fr1 f Zondag 10 Januari 1004 3 centiemen per nummer 56s,c Jaar 3602. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID Beloovers! OM ZES MILLIOEN Vlaamsch Verbond Iets voor de Muziekanten. Land bou wnieuw's. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. jc-s^ CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d0 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dgnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 9 JANUARI 1904. Van belooven hebben onze demokraten het handje! Maar uitvoeren, hunne be lofte houden, zie dat gaat zoo gemakke lijk niet. Zondag 28 december 1902 hielden de Daensisten een congres te Aalst. Alle mogelijke en onmogelijke vragen wierden er behandeld, wij gaan niet zeggen met welke bevoegdheid Moeilijkheden waren er onbekendalles was in een oogenblik opgelost. Het verslag wierd gelezen de voorzitter, M. De Backer reikte de schrij ver een loftuiltje, vroeg de vergadering of iemand op het doordacht en geleerd verslag het woord verlangde. Stilte. Er werd gestemd en met algemeene stem men was het ding klaar. Zoo kwam ook de kwestie der pensioe nen te berde. De vergadering stemde eenparig dat het pensioen een frank per dag moest bedragen en op zestig jarigen ouderdom toegekend worden. Van stortingen er voor te doen, geen Woord. De Staat zou iedereen pension- neeren, 't is te zeggen, de werklieden lijk hij thans doet voor zijne ambtenaars. De voorzitter, M. De Backer wierd gelast het voorstel in de Kamer neêr te leggen en de gedachten van het congres te ver dedigen 1 Eén jaar is vervlogen en zie M. De Backer is met zijn ontwerp nog niet voor de pin gekomen. Is dat werk dan zoo lastig? Het ging nochtans zoo gemakkelijk van de hand op het congres De zaak is van het grootste belang. Zij is het Revalenta Arabica die de oude zieke maatschappij moet genezen. Het pensioen van een frank per dag op 60 jaar zal aan alle crisissen een einde stellen. Wij wrijven onze groenen hier geene gedachten aan die de hunne niet zijn. Daarom ziehier een letterlijk uittreksel uit het Land van Aalst van 20 October 1901. a Om de crisissen weg te nemen zijn zes woorden voldoende: Wij geven als pensioen een frank per dag. Wij bekennen ootmoedig niet te be grijpen hoe dit pensioen van de wereld een aardsch paradijs zal maken. Doch zijn de mannen der groenen geen schroomelijke misdadigers, zij die weten hoe zij iedereen kunnen gelukkig maken, hoe alle crissis is weg te nemen en die dat middel niet voorstellen! Is het geen schande dat M. De Backer zijn woord niet houdt hij die te Gent op het congres de belofte deed een wetsont werp over de kwestie neer te leggen. «o# 84® Vervolg. - Alles? Ja, de sluier, die mijn verstand be nevelde is verscheurd, ik begrijp, er is een licht in mijne herssens ontstoken, ik zie alles wat er gebeurd is duidelijk voor mij. Het schip, de aanvaring, gij, die u in zee wierpt als een held en die mij met krachtige armen aangreept, toen de gol ven dreigden mij te verzwelgen. Dezen nacht nadat gij mij verlaten hadt, wierp ik mij gekleed te bed. De woorden, die tusschen u en mij gewisseld waren, gons den mij door het hoofd, ik deed moeite om den zin er van te begrijpen. Toen voelde ik eensklaps eene verstikkende hitte, ik hoorde het knetteren van het vuur en zag de vlammen, die mijn bed naderden. Ik begreep eensklaps dat de dood mij bedreigde, maar de schrik had mij zoozeer aangegrepen, dat ik mij niet verroeren kon, ik had zelfs de kracht niet om een kreet om hulp te slakendoch ik begreep, ja, voor de eerste maai begreep ik wat er om mij heen gebeurde, ik be greep dat ik sterven zou, wanneer ik niet door een wonder werd