Zondag 7 Februari 1904 3 centiemen per nummer. 36s'° Jaar 5610. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Oneerlijke middelen. OM ZES MILLIOEN De verraderij bevestigd. Land bouwnieuws. Zondagrust. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81ILM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3dï bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdcg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 6 FEBRUARI 1904. Men heeft geen gedacht op welke wijze de tegenstrevers der catholieke Regeering te werk gaan om de kiezers te bedriegen, tot welke trukken en valsche middelen zij hunne toevlucht nemen om de men- schen appelen voor citroenen in de hand te kunnen stoppen. liet is soms walgend en ons verwon dert de houding niet var. den socialist Van Hoyweghen van Leuven, die het hert vol afkeer de roode partij verliet en in de volgende woorden de reden uitlegde zijner doenin'g Wij moeten tot de boeren gaan als wolven in een schapenvel en loensche middelen gebruiken om zoodra moge lijk in de Kamers te geraken. Waarlijk de roode partij is de partij der loensche middelen geworden. Het is en- gehoord op welke schandige wijze hun programma wordt weggemoffeld en wat hunne propagandisten op den buiten gaan vertellen. Gaan die sukkelaars nu de socialisti sche liefde en genegenheid voor de land bouwers op den buiten uitventen Gaan zij aan de boeren niet zeggn dat zij hun nen toestand, hun lot zullen verbeteren, den landbouw opbeuren door allerlei middelen De schaamteloosheid gaat wezenlijk te ver. Vetgcten dte sukkelaars dan dat de Dunsche socialisitn in i8y5 ttncoigrts lubben g> houden waar hevig tegen een landbouwprogramma is gedonderd en met verplettertnde meerderheid is ver worpen. Geen hervormingen voor den land bouw Geen verbetering voor de boeren was er de leus Waarom zult gij vragen Hoor een voorgelegd besluitHet ontwerp van een landbouwprogramma door de landbouwcommissie voorgelegd, moet verworpen worden. Want dit pro gramma spiegelt de boeren de verbe tering van hunnen toestand voor oogen, en stelt dus ook de verbetering van hunnen privaateigendom in voor uitzicht en draagt daardoor bij tot de heropbeuring van hun eigendomsfa natism De toestand der landbouwers, zeggen de socialisten, mag niet verbeteren omdat zij daardoor zich meer en meer hechten aan hunnen verkregen eigendom en na tuurlijk waar eigendom bestaat is er geen plaats meer voor socialism. Waarlijk zij hebben gelijk zich de ge ijkte vrienden van de landbouwers te noemen. Een der hevigste tegenstaanders van alle verbetering voor den landbouw was Dr Schiffel. Wij betreuren het heel zijne redevoering lijk de Protokoll weber die Verhandelungen des Parteitages 88° Vervolg. Ja, vader, antwoordde het meisje met trillende stem, ik ben wel Gisèle, maar Gisèle is niet meer zooals gij haar vroeger hebt gekend, het kind zonder geest, zonder weerstand vermogen, waar- meê men doen kon wat men wilde, de onnoozele, die zich aan dezen man zou laten verbinden, alhoewel zij een afschuw van hem heeft. Er heeft eene verandering bij mij plaats gehad, of liever een totale ommekeer, en wanneer ge weten wilt,"wie dezen ommekeer heeft teweeg gebracht, zie hem dan aan, M. Olivier Fromentel, mijn verloofde en die weldra mijn echt genoot zal zijn. Hemelsche goedheid riep Dorgeur uit, die zijne oogen noch ooren durfde vertrouwen. Uw verloofde, uw echtgenoot, zegde Sorandal tergend, kom, kom, zoover zijn wij nog niet. Gisèle zag hem met minachtenden blik aan. M. Olivier