Donderdag 5 Maart 1904 3 centiemen per nummer. S6sle Jaar 5617. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst De heer Judas zelf GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET GEHEIM Het cartel der linkerzijden. Leer uwe kin deren zingen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- :ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aaandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, o in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUN. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3«' bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, i MAART 1904. Ja, lieve lezer, hij komt thans bewijzen dat hij schandelijk heeft gelogen, toen hij zijne aanhangers wilde wijs maken dat de liberalen niet meer roepen: Weg met den Godsdienst om zijne schandalige verraderij van 18 October igo3 te ver bergen. Hij bekent heden zelve welke noodlottige politiek de geuzen vervolgen. Hoor hem, wij schrijven letterlijk af uit zijn Land van Aelst van 14 Fe" bruari 1904 DE KAMER. Uit de lange rede- 1 twisterij over School en Onderwijs is gebleken dat Liberalen en Socialisten 1 aanhangers zijn van de Verplichtende School, 'i is te zeggen Gelijk het nu 1 in Vrankrijk gaat Den grouwehjken schooloorlog alle Vrije Ondtrwijs weg Alle Ouders gedwongen hun kinders naar d'officieele school te zen den. In Frankrijk is de Meerderheid 1 ongeloovig geworden daar kan zulke 1 wet eenigzins worden uitgevoerd hier 1 zouden met duizende en duizende 1 Ouders zeggen Neen, liever boet en gevang liever de Dood 1 Derhalve 1 met een meerderheid van liberalen en n socialisten vallen wij ongetwijfel in den n allerafgrijselijksten schooloorlog voor lange jaren al 't geld, al de kracht des Lands in dien Oorlog geen aandacht voor de dringende Volkswetten. 1 Wie ziet niet, dat hierin een groot s gevaar ligt voor de rust en voor t be ft slaan van ons België Wie kan dit gevaar wegnemen De geuzen willen dus volgens de be kentenissen van den droeven Sire van 18Octoberden afgrijselijksten school oorlog voor lange jaren. Zij willen al 't geld, al de kracht van 't land in dien oorlog verspillen Dat wist hij in October zoowel als heden en toch heeft hij den Judas, den verrader gespeeld. Hij wist dat de geuzen van Aalst 't akkoord zijn met hunne con fraters van Brussel, dat zij in 't Parle ment al de wetten zullen stemmen die de .vrijmetselaars voordragen zullen om de Kerk en hare Dienaars, om den Gods dienst en de geloovigen te treffen En hij heeft ze geholpen Hij heeft voor hen gestemd en doen stemmen voor zooveel het in zijne macht was. Hij heeft hun den zegepraal helpen behalen Hij heeft dus de hand geleend aan de kerkvervolging 1 Hij moet er de verant woordelijkheid van dragen. Het onderscheid tusschen Gemeente Hij had zelf verscheidene woningen en villa's gebouwd en daar hij, sedert hij de zaken had verlaten, een ieverige ro- manlezer was geworden en vooral met Walter Scott, den geschiedschrijver, dweepte, had hij al zijne villas met de schoonste namen, aan de werken van dien schrijver ontleend, gedoopt en vond men er dus behalve de reeds genoemde Rob-Roy-Villa, ook nog een Waverley-, een Kenilworth-, een Ivanhoe- en andere villa's. Op den gezegden morgen van den a5 October stond Mej. Gregory de eerza me weduwe van eenen beambte aan het havenkantoor aan de deur harer wo ning, omringd door een kring van nieuws gierigen, van beider geslacht. Haar ge woonlijk welgedaan en vroolijk gelaal stond strak en vt rwilderdhare haastige, zenuwachtige, bewegingen toonden aan, dat zij zich onder den indruk van een hevigen schrik bevond. De haar omrin gende buren schenen niet minder ont steld, te oordeelen naar de kreten van schrik en verbazing, die uit den kring Kamer houdt geen steek. Immers de besturende macht der Gemeenten kan in zekere mate de vervolgingen der centrale macht lenigen. Als de gemeente niet meêwerkt, als zij eens is om er zich tegen s kanten, kan zij door zekere maatre- jelen den Godsdienst en de geloovigen leschermen. Welnu die macht heeft de heer Judas in Aalst verbroken. Hij heeft vijanden in de vesting ge bracht die niets beters vragen dan haar over te leveren in de handen der hatelijke vrijmetselarij, die niets beters wenschen dan het hunne bij te dragen om den Gods dienst en het Geloof in den grond te booren Het