Donderdag 10 Maart 1904 3 centiemen per nummer. 56stc Jaar 3619. COMMISSARIS m POLITIE Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. België als voorbeeld. Nog al eene getuigenis. HET GEHEIM Een edel werk. DE DENDERBODE. O Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLIM. Per drukregel.. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. het eens zijn, namelyk, om hier de voor beelden na te leven die de apostaat Com bes en zijne meerderheid hun geven, in andere woorden, om hier in ons land de godsdienstige vervolging en den school- oorlog te doen woeden. Weêral eene getuigenis, landgenoo- ten Herinnert ze u bij de stembus op einde Mei aanst. Wilt ge dus de gods dienst-vervolging, den schooloorlog, lijk in Frankrijk afweren Stemt dan voor de catholieke Candidaten Zonder Godsdienst, geen geluk. Niet zelden valt het voor dat ouders, die zelfs de Kerk den rug keeren, hunne kin deren nogtans aan catholieke, ja, pries terlijke colleges toevertrouwen. Waarom zoo gehandeld Luistert naar het ant woord dat een dusdanige ongeloovige gaf aan iemand, die hem de reden zijner han delwijze vroeg Ik hoop, antwoordde hij, dat mijn zoon gelukkiger en tevrede- ner wordt dan ik zelf. v Zoo gaat het inderdaad. Overtuigd van hun eigen ongelijk, bij het ondervinden van de aanhoudende ontevredenheid waarin ze buiten het christen geloof leven, willen ze van hunne geliefden die zelfde ramp afweeren, en bezorgen hun daarom een onderwijs dat met hunne gezindheden geenszins overeenkomt. Dat zulke menschen geen geluk sma ken, hoeft niet vastgesteld. Veler leven kan hiertoe tot bewijs strekken, Nicolaas Lenau, een bekend Duitsch dichter, ver loor op de hoogeschool van Weenen het vrome geloof zijner kinderjaren hij werd diep ongelukkig en steeds ongeluk kiger, totdat hij gedurende een kort ver blijf ie Stuttgard, den 29 September 1884, in eene ongenezelijke krankzinnigheid verviel en na zes jaren van deerlijke ziekte in een krankzinnigengesticht bij Weenen stierf. Hoevelen, die in hunnen hoogmoed het geloof hebben over boord geworpen, zijn, als zooveel verlorene zonen, na lang in dwaling te hebben verkeerd, in 't va derlijk huis wedergekomen en hebben daar, aan Gods hart, geluk en vrede we- dergevonden Eenige jaren geleden stierven te Parijs drie mannen Emiel de Girardin, Littré en Gracin de Tassy, beroemd om hunne letterkundige weten schappen, maar evenzeer bekend voor hunnen helschen haat tegen den Gods dienst. Hunne beroemdheid bracht hun geen geluk bijen ze vonden den vrede des harten niet, dan wanneer zij aan de voeten eens priesters hunne fouten bele den en het geloof hunner kindschheid terugvonden. Daarom was het laatste woord «lat zij stamelden Zonder Gods dienst geene wijsheid, geene deugd, geen geluk. De Temps, protestantsch en vrijden kersblad deelde Woensdag, een artikel mee naar aanleiding der twee voordrach ten tegen het catholiek onderwijs, in Bel gië gegeven door M. Barthou. De Temps betitelt zijn artikelDe vrijheid zooals in Belgie en zegt M. Barthoti heeft in België twee voor drachten kunnen houden tegen het catho liek onderwijs, terwijl de abbé Delsor in Frankrijk aan de deur werd gewalst, nog voor hij gesproken had. België leeft on der een catholiek gouvernement, Frank rijk onder een anti-catholiek gouverne ment. Wie is er nu plagend Wie is er sectaris Wie voert er inkwisitie 't Is vernederend voor ons wij mogen lessen nemen in een land, waar de catholieken meester zijn. Welnu, wij zouden fier zijn de Belgische vrijheid te bezitten. En zeggen dat onze liberalen beweeren verdrukt te zijn Aftreksel van liberalen geest. De Ciironique, sprekende van den brief door de FranscheCardinalenaan den President der republiek gezonden, om verzet aan te teekenen tegen de vervolgingspolitiek van Combes, noemt die prelaten t drie of vier oude kreeften Als die zelfde Chronique van den Paus spreekt, noemt zij hem onveranderlijk de oude gonde lier M, evenals zij wijlen Leo XIII onver anderlijk onze oude kameraadLeoXIII noemde. Geen wonder, zegt de Journal de Bruxelles, dat de verstandige lezers der Chroniqe hun blad voor het« geestigste der wereld houden 1 Betooging ter eer© van broeder Marcs Het comiteit der betooging te gelegen heid van de 5oe verjaring der professie van broeder Marès, toezichter der Sint- Lucasscholen, is Zondag bepaald samen gesteld in eene groote vergadering, ge houden in den kring Union et Travail, te Brussel. Het is voorgezeten door den eerw. heer AALST, 9 MAART 1904. Een liberaal die er geene doekskens om wint, is voorzeker M. Lambiotte, sena- teur voor Charleroi. Dit blauw orakel, die er zich op roem doctrinair of gematigde te zijn, sprak on langs als volgt ter liberale Associatie van Charleroi. Wij moeten Frankrijk navolgen en eene uiterste poging doen om het juk 9 van het catholisism af te schudden.,.. 