Donderdag 28 Januari 1904 5 centiemen per nummer. S0*le Jaar 3607. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Geuzenvrijheid DeMenschenhater. Catholieke helden. EEN EN ANDElt. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel® van dit blad. AALST, 27 JANUARI 1904. Edgar Quinet, nog een held der geu zen, leeraar van het Collége de France, schreef in i856 u Doodstraf voor degene die de kerken bezoekt. Bevtl de kerken te b sluiten, vernietigen, af te breken, de altaren uit te roeien Al de bijzondere eigendommen waar een der oefeningen van den ouden etre- dienst heeft plaats gegrepen, verbeurd 1 veiklaard 1 Indien ik die doenwijze van naderbij beschouw, vindt ik haar zoo krachtig, zoo logitk, zoo vast dat ik twijfel of de n menschelijke geest ooit iets zekerder heeft gevonden b Dendergalm wilde de catholieken en kel verbennen, Pergameni ze in't gevang werpen of in de boete slaan. Edgar Qui net wil ze guillotineeren 1 Alle drij zijn liefhebbers van de geu zenvrijheid. Wat zijn we gelukkig dat ze behooren tot de partij van vrijheid en verdraagzaamheid, want ware het anders, ik vrage mij af wat zij niet al zouden uitvinden. Een andere geuzenheld is F. Laurent, hoogleeraar aan de Hoogeschóol van Gent. Die lieve man was ook een ware liefhebber der vrijheid. Het volgende moet dat bewijzen. De Staat mag tot de examen niet toelaten degenen die hunne studiën n in een college of aan een catholieke hoogeschool hebben gedaan. Het is eene DWAASHEID die- d genen tot de openbare ambten ontvan- b kelijk te verklaren die in het ultra- montaansch catholicismus (lees b eenvoudige catholiek) zijn opgevoed. het is meer dan eene dwaasheid HET IS EEN SCHELMSTUK. b Dus MOET en mag de wet uit de b openbare bedieningen uitsluiten al de- b genen die in de scholen van de b geestelijkheid zijn opgebracht. Dat b is een recht en een PLICHT voor n den Staat. En niettegenstaar.de al die duidelijke verklaringen zijn en blijven de geuzen partijgangers der moderne vrijheden, de oprechte vrienden van onze grondwet. Zij maken zich kwaad, zij zijn razend boos als men er aan twijfelt. aocaeo Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. O0SQ0D 29® Vervolg. O, mijn vriend lees ik wel goed op uw gelaat Als de jonge lieden elkander be vallen... En zich tot zijnen zoon keerend Wat zegt gij ervan, Hendrik?... Hebt gij in de verre streken, welke gij doorreisd hebt, nergens uw hart achterge laten Vader, sprak de jongeling weemoe dig, ik heb vóór Wagram gestaan, ik heb aan den slag van Austerlitz deelgenomen, ik heb in Ruslands sneeuwvelden ge dwaald, maar mijn hart was immer in België..., in de gevangenis..., bij u Duurbaar kind weende Hunefried, zijnen zoon andermaal omhelzend, koste lijke schat, dien God mij bewaard heeft... Zeg, Hendrik, zoudt gij de echtgenoot der dochter van onzen vriend willen wor den De jongeling antwoordde niet onmid- Toch zijn ze waarlijk lief Zij hebben, voor zooveel ik weet, nog van de guillo- tien niet gesproken voor degenen die hunne liefde voor de vrijheid in twijfel trekken. Wij zijn er hun hartelijk dankbaar voor. En is het waarlijk geen blijk van groote verdraagzaamheid niet te denken op dat verschrikkelijk mes voor hunne tegenstrevers die van hunne genegenheid voor de vrijheid niet zijn overtuigd Is het niet braaf van hun dat zij ons laten leven en ons recht op bestaan niet be twisten lijk de Duitsche geus graaf Udo von Stolberg het toch heeft gedaan Onder den titel Melaatschen bevat de Australische Sidney Press het vol gende bericht Nog altijd vindt pater Damiaan navol gers onder de catholieke missionnarissen. In een boekje gedrukt te Tokio, en tot titel voerend Een bezoek aan het me- laatschenhuis ta Gate&fba wordt dit heldhaftig liefdewerk van de Fransche priesters der vreemde missiën beschreven. De inrichting ligt op eenige mijlen af stand van Tokio in eene heerlijke streek. Vijf-en-zeventig ongelukkigen vindan hier, in uiterst eenvoudige woningen, een onderkomen. Zij houden zich bezig met allerlei handenarbeid en zelfs blinden maken strooien sandalen. De zieken, wier toestand minder ern stig is, verplegen de reeds vergevorder den, zoodat