Voor den Paus en voor den arme. Volkskamer. Spoorwegen. Natonale Bedevaart De liberalen en de openbare werken. Gemeenteraad van Aelst, Openbrief aan den heer LEVEAU. Voor Z. H. Pius X, Paus. Priesterlijke benoemingen VERTOONING VERTOONINGEN, Groote Bedevaart Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. Een radikaal blad van Luik maakt zich kwaad omdat het moet vaststellen dat de inschrijving voor de nieuwjaarsgiften aan den Paus reeds de som van 90,000 frank bedraagt en deze weldra zal overtreffen. En nochtans zegt het is er on langs een eerlijke huisvader van honger gestorven op een zolderkamerke, op de quai db la Battb, te Luik, zonder dat hij zelfs eenen aflaat had, om zijnen hon ger te stillen. Dat is een ongeval dat nooit aan eenen Bisschop zal overkomen. Het Luiksche blad wil eens geestig zijn en die geestigheid zal bij onze geu- sche doktrinaire bladen voorzeker bijval vinden. Inderdaad, de Bisschoppen hebben al tijd ten minste eenen aflaat om hunnen honger te stillen, doch de arme man die te Luik van honger gestorven is, kon dat ook hebben daarvoor had hij maar eenen priester te ontbieden. Meer nog indien bij eenen priester gevraagd had hij zou nog iets anders ge had hebben want er bestaat geen voor beeld van dat ooit een priester, te Luik of elders, iemand dien hij bezocht van honger te laten sterven. De catholieken liefdadigheid, in tijds verwittigd, weet zulke rampen altijd te voorkomen. Daarbij, waarom zouden het de catho lieken zijn en niet de radikalen of de doktrinairs die verantwoordelijk zijn voor den hongerdood van eenen armen man Wat nu betreft dat, over 't algemeen, noch de Paus noch de bisschoppen van honger sterven, het is zeke r dat de groot meester en de ventrabelen der viijmetse- larij daar ook niet voor te vreezen hebben. Gewoonlijk hebben zij ten minste een stuk brood of eenen aardappel om hun nen honger te stillen. Kortom, de nieuwjaarsgif (en aan den Paus beletten volstrekt niet dat de catho lieken de armen ter hulp komen. Inte gendeel, het zijn gewoonlijk die catholie ken, die aan den Paus geven, die zich het meest door hunne liefdadige werken onderscheiden. De liefdadige werken welke door de catholieken ondersteund worden zijn tal rijk en hunne aalmoezen aan de armen zijn niet gering. Zij geven aan den Paus wat zij willen, zonder dat de radikalen, die het gemakkelijker achten niets aan niemand te geven, het recht hebben hun daar rekening van te vragen. Zitting van 19 Februari. De heer De Sadeleer. Ik onder steun eerst en vooral de gegronde eischen der inwoners van 't Canton Herzele. Men had gehoopt dat de splitsing der lijn Brussel-KortTijk langs Denderleeuw voor hen goede gevolgen zouden gehad heb ben, maar al de nieuwe treinen dienen enkel om de stad Kortrijk sneller te be reiken. Ik vraag dat eenige dier treinen het Canton Herzele zouden bedienen of ten minste stilhouden in belangrijke sta tiën als Haaltert en Herzele. Vervolgens vraag ik dat de trein nr 2823, die te 12 u. 5 m. Kort tijk verlaat en slechts tot Audenaarde rijdt, zou door- loopen tot Denderleeuw, na 2 uren na middag zou terugkeeren naar zijn ver trekpunt en voor gaan en keeren al de statiën tusschen Audenaarde en Dender leeuw zou bedienen. Te Denderleeuw zou hij aansluiten met de treinen uit Brussel, Aalst en Ninove-Geeraardsber- gen. De aansluiting, die vroeger der mor gens te Denderleeuw bestond met Ninoye en Geeraardsbergen, door den lokaaltrein uit Kortiijk, te Denderleeuw toekomende om 8 uren 12 minuten, dient te worden heringericht. Ter statie Erembodegem