Zondag 24 Januari 1904 5 centiemen per nummer. 56"e Jaar 5606. Godhalers Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verraderswerk! OM ZES MILLIOEN Socialistische dagorde. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 l'rank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. C UI QUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Yonniuea ep 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aocoerd. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Yoor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, a5 JANUARI 1904. De groenen houden er aan tegenwoor dig te toonen wat zij wezenlijk zijn en welke strt kkingen de hunne zijn gewor den zij, de christen stellen zich be paald aan als vermomde liberalen. Eerst en vooral waarom die laffe houding want lafheid verwekt walg en afkeer. Waarom Onze helden weten dat zich christen uitgeven het eenige middel is om in ons Arrondissement aanhangers te vinden. Toonden zij zich in hunne naakte wezen lijkheid, dat is liberaal, het grootste deel hunner aanhangers zouden hooest waarschijnelijk hun oen rug keeren. Wij weten zeer goed dat aanhangers van Mijn heer Judas Daens tot de catholieke pariij zijn teruggekeerd, omdat zij vastgesteld hadden dat zekere aanvoerders der groe ne Daensisterij of Roelandism niets an ders deden dan uitvallen op de Priesters en op den Godsdienst. Dat is een feit. Geeft de heer Judas Daens gevolg aan het bevel dat hem is opgelegd het pries terkleed dat hij \n onnoembare me ering- zalen door allerhande onzinmgen praat ging besmeuren, af te leggen O neen, hij weet dat met den dag dat hij zijn soutaan zou uitdoen, het gedaan is met zijnen invloed en op zijn politiek leven ten kruis mag geplant worden waarop Ik. 1. I*. tot in der eeuwig heid mag gebeiteld zijn. Hunne houding wordt dus beheerscht door hun belang het is uit politieke be rekening dat zij zich nog Christen noe men, dat zij nog dien schijn aanm men. Zij zijn Christen met den naam, Geus met de daad. Wat doen de heeren groene huiche laars Wij hebben voldoende de schanddaad van hun verraad in de laatste kiezingen hier te Aalst doen uitschijnen. De heer Daens, die vroeger schreef Voor de liberalen kiezen is ons hert opeten en ona geweten bezwa ren. En. 0 Zij die de slechte partijén (libera len en socialisten) helpen aanwinnen en sterk worden, bedrijven eene groo- te, zware misdaad, r heeft zijne eigene partij verraden, heeft de rol van Judas, van verrader weerdig voor zich geacht en heeft uit al zijne macht voor de geuztrij gewerkt. Indien hij rechtzinnig Christen was dan heeft hij zich veroordeeld in gezien zijne woorden van weleer. Doch neen het was voor de sukke laars zijner partij dat hij zijne judasserij heeft willen wettigen. 87* V E R V O L C Het vertrouwen in u heeft al miji e vrees verdreven. Zij zwegen een oogenblik. Toen vroeg Olivier op angstig gejaag- den toon Dus gij wilt het, gij wilt dat ik u naar uwe ouders zal terugbrengen Ja, vriend, het moet, men zal 't huis mijne afwezigheid reeds hebben opge merkt. Mijne moeder gelooft misschien dat ik docd ben. Zij weent, het is mij, alsof ik hare stem hoor, die in wanhoop om mij roept. O I Olivier, wij zijn reeds te lang hier gebleven. Uwe moeder... zegde Olivier op somberen toon. Wat? Niets, maar wanneer zij u toch wilde opofferen, wanneer zij u aan dien ellendeling wilde overleveren. Mijne moeder Zij heeft misschien beweegredens, die wij niet kennen. Olivier, wanneer zij omtrent onze liefde in het vertrouwen zal zijn genomen, wanneer zij weet, hoe wij