Donderdag 29 October 1905 3 centiemen per nummer. 36sle Jaar 3831. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID KIEZINGEN VAN 25 OCTOBER 1903. Nijverheidshoofden. Werklieden en Ambaehters. DeMenschenhater. De Gemeentekiezingen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8IJUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijhsdag en vrydap in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AELST, 28 OCTOBER i9o3. Getal stemmers 367 Witte en ongeldige brieven 10 Lijst 1 Lystbulletijns 120 De Waele 182. Nys 116. 357 zij Vs 119 Lyst 2 Lystbulletijns 223. Borreman 228. Van Ghyseghem 227. Aangezien geen der candidaten de volstrekte meerderheid bekwam is de evenredige vertegenwoordiging toepasselijk en moeten de zetels verdeeld worden tusschen de partijen die het 3« in lijststemmen bekwamen Het derde is 119 en de liberalen bereiken het quorum dankzij het panacheeren van catholieken. Zijn dus gekozen M. Borreman Leo, catholiek, M. De Waele, liberaal. Als plaatsvervangende leden M. Van Ghyseghem Joseph, catholiek, M. Nys, liberaal. Gpnemingsbureelei!. Bureel 2 KIESAFDEELINGEN 2, 1, 5. Bureel 3 KIESAFDEELINGEN 3 4 595 Getal der geldige brieven. A) Lijstbultijnen volledige of onvolle dige voor de lijst S E 376 Getal der stemmen toegekend aan de CANDIDATEN WIER NAAM HIERONDER STAAN Lijst 1. Lijst 2. 334 367 248 369 245 615 614 GELDIGE 8TEMMEN 1471. ooscos Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot deHollandsche Regeering onzes lands door Cam. De Waegenaere. OGCCÖC 16* Vervolg. Alleenlijk een schraal stuk bebouwde grond, waarop het heidekruid en de ginst de magere vruchten dreigden te over meesteren, en eene ellendige hut voor welker lage vuile vensters verdachte aan gezichten verschenen, brachten onder- tusschen afwisseling in den eentonigen aanblik dezer baan. Opeens stak de reiziger het hoofd uit het rijtuig, en met eene spottende stem riep hij den koetsier toe Jan, jongen, is dit waarlijk de beste weg dien gij kent om mij ginder te bren gen... 't Is om de zeeziekte te krijgen... Excellentie, ik maak nog een groo- ten omweg om slechtere wegen te ver mijden, verzekerde de man op den bok. Ik ken hier de wegen als dien naar mijnen mond, ging hij voort, in mijne jeugd doorliep ik ze dagelijks. Op reis naar deze streken, kon uwe Excellentie bij niemand beter toevallen dan bij mijn achtbaren meester, den graaf van Roodensteen... Gij weet dat ik incognito reis be strafte de reiziger zijnen voerder. Deze laatste antwoordde op stilleren toon Hier hoort ons niemand, Excel lentie, 't zal elders mijne rol wel goed spelen... Ai mij i help help...! Het was op het zicht var. vier mannen met zwart gemaakte aangezichten, die uit eene gracht sprongen en recht op het rijtuig aanliepen, dat de koetsier deze kreten slaakte. Haltriep een der booswichten met donderende stem terwijl hij de paarden bij de breidels greep. Uwe beurs of uw leven schreeuw den twee anderen, elk voor een venster springend en den reiziger bij de armen grijpend. De koetsier wilde zijne zweep grijpen, doch de vierde baanstrooper had er zich reeds meester van gemaakt en den ver schrikten man een vreeselijk mes voor houdend, zwoer hij hem neêr testeken, bij den eersten kreet dien hij nog slaken zou. En opdat hij geene pogingen dede om te vluchten, hield hij hem vast bij de panden van zijn langen jas. Welnu, laat af, ik zal u geld geven, sprak de reiziger binnen de koets, tot zijne overvallers. Niet loslaten riep degene die de paarden tegenhield, de smous kan een pistool bij zich hebben... Wacht even, ging hij voort, ik maak de paarden vast en kom u helpen.,. Verraad vlucht...! riep opeens de schelm die den koetsier in bedwang hield. En het voorbeeld gevend, sprong hij het bosch in. De andere schurken zagen een oogen- blik rond, om zich rekenschap te geven van het gevaar dat hun vluchtende mak ker