ontwerpt het bestuur aanzienlijke werken. Reede de den wij uitschijnen dat het onmogelijk is een grooten gemeenschapsweg naby de statie af te schaffen, waar gansch den dag door veel verkeer is. Wij vroegen den minister om gehoor, omdat hij den toe stand zou kunnen onderzotken in 't bijzijn van het gemeentebestuur van Erembode gem, en hopen dat geen eindontwerp zal worden aangenomen, zoolang niet het oor is geleend aan de klachten der inge zetenen van deze aanzienlijke gemeente. Het stoppunt Welle dat wij over een tiental jaren van den heer Minister Van den Peereboom verkregen hebben, dient tot goederenstatie en met een volledigen reizigersdienst te worden ingericht. Het neemt gestadig in omvang toe. Ik zal den heer minister eene omstan dige nota overhandigen, betreffende de verbetering van den toestand van het klein personeel, en ik ondersteun ten slotte de aanmerkingen van plaatselijk be- belang, zoo uitmuntend uiteengezet door deheeren Woeste en Bethune. VIJFTIGJARIG JUBELFEEST 1854 der uitroeping 1904 van het geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis van O. L. Vrouw BELGISCHE NAAR ROMK en PADUA ingericht door den Heer Hector de Condé, onder de geestelijke leiding van den E< rwaarden Heer Maenhaut, pas toor van het gesticht S. Joannes Baptista, te Selzaete 5 dagen te Rome Pauselijk verhoor 3 dagen in Zwitsetland van den 10 tot 24 April 1904 Zich te wenden te Aalst tot den E. H. Rombaut, ondrrpastoor, en tot Mejuf. Gabriëlle De Schaepdryver, Nieuwstraat. Onze achtbare Volksvertegewoordigers hebben in de Kamer, op voortreffelijke wijze, de openbare werken aangeduid en verdedigd die in de Stad en 't Arrondis sement van het ministerie van ijzerenwe gen worden gevraagd. Al onze medeburgers er onder zelfs begrepen eenige liberalenweten genoeg hoe machtig de invloed is onzer Volksver tegenwoordigers en dat zij zich niet laten trekken wanneer het de belangen van on ze nijverheid of gemeenten aangaat. Dat de heeren glucose-fabricanten al len liberalen namelijk zeggen wat zij denken van de welwillendheid en den ie ver onzer catholieke Volksvertegenwoordi gers. Welnu Dendergalm met zijne gewone slimmigheid en deftigheid drijft den spot met 01 ze Volksvertegenwoordigers omdat zij de stoffelijke belangen hebben ver dedigd van Stad en Arrondissement. Spotten met de vebetering onzer koop warenstatie zóó vurig begeerd door gansch de stedelijke nijverheid. Zij spotten met de inwoners van Welle, van Bambrugge, van Idegem, van Sotte- gem, van Denderhautem, van Baerde- gem, enz. omdat zij verbeteringen vragen aan hunnen dienst van spoorwegen of posterijen. Zij spotten met alles! 11 Waarlijk het arrondissement Aalst, er in begrepen de liberalen die moeten hun brood verdienen en van openbare werken houden, zouden wel eediend zijn moesten zij vertegenwoordigd zijn door een libe ralen spotter naar de goeste van den Den dergalm. Zitting van Maandag 22 Februari. M. de Burgemeester geeft lezing van een brief, waarbij M. De Moor laat weten dat hij zijn ontslag geeft als gemeente raadslid. Hij zal varvangen worden door M Vander Schueren die in de eerstko mende zitting zal aangesteld worden. M. Leveau, aanziet het als eenen plicht te dezer gelegenheid hulde te bren gen aan een achtbaren burger, doch te vens drukt hij zijn spijt uit dat aan dien verdienstvollen ouderling zijn ontslag als chirurgijn aan het hospitaal werd gegeven M. Bethune doet bemerken dat M. De Moor door het Bestuur der stedelijke godshuizen met allen eerbied is afgesteld. 