len Donderdag 21 Januari 1904 5 centiemen per nummer. 56*4 Jaar 5605. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Tegenstrijdigheid. DeMenschenhater. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. eid Va: VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. aatschappelijke bewe ging in den landbouw. Godsdienstige plechtigheden. RBODE - Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ining van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor i Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes 9 aanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- iaaclU8m Z^D *6n ^as*e van den schuldenaar. N'31, Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, 1 in alle Postkantoren des Lands. kindeij rid. groots AALST, 20 JANUARI 1904. Te Aalst is het motus, volle stilte in de rangen der geuzen. Wij mogen met te tveten komen of die fiere Sicambers den ken over hunne eigene natuur, p,*# Denkt eens welk ongeluk motsten zij '•ons eens zeggen dat zij overtuigd zijn dat de mensch gien onsterfelijke ziel heeft, dat dt mensch viij is in zijne handeling, verantwoordelijk voor zijne daden. De mannen van 't licht durven nu geen straaltje licht werpen over hunne wereld aanschouwingen O die dompers I En vermetel zijn ze genoeg om ons te beschuldigen dat we onwetenden zijn en anderen in onwetendheid laten vcrkeeren 1 Onze beste gelukwenschen, fiere Sicam- bers, gij hebt moed E3 e. CUIQllE SCUM Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. l-oo Tonaiaiea »p 3d0 bladzijde 50 centiemen. - Dikwyls te herhalen bekendmakingen by aeeoerd. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynztif ea vrydef in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten kareele vam dit blad. Doch zie durft gij geen woordje zeg gen over uwe geuzi-nziel, uwe confraters van elders durven het met te meer driest heid, bij vooibeeld die van Brussel, uit de Réforme. Mogen wij u herinneren, fiere sicam bers, helden van licht en vrijheid, dat gij u met hen solidair hebt verklaard of ten minste getoond hebt. Hebt gij inderdaad geen telegrammen naar Brussel gezonden maar de leiders der geuzerij om doctrinair en progressist aan te zttttn saam te gaan en vereenigd de catholnkm te vtrpletitren Hebt gij niet geschreven dat Dender galm het liberaal programma verdedigt het gansche, het volledige, het geheele programma der geuzerij Zoudt gij dat loochenen lijk gij eens loocher.det wat Pergameni en gij, Den- dergalm, liadt geschreven nopens de ver banning dor catholteken Wij hadden alsdan aan Pergameni en aan de heeren rechtskenners ran den armtierige een verkeerde aanhaling aangewreven Neen tot daar gaat hunne geuzen onbe schaamdheid niet en alhoewel zij bijna Mes durven, zelfs texten uitleggen die zij t hebben gelezen, o Revue de Belgi- ie I zullen zij zich toch het deze niet verstouten. Slaan wij dus de Réforme open. Doch vooraleer te vertalen moeten wij den heer Judas Daens bij de ooren trekken en zeg gen K Kom hier, heer Judas, gij hebt gezegd dat de liberalen niet meer roepen: Weg met den godsdienst, zie uwe dwa- Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. &QCZ0O 27" Vervolg. Hij was nog niet teenemaal hersteld, toen reeds door gansch Europa de maar klonk, dat Napoleon te Waterloo, in Bel gië, zijne rol uitgespeeld had. Reeds lang had hij ziji e beschermers met zijne ge schiedenis bekend g maakt, en toen zijne krachten hem eindelijk toelieten aan de terugreis te denken, smeekten die edel moedige