nr j^PH w2 Donderdag October 1903 centiemen per nummer S6sle Jaar 3819. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID KIEZINGEN Werklieden, Ambachters, onder Nr 1 Nijverbeidshoofden Patroonen onder !Vr 2 Catholieke kiezers niet panacheeren Eenmaal gestemd dus onder Medeburgers E11 nu ten slotte. De Catholieken eu de Werklieden. WERKLIEDEN stemt onder nummer 1 vcor de Catholieke Candidaten Eene weldaad van de Catholieken. Wie is voor en tegen de werklieden Tot de werklieden! Da weldoeners van het volk. Dit blad verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ïangen zyn ten laste van den schuldenaar Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIJE 8UUIU. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac-coord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreerada landen zich tt wendan ten bureel* va* dit blad. AALST, 2i OCTOBER igo3. van 25 October. STEMT op uwen witten stembrief Eylenbosch I STEMT op uwen rooskleurigen stembrief Borreman a Van Ghyseghem LET HIER WEL OP Panacheeren of mengelen is uwe eigene stem vernietigen ten voordeele uwer tegenstrevers. Nr 1 voor de Werklieden. N'^voor de Nijverheidshoofden. De uilslag der kiezing van zondag 11., heeft aan onze verwachting niet beant woord. Onze catholieke Candidaten bekwamen de volstrekte meerderheid niet terwijl wij er op mochten rekenen. Zes onzer catholieke Candidaten MM. Leo Gheeraerdts, Baron Leo Bethune, Louis Meert, Felix De Hert, Louis De Bisschop, August De Coninck zijn geko zen met 3400 A 35oo stemmen, terwijl de liberalen MM. Boterbergh, De Blieck, De Moor en Leveau het zijn met slechts 2400 a 25oo stemmen. Ziedaar eene der schoonheden van de evenredige vertegenwoordiging Welke mogen de oorzaken zijn van deze gedeeltelijke mislukking onzer catho lieke Candidaten Ziedaar eene vraag die dikwerf is ge steld geworden cn verschillig beantwoord wordt. De eenen schrijven het hier aan toe en de anderen aan iets anders. Onmogelijk al die oorzaken hier aan te halen er zijn er zelfs zoo dwaas dat men zou beschaamd zijn ze over te schrijven. Eene der oorzaken willen wij hier be spreken. 't Zijn de werklieden die ons heb ben gefopt en verraden, beweren som migen. Dit is eenvoudig eene leugen. Neen, duizendmaal neen Onze catholieke werklieden hebben ons niet gefopt hebben ons niet verraden Onze catholieke werklieden zijn man nen van princiepen, getrouw tot der dood aan hunne partij. En dat zullen ze andermaal zondag aanstaande toonen. Zondag avond waren wij ten lokale van den catholieken Kring en tal van werk lieden waren daai ook. Zij stonden verstomd over den uitslag, zij drukten hun innig spijt uit maar troostvol riepen zij 't Zijn wij, Werklieden niet, die er schuld aan hebben en Zondag zullen wij het toonen... 't Zijn de kiezers uit de kuip der Stad die ons verraden hebben En inderdaad, er kan wel hier en daar een catholieke werkman aangetroffen wor den die zich heeft laten ompraten, die voor den dwang heeft gebukt, zelfs die zich heeft laten omkoopen, die ondank baar is geweest jegens dezen die hem bij zonderlijk goed deden maar dit getal is uiterst gering. 