Huidige ketterij. Landbouwnieuws. Welverdiend. Van tak op tak. Pilatus Daens braakle HOPKWESTTE. - Toen de liberale cand.ida'?» Groote Avondfeest Itecliterlijke kionijk DE PASSIESPELEN Fruitboom- en Groententeelt. Voor Z. H. Pius X, Paus. Allerhande nieuws. Zondagrust. AALST. Ei embodegem. - Zon<1ag Stad Aalst. - Werkbeurs. Gebrande koffie's. £e'weib=- Voltaire, een goddelooze schrijver van Frankrijk, heeft eens gezegd. Ik ben het moede, altijd en altijd weder te hooren, dat twaalf mannen voldoende waren, het christendom in de wereld in te voeren ik zal dan eindelijk eens bewijzen, dat ëen enkele in staat is, het in elkaar te doen storten. Op het einde der vorige eeuw, schreef de wijsgeer d'Argens, tot Voltaire's getrouwste volgelingen toebe- hoorende, aan Frederik II van Pruisen Ik werk aan een boek, dat ten doel heeft, voor immer het bijgeloof, waaraan men den naam godsdienst i gegeven heeft, te vernietigen Beiden, d'Argens en Voltaire, zijn reeds geruimen tijd van de aarde verdwenen een volle eeuw bijna ligt hun lichaam den schoot der aarde begraven, doch het bijgeloof dat wil zeggen, de catholie- ke Godsdienst, leeft n*g altijd voorthet getal zijner aanhangers beloopt tot 320 millioen, en hij zal blijven leven alle dagen tot het einde der eeuwen, want hij bezit de belofte van God zelfZie, ik ben met u, alle dagen, tot de voleinding der eeuwen. 't Is nochtans een stellige en onbetwist bare zaak, dat de onverschilligheid op godsdienstig gebied meer en meer wint, dat het getal harer aanhangers meer en meer aangroeit, dat ze niet alleen in de hoogere standen, maar ook onder het gewone volk zichtbaren vooruitgang doet. Men schreef immers uit Berlijn bijv. dat van de i5o,ooo katholieken nauwelijks i5,ooo geregeld hunnen Zondagsplicht vervullen. Waar blijven de overige i35,ooo? Die zijn natuurlijk allen tot mindere of meerdere onverschilligheid vervallen. De onverschilligheid is de eigenlijke ketterij van onzen tijd, de voornaamste ziekte onzer dagen, de kanker der heden- daagsche samenleving. Het opkweeken en vetten der kalveren. Thans dat de landbouw zich meer meer op den veekweek toelegt en dat de samenwerkende melkerijen in België, vooral in het Vlaamsche land. zulke groo- te uitbreiding genomen hebben, en als gevolg daarvan dat de landbouwers thans over een produkt beschikken, vroeger ongekend, namelijk afgeroomde melk voor kalvers en viggens, is het van be lang, meenen wij, op deze kwestie de aandacht der kweekers te trekken. De ondervinding heeft reeds lang ge leerd dat de volle melk, zooals het moe- derdier ze levert, het beste en volmaakste voeder is voor het opkweeken der jonge kalvers. Melk immers is een volledig en kloek voedsel. Zij bevat per 100 kgr. gemiddeld 4 kgr. kaasstof (eiwitstof), 3,5 kgr. vet, 4,5o kgr. suiker (koolhydraten), 0,75 kgr. aschbestanddeelen (kalkfosfaat, enz.). Onmiddclijk na de geboorte van het kalf heeft de melk de biestmelk dus eene bijzondere samenstelling. Zij bevat meer kaasstof, meer vet en minerale be- standdeelen, doch min suiker. Na 8 a 10 dagen krijgt zij de gemiddel de samenstelling, hooper opgegeven, en is dus tot het vervaardigen van boter en kaas geschikt. Die bijzondere samenstelling na het kalven is allervoordeeligst voor het jonge dier en nooit mag men aan het kalf de biestmelk onttrekken, bijzonder om hare afdrijvende eigenschappen. Maar later nog volle melk geven ware eene verkwisting, aangezien de hooge waarde der boter. Daarom ook worden de kalveren zoo spoedig