Zondag 22 November 1903 30*" Jaar 5S88. Hij zegeviert! 3 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst 31 GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. De Godsdienst. OM ZES MILLIOEN W En de Kerk En de Priesters TEN STRIJDE Zondagrust. De afschaffing der rechten op de koffie DE DENDERBOD E Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaai Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en rrijd»g in den voormiddag. Voor de adrertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 21 NOVEMBER igo3. Wie een abonnement neemt aan DE DEN- DERBODE voor 't jaar 1904 ont vangt het blad van heden tot nieuw jaar KOSTELOOS. 0 De Denderbode geeft wekelijks een boeiend bijvoegsel-mengelwerk, welk op het einde een schoon boek deel vormt. Wij raden dus onze lezers ten zeer ste aan dit bijvoegsel zorgvuldig bijeen te houden. De nieuwe abonnenten kunnen de reeds verschenen nummers van ons mengelwerk bekomen tegen 2 centie men p~r n -vering. De abonnementprijs wordt vooraf betaald. Men kan zich abonneeren aan De Denderbcde op al de postbureelén van het land. Wij moeten thans bewijzen dat de libe ralen te welker eere de heer Da ens zijn zegelied zong, hardnekkige vijanden van den Godsdienst zijn. Hier zijn wij bijzon der in ons schik, want de bewijsstukken zijn overvloedig, zoo talrijk dat er in folios zijn te vullen daar eiken dag nieuwe texten aanbrengt. Neemt inderdaad gelijk welk geuzenblad en gij zult vinden dat de haat tegen den Godsdienst scheerdraad en inslag is van bijna al de hoofdartikelen en dat hij zelf in de kleine politieke nieuwjes, in allerhande nieuws zelf is geslopen. Tot 1890, wij herhalen het is de kwestie opgelost door den pennetwist van den heer Dacns zelf, want hij kan nu toch niet loochenen wat hij tot dan toe wekelijks in zijn Land en in zijn Werkman afkon digde. Alhoewel de heer Daens niet nauw met de waarheid inzit, toch zal hij de schaamteloosheid zoo ver niet drijven zijn woord van vroeger in te trekken. Laat ons thans de aanhalingen spre ken De Réforme van 29 Oct. 1902 schrijft De socialisten hebben belang, lijk AL DE PARTIJEN DIE ALS GRONDSLAG EN ALS WAARBORG DE VRIJDENKERIJ HEBBEN, het clenkalism te bevechten. Nu wij zoeken te vergeefs hoe men op voordeelige wijze tegen het clerikalism kan strijden, zonder terzelfderiijd de vooroordtelen, de super stitie, de godsdienstige dogmas die als de vetaarde en het mest zijn (sic van het clerikalism te lijve te gaan En verder in hetzelfde artikelEr zijn geene twee middelen om met gevolg den clerikalen vijand te bevechten, er is 77" Vervolg. Maar luister naar mij, dan weet gij het, hernam Flick ongeduldig wat dui vel, als gij mij in de rede valt, dan ver spillen wij den tijd. Gij hebt... Ik had juist mej. Gisèle ontvoerd, ja, wat zou dat Zijt gij krankzinnig of drijft gij den spot met mij Moet ik het u nu in al zijne kleuren vertellen Daar is nu geentn lijd voor en wat zoudt gij er ook aan hebben? hernam Flick, terwijl hij de schouders ophaalde. Ik heb er een slaapmiddel en eene ladder bij gebruikt. Eene ladder Ja, natuurlijk maar laat mij dan toch aan het woord, want ik zeg u dat de minuten geteld zijn. Dus ik was in het park, met het meisje... Dezen nacht Dezen nacht en ik verzeker u, dat ik in het geheel niet op mijn gemak was. Wat moest ik met haar beginnen, waar zou ik haar laten Gelukkig was uw broe der daar ook... Olivier Ja, natuurlijk ik put mij al een kwartier lang uit, om u dat aan het ver maar een openlijk met de Kerk af breken. Het Laatste Nieuws van 1 