p*- Verbond der Pensioenkassen DE DOODE HAND. Zondagrust. Alles voor 't algemeen stemrecht Een rijk gezegend huisgezin. Van tak op tak. De handschoennijverheid. De Dendergalmers Het doet s°™ ifvenegdn; AALST. Bokkenrijders. Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande nieuws. van Anlut en omliggende. Wij hebben in ons nummer van Zon dag 11. «en verslag gegeven dr alg meene vergadering der Pensioenkassen van Aalst en omliggende. In eene nieuwe vergadering over eenige dagen te Sottegem gehouden, is de aan sluiting der Lijfrentlnssen van dit Canton bij het Verbond van Aalst besloten ge weest. 20 Pensioenkassen wtren er vertegen woordigd. De vtrgadering wees 5 Commissarissen aan om deel te maken van het algemeen Bestuur en eenen Ondervoorzitter. M. Omer Van Lierde, deieverige voor- staander van den onderlinge Bijstand werd tot dit ambt geroepen, Reeds telt het Verbond 56 aangesloten Pensioenkassen met meer dan 5ooo leden. Er werd besloten eene hevige propa- gande te beginnen om dit getal kortelings te verdubbelen en te verdriedubbelen. Te dien einde werd de aandacht der Afgevaardigden gevestigd op twee klas sen van personen wier aansluiting nog veel te wenschen laat en nogthans bijzon derlijk moet bekomen worden De dienst boden en de werklieden van ten minste 43 jaar. Voor de eerste, zal het maar weinige moeite kosten met de medewerking van de meesters. De werklieden van 43 jaar en meer, bekomen bijzondere toelagen van Staat en Provincie. Ir. Sommige gemeenten, zooals Vlier- zele zijn reeds lijsten dezer klas van per sonen opgesteld. Goed voorbeeld zijne navolging werd sterk aan de afgevaar dig jen aanbevolen. Geen twijfel of deze beide vergaderiu- gen zullen de beste vruchten dragen voor de uitbreiding van den onderlinge Bij stand in ons Arrondissement- De godsdiensthat der antiklerikalen geeft zich, hier en elders, vooral lucht door rustlooze en hevige aanvallen tegen de klooster. Gewoonlijk zijn het zooge zegde verwoestingen, door a de doode hand aangericht, die het onderwep uit maken van de hekelzucht der geuzenpers Welnu, 't is enkel onzin, alwat de god delooze organen daarover uitkramen. Im mers, in België bestaat de doode hand voor de geestelijk genootschappen niet. Alleen de kloosters, die herbergzaamheid oefsnen, zijn erkend als wezende van openbaar nut en bezitten diensvolgens de burgerlijke persoonlijkheid. Nu dan, deze kloosters, wier inrichtingen en gebouwen noodzakelijkerwijs tot het herbergen van zieken, gebrekkelijken en ouderlingen moeten gebruikt worden, bezitten te sa men 8o5 hectaren land, die, goederen van d« doode hand zouden kunnen ge noemd worden, 8o5 Hectaren! eene klei nigheid, wanneer men bedenkt, dat de Staat 120,000 hectaren en de gemeen ten samen 290,296 hectaren goederen van doode hand bezitten, en dat er in ons land 2.419,790 hectaren gronds aan bijzonderen behooren. Men vergele niet dat die 8o5 hectaren benuttigd worden, om zieken, gebrekke lijken en ouderlingen hulp leniging en steun te verschaffen. 8o5 Hectarenl Weet gij hoeveel hecta- de brave M. Crombez bezit, de razende antiklerikaal, die zich een hoog verdien stelijk man waant, omdat hij er eene spe cialiteit van maakt kloosters en klooster lingen te lasteren en te bespotten? Die fanatieke papenvreter van Doornik bezit niet min danxi36 hectaren 96 aren 75 centiaren land, weiden, wind- en stoommolens. Wij weten waartoe de 8o5 hectaren der kloosters gebruikt worden. Dat de libera le bestrijders der zoo gezegde doode hand ons nu uitleggen hoe M. Crom bez de inkomsten zijner groote bezittingen benuttigt. Dan zal iedereen kunnen oor