Fromentel is mijn ver loofde, herhaalde zij met nadruk, en hij zal mijn echtgenoot worden, want ik zweer plechtig, dat ik nooit een ander zal toebehooren. ze geeft, niet te kunnen mededeelen toch roepen wij de aandacht op de volgende aanhaling van bl. 110: Wij willen geene politieke tandentrekkerij, wij wil len met geene verzonnene wonder middelen de ziekelijke menschheid van alle gebreken genezen. En verder Wij willen zeker ook den kleinbezit- ter winnen, nochtans alleen dan wan neer wij hem overtuigen dat hij als bezitter geene toekomst heeft, maar dat zijne toekomst die is van het proleta riaat. Niets dus mag de socialist van den bui ten bezitten. Niets zal de partij doen om verbetering te brengen in den toestand der landbouwers. En zie thans komen sukkelaars van roode jannen rondventen dat zij alles doen zullen om de boeren te helpen Dat men zich geene begoochelingen make. Het besluit van het congres van Breslau is het gedacht der partij voorze ker ook bij ons. Als bewijs kunnen de volgende lijnen dienen van een werkje door VOORUIT aangekondigd, opgehemeld en ver kocht Wij lezen in De verzamelde en nagelaten opstellen van Gerhard Parlementarism en Wetgeving Wanneer bijv. in het Engelsch parle- ment ter sp-ake kwam, de groote land- goederen in Ierland, uit de handen van de landlords, bij kleine gedeelten te doen overgaan aan arbeiders en kl. ine pachters, om, onder zeer aannemelijke voorwaarden, die in eigendom te ver- krijgen, dan behoeft een socialist i) geen oogenblik te aarzelen zulk een voorstel af te stemmen, hoe arbei- derlievend er zoo eene wet moge uitzien immers de strekking is geheel en al tegenovergesteld aan het beginsel van opheffing van privaatbezit. Even- zoo als in Duitschland of elders, met- tertijd misschien nog van burgerzijde, het voorstel mocht komen uit de StaatsKas voorschotten te verstrekken i) aan werklieden, om voor eigen reke- ning zaken te kunnen drijven, dan be- hoeft men, in zoo een geval, geen oogenblik in bedenking te staan om er zich tegen te verklaren. Want, hoewel zulke pogingen, tegen het opslurpings- i> vermogen van het groot kapitaal toch schipbreuk moeten leiden, kan het niet anders dan vertragend voor de eiiidop- lossing zijn, wanneer de werkman zich maar een oogenblik de schijnmogelijk- heid geopend ziet, privaat kapitaal te verwerven. Wilde de Staat dus de landbouwers helpen door geldleeningen, dan nog zou den de socialisten zich daartegen moeten verzetten Is dat niet schandalig Laat u niet beet nemen, lezers van den buiten aan de vleiende woorden, ophit singen en beloften die de vijanden van onze catholieke Regeering u koinen toe zwaaien. En ik zweer, dat ik Gisèle tegen allen en alles zal beschermen, voegde Olivier er op krachtigen toon bij. Mevr. Dorgeur vouwde de handen en riep Gisèle, gij stort mij in het verderf, ongelukkig kind 1 Waarom vroeg zij, terwijl zij vol verbazing naar het van angst verwron gen gelaat harer moeder zag. Mevr. Dorgeur wendde het hoofd af en zweeg. Ik moet u vergiffenis vragen, moe der, hernam Gisèle op zachten toon, en ook u, vader, dat ik dezen nacht uw huis verlaten heb, maar het moest. Gij wildet mij overleveren aan een man, voor wien ik nooit iets kan gevoelen, dan haat en afschuw, daarom ben ik gevlucht en ik heb er geen berouw over, dat ik het deed. Thans is dat huwelijk verijdeld, mijne liefde voor Olivier er, een nieuw doodsgevaar, waaruit hij mij dezen nacht gered heeft, hebben mijn verstand doen ontwaken, hebben mij tot een normaal denkend