Onze Franschmans. Van tak op tak. DE PASSIESPELEN Rechterlijke kronijk Davidsfonds. Aan de kiezers die kies- reklamen ontvangen heb ben. Nog een woord over dè kiesreklamen. Aan onze confraters Reizigers, Klerken en Patroons AALST. Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande nieuws. Holland. Chicago. UNION TEXTILE Uit reden van vergrooting. Troost aan de maaglijders! Werklprijzen. Wij lezen in de dagbladen Op dit oogenblik wordt aan de Fransche Kamer een voorstel gedaan dat rechtstrei ks de inwijking der Belgische- werklieden be treft. M. Mas, de opsteller van het 01 twerp stelt voor als middel om het nationaal handwerk te beschermen, het invoeren an het minimum van daghuur voor de rken van den Staat, de gemeente en het departement en de uitbreiding van de i ;chtsbevoegdheid der werkrechtersop het loon van vreemde werklieden. Hij vraagt ook dat de vreemde werkman verplicht sou zijn alle maanden tot de formaliteit der verklaring, formaliteit die aan eiken werkman eene jaarlijksche tol van 25 fr. 5o zou kosten. Dat is een on- rechtstrtekshe belasting op de vreemde werklieden. Hebt gij gelezen jaarlijks 25,5o fr. Wie is nu die heer Mas M. Mas is een radicaal-socialist, ge kozen in 't Arrondissement van Montpellier met 7976 stemmen Radicaal-socialist is zooveel als socia list. Die kerels zijn de steunpilaren van Combes, de droeve held die in Frankrijk de hatelijkste der kerkvervolgingen door voert Waarlijk de socialisten zijn de uopuaiiA van onze Franschmans Mannen ge moet b» dat betalen als het kiezing is Peru-Gu»no. Fr was een tijd dat de guano om zoo te z ggen de eenige meststof was waarover de landbouwer beschikte, om het tekort van stalmest en beir aan te vullen. Men zal zich nog wel herinneren wel kt n ophef die meststof over veertig k vijf lig jaren heel het land door maakte, en welke wondere uitslagen ermede beko men werden. 't Waa als de goudmijn der boeren! Stillekens aan echter geraakte de guano uit de mode. Volgens onze meenir.g wa rm drie omstandigheden daarvan oor zaak. i° Het in den handel brengen van minderwaardige guano. Inderdaad de eiste guanobeddingen waren zeer rijk: 12 tot 13°/» stikstof en tot ao*/e fosfoor- zuur was geene zeldzaamheid. Doch la ter, aangezien den handel niet geregeld was en de inhoud niet gewaarborgd, zond de Perugeesche Regeering ook guano af van veel geringer gehalte. Ontledingen hebben bewezen dat er daaronder was met 3 tot 4 stikstof er. i3 tot 14 fos- fooi zuur. Dat de uitslagen veel minder bevredigend waren hoeft nauwelijks ge zegd te worden. 2° Oorzaakde vervalsching. Wanneer een artikel hoog in aanzien is en veel ge vraagd wordt staan cr altijd uitbuiters en bedriegers gereed om de boeren te foppen en die waar op de schandelijkste wijs te vcrvalschen. 't Is treurig het te moeten bestatigen, maar nog dagelijks gebeuren in allerlei artikels de ongehoordste bedriegerijen, ofschoon thans alle gemak van nazicht en de landbouwers toch zooveel gelegenheid hebben om zich te onderwijzen door het bijwonen van voordrachten, het lezen van landbouw- en nieuwsbladen, enz. Om tot de guano terug te keeren, moet het ons verwonderen, dat, wanneer ie mand erg vervalschte guano gebruikt had en er slechts geringe uitslagen van zag, zijn vertrouwen aan 't wankelen ging 3° Oorzaak Het ontdekken van soda- itraat en het vervaardigen van allerlei kunstmesten zoo