mogelijk aan afgeroomde melk gewend. Doch het spreekt van zelfs dat die moei lijk aan de vereischten eener goede voe ding kan beantwoorden, aangezien hare samenstelling gewijzigd is en dus niet meer aan de behoeften van het jonge dier voldoet. Inderdaad door het afroomen heeft men het vet weg genomen, zoodat de kleine melk maar gemiddeld o.3 vet meer bevat. Dat eene dergelijke wijziging groote stoornissen in bet proces der spijsvertering teweeg brengt en soms groote ongemak ken en teleurstellingen na zich sleept, valt niet moeilijk te begrijpen. Die melk immers is te rijk aan eiwit en koolhydraten in evenredigheid van het vet. Ten einde hierin te voorzien heeft men reeds verschillende middelen beproefd namelijk op eene of andere wijze eene zekere hoeveelheid vet bij de afgeroomde melk te voegen. Doch twee hoofd vereischten waren hier bij noodzakelijk i* dat het bijgevoegde vet zeer verteerbaar zij, dus onmiddelijk opneembaar voor het jonge dier, en 20 dat dit vet op goedkoope wijze geleverd worde. Welnu, in de laatste tijden is er een produkt in den handel gebracht dat aan beide voorwaarden schijnt te voldoen. Wij bedoelen Oleo-Room. Oleo-room is een kunstmatige room waarin het botervet eenvoudig vervangen is door de eetbare sesaamolie, vermengd met eene zekere hoeveelheid goedkoopen suiker, ten einde het daar of omtrent ge heel overeen te brengen in samenstelling met natuurlijken room. Dit produkt bevat gemiddeld 47 48 geêmulsionneerd vet en 3o */0 suiker. Voegen wij nu bij 100 kgr. afgeroomde melk 5 kgr. Oleo-room, dan krijgt dit mengsel daardoor de volgende samenstel ling 4 kgr. kaassiof, 2.7 kgr. vet. 6 kgr. suiker, met eene voedende verhouding van 1 3. Die samenstelling en verhouding ko men dus die van volle melk zeer nabij. In Oleo-room bevindt zich de vetstof evenals in natuurlijke inelk onder vorm van zeer kleine microscopische bolletjes. Het verdeeld zich onmiddelijk cn gelijk matig in vloeistoffen, dus ook in afge roomde melk. In een volgend artikel deelen wij eenige beschouwingen mede nopens den prijs, het gebruik en de uitslagen welke er mede bekomen zijn door praktische proeven bij landbouwers zelve genomen, onder toe zicht van eenen Staatslandbouwkundigen. De Rechtbank van Leuven heeft ver leden week het orgaan van burger Van Langendonck, den bondgenoot der Leu- vensche liberalen, eene duchtige les ge geven. Dit blad de Volkswil betiteld, had zich niet geschaamd, naar antikle rikale gewoonte, een oud-bediende dei- fabriek Dyle en Bacalan, alsook vijf le den der Catholieke Wacht, van ontee- rende feiten te beschuldigen. Voor de rechtbank kon het geen er.kel zijner aan tijgingen staven, en het moest er zich bij bepalen armzalige uitvluchten in te brengen om zijne gemeene handelwijze vcrschoonen. De Rechtbank is niet teeder geweest voer het rood lasterorgaan, het heeft de Volkswil veroordeeld tot eene schade vergoeding van fr. 3ooo, een van 1200 fr. en een van 5oo fr.; 't zij 5700 fr., zonder de onkosten van 't gedir.g, en de kosten van 8 verschillende inlasschingen van het vonnis, in zijne eigene kolommen en in die van andere organen, naar keuze der gelasterden. En zeggen dal die veroorJeeling eene der uitslagen is, door het antiklerikaal Kartel opgeleverd. Le Liberal, het orgaan van burge meester De Coster, zwijgt dat het zweet over die veroordeeling. Het weet wel waarom Kieskronijk. M. de Cannart d'Ha- mamale, bijgevoegd volksvertegenwoor diger le Brussel, stelt zegt men, te Sint Nicolaas zijne candidatuur