BI m *2 KIEZINGEN Werklieden, Ambachters, Nijverheidshoofden Patroonen Medeburgers De Straf. Van tak op tak. AALST, 24 OCTOBER igo3. van 25 October STEMT op uwen witten stembrief onder Nr 1 Eylenbosch Vernaeve STEMT op uwen rooskleurigen stembrief onder Nr 2 Borreman Van Ghyseghem Catholieke kiezers niet panacheeren I LET HIER WEL OP Panacheeren of mengelen is uwe eigene stem vernietigen ten voordeele uwer tegenstrevers. Een maal gestemd dus onder Nr 1 voor de Werklieden. Nf ^voor de Nijverheidshoofden. De uitslag der kiezing van zondag 11., heeft aan onze verwachting niet beant woord. Onze catholieke Candidaten bekwamen de volstrekte meerderheid niet terwijl wij er op mochten rekenen. Zes onzer catholieke Candidaten MM. Leo Gheeraerdts, Baron Leo Bethune, Louis Meert, Felix De Hert, Louis De Bisschop, August De Coninck zijn geko zen met 3400 A 35oo stemmen, terwijl de liberalen MM. Boterbergh, De Blieck, De Moor en Leveau het zijn met slechts 2400 a a5oo stemmen. Ziedaar eene der schoonheden van de evenredige vertegenwoordiging Welke mogen de oorzaken zijn van deze gedeeltelijke mislukking onzer catho lieke Candidaten Ziedaar eene vraag die dikwerf is ge steld geworden en verschlllig beantwoord wordt. De ecnen schrijven het hier aan toe en de anderen aan iets anders. Onmogelijk al die oorzaken hier aan te halen er zijn er zelfs zoo dwaas dat men zou beschaamd zijn ze over te schrijven. Eene der oorzaken willen wij hier be spreken. 't Zijn de werklieden die ons heb ben gefopt en verraden, beweren som migen. Dit is eenvoudig eene leugen. Neen, duizendmaal neen Onze catholieke werklieden hebben ons niet gefopt I... hebben ons niet verraden 1 Onze catholieke werklieden zijn man nen van princiepen, getrouw tot der dood aan hunne partij. En dat zullen ze andermaal zondag aanstaande toonen. Zondag avond waren wij ten lokale van den catholieken Kring en tal van werk lieden waren daar ook. Zij stonden verstomd over den uitslag, zij drukten hun innig spijt uit maar troostvol riepen zij 't Zijn wij, Werklieden niet, die er schuld aan hebben en Zondag zullen wij het toonen... 't Zijn de kiezers uit de kuip der Stad die ons verraden hebben I.. En inderdaad, er kan wel hier en daar een catholieke werkman aangetroffen wor den die zich heeft laten ompraten, die voor den dwang heeft gebukt, zelfs die zich heeft laten omkoopen, die ondank baar is geweest jegens dezen die tiera bij zonderlijk goed deden maar dit getal is uiterst gering. 't Zijn de drij en vierstemmt rs om dit of dat misnoegd veelal zonder gegronde re den. Zeventeenen die als catholieken ge kend zijn en handelen en die, om hunnen wrevel bot te vieren, hunne partij verra den of gepanacheerd hebben, denkende 't zal op die eenige stemmen niet aanko men... Onder die misnoegde treft men heeren aan die zich, door't openen eener straat op hunnen eigendom, ten koste der gemeentekas willen verrijken. Is dat rechtveerdig Wij zullen die kwestie eens bijzonderlijk behandelen... Ook treft men er anderen aan die alle soorten van openbare werken van ver fraaiing en gezondmaking aanprijzen, die komen aanraden van hier eene straat te openen, dit en dat te verbeteren of af te breken.'t Zou overheerlijk zijn en daarbij, voegen zij er bij, 't zal werk aan de men- schen verschaffen. Het Stadsbestuur han delt in dezen zin 't zorgt voor de werklie den maar 't zou geen duit mogen kosten. Wat zegt ge daarvan, werklieden Leeperikken niet waar Men heelt ons doen bemerken dat de uitslag der kiezing niet beantwoord aan de pointeering der Catholieken... Die pointeering was, op eenige stemmen na, juist voor eenige kiesbureelen, onder an der voor het eenig kiesbureel samenge steld uit