'tWas eene plicht voor dit Bestuur, daar M. De Moor niet meer in staat is zijn ambt stiptelijk te vervullen. Ook wor den hedendaags nieuwere geneesstelsels en antseptieke middelen gebruikt en toe gepast het verouderde stelsel dat M. De Mcor toepast beantwoordt niet aan de hedendaagsche eischen der heel en vroedkunde en kan onmogilijk worden aangewend in een hospitaal als dit van Aalst. De spreker geeft lezing van een uit treksel des verslags van 't Bestuur der stedelijke godshuizen 't welk overeenkomt met zijne verklaringen. Dit uittreksel be wijst klaar en duidelijk dat M. De Moor otn zijne onbekwaamheid, toe te schiij- ven aan hoogen ouderdom, is bedankt geweest. Het Bestuur der godshuizen heeft rekening gehouden van de zware verantwoordelijkheid welke het draagt M. De Moor blijft in bediening tot 1 Mei aanstaande, zijne jaarwedde zal hem tot dien dag worden uitbetaald. Om zijne erkentelijkeid te bewijzen zal her Bestuur den heer De Moor een kunst stuk aanbieden en hem voortaan den eere- titel van Opptrgeneesheer van 't hospitaal laten dragen. M. Leveau beweert dat M. De Moor nog ten volle bekwaam is die man stu- deerd nog alle dagenhij is met alle nieuwigheden van zijn geneesstelsel be kend. Ik weet dus niet waarom M. De Moor voor onb- kwaamheid moest afge steld worden. Met zijne homeopathie ge neest hij allesja, alles zonder onder scheid. (Dus zet hij er ook beenen en armen mtë af.) M. Bethune antwoordt dat M. Leveau zonder twijfel zijne redevoering niet heeft voorbereid, anders zou hij de homeopa thie met de chirurgie niet verwarren. De chirurgie heeft op onze dagen in alles vooruitgang gedaan, daarom was het hoogst tijd dat een hospitaal gelijk dit onzer stad alle nieuwere stelsels en ge neeswijzen gebruikt werden. M. De Clippele doet als lid van het Bestuur der stedelijke Godshuizen aan M. Leveau opmerken dat die maatrege len niet alleen voor M. De Moor maar voor alle geneesheeren werden genomen immers in het reglement is voorzien dat alle geneesheeren op 65 jarigen ouder dom moeten bedankt worden. M. Eeman. Hij moest dus al sedert tien jaar zijn ontslag genomen hebben. M. De Clippele gaat voort en zegt dat M. De Moor dus sedert i5 jaren moest bedankt zijn geworden ten andere 't is onze schuld niet dat hij, door zijnen hoogen ouderdom, voor zijnen dienst on bekwaam is geworden. (M. Leveau kent zeker de lotsgevallen niet van den ongelukkigen Schelck en van den bestuurder der Malzerie, om slechts deze twee te noemen. De fïnacieêle zaken Begrooting der Spaarkas, Brandweer, Gemeenteb«-lastin gei' w«rd< n op vraag van M. De Blieck naar de sekiiön verzonden zijne collegas en hij hadden niet den lijdg- vonden z:ch daarmèe bezig te honden. Hij vondt het beter dat die zaken eerst voor de sektiën kwamen alvorens naar den Raad te wor den verzonden. M. Bethune antwoord dat dit gewoon lijk e«rst voor tien Raad en dan naar de sektiën wordt verzonden. Kerkfabriek van Sr Jozef. M. Moyersoen herinnert dat het weldra 25 jaar zijn za! dat den E. H.Willems als pastoor van St Jozefs' k-rk werd aange steld. Als blijk van genegenheid wil men hem een geschenk aanbieden. Hij drukte den wensch uit een kerkmeubel te ont vangen. Dit zou bestaan uit een houter. afsluiting rond de kerk. 