Donderdag II Februari 1904 5 centiemen per nummer. 56ste Jaar 3611. Vrij onafnankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Klassenstrijd Samenleving. DeMenschenhater. Monsterverbond. pieSigê DE VRIENDSCHAP Vleeschconcurrentie. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdbg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, io FEBRUARI 1904. 12 IV In onze samenleving moet de eene mensch van den anderen leven. Ieder kan toch alle stielen te gelijkertijd niet uitoe fenen, men kan geen schoenmaker, we ver, kleermaker, schrijnwerker, metser zijn enz. Dat is onmogelijk Het is dus erg misdadig de eene mensch tegen den anderen op te hitsen twist en tweedracht, haat en nijd te zaaien. Wij zijn geene Robinsons Crusoés die eenzaam en verlaten op een onbewoond eiland worden geworpen en die verplicht zijn, nu jager dan potbakker, meteer en timmerman, broodbakker en kok te spe len En toch zijn er misdadigers van lieden die behagen scheppen in de armen tegen de rijken, de knecht tegen de meester op te jagen. Twee politieke partijen hebben ten onzent er het monopool van de socialisten en de aardige tisten van groene democraten Beiden hopen langs den rug hunner bedrogene slachtoffers omhooge te klau teren en eene eervolle plaats in de samen leving te bekleeden. Eigen baat is hun doelwit, eigenbaat de eenige drijfveer hunner handeling het geluk van het volk is de kleinste hunner bekommernis sen. Vandaar die crimineele ophitsingen lijk wij er lezen in Vooruit, Land van Aelst en Klokke Roeland. Geven wij eenige staalkens dier laffe taal. In een socialistisch vlugschrift lezen wij deze uitzinnige regelen Ilet socialism moet immer en overal den klassenstrijd prediken, en juist dat 0 onderscheidt den ontwikkelde socialist van zooveel andere zoogenaamde werk- n mansvrienden, daar hij geene andere verzoening kent, dan de opheffing der klassen want zelfs als een loon- arbeider 't grootst mogelijke loon, de kortste arbeidstijd, de beste behande- ling, onderstand bij ziekte, rustgeld bij ouderdom genoot, doch hij blijft een loonknecht zijns meesters, en men wilde hem tevredenheid prediken, dat zou zijn hem behandelen als een dier. Een redeloos dier is te vreden als het een vollen buik, schoonen stal en goede behandeling heeft de mensch toch is vrij geboren. (Van Hoyweghen, De Godsdienst bl. 12.) overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. 3i" Vervolg. En de nachten..., de lange, koude en stormige winternachten... Maar, mijn jongen, onderbrak zijn vader hem opeens in zijne droefgeestige mijmeringen, wilt gij u met dat tieurig gelaat voor uwe verloofde vertoonen...? Men beweert dat de eerste indruk dien iemand op ons maakt, beslissend is voor 't geheele leven...: denk hieraan wan neer gij straks in tegenwoordigheid der schoone Albertina zult gebracht wor den... Rond acht ure van den avond, kwam het rijtuig te Bloemenbeke weder aan, op door- noch terugtocht waren de rei zigers door n buschkanters verontrust geworden. Dit kwam willicht doordien, op aanKlacht van den 's morgens aange- randen vreemden heer, dien namiddag de policiedienaars der streek, al de om liggende bosschen afgeklopt en tal van verdachte hutten doorzocht hadden. Terzelfdertijd als de koets het kasteel- Men ziet daaruit dat de socialisten niet strevenaaar lotsverbeteringen voor den werkman. Zij moeten de maatschappij omver hebben of zij zijn is niet te vreden. Een eerlijk en welstellend bestaan, dat erkennen zij niet. Zoover versukkelt men als de gods dienst wordt miskend die aan iedereen voorhoudt dat plicht vervullen eervol is, dat gehoorzaam zijn en zijn plicht doen even schoon, even verheven is dan beve len en bestieren. Rampzalig werk is het dus aan het volk zijn geloof, zijnen catholieken Godsdienst te ontnemen Zij zijn waarlijk misdadig zij die de grondbeginselen van onze reli gie ondermijnen. Bepalen wij ons daarbij voor de socia listen en Gaan wij over tot de