deelen of zijn Ii36 hectaren meer nuttigs en heizams voor de samenleving opleve ren dan de 8o5 hectaren der doode hand, Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 29 No vember 1903, M. Renneboog, Nieuw- straat. Opgezweepte, dronken gemaakte en gewapende sukkelaars pleegden moord poging en poging tot diefstal te Leuven, in April 1902. De gewapende macht verdedigde zich ee de bedreigde burgers. De aanvallers vielen. De pbuple, die grootendeels de ééni- ge plichtige was in het gebeurde, tracht nog voortdurend zijne lezers wijs te maken dat die gesneuvelden het A. S. verde digden.» Van leugen leeft de socialistischepartij. Steek een dolk tusschen de ribben van een mecrstemmigen burger. Volgens de socialistische bladen verde digt gij het A. S. Plunder zijn huis en veniel wat gij niet plunderen kunt. Volgens de socialistische bladen verde digt gij het A. S. 't Is de politiek van moord- en plunder- recht, gesteund op de leugen. Wie er niet van walgt is zelf laag ge zonken. (volk.) Huisgezinnen met talrijke kinderen werden hier in Vlaanderen steeds in eere gehouden. Nu nog, Goddank zijn de talrijke huis gezinnen niet zeldzaam. Zoo lezen wij in de brusselsche bladen dat het huisgezin J. B. Vaneverbroeck te Dilbeek met zijn 22° kind verrijkt is. Al de kinderen zijn nog in leven. Slechts een der kinderen, de oudste zoon, is getrouwd. Er blijven dus nog 21 kinderen aan 's vaders tafel. Maar hoe groot ook ergens het getal kinderen moge geweest zijn, wij denken dat iedereen moet onderdoen voor Olivier Minjau en Amelberga's Langen van Gent, die een-en dertig kinderen hadden een- en-twintig zonen en tien dochters In St-Nikolaaskerk te Gent hangt eene schilderij, waarop de familie van Minjauw afgebeeld is. St-Olivier en St-Amelberga, patroon heiligen van den vader en de moeder, staan op de schilderij, nevens het kruis als beschermers van het huisgezin. Deze gedenkschilderij hangt aan den vierden pilaar links. Zij is op hout ge schilderd, maar is alleenlijk opmerkens waardig door het verhandelde onderwerp, zonder dat zij verder de minste kunst waarde heeft. Het opschrift in gothische letters luidt als volgt Hier licht begraven Olivier van Min- jau ende Amelberge's Langen die sijn wettelick wijf was, ende hadden te sa- men eenendertich kinderen, met een smaels ihien dochters en de reste zonen, 't welck altzamen gestorven zijn vader, moeder, ende kinderen in Ougusti. Descamps verhaalt in zijn Voyage pit TORESQUE DE LA FLANDRE ET DU BRABANT (anno 1769) dat, toen Keizer Karei op 24 Februari, ten jare i52Ö, zijne intrede deed te Gent, als graaf Graaf van Vlaanderen, Olivier van Minjau in den stoet verkleed ging, met zijn een-en-twintig zonen. Hij werd natuurlijk door den Keizer opge merkt, die, vol bewondering dat een am bachtsman zulk een huisgezin kon op- kweeken, hem eene jaarwedde toestond. Maar 's menscben leven is kort van duur, 't Ligt in Gods handen, die er over beschikt, en waar wij zouden meenen dat er geen gevaar van vergaan kan bestaan, ligt soms alles met eenen slag overhoop. Nog hetzelfde jaar borst te Gent de zweet ziekte (la suette) uit, en in Oogstmaand werden Olivier Minjau en zijne huisvrouw nevens hunne een-en-dertig kinderen be graven op het kerkhof dat rond de kerk lag. Tramslilstand te Meire-Stichelen, (Sint Lievens-Hautem).