't Bestek zou 6432,20 wezen. De kosten zullen door openbare inschrijving en toelagen van Staat en Provincie gedekt worden; ook zouden de heeren Leden van den Kerk raad ze voor een groot deel instaan De Stad hoeft alleen hare goedkeuring te geven. Het plan is opgemaakt door eenen Gent- schen beeldhouwer. M. Leveau vindt 't werk prachtig, doch vraagt Waarom daarmê-: naar Gent gegaan Men heeft in Aalst ook goede beeldhouwers, M. Van Caelenbergh bij voorbeeld. M. Moyersoen. Het werk wordt zooveel mogelijk aan Aalstenpars gege ven. Doch dit, is de zaak dtr Kerkfa briek. M. Leveau. Dit zou aan de Kerk fabriek kunnen gevraagd worden M.De Hert doet bemerken dat de meu bels voor de kerk van Mijlbeek door de Stad moeten aangeschaft worden, en als voorwaarde is gesteld, dat het werk door Aalstersche ambachtlieden zal worden verricht. M. Leveau dringt er op aan dat het werk der Stad Aalstenaars bevoordeelige. M. Eeman. Daarvoor moest gij hier niet komen. M. Bethune antwoordt dat M. Leveau zich de moeite getrooste de vorige be raadslagingen te lezen, dan zal hy zien dat wij daarvoor naar hem niet gewacht hebben. Ook M. Leveau heeft het poeier niet uilgevonden. M. Leveau. (Driftig). Ik ben in die zaken genoeg op de hoogte en heb ver stand genoeg om er over te spreken dit bewijzen mijn vak en de leergangen der Academie die ik heb gevolgd. Ik wil dus niet gedoogen dat men mij zegge dat ik het poeder niet zou hebben uitgevonden 1 De heer Burgemeester. Gij zijt hi r in geene herberg, M. Leveau, maar in de.i GemeenteraadIk zal de hoffe lijkheid doen eerbiedigen. De andere, op de dagorde komende punten Kermisfeesten, Reglement op de dansfeesten en reinigheidsdienst worden aangenomen. Het reglement 't welk de straaikermis- sen in wijkki rmisson verandert, lokte al leen een redetwist uit. Wij moeten ons, uit oorzaak van plaatsgebrek, hieibij be palen. De zitting eindigde om 6 1/4 ure. FIa 11 h^ralpn wiIlen den school- lje llUtldieil strijd herbegin nen. Kiezers opgepast! Ter zit ting van den Senaat van 24 Februari 11., sprak M. De Coster, liberale Senateur en Burgemeester van Leuven,eene haatvolle redevoering uit tegen den Godsdienst en de christelijke scholen. Ziehier hoe minister De Trooz er op antwoordde: De door den heer De Coster uitge- sproken redevoering heeft haar nut kort a voor de wetgevende verkiezingen. Het u kan geen kwaad, dat de kiezers weten, dat in zake onderwijs het programma u onzer tegenstrevers luidt als volgt: Arti- 11 kei één: de schooloorlog begint... De heer De Coster. Zoo gij het wilt 11 1 1 1 1 De heer de Trooz, minister van bin- nenlandsche zak< n en openbaar onder wijs. Artikel 2: de vrijheid d<r ge- meenten is gefnuikt. Artikel 3: De stem der huisvaders is gesmoord. Artikel 4: de schooluitgaven zijn vertiendubbeld. Ariikel 5: de millioennendans hindert ten zeerste den belastingbetaler, zonder baat voor het onderwijs, (rechts: zeer a GOED 1 ZEER GOED 1 Ziedaar het programma der liberale tegenpartij! Het volk weet wat er ge- beuren zal, zoodra de heer De Coster Z' geviert. Kiezers van 't Arrondissement Aalst ge denkt u die woordwisseling bij de stem bus zij is kostbaar. Indien gy voor de liberalen stemt dan is artikel i De schooloorlog be gint. D Nu, 't is de catholieke Minister alléén niet die dat zegt. De liberalen autwoorden bevestigend op dit gezegde: Zoo gij het wilt! n 'tis te zeggen: Ja! Wij ontvangen den volgende brief dien wij letterlijk overnemen M. Leveau, Dirk Martens uit den Dendergalm kondigt uw huwelijk aan. Mogen wij u ootmoedig vragen of gij gevleid zijt over de hoffelijkheid en de welvoeglijkheid der schrijvers van dit vuilblad? En gij die zooveel van «redden» houdt, zult gij niet opkomen om de eer te redden van de Aalstersche liberale partij die wel voor goed zou kunnen verduisterd blijven, moesten zulke pennezeden hier b.ij ven voortgaan Maar kom, kom, ik vergeet datsidtrt de liberale partij de