menschen hem, bij hen te blij ven tot de straftijd zijns vaders zou geëin digd zijn. Hij voldeed aan hun verlangen. De omstandigh den hadden hem van den krijgsdienst ontslagen, en was het niet om het even in welk oord der wereld hij zijn treurig bestaan rikken zou Hij leefde er echter zoo gelukkig als dit in zijnen toestand mogelijk was, en het was niet zonder hartzeer dat hij, na drie jaren onder hen veibleven te hebben, ein delijk deze brave Russische visschersfa- ling of liever uwe schaamtelooze en moed willige leugenachtige bevestiging. Onder den titel Woorden te overwe gen, schiijft de Réforme in zijn nr van donderdag 14 Januari 11. Men heeft niet genoeg aangedrongen, dunkt ons, op de belangrijkheid der woorden, over enkele dagen (12 12-1903) doc-r M. Van der Kindere uitgesproken. Die vriend van studie en koelbloedigheid vroeger als liberaal oude-piu k gehouden, heeft op een ouderdom dat de rijpheid van den geest en de ondervinding aan de plotselinge opwellingen van het gemoed geen plaats meer maken, ernstige verkla ringen afgelegd. Wat ons betreft, wij hebben er eene veroordeeling zonder doekskens of omwegen in gezien van het boti rmelk-liberalism, van hc-t liberalism onzijdig en weifelend, dat zekere princie pen van het liberalism voorgevend, eene volkomene onverschilligheid aan den dag leggen tegenover de wijsgeerige leerstel sels. 1 Dat botermelk liberalism heeft slechte gevolgen gehad, leest de Réforme: Zijne overhec-rsching is een ware ramp geweest voor onze groote partij. Men heeft op het gepast ooger.blik de maat- roneilct k3n zuiverins die noodig wa lleden nog zoo diep steken in het verpes tend slijk van het clerikalism en van het godsdienstig bijgeloof. sic) is het aan de bedeesdheid en de aarzeling van het officieel liberalism van weleer dat wij wij zu.ks verschuldigd zijn. Welk is dc vijand De Réforme antwoordt De vijand maar het is de Kerk, de Priester, de Monnik, die gansche bei.de schuimloopers enz. Het statistisch vertoog van den toestand der vereenigingen van landbouwbe lang dat onlangs door het ministerie van landbouw is uitgegeven, is een zeer belangwekkend stuk. Het bewijst dat het denkbeeld der vereeniging waaraan men de buitenlieden als weerbarstig voorstel de integendeel grooten vooruitgang doet in hunne rangen. De landbouwcomicen ingesteld door de wet van 18 October 1889, met het doel den landbouw vooruit te helpen bij middel van wedstrijden, tentoonstel ling, proefvelden, enz. waren 157 in getal in 1902 en telden 28,518 leden. De landbouwgilden of vrije veree- milie verliet, om naar het vaderland terug te keeren. Zijne reis was voorspoedig t«t aan den Weisel alwaar roovers, die de boorden van dezen stroom onveilig maakten, hem het geld afnamen, hetwelk die arme, maar herbergzame oeverbewoners der Beresina, hem gedwongen hadden aan te nemen. Om opnieuw aan geld te geraken, ver huurde hij zich aan een crooten Poolschen veefokker. Bij dezen bleef hij verschei dene maanden, na welke hij, beurtelings reizend en werkend, den weg naar het vaderland weder insloeg. Dit laatste be reikte hij eindelijk, ten einde geld en krachten. In den laatsten tijd, zelfs, geen werk meer hebbende kunnen vinden, moest hij zijne middelen zeer bekrimpen om zonder bedelen de reis voort te kun nen zetten. Voor deze woning, echter, ging hij tot dezen stap besluiten.... 