Hoe stemt men geldig en zeker. HEEREN KIEZERS allen gestemd onder nummer 2, voor de lijst der catholieke Candidaten. Solemnele Octaaf, Geitententoonstelling De laatste nieuwstijdin- Niet panacheeren, alleen gestemd onder i 2 Medeburgers, onder nummer 2 gestemd. Van tak op tak. Liberale Meeting. Rechterlijke kronijk 38F" Niet panacheeren, allen gestemd onder N ummer 2. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Zondagrust. Wij, Catholieken, moeten stemmen onder nummer 2. Vleeschcrisis. Allerhande nieuws. Frankrijk. met behendigheid menigvuldige vraag stukken te behandelen en welspr kende redevoeringen te houden over de i echten en de plichten, indien dat alles niet tot de werking leidt. De werking, ziedaar wat de tegenwoordige tijden vragen maar eene werking welke zonder voorbehouding stiekt tot de onverminderde en strenge naleving der goddelijke wetten en van de voorschriften der H. Kerk, tot de open bare en kloekmoedige belijdenis van den Godsdienst, tot de uitoefening der liefde onder al hare vormen, zonder eenige be kommering met zichzelve of met aardsche voordeelen. Schitterende voorbeelden van dien aard, door zoovele soldaten van Chrislus gegeven, zullen veeleer de zielen ontroeren en medeslepen dan de over vloed van woorden en de behendigheid der besprekingen en men zal zonder twijfel menigvuldige mannen zien di het menschelijk opzicht met de voeten tredende, alle vooroordeel en alle aarze ling afschuddende, zich bij Christus zul len aansluiten en op hunne beurt zijne kennis en zijne liefde, waarborgen van ware en stevige welvaart, zullen versprei den. Zeker, den dag waarop, in elke stad, in elke gemeente, de wet des Heeren zorg vuldig zal nageleefd, de heilige zaken met eerbied zullen omringd, de sacra menten zullen ontvangen, met één woord, alles wat het christelijk leven uitmaakt in eer zal hersteld worden, zal er niets meer ontbreken. Eerbiedwaardige Broeders, om ons toe te laten de herstelling van alle dingen in Christus te aanschouwen, En men geloove niet dat dit alles enkel be trekking heeft op het verkrijgen der eeuwige goederen de tijdelijke belangen en de openbare voorspoed zullen er hun voordeel van hebben. Want, die uitslagen eens bekomen, zullen de edelen en de rijken rechtvaar dig en liefdadig wezen te zijn jegens de minderen en deze laatsten zullen in vrede en geduld, de ontberingen van hunnen weinig begunstigden toestand verdragen; de burgers zullen, niet meer aan de wil lekeur, maar aan de wetten gehoorzamen allen zullen als een plicht beschouwen den eerbied en de liefde jegens dezen die bestieren en wier macht van niemand anders dan van God komt. De H. Vader eindigt met te zeggen dat de samenleving, aldus hersteld, zonder moeite de rechten van den II. Stoel en de noodzakelijke vrijheid der H. Kerk zal erkennen. Hij bekrachtigt de voorschrif ten zijner voorgangers betreflende de toe wijding der maand October aan den H Rozenkrans hij stelt zijn vertrouwen in voorspraak der H. Maagd om de hoogere beschrevene herstelling van den christe- lijken geest in de samenleving te beko men en geeft ten slotte aan alle Bisschop pen, Priesters en Geloovigen den Aposto- lischen Zegen. De manier van kiezen voor de gemeente verschilt geheel Êêit' en gansch met die voor de kamer. Veel menschen dolen daarin. Als men, in de Kamerkiezing, nevens DEN NAAU VAN BENEN CANDJDAAT STEMT, geldt die stem voor gansch de lijst, terwijl men daarbij «ene voorkeurstem uitbrengt