Godsdienstvervolging in Frankrijk. Het geldelijk beheer der catholieken. Davidsfonds. Zondagrust. Van tak op tak. Gouden Aardappelen. Kleine vaststellingen. De roode winkelpolitie- AALST. Stad Aalst. - Werkbeurs. Fruitboom- en Groententeelt. Priesterlijke 'benoemingen Kechlerlijke kionijk Allerhande nieuws. Verbod van het kloosteronderwija. Parija, 18 Dec. De. Kamer heeft met 338 tegen 116 stemmen besloten het door Comb s inge diende wetsontwerp, waarbij aan de con gregatiën het geven van onderwijs verbo den wordt, aan de onderwijs coinmiasie te versenden. In «en lang vertoog van beweegrede nen maakt M. Combes, bij aijn voorstel, het historiek der kwestie van het kloos- teronderwijs. Hij somt al de redenen op die voor het verbod en de afschaffing ervan plei ten. Volgens hem zal de toepassing van rijn voorstel eene uitgave vergen van 5o mil- üoen, over 5 jaren te vexdeelen (ongere kend de uitgaven voor personeel, die verhoogd blijven). Het ontwerp bestaat uit vijf artikelen: Art. 1 schaft het klooateronderwijs af Art. 2 beveelt de sluiting der scholen, door kloosterlingen gehouden, binnen 5 jaar; Art. 3 regelt de likwidatie der goede ren van onderwijsende orden, enz. De hertogin d'Uxès, die in hare woning de gastvrijheid verleend had aan eene klooitersuster, werd saterdag door de rechtbank van Epernay voorwaardelijk tot 16 Ir- boete veroordeeldde zuster krreg dezelfde boete. Ziedaar wat er ons in België zou te wachten staan moeaten liberalen en so cialisten hier meester worden van 't be stuur. Men ov«rwege dit wel bij de stemming in Mei aanstaande. Gezellen Bertrand en Denis hebben de verledene week, in de Kamer het gelde lijk beheer van het catholiek ministerie aangevallen. Donderdag heeft M. de Smet de Naeyer bun op afdoende wijze geantwoord. Uit dat breedvoerig antwoord willen wij en kel de volgende regelen aanhalen, waarin de achtbare minister van geldwezen, met rechtmatige fierheid, de algemeene uit slagen van zijn beheer heeft samengevat Indien, twintig jaren geleden, hier iemand ware rechtgeataan om te verkla ren dat hij alle jaren, tot een bedrag van l5 miljoen, uitgaven welke altijd bij de buitengewone werden gerekend, ten laste der gewone begrooting wilde leggen in dien hij erbij gevoegd had dat hij de ver gelding der militianen zou invoeren, alsook de ouderdomspensioenen, dat hij voornemens was de gezonde dran ken te ontlasten, den prijs van den suiker met 3o centiemen den kilo te ver minderen, al de openbare diensten te verbeteren, jaarlijks 10 miljoen meer te besteden aan het onderwijs en 100 miljoen aan de economische bewerktui ging der natie, dat alles Bonder andere nieuwe belastingen te heffen dan eene vermeerdering der rechten op den alcool, waarvan het verbruik daardoor met een derde »ou verminderen men zou dien man eenen droomer genoemd hebben 1 Welnu, mijne vrienden en ik, wij heb ben dat programma verwezenlijkt en ik stel de ondervinding van een twintigjarig verleden tegenover de zuiver theoretische argumenten van M. Denis. Wij kunnen gerust nieuwe aanvallen afwachten voor aleer ons gttroffen te gevoelen. (Zei* wil, **chts) Men heeft daar niets op geantwoord, omdat er niets op te antwoorden was, hoe gaarne men het ook zou gedaan hebben. Tegenover de klaarblijkendheid van zul ke feiten en de welsprekendheid van der gelijke cijfers v«rliest de geest van be knibbeling zelf zijne onbeschaamdheid. ling, waar de Koning, volgens gewoonte, al de eerste prijzen uit wegdroeg. Doch men had geene oogen voor het prachtige vee, en er werd naar anders niet gezien of van anders niet gesproken dan van de nieuwe aardappelsoort. Het huis Sutton had stalen ten toon 'gesteld van de Discovery, die veil waren voor 12,5o fr. 