Donderdag 25 Februari 1904 5 centiemen per nummer. 56sle Jaar 5013. Klaar en duidelijk. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM Japan. Een land van vooruitgang. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 24 FEBRUARI 1904. Wij, catholieken,alleen niet maar ook on ze liberale tegenstrevers houden bestendig onze blikken op Frankrijk gevestigd om te bestatigen wat aldaar gebeurt onder de heerschappij van den apostaat Combes en andere trawanten der vrijmetselarij. Doch terwijl wij, catholieken, er bewij zen en getuigenissen van den godsdienst oorlog en zijner onheilzame gevolgen in zoeken, sporen onze liberalen er voor beelden in op, die zij, hier in ons Land, moesten ze meester worden, zouden na leven. En men betwiste het niet I Immers onze tegenstrevers, of liever, vijanden hebben ons reeds meer dan eens laten hooren dat zij branden van ongeduld om de navolgers van apostaat Combes te worden. Onlangs nog stelde l'Indépendance belge, i) een zoogezegd gematigd liberaal orgaan, de werking der Fransche logie* broers voor als iets noodzakelijk tot zede lijke heropbeuring en drukte den wensch uit dat die vrijheids-verkrachters hier weldra navolgers zouden vinden. Maar wat verstaat het logieorgaan door zedelijke heropbeuring 1 Het werk, zoo legt l'Indépendance zelf uit, dat bestaat in 't bestrijden van den clerikalen invloed op het volk, het werk, dat hierin bestaat, de gezonde a rede te doen zegepralen di&r, waar de godsdienstige leugens alles beheer- schen het werk eindelijk waardoor a het groote licht den geesten wordt op- gedrongen, die heden nog door het n jammtrlijkste fanatism zijn beneveld a Het geuzenorgaan blijft hierbij niet het legt ons verder uit hoe de trawanten der helsche logie zouden te werk gaan om hier in België het groot licht de geuzenzon, te doen schijnen welk de ne velen zou doen verdrijven die de geesten in fanatism dompelen. Men neme aandacht 1 a Veronderstellen wij eens zegt het geuzenorgaan, dat de vrienden van a l'Indépendance aan 't bewind zijn ge- a komen. Hoe zullen zij handelen ten opzichte der vrijheid van onderwijs a Die vraag brengt ons geenszins in ver- tegenheid in de liberale partij zijn wij voorstanders der vrijheid van on- derwijs, doch eischen dat het officieel onderwijs volstrekt onzijdig zij, ont ij daan van al de noodlottige clerikale a invloeden, die het thans verderven, en die voor gevolg hebben het tegenover het congreganistisch onderwijs in eenen staat van ondergeschiktheid te stellen. Wij zullen de clerikalen niet beletten hunne scholen te onderhouden wan- neer echter onze vrienden aan het be- wind zullen komen, zullen wij de schbiding van Kerk en Staat verwe- zenlijken wij zullen de doode hand bewaken wij zullen de kloosters, die a zich verrijken ten nadeele van allen, n dwingen afstand te doen, voor zooveel a de wet er ons toe machtigt. n En wanneer de catholieken zelf hun- a ne priesters zullen moeten onderhou- n den, wanneer zij zelf zullen moeten zorgen voor 't bestaan hunner paters, a zullen zij geene millioenen meer te be- steden hebben aan hunne scholen en n aan hunne propaganda, en aldus zul- len wij ook gewerkt hebben aan de zedelijke gezondmaking des volks. Wij a zullen niet heelemaal de manier van a handelen van M. Combes, die met de in België bestaande toestanden niet a strookt, toepassen, maar wij zullen in denzelfden geest handelen, en met hetzelfde doel als voorwerp onzer a pogingen, d Alle commentaar is overbodig 't is klaar en duidelijk genoeg Hedendaags is er alle dagen nieuws van Japan. Daar wordt bijgevolg ook veel van gesproken maar er zijn er ontelbaar velen, die er niets anders van weten dan dat Japan daar ergens niet ver van China ligt en dat de Japaneezen schuinsche oogen hebben deze laatste meening is dan nog onjuist. 