Zondag 51 Januari 1904 o centiemen per nummer. 56s,e Jaar 3G08. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad sn 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Strijd. OM ZES MILLIOEN Het opkweeken en vetten der kalveren. VOLKSKAMER. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgenden dag. De pry's ervan is .- tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E 8IJLM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 3o JANUARI 1904. De socialisten maken hunne batterijen gereed onze vrienden ook moeten den degen gespen. De strijd zal hevig zijn, maar des te schitterender zal eveneens de zegepraal zijn. De hoogste belangen staan op het stel de rust en vrede voor het land, de voorspoed van ieder in 't bij zonder. Met den val van het catholiek ministerie zal een tijdperk van woelin gen, twist en tweedracht, schooloorlog en kerkververvolging beginnen. Ieder in 't gelid, alleman op 't dek Voor de socialisten gaat de strijd gele verd worden op het terrein hunner prin ciepen. De roode vod in vollen wind gaat boven de kiesworsteling wapperen. Zij gaan de partijgangers tellen van geweld en oproer, van onteigening, van alge- meene uitschudding, van godsdienstoor log. Daarover is geen de minste twijfel meer. De landelijke raad heeft het triomphante- lijk afgekondigd in een bij algemeene stemmen aangenomen besluit. De hoof den der partij hebben het uitgebazuind in hunne artikels in Le Peüple. Hoor de roode aanvoerder Vander- velde Ik twijfel niet dat wij allen 't akkoord zijn om te erkennen dat de nakende kiesstrijd voor en boven alles een socialistische strijd moet zijn. Dat is, neven veel moeilijkheden, het onbetwistbaar voordeel van de evenre- dige vertegenwoordiging, dat wij vrij en vrank den strijd kunnen aangaan zonder onzekere verbonden te moeten n sparen of twijfelende hulp te moeten ontzien. Aannemende als eene onmoge. lijke veronderstelling dat wij de on. d vergeeflijke fout zouden begaant naar de vergeethoekjes der toekomst het gansche sociale gedeelte van ons programma te verwijzen, zouden de gebeurtenissen sterker zijn dan wij nauwelijks zou de kiesstrijd begonnen zijn of de socialisten zouden er nood- zakelijk toegebracht worden GANSCH HUN PROGRAMMA, zoowel tegen hunne liberale als catholieke tegenstrc- vers te verdedigen. Gansch hun programma 1 1 Hebt gij het gelezen, vriend lezer, zij zullen gansch hun programma verdedigen 1 Tegenover de roode plaag zal de kies strijd dan rollen over het socialistisch pro gramma. De kiezers zullen te beslissen hebben of de staat der toekomst eene onafme- telijke kazerne volgens de uitdrukking van een ontgoochelden socialisthun vootkeur heeft. Wij worden bedreigd met een sociali- 87* Vervolg. Het wantrouwen was ontstaan omdat hij en men weet nu dat hij zich niet bed; ogen had op het eerste gezicht in zijnen bediende den inspecteur van po- licie, Flick had meenen te herkennen: ofschoon deze Zwart en Tony rossig hair had. Hij liep eenige keeren de kamer op en neer, bleef toen recht tegenover Dor- geur staan en vroeg Wat doen wij nu De goede man haalde zijne schouders op en zegde Ik weet het niet. Ik had u den raad gegeven, zoo min mogelijk ruchtbaarheid aan het gebeurde te geven, omdat ik hoopte, dien Fromen- tel nog wel te zullen vinden. In dat geval zou ik, geloof dat gerust, niemands hulp hebben noodig gehad om hem te dwingen Gisèle terug te geven en het was dan beter geweest, dat wij die zaak hadden afgehandeld, zonder dat de algemeene aandacht tr op gevestigd was, maar van dat plan heb ik moeten afzien. Wij heb ben hier te doen met een bthtndigen schurk,uie zijne misdaad zorgvuldig over legd en al