't pond. Dat was een genadige prijs en d« vijf ton die zij beschikbaar hadden waren alras opgekocht. Aan de Eldorados kon men zoo goed koop niet geraken men vroeg en kreeg 3750 fr. den halven kilo. Heer Findter, de welbekende Schot- sche landbouwkundige, had eenen aard appel ten toon FinGliys Eldorado waar hij een aanbod van 1750 fr. voor afsloeg. De eigenaar van den tooverknol ia stellig overtuigd dat hij, in den herfst van het jaar 1904 uit dien enkelen aardappel 80 pond vruchten zal winnen di£ men hem, zonder afdingen, fr. het pond of z5 fr. het stuk betalen zal. Donderdag verkocht men hier op den stal van de. hoveniers Dennia en zonen uit Lincolnshire, verkocht men hier, zeg ik, den Eldorado aan n,z5o fr. den hal ven kilod. w. z. eiken papat aan 8 kee- ren aijn gewicht in goud. Lezers, het klinkt allemaal lijk een feeënvertelsel nochthans gelooft mij vrij ik achrijf loutere waarheid. Onze Engel- sche landbouwers spreken ook van andera niet, en zij die e«ne halve ton van 't nieu we zetgoed in hun bezit hebben, zullen dit, en toekomend jaar, hun fortuin ma ken. Binnen een jaar of drie, zal waarschijn- schijn lijk de opbrengst dezer zeldzame soort groot genoeg zijn om toe te laten de prijzen te verminderen en in 't bereik der beurs van den gewonen man te brengen. Dit schijnt zeker hij die nu een goud stuk aan den nieuwen aardappel waagt, zal het toekomend jaar met fabelachtige profijten terug kunnen trekken. 't Is maar jammer dat wij aan de brave Lezers van Den Denderbode niet eenen kilo van die wonderbare patatten ala Nieuwjaarsgift kunnen bezorgen. Onze wil is goed.... maar dat is ook op en al 1 Afdeeling Aalst en omstreken. Op Maandag 4 Januari 1904, te 5 1/3 uren 's avonds stipt, zal de Aalstersche Afdeeling van het Davidsfonds, in de zaal van den Burgerskring, Korte Zoutstraat, een avondfeest geven met VOORDRACHT door den E. H. F. Cap, Onderpastoor van O. L. V. St. Pieters, te Gent. De gunstig gekende redenaar zal het volgende onderwerp behandelen ADEL VERPLICHT. Het toonkundig gedeelte van het feest belooft alleszins merkwaardig te wezen. De talentvolle orgelist onzer hoofdkerk, M. A. Volckaert, gelastte zich daarvoor te zorgen. Wij mogen ons dus aan iets puiks verwachten. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 27 De cember, M. Van Caelenbcrgh, Leo- poldstraat. De christene demokratie. De Ossbrvatore Romano bevat een motu roprio van den Paus, in dagteekenir.g 18 December tgo3 over de christene werking, vooral in Italië. Pius X betreurt de geschillen, die gere»en zijn in de be treffende kringen. Hij zet ze aan tot be vrediging en overeenkomst. De Paus stelt -de grondbeginselen vast, naar welke de catholieke werking zich moet gedragen en hij bevestigt ten volle de evangelische onderrichtingen van Leo XIII. De christene democratie moet gesteund zijn op de grondbeginselen van catholiek geloof en zedeleer, zonder in 't minste de rechten van den bijzonderen eig' ndom te schenden. De christen democratie moet zich niet met politiek bemoeien noch een politiek doel nastreven. De christene de mocratie in Italië zal aan geene enkele politieke werking deelnemen, die in de tegenwoordige omstandigheden aan eiken catholiek verboden is. De christene demo cratie en de catholieke pers moeten ge hoorzamen aan de Bisachoppen en hun nen raad volgen. De Paus beveelt dat dit motu-proprio aangeplakt worde in den zetel der catho lieke kringen en maatschappijen, en meë. gedeeld worde door de catholieki bladen, die het moeten naleven op straf van in terdictie. Advies aan de Vlaamsche groene chris tene democraten. Burgemeesters. Er wordt verze kerd dat de Monitbur nog vóór 1 Janu ari een duizendtal benoemingen zal af kondigen. 