In onzen W erkmanskring Kerstboom. i eitenverzekeringen en Syndicaten. Van tak op tak. Handschoenen. Hongerloon VOLKSKAMER KosteloosKosteloos Ne Zooóoóót-m^eaku! AALST. Zondagrust. Allerhande nieuws. Zondag avond was de ruime za.d van ©r.zen Werkmanskring proppens vel. En geen wonder: een dub!' Ie aa- trek kelijkheid was aan de dagerde: vot reerst het voorstellen van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik-Deken Roelandts, als Eere voorzitter van den Kring, en daarna het genieten eener heerlijke voordracht van een gunstig gekenden volksredenaar, den heer Karei Beyaert, van Brugge. Rond het Bestuur en de werkende le den, bijna allen opgekomen, hadden zich geschaard de achtbare Heer Burgemees ter der Stad Aalst, en talrijke Heeren Geestelijken. Bemerkt ook: een afdeeling der leer lingen in Rhetorika uit het St. Jozefs College. Bravo I Aan de jonge lieden die later tot de leidende standen der maatschappij moeten behooren. kan men geen beter toonbeeld vooratellen dan den Vlaamsch- lievenden en den volksgezinden Heer Beyaert, die dien avond zijne duizendste voordracht gaf. In gloedvolle woorden, meermaals door toejuichingen onderbroken,stelde de Heer Baron Leo Bethune, als Voorzitter van den Werkmanskring, den Zeer Eeiw. nieuwen Eerevoorzitter aan de werklie den voor. Daarop antwoordde de nieuwe Eerevoor zitter met eenige welgepaste en hertelijke woorden Hij acht zich gelukkig het aangeboden Eerevoorzitterschap te mogen aanveer- den en de voetstappen te mogen druk ken der overledene Erevoorzitters aan wie hij een welverdiende hulde brengt. De Werkmanskring mag op al zijne genegenheid en toewijding rekenen. Aan zijne i5oo leden stelt hij als leid- spreuk voor, 't geen sedert 100 jaar de leus is der vroeger door hem bestuurde kloostergemeente, de Zusters van Liefde: o Cor unum bt anima una één hert en ééne ziel. Dat wenscht hij hundaar toe zal al zijn pogen strekken dat alleen kan en zal bijdragen tot grooteren groei en bloei van den schoonen Werkmans kring. Maar wat boven alles den werkman moet opbeuren, dat is zijne weerdiglieid van Christen, van kind Gods. Werkliedengij zult er niet alleenlijk uij winnen in aanzien en weerdigheid; gij zult daarenboven nog gelukkig zijn. Vergelijkt eens het huisgezin van een goddeloozen werkman met dat van den christen werkman. Men moet dus christelijk leven binnen huis, in de familie het mag daarmede nochtans niet uit zijn het is daarenboven noodig van catholiek te zijn in t open baar en dat nog wel uit dankbaarheid voor al hetgene de Kerk gedaan heeft voor den werkman. De groote Paus Leo XIII gaf zijnen vermaarden wereldbrief. De Bisschoppen hebben den Paus ge volgd 't zij genoeg Kardinaal Gibbons en Kardinaal Manning te noemen. Daarbij waar elders dan in de Kc-rk be staat de echte broederlijkheid, de ware gelijkheid Al de hooge weerdigheden van de H. Kerk staan open voor het kind van den arme, gelijk voor het kind van den njke. Kijkt liever rondom u Uwe Onderpastors, uwe Pastors, uwe Dekens, uwe Bisschoppen, zij zijn allen, weinigen uitgezonderd, kinderen uit het volk of burgerszonen. Nog verder leest eens de geschiedenis der Pauzen. S* Pieter, de eerste Paus, was een vis scher; Sixtus V, had schaapherder ge weest Adrianus VI, was de zoon van een kleinen wever uit Utrecht en Pius X is de zoon van een nedcrigen bediend' Paus Pius IX heeft voorspeld dat de Kerk zal overwinnen,als zij het volk met haar heeft. Het tweede deel der voorzegging Pius IX is reeds venvczentlijkt. De Kerk, met den Paus aan 't hoofd, is overal bij den