zijne maatregelen vooral ge- stisch beheer. De geschiedenis gelukkig- lijk geeft ons een staalken van hetgeen zulk eene regeering zijn zou. Wij heb ben de Commune van Parijs. Men kan het gansche bilan dier Regee ring in twee woorden neêrschrijven Moord en brand aan 't orde van den dag. Moord voor de vijanden der socialis ten, moord voor de verdachten, moord voor hen wiens leven voor alles eerbied moest inboezemen Geen regelmatige rechtbank een comiteit van openbare veiligheid 1 Brand vooral de monumenten die het verleden herinneren, verdelging van alles wat op het geluk van weleer doet den ken Dal bestuur is hun ideaal Regelma tig zien wij de socialistische sprekers, zoo wel als de roode dagbladen de Commune telken jare herdenken en steeds hunne redevoeringen en hunne artikels eindigen met den ijzingwi kkenden kreet LEVE DE COMMUNE Doch de Commune is voor onze brave socios nog te zacht geweest. Zij heeft niet genoeg bloed vergoten, niet genoeg tranen doen vloeiën. niet genoeg puinen ge zaaid. In plaats van 70 gijzelaars om te brengen, riep Argriadès. een Fransche socialist, maken wij 70,000 slachtoffers en wij zullen de reactie dooden, wij heb ben geen bloedige meiweek (de demping der Commune door het leger van Versail les) te vreezen Schrikkelijke verhouding 1 Om de so cialisten van heden in staat te stellen dit wilde beulenwerk te verrichten wordt hun door alle poriën de haat ingeblazen. Zij willen hunne kinderen in den haat op voeden opdat zij hardvochtig en wreed genoeg zouden zijn om dit schrikbarend Werk te voltrekken. Misschien zouden eenige lezers mee nen dat wij overdrijven. Dat is eene dwa ling er is in het bovenstaande geen en kel woord dat wij door aanhalingen niet wettigen kunnen. Zij zuller. het gereed aannemen als zij de volgende regels uit Le Peuple van 28 September 1892 zullen lezen In 1871, is de macht in de handen gekomen van niet voorbtreidde volks- i) massa 's. Zich van het bewind meester maken in omwentelingstijd, is betrek- kelijk gemakkelijk, maar er aanblijven en bijzonder er zich van bedienen, is anders moeilijk. i) Dat de burgers zich over de fouten door de Commune bedreven, niet ver- i) heugen zij mogen overtuigd zijn dat zoo ooit de gebeurtenissen de socia- i) listen aan het roer brengen, zij zulke radikale maatregelen zullen nemen dat de zegenvierende terugwerking nooit de dingen in den staat zullen kunnen stellen waarin zij vóór de n omwenteling waren, i> De socialisten aan het roer zullen dus overal het land met puinen bezaaien der- nomen heeft O I zijne bedoeling is zeer gemakkelijk te doorgronden. Hij zal trachten Frankrijk te verlaten, slechts bij nacht reizen, om niet gezien te worden, zich overdag schuil houden en zoo over de grenzen komen. Dan zal hij naar Engeland oversteken,want nergens trouwt men gemakkelijker dan daar en is hij er eenmaal, dan zal hij u wel schrijven dat hij met Gisèle getrouwd is en u vragen of gij hem als schoonzoon wilt erkennen. Hij rekent er op dat gij het niet zult wei geren, uit vrees dat gij uwe dochter dan nooit zult terugzien en heeft hij eenmaal uwe schriftelijke toestemming tot zijn huwelijk, dan kan hij veilig terugkeeren, want gij zult niets meer tegen hem kun nen doen. Dat schoone plan zullen wij in duigen werpen. Versta mij goed, M. Dor geur, er mag niet langer gedraald wor den gij moet eene klacht indienen bij den procureur der republiek, dan zal de politie hare maatregels nemen om den ellendeling op te sporen en zij zal zeker niet veel moeite hebben, hem aan te houden. Is hij eenmaal gevat, dan wordt Gisele hier teruggebracht, terwijl hij naar het assisenhof wordt gezonden. Maar zult gij