Donderdag 3 December DH)5 3 centiemen per nummer X X:<X> 56s,e Jaar 339tiv Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID SPREKENDE CIJFERS DeMenschenhater. Nieuwjaarsdag. Aan onze Landbouwers Land- en Tuinbouw. IV- DE DENDER DU blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagte* enmg van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter wLk voo" de Stad 5 rank; met den Post verzonden 6 frank jaars, f, 31 voor 1 "anden; r 1-76 voor drjj maanden, voorop te betalen. - De insuring ..adigt met 31 December. - De onkosten der kwittan.iën door de Post tangen tVn ten laste van den schuldenaar «en schrijft in bij C. Van de Putte-Goossena, Korte Zoutstraat Nr 31 en m alle Postkantoren des Lands. AALST, 2 DECEMBER igo3 Wie een abonnement neemt aan DE DEN- DERBODE voor 't jaar 1904 ont vangt het blad van heden tot nieuw jaar KOSTELOOS. De Denderbode geeft wekelijks een boeiend bijvoegsel-mengelwerk, welk op het einde een schoon boek deel vormt. Wij raden dus onze lezers ten zeer ite aan dit bijvoegsel zorgvuldig bijeen te houden. De nieuwe abonnenten kunnen de reeds verschenen nummers van ons mengelwerk bekomen tegen 2 centie men prrni evering. De abonnementprijs wordt vooiu* betaald. Men kan zich abonneeren aan De Denderbcde op al de poatbureelen van het land. CLIQUE HjLM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. l-«o Vonni-jeen ep 3- bladzijde 50 centiemen. - Dikwyls te herhalen bekendmakingen by aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne iniendingen doen. uiterlyk tegen den dynsdag en rrydh# in den voormiddag. Voor de adverteutiên uit vreemd# lauden aich te wendea ten bureel# van dit blad. In zake van spaarzaamheid hebben de Belgen sinds i885, zegge sinds de catho- lieken aan het roer zijn gekomen, buiten- ge*°on vooruitgang gedaan. Fier mogen wij zijn, catholieken, over dien vooruit- ï^ng. en gelukkig van te bestatigen dat die wrelvaart, want sparen doet garen, en die garen kan vaart wel, juiat aan vang nam en is blijven voortduren met en tijdens de conservatieve regeering. In 1885, einde December, bezat de spaarkas 440,000 boekje», eene storting- lomme vertegenwoordigende van 189 millioen. Op 31 December 190a, beloopt het getal boekjea 1,973,380, en het cijfer der gestorte sommen 730 millioen en half. Zegge eene vermeerdering van 1,529,480 (ebn millioen vijf honderd nsgen en twintig duizend vier honderd tachtig) koekjes, en 541 millioen (vijf honderd IEN RN VEERTIG KN HALF MILLIOEN) franks. Weet ge wel, beste lezers, dat binnen kort er in België een spaarboekje bestaan tal voor elke 3 inwoners. Naast die prachtige uitbreiding van den geest der spaarzaamheid, die een onom- itootbaar bewijs oplevert van de voort gaande welvaart der werkende klas en den middelbaren stand, past het van de weldoende gevolgen en uitslagen aan te stippen, welke de wet van 1900 op de werkmanspensioenen, zoo afgebroken door onze tegenstrevers, heeft. Die wet immers heeft eene merkweerdige toetre ding tot de pensioenkas in het leven ge roepen. SODCOS Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeering onzes lands door Cam. De Waegenaere. «05C05 ai* Vhrvolg. Zijne zonen, thans alleen op de wereld, hadden, hoe jong ook, dienst in het leger genomen en waren ten oorlog getrokken. Van den oudsten veraam men weldra, dat «J op het eereveld, tusschen honderden aooden en gewonden, den laatsten zucht had geslaakt, en van den andere, dat hij htj den overtocht der Beresina, in Rus land, met duizenden anderen, den dood in de golven had gevonden... Zoo bevond zich