hulp van buiten overbodig is. Het moge vreemd klinken, maar deze ongelukkigen weten zich met allerlei spelen, als schaak en kaarten te verma ken. Loterijen worden gehouden ja, zelfs schouwburg voorstellingen gegeven. Mid den in het kleine dorp ligt de kerk en de meesten worden christen. Wat medecijnen betreft, men heeft nog 't meest baat gevonden met Chaulmoo- graolie, die de pijn lenigt, den voortgang der ziekte vertraagt en soms geheel op heft. Treurig dat juist de beste genees middelen zoo kostbaar zijn. De inrichting voor melaatschen is ge sticht door pater Testevulde, overleden in 1892 Pater Vigroux is sedert ook ziek geworden en thans is pater Bertrand er reeds 9 jaren Bestuurder. Deze pater is de hoofdverpleger en wanneer de ziekte haar laatste stadium in treedt en de ongelukkige lijder voor iedereen ongenaakbaar is, neemt hij de verpleging en verzorging voor zich alleen. Steeds opgeruimd en vroolijk weet deze delijk. Onwillekeurig dwaalden zijne blikken rond de plaats. Iedereen ried wat er in zijn gemoed omging. Met de oogen ondervroeg Hunnefried Nestor. Deze haastte zich te zeggen Het verwondert u, haar hier niet te zien, waar hare plaats moest wezenik wil u dit raadsel ophelderen. Daar ik verkoos dat mijne onschuldige Albertina geen getuige was van het toor.eel en de eerste woordenwisseling onzer ontmoe ting, vriend Hunefried, heb ik haar voor eenige dagen bij bloedverwanten doen verwijderen. Evenwel, in afwachting ha- rer terugkomst, kan ik u hare beeltenis laten zien... Ziet daar tusschen de beide vensters. Hunnefried leidde zijnen zoon, die erg verlegen werd, bij de hand in de aange duide richting. Daar stonden zij voor een knap geschildert vrouwerportret De jongeling werd rood tot in den hals. Zijn vader zag hem glimlachend aan en vroeg Hewel, jongen, wat zegt gij er van Fiks gewrocht antwoordde Hen drik. Hunefried schoot in een luiden lach. Ik herinner mij, zegde hij, dat gij als knaap u hard op het tetkenen toeleg- det, maar het is niet als kunstkenner dat hier uw oordeel gevraagd wordt, maar als verloofde der engelachtige schoon heid die daar afgebeeld hangt. man van opoffering de ongelukkige lij ders tot opgewektheid te stemmen. Men zegt dat er ongeveer 10,000 me laatschen in Japan zijn. Volksgebruik. Er bestaat, zoo het schijnt, een koninklijk besluit van i855, waarbij de benamingen, elle, pond, pinte, roede, zak, stuiver, enz. onwettig verklaard zijn, en in de aankondigingen van te koop gestelde waren en goederen moeten vervangen worden door namen behoorende tot het tientallig stelsel meter, kilo, lieter, hectolieter, are, frank, enz. Ondanks dat besluit, welk binnen kort zijn vijftigjarig jubelfeest zal mogen vieren, wordt er nog altijd graan bij den zak, bier en andere vloeistoffen bij de pinte, veldvruchten bij de roè, kruide nierswaren bij 't pond, en vooral kleêr- stoffen bij d'elle verkocht. M. de minister van werk en nijverheid, heeft de burgemeesters en policieambte- naars aangemaand de overtredingen op dat punt op te sporen en aan te klagen. De gewoonte is evenwel zoo ingeworteld, dat men wellicht nog eene halve eeuw zal noodig hebben om ze uit te roeien. Dat ze taai is, bewijst het woord ellegoe- deren zelf, dat nog niet gemakkelijk door metergoederen zal vervangen worden. Tegen die gewoonte opkomen, gaat zooveel te moeielijker, daar 't verbod enkel slaat op de aankondigingen van koopwaren er. goederen, op de openbare akten, enz. De notarissen zijn verplicht de oppervlakte der onroerende eigendom men welke zij verkoopen, in hectaren, aren en centiaren aan te duiden doch meer dan eens wordt hun door de belang hebbenden gevraagd hoeveel gemeten of roeden dat wel uitmaakt. De benaming in oude maten, munten en gewichten, zal nog zoo gauwe niet verdwijnen. De verlichte Franschen. Een groot schip Vienne is zoek geraakt, want zoowe een schip als een vingerhoed geraakt verl loren. Natuurlijk dat er achter gezocht wordt, de een zoekt ze langs de Maro- kaansclie kust en de andere op de Iersche Zee. Of een enkel Franschman de tus- schenkomst van St-Antonius verzocht, patroon in verloren zaken, weten wij niet; maar stellig