Donderdag 18 Februari liMM 5 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 3615. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst DeMenschenhater. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Schikkingen voor de Vasten. 'T IS VERKEERD. Wijziging aan de wet Thienponl. Woorden en... werken. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8LLM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 17 FEBRUARI 1904. Ingevolge de bijzondere macht welke Wij van den Heiligen Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij, gedurende de aanstaande Vasten, de volgende.'-dispen- satiën of toelagen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asch-Woens dag en Góeden-Vrijdag. Degene die ver plicht zijn te vasten, mogen buiten de Zondagen, maar eenmaal daags eieren eten, te weten op den voornaamsten maaitijd, en niet op de collatie en zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vastendagen van het jaar. Op al de dagen van de Vasten is het toegelaten eieren te gebruiken tot het bereiden van andere spijzen. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dijnsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Quater temper 127 Februari) en den Zaterdag der Goede Week. Degenen die verplicht zijn ie vasten, mogen, buiten de Zonda gen, maar eenmaal daags vleesch eten, te weten, op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie en dit geldt ook voor vleeschsoep en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan dege nen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten op één en denzelfden maal tijd, niet alleen alle dagen van de veertig- daagsche Vasten, de Zondagen inbegre pen maar ook alle andere vastendagen van het jaar. V. Men is verplicht drijmaal te lezen den Vaderons enden Weesgegroet en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw iederen dag dat men van bo- Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeering onzes lands door Cam. De Waegenaere. ooaoo 32® Vervolg. Het was Nulf die met den dienst der butenste sluitwerken gelast was. Uit oor zaak der onveiligheid der streek, deed hij gewoonlijk met zonnenondergang zijne sluitingsronde. Vergezeld van zijnen zoon, richtte hij zich naar het groote hek om dit te ope nen. Gabriel bleef op de trappen des in- gangs staan en trachtte met den blik de schemering te doorboren, om den aan zoeker te erkennen. Toen hij dezes stem vernam, sprong hij opeens vooruit... Wilt gij uwen meester mijn kaartje aanbieden had de vreemdeling den tuin man gevraagd. Onnoodig, Nulfl riep Gabriel! spoedig doe open Verschooning, heer minister l wendde hij zich vervolgens tot den vreemdeling, ik zal de eer hebben u binnen te leiden en mijnen meester uw veréerend bezoek aan te kondigen... Ha, vriend Gabriel Dierickx, 't is gij die mij weeral ter hulp komt, sprak de vreemdeling luchtig, gij zijt waarlijk mijn gotde geest vandaag. Ook verheugt het mij zeer u nogmaals te mogen ontmoe ten... Gelief uwen meester en zijne gasten vengemelde dispensatie van vleesch te eten, gebruik zal maken. Men zal zich nochtans van deze ver plichting kunnen ontslaan, met eene aal moes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van de Vasten te storten. Deze aalmoes, die verplichtend is voor allen die de voor- geschrevene gebeden niet onderhouden, zal tot goede werken besteed worden, volgens Ons advies en de gebruiken van dit Bisdom. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook aan de andere perso nen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers, de commissa rissen en bedienden van politie die in werkelijken dienst zijn, de bedienden welke in dienst zijn op de treinen van den ijzerenweg en op de trains, alsmede de in dienstzijnde postboden en bedien den der accijnsen. VII. Wij meenen aan de geloovigen van Ons Bisdom wederom te moeten her inneren, dat de vastendagen, buiten de veertigdaagsche Vasten zijn de Woens dagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór de plechtigheid van den HH. Petrus en Paulus, vóór Onze Lieve Vrouw Hemelvaart. Allerheiligen en Kerstmis en dan nog, dat het al de Vrij dagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve den Vrijdag, waarop Kerst mis en de Besnijdenis zouden vallen. VII. Ingezien de tijdsomstandighe den, en ingezien de bijzondere macht, Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al Onze diocesanen, dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op Sl Marcusdag en op de Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en inge volge dezelfde macht vergunnen Wij ins gelijks aan al Onze. diocesanen, tot aan de Vasten van het toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op al de Zaterdagen van het jaar die gee- ne vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlan gen van den H. Vader, moeten Wij de geloovigen die van deze toelating zouden gebruik maken, aanwakkeren, om daar voor andere goede werken te doen, en te melden, dat ik een onderzoek met hen verlang. Aanstonds, heer minister, gelief mij te volgen... Intusschen had Nulf het hek openge draaid en de bezoeker het voorhof bin nengestapt. Op Gabriel toetreden, reikte hij dezen vriendeik de hand. De kamerdienaar bracht den voorna- en bezoeker in de bijzonderste zaal des gebouws en ging vervolgens de vergade ring op de ziekenkamer verrassen met het bericht, dat de minister binnen huize was, en den heere Nestor en zijnen vrienden verlangde voorgesteld te wor den... Weinige oogenblikken later, was de kamer van den zieken meester des hui zes, het tooneel der beleefdheidswisse lingen van welke de voorstellingen bij voorname lieden vergezeld gaan. De hooge ambtman verschoonde zich over zijn ontijdig bezoek. Met dit laatste had hij den volgenden dag niet durven afwachten, daar hij vreesde dat de heer Ilunefried, voor wien hij naar deze streek gekomen was, in de vroegte afreizen zou. In 't dorp had men hem den wonderarts gewezen, daar deze, in het rijtuig van den heer Nestor, tweemaal voorbij de afspan ning gereden was, waar hij, de minister zijnen, zijnen intrek genomen had De dorpelingen hadden den heer Hunefried aanstonds herkend, alhoewel het reeds twee jaar geleden was dat zij hem gezien hadden, namelijk gedurende de acht of tien dagen lie hij nog in Bloemenbeke vertoefde, om zich van zijne goederen te ontmaken. Wel had men mij zijne bijzonderlijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onder houden. IX. Wij laten toe, gebruik te maken van afgesmolten vet in plaats van boter alle dagen van het jaar. Deze Herderlijke Brief en schikkingen voor de Vasten zullen van den predikstoel afgelezen worden in dekirken, openbare kapellen, geestelijke gemeenten en colle ges van Ons Bisdom. Zij zullen daar ge durende geheel de Vasten, volgens ge woonte, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze handtee- kening, Onzen zegel en de legenteeke- ning van Onzen Secretaris, den 6 Fe bruari 1904. t ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop, A. De Meester, Kan. Secret. Plaats f des zegels. Eene schup kolen storten in de kokende soep in plaats van in de kachel te Oos tende aanlanden met een kaartje op Luik; zijne schoenen voor zijne, kousen aan doen een stuk vodde aan den kapstok hangen en den frak buiten werpen, dat is zeker veikeerd handelen, doch in zaken van weinig belang echter handelen me nige lieden verkeerd in zaken van grooter aangelegenheid. Dienstboden aannemen zonder onder zoek of goede getuigenissen hun zijne kinderen langen tijd toevertrouwen zich niet bekommeren over de wijze over de welke knechten en meiden hunne gods dienstige plichten vervullen en hunne zondagsavonden overbrengen, is dat niet verkeerd handelen in gewichtige zaken en zich blootstellen aan allerlei betreu renswaardige gevolgen Men vindt niet zelden ouders die om de kleinste beuzelarijen in gramschap schieten en tegen hunne kinderen en dienstboden roepen en tieren in plaats van hun schoone manieren te leeren. Handelen zulken niet verkeerd Er zijn ook ouders die zich hunne kin deren ten huize weinig aantrekken en knechten en meiden met hunne opvoe ding gelasten wat erger is, die hunne grooter geworden kinderen naar onzijdige scholen sturen, en ze zoo toevertrouwen aan zoogezegde onzijdige meesters, die laatste verblijfplaats aangeduid, ging de achtbare