elkaar bemin nen, vriend, dan zal zij ons zegenen en, maak er mij geen verwijt yan, ik heb be- Te Ninove drijft men de schanddaad nog verder. De zoogezegde Roelanders hebben geholpen een liberaal tot schepen te benoemen. Zij dragen de volle ver antwoordelijkheid dier daad want het is dank aan hunne stemmen dat de geuzen hebben gezegepraald. Zij htbben het mogelijke gedaan om de vijanden van den Goddienst invloed en macht te geven die zij als een wapen gebruiken kunnen in het nadeel der ge- loovige menschen, in 't nadeel van den Goddienst 1 Zij hbbn, volgens de uitdrukking van den heer Daens, eene grove en zware misdaad bedreven. Kunnen zij zich nog Christen heeten zij die zich alzoo solidair verklaren met de werken die een liberale Schepen kan verrichten Zij hebben den eersten den heiligste hunntr plichten miskend en veracht. Zij motten zorgen dat de rechten van den Godsdienst niet gekrenkt worden en zij geven macht en invloed, volmacht aan eenen openlijken vijand van het christen Geloof. Doch neen, wij dyalen hun geloof is louter t.chijn, htinne overtuiging is ellen dige huichel. Wie Christin is, kan geen vijanden van God en Keik steunen, kan hem geen invloed en macht geven die bij uitsluitend ten voordeele van zijne vrien den zal doen ge-lden De ongelukkig' n Zij denken niet na. De menschtlijke hoogmoed w- ike hen tot val bracht, maakt ook alien inkeer onmo- g. lijk. Zij htbben den moed niet de waai h id in 't gelaat te zien en den lach te trotsen van hen wier nederige dienst knechten zij zoolang zijn geweest. Zijn ongelijk b. kennen eischt veel edelmoe digheid en eene verhevene ziel, om op zijne stanpen terug te kt-eien, om aan den spot zijm r vrienden te weerstaan, daar voor is' taaie wilskracht noodig, die wij in de«s geval evenmin als bij de heer Judas Darns niet verhopen durven. Doch geht el is met het verleden niet afgebroken. Binnen in hun hert wodt de worm der wroeging, daarbinnen steekt en pijnigt de angel van het berouw, want zij hebben om de schande der verraderij te vei bloemen, hunne toevlucht genomen tot twee advokaten die hun proces voor het publiek hebben gepleten. Wij twijfelen geen oogenblik aan de uitspraak van het vonnis in Mei aan staande. Het geloovige volk, zijne vroe gere partijgenooten, zal donderend aan den verantwoordelijken man toeroepen Geen maskers! Wij h.bben aati uwe werken uwe ziel erkend. Het verraders werk is uit, het uur der boete is gesla gen Klok en Land htbben ons bedrogen. Wij hebben u gekozen weleer om zelf standig te zijn om het christene vaandel fier in de hoogte te zw aien en gij zijt deemoedig den knecht,den dienaar der geuzerij geworden De geuzen aanzien u maar als goed om op de catholieken te hoefte aan haren zegen, om mij gelukkig te gevoelen, zonder dien zi gen zou er altijd iets aan mijn geluk ontbreken. Olivier wierp een biik op haar gelaat en ldS daarop een zoo vast besluit, dat hij wel inzag, dat alle woorden verder nutte loos zouden zijn. Hij boog het hoofd. Het zij zoo, sprak hij op somberen toon, het zal gebeuren zooals gij het wenscht. ik htb tiet recht niet u tegen uwen wil bij mij te houden. Olivier zegde zij op zacht verwij tenden toon. Hij greep hare handen en zag haar strak in de oogen. Vergeef mij Gisèle, hernam hij, ik heb 11 zoo lief, dat ik s ddtr bij de ge dachte dat men u dwingen zou, aan een ander toe te behooren en ik kan dien angst maar niet van mij verwijderen. Men zal mij niet aan een ander ver binden, hernam zij vastberaden. Ik be hoor u toe, Olivier, bij leven en sterven. Zij