Zondag 17 Januari 1904 5 centiemen per nummer. 36slc Jaar 5004. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Godhatende huichelaars. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Jf BRIEF van Driekoningen Onze Representanten door de Democraten Klokke Roeland kiesreklamen. Iets over de kazakken. Vlaamsche belangen. STAD AELST. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is .- tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bü C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE HELM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentian uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 16 JANUARI 1904. De heer Judas Daens heeft van zijne lieve bondgenooten het getuigschrift niet verkregen dat zij geene materialisten zijn. Wij hadden met opzet de kwestie van het godsdienstig terrein afgekeerd en ze ge steld op louter wijsgeerig gebied. Verloren moeite. Die 1 goede christe nen van der. heer Judas Daens durven noch bekennen noch ontkennen. Of die geijkte ridders moed hebben Toch hebben zij hunne woede niet kunnen verkroppen dat wij ze in zoo een ellendige houding hebben gesteld. In een onsamenhangend artikel hebben zij den Godsdienst met het bestuur onzer Stad willen samenkoppelen om tot het besluit te komen dat alleenheersching in haar eigen slecht is. Waarom dan, heeren geuzen, hebben de liberalen van Brussel, van Antwerpen enz. het onmogelijke beproefd om zoo een bestuur te verkrijgen Waarom om tot de volstrekte meerderheid té geraken heb ben zij de oneerlijkste middelen toe ge grepen waarin leugen en schelmerij naar de kroon dingen Waarom trachten zij overal waar zij het eenigzins kunnen, al de schepensjer pen binnen te smokkelen en tot dit einde steunen zij hier op de socios, daar op eer.ige toegevende catholickvn Waarom die alleenheersching in den Schepenraad Gij schermt dus met woorden, en woorden zijn het die gij uitkraamt. Doch op uw triomf kleeft een vlek. Uw zege praal is besmeurd daar zij het gevolg, de uitslag is van Judaswerk. De fiere ridders Was huichelarij de prijs van het ver raad Heeft de heer Judas die u tot de zetels verhief, zoo diplomatiek geweest u een masker op te zetten en u verboden een woord te zeggen nopens uwe wijsgeerige overtuiging Heeft hij dat slot op uwen mond gesnoerd en u bevolen gij zult niet zeggen dat gij materialisten zijt, dat gij in en voor alles den Godsdienst wilt bevechten lijk uwe partijgenooten van Gent, Brussel en elders Gij, fiere ridders, zult dus uw vizier gesloten houden. Het volk mag niet we ten wat gij denkt nopens die groote kwes- tiën die den grondslag der verdeeldheid van de politieke partijen in ons land uit maken. Gij zult dus ophouden u liberaal te noemen, want liberaal zijn is geus zijn. dat is.vijandig aan den catholieken Gods dienst, vijandig aan de cathobeke Zede- leer, aan de chuslene Beschaving Liberaal en godhater is synoniem. Geen God, geen Godsdienst is hun kreet en strijdbanier. Om het meest vallen al de geuzenbladen onze Religie aan. Geen dag gaat voorbij of God wordt er in ge lasterd, de Godsdienst bespot, de Pries ters aangevallen, de Kloosterlingen be smeurd. En zij zouden tegen den Godsdienst niet zijn En de kleppers van Aalst zou den mogen zeggen dat raakt ons niet elders ligt ons doelwit, onze werking en ons streven De huichelaars 1 Al de leiders der geuzensektiën heb ben, op hunne beurt, den haat tegen den Godsdienst uitgespuwd. Wie is er in de partij der liberalen die niet het bestaan van God heeft geloochend die niet he mel en hel 's menschen ziel en godsdienst als eene berekening der priesters heeft voorgesteld Waar is hij, dat hij spreke Hoort Féron