gered, ik begreep dat ik moest leven, omdat ik u bemin en door u gelkkkig kon worden. Te midden van mijnen angst en mijne wanhoop daagde de redding op alweer M. De Backer belooft en hij doet niets. V Wij moeten daaruit leeren dat wij onze groenen niet gelooven mogen vermits zij geen woord houden. •Wilt gij dus niet bedrogen zijn, kiezers, keert die mannen den rug. Weet dat be looven niets kost, maar uitvoeren, dat is een ander paar mouwen. Daaraan kunt gij uwe vrienden kennen. Ik zal doen beteekent niets; ik heb ge daan, zie dat is liet gulden woordmaar ik heb gedaan, dat zeggen alleen de Ca- tholieken NATIONAAL Vlaamsch Bondgenootschap, Leuven Vlaamsche Wacht, Antwerpen Aan het Vlaamsche volk I De volstrekte gelijkstelling der Vlaam sche en der Fransche taal op wetgevend gebied der gelijkheidswet van 18 April 1898 wekte bij U de hoop dat hetzelfde rechtvaardig en grondwettellijk beginsel zou leiden tot hervorming van het onder wijs in meer nationalen zin en tot stiptere, ruimere en eerlijkere uitvoering der reeds bestaande taalwetten en aanvulling dezer. Op drieërhande gebied wordt gij thans teleurgesteld. Het wetsvoorstel Coremans, dat voor doel heeft de leerlingen der vrije colleges en middelbare scholen in het Vlaamsche land deelachtig te maken aan de voor deden der wet van i883 op de Konink lijke Atheneums, wordt bestreden onder voorwendsels van ongrondwettelijkheid waarvan de ijdelheid herhaaldelijk bewe zen werd. Ten andere werd door den Leuven- schen Senator Vanderkelen, die tevens Vice-consul van Frankrijk is, een wets voorstel ingediend om weder de burger wacht in het Vlaamsche land ouder Fransch commando te stellen. Eindelijk werd door den tuchtraad der Brusselsche Advokatenorde een besluit afgekondigd waarbij advokaten die Vlaamsch zouden willen spreken voor de rechtbanken, met straf bedreigd worden. VLAMINGEN, Het oogenblik is plechtig de toestand is uiterst bedenkelijk. Niet alleen wil men U langs kronkel wegen eene verbetering onthouden waar van de dringende noodzakelijkheid door niemand kan geloochend worden maar men wil U ook terugnemen wat gij na zooveel moeite verkregen hadt en U zelfs beletten gebruik te maken van een on schendbaar grondwettelijk recht. Staat allen eensgezind op, en eischt i° Dat het voorstel Coremans zonder UITSTEL en ZONDER VERANDERING gestemd worde, om eindelijk aan het vrij middel baar onderwijs in Vlaamsch-België het nationaal karakter te geven, waarvan de gij. Gij ruktet de kamerdeur open, baan- det u eenen weg doorrook en vlammen, naamt mij op en zocht eenen uitweg. Ik hoorde geschreeuw binnenshuis en daar buiten, en ook nu begreep ik, dat daar menschen waren, om ons te redden. Gij wierpt mij uit het venster en... ik verloor het bewustzijn. Bij mijn ontwaken was het mij volkomen duidelijk, dat ik van een argeloos, onnoozel kind, een mensch geworden was, een menscb die denkt, die beschikt over zijnen wil en die zich re kenschap weet te geven over zijne daden. Gij ziet dus wel, Olivier, dat ik moet toe- behooren aan u, die door uwen moed mijn leven endoor uwe liefde mijn ver stand gered hebt. Zij zweeg, door aandoening overwel digd. Dus, wij gaan inderdaad trouwen fluisterde zij. En eensklaps, voordat Olivier den tijd had gehad haar te antwoorden, overtoog eene doodelijke bleekheid haar gelaat, zij hief zich op, hare wenkbrouwen ver trokken zich krampachtig samen, hare oogen fonkelden en zij riep uit O Sorandal... vader en moeder willen dat ik met Sorandal zal trouwen... Hij zal mij komen halen. O l bescherm mij, Olivier, red mij! Stel u gerust, Gisèle, zegde hij op krachtigen toon, zoolang ik leef, hèbt gij van