- Onze Volksvertegenwoordiger M. Be- thune, komt van de Nationale Maatschap pij van Buurtspoorwegen den volgenden brief te ontvangen Als gevolg op eenen brief van 17 Oc- tober 11., heb ik de eer te laten weten, dat ingevolge uwe vraag de buurtspoor- weg van Wetteren tot Sottegem, voor- 1 taan za. staan ter plaats genaamd Mei- re - Stichelen, onder Sint Lievens- Hauthem. Op Vrijdag 20 November, vergaderden een groot getal nijveraars der omstreken van Sottegem in eene der zalen van de Volkskamer te Brussel, om met de heeren Senators en Volksvertegenwoordigers van ons Arrondissement te beraadslagen over de nieuwe toltarieven welke Duitschland zinnens schijnt te willen invoeren op de Duitsche handschoenen die hier gesneden toekomen en genaaid worden. Al de Senators en Volksvertegenwoor digers van 't Arrondissement waren tegen woordig, namelijk, de HH.VanVreckem, de Ktrchove, Woeste, De Sadeleer, Pie- raert en Bethune. De zaak werd breedvoerig besproken door al de belanghebbenden en praktische maatregelen werden genomen om de be langen dezer bedreigde nijverheid zooveel mogelijk te beschermen. Reeds is onze gezant te Berlijn, Baron Greindl door zijn schoonbroeder, M. Woeste, op de hoogte gebracht van deze kiessche zaak. In zitteng van zelfden Vrijdag 20 No vember, heeft M. De Sadeleer op het bureel der Kamer eenen bundel petitiën nedergelegd van inwoners van Se-Maria- Audenhove, SuGorix-Audenhove, Bouclé- St-Denys, Erwetegem, Eist, Geeraards- bergen, Se Maria-Hoorebeke, Se-Maria- Lierde, Maeter, Munckzwalm, Meerbeke- bij-Ninove, Michelbeke, Nederbrakel, Pa mei, Rooborst, Roosebeke, Sottegem en Strijpen strekkende om de tusschen- komst der Kamer te vragen, tot bescher ming dezer bedreigde nijverheid. Deze petitiën zijn verzonden tot de bestendige Commissie van Nijverheid. Een middel om de catholieke scho len te bestrijden. Het Volk, het uitmuntend werkmansblad van Gent, geeft de liberalen en socialisten een uit muntend middel aan de hand om met vrucht al de catholieken scholen den oor log aan te doen. Een liberaal blaadje maakt zijn lezers wijs dat 1 de catholieke scholen en het klerikaal ministerie rechtgehoudan wor- den met de opbrengst van de rechten op den alkooi, op de jeneverflesch, Dat die bewering onzin is,weten onze lezers wel zelf. Maar als het liberaal blaadje gelooft wat het schrijft en 't is er dom genoeg voordan moet het overtuigd zijn dat het een afdoende middel aan de hand heeft om catholieke scholen en ministerie te doen vallen. Dat de liberalen en hunne vrienden de socialisten ophouden jenever te drin ken. Dan is 't ineeiia gedaan met een groot deel van de opbrengst der alkoolrechten. En gezien het liberaal zwanzerken meent dat catholieke scholen en minis terie van die opbrengst leven, moeten deze scholen en dit ministerie natuurlijk vallen, als gezegde opbrengst grootelijks zou verminderen. Allo, liberalen en socialisten, ga met mij eens den strijd aan 'tegen 't jenever- drinken Werken van den IJserenweg te Aalst en in 't Arrondissement. In zittirgen van 24 26 Novemb. heeft M. Bethune tot den heer minister van spoorwegen de volgende vragen gericht 1 a. Wanneer zal de aanbesteding plaats hebben voor het bouwen der vaste brug over den Dender en voor het ophoogen van de reizigersstatie te Aalst 0 b. Hoe staat het met het vraagstuk der inrichting eener goederenstatie te Baerdegem c. Zijn de plans voor het vergrooten der statie van Santbergen goedgekeurd en hoopt men weldra de hand aan 't werk te slaan d. Hoe staat het met de studiën voor het vergrooten of het verbeteren van de statiën te Geeraardsbergen en te Ninove E. Ware er geen middel om den trein nr 9, die te Aalst vertrekt ten 5 u. 56 m., een minuut te Meirelbeke te doen stil houden Dat ware des te gemakkelijker daar die trein te Meirelbeke vertraagt uit hoofde van het vertakkingsspoor naar Gent-Sint-Pieters. a. Wil de heer minister welwillend het verzoekschrift