WERKLIEDEN Werklieden Werklieden De Menschenhater. Werklieden stemt onder N° I Nijverheidsschool. Een liberaal oordeel. Léon betere politie. Weg met de Papen AALST. De prijs van 't vleesch. INSTALLATIE Catholieken Stad Aalst. - Werkbeurs, Werklieden altijd onder Nr 1 Kieswoelingen. Zet hun nu die ongehoorde en schan delijke lafhertigheid betaald Vergeet niet dat de werklieden in Frankrijk geenen cent pensioen krij gen van de Combisten, van de vrien den onzer liberalen. Moesten de liberale verkwisters aan t roer komen zij zouden geen geld meer vinden om uw pensioen te betalen. Vele menschen vreezen dat Uw pensioen ware allicht gaan schui felen want 't ware alles voor de blauwe slokops I Do Cal holleken hebben IJ een pensioen van 6S frank ge geven. De liberalen heb ben niets gegeven, ze heb ben er zelfs nooit aan {ge dacht. Stemt dus voor uwe vrienden ondernummer 1. De eenige manier om {goed te stemmen ten voor- deele van de Catholieke Candidaten, 'l is van het wit punt je zwart te maken in het vierkantje onder W 1. Niet panacheeren Niet mengelen Wie deed de loonen geheel en al in geld betalen, niet meer in waren De catholieken Wie verbood het loon der werklieden af te staan of aan te slaan boven een vijfden De catholieken Wie richtte werk en nijverheidsraden in om de werkstakingen te voorkomen De catholieken Wie belette de kinders te jong in het fabriek te laten werken De catho lieken Wie laat den werkman toe gemakkelijk meester te worden van zijn eigen huis De catholieken Wie deed er door de bazen een regle ment uithangen in hunne werkplaatsen De catholieken Wie richtte een hulpkas in tegen de werkongevallen De catholieken Wie geeft recht aan het werkvolk van het tellen, meten en wegen na te zien, in zaken die hunnen loon moeten vast stellen De catholieken Wie bevoordeeligde op alle wijzen de zoo nuttige maatschappijen van Onder- lingen Bijstand De catholieken Wie, ja, wie schaft de rechten op den tabak, op uw pijpkeaf? Decatholiaken Wie heeft gemaakt dat uwe vrouwen den suiker nu kunnen koopen aan zestig centiemen den kilo 1 De catholieken 1 Wie bijzonderlijk stemde eerst to fr. ter maand, nu 3o fr. voor de soldaten ook voor de vrijwilligers De catholieken Herinnert u. werklieden, dat Pilatus Daens, in volle kamer zegde, 3o franks is veel te veel, tien franks is meer dan ge noeg, ze kunnen thuis zooveel niet ver dienen. Wie door aftrekking der vrijwillige soldaten van het getal der mannen die te leveren zijn, stelt ons op weg naar Nie mand gedwongen soldaat De catho lieken 1 Wie zal er aan wie sparen wil in zijnen ouden dag een treffelijk pensioentje ver schaffen De catholieken 1 Wie vergunde u het stemrecht, het 30D30C Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeering onzes lands door Cam. De Waegenaere. 300300 i5* Vbrvolg. Wanneer de kluizenaar zich op dezen stond inbeeldde, dat het hart van den jongen Frans moest zwellen van vreugd, bedroeg hij zich ternemaal. De beurs viel zwaar ten gronde en de ontslagene loop jongen van den bewoner der e Ka baan besproeide het schrift met tranen van rechtzinnige droefheid. Voorde eerste maal, misschien, voelde de arme knaap hoe hij was gehecht ge weest aan den man, dien zijne makkers en al zijne dorpsgenoten als een men schenhater verfoeiden... O, neen die man was niet zoo boos als hij scheen De jaren vloden heen, en het gras der vergetelheid groeide snel over doodzaken en gebeurtenissen van minder belang. Behalve de nakomelingschap van Maantje den kleermaker heeft te Gotthem geene enkele familie de overlevering aan den kluizenaar uit de a Kabaan aan den menschenhater, bewaard. recht ook van in de beraadslagende Kamers des Lands te zetelen De catho lieken Wie heeft u toegelaten uwe lieve kin- de rsnaar uwen vollen wil te laten onder wijzen en opvoeden en u geheel en gansch te onttrekken aan de dwingelandij der liberalen die deze alleen bevoordeelig- den, die hunne kinders