5oo voor i5 Januari en 5oo voor i Februari. Ouderdomspensioenen. Het Staatsblad van donderdag, bevat een nieuw reglement wegens het toeken nen der aanmoedigingpremiën voor de ouderdomspensioenen. Volgens dat re glement, moeten de erkende maatschap pijen van onderlingen bijstand elk jaar, vóór i5 Maart, aan Het ministerie van nijverheid en arbeid, een afschrift zenden van de rekening hunner werkzaamheden van het voorgaande jaar, met de bijhoo- rige taf-ls. Het reglement vermeldt de verschillende inlichtingen welke in die tafels moeten opgegeven worden. De maatschappijen die de voorschriften dit reglement niet nakomen, zullen de toelagen der regeering niet ontvangen In eenen brief uit Londen aan de Ga zel van Antwerpen wordt gesproken over eenige nieuwe soorten van aardappelen, zoo smakelijk, zoo gehard tegen het ver derf, zoo vruchtbaar, doch tevens zoo duur dat het aan 't onwaarschijnlijke grenst. De schrijver geeft ons nochthans de verzekering dat hij enkel waarheid schrijft. Er is eene groote omwenteling te weeg in de aardappelenkweek cn 't schijnt nu zeker, dat binnen weinige dagen de plaag der landbouwers voor goed zal overwonnen zijn. Eene nieuwe soort van aardappelen waar ziekte noch nattigheid den minsten vat op heeft, begint in de opene markt te komen. Dagelijks hooren wij nieuwe wonderen vei halen over de nieuwe knollen Northern Star, Discove ry, en eene of twee andere soorten. Zij werden deze laatste jaren in 't hei melijke aangekweekt en buiten 't openbaar oog gehouden, en nu, dat er verscheidene tonnen van voorhanden zijn, wordt het publiek binnen de markt gelaten. Lezers, ik overdrijf geen zier in 't geen ik u ver tellen ga. Een mijner vrienden had zich verleden jaar, eenen aardappel voor4.5ofr. weten aan te schaffen, en er de vier oogen uitgesneden en elk stuk in eenen over- grooten bloempot geplant. Van de vier struiken die er uit opschoten, gaarde hij zes en dertig pond vruchten. Dat was de Northern Star, welke nu voor de Eldorado moet onderdoen. Ver ledene week verkocht het handelshuis Sut ton het eerste p«nd dier soort aan 1000 fr. Daar er gemiddeld drie aardappelen in 't pond gaan. komt elke knol op ongeveer 333 fr. Elke vrucht is gewaarborgd ten minste honderdvoudig per jaar te verme nigvuldigen en van alle ziekten vrij te blijven. Men opende verleden Maandag in Lon den de jaarlijksche landbuuwtentoonztel- Dbndirgalm kan niet antwoorden op onze vraag het nummer aan te duiden waarin hij de onschuld van broeder Fla- midien heeft bekend gemaakt. Hij heeft het niet gedaan, hij heeft aan zijne lezers niet gezegd dat de ongeluk kige die hij met zooveel wreedheid tot het achavot veroordeelde om eene mis daad die het noodlottig gevolg was van zijnen ataat, volkomen onschuldig was bevonden 1 Hij heeft dus de onschuld belaagd, hij is een goddrlooze vermits het belagen der onschuld een kenteeken is der godde loosheid. Vele geusen hebben, nadat de onschuld van Flamidien was gebleken, zijnen naam gebruikt om zekere walgende mis drijven te schandvlekken. Was dat eerlijk Z«u Dendergalm durven bevestigen dat hij die zelfde zonde niet op het ge vreten heeft Zou hij durven zeggen dat ten minste hij den naam van broeder Fla midien niet heeft bezoedeld met hem nog te gebruiken om misdaden van zeker soort te kenschetsen Zou hij dat durven beweren Hij moet nochtans weten dat dit zijne zaak verergert, moesten wij hem dat be wijs zijner verregaande goddeloosheid nog te berde brengen. Durft