werkmanswijken. Maar aangenomen... Wie kan er voor zien dat zekere kniezers die tot voor de stembus den schijn vertoonen dat ze Catholieken zijn, die zelfs aan anderen vragen Hoe zal 't zitten en die dan hunne partij om eene beuzelarij misken nen, pointeert ge dan maar op Ja, pointeert dan maar op Velen dezer mannen waren denzelfden avond reeds beschaamd over die handel wijze en een onder hen drukte er ons zijn spijt over uit, zeggende: Wie zou dat verwacht hebben De uitslag heeft zelfs de liberalen met verstomming geslagen hunne pointee ring wees eene verpletterende nederlaag aan en ze oogsten onverwachts eene ge deeltelijke zegepraal. Weinig of geen geestdrift heerschte dan ook in 't liberale kamp men was immers overtuigd dat de overwinning slechts te danken was aan de voorbijgaande dwaling van enkele catholieken bij zoo verre dat moest men morgen tot eene andere kie zing overgaan de uitslag zou gansch an ders zijn. De wrevel was eens botgevierd.... De liberale manifestatie van maandag was met 't zelfde sop overgoten en weldra van koude versteven alhoewel de thermo meter nog onder 't vriespunt niet staat. Velen liberalen verheugen zich enzeg gen er zal nu controle zijn op *t Stadhuis. Controle heeft altijd uit kracht der wet over de stedelijke rekening bestaan die rekening wordt zelfs uitgeplakt en ziet men er niet naar om, wiens schuld is het? Al de controle der liberalen zal niet verder strekken dan wat de wet hun toe laat en daarmeê amen en uit. En daarbij is niet altijd controleur wie wil. Wat ook de uitslag der kiezing van zondag aanst. zij, wij, catholieken, zijn door eene sterke meerderheid vertegen woordigd in den Gemeenteraad en dus bijgevolg in 't Collegie van Burgemeester en Schepenen en in al de Besturen van de Stad afhangende namelijk 't Armbu- reel en de Hospicién waar MM. Le veau en Ci# niets zullen te retetetten hebben. De groene judassenkliek van Chipka be kwamen in i8g5, g3o stemmen nu zondag gemiddeld 492, dus 438 stemmen min die ten meerderen deele naar 't roode socialism en 't liberalism zijn overge gaan. De roode socialisten die, in 1895, 235 stemmen behaalden, verkregen er nu ge middeld 555 en dus 't grootste gedeelte der groenen, In 1899 was het getal geldige stembrie ven 7047 in igo3, 7x81. E11 nu ten slotte. De uitslag van zondag verre van ons ten uitterstc te ontmoedigen, aanschouwen wij eerder als een goed dan als een kwaad Hij weze eene vermaning en een spoor slag voor de jongere strijders die allengs- kens de ouderen zullen moeten vervan gen; hij weze eene herinnering dat vrien den zich, in al de bedrijvigheden van het leven, als vrienden moeten ondersteu nenMen zal ons begrijpen. Men denke ook niet dat wij den steen toewerpen aan hen welke, in een oogen- blik van verblindheid, hebben gehandeld; neen, die verblindheid is maar voorbij gaande en reeds, gelijk wij het hooger Zïggen, betreuren velen hunnen misslag. Aan onze geachte Candidaten welke uit den Gemeenteraad zijn verwijderd ge worden onzen besten dank voor de diens ten welke zij gedurende hun achtjarig mandaat, met zorg toegewijd en zoo be langloos aan de stadszaken bewezen heb ben. Aan allen die aan het catholiek anti socialistische Verbond zijn getrouw geble ven ook ONZE INNIGSTE DANK BAARHEID! WERKLIEDEN stemt onder nummer I voor de Catholieke Candidaten Kolen in Limburg. Sedert maan dag, is eene boormaatschappij bezig met naar de Gemeente-heide van Eysden, een boortoren te vervoeren, die vroeger te Opoettren en nadien te Mechelen gestaan heeft. Daar ter plaats heeft de maatschap pij eene oppervlakte heide van 40 aren, vooreen t- rmijn van 4 jaar aan den jaar- lijkschen van 100 fr. van de gemeente gehuurd. Onverwijld zal men