mensch gemaakt en daarom heb ik thans het recht en de bevoegdheid om over mijne hand te beschikken. Ik wil aan niemand toebehooren dan aan mij nen redder, Olivier Ftomentel, dien ik bemin en die mij bemint. Mevrouw Dorgeur zonk als machteloos in haren zetel terug. Wat Dorgeur betreft, hij bleef met Zij willen uwe stem stelen, u bedrie gen. Doch wees verzekerd dat zij doen zullen wat Picard van de liberalen heeft gezegd Den dag voor de kiezingen komen de liberalen de hand drukken van de buitenlieden, maar den dag daarna speeken zij er in. Men vergeve die brutale uitdrukking; zij is van ons niet. spel zijn bij hetgeen ons te wachten staat. Wij hebben thans niet alleen de be kentenissen van den heer Judas Daens om de verraderij van den 18 October 11. te bewijzen, ook de tweede Smousjasser, MDe Backer, had de hand in dit schan dalig werk. Ziehier wat wij lezen in Klokke Roeland, orgaan van genoemden heer Gelijk die haas in de klaveren (de schrijver heeft over hazen een een sprookje verteld) zoo handelt ook Dendergalm. Tijdens de gemeentekiezing wisten zijne beschermers heel goed dat ze alleen tegen den vijand niets ver mochten... ZIJ ZOCHTEN HULP en DE DEMOKRATEN KWAMEN AF. De demokraten kwamen af en zij leverden de citadel aan den vijand zij pleegden verraad zij verrichtten het weik van Judas. Wat zij op het gebied der gemeente- kiezingen hebben gedaan, zullen zij ook doen op wetgevend terrein. Zij helpen de geuzen opklauteren, de geuzen de ver- bitterste vijanden van Godsdienst en Vrij heid. Zij doen alles wat in hunne macht is om de catholieke Regeering, die het eenige steunpaal is van vrede en voor spoed van land en volk, te doen vallen en in hare plaats een geuzenministerie te stellen. Willen wij dit ministerie zien vallen vroeg de heer Judas Daens en hij antwoordde «Ja en hoe eer hoe liever.» In een ander artikel voegde hij er bij Wij willen dat ministerie zien val len, liever vandaag dan morgen. De val van het catholiek ministerie is dus zijn doel, dat ministerie 't welk vol gens zijne eigene bekentenis vele goede sociale wetten had gemaakt. Hij weet heel goed dat het zou opgevolgd zijn door een geuzenbestuur dat in gewelddadigheid zijne voorgangers zou overtreffen. Vele lezers zullen zich de schanddaden en de dwingelandij van het laatste ma- fonniek bestuur herinneren. Zij hebben het hatelijk schoolenkwest, de rampzalige sct.ooloorlog niet vergeten. Zij weten hoeveel tranen die hebben ge kost, hoeveel twist en tweedracht is ge zaaid. Dat alles zal maar eene beuzeling, een half open mond en wijd geopende oogen, de armen op de borst gekruist, veistomd van verbazing staan. Sorai dal lachte hoonend. Knap gespeeld, M. Olivier Fromen tel, zegde hij op hatelijken toon, knap gespeeld en gij zoudt er bijna uwen bruidschat mee verdiend hebben alleen schijnt gij niet te weten, dat er in Frank rijk eene wet bestaat, die hel uitvoeren van kinderen en hen onttrekken aan het ouderlijk gezag, met dwangarbeid straf baar stelt. Maar zie mij dan toch aan, M. So randal, zegde Gisèle, ben ik nog een kind, ben ik nog de onnoozele, die gij geheel in uwe macht hebt Neen, ik ben een mensch geworden, de liefde heeft in mijn lichaam eene ziel geschapen, de onnoozele Gisèle bestaat niet meer. Sorandal wilde antwoorden, maar Oli vier, wiens gelaat van verontweerdiging hoogrood gekleurd was, greep hem met krachtige vuist bij den pols en fluisterde hem toe Zwijg, mijnheer, gij zijt een ellen deling. Ik weet van welke middelen gij hebi gebruik gemaakt, om