op den Candidaat nevens wiens naam men het wit puntje zwart maakt. Wij hebben gehoord dat er menschen zijn die denken dat het ook alzoo is voor de gemeentekiezing. Dat is geheel en gansch mis. Een voorbeeld. Den 18 October hebt gij, te Aalst, het recht voor 10 candidaten te stemmen. Indien gij nevens één alleen stempelt, maakt gij maar gebruik van het ic* deel van uw recht. Geen een van de negen andere candidaten der Catholieken trekt profijt uit uwe stem ming. Onthoudt dit wel. Voor de o nu emekiezing is het dus het tegenoverge stelde dan voor de kamerkiezing. Als men namen uitkipt uit twee of meer lijsten, men heet dat panacheeren, dan komt zulk stembriefje in geen aanmerking voorniet eene partij, 't is te zeggen, dat zulk briefje niet telt voor het vaststellen van het kiescijfer der partij. Gij zult misschien denken Een mensch zou daarin verdolen of verkeerd hande len. Wij kennen een gemakkelijk middel om niet te missen 't Is van al boven van de lijst ond«r nummer Ui, in het vierkantje, niet nevens maar boven den ei rsten naam. het wit puntje zwart te ma ken. Alzoo loopt gij geen gevaar van een nietig of weinig geldig briefje te maken. Elk zegge het voort. Kerk der Theresianen. ter eere van de H. Seraphiensche Moeder Theresia van Jezus. De goddelijke diensten als volgt Zondag 18 October. De eerste Mis ten 6 uren. De solemnele Mis ten g uren. 's Namiddags ten 5 uren,Lof en Vlaamsch Sermoen. Dijnsdag 20 October. Verjaardag der Instelling van het II. Kind Jezus van Praag. Ten 9 uren plechtige Mis en Fransch Sermoen door den E.P. Albertus, ongeschoendz Karmeliet. TE DENDERMONDE. Nooit zag men in België eene Geiten- beweging zooals Maandag laatst 13 Octo ber in Dendermonde. Uit de 4 gewesten en van 3 en 4 uren in het ronde, kwamen de wagens en kar ren, met nationale vlaggen bekroond, de poorten der stad binnengerold. Zelz name lijk schitterde met4camions en 80 geiten Men denke aan den toeloop der buiten lieden, naar eene foore van de jaren dertig, vóór de ijzerenwegen bestonden. Op de Veemarkt maar vooral op het kerkplein 't krielde het van geiten Duizend, hoorden wij schatten i5oo beweerden de geestdrifiigste Want G«i- tenhouders, Nieuwsgierigen, Volksvrien den, Inrichters, verkeerden in vroolijke luim alsof 't eene overwinning gold, de Maatschappij en Vlaanderen ter eere I Ons nederig oordeel was dat er talrijke schoone, zelfs allerschoonste geiten, meest toebehoorende aan Kweeksyndikaten, de Tentoonstelling opluisterden, en dat het voor de heeren Juryleden eene lastige taak was de 1000 franken prijzen toe te kennen Eere en dank de heeren Pau wels, Lamerlijn, Van der Vennet, de Caluwe, Peiffer, de Lausnoy, de Gend, de Vulder die hunne kennissen zoo edel moedig ten dienste stelden. Maar de hoofdzaak, zoo meenen wij nog, 't is dat de Geitenbeweging burger recht heeft verkregen, dat de traditioneele kleingeestige minachting, bij groot en klein, heelt plaats gemaakt voor gezond oordeel, en ten gevolge dat de Geitenver- zekering en Syndikaten, alle gemeenten gaan binnendringen tot groot genoegen van onze kleine landbouwlieden. De Voorvechters van West-Vlaanderen, elk weet het, de Heeren Volksver tegenwoordigers Tibbaut en Maenhout voor Oost-Vlaanderen, mogen fier over de vruchten van hunne lastige en taaie pogingen nederzien, en eene nieuwen broederband begroeten tusschen hoogere en lagere standen gesmeed. Onze Heeren Senators en Volksvertegenwoordigers, het grootste deel