onderzoeken, hem on langs toegestuurd door een aantal inge zetenen der gemeente Iddergem, ten einde eene stopplaats te erlangen ten ge- huchte Landuyt, tusschen Denderleeuw en Okegem, op nagenoeg 2 1/t kilometers van iedere dezer twee statiën 1 Dank zij die stopplaats, zou men met ongeveer dertig minuten verkorten den weg van Iddergem naar den spoorweg zij ware daarenboven hoogst nuttig voor talrijke ingezetenen van Denderhautem en Liede- kerke, alsmede voor die van 't gehucht Huissegem onder Denderleeuw. Ter ont worpen plaats voor het stoppunt, wordt de spoorbaan doorsneden door den steen weg van Liedekerke naar Denderleeuw, en daar staat een schoon en groot bareel- wachtershuis, toereikend voor den dienst der stopplaats. b. Kan de heer minister geene tweede brievenbestellingen voorschrijven in de gehuchten T.-rwarent en Dries der ge meente Denderhautem Die gehuchten zijn thans de eenige dier gemeente welke van dat voordeel verstoken zijn. De han del is er belangrijk; er bestaat daar name lijk eene samenwerkende melkerij die veel last lijdt door het gemis eener tweede brievenbestelling. c. De gemeente Impe en het gehucht Overimpe hangen af van de gemeente Lede en zijn beide verbonden aan het postkantoor van Lede. Voorheen ontving het gehucht Overimpe zijne brieven ten 8 uren. Thans is het half elf, evenals voor de gemeente Impe. Kunnen beide dor pen hunne brieven niet vroeger ontvan gen. ten 8 uren bij voorbeeld Op deze vragen zal aanstaanden Dijns- dag worden geantwoord. wijzen er op dat er hier te Aalst, voor 1902, op 248 lotelingen 47 waren van alle on derwijs beroofd. En dit is natuurlijk toe te schrijven aan 't geusche deuntje van altijd, namelijk, dat de catholieken de vijanden zijn van 't volksonderwijs en pati pata.... Wij zul len ons overigens wel wachten al de geu sche drogreden voor de zooveelste maal te weerleggen. Maar toch mogen wij niet nalaten te doen bemerken dat de officieele onderwijzers worden bezongen als de grootste verstanden, ware wonderen in 't onderwijsvak, terwijl de vrije onderwij zers onbekwamen, eene soort domkoppen zijn. Maar die 47 lotelingen die van alle on derwijs zijn beroofd, zijn zij allen wel ge boren Aalstenaars En zouden zij in over- groote meerderheid de zonen niet zijn van lieden die zich in onze Stad zijn komen vestigen om werk te zoeken voor hunne kinders Hebben de Dendergalmers dat nage gaan? Wij zeggen neen! Dus is hunne be weegrede om te bewijzen dat het open baar onderwijs hier slecht is ingericht, op geen ernstigen grond gestaafd. Maar't venijn steekt in den steert. Vol gens de Dendergalmers is 't nitt te verwonderen dat het openbaar onderwijs hier te wenschen laat. Immers de heeren Schepen van onderwijs: M.M. KarelVer- brugghen, Paul De Clippele en Felic De Hert die opvolgenlijk het ambt benben waargenomen, zijn ook al onbekwanen, die geen re^el Vlaamsch zonder faiten kunnen schrijven, die van onderwijsniets kennen of weten.... En dat wordt zoo maar zonder onzien naar 't hoofd dezer heeren geslirgerd en onbetwistbaar in naam der librale contiöleurs wier orgaan De Dbndeualm Nu na dien aanval moest men toch tot een besluit komen en dit besluit luid Helaasbij dat alles voorzien wevoor 0 het volksonderwijs weinig goeds. 200- lang er aan al dat geknoei geenein- de komt. Zoo, zoo, een der blauwe contrdeurs moet Schepen van onderwijs wordin of anders,ge verstaat, kan er toch geen «inde aan dat geknoei komen. Zet ze alle zes op een roetje de librale lichten, die groote genies die hunne toe komstige collegas voor onbekwamen,voor domooren, in hun organen, laten uitchel- den. Bewondert ze, Aalstenaars, die >lau- we vinkmaaikens IVINOVIS.