Juli 1902. Artikel:Botermelk liberalisme, i® blad. ie Kol. Weest maar lijdzaam en verduldig liberalen laat de zwarte bende maar met rustroert niet aan het geloof, den godsdienst «efent u in het botermelk- liberalism, laat de makelaars in gods dienst vrij spel, ge zult van eene vrome reis te huis komen, n En verders zegt hij dat de catholieken strijden tegen ons liberalen, tegen allen die durven denken en onderzoeken, en niet blindelings gelooven aan de room- sche fabelleer en hare belachelijke, zieke en onzedelijke kluchtvertoonin- gen, met den naam van godsdienst gedoopt. En verder voegt de schrijver erbij (i De natuurwetenschap is de eenige ware Godgeleerdheid. Nu een complimentje nog uit Le Journal de Gand. Wij vinden het bij onzen confrater van Oudenaarde van 5 1 1902 a Onze ware strijd moet de aanval zijn van het catholicismus. 't En is niet ge noeg dat de priester in de Kerk blijft 't is de Kerk zelve die wij moeten aan vallen. Het kwaad ligt in het catholicis mus of beter gezegd, het kwaad bestaat in allen welkdanigen veropenbaarden Godsdienst. Zij ook hebben natuurlijk hunne beurt. Hoort maar De Réforme van 21 Juni schrijft Voor ons is het voldoende dat M. Homais (de verpersoonlijking van den priesterhater in een roman van Fiaubert) gezond verstand hebbe en hij heeft er. M. Homais heeft gezegd Weg met de PASTOORS EN HIJ HEEFT GELIJK. Flaubert zou hem om dit goede woord vergiffenis hebben moeten schenken. Wij noodigen al onze tijdgenooten uit die missing te herstellen. Dekdergalm van 26 Februari 1893 schrijft 0 De Kerk is de machtigste hinderpaal tegen de ontvoogding der volkeren, de Kerk verstompt de geesten en onderdrukt de gewetens. Den 1 Februari 1898 herhaalt La Chro- nique de bepaling der geuzerij vroeger door MDaens gegeven Het libera lism IS DE VRIJDENKERIJ OF HET IS NIETS. Wij behoeven niet verder aan te drin gen. Evenals vroeger huilt de geuzerij Weg met de priesters, weg met den Godsdienst I stand te brengen. Toen heb ik het meisje aan hem overgegeven, een ruil waar zij niets op tegen had, dat verzeker ik u. Hij nam haar mee, en goede reis Wat, goede reis riep Jacques ont steld uil. Verduiveld, hij kan zich beter met haar uit de voeten maken dan ik, hernam Flick. Jacques streek met de hand over het hoofd en trachtte zijne gedachten bij elkaar te houden. Komaan, zegde hij, gij spreekt toch wel in ernst. Zie ik er dan uit als iemand, die grappen maakt Neen. Dus mijn broeder heeft Gi sèle mtêgenouieu Juist. Waarheen Dat kwam ik u vragen. Jacques haalde moedeloos de schouders op. Hetgeen Flick hem vertelde,kwam hem zoo raadselachtig, zoo verward, zoo on waarschijnlijk voor, dat hij het ternauwer nood begreep. Luister nu verder 1 riep de inspec teur van politie. Sorandal zet hen na, dat is de zaak. O hij is slim, dat moet ik erkennen. Ik had erop gerekend, dat, wanneer hij zou vernemen dat zijne aan staande verdwenen was, hij vuur en vlam zou zijn geworden, zijn mond vooibij gepraat zou hebben, en ik loerde op het eerste onvoorzichtige woord, om hem bij Wat denken de Aalstersche geuzen In die melodievoor den heer Daens! want hij is gelukkig en tevreden om dat de geuzen, de godhaters winnen zijn de Aalstersche geuzen gewis niet de kleinere zangers. Zij zouden zelfs een rol willen spelen niettegenstaande zij zich gedwongen vin den stil te blijven want zij moeten een masker opzetten. Laat ons echter eens zien Dendergalm beveelt zich in de gunst zijner lezers Dendergalm stond im mer in de bres bij 't bestormen van BIJGELOOF EN VERKWEZELING VAN 