familiën Cumont, Van Langenhove en Jelie affronteiijk heeft weggejaagd,die deftigheid hier gansch de liberale partij overgiet en doordringt. Ik krijg er mijn goeste van, zulle, en van htden af komt nooit de Dendergalm mijn huis meer binnen. Een deftige liberaal. Opbrengst van vorige lijsten fr. 336,oo Voor verschiliige intentiën 2,00 M. A. B. M. L. Lievens, Haeltert 6,00 Mr M* Ach. Eeman, Aalst 25,00 Mej. Jeannette Haegeman, Aalst 10,00 Z. H. de Bisschop heeft leeraar be noemd te Geeraardsbergen, den E. H. De Wulf, priester in het Seminarie. SCHOUWBURG VAN AELST. Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. Zondag, i3 Maart 1904, (Half vasten), met de med<-w rking van Mevr. Imler, Juffrouw Pauline Dieltjens en Juffers Mina en Ida Daniëls. E L I S A Bekroond drama in 4 bedrijven door Désiré Delcroix. Oeu Trein te laat! blijspel in één bedrijf door Emiel Ver- SCHUEREN. Prijzen der plaatsen Voorbehouden genummerde plaats fr. 2,00 Beneden fr. i,5o; Boven fr. i,oo 2e rang fr. o,5o. ELISA werd bekroond in den tooneel- wedstrijd, uitgeschreven door het Zuid- Nederlandsch Tooneelverbond gehouden te Antwerpen, in de maand Augustus 1903. Plaatsen verkrijgbaar van af Zondag 6 Maart 1904, 10 ure, ten lokale, Niéuw- straat, n° 3, bij den heer Victor Keppens. Gemeente Moorsel. Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia, JAARLIJ KSCHE op Maandag 4 April (2den Paaschdag), en Zondag 10 April 1904, om 4 uren stipt, in de ruime zaal der Meisjesschool. Kerk der EB. PP. Carmelieten-Discalsen Burgstraat, 52, te Gent. naar het Heiligdom van den H. Joseph op Zondag SOMnart 1904 Men kan zich laten inschrijven bij Elisa Meganck, Hoogstraat, 5, te Aalst, Vertrek uit Aalst, 8 u. 12. Aankomst te Gent, 8 u. 38. Vertrek uit Gent. 6 u. 55. Aankomst te Aalst, 7 u. 3o. Prijzen der plaatsen Tweedekl.fr. 2,00. Derde kl. fr. i,i5 Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 28 Februari 1904 M. De Valckeneer, Esplanade. Creemboter. Markt van Zaterdag 27 Februari 1904 166 kilogrammen ter markt. Prijs f: 3, to tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 354 klonten boter ter maikt gebracht, wegende te samen a83o kilos. Waarom bestaan er zoo menigvuldige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekki-rste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel anndacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs. 2,25 de liter moet verkocht worden. Betooging Tack. De socialistische linkerzij en de liberale groep hebben donderdag besloten, deel te nemen aan de betooging ter eere van M. Tack en als afgevaardigden in het comiteit b:noemd MM. Vandervtlde en Ilymans. Het bureel der Kamrr heeft besloten dat het inrichtingscomiteit d r betooging Tack zal bestaan uit de drie kwestoren en een afgevaardigde van elke groep. De betooging zal in de Kamer plaats hebben en de senateurs, de leden der fa milie Tack en de pers zullen er op uitge- noodigd worden. Nog de vermoorde van het So- niénbosch. De vtrd nkingen wegen niet meer op den hoeveknecht, met wien Pieternelle Parewyck (zoo heette de ver moorde) kennis had gemaakt. Deze is eenige dagen vóór dat de misdaad moet gepleegd zijn, naar Frankrijk vertrokken. Daarna is het slachtoffer gezien in gezel schap van eenen anderen persoon, die enkel Fransch sprak. Men heeft een portret van dien persoon ge oond aan den machinist van Schaar beek, die daags voor den moord Pieter mile Parewyck heeft gezien in 't Soeniën- bosch in gezelschap van eenen mansper soon. De machinist heeft in het portret dien persoon herkend. Een deftig