't Moet dus belang in boezemen, er iets meer over te vernemen. Japan is een Oost-aziatisch keizerrijk, beslaande uit meer dan 3,800 eilanden die samen eene oppervlakte beslaan van 417,396 vierkant kilometer (België heeft er 29,456) en bij de 47 millioen inwoners. Westelijk heeft het voor geburen Chi na, Corea, Russisch Azië, Siberië en het eiland Sakhalin het is van die buren afgescheiden door de zeeëngte van For mosa, de oost Chineesche zee, de zeeëngte van Corea. de Japansche zee en de engte van La Pérouse. Noordelijk is 't van Kamtchatka ge scheiden door de engte der Kouriia's. Ten zuiden strekt het zich uit tot tegen de eilandengroep der Fillippijnen, waarvan het door de eilandengroep Bachi geschei- di-n is. Zijne oostelijke grenzen worden door den Stillen Oceaan bespoeld. Japan is bijna geheel bergachtig de waterloopen zijn weinig belangrijk. Twee uiterste deelen, Liou-Kou en Bo- nin, hebben bestendig zomer, 't Overige heeft integendeel maar twee maanden schoon seizoen per jaar. De japaneezen zijn in 't algemeen niet geelhuidig gelijk de Chineezen de meer derheid is olijfbruin enkelen zijn blank. Meestendeels zijn zij klein van gestalte en opmerkelijk is 't dat zoogezegd allen hagelwitte tanden hebben. Niettegenstaande de vrouw er tamelijk geacht is en de opleiding der kinderen zeer verzorgd wordt, heerscht er ontucht als eene bijna officieele instelling. Japan is een grondwettelijk keizerrijk. Het geslacht van den tegenwoordigen keizer regeert er sedert meer dan 26 eeuwen. Er zijn 328 senators van prinselijken bloede en 3oo gekozen Kamerleden van minstens 3o jaar oud: Het keizerrijk telt 85 provinciën, die ieder haren algemeenen raad hebben. De hoofdstad van het land is Tokio, in de provincie Mousasi. De godsdiensten zijn er Sbïa-to (dienst der geesten), die als officieele godsdienst erkend is, en hetBoudhism of eeredienst van Boudha er zijn slechts twee catholieke vikariaten. Japan trekt goud, zilver, koper, kolen, ijzer, lood, manganees, antimonium, petrool, zwavel, edelgesteenten en cris- taal uit zijne mijnen. Tot vóór weinige jaren was er na de mijnontginning, geen andere nijverheid dan de landbouw. In de laatste jaren hebben handel en nijverheid er evenwel eene ongelooflijke uitbreiding genomen. Van 33 millioen in 1872, is de bevol king geklommen tot bij de 45 millioen in 1900. Thans is zij bij de zeven-en-veertig millioen. De uitgaven van den Staat bedroegen 3o,5o5.oo yen in 1867 de ontvangsten 35,087,000 yen. (Een Yen is gelijk aan ongeveer fr. 2,60.) In 1877 waren de uitgaven 48,428,000 yen de ontvangsten 52,338,ooo. Uitgaven 79,453,000 in 1887 ont vangsten 88,161,000. In 1897 was het 223,679,000 yen uitgaven en 226,390,000 yen ontvangsten. I. Op 26 October des jaars 1879, kon men in schier alle dagbladen van de hoofd stad en graafschappen van Engeland het onderstaande bericht lezen op eene in het oogvallende plaats met groote letters gedrukt, moest het van zelf de algemeene aandacht trekken Geheimzinnige moord in Sandbank. Gisteren