Zondag 27 December 1905 56ste Jaar 3398. 3 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zonderlinge verde digers der vrijheid. OM ZES MILLIOEN Waarheen LANDBOUW. Het Nationaal Vlaamsch Verbond, Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteo- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men Schrüft in hij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8LLM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ©p 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 26 DECEMBER igo3. Wie een abonnement neemt aan DE DEN- DERBODE voor 't jaar 1904 ont vangt het blad van heden tot nieuw jaar KOSTELOOS. De Denderbode geeft wekelijks een boeiend bijvoegsel-mengelwerk, welk op het einde een schoon boek deel vormt. Wij raden dus onze lezers ten zeer ste aan dit bijvoegsel zorgvuldig bijeen te houden. De nieuwe abonnenten kunnen de reeds verschenen nummers van ons mengelwerk bekomen tegen 2 centie men p-r r; -vering. De abonnementprijs wordi vooraf betaald. Men kan zich abonneeren aan 0 De Denderbcde op al de postbureelen van het land. Wij hebben meermaals de aandacht on zer lezers geroepen op de viijhcidhatende verklaringen van onze geuz n, en noch tans, motst men de liberale kiesdravers geloof schenken, dan zijn er in de wereld en op de andere plaatsen geen menschen die de vrijheid oprechter beminnen dan onze geuzen Ja, zij hebben haar zoo lief dat zij ze wel versmachten zouden in hunne omhel zingen, maar het is voor den tegenstre ver, wel te verstaan. Dat er in hunne rangen Pergameni's met hoopen gevonden worden, ge weet wel van die mannen die schrijven Boet, gevang, verbanning zijn wet telijke middelen waarom ze niet op de catholieken toepassen staat vast. Welke droevige geestesgesteldheid Die ellendige mentaliteit komt te meer uit, als men denkt dat zij, de geuzen, terwijl zij zulke hatelijke dingen n èr- schrijvt n, in staat zijn te roepen Leve de vrijheid Waarlijk hebben zij hun vijf zinnen En die vraag stellen wij ook betrekkelijk onzen armtierige die de taal van Perga- meni kan toejuichen en Z'ggtn <1 Hij is er niet neven en toch beweren durft dat hij behoort tot de partij op wier vaandel geschreven staat de vrijheid is de ziel der geuzerij I De mentaliteit, de droevige geestes gesteldheid van den geus ie <-r noodig om dat aan een te kuoopen Dezer dagen hebben wij nog eene ont boezeming gehad van cenen held uit de partij der verdraagzaamheid en vrijheid. 82* Vervolg. -Ja- Alleen -Ja- Minuten en uren waren verloopen, het rijtuig was Parijs binnengereden. Olivier liet een der portieren neer en riep: Koetsier De koetsier, die op zijnen bok zat te slapen en die slechts door de kracht der gewoonte belet werd er af te vallen, schrikte wakker en antwoordde op slape- rigen toon Mijnheer? Waar zijn wij Hij wreef zijne oogen uit, zag eens rond en zegde Boulevard Magenta. Goed, houd dan stil voor het eerste hotel waai wij langs komen. O 1 zegde de koetsier, moet gij dan niet naar Montrouge Och, het is mij hetzelfde, mijnheer. Vooruit Het peerd, dat van dit gesprek "gebruik had gemaakt om te blijven staan, werd door een ruk aan de teugcis en een tik met de zweep voortgedreven. Den zaterdag 12 December 1.1, vierden Pergameni en zijne collegas <kr Hoogt- school van Brussel den jubilê van eentn confrater. Er wierden redevoeringen uit gesproken, eene ook door den lieer Van- deikindere, nog een hartstochtelijk lief hebber der vrijheid. Hij zegde fi Ik ben geen gematigde meer. Ik heb b misschien de wilskracht niet meer ma il tig te zijn. Ik zie alle dagen meer er. meer dat het de plicht is van iederen i) Belgischen burger een onverpoosde en meèdoogenlooze strijd aan de catholieken te leveren. Het clenka- lism omknelt ons, versmacht ons.... i) Het is het onderwijs die de toekomst is der volkeren, het is hit onderwijs dat 0 wij moeten verdedigen. Er zijn oogen- 11 blikken dat de oorlog noodzakelijk is. li Frankrijk heeft het gevoeld het heeft zijne strijdwapens gegrepen tegen de li wet Falloux; het gebruikt ze krachtda dig Wat mij betreft ik