aan goddelooze en onzijdige scholen toevertrouwden De catholieken Wie richt scholen voor volwassenen, huishoudens, nijverheids- en beroepscho- len in De catholieken Wie beteugelt de openbare dronken schap De catholieken Wie stelde de zondagrust, de voorwaar delijke vrijstelling en veroordeeling in De catholieken Wie verbeterde de werkrechtersraden De catholieken Wie schiep de scheids- en bevredigings raden De catholieken Wie ontsloeg de werkmanswoningen van personneele belastingen De catho lieken Wie verzekerde het minimum van dag loon in de lastkohieren van Staat, Pro vincie en Stad De catholieken Wie verminderde de spoorwegtarieven voor de werklieden en wie deed nieuwe treinen rijden voor hen De catholieken Wie heeft maatregels genomen in zake van openbare gezondheid, gezondmaking en ontsmetting, van toezicht der eetwaren, van bewaking der gevaarlijke, ongezonde of hinderlijke gestichten De catholie ken Altijd De catholieken Wie heeft het arbeidsbeheer geheel en gansch ingericht met zijn ministerie van arbeid, zijnen hoogeren arbeidsraad, zijn arbeidsblad, zijn toezicht van den arbeid in de mijnen en de nijverheidsgestichten in 't algemeen De catholieken Wie heeft het werkkrontrakt geregeld, den werkman tegen alle verdrukking en benadeeling gevrijwaard DE CATHOLIEKEN Bij wie klopt gij aan ala gij in nood rijt, en bij wie hebt gij alsdan het meest be trouwen om geholpen te worden Bij de catholieken I Werklieden I Overweegt dit alles bij u zeiven en schikt uwe richtiag, uw ge drag, uwe wenschen, uwe hoop in de toe komst niet naar de grove leugens en de onnoozele zwetserij der socialisten, niet naar de schuldige minachting der libera len voor wat den werkersstand aangaat, maar wel naar de stelselmatige en aan houdende werking der catholieken, die zich als een plicht aanreken alle middelen te gebruiken om u den waren levensweg voor te bereiden en te vergemakkelijken onder Gods Voorzienigheid tot vrede, eer en welstand van uwe lieve huisgezinnen. Werklieden, vrije mannen, wie heeft er hier de Nijverheidsschool gesticht De Catholieken ja, aan ons catholiek Bestuur hebt ge ze te danken. De Nijverheidsschool is bijzonderlijk gesticht op voorstel der heeren leden werklieden van den Gemeenteraad opdat de werklieden zich zouden kunnen be kwamen in hun stiel, goede meestergasten worden, opdat onze fabrikanten zich nimmer tot vreemdelingen zouden moeten wenden die hier de vette daghuren voor den neus wegscheeren. Ongelukkiglijk wordt het groote nut der instelling door de meerderheid onzer werklieden niet begrepen. Hier hadden wij ons verhaal moeten afbreken, zoo geene toevallige omstan- standigheden ons het geluk bezorgd had den, het te kunnen volledigen. Maantje had uit zijn eersten echt eenen zoon, die op het tijdstip der verdwijning van den menschenhater, bijna een vol- massen man was. Xaveer was zijn naam. Weinige jaren later diende deze in de lijfwacht van koning Willem I. Zekeren dag dat hij door de straten van Hollands hoofdstad wandelde, zag hij, voor zich uit, twee mannen, voor welke de krijgslieden eerbiedig den militairen groet sloegen, naast elkander voort stappen. Ook burgers en zelfs geestelijken, groetten beide mannen met onderschei ding. Velen, zelfs blikten hen met een soort van vereering achterna. Xaveer versnelde den stap om de man nen voorbij te steken en hen aldus in het gelaat te kunnen zien. Van achter bekeken, waren het grijs aards, van nagenoeg denzelfden leeftijd. Hunne kleederen waren eenvoudig en verrieden rang noch bediening. De mannen schenen inrtige vrienden te zijn, die zich aan eene gezondheidsoefe ning overgaven. Achter hen volgde een knecht die eenen korf droeg waaruit bla den, ranken, bloemen en wortelen als van versch geplukte kruiden, piepten. Onze koninklijke lijfwachter bereikte de Het getal leerlingen in 1902 beliep tot slechts 88 veel, veel, te weinig. Wij roepen er de bijzondere aandacht