werkman, in alle landen der wereld. Het tweede deel zal ook wezenlijk heid worden. De Kerk zal overwinnende XX' eeuw zal de eeuw zijn van het volk. Wij nemen da eerdiedige vrijheid aan al onze vrienden de GROOTE PRIJS- LOTING te herinneren, die te dier ge legenheid in den Catholieken Werkmans kring gegeven wordt. Ieder jaar. wij zeggen het met oprechte dankbaarheid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave Burgerij met dezen Ki-stdag wederom onze catholieke weiklieden edel moedig zal indachtig zijn. Alle voorwerpen worden met erkentenis aanveerd. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Rombaut, Be stuurder ven den Kring, of aan den Kring, of aan den Heer Ivo Vlassen broek, Schrijver. De Voorzitter, B" Leo Bethune. De Schrijver, De Bestuurder, I. Vlassenbrobk. E. H. Rombaut. Nu is het de spreekbeurt van den heer Karei Beyaert. Hier voel ik mij onmachtig die schoo ne voordracht eenigzins weer te geven. Wat zeg ik voordracht Neen, 't was geen voordracht, geen gekunstelde aaneenschakeling van be wijzen, maar als een vuurwerk, een op eenvolgende reeks van vuursprankels ont sprong aan een hert dat brandt van va derlandsliefde en van liefde voor den werkman. Wij moeten ons bepalen bij de voor naamste gedachte» Ik bemin zegt de spreker, ik bemin den werkmanwij zijn immers getuigen ge weest van zijnen heldenmoedaltijd was de werkman daar om zijn Vaderland, te Groeningen, in i3oa, zijn geloof, tijdens den Boerenkrijg, de zielen zijner kinde ren, tijdens den schoolstrijd van 1879, te verdedigen... Onder den werkmanskiel klopt een medelijdend hert, een broederminend... Hoe gemakkelijk stelt de werkman zijn leven in gevaar om anderen bij te staan Ziet in een dagblad de ongelukken na hoe dikwijls leest men daar geen helden daden van christelijke liefde en van edel moedige zelfopoffering door werklieden gepleegd Uit eigen belang, uit eigenliefde moe ten wij den werkman liefhebben. Wat zijn wij immers anders, tenzij voor het meestendcel zonen van werklieden? Het ware onnoodig lang te zoeken om tus- schen onze voorouders een nederigen werkman, een werkmanszoon te vin den. Wij moeten hem beminnen uit plicht het Evangelie leert het ons: God en den evenmensch, God en mijnen broeder moet ik beminnen. En Jesus Christus was een werkmans zoon, en zijnen voedstervader en zijne moeder, en zijne eerste apostelen, waren werklieden! Wij beminnen dan den werkman en wij werken tot opbeuring van zijnen toe stand. Maar hij moet medewerken En hoe zal hij dat doen Door te sparen. Sparen I Wat is sparen Sparen is alle nutteloozc kosten vermij den om het geld daardoor bewaard aan nuttige of ntxidige zaken te besteden. Sparen om op carnaval of kermisdagen te kunnen zwieren en tieren, is geen sparen. De kinderen moeten sparen op lek kernijen de jonce dochters, op bloe men, linten en strikken; de mannen, op hun drinkgeld, enz. Waar zal men zijn spaargeld plaatsen? Draagt uwe spaarcenten naar de spaar kas. Maar als de kas springt? Als de hemel invalt dan zitten wij er allen onder, cn wij loopen allen met een blauwe slaapmuts. Draagt uwe spaarcenten naar de pen sioenkas, om uwen ouden dag te verze keren. Geeft uwe spaarcenten in eene maat schappij van onderlingen bijstand, om als gij ziek zijt, thuis te kunnen bezorgd worden, om geneesheer en medecijnen gratis, voor niet te hebben... Geeft uwe spaarcenten in eene maat schappij voor werkmanswoningenin zijn eigen woning, is de werkman koning. Eigen dak, groot gemak. Dat alles zal u opbeuren in uwe stand. Sedert eenigen tijd spreekt men in