-—Wij lezen in Recht en Vrede De plechtige betooging ter eere van den achtbaren heer Doktor De Cooman, zal dus plaats hebben Zondag aanstaande, 29" dezer. Al de katholieke maatschappijen zijn uitgenoodigd om ten lokale De Keizer te vergaderen om 101/» uren. Vandaar zal de stoet M. De Cooman ten zijnen huize afhalen en zich vervolgens kerk waarts begeven alwaar ten 11 uren eene eene plechtige Mis zal gezongen wordsn. Na de Mis, trekt de stoet naar den Volkskring, langs de Biezestraat, de Be verstraat, het Stadhuis, de Graanmarkt, de Peper- en Koeipoortstraten. In den Volkskring zal een allerprachtigst ge denkstuk den held van den dag aange boden worden. De catholieken van Aalst, die sedert lang den heer De Cooman kannen en be minnen, vereenigen zich bij deze van Ninove om hulde te brengen aan Dr De Cooman. Wij voegen er ook de persoonlijke wenschen van Den Den derbode bij. Mollenvel. De laatste mode is nsar het schijnt kleeren in mollenvel. Niet in die soort van gemeenen diemit, die gewoonlijk mollenvel genoemd wordt, moor in echte velletjes van die zwarte rotachtige beestjes welke van onze landbouwers zoo gehaat zijn. 't Schijnt dat koning Edward VII van Engeland de eerste is die een ondervest in mollenvel heeft gedragen. Kleedingstukken in mollenvel zijn zeer duur. Immers de huid van eenen mol is niet groot en men er verscheidene hon derden hebben voor één kleedingstuk. Nu, in de winkels staan ze geteekend aan 80 centiemen het stuk. Er was 'nen tijd dat de landbouwers 10 centiemen het stuk gaven, voor eiken mol dien men op hun land kon vangen. Indien de mode blijft aanhouden dan is het te voorzien dat men nog mollen- kweekerijen zal inrichten als een winst gevend bedrijf. Dendeegalmers, dat volgens we ver- nemen, de weesjongens, door de broe- ders welke thans het gesticht besturen, goed behandeld worden. Hoewel wij het invoege zijnde opvoedingstelsel niét goed keuren, zijn we toch geluk- kig te hooren zeggen dat de weesjon- gens met liefde en hartelijkheid worden bejegend. De liberalen keuren dus het opvoedings stelsel af, 't gene in andere woorden zeggen wil W aren wij meester de broeders vlogen ondanks al hunne liefde en hartelijkheid aan de deur om ze door wereldlijke opleiders te vervangen. Natuurlijk de liberalen verfoeien het godsdienstig onderwijs en waar ze mees ter zijn richten zij een onderwijs in dat zij onzijdig heeten, om 't kind 'nen naam te geven, maar dat inderdaad,eene opvoe ding en onderwijs zijn zonder God, zon der christelijke leering. Ze zouden dus onze weesjongens tot geuzen willen vormen, aanhangers bezor gen aan 't socialism. Anseele bekende dat onzijdige of liever ongodsdienstige scholen, kweeknesten zijn voor 't socia lism. Gelukkiglijk hebben de blauwe contro leurs in de Godshuizen niets te retetetten en mogen wij verzekerd zijn dat onze weesjongens als christenen zullen blij ven opgevoed worden. Dat zal de groene held van Chipka ook al geen plezier doen, want op den dag der laatste kiezing, zegde hij luidop dat men den laatsten pater en broeder uit 't Land moest verjagen Doen wij ten slotte bemerken dat de blauwe controleurs in de laatste kiezing over hunne liberale leerstelsels hebben ge zwegen en met bmn vaan in den zak zijn ten strijde getogen. Medeburgers, ge zijt nu verwittigd, waren de liberalen hier meester, 't on godsdienstig of goddeloos onderwijs zou hier worden ingerichtOnthoudt het De invoer van 't vee. Nu de ge- meentekiezingen voorbij zijn .spreken de liberale bladen nog wel soms van de duurte van het vleesch, doch zij schrijven ze