hij op die vraag antwoorden M.Daenskan van zijne vrienden, de geuzen, maar niet verkrijgen dat zij hem een getuigschrift afleveren van eene spi ritualistische wijsbegeerte. Wij gaan de uitdaging veranderen wij zullen ons tevrede houden met de verklaring dat zij geene materialisten zijn, dat is dat zij het bestaan aannemen van wezens die niet zuiver en uitsluitend stoffelijk zijn. Zullen wij dat bekomen Wij gaan thans er maar beslist zelf op antwoorden. Wij zeggen neen. De geu zen van Aalst zullen niet durven zeggen dat zij geen materialisten zijn. Er zijn immers slechts twee stelsels mogelijk, of het spiritualism of het mate- ualism, Men behoort tot het een of tot het ander. Ehwel M. Daens, gij moogt er fier op zijn, op de mannen wiens kiesdraver gij geworden rijt... Och wij vergeten dat gi volop geus rijt cn geuzenwerk verricht. Goede raad. Een socialistenblad dat gewoon is eene revolutionnaire taal te voeren, geeft thans aan de werklieden eenen geheel anderen raad. Het zegt De werkersklassen kunnen een voor 1 beeld nemen aan de christenen van de 1 eerste eeuwen onzer tijdrekening, die getne revolutie maakten, maar die, door de uitbreiding en de verspreiding hun- ner leering, tn door eene onwankelbare r gehechtheid aan hun geloof, zelfs te 1 midden der grootste gevaren, langza- merhand eene zoo onweerstaanbare macht verkregen dat de keizerlijke 0 macht zelve voor hen moest buigen. Dat is nu eens wijs gesproken. De ge weldige middelen zijn hatelijk en tevens oi-doelmatig. Zij dienen tot niets om een denkbeeld te doen zegenpralen, Indien het denkbeeld goed is dringt het, vroeg of laat, zichzelven op. Maar hoe kan men dien wijzen raad overeenbrengen met de houdingen, de revolutionnaire daden en de hatelijke ver volgingen der Fransche radico-socialis- ten, voor welke onze Belgische rooden en groenen eene onbegrensde bewonde ring koesteren. Hoe kan men ze overeenbrengen met de bedreigingen welke zij van tijd tot tijd doen, indien zij ooit het bewind konden bemachtigen, hier te w rk te gaan gelijk hunne Fransche partijgenooten Millioenen. Volgens de liberale bladen zou cardinaal Gotti vrijdag aai Paus Pius X 40 millioen lire hi-bbej overhandigd, die hij van Leo XIII krce|_ met opdracht ze 4 maanden na zijnen dood aan zijnen opvolger te overbandi gen. In de bibliotheek van het Vatikaan zou men daarenboven nog 9 millioen lire goud gevonden hebben. Kortom, in 't Vatikaan liggen er mil lioenen in alle hoeken en kanten, ter minste als ge gelooven wilt wat de libe rale gazetten vertellen. En ge weet dat die over de zaken van het Vatikaan altijd het eerst en het best zijn ingelicht. Irprc der Saskaai kondigen in hun "•UI weekbladje aan dat hunnen win kel van specerijen, kleergoederen enz enz. geopend is. Onze tegenstrevers, zeggen zij, zullen roepen de kleine burgerij wordt gedood door de coöperatieven der socialisten, Zouden die coöperatieven misschien gesticht zijn om de neeringdoeners 't algemeen te bevoordeeligen Men heeft het recht coöperatieven stichten om sich zijne noodige waren beterkoop aan te schaffen. Niemand be twist het... Maar wat aan die coöperatieven niet torgelaten en wat een misbruik is, 't is van te verkoopen en te leveren, aan anderen dan hare leden. i. a. w. aan al wie poort inkomt. Ziedaar hoe en waarom de coöpera tieven de dood of liever den ondergang zijn van de neeringdoeners in 't algemeen Wij hebben bewezen dat de roode bak kerij jaarlijks meer dan 17 duizend franks zuivere winst oplevert. Het is gezegd wir ze opstrijkt en 't is niet betwist gewor den. De gebouwen waar den rooden spece- ij winkel gesticht is kosten, notarieele