verschillend van inhoud en prijs. Thans echter schijnt er een zeker om mekeer in dien toestand ta koman. De groote toevoer van guano welke in den laatsten tijd te Antwerpen is aangekomen, is daar het klaarste bewijs van. Dit komt, volgens ons, voort uit het feil dat sedert eenige jaren dit artikel bij na geheel in de handen is van een enkel machtig huis, dat, tengevolge van zekere bewerkingen, guano levert met eenen vas ten gewaarborgden inhoud, gekend onder den naam van echte opgeloste Peru- guano Alzoo heeft die maatschappij stilaan het vertrouwen weten terug te winnen. En dat er nog goede guano te vinden is, bewijst de volgende ontleding in Octo ber igo3 te Gent gedaan van een staal guano dat wij te Antwerpen op het schip zelf namen 10.57 °/o gezamenlijke stikstof li. 14 fosfoorzuur 3.47 oplosbare potasch. In een volgend schrijven deelen wij eenige bijzonderheden mede over den oorsprong, de weerde en het gebruik van guano. Suiker. Nu de suiker in ons land gordkooper is geworden, wordt veel sui- k- 1 naar Holland gesmokkeld. Onze Noordrrbroeders zijn verplicht geweest h t g'-tal tolbeambten op de grenzen te verdubbelen; Naar het schijnt worden aar dige winsten met die smokkelarij gemaakt. Wat er ook van zij, het gebruik van sui ker zal onder alle vormen fel toenemen. Wanneer men even de geschiedenis van d:- ïuiker nagaat, leeren wij dat i:s de middeleeuwen een pond suiker tot 45 fr. b raald werd. Op het laatste der XVe eeuw gold de Madere suiker 7,27 frank en de kandijsuiker 14,96 fr. het pond. Tot over omtrent eene eeuw waren het allem de landen, die tropische koloniën lx zaten, die zich suiker konden aanschaf - fun om ze zeer duur te verkoopen. Van 2 tot 2,5ofr. daalde de prijs op 1,25, i,o5fr. en eindelijk op 65 en zelfs 60 centiemen. Toen Engeland de accijnsrechten op de suiker afschafte klom het verbruik met 500,000 ton 1 Rcode handen. Reeds nu, bij het begin van hrt koude jaargetijde, ziet men tal van personen met roode handen. Voor namelijk komen ze voor bij vlijtige huis vrouwen en dienstmeisjes, die er niet bang voor zijn, vaak hun handen in het water te steken en dan de huid blood te stellen aan de koude ruwe lucht. Een middel, dat spoedig helpt, bestaat niet. Een van die beste is, zich de handen met amandelboter, die men met water tot brij maakt, in te vrij ven, waarna men de handen, zonder ze af te spoelen, afdroogt. Is de lnii<^spoedig geneigd tot springen, dan doet men verstandig bij de amandel- boter nog wat glycerine te voegen. Voorts zorge men, niet met natte handen in de open lacht te komen. Gebreide wollen handschoenen zijn be ter dan gevoerde glacé's, daar deze de luchtcirculatie verhinderen. De linkerzij verpletterd. 't Is de Biusselsche briefwisselaar van den libe ralen Journal de Bruges die de neerlaag der linkerzij, in de legerkwestie, verhaalt als volgt Er is Donderdag, in de Kamer, een oogenblik van verwarring geweest. M. Huysmans had zijne meesterlijke rede voering ovtr de ontreddering van het le ger geëindigd. Aller blikken waren op den minister van oorlog gevestigd. De linkerzij verwachtte het antwoord met nieuwsgierigheid, de rechterzij met angst. En toen M. Cousebant d'Alcamade aankondigde dat het vrijwilligerschap de stoutste verwachtingen had overtroffen, dat erin de plaats van 1,800 vrijwilligers 3,8oo in de rangen waren in igo3, toen ontstond er in de