voor eenen senateurszetel. in zitting der Volkskamer van Dijusdag 11. andermaal zijne bitterste gal uit tegen ons opsteller-uitgever van Den Dender- bode. Hij viel ons vooral aan in onze hoeda nigheid van lid van het Beschermcomi- teit der werkmanswoningen en onderlin ge bijstand. Hij scholdt ons uit als fanatieke secre taris van die instelling, functie die wij nooit hebben bekleed dan gedurende de vier laatste maanden van igo3 daar de heer Gouverneur der Provincie ons den last heeft opgedragen het interim te vervullen in vervanging van M. Romaau Moyersoen tot Voorzitter verkozen. Wij hoeven ons tegen die leugens, beledigingen en zelfs lasteringen van dien ongelukkige verdwaalde niet te ver dedigen. Wie ons kent, weet wie we zijn en hoeven nergens te blozen. En of Pila tus zooveel zeggen mag Nogthans PILATUS riep ter Kamer uit dat niemand tot onze verdediging zpu durven optreden. Wij behoeven geen verdediger des noods zullen wij ons hiermeê persoonlijk gelasten daar waar wij het kunnen. Moest een onzer gt kozenen ter Volks kamer tot onze verdediging optreden, geene grootere oneer zou hij ons kunnen aandoen. Ja, 't ware eene oneer, een affront voor ons moest een onzer gekozenen oordeelen dat hij ons moet verdedigen tegen de haatvolle uitspattingen van een verdwaal den priester door zijn Bisschop onweer- dig geoordeeld nog het priesterlijk ambt uit te oefenen en het priesterkleed te dra gen... Ja, het zou ons pijnelijk grieven moest men ons verdedigen tegen hem voor wie deFransche socialisten 80 franks in dc logic hebben gebedeld, 80 franks die heden juist de zelfde waarde hebben als de dertig zilverlingen die Judas ont ving als prijs voor 't verraad van zijnen goddclijken Meester. Na Pilatus Daens is 't immers onmo gelijk nog lager te dalen.... Hofrouw. Wij zijn weer in het tijd vak der treurige verjaardagen van het Hof. Op 18 Januari 1871 stierf de eerste prinses Jozefina, dochter van den graaf van Vlaanderen. Vrijdag was het 3o jaren dat prins Leopold, hertog van Brabant, zoon van onzen koning, stierf. Daags nadien, den 23e is weer een rouwdag, de verjaardag der dood van prins Boudewijn. Zooals alle jaren zal de koninklijke familie op de graven van beide plaatsen kransen gaan neerleggen en voor prins Boudewijn zal heden Zaterdag eenen lijk dienst worden gecelebreerd. De kweekerij van de aardbeziën be dreigd. Verscheidene landbouwers en hoveniers in den Brusselschen omtrek hebben vastgesteld dat eene nieuwe ziekte of plaag de aardbeziênplanten, welke zij kweeken in de broeikassen, heeft aange tast. Maatregelen worden genomen om het kwaad te keer te gaan. Boerenbond. De hoogere Raad van den Boerenbond heeft zitting gei ouden na kennis genomen te hebben van verscheidene verslagen, zijne algemei nc rgadering vastgesteld op 26 Mei, te Leuven. De aanstaande zitting van den hooge- ren Raad zal te Antwerpen plaats hebben. In zitting der Volkskamer van Donderdag jl. werden door M. WOESTE de volgen de vragen gesteld Is de commissie voor de hopteelt reeds benoemd 11 Hoe is zij samengesteld Zal zij binnen kort hare werkzaam- heden aanvangen Wat werd haar voorgeschreven De heer Minister zal Dijnsdag aanst. antwoorden. Wanneer men gewaagt van inkom- rechten op de hop, richt men meest altijd de oogen naar Dnitschland, dat hier zijne hop vrij mag invoeren. Duitschland wil groote inkomrechten heffen op den invoer van vreemde hop. Nu, naar men ons verzekert, komt het meest te duchten gevaar voor de Aalster sche hop niet van Duitsche