spieker voort, maar ik wilde mij het schouwspel sparen, den man wien ik het behoud des levens verschuldigd ben, eene ellendige stulp te zien bewonen... Hunefried staarde den hoogen postbe- kleeder verbaasd aan. Excellentie, zegde hij-» ik meen u heden voor het eerst te zien. Weihoe, mijn redder j hernam de Staatsman, wekt mijn naam dan geene herinneringen in uwen geest op...? Ik herken, verklaarde Hunefried, dat toen hij hier heden reeds uitgesproken werd, hij op mijn gemoed een uitwerksel had als de nagalm eener heerlijke muziek. Doch vergeefs tracht ik mij feiten of ge beurtenissen in het geheugen te roepen, welke mij deze gewaarwording ophelde ren. Die omstandigheden, indien zij be staan, moeten tot een verwijderd verleden behooren... Inderdaad, twee en dertig jaren is een heele tijd, bekende de minister ook gebt gij zoovele ontmoetingen van allerlei aard gehad, dat menige bijzonderheid uws levens u ontvlogen moet zijn... Twee-en-dertig jaren, zegt gij, mijn heer onderbrak Hunefried plotseling, terwijl hij stevig scheen te ontstellen, maar dan zijt gij die jonge Hollander die... Die van de befaamste geneesheeren van Europa veroordeeld om op achttien jarigen ouderdom te sterven, bij u red ding kwam zoeken en ook vond vol tooide het hooge peisoonaadje den uitroep van den wonderarts. Eenen stond draaide Hunefried alles voor de oogen... Het was aan de borst enkel beoogen geleerde bollen te vor men, onwetend in den godsdienst, vol vooroordeelen, zoo niet vol haat, tegen Kerk en Priester zouden ze niet ver keerd handelen Ja, vroeg of laat, zullen ze ondervinden dat kinderen, opgebracht buiten de wet Gods, zelden of nooit, ge hoorzaam, eerbiedig, rein, rechtvaardig en dankbaar blijven jegens hunne ouders. De goede opvoeding zijner kinderen behartigen binnen en buiten den huize, ze nooit in gevaarlijke gezelschappen toe laten, zedelooze schriften en printen uit het huis verwijderd houden dat is niet verkeerd, maar dat is redelijk en gods dienstig. Heden woensdag zal in het ministerie van landbouw, onder voorzitterschap van M. Van Cleemputte, de bijzondere com missie vergaderen, gelast met het onder zoek der te brengen wijzigingen aan de wet Thienpont, betrekkelijk de koopver nietigende gebreken, in zake van slacht vee. Men weet dat deze wet alle beenhou wers de plicht oplegt, wanneer bij het slachten het beest ongeschikt voor het verbruik bevonden wordt, onmiddelijk de wet zegt binnen de vijf dagen den eisch tot terugbetaling van den koopprijs te stellen. De wet laat echter dien eisch niet toe, wanneer het dier meer dan 10 myriame- ters verre vervoerd werd of wanneer de verklaring luidt dat het dier slechts ge deeltelijk ongeschikt is voor het verbruik. Deze bepalingen lokten reeds protes- taties uit van wege de beenhouwers en het is, om het gegronde er van te onder zoeken, dat gezegde commissie bijeen is geroepen. Belgiê's onzijdigheid. liet Staats blad van Vrijdag kondigt de volgende nota af Daar Rusland en Japan in oorlog zijn, herinnert de regeering aan de landgenooten dat België eeuwigdurend neutraal is en dat elke handeling die in strijd is met de plichten der neutraliteit, met zorg dient vermeden te worden. Het strafwetboek bevat de volgende bepaling, waarop de algemeene aandacht des ministers dat hij van zijne duizeling bekwam... Het was een roerend oogenblind... Snikken vervulden de plaats... Hartelijk heid en aandoening hadden alle etikette verbannen... Groote God 1 welkeen dag...! kon Gabriel niet nalaten uit te roepen. Toen de hevigste ontroering voorbij was, nam de minister het woord terug. Zich inzonderheid tot Hunefried en Nes tor wendend Mijne heeren, sprak hij, herwaarts heenreizend, dacht ik den toestand hier heel anders te vinden... Staat mij toe u te verklaren, dat men mij uwe geschiede nis verhaald heeft... Hier aankomende, bestatig ik echter met geluk, dat eene op rechte verzoening plaats gehad heeft, waar ik meende eene hevige vijandschap te moeten betreuren... Mag ik, als gast, zoo vrij zijn te verzoeken mij ook op de hoogte te willen brengen van het laatste afgespeelde bedrijf uws levensdramas, op hetwelk naar het