linkerzij, het ware kin derachtig het te loochenen, eene lichte verwarring, terwijl geheel de rechterzij, zelve verbaasd want het antwoord van den minister was in het grootste geheim voorbereid in toejuichingen losbarstte. M. Huysmans was verpletterd en M. Vandervelde achtte het oogenblik geko men om zich uit het spel terug te trekken, in eene onderbreking verklarende dat de socialistische linkerzijde niet mededeed in de ondervraging van den liberalen volksvertegenwoordiger van Brussel. Op de bank der ministers jubelde men, of ten minste men nam er den schijn van aan. Ondanks al de verbloemingen van den briefwisselaar is het bovenstaande wel de beteekenis dat de linkerzij, in deze zaak, van eene kale reis is te huis gekomen. Dat is de indruk geweest bij de liberalen zeiven en die indruk zal nog zoo spo- dig niet uitgewischt worden. 4 centiemen voor den arme. Wij raden onze vrienden aan, voor het verzen den hunner vizietkaartjes met Nieuwjaar en het heel jaar door, de omslagbriefjes te gebruiken met opschrift: 4 centiemen voor den arme. Het kost aan de verzen ders toch geen centiem meer en zij zijn ontlast van iets op die kaartjes te schrij ven. Daarbij doen zij een oprecht goed werk. Een monument. De vrijdenkers gaan een congres houden, ter btsprrking van een pyiamidaal voorstel, namelijk het oprichten van een gedenkteeken aan de martelaars van het vrije gedacht. Dat zal zeker een zothuis zijn. Wij leien in het Nieuws yan den Dag De hopkwestie. De Catholieke Associatie van Aalst heeft de merkweer- dige redevoering door baron Bethune in de Kamer uitgesproken over de hopkwes tie, in een afzonderlijk boekje laten druk ken. Dat is een goed gedacht, en wij ra den alle de belanghebbenden aan zich dit boekje aan te schaffen Zij zullen, hoe ervaren ook, er goede wenken en inlich tingen in vinden, en zien dat hunne be langen beter toevertrouwd zijn aan catho- lieken dei. aan groene kluchtenaars of Iskariots. STAD AALST. Turnclub Stiun geeft Moed, zaal van den Catholieken Werkmanskring Ingang Zonnestraat. zuilen opgevoerd worden op Zondagen n'«M\januari Maandagen 18 en 25 J Des Zondags om 2 uren. Des Maandags om 3 uren. Prijzen tier plaatsen Voorbehouden fr. 3,oo eerste rang fr. 2,00 tweede rang fr. 1,00. Kaarten te bekomen alle dagen ten lokale van den catholieken Burgerskring, Korte Zoutstraat, 44, en bij den heer Jan D'Haese, Café Uni- vbrsel 1 Groote Merkt, Aalst. Wie moet het licht leveren in de werkhuizen van de houtnijverheid Eene oude Anlwerpsche traditie wil dat het de werkman is, zoodat de patroon het recht had, daarvoor eene lichte afhou ding te doen. De firma gebroeders Koek-rols, aan nemers, om de kwestie door het gerecht te laten oplossen, heeft deze zaak tot voor het Verbrekiugshof laten pleiten, De correctionneele rechtbank van Ant werpen, in beroep oordeelend, had de geldigheid der lichte loonsafhouding er kend. Het verbrekingshof he ft nu die uit spraak vernietigd en beslist dat de pa troons in alle nijverheid het licht zelf moeten leveren en daarvoor niets mogen afhouden van het loon. Hoe men kiezerslijsten opmaakt. 400 kiezers van Oostende waren voor het gerecht gedaagd, omdat zij aan de kiezing geen deel hadden genomen. Maar 200 vrouwen vertoonden zich voor den rechter. Slechts eenige mannen allen zeelieden, waren aanwezig. Eemgen konden bewijzen dat lij wel hadden gekozen, dat zij zelfs hadden deel gemaakt van bureelen. 