morgen, tusschen 9 en 10 ure, werd te Sandbank eene vreeselijke a ontdekking gedaan in eene villa, be- n kend onder den naam van Rob-Roy- Villa, gelegen aan den straatweg naar a Hamilton. Het huis wordt bewoond a door de weduwe Gregory, die er ka mers verhuurt aan families of dames, welke gedurende het seizoen in deze a bekende zeebadplaats rust en verster- a king komen zoeken. a Eenige dagen geleden kwam eene a jonge vrouw bij haar, blijkbaar een a fransche van geboorte. Haar naam is a Fore of Fort. Deze dame huurde eene slaapkamer op de eerste verdieping ach- n ter in het huis. Gisteren morgen kwam zij niet naar beneden om te ontbijten, a zooals anders hare gewoonte was. Juf- a vrouw Gregory ging naar boven, maar vond de deur van de slaapkamer afge- sloten. Op haar herhaald kloppen en roepen geen antwoord ontvangende, kreeg zij achterdocht. Zij wachtte ech- ter nog eenigen tijd vóór zij een smid liet komen, om het slot open te steken. n Een afschuwelijk tafereel wachtte de a binnentredenden. De jonge vrouw lag met afgesneden hals op het bed 1 De a vloer van de kamer en de meubels wa- b ren vol bloed. Alles toonde aan, dat de n ongelukkige, hoewel haar lijk op het bed werd gevonden, in wakenden toe- stand werd overvallen en vermoord, a De gruwelijke moordenaar had haar i) eerst, nadat alles was afgeloopen, op a het bed neêrgelegd. Het is later gebleken, dat de ver- moorde den vorigen avond het bezoek van eene vreemde vrouw ontving, wel- a ke het huis op geheimzinnige wijze moet hebben verlaten, terwijl de ove- n rige bewoners reeds in slaap waren. Het spreekt van zelf, dat de policie alle mogelijke middelen in het werk stelt ti om deze vieemde bezoekster te vin- a den. n Ziedaar het eerste bericht, hetwelk het publiek ontving van eenen moord, zoo koelbloedig en onmenschelijk volvoerd als maar zelden kan geschieden, zonder De Staatsschuld is geklommen van 4,900,000 yen in 1870, tot 659,600,000 yen in igo3. De rijstvelden hebben eene uitgestrekt heid van 2,600,392 tan. (Een tan is gelijk aan 9,92 are. De bouwlanden 2,333,656 tan. De opbrengst,in 1887,was 39,999,000 ko- kurijst, i5,852,oookoku gerst, 28,383,000 kwam aardappelen, 5,989,000 kwan tabak en 7,011,000 kwan thee. (Een koku is 180,39 l'ter een kwan 4 3/4 kilogram). In 1902 was die opbrengst 46,915,000 koku rijst, 20,640,000 koku gerst, 74,683,000 kwan aardappelen, 8,484,000 kwan tabak en 6,85o,ooo kwan thee. De mijnopbrengst, in 1886, was 123,888 mom goud, 8,982,577 mom zilver, 16,290,325 kin koper, 3,669,054 kwan ijzer, 3,944,209 kin antimonium, 669,775 kin manganees, 1,374,209 ton steenkool, 40,113 koku petrool en 10,745,414 kin zwavel. Een mom is 3,75 gram een kin, 600 gram eene ton, duizend kilo. In 1901 was de mijnopbrengst 660,153 mom goud, 14,598,749 mom zilver, 45,652,927 kin koper, 18,680,043 kwan ijzer, 911,462 kin antimonium,27,115,884 kin maganees, 8,945,939 ton steenkool, 983,799 koku petrool en 27,580,487 kin zwavel. In 1896 waren er 1967 fabrieken met mecanische beweegkrachtin 1900 waren er338i. Deze fabrieken bezigen 282,600 werklieden. In 1891 verwerkten zij 8.995,293 kwan katoen, tegen 38.681,886 kwan in 1901 Zij brachten 7,789,938 kwan garens voort in 1901. Het getal werkdagen bedroeg 265 in 1891 en 317 in 1901. De werkdag beloopt negentien uren voor vrouwen en mannen t Het dagloon (voor 19 uren arbeid) be droeg o, 177 yen (41 centiemen) voor de