nog met haarwilhn trouwen, nu zij met een ander op de vlucht geweest is vroeg Dorgeur. In dit geval, ja Gisèle is, niet ver antwoordelijk, zij kan slechts beschouwd worden als het slachtoffer van een lage u en daarom woidt door het ge- wijze dat alle herstelling onmogelijk zal zijn. Wij zijn verwittigd wij weten waaraan ons houden, want het is dit zelfde blad Le Peuple dat ons thans aankondigt dat de socialisten strijden voor gansch hun programma en voor niets anders dan hun programma. Wie dus de oorlog wil, in plaats van de vrede, wie verval en verdelging be geert in stede van voorspoed en geluk die zal voor de socios stemmen. Al de ande ren moeten, het is hunne plicht, zich ver eenigen onder de banier der catholieken. Anders mist hunne stem elke beteeke- nis. In een vorig artikel wezen wij er op dat men bij het opkweeken van kalveren zooveel mogelijk moet trachten de moe dermelk nabij te komen. En daar afge roomde melk om zoo te zeggen geen vet meer bevat, dat het voordeelig, zelfs nood zakelijk is door bijvoren van een of an der produkt in dit gebrek te voorzien. Onder andere spraken wij van oleo- róoin en deden deze samenstelling ken nen. Zien wij thans hoe dit produkt dient ge bruikt te wor Jen. Als algemeen grondbeginsel bij het voeden der huisdieren, moet men aanne men dat alle verandering van voedsel trapsgewijze, d. w. z. langzamerhand moet geschieden. En zoo zulks waar is voor groote huis dieren, het is van hoofdzakelijk belang bij de kalveren die onder dit opzicht zeer gevoeliy zijn. Eene snelle overgang van het gewone voeder op een ander soort stoort de spijsvertering en kan bij de die ren de ergste gevolgen hebben. Nadat de kalveren eerst 8 of to dagen de volle melk van liet moederdier genoten hebben zal men de kunstmelk aanvangen. Om deze te vervaardigen, heeft men slechts per liter afgeroomde melk 40 gram men oleo-room bij te voegen of 400 gram men per 10 liters, en deze kunstmelk of normaal kalfvoeder verkrijgt daardoor on geveer de samenstelling van volle melk. Den eersten dag vervangt men 1 liter natuurlijke melk door een liter normaal kalfvoeder, den tweeden dag twee, den derden drij, enz., zoodat na een tiental dagen de dieren gtheel op normaal kalf voeder staan De hoeveelheid melk welke een kalf be hoeft te ontvangen hangt van zijn gewicht af. Men rekent dat het dagelijks van 1/7 tot 1/6 van zijn gewicht aan melk moet ontvangen. Een kalf van 60 tot 70 kgr zou dus to liters kleine melk per dag noodig hebben, waarin 400 grammen oleo-room gemengd worden. In het vakblad a Brabant-Hainaut beurde niets aan mijn besluit veranderd. Ik heb u mijn woord gegeven Gisèle zal mijne vrouw worden. Dcrgeur, verblind door zijne vriend schap voor Sorandal, zag hierin een nieuw bewijs van edelmoedigheid en drukte hem dankbaar de hand. De goede man was door het gebeurde geheel uit het veld geslagen. Ondanks de stellige verzekering van zijnen neef, was er toch iets in hem, dat zich verzette tegen de beschuldiging, waarvan Olivier het voorwerp was, maar hij durfde Sorandal niet tegenspreken. Deze naderde Mevr. Dorgeur, die als machteloos in haren zetel achterover lag en vroeg Zijl gij het in dit opzicht met mij eens, mevrouw Doe... doe wat u goeddunkt, sta melde zij. Hij boog zich tot haar en fluisterde op dreigenden toon Bid God, mevrouw, dat uwe doch ter teruggevonden worde. Weëu, zoo ik ontdek dat gij in eenig opzicht meèplich lig zijt geweest. Zij zag hem met angstigen blik aan en zegde niets. Hij hief zich op en ging tegen Dorgeur vcort Wanneer gij wilt, neef, zullen wij te zamen de aanklacht opstellen en haar zelf bij den procureur der republiek bien gen, De nasporingen moeten terstond en het orgaan der landbouwcomicen van Brabant Henegouwen, van 19 December igo3, doet de heer Raskin, staatsland- bouwkundige te Thuin, v< rslag eener proef met oleo room, onder zijn toezicht bij verschillige landbouwers gedaan. Hieronder vatten wij .de bekomen uit slagen samen I II Gewicht bij den aanvang 69 kgr 100 k. het einde 83 114 duur der proef ir.de dagen i3i5 totale gcwichtsloename I4 kgr 14 k. dagelijkschegewichtstoen. 