 'der milicanen want zij willen, onze geuzen, het alleman soldaat. België moge onder last bezwij ken. Soldaat spelen, zeggen zij, is een plicht van burger vervullen en dat moet, mag niet vergeld worden. Voor de liberalen is het vrijwilligersleger een pest 2° tegen de wet op het pensioen dat zekere liberale gazetten brutaal hebben afgekeurd. Men mocht daaraan geen mil- lioenen besteden. 3° tegen de beschermingewetten op den arbeid Zij zijn voer de vrijheid, lijk het perfekte mancheslerianen betaamt. Zij willen geene staatsinmenging. Gisteren nog heeft een geus, M. Strauss, candidaat in Antwerpen, dit bekend in een brief aan een blad dier stad. Immers in de Volkskamer zijn al de ontwerpen der Regeering door de geuzen hardnekkig bevochten. Zij hebben altijd tegen gestemd. 4° tegen de zondagrust dieDENDBRGALM bespottelijk heet indien het niet misdadig en dom ware ze in te voeren. Geen geuzen, dus 1 Hunne gansche politiek is saam te vatten in tweewoor den NIETS VOOR DEN WERK MAN, WEG MET DEN CATHOLIE- KEN GODSDIENST Dat kunnen Vlaamsche kiezers niet wil len en DAAROM ZAL ER TE AALST NIET LIBERAAL GESTEMD WOR DEN. Er zal evenmin voor de socialisten kun nen gekozen worden want die mannen behouden in alles en voor alles hun pro gramma. En dat programma is Godsdibnsthaat. Wie niet tegen den Godsdienst is, schreef Vooruit over enkele jaren, is geen ware socialist strijdt met zijn vaandel in zijn zak. Immers, zegde Vandervelde, alle bewuste socialist is vrijdenker, want volgens de bekentenissen van Vooruit zijn de socia listen aanhangers van 't materialism, 't is te zeggen, ze beweren dat er geen God is, geen ziel, noch hemel, noch hel. Een geestewereld kan, volgens de ma terialisten, niet bestaan Als bewijs Wij zijn materialisten en bekennen ootmoedig God niet te begrij- gen dat er geen trein naar Parijs hier stilhoudt voor morgen en dat een rijtuig moeilijk te krijgen zal zijn. Des te erger, dan zult gij op eene andere manier raad moeten schaffen. Ik heb genoeg gedaan dezen avond, nu is het uwe beurt. Hebt gij geld l Ja, gij weet dat ik dezen morgen op reis naar Italië wilde gaan. Ik heb drie duizend franks bij mij. Dan komt alles terecht. Als men maar geld genoeg heeft, slaat men zich overal door. Veel geluk. Gij weet, als gij aan het einde van den muur links-om slaat, dan zijt gij dadelijk in het dorp Pierrefite daar kunt gij misschien wel een rijtuig krijgen. ja, ja... zegde Gisêle, alsof zij alles begrepen had,ja...neem mij mee... vluch ten... ver weg. Het geluid dezer geliefde stem overwon de laatste aarzeling van den jongen schil der in vervoering riep hij uit Ja, ik zal u meenemen, ik zal u wegbrengen, zoo ver, dat men u mij nooit meer zal kunnen ontnemen. Kom, mijne liefste. Hij wilde zich reeds verwijderen, maar hij bedacht zich, keerde zich nog even terug en zegde tot Flick Mijnheer, ik heb jegens u een schuld n dankbaarheid, die ik nooit geheel zal kunnen afdoen. Laat dat maar achterwege, sprak de inspecteur denkt gij dat ik dat alles uit pen en er ook niet aan te gelooven. (Vooruit 21 Juli 1891). ALGEMEENE INPALM ING. Als de socialisten meester worden, zullen alle eigendommen ingepalmd worden. Niets zullen zij sparen en aan vergoeding zal niet mogen gedacht worden. DE ONTEIGENING MET VER- GOEDING IS EENE HERSEN- SCHIM, riep Jules Guesde onder daverende toejuichingen te Brussel uit, in een voordracht gegeven in het huis der socialisten. Hoort Vandervelde in zijn vlugschrift Le Collectivisme a Het socialism sal slechts volkomen zijn wanneer de kleine neringdoeners heel en gansch zullen verdwenen zijn. In ander woorden heeft Hardyns in Vooruit van 20 Juli 11. hetzelfde gedacht geopperd maar in meer bedekte uitdruk kingen. Toch is de zin klaar o Onze tegenstrevers mogen niet verge- n ten, dat de werkende klas niet strijdt om beetjes van den afval te krijgen, onder de tafel, maar om aan tafel te zitten en te genieten van al wat er op komt ja wij willen zeiven den menu i) opmaken. Zij willen den menu opmaken, dat is zij willen de samenleving inrichten «p collectivistischen voet als eene kazerne, waar slechts degene die bevelen op hun gemak zijn, volgens het woord van Pol De Witte die de socialisten van nabij kent. Vraagt hen door welke middelen zij tot den staat der toekomst komen zullen en zij antwoorden u brutaal dooi geweld, DOOR OMWENTELING. Smaakt, kiezers, de volgende woorden van Jules Guesde en vraagt u af of het mogelijk is door uw stembriefje die taal toe te juichen. 