kosten begrepen, meer dan 37 duizend franks en na de hervormingen, heropbou- wingen enz. gullen zij 5o duizend franks staan komen. Wie zijn hier de geldschieters Toch zeker de led«n niet die, volgens 't roode orgaantje.slechts eenige honderden franks konden samenbrengen... Wie zullen de winsten van den spece rijwinkel opstrijken In alle geval toch de leden der coöpera tief niet die nog geen rooden knop ontvan gen hebben van de 17 duizend frs. winst der bakkerij, maar wel de werkzame roode ratjes die in den vetten kaas wonen en de geldschieters.... Zijn er dan toch te Aalst geen mannen vinden met moed genoeg bezield om de belangen der neeringdoende burgerij te gen de doodende coöperatieve» te verde digen Men zou het toch zeggen.... Weg- en weerkaartjes van den spoor weg, genomen op 25 D-cember (eerste Kerstdag) en op 1 Januari (Nieuwjaars dag) zijn geldig tot de volgende Maanda gen, dus tot 28 December of 4 Januari. Valsch gerucht. Het gerucht eener aans aande en nieuwe verhooging der accijnsrechten op de sterke dranken wordt in de Vlaamsche buitengemeenten- ver spreid, door liberale en socialistische zen delingen, met het doel de buitenlieden tegen de Regeering op te hitsen. De Patriots heeft daarover inlichtin gen gevraagd in de ministerieele buree len en men heeft hem geantwoord Alhoewel het in strijd is met de over leveringen, dat de R' geering uitleggin gen geve over hare inzichten in zake van rechten, moogt gij bevesiigen dat het ge rucht waarvan uwe briefwisselaars gewa gen geheel en al ongegrond is. Om naar keus vaarzen of stieren te krijgen. Wilt gij dat eene koe een vaarzenkalf kiijgr, lei ze dan aan het be gin hater hitte naar den stiermaar wilt gij, dat zij een stierenkalf krijge, lei ze dan in het laaste harer hitte naar den stier. Dit is volgens de les die de profes sor Thiry gegeven heeft aan den direc teur G. Cornor, die dit met 29 koeien op de eerste manieren met 6 op d: tweede manier beproefd heeft, en ook altijd eene juiste uitkomst gehad heeft. Bemerk, in den winter duurt hitte niet zoo lang als in den zomer, vervolgens mag de leiding dan ook niet te lang uitgesteld worden. Verscheidene landbouwers beweren be vonden te hebben dat als men eene koe ar den stier geleidt 's morgens eer men melkt zij dan tene vaars krijgt, en inte gendeel eenen stier krijgt indien men ze eerst melkt. Toen de drie mannen met De Brouwer te huis kwamen was hij dood. Ze kunnen niet zeggen of hij onderweg gestorven is of niet. Hij was zoo dronken, dat zij hem moesten voorttr< kken en daar het donker was, weten ze niet of ze hem levend of dood hebben voortgesleept. Creemboter. Markt van Zaterdag 27 Decern. igo3 i5o kilogrammen ter markt. Prijs f: 3,10 tot o,oo per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 3c5 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3600 kilos. Worden gevraagd i* Een vollen steendrukker, loon naar bekwaamheid 2' een hovenier. Vragen werk. i* Een magazijnier 2° Een kruide- niersgast 3* Een voerman 40 Eene dienstmeid 5° Fabriekwerkers en dag- looners 6* Een jongeling van 18 jaar met goed gedrag, voor magazijnier van bonnetterie of gelijk voor welk werk Een ajusteur. STAD AEL8T. OPENBARE LEERGANGEN VAN De zevenste les, morgen Zondag 27 December, over Groententeelt, door den heer D'Haes*, in den moeshof van het St. Martensgesticht, Esplanadeplein. Bisdom van Gent. Zijn Hoogw. de Bisschop heeft benoemd Ondi-rpas toor Te S* Anna-Hamme den E. H. De Beer, onderpastoor te Laerne te Laerne, den E. H. De Croo, onderpastoor te Knesselaere te Knesselaere den E. H. De Neve, onderpastoor te Laerne te Laerne, den