zijde maar wel van Fransche zijde, Frankrijk eischt heden een inkomrecht van 3o fr. en zal het het wellicht later nog verhoogen. Nu dit belet r eds dat heden de Poperingsche hop in Frankrijk kan binnengevoerd worden, en, om er zich van te ontmaken, moeten de Pope ringhenaars hunne waar in ons eigen Land zoeken te verkoopen. Ziedaar een mededinger op de B lgische hopmarkt. Gansch tjaar goldt de Poperingsche hop fr. i2.5oèfr. i5.oo minder in prijs dan de Aalstersche hop. Konden de Po- peringhenaars hunne hop naar Frankrijk zenden dit ware voorderlig r dan inkom rechten le hi ffen op Duitsche hop. D<- g roots te tegenslag voor de Aalstersche hop is dus de inkomrechten in Frankrijk en daar spreekt heer Judas Daens weinig of niet van... Zou hij met etn Duitschei op zijnen neus zitten Voor bevrozen ledematen Wan neer lichaamsdeelen als neus, ooren, han den of voeten bevrozen zijn het kan geen kwaad er eens aan te herinneren dan is het niet goed ze snel te verwar men. Men moet veeleer, door er sneeuw op te leggen, en dit wel in' eene koude ka mer, voor langzaam verwarmen zorgen. Eerst als er weder gevoel komt in de bevrozen ledematen, moeten zij afwisse lend met kamferspiritus en petrool wor den gtwasschen en daarna met vaseline of a coldcream worden ingewreven. Kattenknevels. De knevelharen eener kat doen in zekeren zin dienst als voelhorens. Wil eene kat, of een ander van zulke knevels voorzien dier, door een gat krui pen, dan steekt het vooraf zijnen kop er in en onderzoekt met de gevoelige lange hairen of de kop er door kan. Is dat zoo, dan weet het dier, dat ook het geheele lichaam er door kan. Knipt men eene kat hare knevels af al is het slechts gedeeltelijk, dan wordt zij onzeker in hare bewegingen. Zij dringt zich tegen de menschen ir, huis aan en vermijdt angstig zelfs hare liefste schuilhoeken, totdat de haren weder zijn aangegroeid, heigeen trouwens spoedig geschiedt. voor de kie zing van 18 October optraden hielden zij, voorzichiighi id.halve, hunne vaan zorg vuldig in den zak, i. a. w. zij toogden ten strijde zonder bepaald programma noch op zedelijk, noch op stoffelijk ge bild. Al wat ze zegden was dat ze con- tróleurs waren.... en dat was alles... Met reden mocht men dus denken dat ze, bij hunne intrede ten stadhuize, hun programma zouden bekend maken, dat ze de hervormingen zouden aanwijzen, enz. enz. die ze willen verwezenlijken, enz. enz. En dit was dus te meer noodza kelijk daar ze in hun orgaan de armtierige Dendergalm de catholieke Raadsleden voor onbekwamen hadden doen uit schelden en zelfs de eerlijkheid en onbaat zuchtigheid van Burgemeester en Sche penen meermaals verdacht maakten... Maar neen, geen programma alles be paalde zich bij de verklaring gelezen in naam der minderheid door den contró- leur (en chef), heer G. Leveau. die slechts eene verzameling is van woorden zonder hoe genaamde beteekenis... Dus geen programma, de vaan in den zak... Maar zouden ze wel een programma hebben Dit valt te betwijfelen. En dan die openbare bekentenissen door heeren Leveau en Boterbergh De eene heeft geen begrip of v. rstand van Handel, Nijverheid en Landbouw en de tweede van schoone kunsten En hoe het met de 4 andere contróleurs geh gen is, moet men afwachten, ze gingen nog niet open... 