Kieskronijk. Rechterlijke kronijk EEN EN ANDER. /Land- en Tuinbouw. Openbare Gezondheid. Over 8 jaar, i 895 en nu heden 1903. AALST. Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. schouwt. Levert de verkooper ze aan fr. o,a5 beneden den prijs van echte zuivere boter, dan doet hij nog eene schoone winst en lokt hij al de klanten tot zich. Wij hopen dat men het ontzaglijk na deel, aan den Belgischen Landbouw be rokkend, in aanmerking zal nemen om zoowel de vervalsching die in den vreemde wordt gepleegd, als die, waaraan men zich binnen het land zelf schuldig maakt, te doen ophouden. Voorbeeldige kiesstrijd. In eene gemeente omstreeks Namen waren drie lijsten eene catholieke, eene liberale en eene socialistische, aan het kiezerskorps voorgesteld. Wilt gij weten hoe de ver schillende candidaten den kiesstrijd heb ben gevoerd Daags vóór de kiezing hebben de afge vaardigden der drie groepen, arm in arm, hunne ronde gedaan, waaronder zij el kander met talrijke glazen bier trakteer den. Nog meer de candidaten der drie par tijen hebben onder elkander uitgelegd, om aan zekere kiezers, die niet deftig voor den dag konden komen, nieuwe kleeren te bezorgen. Dit is waarlijk een eigenaardig teeken van goede overeenkomst tusschen de par tijen. Drukpersproces. Het Beroepshof van Gent heeft uitspraak gedaan in de zaak van priester Verriest tegen de Kunstbode, van Oostende. Men weet dat in de laatste zitting de bewijzen zijn geleverd dat de uitgever 5oo fr. had betaald aan eenen strooien man, om zich als de schrijver van het lasterend artikel te doen doorgaan. Het hof veroordeelde nu den uitgever tot 3ooo fr. vergoeding aan den priester, vier inlasschingen in zijn eigen blad en zes inlasschingen in andere bladen. De haartres eener bruid. Te Door nik heeft het Gerecht zich met eene zon derlings zaak bezig te houden. Een burger dezer stad had een coiffeer- der doen komen om zijne dochter op luren trouwdag op te schikken, alsook de andere vrouwelijke leden der familie. Daar nu de bruid niet te veel haar heeft had de artist haar eene valsche tres aan gedaan. Maar hij zond eene rekening in van 49 frank. De vader weigerde te betalen. Hij had de tres niet gekocht, maar slechts gehuurd. Zijn advokaat toonde aan de rechters zelfs de tres, om te bewijzen dat zij nog heel goed voor eene andere bruid kon dienen De advocaat van den haarkapper be- weerde dat zijn cliënt, een man van zulke bekwaamheid goed betaald moest worden. De rechtbank was ook van dit gedacht en veroordeelde den vader der bruid om de gevraagde som te betalen. M. Bertaux, volksvertegenwoordiger van Charleroi, was in een tramongeluk gekwetst en er werd hem 3o,ooo fr. schadevergoeding toegekend. De compagnie ging in beroep en de som is nu tot 20,000 fr. verminderd. De groene aocialiaten be weren dat ze catholieker zijn dan Z. H. den Paus, maar dat belet toch niet dat ze als een man hebben gestemd voor de liberale candidaten, voor de candidaten der kliek van godverloochenaars, gods diensthaters, vloekers, enz. De roode socialisten natuurlijk hebben voor de candidaten hunner grootmoeder vrouw Liberalendom gestemd. Maar welke belooning hebben de groe ne en roode chefs wel van grootmoeder Liberalendom ontvangen In alle geval zullen ze zeker de handen beter gesmeerd zijn geweest met duimkruid dan Pilatus Daens dié 80 fr. of 3o zilverlingen ont ving van de Fransche francmacons, die handlangers der hel I Eene leutige ziekte. De New- Yorjcscbe ingezetene Willem Reilly was lijdend aan eene vreemdsoortige ziekte. Gelijk meest alle andere menschen, die hun verstand verliezen, in weemoedige stemming geraken en weenen, zoo werd hij, toen het in zijne