juich toe Die hatelijke taal van M. Vanderkin- dere is door al de geuzenbladen der hoofdstad en van het land, met een en kele uitzondering, l'Etoile Belge b goedg.kt-urd en op bra vos onihaald. Die heer had, zegde -men, de gevoelige sna ren doen trillen en het innige der geuzen- ziel blootgelegd. Wij mogen uit die vei klaringen wel het gevolg trekken dat onze geuzen niets zoo zeer verlangen dan hier in Belgie eene tweede uitgave te kunnen in 't licht zen den der hatelijke in afschuwelijke kerk vervolging van Frankrijk. De kloosterlingen uitdrijven, hun van hun goed berooven, hun recht met de voeten treden, de vrijheid van onderwijs vermoorden, zie dat edele werk droomen onze geuzen in ons land te kunnen ver richten Zij zijn, de geuzen, de vrienden onzer grondwettelijke vrijheden en zie groote manmn der geuzerij juichen toe omdat elders die vrijheid wordt versmacht onder den hiel van het geweid. In onze Grondwet staat in volle letters de vrijheid van onderwijs, een vrijheid door de mterderheid der geuzen veroor deeld En toch biijvcn zij de goede vaderlan- dcis, zij, de gcrouwe paladijnen der mo derne vrijheden 1 Zij zijn niet in de verlegenheid die vrijheden luidruchtig af te keuren en toch den eed van getrouwheid aan onze Grond wet af L-leggen. Zij zijn in regel, doch dc catholieken.... dat is wat anders De geuzen, zuljen die vrijheden den nek omvringen, met de voeten treden..., cn niettegenstaande dit alks drn land- sturm b blijven van onze Grondwet die Ze uitroept En te midden dier zonderlinge tegen strijdigheden kunnen zij schelden op hunne tegenstrevers die nochtans, alhoc wel zij in zich die vrijheden niet als een Eenige minuten later deed de koetsier stilstaan. Wij zijn er, mijnheer, riep hij zij nen passagier toe. Olivier opende het portier en sprong uit het rijtuig. In den gevel van het huis, waarvoor de koetsier had stilgehouden, stond met vergulde letters Hotel du Quesnoy. Olivier liet het meisje uitstappen en legde twee goudstukken in de hand van den koetsier. Dank u, mijnheer, ze^'de deze, ter wijl hij ze in den zak stak. En terwijl Olivier, die Gisèle onder steunde, naar de deur van het hotel ging, dacht de koetsier Het zijn toch zonderlinge kalanten. Dat stapt is midden op een eenzamen weg in den nacht, stapt uit aan het eerste het beste hotel, belooft een louis en geeft er tweehum 1 Het peerd wankelde van vermoeidheid, deed zijn best om zich in draf te zetten, 111 het vooruitzicht spoedig op stal te kunnen uitrusten. Op het bellen van Olivier was een knel- ner toegesneld. Hij ontving de volgende, korte beve len Twee kamers voor dezen nacht, maak vuur op een der kamers. natuurlijk recht aanzien, ze wezenlijk en oprecht zijn toegedaan, als de middelen tot den maatschappeiijken vrede. Droeve mentaliteit. Het gansch leven van den geus is eene aaneenschake ling van tegenstrijdigheden, eene on afgebroken reeks van ongerijmdhe den. Wij bevelen die redevoering aan den heer Daens, die uit oorzake van zijn kort verblijf in de rangen der geuzerij, mis schien nog een onderscheid maken zou tusschen clerikalisra en Catholi cism. De heer Vanderkindere drijft er den spot meê. Hij heeft gelijk want dat is reine huichel, het wapen van verachte lijke lieden, van het ras van judas. M. Daens was er dus totaal neven hij wist het ten andere zeer goed toen hij schreef dat de geuzen niet meer roe pen Weg met de papen Hoe moeten die woorden als een moord priem hem sedert door het hert zijn ge gaan torn l ij ze zoo dikwijls herhaald zag in de dagbladen want bijzonder, sedert die geinteressei rde bevestiging, is het alsof een complot was gesmeed in de geuzerij om gezamrntlijk te roepen u A bas la calotte, Weg met de Papen I Nooit is die kreet meer geuit, nooit ging het er bij de geuzerij meer op den Godsdienst los, dan sedert de heer Daens, om zijn judas werk te wettigen, hun een getuigschrift afleverde vnn goed ge drag en van verdraagzaamheid. Is dat de straf niet van het vei raad Wij richter, ons tot de brave, geloovige kiezers en ook tot hen die voor alles