ons Vlaanderland van geiten te verzekeren en te verbeteren Gelijk het altijd gaat, men begon te lachen, alsof de zaak be lachelijk was. En ziet de lachers staan te genwoordig schaamrood verdoken achter den hoop maatschappijen die in het jaar igo3 reeds gesticht zijn en overal den metsten bijval genieten. Hier te Aalst wierd er ook van soortge lijke inrichtingen gesproken. Eenige wa re volksvrienden, die weten dat de geit volgens het zeer bekend woord, de koe van den armen is, hadden in september eene tentoonstelling van geiten en scha pen op touw gezet. Wat er ook door klem- geestige mannen gezegd of geschreven wierd, de tentoonstelling was allerbest gelukt. Nieitegensta-nde het allerslechtst weder waren er niet min als 487 geiten en een vijftigtal schapen aangebracht Het zal niemand verwonderen dat die expositie de eerste stap is geweest tot ver deren vooruitgang in den geitenkweek. Er wierd besloten door de afgeveerdigden der omliggende gemeenten, al de maat schappijen die voor doelwit hebben de geit of het schaap te verzt keren of te ver beteren, in eenen algemeenen Bond te vereenigen. Wij zijn gelukkig te mogen aankondi gen dat de Bond van Aalst en omlig gende, en des noods voor het Arrondis sement Aalst, over vier weken gesticht is geweest. Al de maatschappijen hebben zich aangesloten en hebbe n eenparig lijk als hunnen Voorzitter den weledelen Heer baron Lodewijk Bethune, (wonende te Aalst, op het kasteel van Overhamme), uitgeroepen. Wie verdere inlichtingen over het doel van dezen algemeenen bond begeert, mag zich wenden t->t voornoemden Voorzit- r. Wij wenschen uit gansch ons herte dat die zoo nuttige instelling meer en meer aangrorie tol meerder voordeel van al de aangesloten maatschappijen en tot meer der voordeel van den kleinen man 1 Meer dan duizend gegron de kiearuklamen, kondigt de armtierige Dbndergalm triomfantelijk aan, zullen door de liberalen ingediend worden tegen de kiezerslijsten der ver- schillige gemeenten van ons Arrondisse ment. Gegronde reklamen 't zal te zien zijn... In alle geval wij zijn er sedirt lang van verwittigd, onze maairegelen zijn ge nomen en als 't maar meer dan duizend j is, weest er van verzekerd 't is niet erg, ge zult ons, catholieken, op onzen post vinden. Wij roepen er dus de bijzondere aan- j dacht onzer vrienden van den buiten op in wij rekenen op hunne welgekendr I dienstwilligheid om ons zoo haast moge lijk alle gevraagde stukken en inlichtin gen te verschaffen die hun zullen gevraagd worden Buurtspoorweg. Assche- Aalst-Oordegem. Op 8 December greep de aanbesteding plaats der sectie Assche-Aalsl. De heer Wa'té, Burgemees ter vanAppelterre.w rd adjudicataris ver klaard mits de som van 169,000 franks De wrken moeten binnen de tien maan den voltrokken zijn. Duizenden cubieke meters grond moeten van den Bouchout- berg afgevoerd worden en zullen, naar alle waarschijnlijkheid, gebruikt worden tot ophooging der nieuwe laan van de kerk van Mijlbeek naar den Brusselschen Steenweg. Onze vrienden van Erembode- gem, Meldert en Hekelgem mogen dus hopen dat op in October 1904 de tram rijden zal. Ajuin Een geneeskundig blad prijst den ajuin aan voor zijne geneeskundige eigenschappen. Zijn de zenuwen erg vernvoied, ajuiun brengt u wederom op uw verhaal, zegt het blad. Hij is ook goed legen den hoest.de val ling, de grip, de tering, de slaaploosheid, het graveel, de lever- en nierziekten en eindelijk verheldert de gelaatstint. Wat meer is, hij doet weeucn, hetgeen in sommige gevallen nuttig kan zijn. van buitenlandsche zaken komt door den