der Provintieraadsleden- talrijke Priesters en Burgemeesters, in n woord al de mannen van invloed van nzien en volkswerken waren daar tegen, woordig of hadden hunnen onderstand verleend. Geen wonder dat de E. H. Van den Bulcke, voorzitter de West-Vlaamsche Geitenbonden, tot het Congres van 3 ure uitgenoodigd, in eene meesterlijke en zegevierende taal den uitslag van Den dennonde begroette Hij was een van de eerste koene strijders, en hij ziet de zege praal te gemoet. Jammer dat alle Vlaamsche Gemeente Overheden, geestelijke en wereldlijke, dat vele burgers van aanzien, tot op heden misschien onverschillig, zijneovertuigende woorden niet konden aanhooren, om be nevens de openbare besturen, zooals hij zegde ook met hun geld en hunne per soonlijke wilskracht onze nederige Gei- tenverzfkeringen te ondersteunen. Geene woorden of beloften, vrienden, maar werken vooral zijn duurzaam en brengen vruchten voort. 't Zij ons hier nog toegelaten, hun tot voorbeelden aan te wijzen de Edele Hee ren Graaf de Bergeyck, Bon Louis Bethu- ne, Graaf d'Assenbourg die onbeschroomd dien weg van christelijke weldadigheid en verbroedering zijn ingeslagen. Wilt gij inlichtingen tot dat zelfde doelwit schrijft naar de Heeren de Gend te Berlaere, Em. Van de Velde te Calcken, J. Missiaen, te Overmeire. Men zal u antwoorden dat gij gratis werkjes van den Heer Tibbaut in het Landbouwministerie kunt verkrijgen, en dat er ook gratis voordrachtgevers zullen gestuurd worden. En nog eens Leve Dendermonde Lof en dank de heeren Burgemeester Van Damme en Raadsleden, de Heeren Ver- meersch en inrichters van binnen en buiten den Lande van Dendermonde. Maar de catholieke Raadsheeren vroe gen dat de ziekelijke werkmanskinderen der vrije catholieke scholen hun aandeel zouden krijgen. Neen, geen liberaal, geen socialistisch hert was te bewegen tot medelijden met de arme ziekelijke kinders der vrije catho lieke scholen en het voorstel der catho lieke Raadsheeren werd met eenparig heid door de blauwe en roode Raadshee ren verworpen. En die Gentsche liberale organen juich ten toe.... Ziedaar de aisHOiafixavdNO die in den Gentschen Gemeenteraad heerscht on danks het evenredig stelsel dat alle onrechtveerdigheden zou doen verdwij nen 1 Vermaarde Kaarskensprocessie te Scherpenheuvel. Zondag 8 Novem ber zal aldaar de wijdvermaarde kaarskens processie haren jaarlijkschen omgang doen. De vespers worden gezongen om 2 1/2 ure, waarna uitgang der processie. De missen zullen geschieden om 5, 6, 7, 8, 9 en 10 uren. Bijzondere treinen zijn ingericht ten dienste der duizende Bedevaarders die jaarlijks dezen dag, den geliefkoosden Scherpenheuvel der Moeder Gods komen bezoeken 0"pn welke wij uit Ninove, Geeraards- O bergen, Sottegem, Moorsel, Den derhautem enz. ontvangen, luiden dat on ze catholieke vrienden aldaar den wind in hunne zeilen hebben en hunne zegepraal als om zoo te zeggen mag als verzekerd aanschouwd worden. Hier te Aalst is het rustig gebleven alleenlijk heeft candidaat Gustaaf Leveaii zich zoo wat verroerd maar werd op ver scheidene plaatsen feestelijk aan de deur gewalscht.Nog een of twee andere liberale candidaten bezochten zekere kiezers en Notaris De Windt deed eenige pachters voor hem verschijnen. Men verzekert ons dat zekere liberale candidaten voor hun eigen persoontje werken om.... het grootste getal stemmen te behalen. Kom. kom, laat ze maar begaan, 't zal niet beletten dat ze niet geklopt maar wel verpletterd