bovenkamer niet pluis werd, door eenen niet te bedaren lachlust aangegrepen. Hij lachte bij dag, hij lachte bij nacht, waar hij ook was, waarheen hij ook ging. Zoo had het al vijf dagen geduurd. Zijne buren waren radeloos, zij konden noch slapen, noch werken, tengevolge van het voortdurend luidruchtigzenuw schokkend Hahaha van den heer Reilly. De menschen gingen hunnen nood klagen bij de policie. Twee rust- en vredebewaarders begaven zich naar het huis van den vroolijken lacher. Zij vonden den man, in eenen leunstoel zittend, zijnen buik vasthouden van het lachen. Een gesprek werd aangeknoopt, zij onder vroegen den lijder, doch op alle vragen ontvingen zij slechts een a hahaha ten antwoord. Nu is het een feit, dat lachen aansteke- lijk werkt dit ondervonden ook de poli tiedienaren. Eerst verscheen een lachende trek om hunnen mond, hun gezicht begon gri massen te vertoonen, ten slotte, daar klonk een trio Hahaha. Hoe haider de policieagenten lachten, des te harder lachte de heer Willem Reilly. Wat weder eene vermeerdering in een lachlust van de agenten ten gevolge had. Verstomd van schrik komen nu eenige geburen binnengestormd dit lawaai is in het geheel niet uit te houden Doch nauwelijks aanschouwen zij het drietal, of ook hunne lachspieren ontspannen zich. Een geheel lacherskoor doet thans de ruiten rinkelen, de muren beven Ein delijk waren agenten en geburen uitge lachen zij maakten zich meester van den krankzinnige, die nog doorlachte, en ver voerden hem per rijtuig naar het zieken huis. Hier begon de pret opnieuw. De dokter, die den nieuwen patiënt onderzocht, beproefde te vergeefs ernstig te blijven weldra ook lachte hij dat de tranen hem over de wangen rolden. Een zelfde lot ondergingen de assistenten het werd een scène in een krankzinnigen gesticht waardig. Men bracht Reilly nu naar de zieken zaal. Het duurde geen vijf minuten of alle patiënten die zich daar bevonden, lachten zichzelf bijna uit hunne bedden. Om ongelukken te voorkomen bracht men daarop den ongelukkigen zoo spoe dig mogelijk naar een gekkenhuis. Snelheidsproeven. Een proefrit met een bijzonderen trein is Dijnsdag gehouden tusschen Brussel en Oostende. De trein was veel zwaarder geladen dan de gewone trtinen en hij legde den af in 2 uren 40 minuten bij het heen rijden, met oponthoud van 5 minuten te Brugge en in 1 uur 48 minuten bij het terugrijden zonder oponthoud. Het bestuur had alle treinen die op de baan konden zijn, doen gareeren i5 mi nuten voor dat de proeftrein moest pas- seeren. De proefneming zullen vandaag en Vrijdag worden voortgezet. TE SCHAERBEEK zal het onder zoek der kiezing nog al wat hoofdbrekerij opleveren. Sommige liberale gekozenen zullen een eind achteruit gaan en slechts suppleant worden, terwijl anderen van dezelfden lijst hunne plaats zullen innemen. Militaire muzieken. Het nieuwe reglement betrekkelijk de concerten der regimentsmuzieken moet zoo worden ver staan dat hunne medewerking enkel zal mogen verleend worden. i° Voor gansch openbare concerten, het is te zeggen toegankelijk voor de gan- sche bevolking. 2° Voor liefdadigheidsfeesten, ten voor- deel'e der slachtoffers van eene toevallige ramp. Dit verbod geldt echter maar voor de concerten buiten de steden, waar de mu ziekkorpsen in garnizoen zijn. Belgische militaire wacht te Peking. In de begrooting van buitenlandsche zaken komt een crediet voor van 78,200 fr. voor het inrichten eener militaire wacht bij de Belgische legatie te Peking. Krachtens artikel VII van het slotpro tocol van 8 September 1901, heeft China aan de onderteekenende mogendheden het recht toegekend eene bestendige wacht te Peking te onderhouden, ter be