's Jongelings verhaal had langer dan een uur geduurd. Toen hij geëindigd had, nam Hunefried het woord. Mijn zoon, zegde hij, danken wij de Voorzienigheid die alhs volgens hare wijsheid beschikt, en in welke heden al mijn geloof en v< rirouwen teruggekeerd zijn. U, Nestor, wtndde hij zich vervol gens tot den b.-dlegerige, wil ik niet al leenlijk de hand van verzoening reiken, maar met Gods hulp, zal ik u genezen... En een innige handaruk herzegelde hunne door de driften der jeugd geschon- mgingen van landbouwers zijn aangeslo ten bij verschillige bonden, welke zijn de Boerenbond, van Leuven, met 18,044 leden de Landbouwersbonden van Oost en West-Vlaanderen, met 10,963 leden de Landbouwbond van Henegauw, met 2,875 leden die van Luik met 3,020 le den die van Luxemburg, met 5,688 leden die van Namen, met 2.918 leden. Deze 42,508 leden behooren tot 924 plaat selijke gilden of vereenigingen. De. maatschappijen van bieënteelt zijn 25o in getal, met 9,561 leden de hof- bouwmaatschappijen zijn ten getalle van i63, met 27, 181 leden de maatschap pijen van vogeltec-lt ten getalle van 62 met 4,580 leden dé syndikaten tot ver betering van het runderras ten getalle van 312 met 11,572 leden en 38,140 stuks in geschreven vee. Doch, waar de verkregene practische uitslagen het meest aanzienlijk schijnen is in de syndikaten voor den gezamenlij- ken aankoop van zaai/ en plantgoed, meststoffen, veevoeder, enz. Deze syndi katen zijn 837 in getal en 52,228 ltden. Hun znktneijfer heeft in 1902 nage noeg 16 millioen frank bereikt, waarvan 7,223,000 frank voor meststoffen en 6,725,oon.fr--vn/-i«--*-—«uA,™ ue samenwerkende melkerijen hebben insgelijks bewijzen van groote levens kracht geleverd. Men telt er 483 met 5o,8go leden. Het middengetal der koeien door eiken samenwerker bezeten bereikt nog geen 3. Het is 2,6, hetgeen bewijst dat het vooral de kleine landbouwers zijn die zich bij die wijze van voort- brengst aansluiten. Nu, de voortbreng selen door de melkerijen verkocht, heb ben 27,514,000 fr. opgebracht in 190a, zijnde ongeveer 540 fr. per lid. Deze cijfers vertegenwoordigen per lid etne vermeerdering van 65 fr. op de uitslagen van 1901. De samenwerkende melkerijen hebben den toestand der kleine landbouwers aanzienlijk verbeterd. In Luxenburg bij voorbeeld, hebben zij dien toestand ge heel omgekeerd. En nochtans hebben zij nog hare uitvoerwegen bij lange niet uit geput. Het meerder bedrag van den in voer van boter op dtn uitvoer is nog •lechts ongeveer 785,000 kilos, terwijl het voor de kazen 9,013,746 kilos be draagt, vertegenwoordigende eene waarde van 13,520,620 frank. Deze toestand toont aan, zegt het Vertoog, n dat het nuttig aan de bedrijvigheid der melkerijen eene nieuwe richting te geven. Zij zullen uitvoerwegen in den vreemde te zoeken, en de kaasmakerij, die tot hiertoe van weinig belang was, uit te breiden heb ben. Dat zijn de uitslagen door de land- dene vriendschap van vroeger... Welk een leven vol stormen en beroeringen lag er tusschen dezen handdruk en dien wel ken zij laatst gewisseld hadden Gabriël cn Nulf vouwden de handen en stuurden een dankgebed ten hemel. Hendrik daarentegen deed eenige slap pen achteruit en scheen gansch ontsteld. Hunefried wist waaraan de ontroering zijns zoons toe te schrijven en op dezen laatste toegaande Inderdaad, Hendrik, zegde hij, zie daar dengene dien wij al de onheilen te wijten hebben die ons sloegen, doch, die door zijne smeekingen u het leven en mij van de bitterste gewetenswroegingen red de.... - O vader antwoordde de jongeling, verschoon mijn natuurlijken schrik, bij het hooren uitspreken van den naam des- gene