de boringen be ginnen. Men verzekert dat voor drie concessies de voorbereidende werken reeds toeko mend jaar zullen beginnen. Een feit dat in 't oog springt en dat reeds door de dagbladen is opgemerkt en besproken is het onbeduidend getal stem men bekomen door het Daensism in de Gemeentekiezingen welke zooeven heb ben plaats gegrepen. Het is eene klinkende veroordeeling door het volk zelf uitgesproken dat die woelige bende volgens de uitdrukking van het groot catholiek orgaan van Italië, den Ossbrvatore nochtans zoozeer had gevleid. Het is de zienlijke straf van het ver raad ons rechtzinnig volk verdraagt geen judassen. Het kan wel een oogtn- blik meegesleept worden, doch na korten tijd doet het gezond verstand zijne rechten gelden en komt het tot den schaapstal terug, diegenen misprijzend welke het door ijdele beloften en begoochelingen hadden bedrogen. Nu zijne verpletterende davering te Antwerpen zal de heer Fonteyne toch eindelijk moeten inzien dat zijn tijd nog niet is gekomen hij zal bittere overwe gingen kunnen maken over zijne dwaas heden in zeker intervieuw uitgekraamd waarmee de geuzen gerucht hebben wil len maken. Men zal, zegde die zonder linge Apostel der groenen, niets goed doen, niets praktisch zoolang men de veree.niging van al de antigouvernemen- teele, antikapitalistische krachten niet zal hebben verwezenlijkt. De lieve heer Fonteyne droomt dus van een verbond met de socialisten en misschien ook met de geuzen, om de catholieke Regeering in 't zand te doen bijten en in België een gouvernement aan te stellen lijk onze ongelukkige zuiderbu ren er een hebben. De heer Fonteyne beweert christen te zijn. Is het wel een christelijk werk eene Regvering te betrachten die noodzake lijker wijze van oorlog tegen den Gods dienst zou moeten leven Inderdaad, op welk ander standpunt zouden die ge zworen kameraden zich wel kunnen plaatsen Laat ons naar het Zuiden zien is in Frankrijk de godsdienstvervolging niet scheerdraad en inslag van de ramp zalige politiek der huidige Regeerders Welke maatschappelijke hervormingen worden thans ingevoerd Welke wets ontwerpen ten voordeele der werklieden staan er aan 't orde van den dag Niets wordt er onder maatschappelijk oogpunt verricht, ondanks al de uitzin nige beloften welke vroeger waren gedaan toen het milliard der Kloosters zou zijn overmeesterd. De Kloosterlingen zonder eerbied voor bewezen diensten of voor ouderdom en gebrekkHijkheid zijn uitge dreven en het milliard is als rook ver dwenen Hier in België zou noodlottig de aan geprezen politiek van den heer Fonteyne dezelfde uitslagen opleveren. Hewel het is juist die politiek van rechtsverkrachting en hatelijke dwinge landij die ons volk klinkend heeft veroor deeld in den persoon van hen die ze heb ben voorgesteld. Oude vestingen zelfs zijn aan de Daensisten ontnomen zoo zien wij te Iieldergem de heer De Klerck val len een geus van 't zuiverste water nochtans in christene demokraat ver momd. Reeds vroeger hebben wij in Klokke Roeland min of meer hetzelfde gedacht uitgesproken gezien in een artikel getee- kend P. V. S. De Christene Volkspartij, zegde die lieve schrijver, wenscht niets beters dan dat er een man kome die over de kleine vlaggen der partijen de groote banier van het volk ontrolt. (9-9-1900). De vlaggen hier bedoeld zijn natuur lijk die der socialisten, der geuzen en de besmeurde vod der Daensisterij. Die nieuwe Messias, die man die komen moet zal natuurlijk opstaan uit de rangen der helden van de Commune van Parijs. Reeds vroeger heeft Anseele tot de geu zen geroepen in den roes van den triomph: Wilt gij iets zijn in de beweging dan zuil gij u te scharen hebben achter de roode vlag. Onze groenen dus