waking hunner legatie. De Belgische regeering meent dat er voor België reden bestaan om dergelijke wacht te bezitten. Deze wacht zal samengesteld zijn uit een officier, drie onderofficieren en 17 soldaten. De wacht zal in den loop van 1904 samengesteld en naar Peking vervoerd worden. Schoon maken van verroest ijzer werk. - De Amerikanen bedienen zich van een zeer vernuftig middel, dat vooral goed geschikt is bij voorwerpen die men niet kan afvijlen of afslijpen, of welke diepe deelen bezitten, waarbij men slechts zeer moeielijk komen kan. Die methode munt daardoor uit, dat zij hoogst eenvou dig is. Men bevestigt namelijk een stuk gewoon zink aan 't schoon te maken voor werp, dan dompelt men 't geheel in water, waarin vooraf een weinig zwavel zuur werd opgelost. Nadat men de ijzeren voorwerpen, eenige dagen in die oplossing heeft laten liggen, kan men verzekerd zijn, dat de roest verdwenen is. Mocht het ijzer bui tengewoon geroest zijn, zoo neemt men eene grootere dosis zwavelzuur. Bij deze methode is 't noodig, dat het ijzer en't zink in goede elektrische aan raking staan en men doet daarom goed, beide metalen aan elkaar te binden. Als 't roest slechts zeer oppervlakkig is, zoo is het voldoende, een stuk gegalvaniseerd ijzer tegen 't schoon te maken voorwerp te binden en de galvanische oppervlakte zink werkt op de bedoelde wijze. Het ijzer wordt door 't zuur niet aan getast, zoolang het zink daarmee in aan raking is. Het op zoo'n wijze behandelde voorwerp komt uit dat bad in grauwe- zwarte kleur, moet goed afgespoeld en dan geolied worden.Zooals uit het voren staande blijkt is de geheele methode hoogst eenvoudig en goedkoop. soenen verkens- en schapenvleesch uit te deelen. Ziehier hoe nu de wekelijksche spijs kaart is opgesteld Maandag en Dijnsdag 3oo giainmcn versch ossenvleesch Woensdag i5o grammen dito en i5o grammen varkensvleesch Donderdag t5o grammen dito en 100 grammen gekookt ossenvleesch in bussen; Vrijdag i5o grammen dito en 15o gram men schapenvleesch Zaterdag 3oo grammen dito Zondag t5o grammen dito en 100 grammen fricadellenkoek. Ardennerpeerden in den vreemde. De Ardensche peerden hebben op de tentoonstelling van Ottawa (Rusland) een overgroote bijval bekomen. De maat schappij van het Belgisch Studbook kon digt aan dat zij voornemens is een vijf tiental Ardenner peerden naar Kanada te zenden om aldaar het ras voort te kwee ken. De Belgen zullen ook vele peerden naar de tentoonstelling van S' Louis zenden. 8TAD AEL8T Verkens- en schapenvleesch in het leger. Luitenant-generaal Cousebant d'Alkemade, minister van oorlog, heeft aan de korpsoversten bevelen gezonden om vanaf 1 November opnieuw rant- De Burgemeester der Stad Aelst, Overwegende dat in het belang der Openbare Gezondheid het allernoodzake lijkst is de strenge naleving van al de schikkingen der stedelijke politieregle- menten betrekkelijk het onderhoud en de reiniging der beerputten te vergen Overwegende dat nalatigheid in de ge- :gelde kuisching der putten aanleiding kan geven tot besmettelijke ziekten Gelet op de stedelijke politieverorde ningen Op de wetten van 14 December 1789, 16-24 Augusti 1790 en 19-22 Juli 1791 op art. c o der Gemeentewet Gezien het verslag der plaatselijke Geneeskundige Commissie BESLUIT 0 Al de bewoonde gebouwen binnen de stad zullen bezocht worden door eenen ambtenaar van politie, dewelke zal nazien of de toestand der beerputten en water putten voldoet aan de vereischten der stedelijke politiereglementen. In geval eenige nalatigheid of eeni ge overtreding bestatigd wordt, zal hiervan kennis gegeven worden aan den verant woordelijken persoon, hetzij bewoner, hetzij eigenaar. Deze zal