1.076k. o g33. Het Kalf I ontving gemiddeld per dag 10 liters afgeroomde melk en 400 gram men oleo-room en het kalf II 9 liters af geroomde melk en 36o grammen oleo- room. Daaruit volgt dat 1 kgr voortge bracht vleesch voor het kalf I op 55 c. en voor nummer II op 57 c. kwam. Dus ge middeld 56 centiemen. M. Raskin leidt er uit af dat oleo room zeer voordeelig bij het opkweeken en vooral bij het vetten van kalvers kan ge bruikt worden. Wij schreven dit artikel en deelen de zen uitslag mede, omdat wij bij onder vinding weten dat vele landbouwers zoe ken naar een geschikt produkt om het vet der volle melk in afgeroomde te vervan gen. Zitting van 26 Januari 1904. Beg-ooting van Openbaar Onderwijs. Redevoering van M. Woeste. M. Woeste. Uit de bespreking van het budget van openbaar onderwijs blijkt klaar waar de linkerzijde heen wil. De liberalen hebber, vooruitgang gedaan op het gebied van de radikale gedachten, en thans spreken zij juist gelijk de socialis ten. De liberalen hebben vroeger altijd het grondbegin van het godsdienstig on derwijs aangenomen. Heden willen zij er niet meer van weten. De socialisten hebben bij monde van M. Vandervelde aan de liberalen laten verstaan dat beiden het gemakkelijk op bepaalde punten eens kunnen worden om den val van de catholieke regeering te kunnen bewerken. M. Vandervelde heeft hun ook gezegd dat, eens de oppositie aan het bewind, lib: ralen en socialisten een tijd lang eensgezind zouden kunnen leven en verscheidene punten van hun gemeenschappelijk program uitvoeren. De liberalen schijnen aan zulke mogelijk heid te gelooven. Welnu, ik ben over tuigd dat zij slechts een droombeeld koes teren. Hoe lang zouden liberalen en socialisten huishouden in vrede 1 Niet lang Om daarvan overtuigd te zijn moet men maar het program der zoogezegde werkliedenpartij Icz n, zooals het niet Pa- schen laatstleden door den algemecnen raad der socialistische partij aangenomen werd. M. Furnémont. Maar het is het program van het Franscli gouvernement dat wij aangenomen hebben 1 krachtig worden aangevangen, wanneer wij niet willen dat de schelm ons over de grenzen uitlacht. 't Is Goed. Dorgeur stond op om met Sorandal den salon te verlaten, toen er aan de deur geklopt werd. Nog voordat iemand had kunnen ant woorden werd deze geopend en een be diende trad binnen. Sorandal vroeg norsch Wat wilt ge Op het gelaat van den bediende stond eene groote vreugde te lezen, maar bij de batsche woorden van Sorandal bleef hij onthutst staan en mompelde O pardon... neem mij niet Kwa lijk... ik kwam... ziet gij, ik heb zoo hard geloopen... om... De man hijgde naar adem en kon bij na niet spreken. Nu, waarom Om u te zeggen.., juffrouw Gisèle is terug —Wat Met doodsbleek gelaat sprong Mevr. Dorgeur op. Mijne dochfer Is 't mogelijk I riep Dorgeur ver- heugd uit. Sorandal alleen zegde niets, maar hij balde de vuisten en zijne zwarte oogen schoten vlammen van toorn. Daar is zij 1 Daar is zij I schreeuw de de bediende. M. Woeste. - Ik bën tevreden dat M. Furnémont mij onderbroken" heeft. Nu zijn de liberalen verwittigd dat verschei dene vrijheden, die hun heden nog lief zijn, zullen afgeschaft worden den dag dat zij de socialisten