hem noch van iemand anders iets .te vreezen. Gij behoort mij toe, gij hebt mij heer De Sadeleer, oud-voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordiger, in Kamerzitting van 12 December 1882, het algemeen gemis betreurde, en de studee- rende jeugd in staat te stellen om hare plichten naar behooren te kwijten in de vrije beroepen, in de openbare besturen en in het openbaar leven 2° Dat het voorstel Vanderkelen ver worpen worde en de voorsteller als bevel hebber der jagers verkenners van Leuven gedwongen worde tot eerbied voor de wet 3° Dat door de Wetgeving paal en perk gesteld worde aan den willekeur van den Brusselschen tuchtraad der advokaten op taalgebied. VLAMINGEN. Gaat allen naar den Git OOTEN UWDHAG welke, buiten allen partijgeest, op Zon dag 24 Januari 1904, te 10 ijt ure 's morgens zal gehouden worden in den schouwburg La Robinière, Noorddoor gang (de Brouckereplaats) te Brussel. DAGORDE 1. Wetsvoorstel Coremans 2. Wetsvoorstel Vanderkelen 3. Regeling van het taalgebruik voor de burgerlijke rechtbanken. VLAMINGEN, allen naar den Land dag onder de kreten Vlaamsch in het middelbaar onder wijs Eerbied voor recht en wet Brussel, 25 December 1903. Namens het Nationaal Vlaamsch Verbond De Voorzitter, Julius Obric. De Schrij vers, F. Reinhard, L. De Raet. 't Vlaamsch Bondgenootschap (Leuven) De Voorzitter, B. Van Uytvanck. De Schrijver, V. De Vos. De Vlaamsche Wacht (Antwerpen) De Hoofdman, J. Kamerling. De Schrijver, A. Vanden Bosch. Wij hebben in een vorig nummer gezegd hoe M. Woeste krachtdadig gepro testeerd heeft tegen de uitbuiterij uitge oefend ten nadeele van alle muziekanten en muziekmaatschappijen, krachtens het zoogezegd auteurs-recht. Alsdan hebben wij gemeld hoe die misbruiken in de Kamer alleen verdedigd zijn geweest door den liberaal Tonnejier. Hierachter het wetsvoorstel in den zin der bemerkingen van M. Woeste, neèr gelegd door M. Hoyois, catholieke Volks vertegenwoordiger van Doornik 11 De klachten over het heffen van een auteurs-recht voor liet uitvoeren van muziekwerken in 't openbaar, zijn te aanhoudend en te algemeen om heel en al ongegrond te zijn. i> De misbruiken overigens, waarop in uwe liefde geschonken, gij zijt de mijne en men zou mij moeten dooden, om u uit mijne armen te rukken. Olivier, ik zou met u sterven. Laat ons liever denken aan het le ven, mijn lieveling, laat ons denken aan de toekomst van liefde en geluk, die zich voor ons opent wij zijn beiden nog jong en wij zullen nog lang en veel van dat geluk kunnen genieten. Nu moeten wij kalm zijn en overleggen wat ons te doen staat. Maar terwijl hij het meisje tot kalmte aanspoerde, voelde Olivier zelf zich alles behalve gerust. Hij herinnerde zich de vertrouwelijke meedeeling door Mev. Dorgeur aan Jac ques gedaan. Van die zijde dreigde het gevaar, dat begreep hij zeer goed. Gisèle zag hem met een lieftalligen glimlach aan en zeg de Wat ons te doen staat Hetgeen gij wilt. Hij dacht even na. Luistert, zegde hij daarop, wilt gij vertrekken, Frankrijk verlaten Uwe ou ders zullen u zeker doen opsporen en wanneer wij te Parijs verblijven, dan zal het niet lang duren, eer men onze schuil plaats ontdekt en dan zoudt gij gedwon gen worden, naar huis terug te keeren. Ozeker, ik ben niet bevreesd dat gij mij vergeten zult, dat gij uwe liefde, welke gij aan mij geschonken hebt, zult terug- België wordt gewezen, werden ook elders aangeklaagd namelijk in Zwitserland en in Frankrijk en verwekten' er insge lijks ontroering bij de openbare meening zoowel als in het Parlement. Om ze te verhelpen werden radicale oplossingen voorgesteld. Zij verwekten in verschillend opzicht