'T VOLK (i 12 I9OI). Ons Geloof is dus bijgeloof Hij gaat voort 1 De Dendergalm zal blijven wat hij was (dus, heer Daens, zijn het de geuzen niet die veran derd zijn) het orgaan van al de liberalen ZONDER ONDERSCHEID, DE VERDEDIGER Van al de liberale grondbeginsels en van HET LIBERAAL PROGRAMMA 1 H (1-I2-I9OI) Nu eenige punten uit die liberale grondbeginsels Dendergalm van i5 Juli 1900 schrijft Het bovennatuurlijke bestaat niet en KAN NIET BESTAAN of er zou geene natuur meer wezen. Hier woidt Gods bestaan geloochend dien Dendergalm vroeger blasphemee- rend als een wreedaard had bestem peld en waarvan hij beweerd had dat zijne plaats in de hel waa. als eene hel bestond Indien God bestaat kan het bovenna tuurlijke plaats hebben want God is Almachtig, Nu zegt Dendergalm het bovennatuurlijke KAN niet bestaan. Dus is God niet. Ehw-el, heer Daens, gij zingt ter eere van godhaters: Dendergalm zal niet beweren dat hij welwillende gevoelens koestert nopens de Kerk en de priesters. Met alle soorten van schelmstukken heeft hij de Kerk beschul digd zelfs was hij het die Jeanne d'Arc tot den brandstapel heeft veroordeeld 1 De priesters Hij heeft gewenscht ze aan de deur van het land te kunnen zétten 1 Pergameni heeft hij toegejuicht toen deze schreef Boet, gevang, ver banning zijn wettelijke middelen, waarom ze niet op de catholieken toegepast Liberalism is dus haat tegen den Gods dienst, haat tegen de Kerk, haat tegen de Priesters, niet alleen voor de sectarissen van Brussel, Gent of Luik maar voor de partijgangers van Aalst want in Alles en voor alles zullen zij liberaal werk ver richten, dat is zielen ontrukken aan het catholieke Geloof I M. Daens, hij die zegt christene, geloo- vige te zijn, hij strijdt ten voordeele van zulke mannen die zulk een slecht werk verrichten. Is hij dus geen verrader aan de goede zaak Hij heeft de catholieke den kraag te vatten, maar ja, goeden mor gen, hij heeft zijne tegenwooidighei 1 van geest geene seconde verloren, de schelm. Met eene kalmte en vastbera- heid, waar ik mijnen hoed voor afneem, heeft hij al zijne maatregelen genomen, dat er zoo min mogelijk opzien zou ge baard worden, en ik heb voor den keizer van China gewerkt. Op het oogenblik zit bij mij op de hielen, hij zoekt uwen broe der om hem Gisèle af te nemen. Groote God 1 Hebt gij nu alles goed verstaan, hernam Flick met een zucht van verlich ting. dat spijt mij niet. Wat Jacques er van verstaan had, was alleen, dat Gisèle door Flick en Olivier ontvoerd was en dat Sorandal hen op de hielen zat. De gedachte aan het gevaar, waarin zijn jongere broeder verkeerde, deed hem sidderen. Ik dank u dat gij mij gewaarschuwd hebt, stamelde hij. Och, voor bedanken hebt gij later nog wel den tijd. Kunt gij niet gissen waar uw broeder is heengegaan Neen. Weet gij zeker dat hij niet thuis is Ik zeg u dat ik er juist geweest ben. De portierster heeft het mij stellig ver zekerd. Ja, trouwens het spreekt ook van zelf, dat hij niet naar huis is g- gaan, daar zou men hem te gemakkelijk kunnen vin den. Hij verbergt zich voor iedereen, zelfs Partij, hij die den Godsdienst verdedigt, bevochten ten voordeele van hen die alle godsdienstzin in het hert der volkeren willen uitdooven. Hij is in zijn helsch werk gelukt,hij heeft evenals Judas zijnen Meester aan zijne vijanden ovi-rgeleverd voor eenige zilverlingen. Zijn eigen par tij liet hij in den steek om te kunnen werken aan den triomf van vrijden kers, voor hen die zeggen Wij spot ten met DEN HEMEL (Dendergalm!) Hij heeft zijne parlijgangers