zullen helpen in België aan het bewind te komen. M. Van dervelde heeft ook beweerd dat de regee ring en de rechterzijde tegen het open baar onderwijs samenzweeren en dat het verplichtend onderwijs er volstrekt noo dig is daar België verre achteruit staat tegen de andere beschaafde landen. Al hoewel het tegenov rgestelde onweerleg baar bewezen gewordt n is, wil men ons dwingen in bewondering te staan voor een onderwijsstelsel dat in andere landen, o. a. in Frankrijk, ingevoerd is en dege- wenschte uitslagen niet oplevert. M. Vandervelde. Gij wilt, gij, van geen verplichtend onderwijs weten, gij staat de onwetendheid voor uit schrik voor het sociaüsmus 1 Gij en uwe regee ring hebben in België mensch- r doen fusiljeercn Combes in Frankrijk hetft dat nooit gedaan M. Woeste. Ik antwoord niet op eene onderbreking die op zulken toon ge daan wordt. M. Branquart. Er liggen lijken op uwe baan M. Woeste. Ik verzoek u mij niet te orderbrtken. Wij h< bben geduldig naar M. Vandervelde geluisterd toen hij uren lang gesproken heeft, gelief ook welvoeglijk te zijn. Belgie staat ten achter tegen andere landen, volgens M. Vandervelde en zijne vrienden. Welnu, iedereen weet dat ons land, het vrijste van de wereld, op gebied van onderwijs voor geen ander moet on derdoen j op handels- en nijverheidsge- bied komt het kleine Belgie op den 6n rang De minachting waarmede men over ons land spreekt aan de linkerzijde, ver dient onze krachtdadigste protestaties. Het onderwijs gaat steeds vooruit in ons land men telt nog slechts 10 t. h. onge- letterden tusschen de personen van t5 tot 25 jaar voor de personen van boven de 35 jaar. bedraagt de verhouding 27 t. h. Willen wij van het verplichtend onder wijs niet weten dan is het voor de vol gende redens de toestand van liet open baar onderwijs in ons land is thans zoo uitmuntend als hij ooit zou kunnen zijn stonden wij het verplichtend onderwijs toe, dan zouden de socialisten en de libe ralen er een wapen van maken tegen ons met liet officieel onderwijs onzijdig, be paald ongodsdienstig te maken. M. Vandervelde. Liever geen scholen dan openbare scholen, niet waar? M. Woeste.! De duizende vrije open bare scholen die wij gesticht hebben, zijn het bi ste antwooid op deze onderbr- king. Wij catholieki n slichten scholen, gij socialisten, gij liberalen kunt er uit eigen zak geene enkele tot stand bren gen. Onze tegenstrevers verwachten wonde ren van het verplichtend onderwijs. Wel- Gisèle verscheen op den dorpel, ge volgd door Olivier. Sorandal maakte een dreigend gebaar toen hij hem zag. Mijne dochter herhaalde Mevr. Dorgeur, terwijl zij de armen naar Gisèle uitsi rekte. Mceder 1 Het meisje snelde toe. Terwijl de beide vrouwen elkaar om helsden, wendde Sorandal zich tot de bedienden, die Gisèle gevolgd waren en die thans nieuwsgierig voor de deur van het sal an stonden. Wat doet gij hier riep hij, gaat aan uw weik Hij sloot de deur en blééf met ge kruiste armen staan, terwijl hij Olivier met dreigenden blik aanzag. Deze bleef kaim en sloeg de oogen niet neêr. Maar wat beteckent dat toch vroeg Dorgeur. Wat dat beteekent zegde Sorandal op spottenden toon. Och, dat is gemak kelijk genoeg te begrijpen, M. Fromen- tel heeft uwe dochter ontstolen en nu zij een nacht buiten uw huis geweest is, meent hij dat haar huwelijk thans verij- deld is en hij komt u vragen of gij hem tot schoonzoon begeert. Mijnheer, z gde Oüvier kalm en ernsiig, deze nieuwe beleediging kan slechts de verachting, die ik reeds voor u koester, doen toenemen, nu, in Frankrijk, ondanks het verplich tend onderwijs, ontsnappen er 600,000 kind; ren aan de school in Italië, waar ook het