Hunefried alleen en Tenaten, bij zijne aankomst in het dorp waar hij eens als eenkoning had getroond. In zijne wanhoop en om zich ganscb af te zonderen van eene wereld, die zijne weldaden met de grofste ondankbaarheid beloond had, ging hij eene eenzame kluis Betrekken, alwaar hij sinds een streng af getrokken leven leidt... Hier hield de verteller op. Zijn verhaal w." ,en einde, doch, naar zijne gelaats uitdrukking te oordeden, verlangde hij ^ng, later bij aijne geachiadenia een ver Alzoo, in 1895, boekte die kas 85,a77 nieuwe stortingen, beloopende tot de somme van 2,354looo franken. In iqoi »erden er millioen 368,000 Hortinnen gedaan, zegee 8,800,000 franken, acht MILL,OEN ACHT HONDERD DUIZEND FRANKS, in 1902 kwamen er 1,801,402 nieuwe stortingen bij, zegge kzn milliobn acht honderd duizend vier honderd en twee beloopende tot fr. 9,900,000 of negen millioen negen honderd DUIZEND FRAN- KBN Ziedaar in een jaar eene vermeer dermg van meer dan een millioen franken. Het blijkt dus klaar, dat de Belgen me«r en meer en óp klinkende wijze hunnen geest van spaarzaamheid open baren. Zeker, de caiholieke Regeering brengt met weinig bij om dien zucht naar spaarzaamheid te verbreiden en zeker is het ook, dat die ijverige propa gandisten en werkers tot oprichting van onderlinge bijstandsmaatschappijen, die sinds 1900 overal het goede woord ver kondigen en met dezen overal het vruchtbare zaad rondstrooien, tot die prachtige beweging tot vooruitzicht en spaarzaamheid veel hebben bijgedragen Maar zeker is het vooral dat die algemeene geest van spaarzaamheid, een der schoon ste en aanmoedigendste uitslagen is van de catholieke Regeering. Om mi te doen gelijk onze liberale en socialistische tegenstrevers, die altijd het oog hebben op onze Zuiderburen, en in het rotte Frankrijk het voorbeeld van vooruitgang en welvaart tegen heug en meug willen zoeken en vinden, zien wij ook eens naar dit land van vervolging en broederhaat. Helaas, overal moeten wij daar in die schoone streken, welke verwoest worden in plaats van deugdelijk bestierd door de willekeurige ma^nnieke regeering, zoo dierbaar aan onze libe ralen, slechts puinen, haat, rooverijen vervolging en onrust bestatigen. Onder de regeering van de goddelooze broodroovers en kerk vervolgers, hebben de Fransche burgers, binst de zeven laatste maanden, bijna 120, zegge hon derd en twintig millioen franken van de spaarkas afgehaald, zoo bang zijn zij voor hunne centen, zoo weinig betrouwen hebben zij in die fameuze regeerders. In België dus rijpt de geest van spaar zaamheid welig aan in Frankrijk woe kert slechts schandige schraapzucht Aan u, lezers, van te vergelijken en te oordeelen I Mrn leest in de Osskrvatore Romano, de volgende meédeeling Wij zijn officieel uiigenoodigd meê te deelen. met verzoek aan de catholieke bladen het nieuws over te nemen, dat ge zien de eerste Januari aanstaande opeen Vnjdag valt. feest der besnijdenis van O. H. Jesus-Christus, Z. H. de Paus Pius X de geloovigen van de heele catho lieke wereld voor dien dag ontslaat van de geestelijke wet der vleeschderving. Burgerwacht. Binnen kort zullen de koninklijke besluiten verschijnen, de burgerwacht inrichtend in de gemeenten van 10,000 inwoners, waar die nog niet beataat. heugend slot te kunnen voegen... Smee- kend, hield hij de roodbekreten oogen in die van zijnen toehoorder gevestigd, even als een rouwmoedige misdadiger, die zij nen rechter om genade bidt... Eenige oogenblikken gingen in de diep ste stilte voorbij. Eindelijk vroeg de men- schenhater En het is Nestor zelf, die u