is het dat langs alle kanten waarzegsters te rade worden gegaan, om te weten waar ergens de Vienne mag drijven, Een blad van Marseille ging ook eene dier wijven te rade en aan den reporter Ik vrees maar dat de jufvrouw zelve weigeren zal, stotterde de jongeling. Nestor had dit gehoord. Laat mij u dan als mijn aanstaan den schoonzoon omhelzen, juichte hij schier, want ik ken mijn kind te goed, om niet vooraf te weten, hoe gelukkig haar de keus maken zal die ik zelf voor haar gedaan heb. Overigens, vervolgde hij, Hendrik van het hoofd tot de voeten beziende, mij dunkt dat zij al heel kies keurig zou moeten zijn, om in uwe ge stalte en voorkomen redenen te ontdek ken tot eene weigering uwer hand... Hunefried nam de hand zijn zoons en die van Nestor in de zijne, en sprak Het verbond zij hiermede gesloten. Wij zullen alle vier hoort ge, Nestor, ik tel uwe dochter reeds mede slechts één hart en ééne ziel uitmaken, ons al te samen beijveren om onze mcdcmenschen te troosten en te helpen, en het geluk smaken dat eene rechtzinnige plichtsbe trachting iedereen aanbiedt... Vervolgens rustten zijne oogen eene wijl op de aanwezige dienaren van den huize. Deze schenen niet minder geluk kig als de drie hoofdpersonen van ons verhaal. De geest van den wonderarts verdiepte zich blijkbaar in eenige over weldiging. Mijn vriend, wendde hij zich ein delijk tot Nestor, onder andere leerrijke zedclessen welke onze geschiedenis ople vert, behoort de volgende niet tot de ge- vertclde zij, dat het schip op 39,o5 Noor derbreedte en g,o3 Westerlengte was. Daarop voortgaande, zouden de opspo ringen onmiddellijk aanvangen, maar bij nader bedenken heeft men bevonden dat dergelijke breedte niet in zee maar te mid den Spanje gelegen is. Wie had het daar verwacht I Schooner schrijven. Algemeen wordt vastgesteld dat het geschrift veel verslecht is de jury gelast met het beoor- deelen der werken voor den algemeenen wedstrijd van het middelbaar onderwijs, heeft vastgesteld dat het geschrift van al de mededingers veel te wenschen laat. Deze tak van het onderwijs een zeer groot belang hebbende, is beslist dat de letterkundige jurys voortaan punten zul len mogen aftrekken, als het geschrift te wenschen laat da wetenschappelijke jurys zullen ook punten mogen aftrekken als de werken niet in behoorlijken vorm opgesteld zijn. Ze zijn tegen den godsdienst niet. Woensdag avond werd te Brussel eene meeting van liberale en socialistische studenten gehouden voor de stichting van een Bond van jonge godsdiensthaters, van volgelingen der onafhankelijke zeden leer en van toekomende kelkvervolgers De voornaamste redenaar was M. Faust Vanderkinderen, burgemeester van Uk- kel en peter tegen zijnen wil, bondge noot van den duivel en de socialisten de oude doctrinair, die uit haat tegen den godsdienst het socialism ondersteunt, ver klaarde dat men alle middelen moet ge bruiken om de catholieke Kerk te vernie tigen de liberale jongelingen moeten beloven niet voor de Kerk te trouwen, hunne kinderen niet te laten doopen, maar integendeel van hunne vrouwen librepenseuses te maken, en dus onver mijdelijk libre-viveuses. De opkomende liberale jeugd zou ons dus een schoon wereldje bereiden I De socialistische volksvertegenwoordi ger, citoyen Furnémont, voelde de be hoefte om er ook een speech te doen hij zegde dat men den godsdienst moest verfoeien en maatregelen nemen om hem uit te roeiën, gelijk men voor eene vuile besmettelijke ziekte zou doen I De ge weztn studentenrevue danseres Furné mont, die nu op zulke weerdige wijze de roode partij in de Kamer vertegen woordigt, heeft dus daar eens te meer een bewijs geleverd van de manier, waarop de socialisten den godsdienst eerbiedigen. Maar dat zullen de roode volksbedriegers op hunne meetingen op den buiten na tuurlijk wel verzwijgen. ringste Weest goed voor uwe onderhoori- gen, tracht u door hen te doen bemin nen I Inderdaad, bevestigde de zieke, he den geven Gabriel en Nulf mij honderd voudig terug, wat ik hen ooit gedaan heb... God heeft eens te meer willen too- nen, hoe aangenaam het Hem is, dat wij steeds gedenken, dat rijken en armen broeders zijn, besloot