gevoerd in het hol der wolven, hen gebracht op den weg van het kwaad. Het slechte voorbeeld is aanstekelijk; gij hebt verraad gepleegd, gij hebt den Judas gespeeld. Op hunne beuit, heer Daens, zullen zij u verlaten in de schande van uwe verraderij. Gij hebt ze op den slibberigen weg van den afgrond gezet en zij zullen er in te neer komen Van over 56 jaar staat De Denderbode op de bres voor de verdediging der be langen onzer catholieke Partij in 't Arron dissement Aalst. Sedert zijn menigvuldige confraters ons komen bijstaan in die edele taak. Bene vens Aalst, tellen Geeraardsbergen, Ni- noveen Sottegem kloekmoedige catholieke weekbladen. Zij verdedigen in volle vrijheid het cati olieke Vaandel, en wij hebben noch de zending, noch de goesting van hun lessen te geven. Nochtans zal men het niet onwel opne men zoo De Denderbode, in zijne hoeda nigheid van Nestor der catholieke druk pers in het land van Aalst, in korte woorden wijst op de ongepastheid en het gevaar van polemieken tusschen catho lieke confraters van het Arrondissement. Wat wij bijzonder moeten afkeuren is een pennetwist die voor gevolg kan heb ben nijd of wrijving te doen ontstaan tusschen de verschillige Steden of Kan tons, ofwel nog, die onaangename verge lijkingen maakt tusschen de strijders van dit of geen deel van 't Arrondissement en die ongepaste verdenkingen doet oprijzen aangaande het Bestuur onzer Partij. Overigens over pas eenige weken ver- eenigden zich de vrienden van gansch 't Arrondissement te Ninove om inden Heer VanVreckem,benevens den Senator, ook den Voorzitter van de catholieke Arrondissements-Associatie te vieren, en wij denken dat het in het gedacht van niemand is gekomen de wijsheid der standregelen onzer kiesvereeniging, hun ne volksgezindheid en vrijheid in kwestie te stellen, wat men ook moge denken van een paar betreurenswaardige uitdruk kingen, of zoo men beter wil, van zekere steentjes welk een onzer beste con fraters het in een oogenblik van haast naar het hoofd van een anderen confrater c gegooid heeft. Wij denken dat wij beter te doen voor mij, want hij weet wel, de ongeluk kige, dat ik zijn gedrag streng afgekeurd zou hebben. Och, zegde de politieman, die ver liefdejongens, dat weet ge ook wel, daar valt nu eenmaal niet meê te redeneeren. Wat zult gij nu doen Jacques bedacht zich een weinig en antwoordde toen ernstig Er zijn groote onheilen te duchten. Gij, mijnheer, door Gisèle te ontvoeren, en mijn broeder, door erin toe te stem men. daaraan meéplichtig te zijn, gij lu bt beiden eene zware verantwoordelijkheid op u genomen. De hemel geve dat deze daad u nooit berouwen zal. Wat mij be treft, ik weet wat mijn plicht is ik ga terstond naar M. Dorgeur. Goed. De jonge dokter trok zijn huisfrak uit en nam zijnen overjas en hoed van den kapstok. Flick, die hem in gedachten had gade geslagen, zegde daarop Alles goed en wel, maar vergeet niet dat Sorandal op jacht is en het zou mij niets verwonderen, wanneer hij straks eensklaps voor onzen neus stond. O 1 die schavuit, zou hij mij nu nog tusschen de vingers doorglippen. Dat zou mij krank zinnig kunnen maken van spijt. Jacques antwoordde niet, maar veruilde haastig zijne pantoffels tegen zijne bot- tinnen. Flick ging tot zichzelve maar over luid voort hebben dan die schermutselingen voort te zetten, en niemand zal het ons ten kwade duiden, wanneer wij eenen oproep doen tot de broederlijkheid en de een dracht Onze nieuwe confrater De Beiaard van Sottegem in zijn nummer van 7 Novem ber schrijft zeer wel naar onzen zin