al die bijzonderheden kenbaar maakte Zooals gij zegt, heer, antwoordde Gabriel. Maar hoe verklaart zich dergelijk vertrouwen, tusschen den geleerdsten der geneeslieeren en den eenvoudigen dienst bode van eenen of anderen heer Zooals gij kunt oordeelen, kan zulks alleenlijk het gevolg wezen van een lang durigen en beproefden dienst... De kluizenaar sprong van zijne zitplaats op. He wat zegt gij...? riep hij op zon derlingen toon. Nastor is mijn meester, heer! beleed de knecht het hoofd buigend. En hij is schaamteloos en waanzin nig genoeg om te durven hopen dat ik... De menschen hater onderbrak zich zei ven, door het uitstcuten van een duivel- schen lach. Ha, de groote Nestor is ziek, hervat te hij met helsche stem, en zendt Hune fried smeeken, hem te komen helpen..., Hunefried de bespotte, den belasterde, den verdorvene...! De Boomgaarden. Nu het tijdperk van fruitboomen Ie planten is aangebroken willen wij onze lezers eens onderhouden nopens het be mesten dezer want wij «ogen het rond uit bekennen, menige landbouwer is wei nig bekommerd met zijnen boomgaard. Aan de andere landerijen en aan zijnen veestapel is gansch zijn aandacht gewijd, en aan den eerste wordt maar gedacht wanneer hij over eenigen ledigen tijd be schikt. En nochtans, biftere klachten laat hij hooren wanneer de opbrengst gering is. Wel is waar kunnen vele omstandighe den hiervan oorzaak zijn als ziekten, aan vallen van insecten, late vorst, overtollige vochtigheid enz., doch zeer dikwijls ge beurd het dat de opbrengst maar over an der jaar voldoende is, en meestal is de schuld aan de weinig oordeelkundige be werking gelegen. En wierd de boomgaard wel verzorgd, zeker en vast zou hij voor den landman eene bron van inkomsten zijn die hem zouden toelaten beter de twee eindjes van 't jaar aan elkander te knoo- pen en ook eer. appeltje voor den dorst te sparen. Nu dat de rechten op de suikers zoo merkelijk gedaald zijn, zullen de produc ten van den boomgaard gewis meer en beter benuttigd worden, want zeker en vast zal de bereiding van fruitconfituur, fruitgelei, fruitsiroop en fruitpasteien eene meerdere uitbreiding nemen. Derhalve zullen eenige inlichtingen en raadgevin gen betrekkelijk de oordeelkundige be mesting der fruitboomen niet te onpas komen. Bij het aanleggen van eenen boomgaard zal de landbouwer zorgen eenen goeden vruchtbaren, luchtigen, doordringbaren en tamelijk zwaren grond te kiezen. Een gezonde bodem is eene eerste vereischte, want onze fruitboomen zijn niet bestand tegen staande natin voorkomend geval zijn de boomen onderhevig aan allerlei ziekten, en vooral aan kanker de vruch ten vlekken, barsten, zijn klein en smake- Gabriël wierp zich voor den onmen- •chelijken man op de knieën. O heer snikte hij hartverscheurend, gij hebt gehoord hoe rouwmoedig mijn meester mij alles bekende wat hij tegen u misdeed voor hem bid ik u om vergiffe nis... O ik smeek u, mijnheer, geef acht op mijne tranen..., laat hen uw hart roe ren...: kom mijn ongelukkigen meester redden en u met hem verzoenen... Onder het mompelen van onverstaan bare woorden was de menschenhater over en weder den vloer van het kleine vertrek beginnen te wandelen. Opeens maakte hij eene beweging die van een genomen be sluit getuigde, en den doktoorsknecht in zijne bede onderbrekend Welnu, sprak hij, als moest hij zich de woorden met geweld uit de keel wrin gen, bereid u om mij bij uwen meester te te brengen... Gij zijt per rijtuig gekomen zegt gij...? Ik loop het getrek halen, mijnheer juichte Gabriel, o, dank, mijnheer Hune fried, voor het