niet meer toe aan de gezondheids maatregelen, door de regeering genomen, maarzij werpen er de schuld van op de beenhouwers, 't Is zeker dat de duurte van het vleesch niet te wijten is aan de sluitin der grenzen. Inderdaad in de maand September werden er in België 1,224 holandscbe en 1,548 amerikaansche ossen ingevoerd; de grenzen zijn dus niet gesloten. In de negen eerste maanden van igo3 werden er in België 49,457 stuks vee in gevoerd, tegen slecht 39,840 in 1902 en 41,043 in 1901. Indien dus de prijs van het vleesch alleen afhing van den invoer, dan zou nu de prijs van het vleesch veel goedkooper moeten wezen dan de twee vorige jaren. Voegen wij erbij dat van dees jaar, 1884 amerikaansche en 8,334 hollandsche schapen in België ingevoerd werden, zon der nog te spreken van het smokkelen van verkens dat zeer belangrijk is. Creemboter. Markt van Zaterdag 28 Novem. 1903 175 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 340 klonten boter ter markt gebracht, wegesde te samen 2729 kilos. Het C o m i t e i t heeft in vergadering van 21 Nov. 1903, besloten dat bet feest van de 37* verjaring der stichting van de Maat schappij zal gevierd wor den den Maandag 14 De cember aanstaande. Om 10 uren, plechtige Mis tot lafenis der zielen van de afgestorvene Rijders en des avonds om 7 uren, Avondmaal gevolgd door Muziekfeest. Worden gevraagd i* Een goede kleermakersgast 20 Een smeder, halve gast3° Een kruideniers- gast van i5 tot 16 jaren. Vragen werk. i° Een magazijnier a° Een kruide- niersgast 3° Een voerman 4* Eene dienstmeid 5° Fabriekwerkers en dag- looners 6* Een jongeling van 18 jaar met goed gedrag, voor magezijnier van bonnetterie of gelijk voor welk werk 70 Een ajusteur. MT P. S. De werklii den of oudwerk lieden geboren in i838 of vroeger die vermeenen recht te hebben tot het ouder domspensioen, worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard worden ten bureele der Werkbeurs, van 9 tot 11 uren 's morgens, te rekenen van Dijnsdag 3 November tot 3i December. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene aanvra gen meer aangenomen worden. PnsaieBpelen. Onze catho lieke Turnclub k Steun gebft Moed, bereidt zich om in den loop van dezen winter nogmaals de Passie van O. H. Jesus te vertoonen doch meer uitgebreid en verbeterd dan vroeger. Kortelings zullen de plakkaarten ver schijnen. Onze Koninklijke Harmonie Al groeiend bloeijend i) viert morgen Zon dag 29 November,het feest van S8 Cecilia. Te dezer gelegenheid zal zij onder de Mis van 11 uren de volgende muziekstukken uitvoeren i° Transcription de l'Opera Ham let de Coenen, musique de A. Thomas. 2° La nuit de Walpurgis de Gounod. Jaarlijks Banket om 6 uren stipt. AALST. Brandramp. Vrijdag voormiddag, om 9 uren, is er brand uitgeborsren op den Geeraardsberschen Steenweg, ter hofstede vroeger jartn be woond door Bartel Van de Velde, later door Louis Quintyn en thans door de We van Van den Steen en van Matheus. Ons vrijwillig Pompierskorps moest zich be palen, bijgfcbrekaanwater.de muren in te stoeten die zonder groot geweld weken daar 't gebouw sedert lang om. zoo. te zeggen in eenen staat verkeerde die de bouwvalligheid zeer nabij komt. Het woonhuis alleen is de prooi der vlammen geworden de overige gebóuwen zijn bevrijd gebleven. Eenige meubeltjes zijn alleen kunnen gered worden. Oorzaak onbekend en schade moeilijk te bere kenen. De doop van prins Karel-Theo- door zal gecelebreerd worden, op Zon dag 27 of Maandag 28 December, in de grootste vertrouwelijkheid, in het paleis van prins Albert. De policie heeft, in eene der voor steden van Brussel, de houdster van