lieer Verslaggever der middensec.! gelast met de begrooting van buitanlandsche za ken, (onze volksvertegenwoordiger, M. Baron Bethune) officieel veizocht ie wor den aan de middensectie al de inlichtin gen te verschaffen aangaande de maatre gelen die, in 't belang onzer handschoe nen-nijverheid, zullen genomen worden. Inkt en ijzervlekken te verwijderen. De vlekken worden met melk bevoch tigd en en dan bedekt met keukenzout. Dit moet gedaan worden voordat het kleedingstuk gewaschen wordt. In den drukkerswereld. Aan de cyclopedie, welke door den boekhandel Larousse, van Parijs, wordt uitgegeven, zijn sedert zes jaren, 600 werklieden be zig. Zes personen zijn gedurig bezig aan het drukken der oplage, welke van 180 duizend exemplaren is. Eiken dag zijn 36oo kilos papier noo dig. Zes boekdeelen zijn reeds verschenen, voor welke meer dan 8 millioen franken loon betaald is. Twee plaatsen Wilde dieren Dat er nog veel wil de dieren in Indie zijn, blijkt uit het vol gende: De overlijden* veroorzaakt door de Wil de dieren in 19'oa beloopen tot a836 waar van 1046 door tijgers alleen. De overlijdens tengevolge van slangen beten zijn niet minder dan 23,166. Daarenboven zijn 80.796 koppen vee door de wilde ditren verscheurd en 9.019 zijn bezwtken ten gevolge van slangen beten. Zooals men ziet is de nen6ch daar vol strekt nog niet alleen meesteer, maar bij doet zijn best om meester te worden. In 1902 werden 14,983 wilde dieren ge dood, waarven t33i tijgers, die de ergste vijanden zijn van den mensch. Ook werden 72,536 slangen omge bracht. Het Indisch Staatsbestuur heeft voor het dooden van wilde dieren 25o duizend franks premiën betaald. Als men denkt dat niettegenstaande dat nog 26 duizend menschen en 89 duizend 815 dieren als slachtoffers der roofdieren gevallen zijn, dan ziet het er nog niet rooskleurig uit in Indië. - van agent van po- licie zijn hier te Aalst te vergeven. De jaarwedde dezer bedienden voor de 3* klas beloopt tot 900 fr. waarbij gratis de noodige kleedij. Na 5 jaren goeden dienst, worden ze bevorderd tot de 2e klas en genieten eene jaarwedde van io5o fr. Na 5 opvolgende jaren worden ze van ie klas en ontvangen 1200 fr. jaarwedde. Op 60 jarigen ouderdom hebben zij recht tot een pensioen berekend op het 55e deel hunner soldij vermenigvuldigd door de jaren dienst. Deze jaarwedde heet de doorluchtige alweter van Chipka hongerloon. Drij en twintig ingezetenen onzer Stad boven de vreemdelingen oordeelen er an ders over dan droeve Pier en sparen zich geene moeite om dit voortreffelijk loon van politieagent te genieten, loon dat verdubbeld is sedert zijne liderale vijan den van vroeger en zijne boezemvriendei. van heden,in 1866,van 't stadhuis verdre- wierden.... Een drukkerijtje De Staatsdrukke rij te Washington, Vereeiiigde Staten, be zigt i3oo zetters 20 fr. daags, 565 boek binders. ook aan 20 franks en 1000 vrou wen als inzetsters of innaaisters aan 10 frank daags, voor 8 ur«n werk ptr dag. Zittingen van 1 en 8 December igo3. Vraag van den heer Bethune aan den heer minister van openbare werken Hoever staat het met het onderioek, door het beheer van bruggen en wegen, van het ontwerp tot overwelving van den ouden Dender te Aalst, welk onderzoek door het (Gemeentebestuur van Aalst werd gevraagd in eenen brief op 27 November T902, aan den heer Minister gezonden b De Stad Aalst heeft in hare begroo ting een aanzienlijk krediet ingeschreven voor dit werk. De medewerking en mach tiging van 't bestuur van bruggen en we gen is onontheerlijk voor het uitvoeren van dit dringend