zullen worden om nooit meer op te staan. Volgens Klokke Roeland is het hier te Aalst rustig en hieruit wordt besloten dat de catholieken Zondag aanst. zouden kunnen verstomd staan over onverwachte uilslagen. Wie voorzeker zullen verstomd staan en vlug in hunne pijpen kruipen met de overtuiging dat hunnen groenen haring hier nooit meer braden zal, 't zullen de groene krawatten zijn als ze 't onbe duidend getal stemmen zullen bestatigen die zij inoogsten. De roode socialisten denken dat ze het met hunne manifesten en schriften zullen behalen, zoo zoutloos alsof ze door een schooljongen waren aaneengeflanst. Maar wat wil men toch?.... De roode leepe- rikken mogen toch ook eens iets zeggen Altijd goede tijdingen uit het paleis der Wetenschapstraat, over dan toestand van prinses Elisabeth en den kleinen prins Karei. De gravin van Vlaanderen, die belanh stelt in hare schoondochter en hare kleinkinderen, heeft hen Dinsdag twee bezoeken gebracht. In het paleis der Regenciestraat zijn omtrent 2000 depechen van gelukwen schingen ontvangen. i5oo depechen wer den er verzonden. De graaf en de gravin van Vlaanderen hebben thans acht kleinkinderen. Hunne twee dochters hebben er ieder drie en hun zoon twee. en tegenstrevers die daar stonden. Gelijk altijd sprak Leveau zijn eigenlof hij zegde dat hij liberaal was omdat hij zijne geleerdheid aan de liberalen had te danken, over zijn eerste fraksken, over zijne gedaanteverandering van werkman in grooten mijnheer en hij was zoodanig aangedaan dat hij van alteratie riep: Geef mij 'nen metser En de metser wierd binnengelapt onder de begeerige oogen van zijne lijfwacht. En daarmeé was 't uit. Dan zeeverde Van Opendenbosch over de sluiting der grenzen voor het vet vee, de oorzaak der duurte van 't vleesch, enz. enz. Tot wederlegging verzenden wij onze geëerde lezers naar 't artikel getiteld VLEESCH CRISIS. Wat verschil tegen over vier jaren dan scheen M. Leveau ais heer en meester op de Zoutstra at poort te heerschen en nu heden wordt hij er uitgefloten. Wat zijn de politiek en de baren toch veranderlijk! Verteerbaarheid der eieren. Dat rauwe eieren gemakkelijker verteerbaar zijn dan gekookte is bekend minder weet men. welk verschil er bestaat in verteer- baarhtid der op verschillende wijzen toe bereide eieren. De verteering duurt bij eieren, rauw of geklutst, 1/2 uur gebak ken a uren i5 min. zacht gekookt, 3 uren hard gekookt, 3 uren 3o min. ge roerde eieren, 3 uren 3o minuten. IVll Haf ^et evenred'g stelsel in den Gentschen Gemeen teraad is toegepast wordt in die hoofdstad onzer Provincie met de meeste rechtveer- digheid gehandeld partijdigheid is er onbekend enz. enz. Ziedaar 't deuntje die bijna wekelijks wordt gezongen in 't or gaan der Judasserij van Chipka. De groene krawatdie wekelijks bedoeld orgaan aaneen liegt en lastert, zal weer een zijner droomen voor wezenlijkheid hebben genomen. Wij willen onze lezers eens een voor beeld voor oogen leggen van de aardige onpartijdigheid waarmeê de liberalen en socialisten van den Gentschen Gemeen teraad behept zijn. Men luistere Eenige weken geleden stelde men voor de liefdadige werken te ondersteunen die tot doel hebben arme of ziekelijke wtrk- manskinders voor eenige dagen naar zeestrand of naar den buiten te zenden. Onmiddelijk werd de subsidie voor de kinderen der officieelescholen zonder slag of stoot toegestaan. Dankbetuiging. In den Moniteur wordt de volgende nota afgekondigd Hunne Koninklijke