Mevrouw Dor geur te dwingen hare toestemming te geven tot huwelijk met Gisèle, ik weet door welke bedreiging gij haar in uwe macht hebt. Zoo, weet ge dat? riep Sorandal buiten zichzelven van woede. -Ja. Wij kunnen ons er een gedacht over maken als wij nagaan wat in Frankrijk gebeurt. De geestelijkheid vervolgd, en ge broodroofd, de kloosterlingen Verbannen; het catholiek onderwijs in al zijne gra den of uiigeroeid of bedreigd de vrijheid der fonctionnarissen ver nietigd de bespiederij als stelsel ingevoerd nijverheid en handel geknakt de regeering in handen der socia listen Dat zijn in eenige woorden de gevol gen van het rampzalig bestuur dat de be stemming van Frankrijk in handen heeft. Het volgende feit dat we den Gaulois ontleenen zal een gedacht geven van den ongelukkigen toestand. Er zijn in een departement van het Westen, Vienne om het met name te noemen, een socialistisch dagblad en een socialistische schrijver die de verdeelende rechtveerdigheid van den heer Loubet in een schitterend daglicht hebben gesteld. Dit dagblad kondigde in ieder num mer hatelijke en afschuwelijke mededee- lingen af, gewoonlijk zonder naam vol lasteren eerroof. Eerst zwegen de slachtoffers doch eindigden met den bestuuider voor het gerecht te dagen. Al de gerechtshoven op hunne beurt hadden vonnissen te strij ken. Allen veroordeelden den laffen laste raar en eerroover. Die reeks vtroordeelingen konden een goed gevolg hebben maar M. Loubet kwam er tusschen. Hij schold vele dagen gevang kwijt die opgeloopen waren voor de verschillige tribunalen en bracht de gezamenlijke boeten van 800 fr. op 5ofr.I Natuurlijk het dagblad triomfeerde en luidruchtig er bij voegende Ik hield er aan dees aan de Republi keinen voor oogen te houden opdat zij, zich gesteund voelende door de open bare macht, zij den strijd heviger en krachtdadiger nog dan voorheen zouden aanvatten Zij worden in een veldtocht van eerroof en laster gesteund door de openbare be sturen. Lezers, dat ook staat ons te wachten Opent de oogen en weg met de vijanden onzer Regeering Al de officieele scholen onderworpen aan de Roomsche Kerk alleen nog pa ters, pastoors en nonnen als onderwijzers; en geene letter meer geleerd die niet ge heel en al overeenstemt met de krankzin nigheden van het Eeuwig (sic) en Waar achtig Geloof. De Nieuwe Gazet bewijst dus haren eerbied voor der. godsdienst met de ka tholieke leering voor te stellen als een samenraapsel van krankzinnigheden. Wat zou zij wel zeggen indien zij den godsdienst niet eerbiedigde En wat denkt de Dendergalm daarvan Eerbied voor den godsdienst. Volgens den armtierige Dendergalm zijn de liberalen vol eerbied voor den gods dienst. Dat blijkt echter niet uit de vol gende regelen, welke wij aantreffen in een artikel van de Nieuwe Gazet van Ant werpen Wat M. Segers wil - Welnu, zegt het dan, beschuldig mij overluid, ik zal u niet beletten te spreken zoo gij het durft. Gij weet zeer goed, dat ik moet zwijgen, om nog greotere onheilen te voorkomen, antwoordde Olivier met be vende stem. Welnu, wat bekommer ik mij dan om hetgeen gij weet of niet. Genoeg. Hij rukte zijne hand los uit die van Olivier en ging recht op Gisèle af. De ouders van dit meisje hebben hunne toestemming gegeven tot mijn hu welijk met haar, zegde hij, terwijl hij de hand naar haar uitstrekte en bijna haren schouder aanraakte, zij behoort mij dus toe, zij is mijne bruid... Neen riep Gisèle, terwijl zij schuw tc-rugweek en naar Olivier snelde, ik be hoor niemand toe dan hem, raak