Rust, roest Niet strijden, niet veroveren, is verslagen worden Strijdt gansch het land door, strijdt te elke gemeente Hand in hand, met één hert, met ééne ziel vooruit Licht en waarheid verspreid bij den werkman welzijn en recht hem ge- jond en geleend plicht en wet hem 0 voorgelegd en aangeprezen I 's Landsbouwers vooruitgang ter hand zijn werken en zwoegen ge- holpen zijn plaats in de maatschappij erkend en verleend En 's burgers toekomst niet ver- geten Zijn levensstrijd wordt lastig 1 Hem de hand gereikt 1 al de handen samengestrengeld I al de hoofden bij- s eengezet 1 al de machten van geld en krediet samen aangespannen En zoo. allen te gelijk, voorts ten strijde, voorts naar de zegepraal Wij sluiten ons aan bij deze schoone woorden, en hopen dat iedereen den zelfden weg zal inslaan. De oproep van De Beiaard is, bijzon der treffend voor ons schoon Arrondisse ment, waar wij eensgezind zijn om in Mei aanstaande met hart en ziel te strijden voor het behoud van de vier zetels thans zoo waardig bezet door de Heeren Woeste, De Sadeleer, Bethune en Dr Pieraert. Voor hetgeen ons betreft zullen wij niets sparen om dien uitslag te bekomen. Wij weten dat de catholieken van gansch 't Arrondissement en bijzonder deze van de Stad en het Kanton Aalst in dezelfde gevoelens verkeeren en dat zij reeds moedig de hand aan het werk hebben geslagen. Wij kennen hier, gelijk overigens in gansch 't Airondissement nederige wer kers, die gansch het jaar door zich slacht offeren en in den loop van twaalf maan den eene wonderbare hoeveelheid arbeid ten voordeele van onze Partij verrichten. Aan hen onzen oprechten dank En mochten zij bovenal in de gelederen der jongheid talrijke navolgers tellen 1 Tot onze correspondenten en vrienden van gansch 't land van Aalst richten wij van heden nf een dringende oproep, om met hart en ziel te wtrken, voor het be houd der vier catholitke zetels die heden aan onze denkwijze in 't Arrondissement toebehooren. In de laatste kamerkiezingen bekwam onze volksgezinde kandidaat Dr Pieraert, meer dan 36ooo stemmen. De uitslag onzer gemeentekiezingen bewijst dat onze Partij sedert 1900 verre Het is mijne schuld, ik had bij mijn eerste plan moeten blijven. Het was dom van mij, te denken dat die man zich zou verraden, hij is daar veel te slim voor. Trouwens, wanneer men achter het ge heim van eene misdaad wilt komen, dan moet men nooit den hoofdschuldige na gaan, maar altijd de meeplichtigen. Dat weet iedere politieman, arme Flick, maar gij hebt het vergeten en daarom zijt gij een domkop. Eensklaps keerde Jacques zich om en zegde Mijnheer Flick, gij hebt door Gisèle te ontvoeren eene onhandigheid begaan, die niet is weg te cijferen. Neen, dat is het ook niet en ik ben zelf de eerste om het te bekennen. Ik had gerekend op een toeval, waar eigenlijk niet op te rekenen viel. Ik heb van mijnen kant ook iets ge daan om het geheim van die misdaad te ontsluieren. Gij Ja, niet als politieman, want dat ben ik niet, maar als dokter. Ik heb er nog tegen niemand over gesproken, omdat ik met zeker was of mijne poging gelukken zou. Dat ben ik nog met, maar de om standigheden dwingen er mij toe, u mijne poging mee te deelen. Laat hooren, mijnheer, zegde Flick, vol belangstelling. Gij herinnert u Dominique, den in tendant van den vermoorden baron d'Am- freville. van stemmen te verliezen integendeel veel aangewonnen heeft en dit tn alle Kantons. Wij denken niet te overdrijven wanneer wij schrijven dat wij thans op ongeveer 40000 stemmen mogen rekenen. Doch daarom moeten wij van nu af onverpoosd en in volle eendracht ar beiden en daarom in ons besluit «Klap pen zijn geen oorden, werken is do boodschap. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 22 No vember iqo3, M. Meganck, Leopoldstr. Er word in de dagbladen herhaaldelijk gewezen op de prijsvermindering der sui kers, die een gevolg is geweest van de wet welke het catholiek Staatsbestuur heeft weten door te drijven. Van den afslag der koffie, voortsprui tende uit de afschaffing der inkomende rechten op de gebrande koffie, afschaffing welke insgelijks door de catholieke Re geering verwezentlijkt werd, is echter wei nig of geen gewag gemaakt. Die afslag moet nochtans aanzienlijk zijn, wanneer men bedenkt, dat de afgeschafte rechten meer dan 8 millioen 's jaars opbrachten. Nu blijkt echter dat de wijze maatregel door het Staatbestuur ten gunste des volks ingevoerd, nog andere voordeelen zal op leveren. Volgens een Braziliaansch dag blad Le Messager de Saint-Paul, meldt, zou het afschaffen der inkomrech- tcn op de koffie den heilzaamsten invloed uitoefenen op den handel, dien Antwerpen op die kolonialewaar drijft. Brazilifi levert nagenoeg de 7 tienden der koffie's, die op het vasteland verbruikt worden, en 't zijn de havens Le Havre in Frankrijk, en Antwerpen in ons land, die zich in dien handel vooral de mededin ging aandoen. Daar echter Frankrijk op dit oogenblik bezig is met de inkomende rechten te verhoogen, heeft onze handels metropool, dank aan de afschaffing van de inkomende rechten in sprake, veel vooruit op hare mededingster. Voeg daar bij, dat het Staatsbestuur stappen heeft aangewend bij de Regeering van Brazilië, om den koffiehandel tusschen dit land en de haven van Antwerpen nog meer te be gunstigen. Het Braziliaansch dagblad, hierboven vermeld, geeft te verstaan, dat die pogin- gingen hun uitwerksel niet zullen missen, tot meerder voordeel van onze handels- metiopool cn van België. Dit alles zal echter niet beletten dat on ze aSiuutziqoai tegenstrevers voortgaan met de catholieke Regeering het Gou vernement der uithongeraars te heeten. Ze zijn toch zoo heerlijk, de antikleri kale politiekers 1 Zeker, die oude man werd door den moordenaar gewond en hij zou den ellen deling kunnen aanwijzen, wanneer zijne wond hem niet van het verstand beroofd had. Juist. Welnu, toen ik voor het eerste op Pierrefite kwam, heeft dokter Mon guyon mij dien zieke laten zien. Ik stelde dadelijk belang in hem, want ik had in Indièeens een matroos onder mijne behan deling gehad, die door een amokmaker op dezelfde wijze gewond was. Die matroos is genezen, ten koste van eene gevaarlijke operatie. Ik sprak er met dokter Monguy- on over en wij besloten Dominique eene zelfde operatie te doen ondergaan. De uit slag van die operatie is echter hoogst on zeker, en de zieke loopt groot gevaar, om ten gevolge van de behandeling te over lijden. Nu, een ongelukkige als Domini que, die toch maar een lichaam is zonder ziel, heeft in zijn toestand niets aan zijn leven te verliezen. Dokter Monguyon en ik kwamen echter, uit hoofde van die on zekerheid overeen, dat wij de proefneming stipt geheim zouden houden. Den volgen den morgen ben ik dus, zonder er iemand iets van te zeggen, naar Pierrefite terug gekeerd en wij, dokter Monguyon en ik, hebben de operatie gewaagd. Het verband kan nu woiden weggenomen tn als de po ging goed gelukt is, dan zal Dominique zijn verstand teruggekregen hebben en al les kunoen vertellen. Wordt voortgeaet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1