brullen Ik ben meer dan ANTicLERiKAAL ik ben den vijand van den Godsdienst En de Flandre Libérale Laat ons onze aanvallen tegen de Geestelijk- heid en Godsdienst verdubbelen.... Wezen wij stout en frank anticatholiek overal en altijd. De Réforme op hare beurt schrijft in haar Nr van 2 October 1902, in een arti. kei met opschriftStrijd tegen de Kerk. Wij zoeken te vergeefs hoe men op n voordeelige wijze tegen het clerikalism zou kunnen strijden, zonder te zelfder- tijd een kruistocht te ondernemen tegen de vooroordeelen, dc superstitie, de godsdienstige dogmen die de vet- aarde en het mest zijn van het cle- rikalism (sic). Ons geloof is vooroordeel, is supersti tie Dat men geen onderscheid make tus- sclien godsdienst en clerikalism. Dat is eene dwaasheid dat onderscheid is een afgezaagd en versleten deuntje waarmeê de geuzen zelf den spot drijven. Ten bewijze de RzFcmMEvan genoem den datum Die oude, die versleten liberale theo- lie van een onderscheid tusschen het qlericalism en liet Catholicism, ingege- ven veel min door de grondbeginsels der verdraagzaamheid dan door kiesbe- rekeningen, heeft veel nadeel berok- kend met alleen aan het liberalismus maar aan al de liberale gedachten in 't algemeen. Genoeg, niet waar De geuzen van Aalst zijn van hetzelfde gehalte als de godhaters van elders. Het tegenovergestelde veronderstellen ware voorzeker ze beleedigen.. Wij willen dat niet doen... En die goddelooze mannen heeft de heer Judas Daens, even als zijn deftige voorganger zijne plichten vergetend, bo ven de catholieken verkozen uit loutere wraakzucht, omdat de catholieken hem in zijn zucht naar verheffing niet konden voldoen. De naam Daens moest prijken op de lijst der afgevaardigden van het volk met al de voordeelen die hij er zich van inbeelde. Dat was de droom van den heer Judas Daens en dien heeft hij willen verwezen lijken door alle middelen, lijk de historie van het beruchte wijf van 1894 getuigt en afdoende bewijst Gelijk iedereen weet heeten de Heilige Driekoningen Melchior, Balthazar en Gaspardus. Bij toeval hebben wij kennis gekregen van den brief dien zij geschreven hebben aan al de kiezers van ons Arrondisse ment die van wege de liberale kiesver- eeniging een reklaam tegen hun kies recht bekomen hebben. Ziehier dit merkweerdig stuk KIES RE KLAM EN. Aan hen die een kies- reklaam ontvingen. Bethleem, 6 Januari 1904. Op Nieuwjaarsavond ontvingen meer dan 700 buitenkiezers van 't Arrondisse ment Aalst van wege de liberale ver- eeniging eenen aanbevolen brief bevat tende een reklaam dat voor doel beeft hun het kiesrecht te betwisten. Zij die zich in dit geval bevinden, die nen zeer wel te weten dat het de liberale partij alleen is die zoo willekeurig is u die moeilijkbeden te zoeken. Die partij die altijd schermt met bet algemeen stemrecht, zoekt alle middeltjes op, om het getal stemmen voortkomende van de buitenlieden zooveel mogelijk te verminderen Welke schijnheilige sluwheid toch 't Is juist gelijk ten tijde van Herodes en Pilatus dien de heilige Driekoningen beleefd hebben. In hunne dolle razernij tegen de kie zers van den buiten drijven de liberale kiesvijanden van heden de vermetelheid zoo verre hunne reklamen te richten niet alleen tegen catholieken maar r.og tegen gematigde liberalen en bijzonder tegen democraten. Die gematigde liberalen of democraten zijn van den buiten, en daarom alleen zijn zij te mistrouwen door het steedsche geuzenras, dat heden de liberale partij leidt en dat de menschen van den buiten zou willen verslaven aan zijnen drift voor schooloorlog, priestervreterij en gods dienstvervolging op Franschen leest. Welnu dat al de kiezers zoowel de liberalen en democraten als de catho lieken tegtm wie de liberale vereeniging reklamen ingediend heeft geen oogenbtik veiliezen doch zich onmiddelijk begeven voorzien van hunne bewijsstukken bij de cathobeke Overheden van hunne Ge meente of Kanton die alle mogelijke mid delen zullen inspannen om hun goed recht te doen wedervaren. Nog een laatste woord vooraleer te sluiten. Vergeet niet voortaan, kiezers van tien buiten, wie er op uit is uw kiesrecht te betwisten, namelijk de geuz.