bleven een oogenblik zwijgend te genover elkaar staan, hand in hand, oog in oog. En thans, Olivier, hrrnam Gisèle, breng mij naar mijne moeder. X. Terugkeer op het kasteel. Sorandal liad begrepen, toen hij Jac ques Fromentel verliet, dat het nutteloos schreeuwen en gij hebt in dat judaswerk geholpen Gij deed er uw best voor. Gij hebt dat werk verricht dat overal de geuzenpers zou schandvlekken moest ooit een liberaal de hand leenen aan de zegepraal van een catholiek, aan de ver heffing van een vijand. Zij zouden schreeuwen dat hooren en zien zou ver gaan 1 En met rede. Gij ook hebt uwe partij verraden, doch zoo de catholieke bladen geen gerucht maken, wij, uwe kiezers van weleer, ver achten uwe handelwijze en de kreet zal opstijgen Geen verraders Geen ver kochten aan de geuzen D Landelijke Raad der socialistische partij heeft de volgende dagoroe gestemd De Landelijke Raad. In algemeene vergadering bijeengeko men. Alhoewel oordeelend dat het wensche- lijk zou wezen, dat de verschillige oppo sitiepartijen liberalen, progressisten, christen democraten, socialisten, hunne overeenstemming te kennen gaven over de noodzaki lijkheid van dringende her vormingen, als algemeen stemrecht, leer plicht en vermindering van krijgslasten Is VAN OORDEEL DAT HET KJESPROGRAM der Arbeiderspartij nirt kan beperkt worden tot deze rnkele politieke her vormingen Zet integendeel de plaatselijke federa ties aan, om, naar aanleiding der kies woeling, de klas-eischen van het prole tariaat te doen gelden en om de arbeiders te doen beseffen, dat hunne algeheele ont- voedinsr van de militaire clericale- en kapitalistische verdrukking enkel moge lijk is door de zegepraal üer sociaal-demo cratie. Onbetwistbaar staan we voor een "dag orde zonder doekjes onze Belgische roode visscht rs naar een ministers-porte- folie en de kruisbrave liberalen die het cartel reeds verwezenlijkt zagen zijn van de brug in 't waterken gevallen. De Landelijke Raad der roodjes heeft dus vast besloten dat de roode partij vooral en bovenal de partij van den klassenstrijd moet blijven, die met den zelfden haat behept is tegen het capitalism, den Gods dienst en het militarism. Gezel Bertrand die, in Le Peupie gedurig zijne; vischlijn aan 't bt-reideR was op een weinig beduidend programma, is zelfs verplicht geweest het dagorde van den Landelijken Raad te stemmen. Overigens gezel Vandcrvelde had op zijne beurt in Le Peuple de stem ming van den Landeiijken Raad voor speld, schrijvende Ja, storm geloopen tegen de clericalen, stoim geloopen met alle mannen van goe den wil, die met ons algemeen stemrecht, leerplicht, en legerhervorming eischen. zou zijn, althans voor het oogenblik, het onderzoek nog verder voort te zetten. Hij was regelrecht naar Pierrcfite te ruggekeerd. Daar zag hij dat zijne aanwijzingen woordelijk waren opgevolgd. Het kasteel zag er weer uit zooals altijd en niets getuigde nog van de gebeurtenis sen, die daar in den afgeloopen nacht hadden plaats gehad. De ladder was weggenomen en weer op hare plaats geborgen. Het venster der kamer van Gisèle was gesloten. Dc bedienden"waren allen aan hunne dagi lijksche bezigheden, hoewel zij nu en dan wel eene fluisterend over het voorge vallene spraken, want hunne nieuwsgie righeid was in de hoogste mate opge wekt. De maire Lordonneau was, op uitdruk kelijk verzoek van Dorgeur, naar Pierre- fite teruggekeerd, met de belofte, geen woord te zullen reppen van het treurige voorval, zooals hij het noemde, dat kort voor eenen feestdag droefheid en ontstel tenis over