26 vrouwen brachten het beewijs meê dat hare mannen den dag der kiezing in zee waren. Die werden dus vrijgesproken. 120 brachten de bewijzen over dat hare mannen niet konden kiezen, omdat zij dood zijn. Ook die werden vrijgesproken. Er waren er in 't geheel 4 die berispt en 6 die veroordeeld werden tot 1 frank boete. Men ziet wel dat de Oostendsche libe ralen nog naar de school moeten gaan bij hunne geestverwanten van Antwerpen. Deze zouden eenvoudig anderen gezon den hebben, om in de plaats der dooden en afwezigen te gaan kiezen. Afdeeling Aalst en omstreken. Op Maand g 4 Januari 1904, te 5 i/a uren 's avo«ds stipt, zal de Aalstersche Afdeeling van het Davidsfonds, in de zaal van den Burgerskring, Korte Zoutstraat, een avondfeest geven met VOORDRACHT door den E. H. F. Cap, Onderpastoor van O. L. V. St. Pieters, te Gent. De gunstig gekende redenaar zal het volgende onderwerp behandelen ADEL VERPLICHT. 0 Het toonkundig gedeelte van het feest belooft alleszins merkwaardig te wezen. De talentvolle orgelist onzer hoofdkerk, M. A. Volckaert, gelastte zich daarvoor te zorgen. Wij mogen ons dus aan iets puiks verwachten. De liberale kiesdravers betwisten aan meer dan 700 buitenkiezers van ons Ar rondissement hun kiesrecht. Schier al deze kiesreklamen zijn wille keurig, en op geene ernstige reden ge staafd I In hunne dolle razernij tegen de kie zers van den buiten, drijven onze liberale kiesvijanden trouwe aanhangers van 't algemeen stemrecht) de vermetelheid zooverre hunne reklamen te richten niet alleen tegen gekende catholieken maar nog tegen liberalen en bijzonder tegen demokraten. Zij zijn van den buiten en daarom zijn zij te mistrouwen voor het stecdsche geuzenras, dat de menschen van den buiten zou willen ootmoedig ver slaven aan zijnen drift voor schooldwang, priestervretteiij en godsdienstvervolging op Franschen leest. Welnu dat al de kiezers zoowel de liberalen, en demokraten als de ca tholieken tegen wie de liberales Asociatie reklamen ingediend heeft, geen oogenblik virliezen, doch zich onmiddellijk bege ven voorzien van hunne bewijsstukken bij de catholieke overheden van hunne gemeente of kanton die alle mogelijke middelen zullen inspannen om hun goed richt te doen wedervaren. Men wende zich bijzonder voor 't kan ton Aalst bij ile heeren Baron L. Bethune, Volksvertegenwoordiger, sdvokaat Jos. Eeman, en Reyntens, secretaris. Voor 't kanton Herzele, bij de heeren advokaat Vander Haeghen, provinciaal raadslid, advokaat Moyersoen, Provin ciaal raadslid, Aalst, Jos De Vuyst, no taris Borsbeke. Voor 't zanton Geeraardsbergen en de gemeenten Steenhuyze en Ophasselt, bij de heeren Alfred Devos, Pieraert, Volks vertegenwoordiger Voor 't kanion Ninove, bij de heeren Senateur Van Vreckem, Meerbcke en F. Eggerickx, Ninove. Voor 't kanton Sotïegem, bij de heeren Van Weymeersch, gemeen tesekreta ris Sottegem en Omer Van Lierde. De eerste kiesreklaam welke men ons zaterdag morgen bracht was deze gericht tegen een achtbare inwoner van Hofstade, aan wien men de 3* en 4" stem voor een eigendom betwistte. Welnu die eigenaar bezit een kadastraal inkomen van 600 fr. en men wett dat 48 fr. voldoende is voor de 3e stem en i5o fr. voor de 4* stem. En zoo is het gelegen met vele kiesre- klam der liberhaters. Wij wenschen een zalig nieuwjaar aan onze oude en jonge