gt kleed heer, zich noe mende Ch. T., en bewerende afgeveer- digd te zija van eene groote Fransche firma en tevens verwant met eene voor name Brusselsche familie, kwam over eenige dagen in de Lensstraat, te Brussel, eene woning huren en meubelde die met kostbare stukken, die hij in verschiliige magazijnen aankocht. Daarenboven kocht hij ook nog eene piano, eene viool, naai- machienen en verschiliige koopwaren. Dit alles moest Dijnsdag betaald worden. Maar toen dien dag de leveranciers met hunne rekeningen kwamen, was alles weg. En ook de kooper. Zijn signalement is nu rond gezonden. Wij trekken de aandacht onzer lezers op het bericht CANADA. Het Gouver nement van dit land. om de mogelijkheid van valsche bespiegelingen te voorkomen, heeft in een groot aantal Belgische dag bladen, een bericht laten afkondigen om het adres bekend te maken van den ver tegenwoordiger van den Canada, opdat elkeen zich tot hem kunne richten om offlciëele inlichtingen te ontvangen, onder de verantwoordelijkheid van 't Goever- nement zelve gegeven. Bericht dus aan hen die willen naar dit land vertrekken en ovi r de voordeelen welke het oplevtrt willen ingelicht zijn. De trein 224, die ten 7 uren 21 Ant werpen verlaat om ten 8 uren 23 te Brus sel aan te komen, heeft alle ongeluk, Woensdag, den 24 is aan het tweede rijtuig te Vilvoorde eene ketting gebrok-n en een iooial reizigers, die er in zaten, moesten zoo goed het kon, een plaatski: in andere rijtuigen zoeken, terwijl de be. schadigde wagon werd opgeborgen. Dit voorval veroorzaakte eenen licht te be grijpen schrik onder de reizigers. De toestand der ergst gekwetsten in de ramp van Schaarbeek, is veel vei be- terd in de laatste dagen. M. Van den Wyngaerd, die nog ver zorgd wordt in het gasthuis de Goede Herder, wordt beschouwd als zijnde bui ten gevaar. M. Barbieur is in 't Sint-Jansgasthuis in volle genezing, en de toestand van M. Despret is zoo go d, dat hij het gasthuis heeft kui.nen vtriaten, om naar Vilvoorde terug te keer<-n en zich verder in zijne woning te laten verzorgen, Een apotheker van Brussel werd sedert een igen tijd gewaar, dat men hem bestooi. Hij maakte dit aan de policie bekend en deze ontdekte weldra, dat een persoon in zekere herbergen produkten uit die apotheek verkocht aan verminder den prijs. Hij werd ondervraagd en toen kwam het uit, dat hij die voortbrengselen slechts uit de tweede hand verkocht. De vi rkooper gaf de agenten het middel om zijnen lastgever af te vangen. Dit werd gedaan tn de apotheker, die hen verge zelde, herkende in hem den gewezen be heerder zijner sukkursaal te Gent,dien hij over eene maand had moeten ontslaan. En de man had, toen hij zijn ontslag kreeg, niets beters gevonden dan eene hoeveelheid koopwaren te ontvreemden, die naar Biussel te zenden en ze daar onder de waarde te verkoopen. DE INFLUENZA. We kunnen aan onze lezers niet genoeg herhalen dat al de doktoors het eens zijn om te ver klaren dat de beste remedie, op eiken ouderdom, voor influenza, kinkhoest, kramphoest, asthma, enz., de Siroop Depratere is, omdat hij alleen onmid dellijk verlicht en geneest, alhoewel hij geene verdoovende middelen bevat zooals andere remediën die gevaarlijk zijn en slechts tijdelijk werken. 