zonderlinge tisten der democraten. Klassenhaat zijn scheerdraad en inslag van al hunne redevoeringen en artikelen. Hoor een staalken van die lieve taal bij... priester Fonteyne In een huisgezin gaat het redelijk en edelmoedig in de wereld de vader met de oudste en kloekste kinderen doen het werk en zijn de gewone kostwinners. De vrouw en de zwakke kinderen worden gespaard. Dat is recht. Zoo ook zou het moeten gaan in den Staat. Maar ongelukkiglijk, daar gaat het an ders onze catholieke regeering doet het tegenovergestelde zij behoudt de voordeelen voor de rijken en laat de lasten voor de kleinen, s Wij zullen thans die stommiteit niet weêrleggen wij vergenoegen ons die schandige en leugenachtige bewering aan den schandpaal te spijkeren. Hij moet nochtans weten, die groote, ge leerde heer, dat door de wet van 1889 op de werkmanswoningen, deze ontslagen zijn van de personneele contributie 1 Maar waarheid en Daensisten zijn vijan den. Hoe stellen die helden zich aan tegen over den klassenstrijd Laat zien. In een brief aan Z. H. den Bisschop van Gent schrijft de Boe-boe van Chipka. Men verspreidt valschelijk dat wij den klassenhaat aanprediken... Bisschop van Gent (welke eerbied), priester Daens staat niet aan 't hoofd eener partij van klas senhaat. Volkseeuw 25 Mei 1902 Wij zijn geen klassenpartij. Wij willen den klas- senoorlog niet. a (fransch artikel). ken van Bloemenbeke verliet en den weg Gothem insloeg, was doktoor Nes tors dagelijksch gespan, bestuurd door den zoon van Nulf, eveneens het hek uitgereden. Het was het groote rijtuig tot op de dorpsplaats gevolgd, maar had daar eene eigene richting gekozen. Een uur later reed het terug en in volle vaart het dorp door, de dochter van Nestor naar het verblijf haars vaders brengend. De veronderstellingen gingen van huis tot huis... De ontmoeting tusschen den zoon Hu- nefried en de dochter van Nestor, week heel en al van de gewone regels af. Het meisje kende meer van de geschiedenis haars vaders en diens vriend uit de jeugd, dan zij ooit had laten gissen... Bijgevolg besefte zij het gewicht der zending welke men haar smeekte te aanvaarden... Hoe hadde zij kunnen weigeren...? vooral toen zij vernam, dat die beslissing genomen werd, naar aanleiding der opheffing van het doodvonnis, door de kwaal waaraan hij leed, tegen haren vader reeds uitge sproken... Vaarzaal, gangen en kamers, alles was feestelijk verlicht tegen dat de gasten te rug zouden zijn. En nadat de jonge juffer bevelen gegeven en zelve de toebereid selen bestuurd had tot een heerlijk avond maal, ging zij plaats nemen aan de sponde haars vaders, om met dezen te spreken over de toekomst, die zich voor hen thans met roozen begon te tooien. Land van Aelst i Juni 1902 Klas senstrijd is een algemeen ongeluk. Dat is er tegen nu het volgende is er voor. Aan een opsteller van l'Eclair van Pa rijs zegde priester Daens a Het is tot eenen klassenstrijd dat de christene de mocraten hunne vrienden uitnoodigen. Vooruit nam het artikel over en voegde erbij u M. Daens spreekt lijk de socia listen Volkseeuw 27 December 1900 De christene democraten die willen den klas senstrijd aanveerden als iets redelijks en rechtveerdig maar geen klassenoorlog. Wij weten niet welk verschil er bestaat tusschen klassenstrijd en klassenoorlog Doch wij vragen u, lezers, uit die tegen strijdigheid wijs te worden. Zijn de groenen geen tandentrekkers die nu wit en thans zwart zeggen Voor hen de eer van den timmerman Buiten verklaring van den rooden landelijken raad, dacht men algemeen dat het mon sterverbond ofte cartel voor eeuwig en drij dagen begraven was. Het program der roode partij moest overal eene antisocialistische strekking hebben en de liberalen zijn capitalisten. Maar de liberalen van St. Nicolaas, in den Lande van Waas, denken er anders over. Zondag 11. hielden zij eene vergade ring in den Casino te St. Nicolaas en na een langdurige bespreking, in de welke den capitalist, senateur