een plaatsing bureel voor dienstmeiden aange houden, voor blanke - slavinnenhandel. Hare slachtoffers waren naar Parijs ge zonden. Een der zelve had kunnen ont snappen en was met tusschenkomst van eenen statie-overste naar Brussel terug gekeerd. Daar heeft de ongelnkkige het gerecht op de hoogte gebracht van de feiten, die tot de aanhouding leidden. GRATIS. Al wie zijn visiet- kaartje zendt Sint-Jansbode, Sint-Truiden zal twee gratisnummers van dit blad, 8 bladzijden, ontvangen. De gouverneur van Oost-Vlaanderen heeft bij wijze van omzendbrief de ge meentebesturen van zijne provincie aan geraden, het voorbeeld van Gent te volgen en de nachtwakers en de policiebedienden door honden te doen vergezellen. Be doelde honden zijn ontslagen van de pro vinciale taksen. Een elfjarige knaap, van Melle, had een grooten afkeer van de school en wei gerde dikwijls er heen te gaan. Dijnsdag morgend werd hij hierover andermaal door zijne moeder berispt. Terwijl deze laatste Dijnsdag morgend rond 10 uren was heengegaan om eene boodschap te doen,gingdeknaap naar boven en knoop te zich op aan den knop der deur. Op het hulpgeroep der moeder, die terugkeerde, sprong eene buurvrouw binnen en sneed de koord door. Na twee uren, kon den geneesheer den knaap wederom tot het leven brengen. Zijn toestand is evenwel nog zeer bedenkelijk. Schrikkelijk ongeluk. Instor ting. Eene moeder en hare twee dochters verdronken.'t Is eene ramp zalige week voor Mechelen. 't Is een der droevigste ongelukken om te melden, die men kan inbeelden en die in gansch de stad door eene diepe ontroering heeft verwekt. Het huis r.r 6, in Schoutstraat, recht' over de gendarmerie, is bewoond door de wedewe Catharina Schoeters, 68 jaar (wiens man over drij jaar gestorven is), hare twee dochters, Paulien, 23 jaar, Ce cile, 19 jaar en een zoon, Jozef, 22 jaar. Woensdag avond vierde men het naam* feest van moeder Schoeters, en deze was om kwaart na 7 uren in de herberg de Postiljon voor die gelegenheid komen bier halen, terwijl zij nog een vroolijk gesprek met de herbergierster hield. Wie zou durven denken hebben dat eenige minuten nadien zij het slachtoffer zou a zen van een afgrijselijk ongeluk Moeder Schoeters ging om hare stoof aan te maken rond half acht in hetko- lenkot om krollen te halen. Dit kot be vindt zich boven eene vliet die gedeelte lijk onder het huis loopt. Eensklaps laat zich een gerucht hooren met een hevig geschreeuw Pauline snelt onmiddelijk toe, doch alwéér hetzelfde gerucht, waarop Cecile toespringt. An dermaal wordt eeD schrikverwekkend ge schreeuw herhaald, dat door de geburen werd gehoord, alsook door Jozef Schoe ters, welke in de voorplaats in een boek zat te lezen. Geen twijfel of er was een ongeluk ge beurd. Jozef sprong onmiddelijk toe, ter. wijl de geburen ter hulp snelden «n men bestatigde dat de vloer van het kot op eene oppervlakte van meer dan een vier kante meter was ingestort. Van Hoof, den zoon uit den Postiljon, bond spoedig eene koord rond Jozef Schoeters en geholpen door vader Van Hoof, liet men hem in het water dalen, hij kon zijne zuster Cecile vastgrijpen, wanneer men op het punt was hem bo ven te halen, brak de koord en Jozef viel met zijne zuster opnieuw het water in, Alsdan stak men eene ladder in 't water en Jozef kon met zijne zuster alzoo boven getrokken worden. Het was alsdan hoog tijd want de moedige jongeling was op het punt het bewustzijn te verliezen. Voor wat Cecile aanging was het te laatzij had reeds opgehouden te leven. Men moest nu denken aan moeder Schoeters en hare dochter Pauline boven te halen, doch dat was geen gemakkelijk