2 fr. de flesch te Oostende en te Aalst bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Woensdag avond was te Brussel het gerucht verspreid, dat in de Fabriek straat eene moord was gepleegd. Daar was namelijk een 85jarige rentenierster iood gevonden in het voorportaal harer woning. Policie en parket wari-n spoedig te been en bevonden weldra dat de oude vrouw, die zeer afgezonderd en terug houdend leefde, zichzelven verwaarloo- zend, gestorven was van honger of koude, ofwel van beiden. Later. Het parket schijnt te vermoe den dat de dood der oude vrouw, wel aan misdaad te wijten zou kunnen zijn. Het lichaam scheen met kneuzingen overdekt en men vreest dat haar zoon, een zenuwlijder, Fr. D., in eene vlaag van ijlhoofdigheid, het feit zou kunnen g-pleegd hebben. In alle geval is hij naar een gesticht gebracht, om onderzocht te worden. In het huis der vrouw heeft men in eene oude marmiet 1000 fr. gevonden en in andere oude potten en pannen nog meer geld, zoodat er rond de 35oo fr. aanwezig was. Het parket heeft de zegels doen leggen. Eene oude soort van diefstal wordt tegenwoordig weer veel gepleegd. Een persoon komt in eenen winkel, waar men postzegels verkoopt. Hij vraagt er voor eenige franks en steekt die in eene enve lop. Maar als hij wil betalen, mist hij zijnen portemonnaie. Hij legt de envelop op den toog en gaat uit om geld te halen. Doch men ziet hem niet meer terug. Eindelijk opent men de envelop, en men vindt er niets in dan waardelooze papier- kens. De policie heeft reeds twee zulke dieven gepakt. Maar zij zouden in grooier getal kunnen zijn en de overigen zouden naar Aalst kunnenafzakken, en daarom maken wij melding van het feit. Op de wijk Nieuwenhove, te Ware ghem, stond vroeger jaren een vrijburg. Een kapelleke maakte deel van de heer lijkheid. In de kelders, die niet waren gevloerd, werden nu aardappelen gelegd, en bij het oprapen dezer laatste, heeft men verscheidene oude munten gevon den. Een 3otal stukken werden opgeraapt. De munten zijn heel goed bewaard. De kelders zijn nu weer gesloten. Dinsdag avond, rond 9 1/2 ure, kwam Jan Neirinckx, bakker, langs de Damkei, te Kortrijk, toen hij door eemn kerel, dien hij niet bemerkt had, ten gronde werd geslagen. Onverwijld grepen twee of drie onbe kenden hem vast, duwden hem eene prop in den mond en bonden hem handen en voeten. Met dezelfde koord maakten zij eene strop rond zijnen hals en sleurden hem dan een vijftigtal meters ver Leie- waarts, voorzeker om hem in 't water te werpen, toen er eene vrouw in deze rich ting van haar werk kwam, waarop de schelmen de vlucht namen. De verbruikers der herberg van P. Diesschaert op den Broei, verwittigd zijnde, hebben onmiddelijk het slachtof fer, dat bijna verwurgd was, uit zijnen neteligen toestand geholpen en hem over gebracht naar 't policiebureel, waar een doktoor hem de noodige zorgen toe diende. Op het oogenblik zijner aanranding kwam hij terug van een bezoek aan zijne geliefde. Neyrinck heeft zijne aarranders niet kunnen zien, want hij wrrd langs achter aangevallen en een zakdoek werd hem voor de oogen gebonden. Het duurde lang eer hij al de omstandigheden der aanranding kon verhalen in 't policiebu reel. Het onderzoek duurt voort. Te Langerbruge vaarde over eenige dagen eene stoomboot tegen de brug, waardoor deze niet meer kon toegedraaid worden. Daarvoor worden de menschen OV' rgezet met een bootje. Men heeft over de vaart een touw ge spannen, waar men aan trekt om het bootje over te krijgen. Bij het voorbijva ren van een schip laat men het touw zak ken. Dinsdag namiddag is nu eene stoom boot aan het touw blijven hapt ren. De genaamde Felix Van Hamme wilde de klink van den kaapstandi r losmaken, waarmee de reep gespannen wordt, maar hij kreeg den zwong van den kaapstander op het voorhoofd en werd achterover in de vaart geslingerd. De ongelukkige werd onmiddellijk op gehaald