gezondheidswerk de vertraging, door de voorafgaandelijke studie van den Staat veroorzaakt, berok kent groot nadeel. De heer Voorzitter. De heer mi nister van financiën en openbare werken heeft het woord om te antwoorden op de vragen van den heer Bethune, over het ontwerp tot overwelving van den ouden Dender te Aalst. De heer Van den Heuvel minister van justicie,namens den heer de Smet de Natver, minister van financiën en open bare werken, verhinderd. Dat is eene zeer veelzijdige zaak, omdat er verschil lende belangen op het spel staan. Ik heb bevolen die zaak zoo spoedig mogelijk te doen onderzoeken. Om te weten of het water goed is. Een blad geeft hier den volg nden raad: Laat een weinig zeep in alkool op lossen en laat eenige druppels in een glas van dit water vallen. Indien het water melkachtig wordt, is het een teeken dat het slecht is. Indien het niet verrandert of er slechts een dun wolkje in verschijnt,dan is het water goed Tentoonstelling van St Louis. Een belangrijke groep nijveraars en voort- brengrrs van verbruiksartikelen heeft be sloten gezamenlijk deel te nenen aan de wereldtetoonstelling van St Louis( Veree- nigde Staten in de Belgische afdeeling. Die deelneming is van het grootste belang aangezien de uitvoer van voedingsproduc ten naar de Vereenigde Staten in de vier laatste jaren vijfmaal grooter geworden is. De belanghebbenden worden verzocht zich te wenden tot M. Gerard Devet, be heerder, Spiegelstraat, 8. Brussel. Aan alle nierlijders Laat de gelegenheid niet voorbij gaan die u aangeboden tcordt l Indien ge aan de nieren lijdt, of van welke andere onpasselijkheid ook gevolg der slechte werking der nieron of der waterorganeu. zal bet aanbod, dat wij de inwoners van Aalst doen. niet nalaten hunne belangstelling te wekken. De geneeskundige wetenschap in baren vooruitgang, verwaarloosde de studie der nieren niet. het belangrijkst levensorgaan van 't meiiBchelijk lichaam. Ook, met in ieders bereik een geneesmiddel te stellen als de u Pillen Foster voor de nieren vreezen de eigenaars van dit produkt niet ondanks dat de verwaandheid van zekere fabrikanten van soortgelijke produkten maar al to over dreven is te verklaren dat geen enkel ge neesmiddel tjgeu de aandoeningen dezer or ganen kunnen opgaan tegeu de u l'illew Fos ter voor do talrij ke brieven, welke zij dage lijks ontvangen, der weldaden welke zij het mensebdom verschaffen. Alle dagen worden, jong en oud, aan voortdurende pijnen lijdend genezen, en talrijk ziju de uitgemergelde, versleten, gekromde en samengetrokken rug gen, die versterkt en verkloekt, een nieuw leven hervinden. Met sulk eon remedie, mag men niet aarzelen volgend aanbod te doen alhoewel wij er de doos bij verliezen, welke wij n schenken, verzekeren wij odb de mede werking vau tenen vrieud die ons helpen zal vele andere doozen te doen verkoopeu. Wij geven dus, gansch kosteloos EENE VOLLE DOOS Pillen Foster voor de nieren n aan elkeen die. aan de nieren ljjdend, zich wel zal willen aan bioronderstaand adrea wenden De eerste aangekomen zullen de eerste bediend worden: dat allen van deze enkele gelegenheid ge bruik maken 1 Men merke wel op dat er hier geene spraak is van eene monsterdoos. maar wel van eene doos, gewone grootte, van Pil len Foster voor de niaren n die fr. 3 80 't klein verkocht wordt. Men vergetc niet dat de uitdeeling slechts een enkelen dag duren zal den 19 December, van 10 tot 4 uren, in de apotheek van V. Dk Vaclkexker, Esplanade plein, 15, te Aalst. zingen hier te Aalst leverden, volgens Groene Pie, eene zegerijke en