mij niet aan. Wanneer gij nog eenmaal de hand naar haar uitsteekt, dan dood ik u riep Olivier, terwijl hij zich beschermend voor haar plaatste. Dat kunt gij later doen, wanneer gij van de galeien komt riep Sorandal hoo nend en daarop wendde hij zich tot Dor geur. Neef, gij hebt tegenover mij ver plichtingen op u genomen, ik eisch van u, dat gij die zult nakomen. Verplichtingen herhaalde Dorgeur ontsteld. Ja, zeker, of hebt ge mij de hand van uwe dochter niet toegezegd. Sodanitraat of zwavelzure Ammo niak. Wij lezen in La Croix des Syn- dicats, orgaan der Vereenigde Landbou wers van Henegouwen, het volgende belangrijk artikel dat wij in het belang en tot onderricht onzer lezers vrij vertalen, er eenige bemerkingen bijvoegende. Op het oogenblik dat de invoerders van sodanitraat, zonder de minste reden, ten zij een overdreven winstbejag, meer en meer dit artikel willen doen stijgen,schijnt het niet ongepast er ernstig op na te den ken onze toevlucht te nemen tot zwavel zuren ammoniak als stikstofvette. Wij weten vooraf dat wij daardoor de gramschap eener massa geleerden... be taald door de voortbrengers van sodani traat om dit artikel hemelhoog te ver heffen, zullen op den hals halen. Wy vreezen echter hunne schichten niet en noch hunne artikels, noch hunne brochuren, ncch hunne almanakken, zullen ons beletten openhertig te zeggen wat de wetenschap en de ondervinding leeren nopens de stikstofmesten. Welk is'de soortgelijke werking van deze twee meststoffen op de vruchten Wij hebben getracht ons te overtuigen van den voorrang van een of ander mest stof, voor wat aangaat hunne toepassing op de verschillige oogsten. Wij moeten bekennen dat wij er niet ingelukt zijn. Wij hebben de werken doorbladerd van al de geleerden welke zich met deze zaak hebben bezig gehouden wij hebben al de proeven vergeleken welke zij gedaan hebben en hebben nergens doorslaande bewijzen gevonden in 't voordeel van sodanitraat. Nu eens is het zwavelzure ammoniak, dan weer eens sodanitraat die de meeste opbrengsten gaf. Maar altijd met zulk gering verschil, dat men er bijna geene rekening dient van te houden zoo men er geen belang bij heeft te overdrijven. Daaruit besluiten wij dat die twee meststoffen op dezelfde rij mogen ge plaatst worden, voer wat de opbrengsten aangaat. Er bestaat nochtans een aanzienlijk verschil nopens de wijze van aanwending en van werking. Zwavelzure ammoniak moet men wat Dat is zoo, stammelde Dorgeur, Gisèle klemde zich vast aan den arm van Olivier. Nooit zal ik de uwe zijn, nooitriep zij uit, en wanneer mijn vader mij niet beschermt, dan zal Olivier mijn bescher mer zijn. Wees gerust, lieveling, zegde Oli vier. God, mijn God, wat moet ik doen, mompelde Dorgeur. Aha, ik zie het al 1 riep Sorandal uit, die nu geheel buiten zichzelvc ge raakte, men drijft hier den spot met mij, maar neem u in acht wie mij weerstaat zal ik weten te verslagen. Ik waarschuw u vooruit, er zullen hier bloed en tranen vloeien. Beste neefriep Dorgeur op smee kenden toon, ik ben wanhopig over het geen er gebeurd is, het is vreeselijk, maar wat kan ik er tegen doen Ik heb niet tegen u gesproken, zeg de Sorandal. Hij naderde Mcv. Dorgeur en vroeg haar Hebt gij gehoord, wat ik zooeven zegde mevrouw Sidderend van angst, stamelde zij bijna onhoorbaar Goed, luister dan, ik ben er den man niet naar, om mij tot speelbal te la ten gebruiken wanneer ik dreig, dan heb vroeger gebruiken dan sodanitraat (14 dagen is voldoende)maar anderzijds is de zwavelzure ammoniak veel