hebben sedert lang den blik gericht naar het socialism, dat, o bittere spotternij zij zich tot zending hebben gesteld te bevechten, in te dijken en neer te vellen Met de socialisten meeloopen, de eer hebben achter hun vaandel te trotten, wordt hun ideaal Hoort Pieter Daens op de meeting te Gen tbrugge ui troepen terwijl als molenwie ken hij de armen openzwaait Hardijns, wij ZIJN GKENE VIJANDEN J LAAT ONS TE ZAMEN STRIJDEN 1 Welnu zij mogen die roode vlag volgen. Doch dat zij hun masker afrukken en ophouden over de edelheid hunner in zichten en de oprechtheid hunner gods dienstige gevoelens te protesteeren. De toestanden worden met den dag klaarder. Het klein getal ongelukkige verdwaalden zijn voor goed verloren, want even als hunne organen hebben zij het gezicht gekeerd naar de socialisten waarmeê zij welhaast zullen versmelten. De veldtocht in haat, wraakzucht en hoogmoed begonnen moest noodlottig in verraad eindigen. Hun wacht het lot van J udas. Kieskionijk. Onder de gevallen candidaten van ver leden zondag zijn nogal veel leden van de Wetgevende Kamers. Wij vinden name lijk de Volksvertegenwoordigers Berloz, te Morlanwelz; Brenez, te Bornu; Du- frane-Friard, te Frameries; Vande Walle, te Mechelen; Paternoster te Edingen Hubin, te Viersé-Barsé; Delbeke, te Ant werpen Rosseeuw, te Thienen De Backer, te Denderhautem; Vande Venne, te Zweveghem; Troclet, te Luik; de Bont ridder, te Vilvoorde en de Senateurs De Ridder, te Kerchove; Bastien, te Bergen, en Bergmann. te Lier. Volgens verkeerd gegeven inlichtingen waren te Dendeibelle bij Dendermor.de de Daensisten gekozen. Thans vernemen wij dat er in deze gemeente geene Daen sisten zijn. Het zijn daar allen katholieken, maar geen liberalen, nog veel minder Daen sisten. Belangrijk bericht Dringend verzoek aan al onze Catho lieke Vrienden en Kiezers, welke zou den vermeenen te weinig stemmen gehad te hebben of op de lijsten niet ingeschreven te zijn, zich onmiddelijk ten Stadhuize, Bureel der Kiezerslijs ten, te begeven om hunne reklaam in te dienen. DE TIJD IS KORT De reklamen voor de Kamerkiezing van toekomende jaar moeten ten laat ste den 31 October nedergelegd worden. Er dient aangemerkt te worden dat er voor de Gemeentekiezing eene per- soneele belasting, ten voordeele van den Staat, vereischt wordt van i5 fr. en voor de Kamerkiezing slechts 5 fr. om recht te geven tot de tweede siem. Lessen van Vogelteelt. De Maatschappij van Vogelteelt van het Land van Aalst brengt ter kennis vam landbouwers en liefhebbers dat de vol gende lessen van Vogelteelt zullen gegeven worden door M. Albéric Renneboog, veearts en leeraar te Aalstte weten i° Op Zondag 8 November en 2° op Zondag 22 November igo3, ter herberg De Vrije Jacht te Aalst, St-Job. 3° Op Zondag 6 December igo3 ter herberg Den Dobbelen Arend te Aalst-Mijlbeke, Binnenstraat. 40 Op Zondag 20 December igo3, ter herberg De Roosen Aalst-Mijlbeke. 5° Op Zaterdag, (2d0 Kerstdag) 26 December 1903, ter herberg Het klein Kasteel», te Aalst, Brusselschen steen weg, telkens om 4 ure namiddag. Het bijwonen dezer lessen is publiek en kosteloos. TE HOFSTADE door den E. H. A. Cobbaut, leeraar in het St Martinusgesticht en van hoender- kweek op Zondag 25 October, i5 Novem ber, 29 November, 13 December, Zater dag 26 December, (2de Kerstdag in de Meisjesschool (Dorp) telkensom 4 1/2 ure. Het bijwonen dezer lessen is publiek en kosteloos. INSTALLATIE van den Z. E. H. Eere-Kanunnik ROELANDT8, als Pastoor-Deken van St-Matinuskerk. OP ZONDAG 25 OCTOBER igo3. De Catholieke Maatschappijen en Sec tiën worden verzocht te vergaderen ter Groote Merkt om EEN EN HALF (half twee) uren om zich na de vorming van den stoet Statiewaarts te begeven