E. H. Van den Berghe, onderpastoor te Ursel te Ursel. den E. H. Arents, onderpastooor te Ophasselt >e Ophasselt, den E. H. Van den Steen, coadjutor te Pollaere. Coadjutor te Pollaere. den E. H. Ver- schiaegen, priester in 't Seminarie. Walgelijk. Vier herbergiers werden voor de rechtbank van Gent gedaagd, omdat zij jenever geschonken hadden aan eenen dronkaard, die nadien door over maat van sterken drank stierf. Zij waren waren door d< n vrederechter van Cap- rijke elk tot 25 fr. boete veroordeeld, om drank geschonken te hebben aan eenen bedronken persoon. Zij verschenen Maandag ook voor de boetstraffelijke rechtbank van Gent, be ticht van door onvoorzichtigheid, onvrij willig den dood van De Brouwer veroor zaakt te hebben. Ze werden verwezen: Aug. Van Hyfte tot 200 fr. boete of 2 maanden gevange nis weduwe De Paepe en huisvrouw Ju les De Wilde elk tot 5o fr. boete of i5 dagen; vrouw Van Bastelaere tot 100 frank boete of eene maand gevangenis. De getuigenissen brachten de volgende walgelijke bijzonderheden aan den dag Pieter De Brouwer was dronken toen hij de heiberg van August Van Hijf e verliet, vergezeld van zijnen neef en twee andere personen. Ge moet toch zijn huis voorbijgaan, had van Hijfte gezegd, 't ware best hem mede te nemen. PIANOS Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe pianos, w-lke eenige maanden in huur geweest zijn, met eene buitengewone verminde ring van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. VAN HYFTE. Gent, Neder- kouter 3a, tegenover de Bagattenstraat. Aanranding. Dijnsdag was een der priesters, een Engelschman, verblijf houdende in 't Gesticht der Broeders van Maria alhier,op wandel langs den Tragel, grondgebied van Hofstade en werd bij klaren dage aangerand door schelmen die hem eene som van 40 franks ontroof den. Daders onbekend. Haeltert. Zondag morgend rond 6 uren, keerde de hulppostbode van de statie terug alwaar hij de correspondentie was gaan afhalen. Onderwege werd bij door twee bar disten aangerand die hem dwongen zijnen geldbeugel en zijne hor- logie af te geven. Hij gaf dus zijn geld beugel af doch zijne horlogie had hij thuis gelaten. Ze zullen niet veel dopkens hebben kunnen maken met 80 centiemen die ze in den geldbeugel gevonden heb ben. De postbode heeft zijne aanranders niet herkend. Welle. Eenige dagen geleden werd de champetter alhitr aangerand door twee net gekleede personen doch zij hadden niet te doen met eene kat die men zonder handschoenen aantasten kan want hij trok zijn revolver en de aanranders kozen het hazenpad. Herzele, Zondag avond, rond .0 uren, kwam Alfons Van Quikelberghe, landbouwwerkman te Oombergen ter herberg van August Badisco, KoeKel- bergsiraat te Herzele, alwaar tegenwoor dig waren Karei De Meerleer en Jozef De Saedeleer, beide landbouwwerkücdi n te H<-rzele. Rond 10 ,iren verlieten deze twee laatsten de herberg en ei nige minuten later verliet Van Quikelberghe ze insgelijks. Doch nauwelijks was di-ze laatste eenige schreden ter straat of hij word verwoed aangevallen en in de wor steling die ontstond bekwam hij drij mes steken in den linker ann, aan den pols en in den onderbuik. Het slachtoffer had nog de macht ter herberg terug te keeren doch viel in be zwijming. Basdisco diende hem de eerste zorgen toe terwijl zijne vrouw den geneesheer en de gendarmen liep halen. Van Quikelberghe beschuldigt De Meerleer hem de messteken te hebben toegebracht. De Meerleer heeft onlangs 't gevang verlaten, hij was veroordeeld geworden voor vechten en messteken tot 2 jaar gevang doch heeft slechts een jaar gezeten. Die schelm is rond 25 jaren oud. Het Parket van Audenaerde