nazicht in het bestuur is een voorwendsel,een ellendig verdichtsel. Wat de geuzen van Aalst willen is wat Dendergalm vroeger verlangde dit volksken, dat is de geestelijkheid aan de deur van het land te kunnen zet ten. Geen nazicht, maar kerkvervolging dat hun programma. En zoo zij dit niet rechtzinnig durven bekennen dan toonen zij daarmeê slechts de maat hunner laf heid. Wie zal de hatelijke dwingelandij der jeuzen afweren kunnen Wij roepen uid De catholieken 1 Zij willen recht voor iedereen. Zij eer biedigen de vrijheid van eiken burger.De benoemingen in het middelbaar en hooger onderwijs van liberalen van Aalst be wijzen dat zonneklaar. Zouden wij namen moettn noemen te Gent en elders De toegevendheid hebben de geuzen- ministers nooit getoond. Het ministerie heeft ook getoond dat het de maatschappelijke vragen wil op lossen. Wij hebben eene sociale wetge ving waarover wij fier mogen zijn. Lang is de reeks der wetten die onder het catholiek Bestuur in voege zijn getreden. Wie oprecht is kan niet loochenen dat de catholieken veel, zeer veel hebben ge daan. Onze arbeiderswetgeving is vergelijk baar met die van Duitschland alhoewel zij op andere grondvesten steunt gezien het verschil van het nationaal karakter. Wij hebben verders, dank aan de catho- lieke werking van de persoonlijke vrijheid en initiatief vele maatschappelijke inrich tingen die in Duitschland niet bestaan. Het feit dat wij over eenigen tijd hier ten onzent afgevaardigden hebben gehad, naar ons gezonden om onze inrichtingen te studeeren, is welsprekend. Waarom moest Duitschland ons die mannen sturen als het vooruit wist dat er niets is te leeren Doch zij zijn gekomen en zij hebben hunne bewondering over onze arbeiders- lievende en volksgezinde inrichtingen uit gedrukt. Frankrijk en dat punt mag niet ver geten worden, heeft zekere van onze wetten afgeschreven en ten zijnent inge voerd. En Frankrijk heeft nochtans het A. S. Indien Z. A. S. de deur is van alle maat schappelijke wetgeving, dan is dit feit onuitlegbaar. Dat alles danken wij aan onze catho lieke Regeering en aan onze catholiekc Partij. De toestand is ten onzent zeer vol doende. Terwijl overal een scherpe cri sis woedde, terwijl elders veel werk- loozen waren, heeft men in België geen nood gezien, heeft men niet eens bemerkt dat er een crisis heerschte. Weeral dat alles danken wij aan ons catholiek Bestuur. Ons volk zal ook zijne dankbaarheid weten te toonen. Het zal voor de catholieken stemmen en minachtend zoowel geus en socio als daensist van de hand wijzen. Zijn kreet zal blijven Leven de catholieken. Zij zijn de weldoeners en hun verleden zal borg zijn voor de toekomst. Geen betere bestuurders dan zij De Kamer zit meer dan ooit verward in de bei pre king is het wel eene be spreking van de begrooting der spoor wegen. Op de manier waarop het vooruit gaat, zal zij van geluk mogen spreken, indien het met Paschen gedaan is... of nog later. De ministers worden er ziek van en zenuwachtig van ongeduld. En alsof die onuitstaanbare traagheid nog niet genoeg ware, komen de inter- pelaties en de woelige incidenten gedurig het debat onderbreken en verbrokelen. Van die zittingen, die tevens ijdel en drif'ig zijn, zal er een woord blijven, uit gesproken door M. Woeste, die nooit den draad verliest. Toen hij M. Hymans, de doctrinair, zag opstaan om M. Vandervelde te helpen in het beleedigen der rechterzij, riep hij uit Het cartel is gesloten 't is het car tel dat ons aanvalt, n En M. Woeste zegde de waarheid de doctrinairen zullen altijd de radikalen en de socialisten helpen, om hunnen laster en hunne gewelddaden te steunen. Dit is een der kanten van het beruchte cartel Er is nog een anderen kant, die te voor schijn komt telkens in de Kamer de bran dende kwestie van het onderwijs te voor schijn treedt. Op dit terrein is er ook geene schei ding meer tusschen doctrinairen en socia listen allen vervolgen met gelijken haat het vrij onderwijs, allen werpen blikken van afgunst op de vervolging, die in Frankrijk heerscht, alle zijn Combisten. Dit is nog een van de kenteeken van het cartel en 't is niet alleen in de Kamer dat dit te voorschijn is getreden, maar ook in den Senaat, waar heel de linkerzij tegen de begrooting van M. de Trooz gestemd heeft, enkel omdat M. de Trooz, minister, de vrijheid van