geluk... Waar zijt gij uitgespannen...? onder brak de kluizenaar den verheugden jon geling, in de uitstorting zijner dankbaar heid. In de Vierschaar was het ant woord, binnen een klein halfuur ben ik terug... Neen, keer niet terug beval de hut bewoner, ik zal u komen vervoegen. Ik moet deze woning verlaten zonder dat mij loos. Men vergete niet dat de boom, even als alle andere plant, niet goed gedijd waar er geene genoegzame hoeveelheid voedsel voorhanden is 't is vooral door de bemesting dat man overvloedige oog sten kan bekomen. Hieruit volgt dat eene voorafgaande bereiding uiterst noodzake lijk is, want later is het zeer moeilijk, om zoo te spreken, totaal onmogelijk mest stoffen voldoende in te werken. Behalve eene goede hoeveelheid stalmest zal men den grond ruimschoots voorzien van mi nerale meststoffen als potasch- en fosfoor- zuurhoudende mesten en kalk Op eene diepte van minstens 3o centimeters geve men dus per hectare 1000 kilog. kainite, 1000 kilog. staalslakken en eene goede dosis kalk. De stifstof geve men later onder vorm van sodanitraat, ale enz. In lichte bodems en zandachtige gronden zal men evenwel zorgen de hoeveelheid kainite te verhoogen, omdat deze gewoon lijk te weinig potasch inhouden. Deze hoeveelheden worden dus toege diend bij het aanleggen van den boom gaard. Later dient de bemesting oordeel kundig voortgezet te worden. Daarom rad, n wij aan jaarlijks de volgende mest sloffen voor eenen volgroeiden boom te gebruiken. 1,5 tot 2,5 kilog. zwavelzure potasch. 1,5 tot 2,5 kilog. superfosfaten en 1 tot kilog. sodanitraat. Voor jonge boomen mag die hoeveel heid verminderd worden tot de volgende verhouding o,3 tot «,7 kilogr. zwavel zure potasch en evenveel superfosfaten, en 0,2 tot i/a kilog. sodanitraat- Deze meststoffen kunnen in ale opge lost, op de gansche oppervlakte van den boomgaard, uitgegoten worden. Gebruikt men ze droog, dan zal men best de po tasch- en fosfoorzuurmesten vóór den winter aanwenden, ze trachten eenigzins onder te brengen door rond de boomen groeven te maken, iets verdar van den stain dan de uiteinden der kroon reiken,- of wel door het eggen. Door het gebruik dezer hulpmesten zal de opbrengst in gras ook merkelijk ver meerderen, en de hoedanigheid zal zelfs verbeteren, want de potaschmesten be gunstigen de ontwikkeling der klaversoor ten. Zulks bewijzen de proeven van den heer De Vuyst, genomen in de leemach- tige gronden van Borsbeke. a* van M. Hoyois Schrijverarachten 3« van M. Bertrand Verhooging der ambachtenaars- en werkmanspensioenen 4* van M. Delbastée Verbod van het loodwit in het schilderwerk 5* van M. Destrée Wekelüksche rust dag. 6C van M. Helleputle De Zondagrust 7e van M. Marnhaut Heeft betrek op de ouderdo nspensioenen 8* van M. Waroqué Vraagt zekere veranderingen in de standregela der buurt spoorwegen. De vraatzucht van den mol. Wij tre"*n volgende aan in een wetenschap pelijk werk en bieden het aan ter over weging aan de landbouwers, die den mol in de velden den oorlog aandoen en zelfe vallen plaataen om hem te vangen. De Zwitsereche geleerdo Weber nam proeven met 2 mollen en bevond dat zij in 9 dagen verslonden, 341 larven en meikevers, 193 regenwormen, a5 rupsen en eene muis met huid en haar, ja zelfs het geraamte. Vervolgens gaf hij hen slechts planten- voedsel en toen stierven zij weldra van honger. Dugês en Flourens hebben waarge nomen dat een mol geen dag kan dix>r- brengen «onder voedsel, dan sterft hij. Ondanks 't nut dat de mol sticht door t verslinden van vele insecten, wordt hij, zeker niet heel ten