erge opspraak. De oplossing in 't aanhangig wets voorstel vervat, is gematigd en ontsnapt dan ook aan die opspraak. Zij eerbiedigt volkomen het recht der auteurs, tevens de uitoefening van dat recht regelende, zooals de uitoefening van het recht der brevet-eigenaars gere geld is geworden. Zij eischt van de auteurs duidelijke verklaringen, om alle dwaling te voorkomen van wege hen die geneigd zijn de werken der auteurs in in 't openbaar uit te voeren. Zij beant woordt stellig aan het gevoelen der auteurs, door te bepalen dat de uit- of opvoering van hunne werken in 't open baar, buiten all- winstbejag, moet be schouwd worden als door hen ontslagen van de betaling van elk recht, wanneer zij niet uitdrukkelijk het tegendeel hebben verklaard. n Het bedrag van het te heffen recht moet kunnen vrijelijk bepaald worden door de auteurs. Het wetsvoorstel laat hun toe zalks te doen voor elk hunner werken met het oog zoowel op het geheel als op de ver schillende gedeelten. Wanneer op de te koop gestelde of in omloop gebrachte exemplaren van een werk in zijn geheel, het te betalen recht enkel voor het ge- heele bepaald staat, dan moet het in evenredigheid berekend worden voorde verschillende gedeeltendat spreekt van zelfs wat heel gemakkelijk is. Het kennen van de lijst der werken, aan auteurs recht onderhevig, en niet van eene min of meer volledige lijst van auteurs, levert vooral belang op voor het publiek. Door in dat opzicht eene nieuwig heid in te voeren, schenkt het wetsvoor stel voldoening aan een meermaals en te recht uitgedrukten wensch. De aanneming van het wetsvoorstel zou eene ernstige verbetering van den huidigen toestand verwezenlijken, wat mag doen verhopen dat het Parlement r.a de muziekmaatschappijen het gun stig zal onthalen. n Jos. HOYOIS. EENIG ARTIKEL. Art. 16 der wet van 22 Maart 1886 op het auteurs recht wordt door de navol gende bepalingen vervangen I. Geen muziekwerk mag in het openbaar worden uit- of opgevoerd, ge heel of gedeeltelijk, zonder toestemming van den auteur, wanneer i° deze, naar de bij koninklijk besluit te bepalen vor men, heeft verklaard zich het recht voor te behouden die toestemming te verloenen of te weigeren 20 de te koop gestelde of in omloop gebrachte exemplaren, op de eerste bladzijde en in duidelijke letters, benevens de herhaling zijner verklaring nemen, dat een ander mijne plaats in uw hart zal innemen, maar er zou in elk gevai eene scheiding uit voortkomen, misschien voor langen tijd. Vindt gij het niet beter te vertrekken, ons buiten het bereik van alle nasporingen te stellen, met mij te gaan naar een van die zuide lijke landen, waar het altijd lente is, waar wij jaar in, jaar uit zullen leven onder een blauwen hemel en omringd door een eeuwig bloeiende natuur? Wilt gij dat? Over ons levensonderhoud behoeft gij u niet bezorgd te maken. Ik heb geld ge noeg bij mij om in de eerste behoeften te voorzien en wanneer wij de plaats, die wij tot onze bestemming zullen kiezen, bereikt hebben, dan zal ik aan mijn broe der schrijven, hij zal ons zeker niet ver raden en mij alles zenden wat ik noodig heb. Trouwens zal ik daarginds evengoed kunnen schilderen als hier, beter nog. Morgen kunnen wij reeds ver over de grenzen zijn. Wilt ge, Gisèle Het meisje, dat aandachtig geluisterd had, schudde het hoofd. Neen, zegde zij. O! gij wcot wel, niet waar Olivier, dat onverschullig welke plek ti r wereld, de meest afgelegene, de treurigste, voor mij een paradys zou zijn, onuitputtelijk bekoorlijk, wanneer ik er slechts met u, altijd met u zou kunnen leven, maar ik wil niet vluchten als eene schuldige. Eene liefde, zoo rein als de