Hunefried. VII. Het was 5 ure van den namiddag. Voor de herberg De Vierschaar b tus schen de gemeenten Ousselghem en Got- them, hield, voor de tweede maal reeds dien dag, een rijtuig stil. Ditmaal rolde het op vier wielen en was het met twee paarden bespannen. Zelfs was de waard, die heel dienstvaardig kwam buitenge- sprongen, zeer verwonderd, te bemerken, dat twee der reizigers dezelfde waren, die dien middag met het andere gespan den weg opgereden ware, dien zij thans af kwamen. Het waren Gabriël en Hune fried. Thans was nog een derde met hen, en wel iemand in eene zoo vreemde klee derdracht, dat de heibergier slechts oogen voor hem alleen scheen te hebben. Er werd geen drank besteld. Gabriël verklaarde, dat zij er te haastig voor wa- De werkzaamheden der Kamer. Le Peuple drukt den wensch uit dat de woorden a de Kamer heeft hare werk zaamheden hervat n dezen keer geene spotternij zouden zijn zooais vroeger. De Journal de Bruxelles is van oor deel dat die wensch van het socialistisch blad zelf eene bittere spotternij is. Indien le Peuple wil dat de werkzaamheden der Kamer waarlijk nuttig zijn, hij be ginne dan met zijn roode vrienden te ver zoeken zich in de Kamt r deftig en ern stig te houden. Dat zal het beste middel zijn om de werkzaamheden der Kamer te verbeteren. riet honderdjarig bestaan van het burgerlijk wetboek zal te Brussel gevierd worden. De conferencie der jonge balie en de Bond der advocaten hebben besloten op dier. dag, 21 Meert, eene academische zitting te houden, in welke de magistra tuur zal worden uitgenoodigd. De zitting zal hoogst waarschijnlijk plaats hebben in de zaal van het assisen hof. Tentoonstelling van pluimgedierte, duiven,konijnen, enz. De jaarlijksche internationale tentoonstelling van de Avi- CULTRURS Belgbs, zal plaats hebben in het Parc du Cinquantenaire op 20, 21, 22 en 23 Februari aanstaande. Ónze lezers zullen zich den grooten bijval herinneren,welke de voorgaande tentoon stellingen genoten hebben en zij zullen dit jaar nógmaals de schoone verzame lingen gaan zien welke door de grootste kweekers van gansch Europa tentoon gesteld worden. Deze prijskamp belooft schitterend te zijn en niets is gespaard om het de bezoekers aangenaam te ma ken. Men kan programs bekomen bij M. J. Lambrechts, schatbewaarder, 24, Ave nue Rogier, Brussel. Hollandsch papierengeld. Krach tens de wet van 3i December 1903 zal er in Nederland geen papieren munt meer worden uitgegeven en dié, welke in om loop is zal worden ingetrokken. De papieren rnunt zal echter in beta ling worden aangenomen tot 1 October igo5 en de verwisseling mag gebeuren tot 1 April 1909,hetzij tegen specie, hetzij tegen bai kbiljetten der Nederlansche Bank. De huidige wet zal van kracht zijn van af 1 October 1904. Bijgevolg zullen er in Holland als papieren munt nog alleen bankbiljetten van de Nederlandsche Bank bestaan. ren, maar beloofde den waard eene goede fooi tegen hunne wederkomst, want zij wilden verder den tocht te voet voortzet ten. Eerst na een groot uur zouden zij terug ziju. Paarden en rijtuig werden aan de zor gen van den waard overgelaten, en de drie mannen richten hunne schreden den kant op lagswaar de wegwijzer, die juist aan den hoek der herberg stond, de ge meente Gotthem aanwees. Een half uur later kwamen zij aan de kabaan n. Den derden reiziger schoten de oogen vol tranen, toen hij de armzalige stulp bezag. En hier hebt gij faren alleen ver bleven, vader 1 kreesch hij opeens, Hune fried aan den hals vallend. Het is voorbij, mijn zoon, laten wij het verledene vergeten om slechts aan de toekomst te denken. Ik heb veel goed te manen binst den tijd dien ik nog voor mij heb... Ook was ik hier niet zoo ongeluk kig als men wel denken zouik bezat de middelen om mij alles aan te schaffen wat ik verlangde. Een soort loopjongen kwam tweemaal per week mijne orders ontvangen en diende mij op verrukkelijke wijze... Thans eerst, voel ik, dat ik hem liet had... Het was, daar het morgen zijn boodschapsdag is, dat ik er aan hield, nog heden hier terug te komen... Ik wil hem eene verrassing bereiden... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1