confiaters der catho lieke drukpers van Aalst, Geeraardsber gen, Ninove en Sottegem en verzoeken hen zoo goed te willen zijn boven staande bericht aan de kiezers die kiesreklaam hebben ontvangen, in hun eerate nummer te willen inlas- schen. ALGEMEEN SYNDICAAT van COMITEIT VAN AALST. Het bestuur heeft de eer zijne leden,, alsook hunne familie uit te noodigen tot de voordracht welke zal gegeven worden op Dijnsdag 5 Jauari 1904 om 5 uren stipt, in de feestzaal van het Sint Jozefs College door den Ecrweeid. 11 Pater Rg- nard, oud Rector van het Sint Jozefs Col legie onzer stad. Het Bestuur. Creemboter. Markt van Zaterdag 2 Januari 1904 160 kilogrammen ter markt. Prijs f: 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 337 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2660 kilos. Worden gevraagd i° Een vollen steendrukker, loon naar bekwaamheid 20 een hovenier. Vragen werk. i* Een magazijnier 20 Een kruide- niersgast 3" Een voerman 40 Eene dienstmeid 5° Fabriekwerkers en dag- looners 6° Een jongeling van 18 jaar met goed gedrag, voor magazijnier van bonnetterie of gelijk voor welk werk 7° Een ajusteur. STAD AALST Burgeubsstbr. Z M. de Koning komt den heer Michel- Leo Gheeraerdts tot het ambt van Bur gemeester te benoemen voor een nieuw termijn van 8 jaren. Onze beste wen schen. Naar wfj vernemen zal de zitting tot aanstelling der laatst gekozene Raads- heeren en de verkiezing der Schepenen plaats hebben op Dijnsdag 12 Januari is des namiddags. Itaud van tien genoeslieer: Met genoegen deelen we den volgenden brief mede van Mr Daniël, Doctoor der Godshuizen te Brussel. 0 Ik doe dagelijks den borstsiroop De- pratere nemen voor den hoest, bronchiet en longziekten. Ik bekom tr wondere uitslagen mede het is de beste borstre- medie die ik ken. DE BORSTSIROOP DEPRATERE, bestaande uit kleurlooze teer en tolu- balsemsiroop is verkrijgbaar aar. 2 fr. de flesch, bij den uitvinder te Oostende en te Aalst bij Callbbaut en Ds Valckeneer en overal. De politie van Schaarbeek vond des nachts eenen persoon, die, door de koude bevangen, bewusteloos was neergevallen. In het policiebureel gebracht en min of meer hersteld zijnde, bevond de sukke laar dat kwaaddoeners hem, geburende zijne bezwijming, beroofd hadden van zijn geld, horlogie, doekspeld, enz. In de woning van M. De Coene, Co lonel der gendarmerie werd een kerel be trapt, die daar bij middel van valsche sleutels was binnen gekomen en ep zijn duizend gemakken kisten en kassen leeg plunderde. Het is een Franschman, die reeds overal met het gerecht kennis maak te. Eene 44 jarige weduwe leefde alleen in eene bovenkamer te Elsene, van den intrest eenigei loten, die haar man had nagelaten. Zij gaf niet meer dan 10 een ten per dag uit voor haren nooddruft en ging nooit uit dan eenige minuten des morgends om haar voedsel te gaan halen. Dinsdag werd zij niet gezien. Daags te voren ook niet. Men opende hare kamer en vond haar dood. Graatmager was haar lijk. De stank in de kamer was ondrage- gelijk. Eene laag vuil van 20 centimeters dik bedekte den vloer en in de hoeken lagen duizende eierschelpen sedert jaren opgehoopt. De policie heeft het treurige verblijf doen ontsmetten. De planken vloer was geheel gerot onder de laag vuil nis. Drie dronken kanonniers zochten twist tegen eenen patat-friteverkooper, en vervolgens kregen zij twist onder elkaar. Een brigadier, die