onze, mag niet vei borgen worden; wij moeten elkander beminnen in het volle en de aanduiding van 't bedrag van het reciit dat hij wil heffen, den datum ver melden waarop het werk in 't licht werd gegeven. II. Zoo de bij het vorig artikel voorziene verklaring en de vermeldingen voorkomende op de te koop gestelde of in omloop gebrachte exemplaren niet uit drukkelijk de uitvoering of de opvoering in het openbaar, zonder winstbejag, be doelen, wordt soortgelijke uitvoering of opvotnng beschouwd als vrij van auteurs recht. III.De lijst der werken, waarom trent eene verklaring geschiedde, wordt om de zes maanden in het Staatsblad af gekondigd. Degene, wier uit- of opvoe ring, zonder winstbejag, uitdrukkelijk in de verklaring is bedoeld, worden afzon derlijk opgegeven. Jos. HOYOIS. Het bemesten der Haver..Onder de graangewassen bekleedt de haver eene voorname plaats om haar algemeen ge bruik als veevoeder, en bijzonder als peerdenvoeder voor welke dieren zij moei lijk of niet te vervangen is. Haver bevat een veel hooger vetgehalte dan gelijk welk graangewas. Terwijl tarwe en rogge gemiddeld slechts 1 vet inhouden De- vat haver 4 tot 5 °/a. Voor melkkoeien is haver ook straf aan te prijzen, 't Is gezond en. melkachtig en de boter die men er door bekomt, is van goede kwaliteit. In de laatste jaren, misschien wel eenig- zins tengevolge der inkomrechten, was de haver ook aan hoogen prijs, zoodat ze met winst kan verbouwd worden. 't Is dus onder alle opzichten eene goede vruqht, die de landbouwer wel moet ver zorgen. In de eerste plaats dienen wij haar doelmatig te bemesten. De meststof fen immers spelen de hoofdrol en hebben altijd den grootsten invloed op de op brengst. Pacht, bewerkingen van het land, zaaizel, enz. blijven hetzelfde. En veronderstel nu dat men door het aankoo- pen van 5o fr. scheikundige meststoffen 6 zakken haver meer kon oogsten per hectare, dan heeft men toch rond de 100 fr. voor zich, wanneer men van de meer dere hoeveelheid stroo ook rekening houdt. Ja, wij hebben het reeds gezegd en wij herhalen lu i, in de intensieve cul tuur moet den Belgischen landbouwer zijne redding zoeken. Volgens Muntz en Gisard bevatten 100 kgr. haver: Stikstof fosfoorzuur potasch Graan 1,92 o.55 0.42 Stroo 0.40 0.28 0.97 Een gemiddelde oogst van 2000 kgr. haver en 3ooo kgr. stroo zou dus aan den grond per hectare ontnemen Stikstof fosfoorzuur potasch Graan 38.4 11.0 8.4 Stroo 12.0 8.4 29.1 Te 50.4 19.4 37.5 licht, voor het oog var. geheel de wereld. Maar Sorandal Ja, men wilde mij dwingen, men wilde misbruik maken van mijn geestes zwakheid om mij te verbinden aan een man dien ik haat en vrees. Thans wil ik aan allen den man toonen, dien ik heb uitgekozen, die mij bemint en dien ik bemin. Onze wederzijdsche liefde, Oli vier, geeft ons het recli! elkander toe te behooren. Maar wanneer uw vader en uwe moeder ér eens op blijven aandringen, dat gij met Sorandal zult trouwen Dat. zullen zij niet, want zij hebben mij lii f. Zij sprak deze woorden op eenvoudi- gen, ongekunstelden toon en in het vol» ste virtrouwen uit. Olivier dacht echter aan het geheim, dat natuurlijk voor Gisèle verborgen moest blijven, maar dat invloed uitoe fende op den wil van Mev. Dorgeur. Uw vader heeft evenwel aan Soran dal zijn woord gegeven,hernam hij aarze lend, ook uwe moeder gaf hare toestem ming; Sorandal zal lnin niet van hunne bdofie ontslaan; hij zou hen kunnen dwingen, deze na te komen. Onmogelijk, hernam Gisèle. Zij ga ven hem die belofte, toen ik een onnoozd kind was, maar wanneer zij gezien heb ben dat ik mensch geworden ben, dat ik de vrije beschikking heb over al mijne geestvermogens, wanneer