De aanstaande zittijd. Op den spoorweg. Openbare Gezondheid. EEN EN ANDER. Stad Aalst. - Werkbeurs. Rechterlijke kronijk AALST. Over 100 jaar. Allerhande nieuws. lijken dag of iets dat van «og minder ge halte is, door te brengen. Hebben wij het waarachtig verlangen om voor die zielen nuttig te zijn, besteden wij dan dien dag op eene andere wijze minst genomen is zulke wijze dien tijd voor hen en voor ons verloren, terwijl wij anders jooveel goed kunnen doen. Laten wij zulk heidensch feestvieren over aan de heidenen van dezen tijd, aan hen die niet gelooven. Vieren wij de gedachtenis onzer overledenen als christenen, als ge- loovigen het zal hun en ook ons tot heil wezen. MEYER. (Handelsblad). Wij kunnen, nu de gemeentekiezingen achter den rug zijn, wel eens over den aanstaanden Kamerzittijd spreken. Im mers, met de sectievergaderingen zijn de parlementaire werkzaamheden begonnen. De begrootingen van spoorwegen en van binnenlandsche zaken zijn reeds onder zocht en de verslagen zullen neêrgelegd worden bij de opening der Kamer. Indien de oppositie geen stokken in 't wiel steekt en indien niets onverwachts gebeurt, is het met de bespreking dezer begrootingen door onze honorabelen hunne werkzaamheden zullen beginnen. Het is te wenschen dat die discussies niet van lengte zullen getrokken worden en men ons niet veroordeelen zal twintig redevoeringen te aanhooren, in den zelf den vorm gegoten, met twintig weerleg gingen, waar er ééne ruim voldoende zou zijn. Maar.... dat zijn wenschen wier ver- wezentlijking letterlijk boven het moge lijke mag geacht worden. En zoo zullen we ons misschien geluk kig mogen achten wanneer,vóór de Kerst- misvacantie, de begrooting van binnen landsche zaken, de wet op het contingent en de begrooting van dotaties uit den weg zullen geruimd zijn. Men mag voorzien dat de parlemen taire zittijd vroeg zal afloopen,waarschijn lijk in Mei, omdat er toekomend jaar wetgevende kiezingen plaats hebben. Wat zal men nu in de Kamer doen tusschen Januari en Mei De bespreking der andere begrootingen zal waarschijnlijk den besten tijd der Kamer innemen, terwijl de Senaat zich ongetwijfeld zal bezighouden met de wet op de vergoeding van arbeidsongevallen. Het is dus bijna zeker dat men de bespreking van belangrijke vraagpunten, als de wet op de Zondagrust, niet zal kunnen aanvangen en dat men zich be palen zal bij minder belangrijke kwesties, over dewelke de meening minder ver deeld is, als het wetsontwerp Woeste op de zedelooze gezangen, hetwelk, door den Senaat teruggezonden, eene defini tieve stemming wacht. M. Vandervelde gaf reeds zijn voor nemen te kennen, van opnieuw de kwes tie der kieswetten voor de Kamer te bren gen en op dit terrein zal hij overeen komen met zijnen vriend Daens. Vander velde zette reeds zijne partijgangers aan, de openbare denkwijze hierover in woe ling te brengen. Zal hij zijne droomen verwezenlijken, door dezelfde taktiek te gebruiken als in Apiil 1902 1 Men mag er aan twijfelen en alles zal zich bepalen met afgezaagde redevoe- ringenover over het A. S. Het zal toch nog te veel zijn, voor het goed van stapel loopen der werkzaam heden van de Kamer. Onze liberale gazetten hebben, ofschoon het ministerie van spoorwegen in hun oog niets goeds kan doen, toch nu en dan eenen aanval van rechtzinnigheid, die hen soms dingen doet zeggen, welke hen bij wijlen onwillens ontsnappen. Zoo waar is het, dat olie boven drijft. Bij voorbeeld La Gazette, die dezer dagen schreef Een cijfer, dat een gedacht kan ge ven van de overgroote beweging op een zoo moeilijk te besturen spoorwegnet als het onze, is het volgende Er zijn elk jaar in ons land vijfmillioen koopwaren- wagons te