't Zijn de drij en vierstemmers om dit of dat misnoegd veelal zonder gegronde re den. Zeventeenen die als catholieken ge kend zijn en handelen en die, om hunnen wrevel bot te vieren, hunne partij verra den of gepanacheerd hebben, denkende 't zal op die eenige stemmen niet aanko- men... Onder die misnoegde treft men heeren aan die zich, door 't openen eener straat op hunnen eigendom, ten koste der gemeentekas willen verrijken. Is dat rechtveerdig Wij zullen die kwestie eens bijzonderlijk behandelen... Ook treft men er anderen aan die alle soorten van openbare werken van ver fraaiing en gezondmaking aanprijzen, die komen aanraden van hier eene straat te openen, dit en dat te verbeteren of af te breken.'t Zou overheerlijk zijn en daarbij, voegen zij er bij, 't zal werk aan de men- schen verschaffer.. Het Stadsbestuur han delt in dezen zin 't zorgt voor de werklie den maar 't zou geen duit mogen kosten. Wat zegt ge daarvan, werklieden Leeperikken niet waar Men heeft ons doen bemerken dat de uitslag der kiezing niet beantwoord aan de pointeering der Catholieken... Die pointeering was, op eenige stemmen na, juist voor eenige kiesbureelen, onder an der voor het eenig kiesbureel samenge steld uit werkmanswijken. Maar aangenomen... Wie kan er voor zien dat zekere kniezers die tot voor de stembus den schijn vertoonen dat ze Catholieken zijn, die zelfs aan anderen vragen Hoe zal 't zitten en die dan hunne partij om eene beuzelarij misken nen, pointeert ge dan maar op Ja, pointeert dan maar op Velen dezer mannen waren denzelfden avond reeds beschaamd over die handel wijze en een onder hen drukte er ons zijn spijt over uit, zeggende Wie zou dat verwacht hebben I De uitslag heeft zelfs de liberalen met verstomming geslagen hunne pointee ring wees eene verpletterende nederlaag aan en ze oogsten onverwachts eene ge deeltelijke zegepraal. Weinig of geen geestdrift heerschte dan ook in 't liberale kamp men was immers overtuigd dat de overwinning slechts te danken was aan de voorbijgaande dwaling van enkele catholieken bij zoo vtrrc dat moest men morgen tot eene andere kie zing overgaan de uitslag zou gansch an ders zijn. Dc wrevel was eens botgevierd.... De liberale manifestatie van maandag was met 't zelfde sop overgoten en weldra van koude versteven alhoewel de thermo meter nog onder 't vriespunt niet staat. Velen liberalen verheugen zich en zeg gen er zal nu controle zijn op 't Stadhuis. Controle heeft altijd uit kracht der wet over de stedelijke rekening bestaan die rekening wordt zelfs uitgeplakt en ziet men er niet naar om, wiens schuld is het Al de controle der liberalen zal niet verder strekken dar. wat de wet hun toe laat en daarmeé amen en uit. En daarbij is niet altijd controleur wie wil. Wat ook de uitslag der kiezing van zondag aanst. zij, wij, catholieken, zijn door eene sterke meerderheid vertegen woordigd in den Gemeenteraad cn dus bijgevolg in 't Collegie van Burgemeester en Schepenen en in al de Besturen van de Stad afhangende namelijk 't Armbu- reel en de Hospiciën waar MM. Le veau en C'e niets zullen te retetetten hebben. De groene judassenkliek van Chipkabe kwamen in i8g5, 930 stemmen nu zondag gemiddeld 492, dus 438 stemmen min die ten meerderen deele naar 't roode socialism en 't liberalism zijn overge gaan. De roode socialisten die, in 1895, 235 stemmen behaalden, verkregen er nu ge middeld 555 en dus 't grootste gedeelte der groenen, In 1899 was het getal geldige stembrie ven 7047 in igo3, 7181. De uitslag van zondag verre van ons ten uitterste te ontmoedigen, aanschouwen wij eerder al3 een goed dan als een kwaad Hij weze eene vermaning en een spoor slag voor de jongere strijders die allengs- kens de ouderen zullen moeten vervan gen; hij weze eene herinnering dat vrien den *ich, in al de bedrijvigheden van het leven, als vrienden moeten ondersteu nenMen zal ons begrijpen. Men denke ook niet dat wij den steen toewerpen aan hen welke, in een oogen- blik van verblindheid, hebben gehandeld; neen, die verblindheid is maar voorbij gaande en reeds, gelijk wij het hooger zeggen, betreuren velen hunnen misslag. Aan onze geachte Candidaten