het gezin bracht. Toen Sorandal het hikken van het kasteel binnentrad, weid hij aangespro ken door zijne twee vrienden Riberpny en Galabrun, die hem tegemoet kwamen. Wel, vioeg de eersie met zijne lij merige stem, hebt gij de bruid meêgc- braebt, mijn waarde Maar laat ons niet vergeten dat, willen wij aanhangers vinden, willen wij aan de proletairen, die nog in de rangen der BOURGEOis-partijen zijn verzeild, hun eigen besef verschaffen, het socialism zijn ideaal in al zijn grootschheid, zijne eischen in al hunne scherpheid moet vooropstellen. L'Etoile belge, dit dagorde bespre kende.bestatigt dat de rooden eens te meer hunne politiek van klassenstrijd vooruit stellen... En, gaat het liberale orgaan voort, het ware eene misdaad met hen nog cartels te sluiten, die gansch ten voor deele der catholieken zouden uitdraaien. Immers zelfs zonder cartel zal dit dag orde, 't welk eene oorlogsverklaring is der socialisten, de vreesachtige of vlottende kiezers voor de catholieke candidatcn doen stemmen en de liberalen zullen het schaap zijn. Wat bekentenis l'Etoile bekent zon der omwegen dat de catholieke partij die eenige dam is die men opwerpen kan, tegen 't roode gevaar van overstrooming. Onze Aalstersche roode winkelpolitie- kers gaven, vóór de stemming van 't hoo- g< r bedoeld dagorde, molle pootjes aan de liberalen en of ze hunne voorstellen zullen herhalen zal de tijd ons leeren. Godhaters zijn degenen die de onschuld belagen en d- zwakken verdrukken, zegt de Dendergalm. Wij hebben hem daar op aanstonds gegrepen. Wij hebben reeds getoond dat de g uzm van Aalsten na melijk de a'mtierige zelf, de eerste zonde op hun geweten hebben. Hij heeft inderdaad een onschuldige veroordeeld en zijn hoofd gevraagd en toen zijn on schuld bleek, deze aan zijne lezers ver zwegen. De zaak Flamidien van Rijsel zet he brandmerk der schande op het voorhoofd! van Dendergalm. Belager, ellendige be lager der onschuld, roepen wij hem toe gij zijt een goddelooze volgens uwe eigene bepaling zelf. Stellen wij hier nog maals vast dat hij niet bek» nren durft dat hij van het bestaan van God of van eene onsterfelijke ziel is overtuigd. Hij durft NIET I Gaan wij over tot het tweede punt de verdrukking der armen en der zwak ken. Hier bestaan feiten met de vleet. Wij behoeven slechtsde wraakroepende afstellingen te hcrinnereti door de geu- zenbesturen van Edingen en Mechelen tijdens hun laatste bestuur gedaan. De bedienden dier steden wierden ge broodroofd omdat zij verdacht waren catholiek te zijn en hunne christene plichten te volbrengen. Van de jaren dienst, van de droeve omstandigheden wierd geen aanmerking genomen. Hier buiten,klonk het van de geuzerij en arme Hoe is 't, voegde Galabrun er met een spottend lachje bij, gaat gij nu trou wen, ja of neen Sorandal antwoordde niet, maar zijn gelaat gaf hun duidelijk te kennen, dat hij niet gestemd was om gekheid te ma ken. Hij keerde hun den rug toe, trad het kasteel binnen en begaf zich naar den salon, waar Dorgeur en zijne vrouw bij elkaar zaten. De ongelukkige Mev. Dorgeur, nog geheel onder den indruk, dien de vlucht van hare dochter op haar had gemaakt, door smart gebogen en in de vrees voor de grootste onheilen, zag er beklagens- weerdig uit. Dorgeur kwam Sorandal tegemoet en vroeg Welnu Sorandal antwoordde Niets. Niets Dat wil zeggen, ik heb het spoor van Gisèle en haren ontvoerder niet kun nen vinden. Mev. Dorgeur die bij zijn binnentreden het hoofd opgel even had, liet het moe- di-loos weêr op de borst terugzinken en zuchtte. Dorgeur sloeg