aankondigde. Ginds, een paar honderd schreden ver der, stond een licht rijtuig, met een enkel paard bespannen, en halverwege het zelve, kwam een man recht op de plaats der aanranding toegeloopen. Hij heeft een pistool in elke hand I riep een der roovers die den reiziger vast klampten, en op zijne beurt verdween hij in het hout. Thans eenen arm vrij hebbende, stak de heer gezwind de hand in een zijner zakken en trok een pistool uit. Maar vooraleer hij den haan had kunnen over halen, had zijn tweede aanvaller insge lijks reeds zich in veiligheid weten te brengen. Er had evenwel een schot weergalmd, doch het was niet uit de koets gekomen, en toen de reiziger het hoofd en de ge wapende hand buiten stak, ontdekte hij zelfs geene schaduw van boosdoeners meer. Uit het hout klonken ijselijke vloeken, op den bok zat Jan, de koetsier, nog te beven als een rijs, en iemand die als uit de lucht kwam gevallen, stond hijgend, met vuurrood gelaat en in elke hand een Zelfde bemerking als voor de kiezing der Nijverheidshoofden betrekkelijk de evenredige vertegenwoordiging. Gekozen dus MM. Vernaeve en Ver- bestel. Als plaatsvervangers MM. Eylenbosch en Verhulst. Zondag 11., hebben wij geschreven dat onze werklieden zouden getoond hebben dat zij geene schuld hadden aan de tijde lijke gedeeltelijke zegepraal der liberalen. Zij hebben woord gehouden. De uit slag bewijst het ten duidelijkste. Onze werkliedenen ambaehters blijven getrouw aan hunne overtuiging, zijn verkleefd aan hunne partij; 't zijn mannen van een stuk die hun geloof niet afgaan, onomkoop baar neen, ze verschacheren hun stem niet.... Meer dan 200 stemmen meerderheid voor onze catholieke werklieden. Die overwinning is schitterend, overheerlijk als men er rekening van houdt dat ze tegen de vereenigdc machten van 't libe- ralendom, der roode en groene socialisten te strijden hadden. Hoezee voor onze brave, standvastige overtuigde catholieke werklieden Zondag komen wij hierop terug. Brussel, 24 October. Zoowel tot eigen inlichting als om des noods de Kamer de noodige inlichtingen te kunnen verschaffen, doet het gouver nement eene volledige statistiek opmaken van den uitslag der kiezingen. De gemeenten zullen in die statistiek in 3 reeksen verdeeld zijn, namelijk Gemeenten waar de raadsheeren zonder oppositie gekozen zijn en bijgevolg zon der stemming Gemeenten waar de kiezing gebeurde, ten voordeele van ééne enkele lijst, daar al de candidaten van die lijst, de vol strekte meerderheid bekwamen En ten slotte de gemeenten, waar de stemmen der kiezers verdeeld zijn geweest, zoodat men de evenredige vertegenwoor diging heeft moeten toepassen. Op 't eerste zicht en zonder te wachten tot deze statistiek gemaakt zij dat zal slechts na de balloteeringen het geval wezen kan men reeds, zonder vrees van gelogenstraft te worden, het volgende vaststellen De gemeenten, die hunne raadsheeren zonder strijd gekozen hebben, zijn catho liek. pistool, op een tiental schreden voor het gespan. De heer steeg uit, en met nog gansch ontsteld gelaat en den nieuw optredende toesnellend, drukte hij dezen hartelijk de hand. Brave jongen, sprak hij met ont roerde stem, het is de hemel die u langs hier zond, zonder uwe reddende tusschen- komst ware het misschien leelijk afge- loopen met ons... Ik wenschte van harte 11 eenen blijk mijner erkentelijkheid te kunnen geven. U is dan geen leed geschied, mijn heer vroeg de andere met eenen glans van blijdschap in de oogen. Er is waarlijk geen tijd geweest tus schen de aanranding en uwe verschijning op het tooneel, verklaarde de reiziger. Twee minuten later, en deze plaats hadde wellicht het schouwspel opgeleverd van een der gruwzaamste bedrijven waarvan ik en mijn voerman de slachtoffer zouden geweest zijn... Naar uwe kleeding schijnt aan te duiden, behoort gij tot de dienst bodenklas zoudt gij mij zoo gelukkig willen maken eene belooning