die onzen ondergang bewerkstellig de. Doch, nimmer heeft mijn hart eeni- gen wrok tegen den heer Nestor gekoes terd. Integendeel, volgens de aanbeveling welke mijne moeder mij telkens deed, tusschen de ijselijke vlagen die op het laatste haren geest verduisterden, heb ik dagelijks in mijne gebeden den naam van onzen vijand naast dien mijns vaders ge- voi gd... Heilige gade zuchtte Hunefried, ten gronde blikkend. - Troost u, Hunefried, zegde Nestor, zij heeft u niet gansch willen verlaten bouwrereenigingen verkregen. Zij zijn stellig aanzienlijk en zooals de beweging is in gang gestoken kan zij niet anders dan nog meer uitbreiding nemen in de toekomst. De cijfers betreffende het landelijk kre diet en de verzekeringen zijn op hunne beurt zeer belangrijk. Het landbouwkrediet heeft, tot hiertoe, geene groote uitbreiding genoemen in België. De Landbouwkantoren inge steld tengevolge der wet van 18 April 1884 lubben, in 190a, 279 leeningen toegestaan, voor eene som van 1,447,925 frank en hadden op 3i December 1902 1,372 leeningen in omloop voor een ge zamelijk bedrag van 6,753,241 frank. Dc samenwerkende maatschappijen van Landbouwkrediet ten getalle van 3i3 hebben, in 1902, de som var 1,801,902 frank uit geleend en de leenin gen op 3i December 1902 bestaande, be droegen te zamen 4,076,235 fr. De vrije verzekering heeft, daarente gen, eene aanzienlijke uitbreiding geno men. Op 3i December 1902 bestonden er 791 maatschappijen van verzekering voor het runderras, tellende 72,735 leden en 209,887 stuks vee verzekerende, voor tank. Zij sterftegevallen. ,rnnr De maatschappijen van verzekeringen tegen de sterfte onder de landbouwpaar- den, zijnde 91 in getal, met S,a85 leden, htbbende 15,492 paarden verzekerd, voor eene waarde van 13,122,425 frank en, voor 345 sterftegevallen, vergoeding be taald ten gezamenlijk bedrage van 156,558 frank. Het algemeen onderzoek over den toe stand van het land in 't opzicht der maat schappelijke landbouwwerken, toont dat de landbouwvakvereenigingen de meeste uitbreiding hebben genomen in Luxem burg en West-Vlaanderen. De provincie Antwerpen telde er slechts drie Brabant heeft er nauwelijks een dertigtal. De samenwerkende melkerijen werden vooral vermenigvuldigd in Limburg en Luxemburg. Zij zijn, daarentegen, zeer zeldzaam in West-Vlaanderen, in Hene gouw, in de provincie Namen en in het zuiden van Brabant. De instellingen van landbouwkrediet zijn bijna gelijkerwijze verdeeld in al de provinciën, behalve in Oost-Vlaanderen en in de provincie Namen die, in dat opzicht, merkelijk lager staan. De maatschappijen van veeverzeke ring zijn vooral talrijk in het noorden van Belgie. Men vindt er slechts een wei nig in het zuiden van Brabant, in Hene gouw en in de provincie Namen, Lux emburg telt er slechts 45. zij heeft een gedeelte harer ziel op aarde gelaten, in het hart van haar jongste kind, namelijk... Hunefried stuurde den bedlegerige eenen blik toe zooals men een uur gele den niet zou geloof hebben dat er zijne oogen nog bezaten... Ja, sprak hij, vergeten wij het ver- ledene en trachtten wij van het geluk, dat God ons nog toezendt, ons waardig te maken, door zooveel mogelijk de armen bij te staan en te helpen. Vervolgens vroeg hij Nestor de toelating om eenige oogenblikken in diens apotheek te mogen doorbrtngen. De zieke meester gelastte Gabriël, den wonderarts overal te geleiden waar hij wenschte te wezen, en hem verder in alles ten dienste te staan. Welhaast verschenen Hunefried en