deed na verhoor en confrontatie De Meerleer in echtenis nemen en naar 't gevang van Audenaerde overvoeren. De toestand van 't slachtoffer is zorg wekkend. Heldergem. In den nacht van 18 tot 19 December hebben dieven al het pluimgedierte van 't klooster te Helder gem gestolen. Men spreekt van 5o hoen ders, pintaden en kalkoenen. Moord te Lade. Nadir* bijzon derheden. - Wanneer zondagavond om streeks 10 ll» uur, de beide dochteis van A. Van Hauwermeire, herbergier, hunne herberg sloten, hoorden zij een licht ge kreun. Vergezeld van zekeren J. B. Dhaese- leer, die bij hen een glas bier gedronken had, ging n zij zien en vonden op den steenweg d< n genaamden Alfons De Sae deleer liggen, 34 jaar oud, zadilmaker van stiel. De ongelukkige had eene ga pende wonde aan de keel, waaruit groote gulpen bloed liepen. De Sadeleer werd opgenomen en naar zijne woning gedragen, waar hij spoedig berecht werd. Het was geweten dat het slachtoffer gezien geweest was bij zekeren Dewinne, die vroeger nog tot t5 dagen gevangenis was veroordeeld geworden om De Sade leer mishandeld te hebben. Men vroeg aan De Sadeleer of het Dewinne geweest was die hem gestoken had en hij gaf door eene beweging met zijn hoofd een beves tigend antwoord, Dinsdag namiddag kwam het parket van Dendermonde ter plaats. Dezelfde vraag werd aan het slachtoffer gesteld en andermaal knikte hij ja. Spreken kon de ongelukkige niet meer. Dewinne werd aangehouden en bij zijn slachtoffer gebracht, dat inmiddels over leden was. Bij het zien van het lijk ontroerde hij en deed bekentenissen. De Saedvleer verkeerde met een meisje, dat ook door Dewinne bemind werd en zou aanstaande zomer in het huwelijk treden. De moordenaar moet met ongewoon geweld zijn te werk gegaan. Ook heeft hij liet mes waarmee hij zijnen mededin ger de keel oversneed in de afzichtelijke wonde omgedraaid. De Sadeleer is muzikant gewce6t bij de kanoniers te Gent. Ook De Haseleer zou aangehouden zijn. Hij had bij den herbergier Van Hauwermeiren twee gla zen bier besteld, een voor hem en een voor zijnen gezel, zegde hij, die nog bui ten gebitven was. Hij heeft evenwel ge weigerd te spreken. De dader Dewinne heeft zijn slachtoffer fgewacht op het gehucht Vogelzang, langs waar De Sadeleer naar huis moest Hij heeft hem aangevallen niet eene sikkel, een gebogen snijmes zooals men weet en bracht hem eenen steek toe acht«r het oor, zoodat het mes hem langs de keel uitkwam. Het slachtoffer heeft toch nog eenigen tijd geleefd en kon, alvorens den geest te geven, nog den moordenaar doen kennen. Toen deze aangehouden was, heeft hij bekend, en de oorzaak der misdaad niet verborgen: minnenijd. Beider gedrag was voorbeeldig en bei de behooren tot fatsoenlijke familiën. Neyghem. In den loop der ver ledene week, verliet M. Smal, handelaar, 's morgens om 6 uren zijne woning voor zijne zaken. Nauwelijks was hij de deur uit of er wierd te zijner woon aangeklopt. Nu zijne vrouw denkende dat haar man terugkeerde om iets te nomen wat hij vergeten had, opende zonder achterdocht. En drij bandieten sprongen binnen, gre pen baar vast en onder doodsbedreigin gen, den revolver op hare borst, dwongen zij haar het geld aan te wijzen, 't geen zij deed. De schelmen roofden eene waarde van 600 k 65o fr. in geld en juweelen. De ban lieten droegen capuchons die hun aangezicht bijna gansch bedekte. Daders onbekend tot hiertoe. Dft vergiftigingszaak te Ninove, waarvan wij reeds spraken, krijgt door het onderzoek een heel ander aaniien. Het zou niet de tante der meid, Victorine D., zijn, die het vergif in de botermelk goot, maar Victorine zelf, doch altijd op aanstoken