voorbij kwam beval hen, naar de kazerne terug te keeren. Toen vielen zij deze te lijve. Er werden toen andere manschappen ter hulp geroe pen en toen werd het een algemeen ge vecht in 't welk vier soldaten gekwetst werden. Een heeft vijf steken bekomen, een in zijnen neus, en een derde twee zij ner vingeren kwijt. Te Loo vermoedde men sedert eeni- gen tijd dat tijdens de begravingen de versierdsels der doodskisten afgedaan wer den. Een wjakzaam oog werd in 't seil gehouden bij eene begraving, die onlangs plaats had. Nadat de familieleden van den overledene en het volk het kerkhof verla ten hadden, werd zulk feit inderdaad be- statigd. Onmiddelijk kwam de overheid, bevool de ontgraving en de grafschennis werd vastgesteld. Het parket van Veurne is een onderzoek komen doen en verschei dene personen werden onderhoord. Men zegt dat een van hen bekentenissen heeft afgelegd. Hij beweerde de versiersels te gebruiken, om de versletene en verouderde kruisen van het kerkhof te herstellen. Van het Beheer van Staatsspoor wegen is verschenen De kleine Reisgids voor Januari 1904. Prijs 10 centiemen. Te Sint-Jans-Molenbeek is eene groote kartonfabriek met alles wat zij be vatte afgebrand. Men kent de oorzaak niet. De schade zou de 100,000 fr. te boven gaan. Woensdag morgend, omstreeks 4 uren, was de lucht langs het noorden der stad Gent rood gekleurd. Een hevige brand was uitgebroken in eene kloddenfabriek der Nijv. rheidslaan, tocbehoorende aan M. Vercauteren. In korten tijd hadden de vlammen, die blik semsnel om zich heen grepen, de geheele fabriek omvat, die dan ook een over- groote oven geleek. De pompiers snelden <lan bij het eerste noodsein dadelijk ter plaats met hunnen drie stoomspuiten. Aan blusschen van liet fabriek viel bijna niet te denken. Hunne werkingen moesten dan ook groo- tendeels strekken tot het vrijwaren der naburige huizen die groot gevaar liepen. Bijna het geheele fabriek is in vlammen opgegaan. De pompiers zijn ter plaatse gebleven om de smeulende puinen nog immer te begieten. De droefheid der arme werklieden, die door deze ramp midden in dan winter van hunne broodwinning beroofd zijn, was groot, toen ze Woensdag morgend, daar waar daags te voren hun werkhuis stond, nog enkel een smeulende puinhoop von den. De koopwaren en de gedouwen waren verzekerd, doch de machienen niet. Het vuur is, naar men denkt, ontstaan door zelfontvlamming op eene plaats waar vochtige klodden lagen. De schade bedraagt 40,000 fr. Gelukkiglijk zullen de wetklieden niet moeten slaken. Degenen die in de afge brande fabriek werkten, zullen kunnen gebruikt worden in andere deelen der fa briek, welke door het vuur gespaaid wer den. Maandag waren in de werkhuizen van Differdange werklieden bezig met de buizen te kuischen van de verschillende toestellen, die werken met kolenbranding. Twee hunner. Jozef Remick, oud 3g jaar gehuwd en vader van 4 kinderen, en Ste ven Coefman, 46 jaar oud, ook vader van verscheidene kinderen, kropen in eene van deze buizen. Alfred Jacquens, hen niet uit de buizen ziende komen, kroop er even eens in, maar ook hij verscheen niet meer terug. Men heeft drie lijken uit de buis gehaald. De ongelukkigen waren verstikt door koolstofzuur. Te Chapelle-lez-Herlaimont heeft een jongen van 17 jaar zijnen broeder doodgeschoten. De moordenaar was een eerste twist zoeker, die altijd met zijnen