Hoogheden prins en prinses Albert van België zijn diep getroffen geweest door de talrijke blijken van sympathie die zij ontvingen ter gele genheid der geboorte van Z. K. H. Mgr prins Karei, hun welbeminden zoon. i) HH. K. HH. hadden zich gelukkig geacht al diegenen in 't bijzonder te kun nen bedanken die bewijzen van deelne ming gaven bij de gelukkige gebeurtenis. Daar zij, tot hun groot leedwezen, dien wensch niet kunnen verwezenlijken, hebben Mgr de prins en Mevr. de prinses er aan gehouden in het Staatsblad de uit drukking hunner warme erkentelijkheid aan 't publiek te doen betuigen. Goede raad Een oude geneesheer schreef aan zijnen zoon Wandelt twee uren daags. Slaapt zeven uren. Staat op van als ge ontwekt. Werkt van zoohaast gij op zijt. Eet uwen honger en altijd traag. En drinkt niet meer alsdat gij dorst hebt. En spreekt maar als 't noo- dig is en zegt maar de helft van wat gij denkt. En schrijft maar wat gij moogt teekenen en doet maar wat gij moogt zeg gen. En vergeet nooit dat de anderen op u zullen rekenen maar en rekent nooit op anderen. En acht het geld voor wat het weerd is 't is een goede dienaar maar een slechte meester. Gister Vrijdag avond hielden de liberale candidaten Leveau en Van Opendenbosch meeting ter herberg van Perdaens Zout- straatpoort. Een twintigtal aanhoorders waaronder kiezers van 's maandags en eenige vaartwerkers door den snaps ver- zedelijkt, waren tegenwoordig.De vensters waren opengezet opdat men ook van op straat de redevoeringen zou kunnen aan hooren. Nu 't waren al vrouwen, kinders Valschmunters. H. G., 3j jaar, van Ophasselt, die valsche munt uitgaf, is docr de correctionneele rechtbank van Oudenaarde verwezen tot 4 jaar gevan genis en onmiddellijk aangehouden. H. V. G., 32 jaar, handelaar in velos te Ophasselt, die meehielp aan het uitgeven, kreeg 2 jaar, en ook aangehouden. Een socialist voor de rechtbank van Leuren.Citoyen Billet, een werkzaam propagandist van de socialistische partij te Leuven, staat te recht voor verzet tegen de policie. Ter zitting zelf gaat hij in zijn verzet voort, en hij belooft den agent Michiels zelfs eenen revolverkogel. Op bevel der policie moet een gendarm hem aftasten, doch deze vindt gaen wapen. Dan beleedigt Billet den gendarm hij weigert den Voorzitter te gehoorzamen en werpt zelfs den gendarm omverre, om op de magistraten toe te springen. Drie gendarmen, twee policieagenten en een aanwezige jachtwachter zijn ver plicht hem te binden en de andere socia listen de zaal uit te drijven, daar sommigen hunner reeds de schutting waren overge- klauterd, om hunnen gezel ter hulp te komen. Wanneer de citoyen min of meer zijne kalmte terug heeft gekregen, maakt men hem weer los en hg kan zich hooren ver- oordeelen voor beleediging dtrRechtbank, bedreiging tegen de vertegenwoordigers der openbare macht, slagen aan de gen darmen, enz., enz., tot verschillige straf fen, te samen drie jaar gevangenis bedra gende. Wanneer men hen wegbrengt, roept hij nog Er zal een dag komen, op welke wij meester zullen zijn, en dan zal ik u ver- oordeelen 1 Worden gevraagd i° Eenen goeden schrijnwerkersgast 20 Een goede dienstmeid 3° Een kruide- niersgast40 Een goede kleermakersgast. 5° Jongeling van i5 tot 16 jaren voor kruidenierswaren. Vragen werk. i° Een vuurstoker-machinist 20 Een halven kuipersgast 3° Een bureelbe- diende 40 Een bakkersgast. gagjgST* Aan ons nummer van heden behoort het mengelwerk Iwein van Aelst, als bijvoegsel. Creemboter. Markt van Zaterdag 17 October igo3 200 kilogrammen ter markt. Prijs f:, 3,oo tot 3,io per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 377 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3020 kilos. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 18 Octo ber igo3, M. Ghysselinckx, Molen straat. Zekere liberale schepen kondigt over de vleeschcrisis een brief af die de anti-catholieke bladen met geestdrift op nemen. Het is bijna onnoodig te zeggen dat, volgens hem, de eenige remedie tot leni ging der crisis bestaat in de opening der grenzen. Zekere zinsneden in dien brief vervat verdienen echter eene weerlegging. De verhooging, begonnen in 1902 is klimmende gegaan tot in Juni igo3, zegt die heer schepen. In laatstgenoemde maand is de middenprijs van het vleesch, levend gewogen, tot fr. 1,10 gegaan. Waar heeft die heer zijne inlichtingen gehaald Wanneer wij de mercuriale der maakt van Anderlecht raadplegen, komen wij tot gansch andere uitslagen. In de maand Juni zijn de prijzen ge weest 3 Juni, 480 ossen, van 86 a 98 c. de kilo 14 438 i) 85 1 fr. 18 3go 88 A i fr. 438 88 a 1 fr. Uit die cijfers blijkt dat de middelma tige prijs in Juni was van 84 centiemen tot 99 '/t centiemen den kilo, gemiddeld dus 90 centiemen de kilo. Dus er is hier een misslag van 18 */i centiemen voor wat betreft den prijs van het vleesch. Die heer beweert nog «Sedert de maand Juni laatst is de prijs van het vleesch staande gebleven voor het toekomen van het Amerikaansch vleesch in Antwerpen. Dat is eene tweede misslag. Om over tuigd te zijn dat de <t prijs van Juni de zelfde niet gebleven is is het voldoende de volgende cijfers te overwegen In Juni waren de hoogste en laagste prijzen fr. 1,00 tot fr. 0,86; in Juli fr. 1,02 tot fr. 0,86 in Augustus fr. 1.00 tot 0,86 in September fr. 0,97 tot fr. o,83 (prijs van 24 September). Het vee is dus waarlijk sedert Juni in prijs verminderd en de bladen der hoofd mannen van de vleeschhouwers, wanneer zij spreken over het openen der grenzen, handelen enkel met het doel de liberale partij te versterken en de regeering aan te vallen. 't Is loutere kiespolitiek. vT Het Kantoor der Registratie en Domeinen te Aalst, thans gevestigd in het huis Nr 65 der Nieuwsiraat, (ingang langs de Korte Ridderstraat), zal te beginnen van Maandag 19 October igo3, over gebracht zijn in den eigendom vroeger bewoond door Mr Van den Broeck, aan den hoek der Brusselschestraat en der Houtmarkt, (ingang langs deze kant). AALST. Wij vernemen dat de heer Arthur Mertens het eindexaam van doctor in heel- en vroedkunde, chururgie met beste welgelukken heeft ondergaan. J ACHTCARTOUCIIEN J. Van den Bergh-Jourel. Alfons S., 3o jaar, kleermaker en Jozef J., 28 jaar, waren dijnsdag avond in het gemeentehuis te Eist, bij Aude- naarde. J. deed S. opmerken dat zijn kostuum slecht gemaakt was. S. maakte zich kwaad trok zijn mes en bracht er J. een ergen steek mede toe in het hoofd. J. verloor het bewustzijn zijn toestand is zeer erg. Acht jaar geleden bekwam J. ook ver scheidene messteken in de linkerzijde, S. ie aangehouden en te Audenaarde opgesloten. Een schoenmaker van den .Merch- temschen Steenweg te Brussel, was sedert verscheidene weken zonder bezigheid. De ongelukkige heeft zich Dijnsdag voor middag opgehangen. Zijne vrouw kwam juist binnen, toen hij zijn wanhopig voornemen ten uitvoer bracht, en in plaats van de koord door te snijden, liep zij huilend