leveren aan particulieren. En verder 1 Meer dan 127 millioen reizigers heb ben niet gevreesd, verleden jaar plaats te nemen in de wagons van den Staat. Die 127 millioen menschen hebben daar voor meer dan 70 millioen franks betaald. De afstand van elke reis was 22,40 kilometers en de gemiddelde ontvangst 55 centiemen. n Dit kan in 't begin verwonderen, maar men moet aanmerken dat veel werk lieden aan zeer lagen prijs reizen. Maar toch zal het minste ongelukske de schuld zijn van de slechte inrichting onzer clericale spoorwegen. Aanwerving. In November igo3, wordt een wedstrijd uitgeschreven voor de aanneming van 124 hulpklerken, te verdeelen onder de takken van beheer der Spoorwegen en der Posterijen. Jongelieden, die de voorwaarden van toelating tot dien wedstrijd verlangen te kennen, gelieven de berichten te lezen, die in de spoorwegstaties en in de post en telegraafkantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uiterlijk op 10 November igo3 in de bureelen van het departement toekomen. STAD V KIST. De Burgemeester der Stad Aelst, Overwegende dat in het belang der Openbare Gezondheid het allernoodzake lijkst is de strenge naleving van al de schikkingen der stedelijke politieregle- menten betrekkelijk het onderhoud en de reiniging der beerputten te vergen Overwegende dat nalatigheid in de ge regelde kuisching der putten aanleiding kan geven tot besmettelijke ziekten Gelet op de stedelijke politieverorde ningen Op de wetten van 14 December 1789, 16-24 Augusti 1790 en ig-22 Juli 1791 op art. 90 der Gemeentewet Gezien het verslag der plaatselijke Geneeskundige Commissie BESLUIT i° Al de bewoonde gebouwen binnen de stad zullen bezocht worden door eenen ambtenaar van politie, dewelke zal nazien of de toestand der beerputten en water putten voldoet aan de vereischten der stedelijks politiereglementen. 20. In geval eenige nalatigheid of eeni- ge overtreding bestatigd wordt, zal hiervan kennis gegeven worden aan den verant woordelijken persoon, hetzij bewoner, hetzij eigenaar. Deze zal gehouden wezen onmiddelijk aan het verzoek der politie, mondelings of schriftelijk geuit te vol doen. 3°. Wanneer weigering, verzuimenis of tegenstand zal bestatigd wezen bij eenen eigenaar of huisbewoner, zal boven de politiestraffen dewelke zullen toegepast worden, het vereischte werk ambthalve door het Stadsbestuur uitgevoerd worden, ten koste van den ingebrek geblevene, in gevolge de bepalingen van de stedelijke politieverordeningen. Aldus gedaan te Aelst ten Stadhuize, den 28 October igo3. De Burgemeester, M. L. Gheeraerdts. In hoeveel tijd kan men de korrels tellen, die een liter koren inhoudt Een beenhouwer van Contich deed liet in 5 ure 32 minuten. De wedding waarvoor hij dit werk aan ging, gaf hem6 uren tijd. Hij won ze dus. Wil men nu ook weten hoeveel korrels die maat bevat Het is bijzaak, maar 't is toch wel aardig om te weten. 34,669 't Is verbazend. De zeven tegenwedders hebben zijn werk gecontroleerd en een apotheker heeft bij middel van zijne schaal, waar mede hij drie hoopkens van 100 nawoog, slechts een verschil van 1 korrel kunnen vaststellen. Wie het niet gelooft kan het natellen de avonden worden reeds lang en 't is een verzet gelijk een ander. M WOESTE is Dijnsdag naar 's Gra- venhage vertrokken, om de belangen van onze landgenooten in Venezuela te ver dedigen. De bespreking dier kwestie zal denke lijk nog al lang duren en het is dus zeer waarschijnlijk dat M. Woeste niet terug te Brussel zal zijn bij de opening der Kamer. Voor onze muziekmaatschappijen. De koninklijke fanfaren Phalange artistique de Bruxelles richt den 18 en 19 Juli 1904 een wedstrijd in, ter gelegen heid van haar 25 