onrechte, ongenadig vervolgd immers waar hij in groot getal voorkomt, richt hij, door het maken van loopgrachten onder de velden nog al •chade aan, daar hij de wortels der plan- lrn loswroet. Doch de natuur zelve helpt den mensch om die schade te keer te gaan. Immers de mol heeft talrijke vijanden. Fretten, alaook ooievaara en andere groote vogels vinden in hem een lekker beetje en bij gebrek aan insecten versmaadt hy zelfs zijn eigen natuurgenooten niet. In eenen strijd om het wijfje vechten twee mannekes zoo lang tot een hunner dood ter plaatse blijft. En da overwinnaar eet dan soms den overwonneling op. Acht nieuwe wetsvoorstellen zijn door de lezing toegelaten. Het zijn de volgende te van M. Vandervelde Controol der kieswerkzaamheden iemand ziet uitgaan of ergens bemerke, anders komen straatbengels hier inbreken en all* s vernielen waaraan ik prijs hecht. Ga maar voort, ik zal niet lang achter zijn... Gelukkiger uur had Gabrië! nooit be leefd.. Hoe licht van hart ving hij den terugtocht naar de Vierschaar aan... O kwame Hunefried maar spoedig ach ter... Wat zal het ongeduld den armen knecht intusschen te lijden geven... Maar, ho...l Een beangstigend denkbeeld scheen de jongen man opeens door het hoofd te vlie gen. Voorxorgshalve, verlangt Hunefried heimelijk zijne woning te verlaten, sprak hij tot zich zelf, en een enkel onvoorzich tig woord van Xaveer, kan gansch ons spel verbrodden... Maar ik zal tijd genoeg hebben, om eens tot Gotthem plaats te loopen, alwaar de jongeling woont...Daar staat het kerkje met zijnen toren als een peperstrooier ik kan niet misloopen... Ik zeg enkel aan Xaveer, aan niemand te laten vermoeden, dat de kluizenaar bezoek ontvangen heeft. Hem zelren en de zijnen laat ik alleenlijk gissen, dat ik mijnen meester da medicijnen breng welke hem zullen genezen... Toen de menschenhater zich weer al leen bevond, hield hij ook eene samen spraak met zichzelren. Hat is beslist dat ik tot hem ga zegde hij op somberen toontot mijnen vijand..! Koopvernietigende gebreken. In zitting van 18 November laatatleden heeft de heer Minister van Landbouw aangekondigd, dat hij eerlang eane com missie benoemen sal, gelast met een onderzoek in te stellen betreffende de reclamatiën, waartoe aanleiding heeft ga- geven da toepassing van de reglementaire tot hem die mij zoo diep rampzalig maak te., .liOm hem te troosten...? te helpen.,.? Wel ingendeel...: om hem mijne ongeluk ken te verwijten, zoo mogelijk te zien ster ven an zijnen dood te verbitteren... In een woord, om mij op hem te wreken Wie kon vóór een paar uren vermoeden, dat deze voldoening in mijn rampzalig bestaan, mij nog weggelegd was.. Ha, Nestor, gij verlangt naar mij, welnu, ik kom... Het sloeg drie ure van den namiddag, op den sierlijken dorpstoren van Bloe- menbake. Een licht gespan, gansch beslijkt, reed gezwind het voorhof van dokloor Nestor verblijf op. Twee mannenwaar- van de eene de geleider en de andere reeds iemand van jaren was, zaten in. Het waren Gabriël en Hunefried. Dicht bij den ingang der heerenwoning zelf, hield het rijtuig stil. De twee reizi gers stegen uit en verdwenen binnen de bereids geopende deur van het aanzienlij ke gebouw. Aan het einde van een marmer gevloar- den en met allerlei kunstatukken versier den gang, bereikten de twee mannen een koedijken, met rijk tapijtwerk belegden trap. Sierlijke potten, met bloemen en slingerkruid omkransd, hingen hier en daar van de indrukwekkend hooge zolde ringen neder en verspreidden een aange- namen geur. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1