ncht- veerdige uitslag op, omdat de evenredige vertegenwoordiging in toepassing kvam. Groene Pie vindt het rechtveerdig, dat hier te Aalst catholieken welke 15oo stemmen bekwamen NIET gekozen rijn, terwijl liberalen het zijn met 2400 stem men of noo min. En dat is zoo rechtveerdig dat Groene Pie het zich tot eene eer aanrekent lan dien zegerijken uitslag te hebben meége- werkt. Maar voor Baerdegem keert de kaïrt. Door de toepassing der E. V. is de gne- ne candidaat met verkozen alhoewel hij meer stemmen bekwam dan den laatsten gekozen catholiek. De groene Pieters bekwam 196 sten- men en 107 lijslstemmen en den catho lieken caudtdaat 170 stemmen. Nu het quorum is 111 dus kwam de groene Pi>.- ters er 4 tekort om in aanmerking te kun nen komen bij de verdeeling der zetels. En omdat de groene Pieters, ondank.' zijn grooter getal stemme» niet verkozer is, is de kiezingswet eene zottekous. Dus voor Aalst is de kiezingswet recht veerdig en wijs omdat ze Groene Pie méégaat en te Baerdegem is ze slecht, onrechtveerdig en zottekous omdat ze hem tegmgaat. Ne zooóóót Maar wat wil men toch van den grooten Jan, die uitgevonden heeft dat de Lange Zoutstraat te Aalst op de Groote Maikt uitkomt omdat men daar destijds zout pleecht te verkoopen Ne zooöóót En zeggen dat zulke gepatenteerde uilen de pretentie hebben van in de Ka mers te zetelen 1 Ongeval overgekomen aan een dronken wielrijder. Heeren liefheb btrs van het rijwiel, zie hier iets voor u: Een Brusselaar was verzakerd tegen rij wiel ongevallen. Den 9 Octob.r 11. was hij het slachtoffer van een ongeval. Hij vroeg daarvoor 3oo fr. aan de verzekcrii g- maatschappij, maar deze weigerde te be talen omdat het ongeluk veroorzaakt was door de zware beschonkenheid van het slachtoffer. De handelsrechtbank van Brussel a3 November 1903 beslist dat, indien zulks bewezen wordt, de maat schappij niet moet betalen. Dus, heeren wielrijders, niet te diep in 't glas gekeken. w Onze achtbare ljzerenweg. vertegenwoordiger, den heer Baron L. Bethune, stelde de vraag aan den heer Minister van spoor weg- n of er geen middel wezen zou om zich vroegtijdiger te kunnen begeven des voormiddags van Ninove naar Gent en Oostende en des namiddags van Boom, Dendermonde en Sottegem naar Ninove. De heer Minister komt te antwoorden dat het onmogelijk is een sneller verkeer tusschen Ninove en Oostende te verzeke ren zonder zeer belangrijke aansluitingen af te schaffen of nieuwe treinen in te richten 't gene onkosten zou veroorzaken buiten alle verhouding mei de ontvan- sten. Wat de overige verkeermiddelen be treft zullen zij. te rekenen van 3 januari aanstaande,verbeterd worden door de in richting der volgende nieuwe treinen Denderleeuw v. 7 u. 5o. Erembodegem 7 u. 57. Aalst (Noord) 8 u. 02. Aalst (Noord) v. 17 u. 42. Erembodegem 17 u. 49. Denderleeuw u 17 u. 56. Dt reizigers Ninove verlatende om ■ju.ii zullen op die wijze Aalst (Noord) kunnen bereiken om 8 u. 2 in plaats van 8 u. 25 en Gent (Zuid) om 8,38 in plaats van 9 u. 27, terwijl dat de reizigers te Aalst (noord) aangekomen met de treinen uit Boom om 17 u. 3o, uit Sotiegem om 17 u. 35, uit Dendermonde, om ij u. 36 onmiddelijk hunne reis zullen kunnen voortzetten naar Denderleeuw en Ninove en in deze laatste localiteit aanko men om 18 u. 20 in plaats van 19 u. 3i. Tegen brandwonden. Men neemt gelijke deelen olijfolie en koud water; klopt dit tot room en legt bet op de brand wond op een stuk zacht versleien linnen. Zoodra het corapres uroog is, moet men het vernieuwen. Creemboter. Markt van Zaterdag 12 Decern. 