Boeyë, het Car tel warm voorstond, werd het met 25 stem men tegen 9 besloten. En zij die tegenstemden, beweert 0 Le Petit Bleu waren de afgeveerdigden van St. Nicolaas zelf, die den tijd niet hadden gehad zich met hunne confraters te verstaan. Bij de kamerkiezing in Mei zal een liberaal als werkelijk lid en eer. socialist als plaatsvervanger worden voorgedra gen. Maar zou 't accoord soms ook niet we zen dat de liberaal de eerste twee jaren mag zetelen en de socialist de twee laat ste jaren En dan hoort men er de liberalen in de Volkskamer op boffen dat ze overal vrij, zuiver en bij klaren dage de blauwe vaan in de hoogte houden. Wat belachelijke comedianten toch Eindelijk werd de terugkomst van het rijtuig aangekondigd... Het meisje werd bleeker..., haar hart klopte sneller... Zij ging dengenen zien dien men haar tot levensgezel toebeschikt had... Waarom was zij zoo ontsteld...? Zoü zij hem niet beminnen ondanks alles..,? Was hij niet als de engel des vreden en des geluks in deze woning verschenen...? Stappen weerklonken in den gang be neden en verdoofden weldra op het dik ke tapijt van den trap die naar boven leidde. Al haren moed samenvattend, ging het meisje de deur der ziekenkamer openen. Gabriel was de voorste Hunefried had het zoo gewild. Vooraleer de knecht den tijd had eenige voorstellingswoorden te uiten, hing het meisje, aangestuwd door haar gevoel, reeds aan den hals van den man, die be loofd had, met Gods hulp haren vader te redden. Hunefried verstond duidelijk wat zij niet uitspreken kon... Goed kind zegde hij bewogen, voor u zou de hemel al zijne wonder kracht werkstellig maken I Langsover den schouder zijns vaders, had Hendrik de maagd in het gelaat kunnen zien... O neen de schilder, die haar portret vervaardigde, had haar geenszins gevleid eerder moest hij, te genover dergelijk model, hard in verle genheid gezeten hebben met zijne be- Calholieko Burgerkring 44, Korte Zoutstraat, 44, Aalst. Geachte Medeburger Even als gij weet heeft onze groote Staatsman M. Woeste van het Staatsbe stuur de inrichting eener Onderzoeks commissie over den bedenkelijken toe stand der kleine Burgerij bekomen. Deze Onderzoekscommissie zal te Aalst op Dijnsdag 23 Februari 1904, van 9 tot 12 uren en van 2 tot 4 uren zetelen. Ten einde beter te doen kennen wat dit onderzoek is, en eene volledige op somming der grieven en der wenschen van onze neringdoende burgerij te verze keren, heeft de Burgerkring getrouw aan zijnen naam, besloten alle welden kende neringdoeners dezer Stad zonder onderscheid of zij of niet leden zijn onzer Maatschappij, uit te noodigen tot de voorbereidende Voordracht die in zijn lokaal zal gegeven worden door den heer Hector LAMB RECHT, Afdelings overste in het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, schrijver der Onderzoekscom missie. Deze Voordracht zal plaats hebben op Vrijdag 19 Februari 1904, om 8 uren zeer stipt 's avonds. Na de Voordracht zal de Voordracht gever antwoorden op de verschillige vra gen welke door de toehoorders zouden kunnen gesteld worden. Rekenende op uwe tegenwoordigheid, bieden wij UEd. M. de verzekering onze ware hoogachting aan. NAMENS DEN BURGERKRING De SchrijverDe Voorzitter, L.Van Cauwenbergh. Bon Leo Bethune. De Ondervoorzitter Frans Crick. ARM B E L G I E. M. Loubet, Voorzitter der Republiek, heeft onlangs in het paleis van het Elyseum de alge- meene Afgeveerdigden der landen van Europa ontvangen, die deel nemen aan de Tentoonstelling van St-Louis. Hij heeft langen tijd gesproken met Jules Carlier, gezondene voor België. Hij zegde onder andere Gij zijt slimmen. gij Belgen. Wij zijn zoo een klein volk, mijn heer de Voorzitter. kwaamheid... Zoudt gij ook mijne dochter willen zijn...? vroeg de ontroerde wonderarts, dat het Nestor en allen hooren konden. Met dankbaarheid en liefde, zal ik ook u mijn vader noemen, was het engel achtig antwoord. Kinderen, klonken gelijktijdig de stemmen