verplichtend onderwijs bestaat zijn er 23 tot 37 t. h. volwassenen, vol gens de provincie, die ongeletterd zijn Wat onze tegenstrevers vooral betrach ten is beletten dat men in de scholen nog aan de kinderen van God spreke. In 1879 zegde Frère-Orban dat hij er veel aan hield dat de priester in de school kwam. Heden verklaart M. Heymans dat de priester uit de school moet blijven. Hij is bijgevolg nog erger dan de sectarissen van 1879 Da landen waar men het on derwijs onzijdig heeft willen maken, Hol land, Luxemburg, Engeland onder ande re, zijn er van teruggekomen omdat zij herkend hebben dat het confessionneel karakter noodzakelijk is voor het open baar onderwijs. Het openbaar onderwijs moet toegan kelijk blijven voor iedereen, en dat is het in België. Volgens ons, catholieken, moet men in de school niet alleen de weten schappen onderwijzen, maar moet men ook de kinderen een te volgen gedragslijn voorhouden. Dat is een grondbegin waar van wij nooit zullen afzien en waarop wij nooit zullen toegeven, daar de scholen' waar nooit van God en zijne geboden ge sproken wordt, feitelijk anti-catholieke, anti godsdienstige scholen zijn En het zijn zulke scholen die de vijanden van onzen Godsdienst door de invoering van het \'erplichtend onderwijs en onder den naam van u onzijdig onderwijs wen- schen tot stand te brengen. Onderwijs, Opvoeding en Godsdienst moeten één blij ven, dat is de wil van de groote meerder heid van de familievaders. De redenaar eindigt met te verklaren dat gansch de rechterzijde het eens is om de overleveringan en de groote grondbe ginsels, die de eer van de catholieke partij uitmaken, krachtdadig te blijven verdedi gen. (Toejuichingen rechts.) De zitting wordt ten 4 ure 5o gesloten. Aan Priesters en Kloosterlingen. Het Comiteit van verdediging tegen de slechte drukpers heeft zijn eerste vlucht schrift laten verschijnen. Het behelst, boven een dringende oproep aan de Geestelijkheid voor wie het bijzonderlijk is geschreven, de bewijsstukken der pro cessen ingespannen tegen onze Luiksche dagbladen in naam van Broeder Flami- dien en van Cardinaal Scrafino Vanu- telli. Na dit vluchtschrift te hebben gelezen, zullen de Belgische Priesters en Kloos terlingen overtuigd zijn der noodzakelijk heid van dit goed werk en zullen het gcerne bijtreden. Het Comiteit van verdediging, gesticht door de Almoezeniers van 't werk te Se- raing met medewerking van den Z E. H. Deken A. Ccrmau en den E. H. Pastoor Purnal van Ougrée, wordt goedgekeurd en ondersteund door Z. H. Mgr. den Bisschop van Luik. O 1 ik doorzie u zeer goed, ant woordde Sorandal met een hoonend lachje. Gij zoudt dit geval met een duel willen beslissen en denkt dat daarmeê alles zou geregeld zijn, maar gij misre kent u. Men vecht niet met een lafaard, met een misdadiger, die aan de justicie toebehoort. Wij zullen eenvoudig de gen darmen laten komen om u gevangen to nemen. Olivier wilde antwoorden, toen Gisèle, na zich uit de armen van hare mceder losgemaakt te hebben tusschen beiden kwam. Het verwondert mij, M. Sorandal, z- gde zij, dat gij u hier het recht van spreken aanmatigt. Een drievoudige kreet van verwonde ring volgde op deze woorden. Noch Dorgeur, noch zijne vrouw, noch Sorandal hadden tot nu toe zooveel samenhangende woorden door Gisèle hooren spreken. Een oogenblik vroegen zij zich af, of of zij het wel was die gesproken had. Het was hun zelfs alsof zij Gisèle niet herkenden in het meisje, dat daar. zoo fier en zelfbewust voor hem stond. Mijn God, stamelde Mevr. Dor geur. Gisèle, mijn kind, riep de vader uit, zijt gij het wel (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1904 | | pagina 1