1903 i65 kilogrammen ter markt. Prijst: 3,oo tot 0,00 per kil Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 362 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2890 kilos. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag i3 De cember, M. Bonner, Bisschopstraat. i*»ssiif8pel«n. Onze catho lieke Tuinclub Steun geeft Moed, bereidt zich om in den loop van dezen winter nogmaals de Passie van O. H. Jesus te vertoonen doch meer uitgebreid en verbeterd dan vroeger. De Benedict ue Kalender, of Almanak van O. L. Vkouw van Vrede ter Abdij van Affigem is bijna totaal uit g< put. Wie nog een exemplaar verlangt spoedde zich hem aan te koopen want slechts eenige exemplaren blijven beschik baar. Dus niet langer meer gewacht PIANOS Einde van seizoen Verkoop van eener groote keus nieuwe pianos, welke eenige maanden in huur geweeBt zijn, met eene buitengewone ver- prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. VAN HYFTE. Gent, Nederkouter 32, tegenover de bagattenstraat. Diefstallen in onze omstreken.— Vrijdag kwamen alhier de Parketten van Dendermonde en Audenaerde vergezeld van 10 gendarmen. Twee gevangenen Buyl Frans een Wetteraar en De Wael Joseph, geboren te Berlaere, die hier te Aalst verbleven werden uit Audenaerde meêgevoerd. De twee gevangenen zijn geconfronteerd geworden met Van den Bergh Alfons, metsersknaapi& Renneboog Felix, leeglooper. Buyl schijnt bekente nissen te hebben gedaan en de daders aangewezen der diefstallen bij de gezus ters Deprez te Aalst, te Erembodegem, Overboulaere, enz. Buyl verklaarde onder anderen dat ze 6 in getal waren te Over boulaere en ieder i3oo fr. inoogsten. Renneboog is dadelijk aangehouden en naar 't gevang van Dendermonde gevoerd en Van den Berg is ons stedelijk arrest huis opgesloten om heden Zaterdag op nieuw onderhoord te worden. Men ver wacht nog andere aanhoudingen. Wij doen bemerken dat de gevangenen door onze Politie vroeger werden aange wezen als de daders van den diefstal De prez en dat 't Parket er geene acht aan gaf. Zondag avond vernamen de bi iga- dier Gits en de agent Colson dat Jan Wauters, zijn zoon Gustaaf en Raes Donaat met zakken op diefstal waren uit gegaan. Toen de dieven 't huis gekomen waren, werd er huiszoeking gedaan en men vond bij hen savooien, spruiten enz. die zij be kenden gestolen te hebben te Erembode gem, achter 't kerkhof, ten nadeele van Polydoor De Raedt, landbouwer. Gister vrijdag, werd door den agent Podevyn gevankelijk aangehouden, als verdacht van verscheidene diefstallen ze keren Karei Van Hecke,vroeger welstel lend landbouwer te Aalst-Mijlbeek, maar die allts verkwist heeft. Hij zal als land- looper vervolgd worden. Moord te Denderbelle. Bekentenissen der moordenaars. Door de behendige vragen van M. den onderzoeksrechter Pardoen in 't nauw gebracht, er niet meer uit gerakende, hebben de twee aangehoudenen Van den Abeele en zijn knecht Van den Heuvel Dijnsdag namiddag volledige bekente nissen gedaan. Deze laatste heeft het eerst Van der Jeught aangerand met een riek Van den Abeele heeft het slachtoffer vier kogels in het hoofd gejaagd en dan hebben de twee misdadigers het lijk doorkerfd met messteken. Zij hebben de eenige franks die Van der Jeught op zich had, gedeeld. Ziehier onder welke omstandigheden die bekentenissen hem werden ontdekt Zoon Van den Abeele was 's morgens in tegenwoordigheid gebracht van de minnares van Van den Heuvel.Het meisje had iceds den rechter belangrijke ver klaringen gedaan. Toen Van den Abeele dit vernam, ver loor hij zijne zekerheid en begon zijne zekerheid en begon zijne plichtigheid te bekennen. 