aan rust en vrede houden en wij vragen hen waarheen, welke richting wilt gij de staatsregeering zien inslaan Twee wegen staan pen. Welhaast zal de calholieke Regeering twintig jaar aan 't roer zijn. Zij heeft in dit lai.g tij-isiip bewijzen gegeven van hare matigheid, van haren eerbied voor ieders ncht, van hare genegenheid voor de siofTr-lijKc b langen van ons volk. Moeilijke lijden heeft zij gezien, pijnlijke dag-u heeft zij om het goede recht te handhaven en als orde te doen heerschen. Aar den vrede, aan de rust die de voor waarden zijn van voorspoed en ontwikke ling heeft zij hare beste krachien besteed. Dank aan hare voorzichtigheid zijn in gewikkelde vragen volgens de princiepen van het algemeen belang opgelost heer lijke hervormingen op sociaal en werkers- gebied zijn tot stand gekomen. Gij die de zaken met onbcneveld oog, zonder eenig partij vooroordeel aanziet, ga eens 20 jaar achteruit zie de toestand alsdan en overdenk den weg die sedert is afgelegd. Partijhaat en rechtsverkrachting, die het laatste geuzer.minislene kenschetsten, Onmiddellijk, mijnheer. De knelloer opende voor Olivier en Gisèle de deur van eene met rood reps gestoffeerde kamer, met twee vensters, die op den boulevard uitzagen, stak de keersen aan, die in bronzen kandelaars op dc schouw stonden en had in den heerd in eenige minuten een houtvuur aangelegd, dat gezellig knapte en eene aangename warmte verspreidde, Heeft mijnheer nog iets noodig, vroeg hij. Ja, breng een souper; het beste wat gij hebt. Olivier bedacht dat Gisèle wel honger kon hebben. Wil mijnheer koude patrijs en eene flesch Bordeaux? Goed. De kellner, die naar bed verlangde, haastte zich het gevraagde te gaan ha len. Vervolgens ging hij heen en sloot de deur achter zich. Op het kasteel Pierrefite sliep alles en niemand v'etmoedde nog iets van de vlucht van Gisèle. En Jacques, op zijne kamer, sliep ook, vol vertrouwen, dat zijn broeder nu weer verstandig geworden en naar bed gegaan was. Moet gij niet iets gebruiken, Gisèle? vroeg hij. O 1 zeker, antwoordde zij lachend, honger. hebben opgehouden, en in de plaats is getreden een ministerie dat steeds voor doel had het goede recht te eerbiedigen en de belangen van ons volk te bcharii gen. Wij mogen luidop verklaren dat hier de vrijheid wordt geèerbiedigd, dat het recht het hooge en beslissende woord voert. Ons ministerie, onze catholieke meerder heid is een toonbeeld van rechtveerdig- heid en van verdraagzaamheid voor an dersdenkenden. Alle dagen vragen de Fransche catholieken behandeld te wor den lijk de liberalen of de socialisten in België. Zij, tegenstrevers van hunne Re geering, smeekrn om de vrijheden die de geuzen ten onzent genieten, om met den eerbied bejegend te worden die het recht der tegenstrevers in Belgift te beurt valt. Dat is de eerste weg er is een tweede. Moesten de catholieken de meerderheid verliezen, welke Regcering zouden wij dan hebben Een radikaal ministerie waarin socia listen zouden zetelen of te minste dat op de socialisten zou moeten steunen. En wat weik zou bet veirichten kunnen Welke vragen, waarover de verdeelde meerderheid t' akkoord is, zouden wij eene oplossing zien krijgen Ziet naar Frankrijk, Daar ook bestaat de meerderheid uit socialisten en radika- len, Wat in Frankrijk gebeurt, zou hier ook ingevoerd worden, Dezelfde zaken zouden hier ook inslag en scheerdraad zijn van hunne rampzalige politiek. Oorlog aan den Godsdienst is de eenige kwestie aan het orde van den dag. Daar over alleen zijn de liberalen en de socia listen t' akkoord. Ander werk zou niet verricht kunnen worden, bij gebrek aan eene voldoende meerderheid. Dat men niet ziende blind zij. dat men niet zegge dat is niet mogelijk men zou te laat de zonde betreuren als zij be dreven is, het kwaad bewee.ien als het onherstelbaar is geworden. Welk liberaal of socialistisch dagblad in België heeft de rechtsverkrachtingen in Frankrijk afgekeurd Geen enkbl. Wel integendeel. Allen, zonder uitzon dering, hebben de kerkvcivolgt rs goed gekeurd en luidruchtig toegejuicht. Heeft