onderwijs eer biedigt, die M. Combes verplettert en met de voeten treedt. De linkerzij heeft gewedieverd in onop rechtheid en platbroekerij met de vrij metselaarsloge van Hoei, die dezer dagen een adres van gelukwenschen zond aan M. Combes. Ja, zoo ver zijn zij allen gekomen, dat zij den man bewonderen, die hardnekkig zijn best doet om het laatste greintje vrij heid te versmachten, dat in zijn onge lukkig land nog bestaat. Wat zouden onze liberalen evenwel zeggen indien, gebruik makende van de meerderheid die wij in Belgie bezitten, wij ze behandelden zooals M. Combes de Fransche catholieken behandelt, indien wij alle vrijheid ontnamen, alle recht aan degenen die niet denken zooals wij, in dien wij ze van hunne goederen beroof den en ze dwongen hun land te verlaten Maar de catholieken zouden er van gruwen, dergelijke hatelijke rol te spelen, en zij laten aan hunne tegenstrevers de droevige eer, de dwingelandij te bewon deren, onder welken vorm zij zich ook voordoe. (Correspondentie Handelsblad. laat uwe kinderen niet doopen. Tracht het hert uwer schoone te winnen in plaats dat zij het uwe verovert. Heer Van der Kindere bewijst dat hij in deze kwestie, gelijk in vele andere, oprecht kinderlijk, of beter kinderachtig i gebleven. Met eenen ernstigen bruidschat verleidt men gelijk welk hantje-vooruit. Voor honderd duizend frank stapt dergelijk heerschap niet slechts over kerkelijk hu welijk en doop, maar gaat den kruisweg, en zal, als het moet, in de processie eene flambeeuw dragen. Heer Van der Kindere schijnt te ver geten dat het gouden kalf de god is van hen die geen andere religie hebben. opgingen. Een man met zandkleurig haar en bakkebaarden, in een werkpak en met eene mand met smids- en timmermans gereedschappen, stond naast haar, zijn gelaat drukte een plechtigen ernst uit. Wat moet ik doen riep juffrouw Gregorij uit. Genadige hemel, wat moet ik doen Mijn hoofd ik overleef het nietZal die agent dan nooit komen En waar blijft de dokter Och God het arme schaap en nog zoo jong En dat zoo iets in mijn huis moest ge beuren Ik heb nooit anders dan fat soenlijke menschen in mijn huis gehad!., al die jaren lang... en nu dit't Is om niet te overleven Och Heere Och Heere!... 't Is een moord, juffrouw, daar moet ge niet aan twijfelen zegde de werkman naast haar, op eenen toon alsof hij iets nieuws verkondigde... Ik dacht al direkt, vervolgde hij tot de omstaanders, die hem allen met eene zekere bewondering aanstaarden, ik dacht het direkt, toen de juffrouw hier, mij liet roepen om eene deur open te breken. Och God, Weels 1 zeg dat toch niet! riep de weduwe in doodsangst... Op hetzelfde oogenblik werd de blauwe uniform met de zilveren knoopen van eenen policieagent zichtbaar. De agent had een jongen man in boerenkleeding bij zich en haastte zich naar de woning van juffrouw Gregory, zoo snel als zijn beenen hem konden dragen. Heer Van der Kindere, die eene anti- catholieke meeting voorzat, ingericht door de leerlingen der uitstervende liberale hoogeschool van Brussel, gaf de jonge geuzenspruiten den volgenden raad. Vele liberalen trouwen catholieke rijke juffers, en laten de liberale begin selen varen. Volgt dit verderfelijk voor beeld niet na, trouwt niet voor de Kerk, Daar is de onderinspekteur merkte een jongen op, die vroeger dan de ande ren de zilveren strepen rond de mouw van den aankomenden had opgemerkt. De onderinspeKteur W3nt deze was het inderdaad kwam met vluggen stap maar met opgeheven hoofd en rechte houding op de groep af. De kalmte en bezadigheid, die uit zijn geheel sprak, had een eigenaardig kalmeerende uitwer king op de zenuwachtigheid der nieuws gierige buren. Het gebabbel en ge schreeuw hield plotseling op. Wat is hier voorgevallen, juffrouw? vroeg hij, zich onmiddelijk tot de wedu we wendende. Vertel het mij zoo kort mogelijk, voor ik binnenga om de zaak te onderzotken. Juffrouw Gregory wenschte niets liever dan de geheele geschiedenis van voren af aan te beginnen, maar hare zenuwen speelden haar den baas, en in plaats van te vertellen, begon zij te snikken, zoodra zij den mond opende. De onder inspec teur zag rond. Meer dan twaalf stemmen begonnen tc gelijk. Slechts met moeite verkreeg hij stilte. Is de man niet hier, dien de juf frouw heeft laten halen vroeg hij, zoo dra zijne stem v n rstaanbaar werd. Dat