's Namiddags werd Van der. Abeele met Van den Heuvel geconfronteerd. Nu kwam alles er uit. Van den Heuvel heeft Van der Jeught de eerste aangevallen met eene gaffel (vork). Van den Abeele heeft hem vervolgens met revolverschoten afgemaakt. Beiden hebben er dan nog opgezeten met hunne messen. Zij vonden op het lijk eene som van 14 frank, die zij verdeelden. Dus elk 7 fr. voor een onschuldig man op lafhartige wijze aan te vallen en af te maken, 't Is afschuwelijk Derde aanhouding. In de corres- pondenrie van een Brusselsch blad vinden wij het bericht eener derde aanhouding, namelijk van Rosa C., schoondochter van het slachtoffer, op wier aanhitsing de misdaad zou gepleegd zijn. En ziehier hoe het voornemen van de misdaad te plegen in het brein der moor denaars zou zijn opgekomen. Rosa C. had gedurende i5 jaar betrek kingen met liet slachtoffer Van der Jeught, die van zijne vrouw en kinderen geschei den leefde. Dan verliet zij hem om te trouwen met den zoon Van der Jeught, een idioot, en met haren schoonvader begon zij nu den handel in kalveren. Eerst verbond zij zich, hem alle jaren eene som uit te betalen later werd die overeenkomst te niet gedaan en Rosa stortte in eens 375o fr. in handen van haren vennoot. Sinds dien zocht zij het middel om die som in handen te krijgen.en te dien einde maakte zij akkoord met den beenhouwer Van den Abeele tn zijnen knecht, twee vechtersbazen, wier faam verre van goed was. Zij beloofde hen eene goede som, indien zij den schoonvader van kant maakten. Wiiarom nog hoeatwn De geneesheeren verklaren openbaarlijk dat een enkele flesch Siroop Dbpratbrb, bestaande uit tolubalsem en het kleurloos en werkzaam uittreksel van Noorweegsche teer, gezuiverd van alle bestanddeelen schadelijk voor de maag, den hevigsten en oudsten hoest gbnebst. Geen enkele Kbbl- of Borstziekte weerstaat aan zijne spoedige werking, zooals bronchiet, influenza,, kinkhoest, heeschheid, ashtma, zelfs de tering. De Siroop Dbpratbrb, zeer aangenaam om nemen, is wel verkrijgbaar aan 2 fr. de flesch, in alle apotheken, namelijk te Aalst, bij Callebaut en De Valckbnbbr. Een half uur gaans van Poperinghe woonde alleen een 6ojarige landbouwer, Henri Merleville. Woensdag namiddag werden de gebu- ren, welke hem dien dag nog niet hadden gezien, ongerust, en zij drongen zijne woning binnen. Zij vonden hem dood, vermoord door een geweerschot, dat volgens later onder zoek, moet gelost zijn op vijf meters af stand en de onmiddellijke dood had ver oorzaakt. Het schot moet van buiten door het venster gelost zijn, en diefstal moet de drijfveer zijn geweest; maar men weet nog niet of er veel gestolen is. Een jaar geleden werd in de woning van Merleville ook een diefstal gepleegd en de pleger daarvan zit heden nog in de gevangenis. Een gebuur beweert dinsdag avond een schot te hebben gehoord. Men meld verder uit Poperinge Gisteren namiddag werd onze stad in opschudding gebracht. Een afschuwelijke moord was gepleegd op een kleinen land bouwer, den genaamden Henri Merle ville, die alleen woonde in den buiten, en den naam had geld te bezitten. De booswichten hebben den man ge schoten tri wijl hij zich bij de stof zat te warmen. Hij kon nog vluchten maar werd achtervolgd en met den kolf van het ge weer doodgeslagen 111 de weide achter zijn huis, waar men hein gevonden heeft. Dit heeft groote verslagenheid verwekt, daar men alhier, van menschcngeheugen, nooit van vrijwilligen moord gehoord heeft.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2