anderen broe der Michel overhoop lag. Dtze, om uit de ruzie te zijn, trouwde en ging in een naburig huis wonen. Daar werd hij nu door den jongen broe der Adolf, afgewacht en gedood. De moordenaar heeft zich zonder ver zet laten aanhouden, zelfs zeggende dat hij tevreden was over zijne daad. Zondag zag men rook ontsnappen uit de woning van Virginie Ansiaux, 84 jaar oud, te Fresnes, die alleen woonde. Nen sloeg dan eene venster, uitgeven de in de slaapkamer der oude vrouw, in stukken en men zag de ongelukkige, door de vlammen omringd, op den vloer lig gen. Bij middel van een langen haak gelukte men er in, het slachtoffer uil de bran dende kamer te halen, doch de vrouw had reeds opgehouden te leven. Men denkt dat de stoof, die niet stevig vast stond, zal omgevallen zijn en het vuur zal meegedeeld hebben aan de klee- der. n van de oude sukkel en aan de mem beiende geburen hebben den brand kunnen blusschen. Ijs. Op de rivieren in Holland ver toont zich reeds veel drijfijs, waarvan de scheepvaart echter nog geen last heeft. De Zuiderzee ligt vast en het stoom- bootverkeer op Amsterdam is gestaakt. Te Monnikendam niets dan ijs. De post is nog overgebracht gedeeltelijk per vlot, gedeeltelijk over het ijs. Eene echte waaghalzerij. Alle stoombootdiensten op De Lemmer zijn gestaakt. De Eem is dichtgevrozen, zoodat de scheepvaart gestremd is. Te Opwerda is een jong knaapje bij het schaatsenrijden verdronken. Van de artisten zijn de meesten gered. Eenige koristen zijn tusschen de slacht offers. Er heerscht buiten den schouwburg eene kou van ia tot i5 graden. Vele geredde personen hebben veel van de kou geleden. Schrikkelijke schouwburgbrand. Vreeselijk paniek.Honderden men schen verstikt en verbrand. Chicago, 3i Dec. Een telefoonbericht, dezen morgend, ten 2 uren te Antwerpen vernomen, meldt dat eene vreeselijke ramp de stad Chicago in verslagenheid brengt. De prachtige «Irakeesche schouwburg,» onlangs gebouwd naar de plannen van het Opéra Comique van Parijs, is geheel vernield, door eenen brand, die midden in de namiddag-vertooning uitberstte. De schouwburg was kro vol. Zoodra de vlammen gezien werden ontstond eene schrikverwekkende paniek onder de toeschouwers. Talrijke personen werden verpletterd. Het getal slachtoffers moet overgroot zijn. De brand is ontstaan tijdens de voor stelling van de Jonge Blauwbaard. Zoodra de vlammen werden gezien riep men Brand Brand Onmiddelijk ontstond eene vreeselijke paniek. De menigte verdrong zich en verpletterde zich aan alle uitgangen. De pompiers redden een groot aan tal personen, die zij in de wandelgangen opvingen. Het getal slachtoffers is 592. Schrikkelijke tooneelen. Verscheidene personen vielen in on macht, anderen zijn verstikt, maar de meesten verpletterd. De overste der brigade van de policie begaf zich op den eersten rang, waar 3oo tot 5oo personen opgesloten zaten. Hit getal dooden is het grootste aan den voet van" den trap, die naar de gaan derijen leidt. Daar staan de lijken tegen elkander gepakt in rijen van 12 personen breed. In de gaanderijen is de rij vijf personen breed. Honderd lijken zijn reeds naar de Vcrschillige doodenhuizm der stad ge bracht tn er kwamen er voortdurend i.ij doch eindelijk heeft men ze motten wei geren bij gebrek aan plaats. De policie schatte in 't begin het geta dooden op 5oo. Later is het gebleken, 392 te zijn. BURGERLIJKE