der werklieden op in en zeggen Jongelingen begeeft u naar de Nijver heidsschool Ouders, zendt er uwe zonen heen WERKLIEDEN Stemt voor dezen die U goed willen, voorde Catholieke Candidaten onder nummer 1. Niet panacheeren Niet mengelen! Alleenlijk gestemd boven aan de lijst onder N° 1 Le Liberal, eene liberale gazet van Leuven, schreef over twee, drie maanden: Overal in Europa, gaat het liberaal gedacht achteruit achteruit op politiek gebied en achteruit op huishoudkundig gebied De zaak springt zoodanig in de oogen dat de ontmoedigde liberalen het dikwijls rechtzinnig erkennen. Voorde liberalen stemmen is dus stem men voor achteruitgang, op politiek en huishoudkundig gebied, naar de bar- baarschheid der vorige eeuwen. De liberalen verdienen dus den naam van DOMPERS. Stemt dus voor de Catho lieke Candidaten X Ziedaar wat te lezen staat op een stembrief genomen uit een der bussen van het opnemingsbureel der Keizerlijke Plaats. Wij hopen dat de heer Burgemeester aan die zonderlinge uitnoodiging zal willen gevolg geven. En inderdaad 't is waarlijk ongehoord lijk de doortocht in zekere straten soms gansche dagen belemmerd is door ledige karren en wagens ook nog in zekere magazijnen treft men lichtontvlambare vloeistoffen aan in grootere hoeveelheid dan door de vergunning is toegelaten, enz.enz. Betere politie 1 Zal dat verzoek inge willigd worden Ziedaar het wachtwoord der liberalen WERKLIEDEN! Weg met de Papen 1 Zal dat uwe daghuur doen opslagen Weg met de Papen I Zal u dat eene betere woning verschaffen? Weg met de Papen Zal dat het brood en de aardappels doen afslagen Weg met de Papen Zal dat het vleesch in prijs doen ver minderen Weg met de Papen Zal dat u nieuwe kleederen en verdere benoodigheden verschaffen Wij antwoorden Niels zal dat u ver schaffen, niets zult gij er door verkrijgen. Herinnert u, Werklieden Weg met de Papen is het wachtwoord der liberalen, die ware Manchesterianen, mannen van het laat gaan dit gaat, mannen die nooit iets deden om 't lot van den werkman te verbeteren. Een liberaal dagblad van Bergen schreef De groote faut der liberalen is van sedert 3o jaren de verdediging der be- langen van de werkersstanden aan de catholieken overgelaten te hebben. Dit liberaal orgaan bekende dus dat de catholieken de belangen der werklie den voorstaan, dat ze hunne vrienden zijn. Welaan dan, Werklieden, kiest voor uwe vrienden voor de CATHOLIEKE CANDIDATEN Creemboter. Markt van Woensdag 21 October igo3 60 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 3,10 per kil. mannen, en dezen naar het voorbeeld zijner standgenoten op krijgsmanswijze willende groeten, ontsnapte hem bijna een kreet van verrassing... In eenen der beide grijsaards had hij Hunefried den menschenhater, herkend 1 Virvolgens den knecht met den korf beziende, meende hij van diens gelaat, in zijn geheugen insgelijks een afdruksel te moeten terugvinden... Al zijne herinneringen omwoelende, ontdekte hij eindelijk wat hij zocht. Den dienaar naderende en hem op den schouder tikkend. Dag Gabriël, zegde hij. De aangesprokene zag den flinken lijfwachter verbaasd aan. 'k Heb de eer niet u te kennen, sprak hij. Jawel, gij kent mij I wederlegde Xaveer, eenmaal hebt gij mij in uw rijtuig opgenomen. Sapristie, 't valt mij in riep de an dere, 't was op den weg tusschen de dor pen X... en Gotthem, in Vlaanderen. Er werd een vriendschappelijke hand druk gewisseld. Ik mocht u toenmaals wel voeren, hernam de man met den korf, gij beweest mij een goeden dienst met mij te verge zellen tot aan de woning van dezen dien ik kwam zoeken. En dien gij met u weggevoerd hebt... Zoudt gij hem nog herkennen...? In deze laatste kiespolemiek schreven de liberalen 't Is de schuld der catholieken dat aan de werklieden het brokje vleesch is ontnomen, want zij houden de grenzen gesloten voor vreemd slachtvee. De liberalen schreven daar eene kolos sale leugen. Het catholiek ministerie