jarig bestaan. De eere-afdeeling voor fanfaren heeft een prijs van 3ooo en een van 1000 fr. De andere afdeelingen prijzen van 1000, 400, 3oo, 200 fr. en minder. Voor harmoniemaatschappijen dezelfde prijzen. De maatschappij schijnt er niet aan te houden, maatschappijen uit het Vlaamsche land te ontvangen, want zij zond ons tot nu toe uitsluitend Franschemeedeelingen. Haar adres is, voor degenen, die meer inlichtingen verlangen Montagne aux Herbes Potagères, 2-4 (Grand Café Universel), Brussel. De bond tot verdediging van Bel gische belangen in den vreemde ziet dag aan dag het aantal toetreders vei- grooten. Onder de laatste ingekomen vermeldt men de handelskamer van de omschrij ving Dendermonde, het Koninklijk Bel gisch Zeemanskollegie, de Koninklijke Maatschappij van Belgische Melknijver- heid, het Belgisch Verbond van Pluim veekweekers, de Maatschappij van Oud studenten van 't Landbouwgesticht te Leuven, de Maatschappij tot verbetering van het trekhonden ras, het Landbouw- syndicaat van Entre-Sambre-et-Meuse, de Belgische Boerenbond, de Maatschappij der Ingenieurs, gekomen uit de hooge- school van Brussel, de Association des Coloniaux van België, enz. De standregelen van den Bond' zijn Zaterdag opgemaakt, zoodat de werking op praktisch terrein zal kunnen aanvang nemen. De twee eerste zaken, waarmeê de Bond zich bemoeien wil, zijn de Engelsche vitterijen tegen den Congo- Vrijstaat en de bestendige drijvende ten toonstelling van Belgische producten. Weervoorspellingen voor Novem ber. Ziehier hoe Capré het weer in November voorspelt Van 1 tot 10 barometrische daling op de Middellandsche Zee, Spanje en Italië tot den 8 slecht weer in de Middellandsche Zee. Op 5 en 6 November sterke rijzing in Midden-Europa. Schoon, helder en koud weer, van 6 tot 10 daling in onze streek. Van 1© tot 24 November schoon weer, in onze streken zet het schoone weer zich rond den 14 definitief in. Van 24 November tot einde der maand gevoelige daling slecht weer, regen en sneeuw. Ijzermijnen in onze buurt. Zullen de noordelijke provincies van ons land, de zuidelijke teenemaal de concurrentie gaan leveren Limburg en ook de pro vincie Antwerpen ontginnen reeds kolen en nu is men dicht bij Stabroeck, op het grondgebied der gemeente Cappellen (streek Verbrande Stee), volop bezig ijzer erts op te graven. Eene Duitsche maat schappij doet de uitbating. Aan den halt van den tram liggen reeds overgroote klompen erts, 4 a 5oo,ooo kilos zullen vooreerst worden opgegraven, per tram naar Lillo (haven) gezonden en aldaar op Rijnbooten voorDuitschland ingescheept. Het schijnt dat er in de omstreken tus schen de gemeenten Capellen, Hoevenen en Stabroeck veel ijzererts in den grond zit. (En terwijl dit erts naar Duitschland wordt gebracht halen onze ijzerfabrieken hun erts uit Zweden en uit Spanje. (Red.) Worden gevraagd i° Een goede kleermakersgast 20 Een smeder, halve gast3° Een kruideniers- gast van i5 tot 16 jaren. Vragen werk. i° Een magazijnier 20 Een kruide- niersgast 3° Een voerman 40 Eene dienstmeid 5° Fabriekwerkers en looners. NF P. S. De werklieden of oudwerk lieden geboren in i838 of vroeger die vermeenen recht te hebben tot het ouder domspensioen, worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard worden ten bureele der Werkbeurs, van 9 tot 11 uren 's morgens, te rekenen van Dijnsdag 3 November tot 31 December. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene gen meer aangenomen worden. Werkman tegen fabrikant. De vrouw van eenen Gentschen socialist had een proces ingespannen tegen de beheer ders van 't fabriek Lousbergs J., E., Jan en K. de Hemptinne, baron V. Casier en Bauwens, deze laatste bediende van 't fabriek. Walgrave beweert dat er 8 jaar gedu rende welke zijne vrouw (thans overleden) is werkzaam geweest in 't fabriek, afhou dingen van 10 °/o op haar loon gepleegd zijn. Hij vraagt de afgehouden loonen terug zij beloopen 400 fr. Volgens verklaringen van Borst, fa- briekbestierder, werden in 1880 de meca- nieken verbeterd. De loonen werden met 10 verminderd, maar anderzijds won nen de werklieden meer, omdat zij met de nieuwe mecanieken meer konden voort brengen. Men is voortgegaan, die vermin derde loonen te betalen. Dat is geen achterhouding van loon. Volgens het Openbaar Ministerie was de wet van 16 Augusti 1887 niet toepas selijk. Er is eene lponsvermindering ge weest, geen loonaftrok. De rechtbank moet niet oordeelen naar den vorm, maar naar den grond der zaak. De rechtbank heeft dan ook al de be tichten vrijgesproken. Vooruit, dit vonnis meédeelende zegt Deze uitspraak heeft ons niet het minst verwonderd. Hoe zouden de uit buiters de uitbuiters gaan straffen ook. o Creemboter. Markt van Woensdag 4 October igo3 5o kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,ootot 0,00 per kil. Onthoofding der 23 leden van de V Bende van Baekeland Maandag, 2 November, was het juist 100 jaar geleden dat de 23 leden der u Bende van Baekeland, op de Groote- Markt te Brugge, gehalsrecht werden. Het was op Allerzielendag, eenen Maandag van het jaar i8o3. Sedert twee dagen was er afgekondigd, dat de moordenaarsbende dien dag de straf der guillotien moest ondergaan, en die tijding, geheel Vlaanderen rondge strooid, had nieuwsgierigen doen toe- stroomen van meer dan tien uren in den omtrek. Het schavot was opgericht op een twaalftal stappen van de herberg het Gouden Mandeken. De strafuitvoering moest om 12 ure plaats hebben. Doch het werd later en de moordenaars waren nog altijd binnen de gevangenis. Daar kon men met eenigen der woeste kerels geen weg. Zij wilden zich niet.laten binden. Baekeland zelve was uitnemend ge dwee. Hij liet zich zonder tegenstand de hadden op den rug binden. Een priester, altijd rond de gevange nen, vreezende dat de moordenaars op 't laatste oogenblik hunnen moed zouden verliezen, bad en smeekte om ze te beda ren, maar hij moest het ook opgeven. Hij fluriterde een woord in het oor van den beul en vertrok een stond later. Eenige oogenblikken later keerde de priester, vergezeld van Baekeland, die niet meer gebonden was, in de cel terug. De rooverhoofdman ging tot de onwil- ligen en zegde Toe mannen, op 't laatst uwe zaken niet verbroddelen. Laat de gendarmen hun werk doen. Dan greep hij zelf hunne vuisten vast, deed de ketens los, wrong hunne armen op den rug en hield ze gesloten, totdat de mannen gebonden waren. Die omstandigheid verlengde omtrent eene uur het leven der moordenaars. De veroordeelden werden op vier karren naar de Groote Markt gebracht. De prie ster daalde eerst van de eerste kar de moordenaars volgden en gingen één voor één plaats nemen op drie-en-twintig korte strooi bussels, rond de guillotien, geschikt om hun tot zitplaats te dienen. Bouquin, de beul, gaf een teeken. Zijn knecht daalde de trappen van het schavot af en nam de naastbijzijnde der veroor deelden bij den schouder. Het was een jong meisje, Francisca Homez, van Pitthem, bleek en verma gerd, snikkend en huilende. Zij ging gewillig mee, ondersteund door den priester en den beulsknecht. Boven gekomen kuste zij het kruisbeeld en werd op de plank gebonden. Het mes viel. Het hoofd rolde in eene verdokene plaats en het lijf door eene valdeur buiten het zicht der menigte. Een ander werd opgehaald en op de zelfde manier gebonden en onthoofd, tot tien achtereen. De elfde, Sander Danneel, misschien de