gehouden wezen onmiddelijk aan het verzoek der politie, mondelings of schriftelijk geuit te vol doen. 3°. Wanneer weigering, verzuimenis of tegenstand zal bestatigd wezen bij eenen eigenaar óf huisbewoner, zal boven de politiestraffen dewelke zullen toegepast worden, het vereischle werk ambthalve door het Stadsbestuur uitgevoerd worden, ten koste van den ingebrek geblevene, in gevolge de bepalingen van de stedelijke politieverordeningen Aldus gedaan te Aelst ten Stadhuize, den 28 October igo3. De Burgemeester, M. L. Gheeraerdts. Uitslag der kiezing van 25 Nov. 1895, voor twee gemeenteraadsleden-werklieden De catholieken bekwamen gemiddeld 665 stem. De liberalen 415 De daensisten 343 De socialisten i3o Te samen 888 stem. Verschil 223 stem. Dus bekwamen onze drij tegenstrevers eene meerderheid van 223 stemmen op ons catholieken. Uitslag der kiezing van 25 Oct. igo3. De catholieken bekwamen 837 stem. De liberalen, socialisten en daensisten al te samen 6i5 stem. Dus eene meerderheid van 221 stem. De toestand is dus gansch omgekeerd In i8g5 bekwamen wij 223 stemmen minderheid en in igo5 bekomen wij eene meerderheid van 221 stemmen. Hoerah Leve onze catholieke en anti socialistische werklieden en ambachters Ziedaar 't bewijs dat de overgroote meerderheid onzer werklieden en ambach ters geen vertrouwen stellen in de libera len die voor hen nooit iets goeds deden, in da socialisten die hen uitbuiten door hunne coöperatieven, in de groene helden van Chipka die hen de judasserij aanpre diken. Hoerah Leve onze catholieke anti socialistische werklieden en ambachters 1 Creemboter. Markt van Woensdag 28 October 1903 60 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. De plechtige installatie van den Z. E. Heer Kanunnik Roelandts, als Landdeken en Pastoor van S* Martinus- parochie heeft zondag 11. plaats gehad. Wij zullen zondag de redevoering van den heer Burgemeester, enz. mededeelt n. AALST. De zakkenrollers hebben hier zondag duchtig gewerkt onder de menigte welke was toegestroomd om de installatie van den Z. E. H. Roelandts, bij te wonen. Vooral zakuurwerken, ket tingen in goud en zilver weiden geroofd. Eenige personen waren door 't gedrang hunne ketting kwijt geraakt doch ze zijn terug gevonden en aan hunne eigenaars teruggegeven. J achtc artotjchen J. Van «len Bersli-Jourel. Eene vrouw te Brussel heeft eene nieuwe soort van aftruggelarij uitgevon den. Zij had de verschillige succursalen van het huis Delhaize tot werkterrein uit gekozen. Zij kocht bij voorbeeld aan de deur voor 3 of 4 fr. waren, en ontving van den bediende de betaalkoepons, waar- meê zij dan binnen naar de kas moest gaan. Maar alvorens te betalen kocht zij binnen ook nog voor eenige centiemen en ging dan aan de kas, alleen deze laatste aankoopen betalen. De eerste koepons hield zij achter. Zondag werd zij afge vangen. Eene eeuw geleden. Op 2 No vember aanstaande zal het honderd jaar zijn dat te Brussel Baekelant en zijne bende onthoofd werden. Uit de boeken van den burgerlijken stand blijkt dat de veroordeelden ten getalle waien van 24, waarvan 22 mannen en 2 vrouwen. De overlijdensakten werden opgesteld ten 1 1/a ure 's namiddags, in tegenwoor digheid van twee deurwaarders van het Assisenhof der Leie, die teekenden als ge tuigen met den meier (zooals men dan den burgemeester noemde) citoyen de Pene- randa in zijne hoedanigheid van ambte naar van den burgerlijken stand. Het hoofd der bende, Louis Baekelant, werd den eerste gehalsrecht, eene der vrouwen de laatste. Verscheidene der bandieten waren ge boortig van Sladen tr waren er ook bij van Thourout, Ichtegem, Lendelede, Hooglede, Kortiijk. Voor 't meestendeel was