-n. Vergeet niet wat die geuzen door die betwisting van uw kiesrecht beoogen, namelijk, den ondergang van het catho- liek Ministerie en den hatelijken strijd tegen volksvrede en Godsdienst. Vergeet niet dat die zelfde steedsche geuzen 11 gestadig in hunne gazetten of redevoeringen uitmak-n voor kiesvec, of wilden, (barbaten zei M. Graux, oud- liberaal minister). Vergeet dit niet, en wreekt uwe ge kwetste waardigheid met in de kitzing van Mei aanstaande gezamenlijk met uwe familieleden en geburen eenpariglijk te stemmen voor de Cathobeke Partij Op die wijze zult gij het voorbeeld volgen dat wij. Heilige Driekoningen, u over 1904 jaar gaven Even als wij ondanks de spotternijen der volkeren en de duisternissen der woestijnen, de blinkende ster van Beih- leem volgden, even zoo moet gij, trots laster en leugen, den weg volgen ge baand door het catholiek Ministerie van België, en op die wijze, zult gij opnieuw in de aanstaande kiezing het geluk van uw Vaderland verzekeren. (Geteekend) Gaspardus, Balthazar, Melchior. Voor gelijkvormige kopij Jan Rechtuit. opgehemeld DE TRAMIiWESTIE. Ten tijde van kiezing, boe dikwijls ge beurde het niet dat onze groenen zeg den of drukten Sukkelaars van kiezers hos kunt gij nog stemmen of genegen zijn voor die oude bewaarders die niets doen voor 't Arrondissement, die onmachtig zijn en u geen voordeel kunnen doen. Dit is 't beken van alle kiezingen ge weest sedert 1894. Maar thans 1 hoe verwonderd zijn wij eene gansche andere klok te hooren luiden. Klokke Roeland van 6 December spreekt onzen Volksvertegenwoordiger M. Bethune lof, omdat hij den Heere Minis ter van spoorwegen een stoppunt heeft gevraagd tusschen Denderleeuw en Oke- gem. Ja zelfs stelt zij hem voor dat catho lieken en democraten samen mcctingen zouden aanleggen om nieuwe tramlijnen in 't Arrondissement te bekomen, name lijk van Denderleeuw op Maria-Lierde. In baar nummer van 20 December en 3 Januari drukt de Klokke hare verwonde ring uit omdat M. Bethune zich nog niet bekommerd heeft dit gedacht van mcetin- gen u buiten alle politiek bij te treden. En in dezelfde artikels van 20 Decem ber en 3 Januari bewijst de schrijver wat hij verstaat door werken bu iter, alle po litiek. M. de Staatsminister Woeste, die groote en alomgeachte Staatsman, is een ge- schikt men voor de hooge politieke voltige in onzen welgevenden cirk. M. De Sadeleer is een versletene voor de Kamer en trekt naar het Senaat. Den H.H. Senators Van Vreckem en de Steenhault worden op de schande lijkste wijze, gedachten van persoonlijk eigenbelang aangewreven, en beiden op aanstootende wijze beschuldigd van te werken om waarde te geven aan hunne eigendommen. Waarlijk, M. Bethune heeft kans ge had van niet omgezien te hebben naar den oproep onzer demokraten om bui ten alle politiek meetingen te geven, want die kerels kunnen maar niet een en kele tegenstrever vernoemen zonder hem aan te randen. Maar welke bekentenis toch. Die alwe" ters van Klokke Roeland, die meer ver nuft in hunnen kleinen vinger bezaten als gansch de Roomsche Keik, zij zijn ge dwongen te bekennen dat zij alleen niets kennen, en tot driemaal toe smeken zij de hulp af van