0 Hoe spijtig men het ook moge ach- ten, hoe pijnlijk het ook moge vallen voor vredelievende gemoederen dit i) uiterste middel te moeten aanveerden, n er blijft ons anders niets over dan de 1 terugname met geweld... dan, om de zaak te noemen met haren naam DE OMWENTELING. Voor de afschuwelijkheden van een burgeroorlog gaan de lieve socios niet achieruit. n 11 Over den keus der middelen, zegt Argyriades, (op cit. bl. 40 en 41) mag geene al te groote kieschheid be- i) staan. Opdat de omwenteling, dis een reuzenwerk is, tot goed einde zou gebracht worden door het pro- b letariaat, moet deze wel doordron- gen zijn van het gedacht, dat het alleen door macht en geweld zal ge- d lukken. De stelregel Het einde wettigt de middelen is zeer weten- schappelijk, als men strijdt voor de belangen van gansch een volk. De gevoeligheid alleen kan eene om- wenteling doen schipbreuk lijden. b In plaats van 70 gijselaars die de 0 commune gemaakt heeft, maken wij i) er 70.000 en de bloedige week zal niet hernieuwd worden, b Zij zullen dus, die broederlijke socia listen, hunne tegenslrevtrs lot volkomtue machteloosheid neêrsabelen of neêrschie- ten lijk tijdens de rampzalige commune van Parijs, zonder proces, zonder vonnis, lijk het alsdan gebeurd is met twee gene- ralen. Sedert lang pompen zij het hert hunner volgelingan vol met haat en wraaklust, Hoort eens de Qui-vive hun orgaan van dien tijd 11 Aan de burgerij Weet dat ons niets zoozeer aan 't herte ligt als het gedacht eener wraak die wij wreed en voorbeeldig willen. b Een dag zal komen, gij weet het, dat wij meester van de plaats zullen zijn. Dan, geene genade Wij zullen uwe hoofden maaien b waren zij zelf met zilverwitte hairen bedekt, en dit met de grootste kalm- te. Voor uwe vrouwen, voor uwe 11 dochteis, zullen wij noch medelij- den noch eerbied hebben Niets an- ders dan de dood, de akelige dood 11 tot dan hun gevloekt ras van de aar- b de zal zijn verdwenen, n Neen, kiezers, voor zulke mannen valt niet te stemmen. Zulke dingen kan geen Aalstc-naar, geen enkele, goedkeuren en toejuichen. zuivere naastenliefde heb gedaan Och wat; men is politieman of men is het niet. Als ik niet op eene bevordering rekende, wanneer ik den moordenaar van den baron d'Amfreville bij zijnen kraag pak, dan zou ik mij met niets bemoeid hebben en het bewijs is, dat ik nu, in plaats van u verder te helpen, naar het kasteel terug keer, om morgen vroeg aanstonds bij de hand te zijn, als Sorandal merkt, dat de kooi ledig en de vogel gevlogen is. Sapri sti dat zal een iaardige grap zijn en wie weet hoe ik er nog voordeel uit trekken zal. Zaken gaan voor het meisje. Nu maak ik dat ik weg kom. Vaarwel I Tot weerziens. Olivier, met Gisèle aan den arm, ver wijderde zich snel. Flik bleef onbeweeg lijk op dezelfde plaats staan, totdat het geluid van hunne voetstappen was weg gestorven. - Het is niet geheel waar, wat ik tegen hem gezegd heb, mompelde hij. Ja, het is misschien dwaas van mij, maar ik stel belang in dat schoon, ongelukkig kind en ik zou zot van woede zijn, wanneer zij de prooi van dien Sorandal werd. Hij dacht nog een oogenblik na en begon toen eensklaps te lachen. Hoe dan ook, wij zullen morgen eene onbetaalbare grap bijwonen. Nu naar huis. Hij ging weer door de greppel, niet zonder zich nogmaals aan de doornen te bezeeren. Gij kunt niet stemmen voor hardnek kige groene verdwaalden, slechter dan de anderen omdat zij het kwaad kennende, die ijselijkheden willen en ze in de hand werken. Wij spreken er niet van, want geen eerlijk man zal er voor kiezen. Op dus, voor de Catholieken als een man Zij zijn voor den vrede, den voor uitgang, voor de erkenning van ieders recht, voor de volle handhaving van de vrijheid. Recht en vrijheid, vrede en een dracht, vooruitgang immers vooruitgang dat is hunne leus en dat alleen zult gij met beide handen toejuichen Op voor de Catholieke Candidaten, I> E R Z. H. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge, komt bij goedkeuring van Z. H. den Paus, ovi r de zoogezegde christene democraten, die hij aan 't werk ziet te Brugge en te Kortiijk, 't volgende te schrijven Verdwaalde broeders, die, onder den naam van christenen, in opstand 0 gekomen tegen de kerkelijke Over- b heid, oneenigheid zaaiën onder de christene menschen, en niet aarze- len samen te spannen met de ergste vijanden van Godsdienst en Vader- i) land, om de verdedigers van ons Catholiek Geloof en van al wat ons heilig is omver te werpen en de b grootste onheilen te wege te bren- b gen. Een schelmstuk ware het en 8 eene snoode ondankbaarheid met dezen mede te werken, b Die woorden treffen zooveel te meer als men ze vergelijkt met hetgene Zijne Heiligheid Paus Pius X, den 7 Septem ber laatst, in zijnen naam, deed schrij ven aan Mgr. den Bisschop van Orvieto (Italië) en dat om een blad der zoogezegde li christene democraten af te keuren Zijne Heiligheid herinnert de ver- plichting, voor alle wereldlijken en b geestelijken, in welke bediening zij hen i) ook mogen bevinden zich nooit en op geener wijze aan te sluiten bij deze vereenigingen, die, onderden naam b van partijen, de verdeeldheid der zielen en de scheuring in het catho- lieke kamp veroorzaken, n Onzes dunkens is dit klaar en duide lijk Mgr. De Bisschop van Brugge oor deelt dat het een schelmstuk is met de christene democraten mede te werken, t gene rn andere woorden, zeggen wil, voor de candidaten der christene of groene volksfopperij stemmen ware voor een christen mensch een schelm stuk en eene snoode ondankbaarheid bedrijven..,. CHRISTENE MENSCHEN Gij die u door de bedriegelijke beloften der groene democraten hebt laten verlei den aanhoort de uitspraak van Z. H. Mgr. Waffelaert en overweegt ze et r ge ter stembus gaat en Goed nieuws voor de nijverheid. Het Journal de Bruxelles meldt dat M. Liebaert binnen kort aan de Belgi sche nijverheid belangrijke bestellingen van spoorwegmaterieel zal doen, uitslui- telijk bij Belgische nijveraars. Die bestellingen zullen het naaste jaar geleverd moeten worden. Die vervloekte stekels Eeu oogenblik stond hij beraad, of hij de ladder zou wegnemen en terugbrengen naar de plaats waar hij haar gevonden had, maar dat werk scheen hem te ver moeiend en van te weinig nut toe. Verduiveld neen, ik bedank voor dat karweiken, ik heb dezen avond al genoeg gedaan. O! als mijne collega's van de eerste brigade het eens wisten Hij was het kasteel reeds redelijk dicht genaderd, toen het hoefgetrappel van een peerd en het ratelen van een rijtuig zijn aandacht trok. Op den weg zag hij twee lichten, die op het kasteel afkwamen. Zie, zegde Flick dat moet zeker Sorandal zijn, die thuiskomt. Te laat, mijn jongen, ge vischt achter het net. Waar duivel zou hij heen geweest zijn Nu, daar kom ik misschien ook nog wel achter. IToe dan ook, mijn avond is goed besteed. Hij wreef zich in de handen van plezier en toen hij zag dat het rijtuig stil hield voor het hekken van het kasteel, verschool hij zich in een boschken. Dat is er een van de Compagnie Urbaine, mompelde Fiink, toen hij den vorm van het rijtuig herkende, Sorandal is dus naar Parijs geweest, dat weet ik reeds, 't Is wel niet veel, maar het is toch iets. Als M. Olivier dat rijtuig ziet, zal het een buitenkansje voor hem zijn. De bel aan het hekken ging over, de Deze Encykliek, waarvan wij thans den volledigen tekst voor onze oogen heb ben, is op Zondag, 4 Oclober, te Rome verschenen en behandelt verscheidene belangrijke punten. In de inleiding, waarin Hij Zijne ver heffing tot den H. Stoel aankondigt, zegt portier kwam kort daarop met eene lan taarn naar huiten om open te doen, en in dat licht herk-nde Flick duidelijk de hooge gestalte van Sorandal. De regen had opgehouden, maar de wind stak met verdubbelde hevigheid op en verdween. Flick lachte. Te laat, te laat, jongen, spotte hij. de vogel is gevlogen, ge mocgt hem nazien. Hij huiverde van de koü. Verduiveld, wat een hondenweer. Ik maak dat ik onder de wol kom. VIII Op jacht. Toen de dag aanbrak was de lucht door den stormwind schoongeveegd en hier cn daar vertoonde zich reeds het helder blauw. Het vroos. Om zeven uren 's morgens herbaalde zich het tooneel, dat reeds in den morgen van den 10 December op hetzelfde kasteel Pierrefite