't Zal wel eens komen. Wat ontgoocheling voor dezen die meenden arenden naar 't stadhuis te zen- deh en nu bestatigen dat ze zich misgre pen hebben en, gelijk men zegt, blazen voor lanteernen hebben genomen 1 J. V. geg' ven door de vermaarde maatschappij IIüT LAND VAN KIEM, Dijnsdag 2 Februari igo4, 'en voordeele der Missiën en der goede Werken, in de feestzaal van het Sint Jozefs-Collegie, alhier. Hij was verzekerd. Te St-Nic„ laas woonde op eene kleine hoeve de wed. Baert met hare twee zonen. In het begin var igo3 ging zij met een dezer zonen naar Verr broeck wonen, en liet den andere, Frans alleen op de hoe ve. Deze verzekerde alles voor 6000 fr.. bracht zijne papieren, meubelen, kleereri en linnengoed bij eene buurvrouw en gaf dikwijls te verstaan dat het wel eins hij hem zou branden. Inderdaad, den 18 Augusti brak er brand uitg. buren kwa men toegeloopen om te blusschen en von den niets anders dm een stwoizak en een h dig koffer. Hij wilde hen b letten het vuur te dooven, zeggende Laat maar branden, Ik ben tot verzekerd De rechtbank van Dendermonde sprak hem vrij. Het beroepshof integendeel, geeft hem 1 jaar met onmiddelijk- aanhouding. Het paiket van Brussel onderzoekt eene zonderlinge zaak die een menschen- leven zal kosten. De jachtwachter Verbruggen van Wol- verthem, zag des nachts, bij het naar huis keeren, nu t verre van zijne woning een tiental personen staan, die hij aanzag als wtldstroopers, welke hem afwachtten, om hem een slechten toer te spelen. Hij riep hen toe, zich te verwijderen, doch niemand antwoordde. Hij herhaalde dus zijn bevel tot tweemaal toe en toen kwam het hem voor dat de groep eene beweging deed om hem langs achter aan te vallen. Verbruggen, zijn leven in gevaar den kend, loste een schot en trof een der mannen. Nu bleek het dat deze menschen vreed zame burgers waren, die hem zelf voor eenen wildstrooper hadden aanzien. Verbruggen deed den gekwetste in zijne eigene woning verzorgen. Het schot had hem in den rug gttioffen en een vijhigtal hagelkorrels waten diep in het vleesch geil rongen. Op de verklaringen der getuigen, heeft het parket den jachtwachter in vrijheid gelaten. *LST. STA O Tnrnclub a Steun geeft Moedj zaal van den Catholieken W rkmanskring Ingang Zoutstraat. zullen opgevoerd worden op Zondag 24 en Maandag 2} j BUREEL Des Zondags om 2 i/t uren. Des Maandags om 3 i/t uren. GORDIJN Des Zondags om 3 uren. Des Maandags om 5 uren. Prijzen der plaatsen Voorbehouden fr. 3,oo eerste rang fr. 2,00 tweede rang fr. 1,00. Kaarten te bekomen alle dagen ten lokale van den cathoh ken Burgerskring, Kort. Zoutstraat, 44, en bij den heer Jan D'Haese, u Café Uni- versel Groote Merkt, Aalst. Er zijn nog altijd voorbehoudene plaat sen te verkrijgen. STAD A ELST. OPENBARE LEERGANGEN VAN De tiende les, morgen Zondag 24 Januari over Groenten.eelt, door den heer D Haese, in den moeshof van het Sint Martensgesticht, Esplanadeplein. Opbrengst van vorige lijsten Ir. 85,00 G. D. C. Machelen, A. D. C. Eecke, L. D. C. Aalst, M. D. C. Id. 5o.oo 5o.oo 5o.oo 5o.oo Aalst. Slechte gewoonte. Wij vernemen dat onze stedelijke Politie van wege 't Parket van Dendermonde het streng bevel heeft ontvangen van proces verbaal op te stellen tegen alwie zich zal plichtig maken aan de slechte gewoonte van bij^ t verlaten der herberg 't zij bij avond, 't zij bij nachte, te midden der straat zijn wate r te maken. De heer Procureur des Konings ziet hierin eene openbare schennis der goede zeden. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker,op Zondag 24 Januari 1904 M. Callebaut, Botermarkt. Creemboter. Markt van Zaterdag 23 Januari 1904 i65 kilogrammen ter markt. Prijs f: 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 373 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2980 kilos. Wij roepen hierop de bijzondere aandacht in onzer Medeburgers willen zij erge moeilijkheden, zelfs vcroordee- lin tot boet of gevang ontloopen dat ze oppassen.... Stnd Aalst. Onze politie in de logisthuizen. Verleden Zondag werd door den heer adjunkt-commissaris Gits, op zijn g-woon bezoek der loge menthuizen, een verdachte kerel bevon den, die leefde zonder werken en in het bezit was van verscheidene bedelbrieven op naam van Frans Wouters. Hij ver klaarde zich te noemen Wierinckx Frans Leopold, geboren te Gent, in 1876. De politie dezer laatste.stad liet evenwel we ten, dat zulken persoon niet bestond. Nu haalde de aangehoudene een uittreksel te voorschijn van eenen geboorteaktdit stuk was in vieren gevouwen, en juist het deel waarop de namen stonden was er afgescheurd. Ditmaal melde de Gentsche politie dat dien geboorteakt betrek had op zekeren Cliquet Theodoor. De zoog- zegde Wierinckx werd voor de Politierechtbank gebracht onder ver denking van landlooperij, edoch, hij kwam vrij en werd dus losgelaten. Daagsch nadien seinde de Gentsche po litie dat Wierinckx (die nergens bestaat) niemand anders was dan Zekeren Wouters Frans, geboren te Gent, den 26 Juli 1873, en aldaar gehuisvest Korte Kazernstraat, 12, loodgieter en foorreizig r; de kerel hei ft reeds een twaalftal vi roordeelingen ondergaan wegens overspel, aftruggdarij, vervalsching in geschrift, diefstal, mis bruik van vertrouwen, dronkenschap, landloopetij, enz. Te G<-nt bestaan er twee aanhoudingsbevelen te zijnen laste daar enboven ontsnapte hij op i3 October jl. uit het bedelaarsgesiicht van Hoogstrae- ten. Te zelfd-rtijd kwam eene klacht ten politii-bureili: dat de zoogenaamde Claes- sens, verleden week voor landlooperij veroordeeld, niemand anders was dan Doomaert Leopold, geboren te Gent, in i860 die gast heeft niet min dan een zes tigtal veroordeelii gen ondergaan Ter Rechib mk drukte hij het voornemen uit, naar Aalst tirug te komen, doch in af wachting... zit hij in 't droog, terwijl Wouters op vrije voeten loopt, en niets belet hem weer te keeren, om, bij middel zijner brieven, bij geestelijken en welheb bende ingezetenen, geld in te zamelen. Als men nagaat dat Cliquet, waarvan biet boven spraak is, een schurk is met hetzelfde sop ovtrgoten kan men oordee len hoe noodzakelijk het voor onze politie is eene str nge w .akzaamheid uit te oefe nen op de logisthuizen tevens schijnt het volstrikt noodig <iat de rechtbank met strengheid handele, ten einde er in te gelukken onze stad te zuiveren van der gelijk rasphuizengoed. Naar Congo. Donderdag aanst. vertrekt voor de derde maal naar Congo onze stadsgenoot, den heer Albert Van Durme. Goede reis en tot wederziens I.EIIE. Dinsdag vernamen wij hier net blijdschap de benoeming van den burgemeester, den heer Jozef Moens, sedert i3 jaren schepene der gemeente. Onmogt lijk den geestdrift te beschrij ven bij het vernemen dier blijde tijding. Aanstonds waren al de huizen sierlijk b:v agd, allen zonder uitzondering luid en blij galmden de klokken hunne tonen einde en verr-, om samen met de donde rende vreugdeschoten, het goede nieuws de g< meente door, overal te gaan ver konden. En die kanonnen bulderden en die vaandels w ipperden drij dagen lang zon der ophouden. Een teeken dat het volk van Lede zij nen waren burgemeester beeft. Leve onze achtbare en volksgezinde burgemeester, mijnheer Jozef Moens. nU JUICiien WIJ aLLen fIer VIVat De bUrgeMeester nIJ LeVe Lang geLUkkIg Club XI. P. C. Wij vernemen dat men reeds volop aan 't werk is om den nieuwen burgemeester op luisterlijke wijze, met buitengewone pracht in te halen. Onze oprechte gt-lukw; nschen aan den heer bu-gemeester J. Moens. 