werk. De twee ongelukkige slachtoffers waren reeds weggevlot. Intusschen waren talrijke lieden toegesneld, om aan de red dingswerken de hand te leenen en het was niet zonder moeite dat da stadswerklieden er in gelukten moeder Schoeters en bare dochter boven te halen. De geneesheeren Dierckx en Tambuy- ser kwamen spoedig toegesneld en stel den alles in het werk om de slachtoffers tot het leven terug te roepen, doch vruch teloos. Weldra kwam de politie ter plaats on der bevel van M. Lombaerts, commissa ris, alsook M. Decocq, burgemeester- Eene talrijke menigte kwam weldra toe- geloopen en plaatste zich voor het huis. De drie lijken werden naar het dooden-' huis gedragen. De wanhoop van den zoon Schoeters was pijnlijk om zien. Donder dag morgend was het parket ter plaats om het onderzoek in te stellen. Het huis hoorde toe aan de weduwe Schoeters. Moeder Schoeters leed veel aan rhu- matism, verwekt door de vliet die onder de woning loopt. Over eenige dagen had zij hierover haar beklag gemaakt en ge zegd Dit water zal nog mijne dood kos ten. Eilaas, 't is maar al te waar ge weest. Tusschen de personen die zich in de reddingswerken onderscheidden, moeten wij bijzonder melden vader en zoon Van Hoof, uit den Postiljon en den postfac- teur Steffens, die een der eerste ter plaats waren en zich waarlijk opofferden. Wnarom nog hoesten V De geneesheeren verklaren openbaarlijk dat een enkele flesch Siroop Dep ritus, bestaande uit toiubalsem en het kleurloos en werkzaam uittreksel van Noorweegsche teer, gezuiverd van alle bestanddeelen schadelijk voor de maag, den hevigiten en oudsten hoest gznzbst. Geen enkele Keel- of Borstzibitb weerstaat aan aijne spoedige werking, zooals bronchiet, influenza,, kinkhout, heeschheid, ashtma, zelfs de tering. De Siroop Dbpraterb, zeer aangenaam om nemen, is wel verkrijgbaar aan 2 fr. de flesch, in alle apotheken, namelijk te Aalst, bij Callebaut en De Valckznzbr. Van het Beheer van staatsspoorwe gen is verschenen De kleine Reisgids voor December igo3. Prijs 10 centiemen. In den nacht Dinsdag op Woens dag werden de inwoners der Spinnerstraat te Roesselaerê, wakker gemaakt door het geklaag en gejammer van eenen persoon, die daar stuiptekkend stond aan een logitt- huis. De poliecie kwam ter plaats. De per soon in kwestie was Joseph D. In zijne hand hield hij nog eene flesch vitriool, waarvan hij gedronken had, en nevens hem lag een brief, gericht aan zijne echtgenoote en waarin hij de reden zijn er wanhopige daad meedeelde. D., die van zijne vrouw gescheiden leefde, was tot aan de deur harer woning gekomen om zijn noodlottig ontwerp uit te voeren. Dr. Carlier. die geroepen werd, deed hem naar het gasthuis brengen, waar hij rond 91/2 urea 's morgens overleed, na afgrij selijke pijnen te hebben doorstaan. Een geest of..?Eene eigenaar dige zaak houdt te Villers-la-Ville thans aller gemoederen bezig. Het is namelijk een jonge boer, schier ongeleerd en slechts Waalsch kennend. Deze boer heldert de toekomst op, geeft inlichtingen over het verleden van sommi ge personen en geeft ook raadgevingen voor te gebruiken geneesmiddelen. Bij dit laaste werk, drukt bij zich uit in zuiver latijn. De geneesheer heeft er zijnen bondge noot van gemaakt en wonderbare gene zingen worden bij middel der geneesmid delen door den jongen boer, uitgebracht, verwezentlijkt. Hij duit geneesmiddeln aan samenge- uit in de streek totaal onbekende planten, Deze middelen waren door nieuwe ver vangen en reeds bijna vergeten. De zonderlingste geruchten loopen over dezen jongen boer. Is het een geest of vrat is het?

De Denderbode | 1903 | | pagina 2