de kamerdienaar terug. De laatste hield eenen drank in de handen, waarmede hij zich naar het bed zijns zieken meesters richtte. Hunefried zelf schonk er van in een glas en gaf ,dit Nestor te drinken. Daarna begon hij den trouwen knecht, wiens aangezicht van geluk straalde, eenige stipt te volgen regels van zieken oppasser voor te schrijven, wanneer de kranke hem opeens onderbrak, door te zeggen Maar, mijn vriend, gij blijft immers bij mij om met uwen zoon over gansch mijn fortuin te beschikken en mij deelge- De minst belangrijke provinciën te weten Limburg en Luxemburg, staan ten slotte aan 't hoofd der maatschappe lijke beweging in den landbouw. De studie der kaarten gevoegd bij de statistiek van het ministerie van land bouw, doet zien dat het Arrondissement Brussel in dat opzicht veel te wenschen overlaat. Men vindt er 20 landbouwgilden, waar van er 7 haren zetel hebben in den Brus- selschen omtrek, 29 samenwerkende mel- kenjen, 10 kredietmaatschappijen en een vijftigtal veeverzekeringen. De Journal de Bruxelles, aan wien wij de medegedeelde bijzonderheden ont- leenen, merkt op dat er voor de mannen van goeden wil in Oost-Vlaanderen nog veel te doen overblijft en wakkert hen aan het voorbeeld te volgen van Limburg en Luxemburg, waar men. ondanks de grootere moeilijkheden, veel meer vol doende uitslagen heeft bereikt. ..JjMi«0%U.pel£il£he _Bedev«art te verjaardag der verklaring van Marias Onbevlekt Ontvangenis Februari-Maart 1904. Door eenen brief van 19 November laatstleden van Zijne Eminencie den Car- dinaal Staatssecretaris Merry del Val, heeft Zijne Heiligheid Pius X den apos- tolieken zegen gezonden aan de inrichters der bedevaart en aan al de deelnemers. Eerevoorzitter Graaf de Mérode-Wes- terloo, voorzitter van den Senaat. Voor zitter Graaf Aymard d'Ursel. Bestuur der E. P. Delouche, O. M. I. Twee bijzondere treinen zelfde reis weg, zelfde uren. Deze twee treinen vertrekken reizen en keeren terug op 24 uren afstand. i* trein. Vertrek uit Brussel-Noords Woensdag, 24 Februari, ten ij ure. Te rugkeer te Brussel-Noord Zaterdag 12 Maart, ten 12 ure. trein Vertrek uit Brussel-Noord Donderdag 23 Februari, ten i5 ure. Te rugkeer te Brussel-NoordZondag, i3 •Maart namiddag. Prijzen der plaatsen (alles inbegrepen) van Brussel-Noord naar Rome en omge keerd. i«f klas. fr. 585,00. klas, fr. 445,000. 3<i*klas, fr. 320,000. Voor inlichtingen, prospectussen en inschrijvingen wende men zich tot M. A. Siffer, Sint-Baafsplaats, Gent. noot te maken van het goede dat gij zult verrichten. Als mijn zoon er niets tegen heeft, verklaarde Hunefried, den weergevon dene aanziende. De wil mijns vaders is de mijne verzekerde de jongeling. De gewezen menschenhater stak zijnen gewezen vijand opnieuw de hand toe, zeggende Vriend Nestor, wij stemmen toe, met u te komen wonen..., maar..,, wij verliezen bijna eene bijzonderheid uit het oog, welke eenen hinderpaal tegen het besluit stellen moet...gij hebt eene doch- ♦*»r... Een engel van goedheid, vérklaarde Nestor, die slecht» haar geluk in het mij ne vindt... Maar vriend, ik wil spreken van de opspraak der wereld...: mijn zoon, im^ mers, is jong en... Wat hoeven wij ons om de wereld te bekommeren Maar ook... O, wat een invalMaar neen, het is onmogt- lijk... het ware te veel geluk voor mii,.. Het kan niet... Wie weet... Wat zegt gij Gij raadt dus mjjne fedachte vroeg de zieke, verrast op dikkend... Ik meen ja... (Wordt Toortgecety.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1