M. Bethune. In hun nummer van 3 Januari worden zij woedend omdat deze maar niet ant woord, op hunne herhaalde vraag van medewerking En toch moeten zij be kennen dat onze mannen alleen in staat zijn dienst te bewijzen aan onze bevol kingen. Sotlegem, zegt de Klokke, verlangde sedert lang een vroeglrein naar Brussel. <1 Mijnheer Belhune in gezelschap van M. Pieraert, zoo schrijft letterlijk de Klokke, gaat nu voorlaatsten Dijnsdag naar Sottegem om de kwestie te onder- zot ken ter plaatse, en twee dagen nadien verscheen het nieuws reeds in 11 de geuzenbladen dat M. M. Bethune en Pieraert 'nen vroegen trein voor li Sottegem hadden verkregen. De historie is echt met twee bijvoeg sels i° dat er niet één vrorgtrein, maar twee voor Sottegem zijn bekomen 2° dat niet alleen M. M. Belhune en Pieraert die treins bekomen hebben,maar benevens hen ook M.M. Woeste en De Sadeleer. Maar welke veelbeduidende bekentenis toch voor Klokke Roeland van moeten te verkondigen dat onze gekozenen geens zins de belangen van hun Arrondisse ment verwaarloozen, en dat zij macht en werkzaamheid bezitten om ze te bevre digen Een laatste woord wat den gevraag- den tram van Denderhautem aangaat. Men kent sedert lang onze gedachten hieromtrent, wij zijn altijd groote partij gangers geweest der tramlijnen en wij betre-jien dat vele Gemeenten het belang van eene tramlijn te bezitten niet genoeg gewaardeerd hebben, Nu zeggen dat ens Arrondissement maar eene tramlijn bezit, is eene dwaas heid. Buiten de trams van Brussel op Ni- nove, van Hal op Ninove, en van Aude- naerde op Geeraardsbergen, die maar een klein deel van 't Arrondissement be dienen, zijn dc lijnen van Sottegem op Wetteren in exploitatie deze van Oorde- gem op As6che in volle constructie, en deze van Meirelbeke op Heraele onlangs toegestaan. Aan al die lijnen hebben onze catho beke Volksvertegenwoordigers allerkrach tigst medegewerkt. Dat nieuwe tramlijnen noodigzijn be twist niemand. Maar zullen zij aange legd worden Dat hangt af van de Gemeenten en van de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen. Reeds hebben wij meermaals den wenscli hooren uitspreken eene lijn van Aalst naar Geeraardsbergen met vertak king naar Ninove en Herzele op Sottegem te zien aanleggen. Is die lijn loopbaar, en voldoet zij aan alle eischen Dit is de zaak der belang hebbende Gemeenten. en do Wij lezen in Klokke Roeland 0 De liberale associatie van Aalst heeft doen beroep inslaan tegen 't kiesrecht van ongeveer 700 christene demo craten. n Tegen de behoudsgezinden zijn ongeveer 2000 reclamen. Hoe is het toch mogelijk zoo dwaas te zijn, en zoo onkundig over kieszaken, die openbaar zijn, te raaskallen. Het officieel cijfer van alle kiesrekla men voor 't Arrondissement Aalst is 789, waaronder ongeveer 750 ingespannen door de liberalen. Dus verre van de 2700 vermeld door den alweter van Klokke Roeland. Van die 750 liberale reklamen mogen wij van nu af zeggen dat verre uit het grootste deel gansch ongegrond is, en dat de liberale kiesvijanden er zullen aan toe leggen. Want koken kost. Tegen wie die 750 reklamen der libe rale partij gericht zijn is een tweede zaak Waren er 700 van gericht tegen groene demokraten, gelijk De Klokke schrijft, dan ware dit toch een treffcend bewijs dat de cathobeke Schepencollegies niet zoo wreed onrechtvaardig geweest zijn tegen de democraten, gelijit deze het dadelijks zeggen en schrijven. Maar laat ons wachten l Wie de laatste lacht, best lacht 1 Geknipt uit Klokke Roeland van 10 Januari onder den titel UIT AALST Onze gemeenteraad. Verwon- dert het u niet, vroeg mij gister een vriend, dat de menschen met zoo wei- nig nieuwsgierigheid de