van mij aan te nemen...? En zijne beurs uittrekkend, hield hij ze, dezen dien hij zijnen redder noemde, geopend voor. Er steekt goud en zilver in, zegde hij, neem er zooveel uit als u lust. Mijnheer, sprak de andere met een afwijzend gebaar, uwe onbekendheid met Op weinige uitzonderingen na zijn ook de gemeenten, waar de gekozenen met volstrekte meerderheid gekozen zijn, voor het overgroot gedeelte catholiek. (Corresp. Handelsblad). Bedrag van hot verlies aan een landbouw veroorzaakt door de botervervalsching. Dikwijls reeds hebben wij gezegd dat de vervalschte boter, in den handel ge bracht, verleden jaar den prijs had doen dalen tot een bedrag van gemiddeld 17 centiemen. Daar er nagenoeg 70 millioen kilogr. boter worden voortgebracht, zou het verlies voor den Belgischen landbouw kunnen geschat worden op 70,000,000 X 0,17 11,900,000 frank. Die kolossale som moet, naar onze meening, onze Re geering doen nadenken en ze aanzetten spoedig maatregelen te nemen om te be letten dat de vervalschte vreemde boter eene doodende concurrentie aan de Bel gische producten doe. De nieuwe wet, die men heeft aange nomen, zal, in zekere mate, de verval- sching binnen het land beletten, doch zal zonder kracht zijn, wat de vreemde producten aangaat, zoolang het cijfer der vluchtige zuren niet op ten minste 28 wordt gebracht. Uit de beste';bron Jweten wij dat een zoogezegde boterfabrikant (hij mag veel eer een vermenger van boter en vet wor den genoemd), voorziende dat er moeilijk heden zouden oprijzen voor de bijzondere nijverheid die hij in België drijft, het voornemen Heeft opgevat, eeneTabriek tot vermenging in Holland op te richten om er boter te bereiden, die door de Belgische wet als zuiver wordt beschouwd. Hij raagt enkel 3 centiemen voor het berei den van een kilogram boter. Deze nijver- heidjzal ongetwijfeld goede.zaken doen en talrijke navolgers vinden. Men ga na wel ke winsten er kunnen gedaan worden Gesteld dat de boter wordt verkocht aan 3 frank. Men voegt er 25 k 3o t. h. mar garine aan toe, die eene waarde heeft van omrrent fr. 1,20 de kilogr. Wanneer men 25 t. h. boter vervang' door eene gelijke hoeveelheid margarine, dan vervangt men een product dat 3:4 fr. 0,75 waard is, door een ander product, dat slechts 1,20 4 fr. o,3o waard is men doet dus eene winst van fr. 0,45. Wordt de vermenging gedaan tot bedrag van 3o t. h., iets wat dikwijls voorkomt, dan bedraagt de winst 54 centiemen per kilo. En die boter mag zuiver worden ver klaard, vermits de wet ze als zuiver be de gewoonten der boosdoeners dezer streek, doet u het gevaar waaraan gij blootgestaan hebt, overdiijven. Aan mijne verschijning, op het oogenblik van den aanslag, hebt gij enkel het behoud van uw geld en misschien van uwen over jas te danken. Sinds Baekelandt zijne straf onderging, gingen diefstallen en aanvallen hier van geene wreedheden meer vergezeld. Jonge vriend, hervatte de reiziger, ik schat die rol die gij hier gespeeld hebt, des te hooger naai mate gij er de ver dienste van verkleinen wilt. Maar geloof mij, op booswichten heeft eene toegepaste straf geen ander uitwerksel, dan hen in het vervolg voorzichtiger te maken. Een dief wordt moordenaar, van het oogenblik dat hij dit noodzakelijk oordeelt om zijne veilgheid te verzekeren, of een rijken buit te bemachtigen. Het laatste dezer gevallen was hier voor handen met mij en mijnen voerder te wurgen en ergens in het bosch te begraven, waren de schurken meester van ons gespan. Twee hunner konden heer en knecht spelen en, in onze kleederen vermomd, morgen reeds veilig de Fransche grenzen oversteken en zich ginds voordeelig van hunnen roof ont maken. Gij kunt dus gerust eene beloo ning van mij aannemen. Misschien dat u persoonlijk niets ontbreekt, maar iemand van uwen stand heeft altijd magen, vrien den of bekenden die... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1