bij de geburen Deze zegden dat de koord niet mocht doorgesneden worden, vooraleer de po litie ter plaats snélde. Het was echter te laat de schoenmaker was dood. De socialisten hadden aan M. De Mot toelating gevraagd, den avond voor de kiezing meeting in de open lucht te mogen geven. De burgemeester heeft dit vlakaf geweigerd. Woensdag, om 4 uren, heeft de plechtigs openingszitting der leergangen van de Gentsche Hoogeschool plaats ge- had. Na afloop der plechtigheid vergaderden de studenten in groepen aan de Hooge school, Volderstraat rechts stonden de catholieken met de vlag der Rodenbachs- vrienden, links de liberalen, met de vlag gen der algemeene Studentenmaatschap pij en van 't Zal wel gaan. Kort daarop kwam het gros der libe rale studenten met een viertal vlaggen en eenige muziekanten voorop. Het muziek speelde het Geuzenlied, de liberale studenten riepen Weg met de calotms, 1» terwijl de catholieke stu denten den Vlaamschen Leeuw zongen en riepen Leve de calotins. Kort daarop trokken de beide groepen al zingende en dansende naar hunne wederzijdsche lokalen. De meeste professors waren, om alle voor- of tegenbetooging te vermijden, vertrokken langs de achterpoort, Lange Meire. Dinsdag avond werd er tusschen aanhangers van de twee partijen gespro ken over de kiezing van Zondag, in de herberg van Stevens, te Ledeberg Pamel. Zekere Willems verwekte ruzie. Vrouw Stevens wilde hem buitensteken, maar hij wierp haar ten gronde, en voor de ande re verbruikers konden tusschenkomen, bracht hij haar verscheidene stampen op den buik toe. Willems is aangehouden. Vrouw Stevens verkeert in wanhopigen roestand. Woensdag heeft de gendarmerie van Stockheim een zekere O,, van Ant werpen, jongen van goede familie, aan gehouden, die overal lekker ging dinee- ren en wijn drinken, zonder te betalen. Jachtcartouchen. J- Van den Bergh-Jouret- Een timmerman, die te Trazegnies aan eene herberg het uithangbord plaat ste, raakte per ongeluk den draad aan van de electrieke verlichting en werd op het oogen blik doodgebliksemd. De ongeluk kige was getrouwd en huisvader. Be pal, Bet. zuur, de slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brer.gen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen Ie vermijden en te genezen is er niets beter dan van lijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Van Belle. 20 jaar werkman in de gestichten Valère Mabille, te Marimont, wilde donderdag morgend een riem afleg, gen, teiwijl 't machiem draaide. Hij werd door 't jachtwiel gegrepen en tegen den muur geslingerd. Bij zijne aankomst in het gasthuis is hij overladen. Citoyen Roger, die ook candidaat is te Qttaregnon, zag twee plakkers, die plakkaarten tegen hem aanplakten. Hij wilde dit beletten, maar de plakkers wer den bijgestaan door de politie. De vrien den van Roger kwamen nu ook bij en de zaak eindigde in een algemeen gevecht, in het welk ten slotte de plakkers hunnen pappot 't onderste boven op het hoofd van Roger zetten. Men meldt uit Bouchaute (Oost- Vlaanderen) Visschers, die waren uitgegaan op de garnaalvangst, zijn te Tonissen in Hol land, in de haven, in oneenigheid gekomen met de policie het ging er zoo erg dat de policie er onder schoot. Frans Potters, van Bouchaute, werd in de botsing gedood hij is gehuwd en vader des huisgezins. De andere visschars zijn aangehouden, waaronder ook de broeder van Potters. Zij zijn bijna allen vaders van familie. Nadere bijzonderheden. Een aan