min bloot gesteld aan verlies door het regenwater. De werking van zwavelzure ammoniak is, zooals men weet, trager maar veel langduriger, sodanitraat werkt snel, zoo dat het na eenige weken al zijne jacht gegeven heeft, terwijl zwavelzuren ammo- niak zijnen invloed doet gevoelen gedu rende den ganschen wasdom der plant. Men is zoover gegaan te zeggen dat het ammoniaksulfaat het rijpen der vruchten belemmert. Dat is waar als men het te laat zou gebruiken, of in drie, vier keer, maar dan heeft nitraat hetzelfde nadeel. Sodanitraat is armer aan stikstof dan zwavelzuren ammoniak, zoodat men om 100 kilogr. nitraat te vervaAgen, slechts 75 kilogr. zwavelzuren ammoniak noodig heeft. Welken grondslag zal men dus aan nemen om zijn keus te doen tusschen die twee meststoffen Alleenlijk op den prijs per eenheid stikstof. Wat aangaat het verschil in werking, men zal een of andere dier meststoffen oordeelkundig gebruiken volgens de aan duiding der wetenschap en der eigen schappen van beide zouten. Om den prijs per eenheid stikstof te vinden, hoeven wij slechts den prijs van nitraat te deelen door 15,5 en dien van zwavelzuren ammoniak door 20,5. Voor het oogenblik is het verschil in prijs ongevoelig, maar zoo het syndikaat van nitraat voorgaat met de prijzen meer en meer te willen doen stijgen, zal het noodig zijn daarvan rekening te houden en in dit geval onze toevlucht te nemen tot zwavelzuren ammoniak.'t Is misschien het eenige middel om voortbrengers en beursmannen tot reden te brengen en te beletten dat zij langer geld slaan op den rug der landbouwers. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker,op Zondag 7 Februari 1904 M. Ghysselinckx, Molenstraat. Pius X en de drukpers. De Ca tholic Times meldt dat de H. Vader onlangs, zachtjes eene pen nemende uit de hand van eenen dagbladschrijver, eene zegening uitsprak en hem de pen terug gaf, zeggende Er is geene edeler zending dan die van dagbladschrijver in de hedendaagsclie wereld. Ik zegen het kenteeken van uw ambt. Mijne voorgangers zegenden de degens en de wapenrustingen der christene krijgs lieden ik verkies veeleer den zegen des Hemels af te smeeken over de pen van eenen catholicken dagbladschrijver. ik ook de macht om mijne bedreiging ten uitvoer te brengen nu weet gij waar gij u aan te houden hebt. Wij zullen heen gaan, M. Dorgeur, die man en ik, wij zullen u met Gisèle alleen laten. Ik geef u tien minuten tijd om haar te overtui gen, om te trachten haren krankzinnigen weerstand te breken. Wanneer ik terug keer en Gisèle neemt mijnen arm niet en verklaart zich niet bereid mij naar den maire te volgen om zich met mij in den echt te laten verbinden, zoo waar als de dag ons beschijnt laat ik de bom losbar sten en komen de gevolgen voor uwe ver antwoording. Noch Dorgeur, noch Gisèle konden iets begrijp- n van de verborgen bedoe ling, die er achter de woorden van Soran dal stak, maar Olivier had hem begrepen en vol verontweerdiging riep hij uit Ellendeling, gij wilt... Hij wilde zeggen Gij wilt deze moeder dwingen aan hare dochter de misdaad harer familie te bekennen, die zij gedurende zooveel jaren ten koste van zooveel angst en droefheid verborgen heeft gehouden, eene misdaad, waaraan zij onschuldig is, doch waarvan de schande niettemin op haar terugvalt gij rekent op de kinderlijke liefde van dat tdele meisje, om haar te dwingen tot eene verbintenis, die haar ongelukkig zal maken. Maar hij bedwong die woorden nog intijds. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1