hun ambacht dit van borstelmaker of bezembinder. Een Brusselsche fabriekwerker, Fermont genaamd,verdween in den nacht van 18 op 19 dezer. Den 18 had men hem gezien in gezel schap van twee kameraden, met wien hij zich bedronken had en des nachts rond 1 uur zag men hen alle drie stomdron ken langshenen de vaart van Charleroi. Een onderzoek werd begonnen en men vond de twee vrienden, welke men nu over hunnen kamt raad ondervroeg. De twee dronkaards bekenden dat Fer- mon, in hun gezelschap zijnde, te dicht de helling van de vaart nadtrde en in 't water stuikte. Zij hadden wel gepoogd, hem er uit te halen, maar zij waren zoo danig dronken, dat zij niet meer durfden, en dus maar naar huis gingen, zonder aan iemand van iets te gewagen. Nu ging men aan het dreggen en men vond inderdaad het lijk. De geneesheeren vonden geen teekens van geweld op het lijk. Het is niet raadzaam, te veel aan het klokzeel te hangen, wanneer ergens iemand een groot lot heeft gewonnen dat maakt anderen zinneloos. Te Brussel heeft men Zondagnacht een arme kleer makersgast, die blootsvoets en bloots hoofds, zonder ander kleedsel dan een hemd en een coutillen broek door de straten liep, roepende dat hij het groot lot van 100 millioen gewonnen had, aan gehouden. De geneesheeren hebben den armen millionnair moeten opsluiten. Er is gezegd dat de Maatschappij van Natuurlijke Historie te Gent heel de verzameling van den Dierentuin ging verkoopen. Tot nu toe werd hier omtrent geene beslissing genomen de laatste algemeene vergadering was trouwens niet in getal. J ACHTCARTOECIIEN. .1. Van den Bergh-Jourel. Dertig paarden op hol. Op de Nieuwe wandeling te Gent heerschte Maandag morgend groote opschudding, ten gevolge van een buitengewoon voor val. Tien lanciers, ieder drie paarden lei dend, kwamen door gemelde wandeling. Eensklaps ging een der paarden op hol. De schrik maakte zich van de 29 anderen meester en in razende vaart holden de die ren voort. Een der paarden sprong op eenen man, die eene stootkar voerde. De man werd gekwetst aan het been. Verscheidene lan ciers vielen en een hunner werd met ont wrichten arm opgenomen. Te midden van ijselijke verwarring kon men de paarden tot staan brengen. Er hadden nog erger dingen kunnen gebeu ren. Zaterdag middag is te Roeselaere, een nieuw gebouwd huis ingestort. Ver scheidene personen werden onder de pui- nen begraven, anderen zijn zwaar ge kwetst. Toen men de slachtoffers ophaalde was een hunner, zekere Samyn, reeds een lijk. Men meldt uit Zeeuwsch Vlaan deren Zondag avond is te Sluiskil, ten huize van zijn baas, aangehouden de te Bouc- haute (België) woonachtige landbouwers knecht C. V.die de vorige week, onder doodsbedreiging de dochter van zijn baas had genoodzaakt, hem de plaats aan te wijzen, waar haar vader zijn geld borg. Met het gevonden geld, omtrent 40fr, ram hij de wijk naar België, en wtii sedert door de politie nagegaan, voorhj geval dat hij soms weer op Nederlandse gebied zou komen. En inderdaad, hij wilde de zaak in de plooien zien ie brengen, niaard; policie had van zijn bezoek kennis g« kregen en pikte hem in. Heden woens^ wordt hij naar het huis van bewaring j Middelburg gebracht. Uit Hoei wordt gemeld dat. gezel-volksvertegenwoordiger Hubin, thans in de gevangenis aldaar zijne S3 ondergaat, wegens aanslagen tegen 4 vrijheid van het werk in April aldaar, ondanks het advies van den k heerraad der gevangenis, allerlei vu rechten geniet. Hij moet het kostuum^ gevangenen niet dragen, kan boeken 5 schrijfgerief krijgen, enz. Wij hebb- altijd gedacht dat de socialisten streu voor de afschaffing der voorrechts 't Schijnt dat wij weeral mis zijn. De meesters-glasblazers