ben ik, mijnheer, zegde de man met de zandkleurige bakkebaarden, de zelfde, dien de juffiouw Gregorij met den naam van Weels had aangesproken. Kom dan eens met mij meê, vriend, sprak de inspecteur. Hier Hier kan ik u verstaan, vertel mij eens gauw wat gij weet Weels, die wel eens voor plezier een rechtsgeding had bijgewoond en bij die gelegenheid het verhooren der getui gen met aandacht had gevolgd, stelde zich in postuur, als stond hij voor mijn heer den president in eigen persoon, ge reed om zijne vingers op te steken, om den eed af te leggen en begon Dezen morgen omstreeks tien uur het kan er een kwartier over zijn ge weest, misschien iets meer ben ik ach ter in mijne werkplaats bezig een stuk af te maken, waar nog al haast bij was, toen 't kleine loopmeisje van de juffrouw hier, bij ons den winkel binnenliep en aan mij ne vrouw zegde dat ik seffens meê moest komen met het noodige gereedschap c eene deur open te breken. Er was iets gebeurd met een van de huurders, zei zij. Dc juffrouw had op haar deur geklopt en geroepen, maar geen antwoord gekre gen, en daarom dacht zij, dat er iets niet goed was. Ik ging meé, stak het slot van de deur open en zag, toen ik met de juf frouw de kamer binnenkwam, het lijk van een jonge dame, badende in haar bloed, op het bed liggen. Een gemompel van afschrik liet zich onder de omstanders hooren, hoewel er ge>n man, vrouw of kind onder de me nigte was, die het verhaal al niet gehoord had, zelfs met nog veel meer akelige bij- Gelukkige menschen die God met de jave van den zang bedeeld heeft, wiens ceelgestel zoo gemaakt, en wiens oor trommel zoo fijn gespannen is, dat hij de vogelen van het bosch kan naslagen en de musch met haar gesjirp en de duif met haar geroekedekoe in onze boonstaken of op onzp daken. Wel er loopen zoovele omstandigheden, zooveel gelegenheden door het leven van den mensch dat een lied goed doet en er wat gezang van pas komt. Wat gebeurd het dikwijls dat het ons verdriet doet dat wij niet kunnen zingen lawijd maken en een valschen toon uit de keel halen, dat is niet zingen maar trekt fel op wangeluid of vorschen* gekwaak, en dat hebben wij persoonlijk wel honderde keeren. ondervonden. Im mers,wat zoete balsem voor bet hert moet het niet zijn als men verdriet heeft, eene melodij of treurlied aan te heffen hoe pijnlijk valt het den plechtigen kerkzang niet te kunnen aanhooren en begrijpen met de andere jubbelzangen niet te kun nen aanheffen of op beurt zijn lied zin gen Daarom moeders leert uwe kin deren zingen van kindsbeen af zegt een Duitsche schrijver 't zij zij muzi- kalen of zangerigen aanleg hebben of niet Dit of te niet moet gij bijzon derlijk in het oog houden. 0 Ik had, zoo gaat de schrijver voort, toen ik klein was geen het minst muzika- lisch gehoor, en volgens mijne eerste leer meesters kon ik geen enkelen juisten toon vatten kortweg kreeg ik altijd, bij de minste do of ré, die ik wilde uitstooten 't zwijg stil, ge kent er niets van naar het hoofd. Toen ik naar de school, en later naar het pensionnaat gestuurd werd, kreeg ik van die eigene meesters een zoo zonderheden er bij dan de smid bij deze gelegenheid vertelde. Want Weels scheen in de oogen van den inspecteur iets te lezen, dat hem tot kortheid en zakelijk heid vernaandede kreten van veront- weerdiging lieten zich echter niet onder drukken. Weels eindigde zijn verslag Juffrouw Gregory heeft mij verteld, dat de vermoorde dame den avond te voren het bezoek had ontvangen van een kennis van haar, die zij scheen te ver wachten. Ik zei tegen de juffrouw, het is een moord, daaraan valt niet te twijfelen! en ik raadde haar aan, de deur weer gauw dicht te doen en nergens aan te komen, maar direkt om de policie te sturen. Met de grootste aandacht had de poli- ciebeambte htt verslag van den werkman aangehoord, Goed zegde liij, blijkbaar vol daan, dan is er niemand, behalve gij en juffrouw Gregory, in de kamer geweest Niemand dan juffrouw Gregory en ik, antwoordde de smid, en het loop meisje. Ik zal binnen gaan, vervolgde de beambte, met een kalmte en bedaardheid, die afstak bij de drukte en zenuwachtige gejaagdheid van de omstaaanders. Ik heb iemand naar den commissaris gezonden, hij zal weldra hier zijn met de noodige agenten om het huis af te zetten. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1