31 Januari zal de Gemeente Erembo- •legem in volle feest zijn. Pieter DE SCHRYVER, werkman bij het B>stuur Ier Staatsspoorw gen, viert zijn Vijftig jarig Jubelfeest, als spelend lid der catholieke Fanfaren-maatschappij Niets zonder Arbeid a Trouw en Eendracht.» Plechtige hulde mag gebracht worden aan den wakkeren arbeider, die, na las tige cn welvervulde taak, zijne rusturen wijdt aan de beoefening der kunst. Met muziekale kennis rijkelijk bedeeld is, Piettr De Schiyver, altijd de eerste op uitgang, n en repetitiën. Door zijnen onvermoeiden iever, zijn ontwikkeld kunstgevoel, zijn goed voorbeeld, heeft hij onverpoosd de Maatschappij gesteund en voortdurend medegewerkt tot haren bloei en vooruitgang. De Maatschappij is zijn leven, haar groei is zijne vreugd. De Fanfaren willen hunnen verdienst volun piston luisterrijk vieren, hem dankbaar vereeren voor zijne bewezene diensten, en deze die hij, hopen wij. nog talrijke jaren zal kunnen bewijzen. Alie Weldenkende burgers, zullen hulde brengen aan den dehigen arbeider, den gevierden Jubilaris want onder zijn gra ven werkmanskiel klopt eene koene chris- tene borst. Sinay. Plechtige inhuldiging van den eerw. heer J. B. Ponnet, pastoor van Sinay. Luisterrijk zal de stoet zijn die op Zon dag 31 Januari, om 2 uren, den eerw. heer Ponnet, oud-onderpastoor van Aalst en oud-pastoor van Semmerzaeke, in zijne schoone nieuwe parochie zal bin nenleiden. De faam van den volksvriend van Aalst heeft tot Sinay a,l de inwoners aangezet om geestdriftig hunnen nieuwen herder op schitterende wijze te ontvan gen. En Sinay kan feesten inrichten Het programma toekomende week. Een der gunstigste schrijvers der Vereenigde-Staten van Noord Amerika, den heer Mark Twain, verhaalt in eene zijner schetsen dat een jongman met veel ondernemingsgeest en niet geringen dunk van zich zi lveti om aan den kost te komen, elk baantje aanvatte dat zich voor hem opende en zoo ook de taak aanvaardde,om den plotseling ziek geworden opsteller van een l mdbouwblad te vervangen. De jongman wist van landbouw zoo veel als de poes van den zondag en begon zijn opst'l aldus De Guano is een vogel, die eiken winter naar Europa overvli. gt, oin daar* uit te broeden, wat voor den plantengroei in het voorjaar dienstig is. Toen de trouwe lezers van dat blad deze kennisgi-vingontvingen, meenden zij, dat de schrijver den zot met hen had willen houden en gingen naar zijde gezondheid vragen. En daar vernam de jongeling eerst, dat Guano geen vogel is, maar van de vogelen komt, en niet slechts des winters naar Europa gaat, maar aldaar in groote hoeveelheden steeds voorradig is. Had die jongeling in onze dagen en in B Igië geleefd, dan zou hij wel geleerd hi bben wat Guano is, en welke ver bazende hoeveelheden daarvan jaarlijks in Antwerpen worden ingevoerd. Een jonge vrouw van St Gilles, die een hevigen twist met haren vrijer had gehad, wilde zich zelfmoorden. Zij goot petrool op hare kleeren en stak die in biand. De pijn ontrukte haar luide smart kreten en toen men ter hulp kwam, lag zij over den vloer te kronkelen. De g<bu- ren "moesten hare deur instampen om binnen te komen. In het gasthuis, waar zij naartoe werd gebracht, hoopt men niet meer, haar te redden. PIANOS Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe pianos, W'Ike eenige maanden in huur geweest zijn, met eene buitengewone verminde ring van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. VAN HYFTE. Gent, Neder- kouter 32, tegenover de Bagattenstraat. Erge vergissing. Etn genaamde Jacob Tliiery, wonende Gazometerlaan, te Gent,.ging dinsdag avond in de Kerk straat een familielid z-keren Sidikrs be zoek n, wiens ktr.dje overleden is. Aan Thiery werd gevraagd of hij geen lust had een glaasje porto te drinken. Op zijn bevestigend antwoord schcrik men hem een glas in dat hij in eenen teug ledigde. De man viel dadelijk ten gronde en kron kelde zich in de ergste pijnen. Men had bij vergissing in plaats van portowijn, pbenisch zuur ingeschonken. De onge lukkige is raar het gasthuis gebracht en is er een half uur na zijne aankomst over leden. Da:*d van den genensheor: Met genoegen deelen we den volgenden brief mede van Mr Daniël, Doctoor der Godshuizen te Brussel. Ik doe dage lijks den borstsiroop De- pratt-re nemen voor den hoest, bronchiet en longzi kten. Ik bekom er wondere uitslagen mede het is de beste borstre- medie die ik ken. DE BORSTSIROOP DEPRATERE, b staand- uit kleurlooze teer en tolu- balsemsiroop is verkrijgbaar aan 2 fr. de flesch, bij den uitvinder te Oostende en te Aalst bij Callebaut en De Valckeneer en overal. Orde der feestelijkheden 1. Opening der feesten door gebulder der kanons. 2. Om 9 1li uren 's morgens, zal de Fanfaren-maatschappij, den Jubilaris aan zijne woning afhalen en hem stoetsge wijze naar de kerk leiden. 3. In de kerk zal eene plechtige Mis van dankzegging gecelebreerd worden. 4. Na de Mis Ontvangst van den Jubilaris in het lokaal der Maaischappij aanbieding van geschenken waaronder zijn geteekend portret, een waar kunst stuk. 5. Uitvoering, door zestig der best ge kende zangers. der cantate 11 Hulde aan Pieter De Schryver 1 getoonzet door den heer Florent Van dn Bossche, Be stuurder der Maatschappij. 6. Optocht van al de catholieke Maat schappijen der Gemeente, door de voor naamste straten van het Dorp. Om vijf uren Banket door de leden der Maatschappij den Jubilaris aange boden. Om 7 uren Piachtige Verlichting, Leve Pieter De Schryver. Worden gevraagd i° Een vollen steendrukker, loon naar bekwaamheid 20 een hovenier. Vragen werk. i° Een magazijnier 20 Een kruide- nieisgast 3° Een voerman 40 Eene dienstmeid 5° Fabriekw rkers en dag- looners 6° Een jongeling van 18 jaar met goed gedrag, voor magazijnter van bonnetterie of gelijk voor welk werk 7° Een ajusteur. kende Bel gische Stoomkoffiebranderij La Java- naise vraagt reiziger klienteel hebbende voor het Arrondissement Aalst en omlig gende. Aanbiedingen te doen aan b La Javanaise te Antwerpen. Aelstersche naamlooze Maatschappij voor het bouwen van Werkmanswoningen te Aelst. (Statuten 1891 ri° 256 1897 n° 608.) De algemeene gewone vergadering zal plaats hebben op Maandag i« Febru ari 1904, om 10 uren 's voormiddags, ten Stadhuize van Aalst, gelijkvormig aan art. 22 der statuten. Dagoide 1. Verslagen van den Beheerraad en van het Collego der Commissarissen. 2. Goedkeuring van het Bilan en van de R. kening van Baten en Verliezen. 3. Benoeming van twee Bestuurleden in vervanging van M. Monfils, overleden, en M. Petrus De Schaepdrijver, uittre dend lid, en van eenen Commissaris in vervanging van M. Gheeraerdts, uittre dend lid. 4. Veikooping van grond en van hui zen. Aelst, den 5 Januari 1904. De Afgevaardigde Bestuurder R. MOYERSOEN.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2