welke uit den Gemeenteraad zijn verwijderd ge worden onzen besten dank voor de diens ten welke zij gedurende hun achtjarig mandaat, met zorg toegewijd en zoo be langloos aan de stadszaken bewezen heb ben. Aan allen die aan het catholiek anti socialistische Verbond zijn getrouw geble ven ook ONZE INNIGSTE DANK BAARHEID! De werklieden zullen voor de catholie ken stemmen De catholieke partij alleen steunt den werkman, werkt voor zijne loonsverhoo- ging, zorgt voor zijnen ouden dag, helpt hem, wanneer hij het slachtoffer is van ongeval en ziekte zij geeft een uitge breid en kosteloos onderwijs. De catholieke partij neemt zijne stoffe lijke belangen ter harte zij verminderde de inkomrechten en de lasten op eetwaren die dagelijks gebruikt worden in de keu- Ken der werklieden, en verschafte dezen dus de gelegenheid eene ronde besparing te doen, ofwel met evenveel uitgaven een dubbele hoeveelheid aan te koopen. De liberale partij stond daartegen op. De catholieke partij heeft overgroote sommen uitgespaard op andere uitgaven, oin die aan de oude werklieden uit te des- len zij heeft gezorgd dat de man of de vrouw, die hun leven lang van hunnen handenarbeid geleefd hadden, ook in hun nen ouden dag, wanneer zij niet meer werken kunnen, gerust zouden zijn en aan den kost zouden geraken de catholieke partij heeft aan de werklieden een pen sioen verzekerd. De liberale partij heeft hemel en aarde verzet om die wet te doen mislukken, en later om de uitvoering ervan te belemme ren* De catholieken van onze stad hebben gezorgd dat al de ouderlingen, die er recht toe hadden, hun pensioen trokken, terwijl de liberalen tegen de wet blaften. De catholieke partij heeft gezorgd dat de jongelingen, die in het lot vallen, eene hooge vergoeding krijgen voor hunnen soldatendienst, zoodanig dat zij niet alleen hun eigenzelven kunnen houden, maar dat zij ook nog eenen goeden stuiver aan de ouders bezorgen zij bewaren zelfs nog een appelken voor den dorst, dat hun eenige jaren later wordt uitbetaald, dan, wanneer het hun bijzonder te pas komt om in hun huishouden te gaan of om zich in hunnen stiel of ambacht te verheffen. De liberale partij wil dat aan de werk manskinderen ontstelen. De catholieke partij zorgt dat de werk man, na heel de week gearbeid te heb ben, zich des Zondags in zijnen huis- kring, met al zijne huisgenooten, kan uitrusten dat hij dien dag met den spoorweg beterkoop dan vroeger zijne verwijderde familie kan gaan bezoeken. De liberale partij wil integendeel dat de werkman de slaaf van den Zondag zij en blijve. De catholieke partij heeft gezorgd dat de werklieden in vreemde steden en ge meenten kunnen gaan werken, zonder dat zij een aanzienlijk deel van hun loon aan de reiskosten verliezen de catholieke partij heeft het middel gevonden om de werklieden, met een wekelijksch abonne ment, aan zeer geringen prijs, toe te laten met den trein naar hun werk te gaan. De catholieke partij neemt de zedelijke belangen van de werklieden ter harte zij richt overal het kosteloos onderwijs in voorde werkmanskindeic-, bouwt scho len en onderhoudt die met eigen centen, ten voordeele der werkende klas. De catholieke partij opent avondscholen voor volwassenen, waar de werklieden, die deels vergaten hetgeen zij vroeger leerden, of die zich meer willen bekwamen, kos teloos onderwezen worden. De catholieke partij heeft vakscholen tot stand gebracht, waar de werklieden zich in hunnen stiel kunnen volmaken. De werkman heeft dan ook gezien en begrepen, in welke partij hij zijne ware, zijne goede vrienden vindt hij weet dat de catholieken hem genegen zijn, dat zij het gotd meenen