hebben. Charleroi eene vergadering gehouden s den toestand hunner nijverheid nategm Zij bestudeeren nu het ontwerp, eene trust te vormen van alle Belgische 5!» fabrieken onder bescherming van Be* sche en Fransche banken. Eene commis is gevormd voor het opstellen van ontwerp. Zij denken, op die wijaè grondstoffen goedkooper te krijgen» gemakkelijker de loon- en verkoopprijs te kunnen regelen. Te Houdeng-Aimeries heefteen®; van 70 jaar, Jan-Baptist Pernaes, mm dag avond eene jonge naaister, Log De Tcrbecq genaamd, uit wraak met» geweerschot gedood. Dezen morgei heeft men den moordenaar aan ets boom, 200 meters van de plaats der a daad, verhangen gevonden. Jongelingen van Herinnes zijnZ® dag te Herffelingen in gevecht gew« De landbouwer Claeys heeft een sa in den rug en verscheidene messlaj ontvangen. Hij is overleden, na rij» aanvallers te hebben bekend gemaakt Zijn zeventienjarige zoon bekwam es wonde aan het been er zijn nog scheidene andere gekwetsten. Jachtcartoechen J. Van <len Sterol*-«Jouret Een hevig gevecht heeft op Fransche grens te Goegnies Chiia plaats gehad tusschen douaniers en ta smokkelaars. De eersten zagen een r geladen rijtuig de baan over snellen, voerlieden weigerden stil te houls Daarop schoten de douaniers peerden neer. De smokkelaars antvrod den met revolverschoten, doch een b® ner werd in het been getroffen, Ds werd aangehouden. Het rijtuig dat kilos tabak bevatte, is in beslag genoa Men meldt uit Aarlen Een boerenknecht was verliefd opj meid van de hoeve, op welke hij evens werkzaam was. Het meisje, Jeanne Daru, klaagdet haren meester over den last, die de jca Jozef haar aandeed en deze werd na zijnen dienst ontslagen. Hij wreekte zich door Jeanne, toen daags nadien den stal verliet aan te ui en eenen steek in den hals toe te breng! Daarop liet hij zich door den voorbij denden tram in stukken rijden. Het meisje is in doodsgevaar. Uit Noordwijk-aan-Zee meldt mena de Nieuwe Rott. Courant Maandag avond is hier een treurigp" voorgekomen. Drie jonge zeelieden, i op denzelfden logger gevaren hadè waren zoo op elkander verbitterd, dal een den ander gestoken heeft, zxd spoedig de dood volgde. De verslap P. W. was eenige zoon. De aanleid; is, dat W. den vader van den dader 1 schipper van den logger was, beleed; zou hebben, Schipper v. d. B. en r beide zonen zijn onmiddellijk in vert genomen. De stakingen. Te Rijsel is werk hernomen en daar waar het nogs ligt, zal het spoedig hernomen zijn. Te Armentières hebben de werklis* de spinnerij Dansette het werk hen* de fabriek wordt door de troepen I waakt. De stakers wachten de werkliK af en er heerschte spoedig opgewosi heid. Verscheidene botsingen hadJ plaats. Toen de stakers wilden nató bij het einde van het werk, werdo uiteengejaagd. De patroons weigeren nieuwe cos* sies te doen aan de stakers. Diefstal van 3 millioen frank Belangrijke aanhouding. De Pi sche veiligheid heeft den voornaams dader aangehouden van den diefstal n 3millioen in Italië, waarvoor de BelgiB Veiligheid reeds drie man aanhield. 't Is zekere Francesso Musso. Hij** geknipt in een hotel van de boule« Poissonnière, waar hij zich uitgaf'» den eersten tenor van het opera van F rencië. Hij heeft bekend de voornaamsted* van den diefstal te zijn, maar geweip dc plaats aan te duiden waar de waan verborgen zijn. In zijn bezit vond 28,000 fr., kostbare juweelen en horloge van 2800 fr. weerde. De veiligheid denkt dat, door de tigheid der Italiaansche policie, die geten had oppositie te leggen 5oo.ooo fr. titels in Frankrijk kur verkocht zijn. Musso is ter beschikking gesteld het parket van Casale.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2