tal garnaalvisschers van Bouchaute en Filippine waren de haven van Walsoor den binnengevaren en de herbergen gaan bezoeken. De brigadier-bevelhebber Geleynse en de gendarm Van der Linden, van de gendarmenbrigade van Hontenisse, kwa men in de herberg van M. J, F. Andries- sen, om half 11 uren, dus na het politie- uur. De gendarmen vroegen de namen der bezoekers, om proces-verbaal op te ma ken, doch het beviel de visschers niet, hunne namen op te geven. De twist rees zoo hoog, dat men hand gemeen werd. De brigadier Geleynse, zich overmand ziende, trok zijnen revol ver en loste drie schoten. De genaamde Frans Serie, bijgenaamd Potters, kreeg eenen kogel in het hoofd en stortte doodelijk getroffen ten gronde. De aanvallers hebben daarna den be velhebber het wapen ontrukt, en hem daarbij gekwetst. De revolver is wegge worpen en nog niet teruggevonden. Daarna vluchtten de schippers naar hunne vaartuigen. Dokter Vosmaar en een priester werden bij de gewonde ge roepen en verleenden Item alle mogelijke lichamelijke en geestelijke hulp. Niets kon echter baten Serie bezweek Zondag morgend om 5 uren. Hij laat eene weduwe met 4 kinderen achter, waarvan het oudste slechts 14 jaren oud is. De burgemeester kwam met eene groo- tere politiemacht ter plaats en men ver oorloofde de schippers, den gekwetste te gaan bezoeken ze deden het eindelijk, maar werden allen aangehouden en naar Kioosterzande gebracht. Een der verdachten is blootvoets ge vlucht en is niet gevat. Twee der aangehoudenen, die Hollan ders zijn, werden na de confrontatie van het lijk, losgelaten. Zondag kwam het verschrikkelijke nieuws te Bouchaute toe. Men kan den ken welke opschudding het verwekte. De vrouwen en bloedverwanten zijn dadelijk naar Walsoorden vertrokken, omstreeKs 10 uren van Bouchaute. Maandag werd de lijkschouwing van Serie gedaan daarna werden Pieter en Theoflel Serie en Hendrik Van de Veire gevankelijk naar Middelburg overge voerd, terwijl nog twee anderen vrijge laten werden. JACHTCARTOUCHEIV. J- Van den Bergh-Jouret. Weg met de nonnen Uit Rouaan meldt men aan den Figaro Maandag heeft in het gasthuis alhier eene treffende plechtigheid plaats gehad. De divisie-generaal Debatise, omringd door den burgemeester van Rouaan, Dr Milet, bestuurder van den gezondheids dienst voor het 3e legerkorps, abbé Le- monnier, vicaris-generaal, en eene afvaar diging van militairen, die gedurende de laatste smetziekten aangetast zijn geweest door typhuskoorts, heeft de gouden epi- demie-medalie overhandigd aan Mej. De- lattre, in het klooster Zuster Angèle, eene kloosterzuster, verbonden aan het militair hospitaal. Zuster Angèle is de zuster van Pater Delattre, beroemd wegens zijne oudheidkundige ontdekkingen te Car thago. De generaal heeft de bewonderenswaar dige vrouwen gelukgewenscht met de toe wijding en den iever, waarmeê zij zich wijden aan de verlichting van het lijden der ongelukkigen. Maar toch streeft de moderne Fransche democratie enkel naar het verjagen van al wat catholiek is, onder den kreet Weg met de nonnen De onlusten te Armentières, Ziehier nog eenige gebeurtenissen in den avond van dijnsdag Van af 5 uren 's avonds waren al de winkels gesloten. Geen enkel deftig bur ger waagde zich op straat. De stad geleek een graf. Ten 7 uren draaiden de staker al de gasbekken uit. De seldaten liepen met fakkels om hunne aanvallers te kunnen achtervolgen en te herkennen.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2