der tante, die haar het vergif aan de hand zou hebben gedaan. Men ziet dat deze zaak nog andere verrassin gen kan aanbrengen. Een treinwachter uit den trein gestooten. Deze week ontstond er ruzie en gevecht tusschen de werklieden- reizigers met den werkmanstrein van Brussel naar Aalst. De trein was tusschen Liedekerke en Denderleeuw. De treinwachter boorde het gerucht en bestatigde dat een venster ruit was uitgeslagen. Nauwelijks had hij eene bemerking gemaakt of hij werd met geweld uit het compartiment gestooten. Gidukkiglijk kwam hij te recht in eenen gracht met kruidgewas. en bekwam geene verwonding. Te Aalst bestatigde de treinoverste Buys dat zijn treinwachttr afwezig was. De treinwachter had zich naar de statie van Liedekerke begeven van waar men naar Aalst liet weten wat er was voorgevallen. De daders, of liever, de bandieten zijn gekend en zij zullen voorzeker een bitter pijpje te roo- ken krijgen. Ziedaar wat men ons monde lings heeft meêgedeeld. Jaloezie gaf dinsdag avond te Brus sel aanleiding tot een gevecht tusschen eene gazetverkoopster en een ander meis je. De eene was gewapend met een scheermes, de ander met een vorket. Toen zij elkander ontmoetten waren zij elk van een vrijer vergezeld. De meisjes vielen eerst elkander aan de cavaliers sprongen tusschen beiden en alle vier werden na langen en hevigen strijd, druipende van bloed, naar het policieburecl ge bracht. De mist heeft dezer dagen in hee' het land het spoorwegverkeer en den postsdienst ontredderd. Alle correspon dencies zijn in vertraging. Tc Brussel zag men in de straten geen 20 meters verre. De liberalen zeggen dat deze ontredde ring in den dienst de schuld is van 't gou- yernement. Natuurlijk, 't zijn de clertca- len die den mist speciaal bestellen om den spoorwegdienst in wanorde te brengen. Onder de liberalen was er overigens nooit; die bestaat maar sedert het gouvernement in handen van de kadodders is Dinsdag morgend vond men te Na men, M. Leclercq, oud bestuurder der speelzaal, verstikt door de gas, in rijn bed. Geneesheeren werden geroepen en deze konden hem met veel moeite tot het leven terug roepen, doch zijn toestand is nog vol gevaar. Hij had, des avonds te huis komend, licht willen ontsteken, doch daar de gazometer gesloten was, kon hij dit niet. Verwaarloozende de kraan te sluiten ging hij te bed. En toen de huis- genooten des morgends vroeg den meter openden, ontsnapte de gss door den bek zijner kamer. Stoutmoedige diefstal. Tus schen 7 uren woensdag avond en 6 uren donderdag morgend, heeft men ter. nadee- le van M. J. Kustermans, wonende Nati- onalestraat, 71, te Antwi-rpen, uit zijn magazijn, gelegen in de Van Craesbeeck- straat, 14, gestolen zijn bruin ruinpaard, hebbende de grootte van een dubbelen poney, eene nieuwe kar, redelijk lang, op veeren, nog maar eens geschilderd met blauwe grondverf, dragende koperen plaat met den naam van Kustermans, Broeder minstraat, 76. Verders 75 kil. gerookt ossenvleesch, eenige kassen sardienen van 25 kil. elke kas. i5o kil. gebrande koffie. Van de daders is geen spoor gevonden. Als het paard staat, bemerkt men dat zijne achterpooten stijf zijn. Drie dronkaards, di« te Watrelos in eene herberg werden buiten gezet, wilden de deur instampen. De herbergierster, vreezende hunne woede te veel op te Wekken, verzocht eenen harer logistgasten, de deur opnieuw te openen, om hen te verzoeken, henen te gaan. Hij deed dit. Wat er nu op straat gebeurde weet men niet, doch de logistgast keerde niet terug. Zijne vrienden gingen zien en vonden hem vermoord voor de deur liggen.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2