intrede der liberale gekozenen afwachten In 't geheel niet, antwoordde ik die ge- i) kozenen dragen het noodlot hunner parlij. De liberale kazak is uit de mode, man zij heeft haren tijd gehad, gelijk de braambezen. En nochtans om die liberale kazak wederom in de mode te brengen, hebben de groene democraten sedert tien jaar noch tijd, noch moeite gespaard. Ja zij hebben niet geaarzeld hunne eigene vroe gere cathobeke kazak om te keeren. Zie heeren van de Klok mag ik u eens onpartijdig mijn gedacht geven over de kazakken De blauwe is uit de mode zegt gij. 't Akkoord want hare dragers bekwamen hier in de stad in de laatste gemeentekie zing slechts 25oo stemmen, tegen 35oo gegeven aan de cathobeke candidaten. Maar is de liberale kazak wier dragers 25oo stemmen bekomen, versleten wat moeten wij dan denken van de groene wier dragers er diep in de 400 bekwa men Die groene kazrk zij is dus niet alleen uit de mode, zij is doodeenvoudig ver sleten tot op den draad en vergeten. E11 daarom, heeien democraten, ware het eenig wijs besluit van uwentwege, wilt gij u beschermen tegen de socialisti sche vodden, van terug te keeren tot de oude cathobeke kazak waaronder de groote meerderheid van het Belgisch volk zoo gelukkig leeft. En om ernstig te spreken denkt gij niet dat na den laatsten motu proprio n des Pauzes, daze oplossing de eenigste is die u kan redden, wilt gij nog den naam van Christenen een btetje verdie nen. Die oplossing volgen... het zou u ver eeren. Maar... al hopen wij dikwijls dat gij zult wijs worden.,., wij twijfelen er toch veel aar..... Zondag II. hebben wij den oproep van 't Vlaamsch Verbond naar den GROO- TEN LANDDAG afgekondigd, te Brus sel te houden op Zondag 24 Januari aanstaar.de. Nu, men besluite hieruit niet dat wij het wetsvoorstel Coremans bijtreden. I11 tegendeel wij keuren het af. Wij aanschouwen dit wetsvoorstel als rechtstreeks tegcns i ijdig aan de taalvrij heid en nan de vrijheid van onderwijs. Indien men nan den Staat het recht toe kende de inrichting der vrije collegiën te regelen, dit ware, zoo hij in handen der liberalen en radikalen moest vallen, hem het recht verleenen aan die collegiën de onzijdige zedelaer en bepaalde leerboe ken op te dringen.... en dan zou het wel dra gepast zijn met de vrijheid van onderwijs, 't Moet ons dan niet verwon deren dat liberalen en radikalen het wets voorstel Coremans uit liunne gansche macht ondersteunen. De Denderbode heeft van over meer dan vijftig jaren de algehccle vrijheid van onderwijs voorgestaan en aan dit punt van ons programma willen en zullen wij getrouw blijven. ZITTING DES GEMEENTERAAD van 12 Januari 1904. Dagorde i° In bedieningstellen der laatst gekozrn Raadsleden 20 Verkiezing der Schepenen Vorming der Sectiën. Voorzitterschap van M. Ghecraerdts, Burgemeester. Al de Leden aanwezig. MReyntens, Secretaris, geeft lezing van de processen-verbaal der laatste kiezin gen, van de besluiten der bestendige De putatie deze kiezingen goedkeurende, van het koninklijk besluit M. Gheeraerdts tot het ambt van Burgemeester benoemende en van 't proces verbaal der eedaflegging van M. den Burgemeester. De nieuw gekozene leden worden tot den eed toegelaten allen zweren in t Vlaamsch. M. Verbestel laat de woorden ge hoorzaamheid aan de Grondwet weg. De heer Voorzitter verklaart hen in be diening gesteld. MM. Meert Louis, Baron Leo Bethune en De Hert Felix worden Schepen ver kozen met 16 stemmen en 7 witte stem briefjes Ze leggen den eed af. M. Gheeraerdts, gaf alsdan lezing der volgende redevoering MIJNHEEREN, Het kiezerskorps der Stad Aalst, afbre kende met eene dertigjarige zienswijze, heeft in October laatst den