en den Z. E. H. Pasioor-Dtken bij de aan komst van den trein uit Gent van 2 u. 3o min. te ontvangen. De stoet zal zich ter kerk begeven langs de Statiestraat, Leo- poldstraat, Groote Merkt, Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Zonneslraat, Plout- merkt, Brusselschestraat, Kerk, ingang langs de lijkdeur. Na de voltrekking der kerkelijke Plechtigheden ontvangst der Overheden ter Dekenij. De benoeming van den Z. E. H. Eere- Kanunnik Roelandts is algemeen goed onthaald geworden ;onze nieuwe Z. E. H. Pastoor-Deken was hier over 17 4 18 jaren onderpastoor en liet hier de beste herinneringen na. Alle de ingezetenen worden door de EE. HH. Onderpastoors van St- Martinus verzocht hunne huizen te bevlaggen. Dure patatten. - Het blad Country Lip deelt het volgende merkwaardige feit met, dat zeker menige Vlaamsche boer met verstomming zai slagen. In het begin van dees jaar werden Noordsters aardappelen vc-rkocht aan I2,5oo fr. per ton, en een landbouwer van Lincolnshire kocht 25o kilogr. voor 3125 fr. Elke scheut van deze kost bare patatten werd afzonderlijk geplant op een land van 2 3/4 acres omtrek. Elke aaidappel heeft thans 144 maal zijn eigen gewicht opgebracht, en daar de Noord sters nog altijd aan i5o p. st. per ton v<r- kocht worden, zoo vindt men dat de 3125 fr. welke de gelukkige boer in deze zaak geslaken heeft, de schoone som van honderd vijf-en-dertig duizend frank (135,ooo fr.) opbrengen zal. Wie zou er nu geen boer willen worden Ontlasting van de Noordstatie. De diensten der exploitatie van wegen en wtrken hebben een belangrijk ontwerp ter studie gelegd, ontworpen door de hoofden van de bevoegde diensten en be treffende de ontlasting der Noordstatie van Brussel. Alle werkmanstreinen, geen enkele uit- g- zonderd, zullen voortaan vertrekken en aankomen aan den overweg der Place Gauchrret, waar eene halte zal worden ingericht. De uitvoering van dit ontwerp zal geen groote uitgaven vergen en de Noordstatie aanzienlijk ontlasten. Verder zal eene nieuwe aankomstbaan gelegd worden in de Noordstatie, tus- schen de eerste baan dermiddcnhal en de vierde der zijhal langs de Brabantsche straat. Met dit wi rk woidt maannag reeds een aanvang gemaakt. Bescherming der vogelen. Door ministerieele besluit zal eene commissie worden ingesteld, ten tinde het regle ment op de bescherming der insectenetende vogelen te wijzigen en te verscherpen. Eene nieuwe locomotief, gemaakt door de Cockerillmaatscbappij, werd Dijnsdag op de lijn Brussel Luik be proefd. Zij kost i5o.ooo fr. Zij trok 61 eenhe den en kan er zelfs 70 trekken al hoewel de maximumlast der reizigerstrei nen slechts 55 eenheden bedraagt. Zes ingenieurs van den dienst der tractie deden de reis meo. nipvpii Groene Pie schrijft RJIC VCII. in zijncn WbrkmaN)) t'Aalst zong 't volk en zelfs de kinderen t zongen het Dieven Dieven uwen n bok is dood Spijtig, Groene Pie, dat, toen die straatzangers voorbij Chipka trokken, ge niet eens in den spiegel hebt gekeken... DE GROENE CANDIDATEN zullen overal triomferen beweerden de groene organen en de uitslag is dnt ze in gansch ons Arrondissement overal eene van die kloppingen hebben geleden die hare groote chefs naar 't slijk der straat zal doen terugkeeren waaruit ze zijn opgestaan tot schade van den Godsdienst en der algemeene welvaart. Arrondissement van Aalst. UITSLAG DER Gemeentekiezingen. Catholieken gekozen met of zonder strijd Antelinckx (Sint), Appelterre- Ej'chem, Audenhove-St-Géry, Auden- hove-Ste Marie, Aygem, Bacrdegcm, Bam- brugge, Borsbeke, Burst, Elerie, Eron- degem, Erwetegem, Essche (St-Lievin), Godveerdegem, Goefferdinge, Grimmin