de handen in elkaar en riep God mijn God 1 Maar ik weet iets, hernam Sorandal. huisvaders met verscheidene kinderen verloren hunne broodwinning En vele, vele brave bedienden moesten die bru tale, schandige taal hooren. Een hunner, een politieagent van Mechelen, schreef aan de Volkskamer Ik ben het 47s slachtoffer der n Mechelsche politiek, en in den brief i» gericht tot den heer minister van Bin- nenlandsche zaken heb ik de eer gehad n hem uit te leggen in welke omstandig- hi den ik brutaal ben weggezonden na i) 18 jaar trouwe en goede diensten in de politie en dat niettegenstaande de n getuigenis der 8 achtingswaardige bur o gers welke over mijn goed gedrag ge- tuigden. De martelaarslijst van de slachtoffers der geuzerij is te lang. Hunne schandalige houding stootte zoozeer tegen de borst van ieder welden kend man dat dt catholieke Kamers eene wet maakten op de afstelling der gemeentebedienden Vergelijkt, lieve lezers Reeds dikwijls heeft Dinderbode onge hoorde en wreede verdrukkingen van arme menschen van wege geuzenbesturen aangeklaagd. In November 1901 lazen wij in de dag bladen het volgende De gemeenteraad van Bergen heeft i) besloten dat de arme kinderen die naar de catholieke scholen gaan niet mogen genieten van de winterhulp 1» van hel Bureel van Weldadigheid. Hoe edel van wege de ridders der vrijheid van geweten Het geld dat allen toebehoort, komt alleen goiideloozen te stade. De catholieken mogen niets heb ben.-Voor hen koude en ontbeeringen honger Ziehier hoe weleer het Journal de Gand die schanddaad beoordeelde. Dit geuzen blad juichtte ze toe, het was een plicht zoo barbaarsch te handelen Wij keuren volkomen het onttrekken x goed van alle hulp aan lieden die hunne kinderen niet naar de gemeente- 1» scholen zenden en wij achten het voor n de Weldadigheidabesturen EEN PLICHT aldus te handelen. Overal, bijna overal, er zijn enkele, rare uitzonderingen oh zij zijn zoo zelden dat men er niet van gewagen kan worden de kinderen der catholieke scholen gesloten buiten de gunsten die zekere gemeentebesturen aan de kleine toestaan om reden van gezondheid. Is het zoo niet te Vcrviers, te Gent, te Ant werpen, te S' Joost ten-Noode, te S'Jans Molenbeek, te S' Gilles, te Uccle en overal Ziehier ten slotte nog een wraakroe pend ft it van hatelijken geuzendwang het tooneel speelt te Antwerpen in een Weldadigheidsbureel. Wij geven het woord aan den Antw» rpschen briefwis selaar van het Journal de Bruxelles Een arme werkman, die sedert verscheidene weken zonder werk Ik weet, en zoo zeker dat er geen twijfel meer mogelijk is, dat de onvoerder nie mand anders is, dan die jonge kerel, de schilder, dien gij zoo ten onrechte hebt vertrouwd en in uw huis toegelaten, Oli vier Fromentel. Dorgeur maaKte eene ongeloovige be weging. Sorandal liet hem den tijd niet tot spreken Ik weet het 1 riep hij driftig uit, ik ben tot de overtuiging gekomen door een gesprek, dat ik met zijnen broeder Jac ques heb gehad en ik weet ook dat het aan dezen laatsten onbekend is, waar zijn broeder zich verbergt, want het spreekt van zelf, dat Olivier niet in zijn huis is teruggekeerd. Bij het hooren van den naam Jacques had Mevrouw Dorgeur gesidderd. Haar blik ontmoette dien van Sorandal en zij schrikte van de woede en den haat, die zij las in de oogen van den man, die haar geluk en haar leven in zijne hand had. Hier niets nieuws vroeg Sorandal verder. Ik heb gezien dat men alles weêr in orde heeft g< bracht, dat is goed. Hebt gij Victoire ondervraagd Ja, antwoordde Dorgeur, zij weet