is hoegenaamd voor niets in den opslag van het vee. Klaar en duidelijk is in de Volkskamer bewezen geworden, dat die opslag moet toegeschreven worden aan de mislukking van den maïs in Canada en de aanhou dende regens in 't voorjaar die belet heb ben de beesten in de weide te steken. Het sluiten der grenzen. De grenzen zijn niet gesloten en dagelijks wordt er slachtvee uit den vreemde ingevoerd. Ja, maatregelen zijn genomen opdat er geen ziek vee in ons land zou gebracht worden en zoo onze Belgische veestapels te besmetten. Het ministerie handelt zeer wijselijk in 't belang der landbouwers en in dat der vleeschverbruikers. Er zijn vleeschhouwers en vleeschver- koopers die oordeelen dat wij bete r zou den doen deze zaak in den vergetelhoek te schuiven en van den afslag van het slachtvee nimmer te gewagen want dat het de oorzaak is dat sommige vleesch houwers, catholiek van opinie, gepana cheerd hebben. Moeten wij, catholieken, ons dan logen- achtig laten ten laste leggen dat het de schuld is van 't catholiek ministerie dat 't brokje vleesch aan den werkman wordt onttrokken Neen, neen, zoo niet geboerd 1 Tien tegen een als ge kunt bewijzen dat de grenzen voor het slachtvee gesloten zijn. De Werkbeurs. Aan wie, werklieden, hebt ge de werk beurs te danken, de werkbeurs tot de welke gij u richten kunt in geval van werkgebrek. De werkbeurs die reeds zooveel dien sten heeft bewezen, werd ingericht op voorstel van de werklieden die in den Gemeenteraad zetelen en bijzonderlijk op 't aandringen van MM. Alexander Van de Velde en Alfons Vernaeve. In 1902 werden 109 vragen om werk gedaan door werklieden en 75 werden gunstig beantwoord 85 vragen om werk lieden werden gedaan door patroons en 82 werden beantwoord. En de liberalen keuren die werkbeurs af maar geen wonder ze bekommeren zich om 't lot der werklieden lijk met de oude mannen. Men houdt liever werk beurs in zijn huis om snaps te schenken Ziedaar alles voor 't oordje 1 van den Z. E. H. Eere-Kanunnik ROELAlVDTS) als Pastoor-Deken van St-Matinuskerk. OP ZONDAG 25 OCTOBER igo3. De Catholieke Maatschappijen en Sec tiën worden verzocht te vergaderen ter Groote Merkt om EEN EN HALF (half twee) uren om zich na de vorming van den stoet Statiewaarts te begeven en den Z. E. H. Pastoor-Deken bij de aan komst van den trein uit Gent van 2 u. 3o min. te ontvangen. De stoet zal zich ter kerk begeven langs de Statiestraat, Leo- poldstraat, Groote Merkt, Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Zonnestraat, Hout- merkt, Brusselschestraat, Kerk, ingang langs de lijkdeur. Na de voltrekking der kerkelijke Plechtigheden ontvangst der Overheden ter Dekenij. De benoeming van denZ. E. H. Eere- Kanunnik Roelandts is algemeen goed onthaald geworden ;onze nieuwe Z. E. II. Pastoor-Deken was hier over 17 i 18 jaren onderpastoor en liet hier de beste herinneringen na. Alle de ingezetenen worden door de EE. HH. Onderpastoors van St- Martinus verzocht hunne huizen te bevlaggen. Dit hebt ik reeds hij gaat daar voor ons op... 't Is dezelfde... Maar sapristie wat zijt gij voordeelig veranderd... 'kZou u willen trakteeren, maar ik mag mijne meesters niet verlaten... Zouden wij el kander niet kunnen terugzien...? Dezen namiddag hebben wij nog een uur schermles, en daarna ben ik vrij tot acht ure. En ik heb 's namiddags nooit veel te doen. Mijne meesters bederven mij... Zoudt gij rond vier ure niet in het Hotel Oranje kunnen zijn, ik zal u daar een avondmaal doen bereiden... Het Hotel Oranje in de Breda- straat...! Zijt gij dan rijk...? Mijne meester zijn vrijgevig en ik heb voorniemand te zorgen... Overigens, men heeft hier boo zelden gelegenheid, eens met eenen landgenoot te kunnen spreken. Ik zal er zijn beloofde Xaveer, en met eenen handdruk en een tot weer ziens scheidden de twee Vlamingen van elkander. Het is aan deze ontmoeting tusschen twee Belgen in de koninklijke residentie stad van