STAND DER STAD AKLST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6 Vrouwelijk idem 9 uwelijebn. A. Van der Biest, hov. met M. Van Mol, hov. J. Van der Cammen, tw. met M. De Kerpel, tw. C. Coppens, werkm. met A. DeSmet, landb. J. Van Iseghem, gladsl. met N. Ringoir, twijnst. OVERLIJDEN!. C. Van Wesemael, m. De Vos, tw. 5o j., Lange Ridderstr. J. De Bruecker, m. Vonck, mulder, 65 jZoutstraatp. J. yan de Meerssche, m. Meert, tw. 65 j., oud. Denderm.schenst.w. A. Van Cauteren, we Huyltbroeck, z. b. 69 j., St. Janstr. A. Wauter», vr. De Kegel, z. b. 57 jLindenstr. J. Van den Spiegel, z. b- i5 j., Gentschenst.w. 6 kind. onder de 7 jaren. SOCIETE ANONYME en liquidation Aloat. l'Assemblée Générale statutaire se réu- nira le Mardi 19 Janvier 1904, deux heures après-midi, rue de l'Étuve, i3, Alost. ORDRE DU JOUR Situation arrêtée au ir Novembre der- nier. Les liquidateurs. J. De Sombr, ichrijnwerker en aanne mer, te Aalst, heeft de eer aan 't publiek kenbaar te maken, dat hij zijne woonst, werkhuis en magazijn van ijzerwerk, komt te verplaatsen van de Gentschestraat naar de Nieuwstraat, Nr 65. Hij beveelt zich aan, in de gunst van eenieder. De mangkruiden V»n Crombrugghe genezen alle maagziekten 2 fr. de doos. Voor Aalst Apotheek De Valckeneer. Zaterdag 2 Januari 1904. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver per 100 kil. 00,00 a 00,00 Aardappelen de 100 kil. 8,5o a 9,50 Boter per 3 kil. 7,22 a 8,10 Eiers de 25 3,00 a 0,00 Viggenen, per koppel 55,00 a 65,00 Vlas, de 3 kil. 0,00 a 0,00 Ajuin, de 100 kil. volg kw, 8.5o a 00,00 AALST, Hopmerkt a Januari 1904. Aalsterhop igo3 op Februari van fr. i65 tot fr. 167,50 de 5o kilogr. Aalsterhop 1902, fr. 140 de 5o kilts, disponibel. PO PER IN GE Stadhop 1903, dispo nibel fr. i5o de 5o kgr. GENT 3i Decern. Tarwe, per 100 kilos fr. 17,5o a 18,25 Rogge i3,25 a 14,00 Haver 16,5o a 16,75 Garst 16,00 a 16,5o Boter per kilo a,5o a 3,00 Eiers per 26 3,80 a 4,00 ANTWERPEN, 3i Decemb. Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100 kil. fr. 17,00 a 00,00 Rogge i3,5o a 00,00 Wmtergerst 00,00 a 00,00 Zomergarst 16,75 a 1,700 Haver 14,00 a 00,00 Boekweit 00,00 a 00,00 Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeën 16,75 a 17,00 De kuipboter werd heden morgend ter markt per kilogr. verkocht, aan de prij zen van fr. 0,00 a 0,00. De ponden of halve kilogr. betaalde men volgens kwaliteit fr. :,3o a 1,40. De aardappels per zak 8,5o tot 9,00 fr. De eieren betaalde men per 25 stuks fr. 3,75 a 4,00 VEEMARKTEN, GENT, 3i Decern. Getal te koop gestelde noorenbeesten 3og Melkkoeien 7 Vette koeien 73 Groote osaen 1 j Stieren ^3 Jonge ossen 3o Magere beesten 80 Vaarzen 34 Schapen 40 j Varkena Lammeren 00 Loopers 0 Kalveren 48 j Viggens ^5 Stieren i*kw. o,85 2*kw. 0,75 3*kw. 0,60 Koeien o,83 0,75 0,65 Vaarzen 0,88 o,j5 0,62 Ossen 0,90 0,70 0,60 Varkens 1,00 0,90 0,00 Kalveren 1,25 0,90 0,o0 CUREGHEM-ANDERL. 3o Decern. Ter veemarkt werden te koop gesteld: 381 Owen, 116 Stieren, Koeien en Veerz. 4987 Men betaalde per kilogram op voet Ossen 0,82 a 0.94, Stieren 0,72 a 0,84 Koeien en Veerzen 0.72 a 0,84. Huidenmarkt Ossen 0,96 a o 00 Stieren 0,91 a 0,00, Koeien en Veerzen 0,96 a 0,00, Kalveren 1,23 a 0,00. BRUSSEL 29 Decern.Kalverenxn Getal te koop gesteld 180, per kilogr. op voet fr. 0,95 a 1,2b.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2