van Hunefried en Nestor, geeft elkander den verlovingskus, gij hebt on zen zegen...? Hunefried had zich achteruitgetrok ken. De oogen ten gronde geslagen, was het meisje op den jongeling, die als in geestverrukking in de deur was blijven staan, toegetreden en had hem haar voor hoofd aangeboden... Eerbiedig tot bedeesdheid toe, had de jonge napoleonist de aanbieding zijner jeugdige bruid beantwoord. Toen hij echter haar rijk gelokte hoofd op zijne borst voelde drukken, waagde hij het, haar teederlijk om den slanken middel te vatten. - Albertina fluisterde hij haar in het oor. Hendrik I lispelde zij, zonder het hoofd op te richten. Zult gij mij beminnen, Albertina vroeg hij zacht. Bemin ik u dan niet reeds met al den gloed mijns harten...? vroeg zij we der. Gij hebt mij nog niet in bet gelaat gezien, liefste.,. Ja,maar een klein wonderbaar land, een land dat opbreng!gelijk er nergens zijn. Uw handel bereikt 7 milliard 1010 fr. per inwoner,merkte M. Car lier op. Ja, ik weet het, 't is wonderbaar, hernam de voorzitter. Maar ook, uw Ko ning die zijn gelijke niet heeft't is de eerste handelsman van de eeuw. Zijt gij een klein landtke op de kaart, gij zijt een groot volk. En M. Loubet voegde erbij Gij hebt somwijlen uwe geburen noodig, gij vraagt hunne hulp, nu eens rechts, dan eens links maar gij gaat niettemin uwen weg recht voort, en ten langen laatste geeft gij lessen aan ieder- En zeggen dat is alles gebeurt na twin tig jaar klerikale dwinglendij Wij meldden reeds dat eene Antwerp- sche firma te Kortrijk eenen winkel had geopend van goedkoop vleesch, waar het volk naar toe stroomde, om van den af slag te profiteeren. Te Roeselare gebeurde hetzelfde. De beenhouwers dier stad, verontrust door dien bijval, staken de koppen bijeen en besloten het kwaad met het kwaad te bestrijden. Zij kochten te Antwerpen eene partij van hetzelfde vleesch, laadden het op eenen wagen en reden er, met tromme laars en trompetters voorop, meê naar eenen nieuwen winkel, in de nabijheid van dengene, dien zij den oorlog wilden verklaren, door aan denzelfden prijs te verkoopen. Doch de inwoners schijnen niet te luis teren en blijven zoo ten minste ver haalt een blad V2n Brussel den Ant- werpschen winkel bezoeken, zoo talrijk dat de politie zelfs een ordedienst heeft moeten inrichten. Wij meenen te weten dat hier geen spraak is van versch geslagen, maar van ingevoerd bevrozen vleesch. (Handelsblad). Het protest van de Bisschoppen in Frankrijk. Steeds meer Bisschoppen betuigen hunne instemming met den brief van protest der Cardinalen tegen de af schaffing van het onderwijs der geeste lijke orden. De Croix deelt mede dat nu al 47 Bisschoppen bij de protesteeren- den hebben aangesloten. - Heb ik dit noodig, Hendrik, ken ik dan uwe geschiedenis niet...? Ik neem u niet om uw gelaat, maar om uw hart... Dit Zeggende, sloeg zij evenwel de oogen op... Hemel welke fiere gestalte in die poolscha kleeding...! Hoe man nelijk en goedaardig tevens, schitterden die donkere oogen... Hoe schoon en zwierig stond hem die lange zwarte kne vel en die puntige moes O wat zal zij gelukkig zijn aan zijne zijden..! En haar hoofd viel terug tegen de krachtige borst van haren verloofde... Het avondmaal, hoe kostelijk en sma kelijk ook toebereid werd ternauwernood aangeroerd buitengewoon geluk en bo venmatige droefheid, hebben op onze maag hetzelfde uitwerksel... Welk een dag van beroering voor den armen Gabriel...: de goede jongen ver loor letterlijk het hoofd... Had hij, in een twaalftal uren tijds, de wereld niet meenen te zien omkeeren...? Hij was evenwel nog aan het einde zijner aandoe ningen niet. Hij stond beneden in de voorzaal, met zijnen vriend Nulf te klappen, over de gebeurtenissen van dien dag. Opeens verscheen de zoon des tuinmans aan den ingang en verklaarde dat een heer, met een gansch vreemden tongval, nog vroeg om binnen gelaten te worden. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1