wil uitgedrukt dat de Gemeenteraad zou samengesteld wezen te gelijk uit personen behoorende tot de twee politieke partijen wien, sinds de onafhankelijkheid van het land, het beheer der stadzaken opvolgenlijk is toe vertrouwd geweest. De uitslag der gemeentekiezingen heeft ons ook bewezen dat; welke krachten te gen haar mogen gebruikt worden, welke afvallingen mogen geschieden, welke moeilijke toestanden zich voordoen, de cathobeke denkwijze door de overgroots meerderheid der bewoners van de Stad wordt gedeeld en voorgestaan. Als gekozene vertegenwoordiger dezer partij in den Gemeenteraad doet het ons genoegen, Mijnheeren, te bestatigen dat, ondanks afzonderlijke ontevredenheid, onvermijdelijk veroorzaakt door de daden van een langdurig bestuur, ondanks on redelijke beknibbelingen en onrechivecr- digeverwijten.de cathobeke leiding der gemeentezaken zal blijven bestaan. Nu, dat in opzsn Raad, door de toe passing van de wet het grondbeginsel der vertegenwoordiging van de minderheden aannemende, de twee politieke hoofdpar tijen van ds Stad hunne verschillende meeningen en strekkingen zullen in strijd brengen, legt de plechtigheid der in ambtstelling my den plicht op van in den naam van de meerheid der leden te ver klaren dat, getrouw aan het verleden, wij onze Stad willen besturen als catholieken, behoudende en verdedigende den nood zakelijken eerbied der godsdienstzaken, betrachtende de goede overeenkomst tus schen burgerlijke en kerkelijke Overhe den, voorstaande alle maatregelen die in eenen christenen zin de zedelijke belan gen van onze medeburgers moeten be- oordeelen. Hoe uitecnloopend de gedachten mo gen wezen op politiek gebied, niet zeiden, hopen wij zal de toenadering geschieden, tusschen de leden van den Raad, wan neer de te behandelen zaken tot den al- getneenen welstand der Aalstenaars, tot den ophef en den voorspoed onzer moe derstad moeten strekken. Immers, Mijn heeren, de vaderlandsliefde die U allen bezield, de genegenheid voor de plaats waar uwe woonst is gevestigd, verzekeren uwe alhr medewerking tot zorgvuldig onderzoek cn plichtvervullende beslis sing. De ongemetne uitbreiding van de Stad binst deze laatste jaren, waartoe de ver wezenlijking van onze ontwerpen niet weinig heeft bijgedragen, de voorspoedige ontwikkeling van handel en nijverheid, de aanzienlijke vermeerdering van bevol king hebben de belangrijkheid der ge meentezaken in ruime mate vergroot. Doch, gij weet allen, Mijnheeren, dat be nevens den aangroei ven de inkomsten waarover het Bestuur beschikken kan, de lasten om te voorzien in steeds toene mende noodwendigheden, zwaarder om zwaarder drukken, dat de beste inzichten lot in te voeren verbeteringen en de aan neming van grootsche plannen ingetoomd worden door het gebrek aan geldmidde len. Tot hiertoe zijn wij er in gelukt, zonder aan onze medeburgers de belas tingen op te leggen die elders worden gevergd, bewonderenswaardige verande ringen in de Stad te weeg te brengen. Niemand zal ontkennen dat ons Be stuur aanzienlijke openbare werken heeft doen uitvoeren voor de gezondmaking en de verfraaiing van de Stad, voor den vooruitgang en den bloei van handel en nijverheid, voor den onderstand en de verzorging der noodlijdenden. Moesten onze onbaatzuchtige pogingen miskend worden, toch zal de geest van ondank baarheid onze werken niet vernielen. De aanlegging van talrijke nieuwe straten, de kasseiwerken, de stichtingen van on- dt raardsche goten en voetpaden, de op richting der nieuwe kaaien met bunne wandelingen, de herstellingen aan da stadsgebouwen, de aankoop van de han delsrechtbank, weldadigheidsgesticht en

De Denderbode | 1904 | | pagina 1