schijnt, een heerlijk slottocnccl volgen zal...? Deze laatste woorden vergezelde de minister van een schalkschen blik in de richting waar Hendrik en Albertina, door een zalig gevoel verteerd, naast elkander stonden. Nadat den staatsman de verloving der jonge lieden was bekend gemaakt, werd Gabriel gelast, hem ook de verlangde verklaringen te doen. De gelukkige ka merdienaar kweet zich van zijne taak met eene kieschheid die hem van allen de innerlijke goedkeuring verwierf. Toen hij geëindigd had, klopte de minister hem gemeenzaam op den schouder en be nuttig kan worden gevestigd Art. 123. Al wie door vijandige handelingen, niet goedgekeurd door de regeering, den Staat zal blootgesteld hebben aan vijandelijk heden van wege eene vreemde mogend heid, zal gestraft worden met hechtenis van vijf jaar tot tien jaar, en, indien er vijandelijkheden uit zijn ontstaan, met hechtenis van tien tot vijftien jaar. De progressist Lorand schrijft, in een artikel dat door de Etoile Belge, orgaan der zoogezegd gematigde liberalen volkomen goedgekeurd wordt Indien wij de vrijheid van geweten eischen, indien wij vrijdenkers zijn, het is klaarblijkend opdat iedereen het recht zou hebben anders te denken dan wij. Het is niet noodig iemands geloof te b'-leedigen en niemard mag, uit hoofde 1» zijner overtuiging, lastig gevallen wor- den. n Dat zijnwoorden, welke de libera len van alle kleur gaarne herhalen om te toonen hoe verdraagzaam zij zijn.... altijd in woorden, wel te verstaan. Maar, tusschen hunne woorden en hunne werken is er een hemelsbreed ver schil. Wij hebben immers gezien, van 1879 tot 1884 hoe de liberalen de ver draagzaamheid en de vrijheid van an dersdenkenden verstonden. De arme catholieken, die het recht meenden te hebben van hunne gewetens vrijheid gebruik te maken om hunne kin deren naar de vrije, catholieke scholen te zenden, hadden juist de vrijheid.... van honger te sterven. De bureelen welke men alsdan te recht beulen van weldadigheid noem de, onthielden hun alle ondersteuning zoolang zij weigerden hunne kinderen aan het officieel, ongodsdienstig onder wijs over te leveren. Alzoo had iedereen wellicht... in woor den de vrijheid te denken zooals het hem beliefde, maar in praktijk was er van die vrijheid geen spoor te vinden. Het is zeer schoon princiepen te heb ben en ze in woorden uit te drukken, maar het is nog veel schooner ze, gelijk de catholieken, in werken toe te passen. Zoo zullen er de kiezers, in Mei aan staande, ook over denxen en zij zullen zich wel wachten eene nieuwe proef te nemen met de liberale vrijheid die enkel... "n woorden bestaat. tuigde hem zijne hoogste voldoening, over de wijze waarop hij zijn verhaal voorgedragen had. En thans, vervolgde de hooge gast, wil ik ook den mij opgedragen last ver vullen... Mijnheer Hunefried, de konink lijke familie der Nederlanden, laat u door mij verklaren, dat zij verlangt u tot haar lijfarts te verh- ffen... De toegesprokene deinsde achteruit tot aan den muur, waar hij met het hoofd tegen bleef leunen. Hendrik en Albertina sprongen toe om den ontroerden man te steunen... De schokken volgden elkander al te snel op voor den armen arts... Eindelijk kon hij in eenen tranenvloed zijn gemoed ontlasten. De jonge verloof den weenden mede met hem. Nestor en Gabriel waren eveneens diep aange daan... De zendeling der koninklijke fa milie vervolgde Die verloving heeft mij echter reeds eenige moeielijkheden tegen het verlan gen mijner hooge meesters door voorzien, immers, de jonge juffer, die haren vader hartelijk liefheeft, zal niet te bewegen zijn om zich van hem te scheiden, tewijl de jonge heer, die den zijne eerst na twaalf jaren terugvindt, zich ongaarne van hem verwijderen zal. Doch, ziehier door welk middel men dezen dubbelen hinderpaal kon te boven komen Gij hadt reeds het plan gevormd, u allen tot een enkel gezin ie vereenigen. Welnu, dit geschiede aan gene zijde van den Moerdijk. Na zijne herstelling, volg de de heer Nestor zijnen vriend, zijne dochter en haren gemaal naar de hoofd stad der beide Nederlanden... Aldaar zal hij, wanneer hij zulks verlangt, in weini-

De Denderbode | 1904 | | pagina 1