Denderbode dit niet reeds af doende bewezen door uittreksels uit de bedoelde bladen Meermalen hebb«n zij den wensch uitgedrukt hier op dezelfde wijze te kunnen te werkegaan. Zeg vaarwel aan de sociale hervormin gen. Welke inderdaad zou een radikaal- socialistisch ministerie kunnen invoeren De ervaring heeft geleerd dat de liberalen niet uitmunten door hunne genegenheid voor de sociale wetgeving, Al het maatschappelijk w< rk der calho lieke regerring hebben zij hardnekkig tegengewerkt. De socialisten van hunnen kant zijn veel t* geweldig, veel te stout in hunne voorstellingen. Zij beoogen Hij schoof een stoel voor haar bij de tafel. Moet mij helpen eten, zegde zij, kan ik niet. Klaarblijkelijk schepte zij hier veel ge- no' gen in. Hij zegde bij zichzelve Zij is een kind, niets dan een kind. Gisèle had alles vegetenhare moeder, haar vader, Sorandaljiet gevreesde huwe lijk, dat haar eenige uren geleden nog bedreigde, alles. Zij gaf zich geheel over aan de vreugde van het oogenblik. Met hare kleine hagelwitte tanden hapte zij in hetgeen Olivier haar toeslak en wilde dat hij insgelijks ook zou eten. Zij zegde Lekker... lekker. Zij wilde drinken en toen zij haar glas half geledigd had, stak zij het hem met een allerliefste beweging toe. Vroolijk riep zij Nog honger. Zij wees naar eene schotel met gebak, die de kelltn-r had neêrgezet naast den schotel waarop de patrijs lag. Koek Gisèle, meer en meer verheugd, liet nu Olivier eten. Het is sl laat, nu moet gij gaan sla pen, gij zult wel vermoeid zijn. En nog voordat zij iets had knnnen ant- worden, had hij het vertn k verlaten cn de deur achter zich gesloten. geene hervormingen maar socialistische maatregels alleen. Het mdikaal-socialistisch ministerie zou dus volkomen machteloos zijn en geen ander weik verrichten dan twist en twee dracht stoken haat en mijd zaaien tusschen het volk, door het eene deel te vervolgen om zijne godsdienstige gevoelens en aan het andere alle recht, vrijheid en voor- deelen te erkennen. Gij dus geloovige menschen, cn gij kiezers, die boven alles recht en vrijheid plaatst moet dit eens overwegen. Gij hebt twee voorbeelden voor oogen, welk ver kiest gij of de matige, vredelievende Regeering der catholieken in België, of het kerkvervolgend, vrijheidvernietigend ministerie in Frankrijk N^et de aanstaande kiezingen moet die vntng opgelost worden. Holnng vim 't onrileidkiiii- dig voeden. Dank aan de loffelijke pogingen van het Staatsbestuur is cr in de laatste tijden veel vooruitgang gedaan op landbouw gebied, en wel namelijk onder opzicht van het gebruik der scheikundige mest stoffen. Wat het voederen der huisdieren aan gaat, men is nog niet zoover gevorderd, 't Is nochtans eene zaak van hoofdzake lijk belang, des te meer dat de land bouw zich meer en meer op den veekweek toelegt Wij moeten i° Onze dieren met milde hand het voedmr toedienen. D. w. z. genoeg geven, zooveel als ze verteren kunnen. Bewijs Veronderstellen wij dat het onderhoudsratsoen eener melkkoe 5o cen tiemen kost en dat zij ons voor ieder 5 centiemen daarenboven 1 liter melk geeft. Geeft men om fr. 0,75 voeder, men bekomt 5 lit, melk en 1 lit melk kost i5 c. fr. 1,00 voeder, men bekomt 10 lit. melk en 1 lit. melk kost 10 c. fr. 1,25 voeder, men bekomt i5 lit. melk en 1 lit. melk kost 8,3 c. fr. i,5o voider, men bekomt 20 lit. melk en 1 liter melk kost 7,5 c. Dus hoe meer de dieren kunnen ver- -en, hoe profijtiger wij voeden en hoe min ons de melk kost. In het laatste geval kost ze maar de helft van het eerste 1 Zoo kan de eene landbouwer winnen terwijl de andrre verliest. Iedereen zal begrijpen dat er nochtans eene grens bestaat die men niet mag over schrijden. 