mannen, en 0,083 yen (21 centiemen) voor de vrouwen, in 1891 in 1901 be droeg het 8,317 yen (82 centiemen) voor de mannen en 0,206 yen (53 cen tiemen) voor de vrouwen. Ziedaar eenige bijzondere gegevens over het land, dat nu in oorlog is tegen den Russischen reus. Japan beschikt in oorlogstijd, over een landsleger van 145,000 man voetvolk, 9,000 man ruiterij, iets meer dan 700 stukken veld- en berggeschut en 7,5oo pionniers. Zijne vloot bedraagt acht pantsersche pen, zeven gepantserde kruisers, vijftien kruisers, tien gepantserde kustwachters, twaalf tegentorpilleurs, 25 torpilleurs en 28 schoolschepen. Voor liberalen, socialisten en... zooge naamde 0 christene demokraten, a is het eene uitgemaakte zaak, dat België een der meest verachterde landen van de gan- sche wereld is, vooral wat het volksonder wijs betreft. De oorzaak van dien verachterden toe stand is dat de catholieken, die sedert twintig jaren aan 't bewind zijn, weige ren het verplichtend onderwijs in te voe ren, iets wat de liberalen zeiven vergeten hebben te doen bij de afschaffing der wet van 1842 en hare vervanging door de on gelukswet van 1879. Als gij een bloeiend onderwijs wilt zien, gaat dan naar de landen waar het verplichtend onderwijs is ingericht, daar gaan al de kinderen naar de school en ontvangen er een degelijk onderwijs uit de handen van goed betaalde onderwij zers Ziet, bij voorbeeld, Italië, b Zoo leeren onze tegenstrevers, maar zij dolen, want de Etoile Belge zelve, die nochtans geeue gelegenheid verwaar loost om het ééne, vrije en gelukkige Italië in een helder daglicht te stellen, hangt in haar politiek overzicht van Zon dag laatst een bedroevend tafereel op van den toestand der volksscholen in 't land... aar de citroenen bloeien. In haar nummer van Dijnsdag komt zij op dat punt terug en deelt de volgende cijfers mede, getrokken uit het officieel verslag van den minister van openbaar onderwijs, dus in 't geheel niet verdacht van onnauwkeurigheid of overdrijving Het geldmiddel en dagelijksch loon van eenen onderwijzer is g5 centesimi (centiemen) in de streek van Pavia, 94 te Milaan, 64 te Palermo, 58 te Come, 37 te Florencië en- te Perugia, 32 te Mantua, 22 te Aquilea, i3 te Cuneo en eindelijk, zegge tien centiemen te Terano. Tien centiemen daags voor eenen onderwijzer, die waardige Staatsburgers moet vormen I Ook zijn die ongelukkigen genood zaakt de zonderlingste ambachten uit te oefenen, om in hun nederig bestaan te voorzien. De minister haalt het geval aan van eenen onderwijzer die brievendrager is in den omtrek van Rome een andere is hovenier bij den pastoor, een derde is rijtuigmaker. Hunne vrouwen zijn dienst meiden bij burgers en landbouwers, of oefenen andere broodwinningen uit. Ziedaar dan het zoo hoog geroemd stelsel in volle werkingen en dat nog wel in een land waar de vrijmetselarij, de grrroote verspreidster van licht en be schaving, meester is over de Regeering en over al de hooge staatsambten I Zijn dat de uitslagen welke de vrienden en be wonderaars van Combes en O* ons willen bezorgen Wel bedankt 1 dat de dader op heeterdaad betrapt of althans onmiddelijk herkend wordt. De moord van Sandbank a was dan ook weldra in ieders mond. Het gansche land stelde belang in de zaak en elke bij zonderheid, welke de dagbladen konden meêdeelen, werd des morgends en des avonds door duizenden nieuwsgierige le zers gretig verslonden. Verslaggevers van