was gespeeld. Dezelfde hovenier, die toen had opge merkt dat het venster der slaapkamtr van den baron d'Amfreville openstond, merkte nu op, dat het venster der kamer van Mej. Gisêle open was en dat daar onder weer eene ladder tegen den muur stond. Hij maakte weer alarm, maar ditmaal braken de bedienden van het kasteel de de H. Vader hoeveel tranen en gebeden Hij gestort heeft opdat de zware last van het Pausdom van Hem zou afgewend worden. Vervolgens maakt Hij den lof van zij nen voorganger, wijlen Z. H. Leo XIII. Hij maakt eene schets van den toestand waarin thans het menschdom verkeert, verklaart dat de grootste kwaal onzer cuw is de onverschilligheid en de afge- keerdheid van God en dat het doel van zijn geheel pausschap zal zijn alles te herstellen in Christus. Om dat doel te bereiken, zegt de H. Vader, moeten de menschen tot Christus en tot de Kerk teruggebracht worden. Dat moet vooral het werk zijn van den priester en daarom dringt de H. Vader, in een deel zijner Encykliek voornamelijk aan op de groote zorg welke de Bisschop pen moeten besteden aan de goede vor ming der Geestelijkheid, ten einde ze bijzonder geschikt te maken om het zoo noodzakelijk godsdienstig onderwijs te gtven en door den geest van zachtmoe digheid de harten te veroveren. Eindelijk, in het laatste deel zijner Encykliek handelt de H. Vader over het groot nut der vereenigingen van catho lieken en over de plichten welke de leden dier vereenigingen te vervullen hebben. Aangezien dit deel der Encykliek onzen lezers het meest rechtstreeks aanbelangt laten wij het hier letterlijk volgen, ons voorbehoudende later op de andere dec- len der Encykliek terug te komen, De H. Vader zegt dus, over dit punt sprekende, tot de Bisschoppen Nochtans, Eerbiedwaardige Broeders, is het geenszins onze meening dat, in het zoo lastig werk van de vernieuwing der volkeren in Christus, gij en uwe Geeste lijkheid zonder helpers zoudt blijven. Wij weten dat God aan iedereen de zorg voor zijnen evennaaste heeft aanbevolen Het zijn dus niet alleen de mannen die met het priesterschap bekleed zijd maar al de geloovigen zonder uitzondering, welke zich moeten toewijden aan de belangen van God en van de zielen voorzeker niet elk naar beliefte zijner eigene inzichten en strekkingen, maar altijd onder de lei ding en volgens den wil der Bisschoppen, want het recht van bevelen, onderwijzen en leiden behoort in de Kerk aan niemand anders dan aan u, door den H. Geest aangesteld om de Kerk van God te be- heeren. Zich vereenigen onder catholieken met verschillende doeleinden, doch altijd voor het W' Izijn van den Godsdienst, is eene zaak welke sedert lang de goedkeuring en de zegeningen Onzes voorgangers heeft verdiend. Wij aarzelen evenmin een *00 schoon werk te prijzen, en wij verlangen vuriglijk dat het zich overal verspreide en bloeie zoowel in de steden ais te lande. Doch, tezelfdertijd verstaan wij dat deze vereenigingen tot eerste en bijzonderste oogwit hebben, te maken dat dezen die er zich bij aansluiten getrouw da plichten van hat christelijk leven vervullen. Het is, inderdaad, van weinig belang kamerdeur niet open en liepen evenmin naar M. Lordonneau, den maire. Het kasteel had thans eenen meester en zij snelden weg om M. Dorgeur te wekken. Deze begreep in het eerst niets van hetgeen men hem vertelde. Eene ladder onder 't venster van mijne dochter, mompelde hij, het venster open, wat moet dat nu weer betcekenen Hij kleedde zich snel en verliet zijne kamer. Reeds was er in de gangen van het kasteel een rumoeren eene opschudding waardoor alle bewoners uit hunnen slaap gewekt werden. Buiten stonden de bedienden bij elkaar rond de ladder. Zooals vanzelf spreekt was Flick er ook bij en toonde hij niet minder verba zing en nieuwsgierigheid dan zijne kame raden. Riberprey en Galabrun kwamen er ook bij, knoirtg dat zij reeds zoo vroeg uit hunnen slaap gewekt waren. - Wat is cr toch aan dc hand riep Sorandal. r In eenige woorden stelde men hem op de hoogte. r Hij verbleekte en fronste de wenkbrau wen. Dorgeur was al naar boven gegaan hij klopte aan de kamerdeur van zijné dochter, trachtte deze te openen, riep en schreeuwde, maar vruchteloos. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1