met hem, dat zij al het mogelijke doen om zijn lot te verbeteren hij zal dus voor de catholieken stemmen, want hij weet dat de vertegenwoordigers der catholieke partij in den Gemeenteraad zijne belangen zullen bewaken en voor staan, en dat zij alleen, en geene andere, dit zullen doen. Men weet dat de catholieke rogcering dank aan M. deSmet de Naeyer, die het suikervraagstuk oploste de lasten op den suiker veel verminderd heeft. Er zijn 18 millioen lasten gevallen. Daardoor zal de suiker veel meer ge bruikt worden en dat verlies eenigzins vergoed zijn. Deze afslag van den suiker is bij vele menschen welgekomen, vooral bij de huismoeders en bij dezen die suiker in hunne waren moeten gebruiken. Wij boffen en stoffen nietde libera len erkennen zelf die weldaad. De liberale Gazette schreef Zou men kunnen gelooven, dat de afslag op den suiker, zulken invloed heeft op het verbruik van deze waar Dit verbruik is, sedert eene maand verdrijdubbeld. Dat zal natuurlijk alzoo niet blijven wantin't eerst, hebben al de verkoopers haastig goedkoopen suiker ingedaan... Ds suikerraffineerderijen kunnen de verzendingen op tijd niet doen, welke zij alom gevraagd worden. De vraag naar chocolade is bijna even groot. Van deze waar ook is de prijs afgeslagen. De handel in 't algemeen is door deze vermindering van prijs zeer be- voordeeligd. Ziedaar, Werklieden, weêr eene wel daad der catholieken I Weest dan ook dankbaar 1 Wie heeft voor de werklieden een pen sioen doen stemmen De catholieken. Wie heeft voor de werklieden nooit 'nen centiem pensioen doen stemmen De liberalen. Wie maakt nu veel embras en vindt het pensioen voor de werklieden te klein 1 De liberalen. Wie speelt dus eene bespottelijke co- medie De liberalen. Wie veracht den werkman en spreekt er over bij zijns gelijken als over vuilig heid De liberalen. Wie kweeken de zedeloosheid onder de Aalstersche jonkheid De liberalen. Wie gaf uit zijnen zak nooit 'nen cen tiem voor 't onderwijs van 't volkskind De liberalen. Wie wil er de nonnen uit 't Gasthuis verjagen De liberalen. Wie wil de zondagrust niet De libe ralen. Aan wie zal de werkman zondag eene eene buis geven Aan de liberalen. Er zijn geene liberale werklieden Wie zegt er dat De RAforme een radikaal-liberaal blad van Brussel. Waarom Omdat de liberalen aan 't werkvolk hunne botten vagen. De Réforue drukte den 18 September 1902 a Er zullen weldra geene liberalen on der de werklieden meer zijn... Er bestaat wel eene liberale werklieden partij, maar hare werking is belemmerd door honderd hinderpalen te beginnen met de onver schilligheid... De Réforme zegi nog Er is geen ander uitkomen voor de werklieden Of klerikaal of socialist 1 Nergens stemmen de werklieden voor de liberalen. Waar de liberalen en de socialisten een verbond sluiten, moeten de liberalen zich overgeven met huid en kop De werklieden van Aalst zullen ook die partij zonder toekomst en zonder hert naar de maan zenden en stemmen onder 1 De Peuple der socialisten drukte op 't einde van September 1902 Burgerlijke vrijdenkers en vrij metselaars hebben nooit iets inge richt tot rechtstreeksch voordeel van de arbeidende klassen. Gedenkt dat zondag, op den dag der kiezing, werklieden. Wat hebben de liberalen voor het volk gedaan Vele tranen aan vaders en moeders doen storten van 1879 tot op den dag der eeuwige verlossing in 1884 Werklieden 1 De liberalen die nooit iets deden voor u, spotten met het pensioen der oude werklieden. Wat deden zij in 1900 als dit pensioen gestemd was Zij liepen de burgers en de boeren tegen dat pensioen opmaken.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1