sterkste man der bende, snokte zich op het schavot los uit de handen der beu len. De priester bad om de liefde Gods en sprak met zooveel aandoening totdat Sander overkwam en zich liet binden op de plank. Op het oogenblik dat het mes viel gaf hij nog eenen geweldigen snok. Het hoofd rolde tot op de straatsteenen De dertiende was Baekeland. Mét vas ten stap ging hij naar het schavot. De beul ging nevens hem, doch ondersteunde hem niet. De priester wachtte hem boven. Hij kuste eerst met liefde het Kruisbeeld en sprak een woord tot den priester, die onmiddellijk de handen uitstrekte om stilzwijgendheid te vragen. Baekeland vroeg daarop vergiffenis aan het volk van Vlaanderen en ook dat men zou willen bidden voor de zielerust der moordenaars. Zwicht u van ontucht en ledigheid, zegde hij, zij hebben mij zoover gebracht. Vaarwel, tot in der eeuwigheid Hij zweeg en keerde zich naar den priester die hem nog eens het Kruis aan bood. De beulen lieten den rooverhoofd man begaan en deze ziende dat niemand aan hem kwam legde zich neêr op de plank niemand deed de riemen vast zooals bij de andere moordenaars. Het mes vloog neer... de eeuwigheid was voor Baekeland begonnen De twee laatsten waren Styn Vorme- zeele en Jan Colbert, van Roeselare. Zij klommen te zamen op het schavot. Vooraleer Colbert gebonden werd on der het mes zegde hij tot zijnen stadge noot Styn, tot seffens, niet waar In de eeuwigheid In de eeuwigheid, antwoordde deze laatste. Een oogenblik later was alles gedaan en de samenleving gewroken... Geen enkel gerucht hoorde men meer dan het weggaan der nieuwsgierigen allen waren als van de hand Gods gesla gen, en die duizende menschen, voldaan en treurend, gingen langzaam weg om het vreeselijke schouwspel aan hunne ken nissen te gaan vertellen. Niet minder dan 33 leden der benden werden gevangen genomen. Het proces begon den 3 Augusti i8o3 en duurde 12 dagen. Er werden 56g vragen gesteld aan den jury. De beraadslaging duurde veertien uren, van 's morgends 6 uren tot 8 uren des avonds. Vijf beschuldigden werden vrijgespro ken, vijf verwezen tot de ij zeis en het brandmerk en 23 tot de dood. (Fondsenblad.) Stoutmoedige diefstal. Vrijdag avond kwam een vreemdeling in den winkel van M. J. Heirwegh, Beneden straat, te Wetteren. Daar hij floot zooals de postbode gewoon is zulks te doen, dacht de meid dat het deze laatste was, en was niet haastig om te gaan zien. Ein delijk ging zij tot in den winkel en zag er den vreemdeling, die voor 5 centiemen vijgen vroeg, waarna hij veinsde heen te gaan en de meid binnentrad. Toen zij eenigen tijd later geld uit de schuif van den toog wilde nemen om een brood te halen, zag zij dat de schuif met de ontvangst van den dag, omtren, 3o fr. verdwenen was. Wanneer, een uur daarna, de huisheer binnenkwam, vertelde men hem het ge beurde en deze rondziende, stelde vast dat zijn rijwiel, dat in den winkel had gestaan, insgelijks verdwenen was. De dieven moeten met twee geweest zijn en zijn ongemerkt met hunnen dub belen buit kunnen vertrekken. Vreeselijk geneverdrama. ZOON DIE, ZIJNEN VADER OPHANGT. huisgezin D., varkenskooplieden, tt J tenhulle, arrondissement Gent, 1 uit vader, moeder en eenen zoon, g aan den drank over. Vandaar gedurige twisten in hn* op den koop toe de boerderij en den 1 del deden achteruit gaan. In deze twisten waren het sttri moeder en den zoon, die samen tegej vader opstonden. Verleden jaar had de vader reedj klacht ingediend, voor mishandel!; waarvan hij tijdens zijnen slaap hetri offer was geweest. De zoon had hec op het hoofd geslagen, zoodat hef[ tegen den muur spatte. De zaakhac 1 gevolg, omdat de zoon beloofden; beteren. De toestand beterde daarom