zij overtuigd Daaruit volgt klaarb'.ijkend dat haver veel stikstof en potasch bevat, en ongeveer half zooveel fosfoorzuur. Enkel uit den inhoud van een of ander vrucht willen afleiden hoe ze dient be mest te worden, ware al te gewaagdim mers de grond kan van natuur rijk zijn aan een of ander element, en daarvan dient men rekening te houden. Daarom zal een verstandige landbou wer niet nalaten al eens eene praktische proef aan te leggen, ten einde na te gaan welke stoffen in zijnen grond moest ont breken. Om nu tot de bemesting van haver terug te komen, behalve stalmest en soms ook beir, zal men zijne toevlucht nemen tot scheikundige messtoffen. Voor de stikstof geven wij dtn voor keur aan zwavelzuren ammoniak. Die meststof immers werkt langzaam en aan houdend, terwijl sodanitraat nog al jach tig is, en alzoo de haver vroegtijdig zou kunnen doen vallen, wat allernadeeligst ware voor de jonge klavers. In de verslagen van den heer De Vuyst over zijne proeven zien wij dat zwavel zuren ammoniak niet zelden voor haver meer opbracht dan sodanitraat, namelijk in het jaar 1903 waren de uitslagen door slaande. Als hulpmest 120 tot i5o kgr. zwavel zuren ammoniak per hectare na de om- plo^-ging op de sneden gestrooid en duch tig ingewerkt mei de eg, is eene tamelijk goede bemesting. Heeft men echter wenig of geen stal mest kunnen gebruiken, dan mag hooger opgegeven hoeveelheid met een derde verhoogd, zelfs verdubbeld worden. In gronden waar fosfoorzuur en potasch ont breekt zal men deze meststoffen ook niet verwaarloozen wil men dat de zwavelzure ammoniak al zijne werking levere. Daarover spreken wij in een volgend artikel. Het Radium. Dat is een nieuw metaal dat nog maar onlangs ontdekt is en waarvan er nog maar eenige korreltjes bestaan. Dat wonderlijk metaal schiet vanzelfs groene stralen zonder te vergaan of te verminderen. Het geeft ook warmte zonder ooit uitgeput te zijn en zonder medehulp van eene uitwendige macht. Die warmte is zelfs zoo krachtig dat men rekent dat een stuk radium van eene vuist groot een tamelijk huis zou kunen ver warmen. Maar dat metaal is zoo zeldzaam, zoo kostelijk* dat het 3o,ooo frank de gramme kost. 't Is te zeggen dat het nog weinig gebruikt is. Moest het in grootc hoeveelheden kun nen gevonden worden, de prijs zou na tuurlijn veel kunnen verminderen. Tot bewijs liet aliminium die eerst rond de 2000 frank den kilo kostte en nu maar rond de 2 fr. meer geldt. Men staat stom als men bedenkt welke gevolgen de ver spreiding van dit metaal in den toestand van de wereld zou te wege bren. zijn, dat mijn hart aan u toebehoort en nooit aan iemand anders toebehooren zal, dan kan hunne belofte niet verplichtend blijven. En dan gelooft gij dat men nu nog mijn weerstand zou kunnen breken Dan zoudt gij aan mijne liefde moeten twijfelen Neen, neen, lieveling, haastte Oli vier zich te zeggen, maar wanneer zij nu toch eens de toestemming tot ons huwe lijk weigerden In dat geval zou ik doen, wat mijn hart mij ingeeft. Ik zou aan uwen arm het kasteel Pierrefite verlaten. Olivier schudde het hoofd, hij voorzag gevaren, waarover hij niet met Gisèle kon spreken. Dus, hernam hij, gij wilt naar huis terugkeeren Ja, vriend, daar is mijne plaats, zegde zij zacht. Uwe plaats is waar ik ben riep hij in opgewondenheid uit, op die wijze dreigt ons het gevaar van eene sche- ding. In elk geval slechts voor zeer kor ten tijd, want als wij man en vrouw zijn, kan ons niets meer scheiden. En Sorandal VV dnu Hij is op het kast-el. Ik vrees hem niet. En zooeven sidderdet gij nog, toen gij. zijnen naam noemdet. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1