gen, Herzele, Idegem, Leeuwergem, Let- terhautem, Liefferinge, Meerbeke, Meire, Nederboulaere, Neygem, Nieuwenhove, Oordegem, Ophasselt, Ottergem, Over- boulaere, Pollaere, Ressegem, Santbergen, Sarlardinge, Smeerhebbe - Vloersegem, Smetlede, Steenhuyze-Wynhuyze, Viana, Vleckem, Vlitrzele Waerbeke, Welle, Woubrechtegem, Zonnegem. Aspelaere, Daensisten gekozen. Baevegem. De catholieke lijst triom feert. De jannen die altijd dansen gelijk ze te St-Lievens-Hautem schuifelen zijn naar den bliksem. Denderhautem. Catholieken zegepralen; de groenen met de wereld hervorm-, r De Backer Alcïs aan 't hoofd zijn verpletterd ondanks zijn bidden en smeeken. Ziehier de uitslag Catholieken. Baeyens 829, Brys 860, De Schryver 839. Mertens 837, Per- reman 837, Van Oudenhove 838. Groene socialisten. De Backer 675, De Muyter 642, Roelandtjan 663, Roe- landt Vital 653, Steppe 640, Van der Paelt 656. En met die formidable buis werden de groene gelukkigmakers naar de maan ge zonden ondanks zeker groen groot ver stand het portret van Pilatuz Daens had gehangen aan 't gareel van 't peerd ge spannen aan 't rijtuig waarmeê de zieke lijke kiezers werden gehaald. Een kiezer die 't portret van Pilatus bemerkte, riep den voerman toe Met de voorspraak van zulken heiligen zult ge niet verre geraken, man En 't is uitgevallen op eene kolosale buis. Denderleeuw. Catholieken overwinnen; groene Volksfoppers geklopt. Denderwindeke. Strijd tusschen catho lieken en van beide partijen gekozen. Erembodegem. Gekozen 4 catholieken en 4 liberalen groene democraten door de liberalen geschoren zonder zeep. Erpe. Catholieken gekozen. Liberaal afgekookt. Geeraardsbergen. Volledige catholieke zegepraal. Grootenberg. Twee catholieke lijsten stonden tegenover elkander deze van den heer Burgemeester bekomt 3 zetels en de andere 2. Gysegem. Gekozen 3 catholieken en 2 tegenstrevers. Haeltert. Gedeeltelijke strijd. Groote reeks van 6 mandaten voor 8 jaar de catholieke lijst met M. Emile De Sade- leer, burgemeester, aan heet hoofd zege praalt met eene meerderheid van rond de 400 stemmen. 28 reeks, 2 mandaten van 4 jaar om 2 afgestorvene leden te vervan gen 1 catholiek en een opposant geko zen. De raad bestaat dus uit 10 catholieke leden en een tegenstrever. St-Lievens-Hautem. Liberalen geko zen. Heldergem. Na dertig jaren volksver- drukkende heerschappij is 't rommelzoo van soupeetjesmannen en ridderschap der valsche mandaten deerlijk geklopt gewor den met 90 stemmen meerderheid. Herdersem. De lijst van den Secretaris zegepraalt en deze van den Burgemeester valt. Er is. geen spraak van Daensisten. Hillegém. De lijst van Burgemeester Talloen triomfeert. Hofstade. Gekozen 4 catholieken en een bleek, blauw, groen heerschap. Iddergem. De partij van den Burge meester overwint door dwang, geweld, schrikaanjaging en zelfs beweert men door omkooperij. Opzeggen van land werden reeds voor den dag der kiezing gedaan en zelfs werd er op den dag der stemming om 7 uren 's morgens een huis opgezegd. Naar men ons verzekert zal er een reklaam tegen de geldigheid der kie zing ingediend worden. Impe. 3 catholieki-n en 1 catholieke dissident. Te Kerkxken is de Daensistenparlij verpletterd. Al de C-itholieke Candidaten met den heer Burgemeester L. Meganck aan 't hoofd zijn gekozen. Ziehier de offi- cieeleuitslag: Catholieken. Meganckx4a3; Hetreman 424, Hendrickx 417, Van den Eynde 398, Van Lui 411. Daensisten, liberalen en socialisten. Cobbaut 190, Coppens 207, Meganck Cam, 219, Me ganck Jos. 192, Van Londersele 189. Lede. 4 catholieken gekozen. 