hij was béwusteloos. Aan het hoofd heeft Van Hamme eene wonde bekomen. De zw.mg werd tot ten halve de vaart geslingerd. Verscheidene landbouwers uit het noorden van Brugge, zagen met schrik hunne runderen in groot' aantal sterven en men kon de oorzaak niet vinden. Ein delijk ontdekte men dat de lijnkoeken welke aan de beesten werden gevoederd, giftige bestanddeelen bevatten. Het par ket heeft reeds een onderzoek gedaan te Slype en Dudzele. Een schrikkelijk ongeluk is Don derdag avond in het papierfabriek Dele- planque, te Brugge, voorgevallen. Een der werklieden, Lod. Rombout, 28 jaar, is, terwijl hij op eene ladder stond, langs achter vastgegrepen in het raderwerk van eenen overzetboom en werd alzoo met groote snelheid rondgezweept, tot zijne werkgezellen, het ongeluk bemerkt heb bende, het machien stillegden. De voeten van den ongel uidrige waren bij iedere'ronddraaiende beweging tegen de zoldering geslingerd geweest, zoodat de eene afhing en de andere vreeselijke verpletterd was. Daareaboven waren ver scheidene ribben gebroken en had het slachtoffer hevige inwendige pijnen.Belde voeten zijn gister Vrijdag afgezet. De toe stand van den jongeling is hopeloos. Donderdag morgend is te Verviers de groote spinntrij Devaux, metal wat zij bevatte, afgebrand. Het vuur werd bemerkt korts na mid dernacht, in de kelderverdieping en ver spreidde zich weldra met nooit geziene snelheid door heel het gebouw. De schade bedraagt 25o,ooo franks. Talrijke werklieden zijn op straat door die ramp. De socialistiscche volksvertegen woordiger Mansart, de strijdlustigste on der allen", is zeer ziek. Zijn toestand boezemt zelfs onrust in. Echtelijk drama. Men schrijft uit Tilburg, in date 23 Febr. aan de Nbr.n: Zekere de V., vroeger wonende te Leu ven, België, thans reeds 3 weken met zijne vrouw waarmeê hij reeds lang iu onmin leefde, en 3 jeugdige kinderen in de wijk Korvel alhier woonachtig, heeft gisteren, dronken zijnde, geheel zijn huisraad te gelde gemaakt en is met de opbrengst er van door gegaan. Zijne vrouw, die hem achtervolgde ten eindt- eenig geld van manlief los te krij gen, ontmoette hem heden namiddag dronken in den Veldhovenschen hoek. Manlief weigerde haar geld te geven, waarop de vrouw in woede ontstak en onder alle mogelijke bedreigingen zegde u Als ge geen geld geeft dan verzuip ik u en het gevolg was, dat zij haar man, die langs een diep water ging, onver wachts een duw gaf, zoodat hij in de diepte terecht kwam, waarna zij op de vlucht ging zonder eenige poging te doen om haren man te redden. Spoedig kwamen eenige personen, die alles hadden gezien, toeschieten en brach ten de V„ die anders was verdronken, vrij spoedig op het droge, waarna hij ver der door een policieagent naar het bureel Veldhoven werd gebracht en aldaar werd verzorgd. De vrouw werd door de policie van de Veldhoven aangehouden. Op he oogenblik staan 5 bewakers van het krankzinnigengesticht van Tours te recht, wegens ongehoorde mishandeling met doodelijken afloop van een der ver pleegden, een zekeren Méchin. De ge- voellooze ziekenverplegers wierpen den ongelukkige, die een van hen aan de mouw getrokken had, terwijl deze een re glement van orde voorlas, op den grond en trapten en sloegen hen zoolang, tot het leven geweken was. De geneesheeren ver klaarden eerst dat de dood niet door mishandeling, doch door een plotselingen schrik ingetreden was. Later werden deze verklaringen echter tegengesproken. De verpleegde was overigens een gezond en krachtig man.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2