20 Onze ratsoenen zoo goedkoop mogelijk samenstellen. In bet samenstellen der rantsoenen ge beuren er wezenlijk verkwistingen. Voor beeld Het verstand ontwaakt. Olivier had zich op zijn bed geworpen, maar bij kon den slaap niet vatten. Aller lei gedachten bestormden hem en hij vroeg zich af, wat hij morgen doen zou, waar hij Gisèle morgen zou heenbrengen. Het antwoord op die vraag was niet ge makkelijk, verrcheidene planen kwamen ér in hem op, maar hij verwierp het eene na het andere. Daaromtrent was hij het met zichzel- ytn eens, dat hij alles zou doen om Gisèle te verbergen, te beschermen en om haar huwelijk met Sorandal onmoge lijk te maken. Zoo peinsde hij voort, tot dat een ei genaardig, knetterend geluid zijne aan dacht trok. Het kwam uit dc aangrenzende kamer, waar Gièle sliep, Om beter te kunnen luisteren, stak Olivier het hoofd buiten het bed en meen de hij ook eenen brandreuk waar te ne men. Met eenen sprong was hij te been cn in het volgende oogenblik had hij de kamer van het meisje opengerukt. De kamer stond vol rook, de gordijnen van het bed brandden en Gisèle lag, be wusteloos door den rook, te midden van de vlammen. Wat was er gebeurd Rantsoen door een landbouwer onzer streek gegeven 70 kilo rapen met bladeren 1 kilo havermeel 1 kilo roggemeel 2 kilo lijnmeel 5 kilo stroo en strooafval Prijs fr. o,5o fr. o,t8 fr. o.ï5 fr. O,,, fr. 0,20 Tezamen fr. t.47 Dit ratsoen bevat te veel rapen, haver is te duur voor koeien en rogge is niet goed voor de melk. Het is tamelijk duur. Wij wijzigen het als volgt Prijs 5o kilo rapen met bladeren fr. o.J5 1 kilo lijnmeel fr. o.aa 1 kilo katoenmeel fr. 0,16 1 kilo aardnotenmeel fr. 0,20 5 kilo stroo en strooafval fr. o,ao Tezamen fr. 1,13 Verschil fr. 1,47 fr. i,i3«=o,34 per koe en per dag! En wij zijn v> rzekerd dat het goede uitslagce zal opleveren. Rekent maar 10 centiemen per dag en per koe, dit maakt voor de 828,445 melk koeien van het land en slechts gedurende de 6 wintermaandeu 14,8x1,010 franks zuiver profijt. onpartijdige vereeniging ter verde diging der taalrechten van het Vlaara- sche volk, richt in gemeen overleg met het Vlaamsch Bondgenootschap van Leu ven, eenen grooten LANDDAG in, welke te Brussel, in eene der grootste zalen zal gehouden worden op Zondag 24 Januari 1904, in den voormiddag. De dagorde zal bestaan uit de volgende punten welke op drieèrlei gebied het Vlaamsche land onlangs in opschudding brachten en er thans alle gemoederen bezig houden i* Wetsvoorstel Core- mans 20 Wetsvoorstel Vanderkelen (terugkeer tot het Fransch commando bij de Vlaamsche burgerwacht); 3" Beslissing van dtn tuchtraad der Brusselsche advo caten togen het gebruik der Vlaamsche taal voor de rechtbanken. In afwachting van een omstandigen oproep worden dc Besturen van alle Vlaamsche Maatschappijen reeds verzocht het bovenstaande ter kennis hunner leden te brengen, en maatregelen te beramen om, in Inin werkgebied, de ruimste deel neming aan den ontworpen Landdag te verwekken. Gansch het Vlaamsche land moet den 24 Januari te Brussel vertegenwoordigd zijn om zijn wil te verkondigen, zijn recht ongeschonden te handhaven daar waar het reeds nkend werd en het door nieuwe wetten te doen huldigen waar het nog mis kend wordt. Voor alle inlichtingen en mededeelingen wende men zich tot hot Bestuur van het Nationaal Vlaamsch Verbond, Sinte- Kathelijnestr&at, 28, te Brussel. Had Gisèle eene keers omgestooten of waren er vonken uil den heerd gespat, die zoodoende den brand hadden doen ont staan Olivier dacht daar niet over na, hij snelde naar het bed en nam Gisèle, die gelukkig nog ongedeerd was, in zijne ar men. Zij sloeg de oogen open en zag hem aan, terwijl zij stammelde Olivier. Gisèle 1 Hij hief haar op en droeg haar in zijne anmn weg. De vloer, die reeds door het vuur was aangetast, kraakte onder zijne voeten en toen hij de deur naderde, stortte juist dat gedeekc in. Een andere uitweg was er niet, zij waren in het brandende vertrek opgeslo ten. Olivier keerde terug, hij snelde naar het vénstcr toe en schoof dit met zooveel kracht open, dat de tuiten braken en rin kelend op de straat vielen. Hulp hulp brand schreeuwd© hij naar buiten. De kamer lag op de eerste verdieping, maar deze was te hoog om een sprong te wagen. Twee agenten van politie hoorden het rinkelen van het brekende glas en de hulpkreten van Olivier. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1