2 opo- santen. Eenige stembrieven der Gemeente Letterhautem kwamen uit de bus. Meldert. Catholieken gekozen; 2 tegen strevers geklopt. Moerbc-ke Het rood, blauw - groen rommelzoo overwint. Moorsel. Hoerahde Catholieke Partij komt er,op eene meesterlijke wijze, de Daenspartij te kloppen. Ziehier de uitslag: Catholieken. Beeck- man 6g5, De Backer 754, De Craecker 6g5, Fouquaart yo5, Saeys 704, Van den Bossche 703. Daensisten. Caudron 5o5, De Ridder 483, De Rop 482, De Vis 479, Leeman 472, Moens 469. En zeggen dat de Daenspartij 's mor- gends van de kiezing deden aanplakken dat zij verzekerd waren van i3o stemmen meerderheid. Wat hebben zij aardig staan zien als de azijnman hun in der. tobben is komen steken. Hewel vrienden van Moorsel, moet gij het u nu beklagen dat gij met de Daens partij geene overeenkomst hebt willen aangaan voor de kiezing Zij is nu afge kookt voor altijd. Reeds zijn zij beschaamd neg als Daensisten aanzien te worden, wantin het Biusseisch blad Le Patriot* beweren zij catholiek te zijn Ja, catho liek, lijk Pie Daens. En Als zij catholiek zijn, waarom zich bij zekere personen te Brussel, aan uit geven voor liberaal Nederhasselt. Nieuwerkerken. Liberalen gekozen. Ninove. Gekozen 3 catholieken en 3 liberalen-cartelisten Okegem. Daensisten verpletterd en catholieken gekozen. Onkerzele. Oombergen. Catholieken gekozen. Merchier candidaat van den Burgemeester is gevallen en Reimond Otte gekozen. Oultre. Roemrijke zegepraal. De groene Volksfoppers zijn verslagen. Smid Lam- brcchts zit er tusschen met zijnen groen- rood-blauwen paraplu Schendelbeke. Catholieke lijst van Bur gemeester Haelterman zegepraalt met eene verpletterende meerderheid. Sottegem. Gekozen 4 catholieken en 3 liberalen. Strypen. Partij blau w-groen gekozen. Velsicque-Ruddershove. De lijst Buysse gansch gekozen tegen deze van M. Van leper, Burgemeester. Voorde. Wanzele. Strijd tusschen catholieken en groene volksfoppers. 3 catholieken en 1 groene gekozen. Wieze. De catholieke lijst Calle- baut, Cooreman, Coppens, Van Darame Wagon, hebben bekemen gemiddeld 497 stemmen. Hunne tegenstrevers Docloor Van Vossel en Willems, hebben bekomen ge middeld 181 stemmen. Aan de Kiezers van morgen Zondag. In het manifest toegezonden aan de Nijverheidshoofden door de twee uitland- sche candidaten M.M. De Waele en Nys leest men Reeds verklaart Denderbode d het officieel orgaan der katholieken, dat de gekozenen machteloos zullen zijn, dat hun toezicht over rekeningen Hos- piciën en Armbureel zoover mogelijk zal verhinderd en belet worden. Vooreerst officieel orgaan, ge ver gist u van adres. De Denderbode ligt aan den band niet lijk Azor DENDERGALM.Wij hebben geschreven dat de controle der liberale verkozenen tot dusverre zal gaan als de wet het toelaat. Indien wij ge waagdenvan Hospiciën en Armbureel dan is't om aan heerschap Leveau te doen begrijpen dat hij, gedurende den kies strijd, bedrieglijk aan noodlijdende kie zers heeft wijs gemaakt dat, zoo hij geko zen wierd, hij zou de meester zijn geweest in die twee liefdadige Besturen en dat ze dan wel, zeer wel varen zullen... Ehwel M. Leveau, als Gemeenteraads lid, wij herhalen het, zult ge daar niets te retetett-n hebben. En moest gij er u, als controleur, aanbieden, wees gerust, al waart ge zelfs SCHEPEN,men zou u be leefdelijk de deur uitwijzen. Al den liberalen bluf van heden zal ijskoud worden van 't oogenblik dat de helden voor de werkelijkheid zullen staan 1... Dan zullen ze wel eens op de koorde dansen lijk de kal Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogw. heeft benoemd Pas toor-Deken te Aalst den Z. E. H. Kanun nik Roelandts, Algemeenen Bestuurder der Zusters van Liefde, Ridder der Leo poldsorde Pastoors in SLJozefsparochie te S'.Ni- kolaas, den E. H. Martens, pastoor te Steendorp te Steendorp, den E. H. Byl, onderpastoor in O. L. Vr. kerk te Den- dermonde

De Denderbode | 1903 | | pagina 2