niets. Het schijnt dat zij de gewoonte hééft alle avonden wijn te drinken, dat heeft zij mij bekend. Gisterenavond, toen zij wéér gedronken had, werd zij door een 0 was, had zich genoodzaakt gezien, 11 stuk voor stuk, al zijne meubelen te 11 verkoopen.om aan zijne zieke vrouw n en zijne kinderen voedsel te be- 11 zorgen. Door de ellende achtervolgd, be- sloot hij er toe onderstand te gaan 11 vragen aan het Bureel van welda- n digheid. Daar weigerde men hem vlakaf alle hulp, omdat zijne beide 1» kinderen naar de catholieke scholen li gingen. Zoolang zegde men hem uwe kinderen naar de catholieke u school zullen gaan, zult gij niets li bekomen zend ze naar de liberale scholen, wij zullen voor u zorgen 1 en gij zult krijgen wat ge noodig hebt. j Wij staken. De reeks is lang genoeg. Wij hebben dus de bepaling van Den dergalm zelve genomen en wij hebben bevonden dat de geuzen goddelooze kerels zijn tot de wreedste, onmensche- lijkste daden in staat. Dat is fataal zoo, dat is noodlottig en ligt in de natuur der dingen. Ontneemt aan den mensch het gods dienstig gevoel en slechts het dier, het driftige, woelige dier blijft over. Er zijn den goddelooze zoo bitter weinig reden om dit of dat gevoel te volgen bij voorkeur van een ander. Hij laat zich medeslepen door zijne driften die hij ik weet niet om welke r<*den hij het zou, niet intoomen moet. Hij moet, denkt iiij, (hij is er totaal neven) geen rekening geven over zijne daden er is voor hem geen verdienste zich te bedwin gen, te overheerschen, het goede te doen! Waarom zou hij zich dan slachtofferen, zich geweld aandoen Zijnen plicht doen is niet altijd aange naam, is soms hard, is dikwijls pijnlijk. Waarom zoo hij, de goddelooze, dat lijden, die smert verdragen, als hij dien beker afkan keeren Ontneemt aan den mensch den Gods dienst en de hoogmoed, de rampzalige hoogmoed neemt stormenderhand de plaats in. De hoogmoed 1 En welk edel gevoel kan in een hoogmoedig hert no£ plaats vinden. De hoogmoedige verbrijzelt wat hem weêrstaat, kentgcen recht,heeft geen medelijden. Vandaar de wreedheid in de martelingen die de armen te verduren hebben van wege de geuzen-armbesturen I De armen doen niet wat die goddeloozen willen, de hoogmoedigen gaan die armen verdrukken, zij kennen geen medelijden. Hun hart is van steen. Homo lurus homini 1 Zonder de Gods dienst wordt de monsch een wolf, een wreed dier voor zijnen evenmensch. In algemeene regel is het zoo. Dat is fataal, omdat de reden der toe gevendheid, der menschlievendheid is verdwenen. Wij zullen die noodlottige gevolgen in een volgend artikel nog beter doen uitschijnen. onoverwinnelijken slaaplust overvallen en is zij machteloos op de canapé neérgeval- len. Dat is alles wat zij weet. Hebt gij geen vermoeden wie een slaapmiddel in haren wijn kan gemengd hebben Neen. Dat moet toch iemand gedaan heb ben, Het kan niet anders of Olivier Fro mentel moet hier in het kasteel een helper hebben. Dorgeur haalde de schouders op. -— Dat is waar ook, hernam Sorandal, alsof hem plotseling iets inviel, weet gij niet waar Tony is Tony Ja, de knecht dien gij uitsluitend voor mij in dienst genomen hebt. Hebt gij hem niet meêgenomen naar Parijs Ik, neen Maar waarom vraagt gij dit? Omdat ik hem zooeven wilde laten roepen, maar men kon hem niet vinden, ik dacht dus... Ah, dat is misschien een spoor, mompelde Sorandal, ik heb dien kerel altijd gewantrouwd. Maar hij vond het maar beter, niet te zeggen, waarom hij Tony altijd gewan trouwd had. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1