alle dagbladen werden naar Sandbank gezonden om eene nauwkeurige beschrij ving van de plaats des onheils te geven. De Engelsche pers toonde zich in een woord, hare roeping waardig en geen enkele gelegenheid werd verzuimd om het publiek op de hoogte te houden. Ook 'de illustraties bleven niet achter en prijk ten weldra met groote en kleine afbeel dingen van Rob-Roy-Villa en de kamer, waarin de verschrikkelijke moord had gehad. Het a Geillustreerd Policiemeuws vertoonde op zijne eerste bladzijde een tafereel, dat niet alleen aan bloederigheid niets te wenschen overlied, maar daar enboven met eene uitvoerigheid was ge schetst, alof de teekenaar door den moor denaar zelf genoodigd was geweest om bij de voorstelling tegenwoordig te zijn. De tijd echter deed ook hier zijn werk. Toen er eenige weken overheen waren gegaan en de sluier der geheimzinnig heid, welke de zaak omhulde, even on doordringbaar bleef, begon de belang stelling van het publiek te wijken, om voor nieuwe indrukken plaats te maken De dagbladeden lieten de zaak rusten, er was zooveel ander nieuws een spoor wegongeluk, een brutale inbraak, een ontbinding van het Parlement, die nieu we kiezingen noodzakelijk maakte. Het is in onzen tijd aan de dagbladen nu een maal niet vergund lang bij een zelfde zaak stil te staan. Het leven gaat zijnen gang een nieuw tooneelstuk, dat binnen kort zal worden opgevoerd, een of ander schandaal in hooger kringen, de herziening van eene wet dat alles moet besproken of liever beschreven worden, om aan den geeuw honger van het lezend publiek te vol doen, en het duurde dan ook niet lang of de verschrikkelijke misdaad, welke een oogenblik de gemoederen zoo algemeen in beweging had gebracht, geraakte op den achtergrond en werd, behalve in Sandbank, door niemand meer herdacht. Toch was cr een man, die de zaak geen oogenblik uit het oog verloor. Met onver droten geduld en hardnekkige vasthou dendheid had hij zich de oplossing van dit geheimzinnige raadsel ten taak ge steld. Hij wilde niet rusten, eer hij licht had gebracht in deze duisternis en het onbegrijpelijke had ophelderd. Op den morgen van den 25 October den dag vóór dat de zaak door de dag bladen ter kennis van het publiek werd gebracht had zich eene menigte nieuwsgierigen voor de woning verza meld, welke in Sandbank algemeen on der den naam van Rob-Roy-Villa bekend stoi.d. Rob-Roy-Villa was een eenvoudige woning, waaraan buiten niets bijzonders was waar te nemenaan de linkerzijde was zij met naburige huizen verbonden, de andere zijde was vrij en gaf uitzicht op een stuk grond, dat, hoewel voor bouwgrond bestemd, tot nu toe geen koopers had kunnen vinden. De straatweg naar Hamilton, waaraan de villa geitgen was, liep achter het dorp om, op ongeveer een kilometer afstand van de hoofdstraat en vormde als het ware een overgang tusschen het leven in de badplaats en het land. Nevens en tusschen de villa's lagen stukken hof- grond, die door de groenteboeren, welke dagelijks met hun waren naar de Londen- sche markt reden, werden gepacht en aan het geheel een meer landelijk voorkomen gaven. Het grootste gedeelte van het terrein langs den weg behoorde aan een rijken beenhouwer, die zijne zaken aan kant had gedaan. Deze weerdige man was met zijn tijd meégegaan. Hij meende niet bo ter te kunnen doen, dan zijn grond voor bouwgrond in te richten. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1