Holland, dat wij de gelegenheid te danken hebben, het tweede deel dezer geschiedenis te kunnen schrijven. Van Gabriël, met wien Xaveer welhaast sterk bevriend geraakte, vernam deze laatste al de bijzonderheden die ons toe laten, te trachten den lezer nog eenige Blijven wij getrouw als een man gestemd voor onze Candidaten. Niet pannclieeren, niet mengelen, want 't is uu> eigene slem vei-nieligei ten voordeele uwer legen strovers X Worden gevraagd i° Eenen goeden schrijnwerkersgast 20 Een goede dienstmeid 3° Een kruide- niersgast40 Een goede kleermakersgast 5° Jongeling van i5 tot 16 jaren kruidenierswaren. Vragen werk. i° Een vuurstoker-machinist 2°Ee halven kuipersgast 3° Een bureelbe- diende 40 Een bakkersgast. Wie heeft er hier te Aalst al die nuttig; openbare werken van verfraaiing engs zond making doen uitvoeren, die zoovti jaren werk verschaften aan werkers t ambachtslieden Wij moeten u die werken niet herii neren ge kent ze. Is het ons catholiek Bestuur niet geè rende deze dertig laatste jaren Wilt ge dat er zoo wordt voortgegat STEMT dan onder nr 1, Zondag avond heerschte te Quaregnot een groot gewoel in de gemeente, bijas der vóór het gemeentehuis waar de stes- opneming plaats had. Rond 10 uren, toen de neêrlaagdt aanhangers van Roger gekend was, «i- den deze het gemeentehuis binnendrii gen, ondanks het verzet van de gemte- men, en hierop ontstond het gevecht. Weldra klonken de revolverschoten, de kogels verbrijzelden de ruiten van te gemeentehuis. De voorzitter van het hoofdbureel w» gerde, in die voorwaarden de operatiö voort te zetten en eischte dat Roger zijns invloed zou doen gelden om de orde 1 herstellen. Per telefoon werd hulp gevraagd en n gestrekten draf kwamen i5 gendams van Bergen toegesneld, welke dadelijki menigte chargeerden. De menigte viel nu het liberaal lokaal aan. In alle herbergen werd gevochtena langs alle kanten vielen gekwetsten. Et het is in dit gewoel dat de moord platei had. Het slachtoffer is zekere Landelier, dit groote beweging had gemaakt aan de des van eene herbergen vervolgens een straal? in liep, denkelijk om naar zijn huis tel» pen. Daar trof een dolkmes hem ir. da rug. Hij keerde naar de herberg weer, a viel dood in de armen van eenen vdd wachter. Hij was vader van verscheidene kinde ren. De woeling duurde Maandag den ba len dag voort. Ziehier een feit dat aantoont hoe w» dend de liberalen zijn over hunne nee laag Rond 9 ure 's avonds belde M. Misona voorzitter van de conservatieve vereeni- ging te Edingen, aan de woning van es zijner vrienden, toen hij twee persons zag naderen. Een hunner scheen hem te willen aat spreken en M. Misonne ging den een stap te gemoet. Op dit oogenblik gaf de laatste hes een geweldigen vuistslag in het gelaats ging op de vlucht. En, toen M. Misonc hem achtervolgde, loste de aanrander es revolverschot, dat nabij de heup de kke oogenblikken aangenaam te mals TWEEDE DEEL. Uit de herinneringen mijns Oomi I. In ons verhaal keeren wij terug W twee dagen voor de verdwijning van da menschenhater, uit de hut aan de LeifH Gotthem. Het is een heerlijke lentemorgen, 4- zelfde dien wij reeds schilderden in M tweede hoofdstuk der geschiedenis. Een vierwielig rijtuig, met twee prach tige paarden bespannen, volgde schold» schommelend den oneffen weg die o« eens menigte kleine dorpen, van de stad Deynze naar de groote gemeente BI* menbeke leidde. Op den bok zat een reeds bejaard' meneer, doch die nog handig met d leidsels wist om te gaan. De zweep rustte in haren koker, wa: vo#r het oogenblik kwam het er mindï op aan, den weg snel te vervorderen, da» wel niet om te kantelen... Door de openstaande portelruitja tuurde een heer van een vijftigtal jarec. nu rechts dan links, naar buiten. Traagzaam voortrijdend, bereikte bd gespan, eindelijk eene streek, waar dt weg tusschen vervaarlijke bosschen door liep. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1903 | | pagina 2