niet Nu sedert vier weken liepen det; de moeder en de zoon voortduren; berg in herberg uit. Verleden week verkocht de vadtt veers en 't huis komende, wilde ij geld bij eenen gebuur in bewaring gen. De zoon ontmoette hem en 01 ontstond een twist. Daarop seis vader en zoon en beiden gingen vj herbergen afloopen, de vader alls zoon in gezelschap van de moedtr. Deze laatsten kwamen rond S 't huis, en gingen onmiddelijk nar: Een half uur later kwam de zi kamer zijner ouders vragen ofvade 't huis was. Op het bevestigend arti van de moeder ging de zoon weêri doch om eenige minuten later ter; keeren met eenen strop, dien hij; slapenden vader over het hoofd ui Met de koord sleepte hij dene? het bed, door de kamer, tot bened» den trap. Daar stak hij eene U en maakte vervolgens de koord ra eenen dwarsbalk, en trok den v» zoodat hij met de voeten den gTorii raakte. Daarop ging de moordenaar bij eenen gebuur, dat zijn vader e verhangen doch de gebuur, niet® zich in die huiselijke twisten te a weigerdemeê te gaan, maar hij ba met den zoon naar den veldwach de zaak aan hem te vertellen. De veldwachter vroeg den zooat de koord had doorgesneden. Neen, zegde hij, *t was toch daarbij ik had geen mes. De veldwachter snelde naar ia en bevond det de gehangene n was. Hij stelde alles in 't werka leven in den gehangene heropten doch vruchteloos. De veldwachter merkte op daté: bloed verloor door de ooren en da en maakte den burgemeester «2 kend. Deze verwittigde het pars den moordenaar deed aanhouden. De zoon heeft, door vragen nauw gebracht, volledige bekent! gedaan. De vermoorde was 61 jaar oud, Verleden week is te Schaaike telefoondraad gebroken en op e leiddraad van den tram gevalle, kortsluiting ontstond. OnmiddeÜji eene groote vlam, wel drie meten uit den draad. Twee voorbijgang! dan door den telefoondraad getra kregen eenen vreeselijken schok, l er gelukkiglijk zonder verder letï komen. De werklieden van den tra ben spoedig de noodige maatregels men om verdere ongelukken tej men. Sedert twee jaar verdwenen: ren op onverklaarbare wijze, inde dienst, brieven met weerden, zoai het bestuur of de politie kon or~ waar deze bleven. Doch de vem vielen onlangs op eenen brieves in wiens woning men ten slotte ta zoeking deed. En men ontdekte tri en boekskens van de spaarkas, ei bewijzen zijner plichtigheid. De lijke bediende werd aangehouden bekende zijne schuld. Op den weg van Spa rail paard op den loop. Het volgé automobielrijder, die, om te beis het paard, welke in eene kar gei was, in zijnen teuf-teuf zou springe machien sneller en sneller deed lijs hij weldra 5o kilometers per b altijd gevolgd door het hollende Op zeker oogenblik was het geur daar eene kudde verkens naast liep. Moesteen dezer dieren in A komen, dan was eene ramp onK lijk. Eindelijk bleef het paard as moedige boeren konden het ten sk heel tot staan brengen, zonder ongelukken gebeurden. Een Rus, wonende te 1 moette in de stad drie juffrouwfc trakteerde haar met eenige i' champagne. Een ander persooc binnen, zocht twist met den Rü kwam tot vechten. Maar tijdens a steling was hij ontlast van z|w ter waarde van 5oo fr. en van aj:- feuille, inhoudende twee kredi&j van 1000 fr. elk i5oo fr. in k' kens en twee Russische titels nri ieder, 't Hoeft niet gezegd te wor de drie vrouwen toevallige kas met den Rus, gezworene kameraa ren met den 11 feestverstoorder. meisjes zijn reeds aangehouden; <fe zoeker wordt nu ook opgezocht. Te Hal is bij den ontvar; registratie, M. Seysse, een be=r diefstal van zilverwerk, kunstvooi* enz. gepleegd. De familie van a vanger, die op de boven verdiept heeft niets gehoord.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2