't Zal noodig zijn om den muur van 9 't catholisism om te werpen, dat alle 9 krachten samenspannen. Die poging wagen is goed werk verrichten, en zij, 1 die ons het recht ontkennen zulks te doen, zijn geene ware anticlerikalen en 9 geene ware democraten. En verder Thans zijn al de partijen der min- 1 derheid het eens om te erkennen dat 9 het dringend noodig is de catholieke 9 partij te doen verdwijnen, 't Is tegen n haar dat de polemiek van socialisten en 9 liberalen moet gericht zijn. Wanneer wij dezen uitslag zullen 9 verkregen hebben, zelfs zoo er meer socialisten dan liberalen in de Kamer zouden zijn. doch dat zij samen de 9 meerderheid zouden uitmaken, zullen zij zonder te twisten de hervormingen kunnen verwezenlijken, waarover zij 1 het eens zijn. Onmogelijk die te verwezenlijken in 9 min dan twee wetgevingen. 9 Is dit geen bewijs dat het mogelijk is een anticatholieke blok te vormen 9 zooals in Frankrijk, die de catholieke 9 partij zal omwerpen Waarde lezers, die verklaringen van senateur Lambiotte, kunnen niet in twij fel getrokken worden daar ze meêgedeeid zijn geweest door La Gazette de Charleroi een liberaal orgaan. Moet ge dus met ons niet b«-kennen dat de ge- matigheid dier blauwe gematigden van geener weerde is. Niet alleen zijn die zoogezegde gema tigden de voorstaanders van eene samen spanning van liberalen en socialisten, niet alleen zijn ze bereid aan de roode de overmacht te geven, ze gaan nog ver der ze willen zelfs de handlangers zijn dezer laatsten, om met hen primo een anticatholieken blok te stichten tegen de catholieke regeering en secundo de her vormingen te verwezenlijken waarover zij VAN DEN O 2e Vervolg. Intusschen, vriend I ging hij tot Weels voort, zult gij mij een groot genoegen doen, als gij aan het hekken wilt blijven staan, om de vreemden buiten te houden. Geen mensch, die niet in huis behoort, laat gij door behalve den kommissaris natuurlijk Maken zij 't u lastig, dan roept gij mij maar. Onder geleide van de weduwe, die on derwijl weer genoegzaam was bijgeko men, liep de inspekteur den gang door, den trap op en bevond zich weldra in de kamer, waar de moord had plaats gehad. De aanblik, die hem wachtte, was in derdaad zoo afgrijselijk, dat hij zonder twijfel ieder ander, dan den policiebe- ambte, wiens zenuwen door het zien van zoo verschrikkelijke tooneelen gestaald waren, van schrik en afschuw zou heb ben doen terugdeinzen. Op het bed lag het lijk eener schoone, jonge vrouw, wier geopende oogen den inspecteur, toen hij binnentrad, met een blik van onbeschrijfelijken doodsangst schenen aan te staren. Zij was geheel ge kleed, en hare kleeueien, hoewel door trokken en verstijfd van bloed, vertoon den niet het geringste spoor van wanorde; het lange, ravenzwarte haar echter was los geraakt en viel, door het bloed aan elkander gekleefd, in lange lokken langs den hals en boezwem. De houding, waarin zij lag, was zooda nig, dat de oorzaak van hare dood on middellijk in 't oog moest vallen. Twee diepe, gapende wonden vertoonden zich in al gare afschuwelijkheid aan de lin kerzij van de keel, even onder het oor. De eene wond had eene lengte van minstens 8 centimeters, de tweede was ongeveer de helft korter. De bloedstorting moest vreeselijk zijn geweest. Bijna het geheele bovengedeelte van haar kleed was stijf van bloed. Ook op het karpet, vooral in het midden van de kamer, lagen groote bloedmassa's, terwijl kleinere plekken let terlijk overal in het vertrek te vinden waren. De ledematen lagen in volmaakte rust geen enkel enkel toonde door ver wringing of verbuiging de minste poging tot vruchteloos verzet of worsteling aan. Uitgezonderd den doodelijk verschrikten blik der wijdstarende oogen en de afgrij selijke wonden aan den hals, lag de jonge vrouw daar zoo rustig en kalm als een slapende. Staande getroffen en later op het bed gelegd 1 mompelde de policieman bin nensmonds. Dit is duidelijk genoeg... In de houding, waarin zij nu ligt, is het arme schepsel niet vermoord... dat is ze ker Met geoefend oog ging hij voort, de schouwplaats der misdaad op te nemen.. Het zonneblind voor het venster geen houten latten, die onder den naam van jaloezieën bekend slaan, maar een eenvoudig grijs linnen scherm was neergelaten, de gordijnen waren toege trokken en het venster gesloten. De ka merzelf was ruim en gtmeubleerd zooals de meeste var. de slaapvertrekken, die gedurende het seizoen door particulieren aan de badgasten verhuurd worden en toonde in alles, dat de eigenares op orde en netheid gesteld was. Zij bevatte een ruim ijzeren ledekant, met koperen knoppen op de stijlen eene kas met laden, een zoogenaamde ladeta fel, eene waschtafel met toebehoorten met eenen eemer voor het vuil water er onder; een toilettafel met spiegel, eenige stoelen met rieten zittingen en een versleten zwart leeren armstoel, die van lange dienstjaren getuigde. Een tafeltje om kleinigheden op tc zetten, in een der hoe ken, voltooide het mobitair, hetwelk juf frouw Gregory gewoon was hare huur sters ten gebruike af te staan. Met zijn schrijfboek in de hand had de b« ambte dezen inventaris spoedig ge noeg opgemaakt om daarna tot een meer nauwkeurig onderzoek over te gaan. Hel lijk zelf liet hij onaangeroerd, tot zijnen chef. de commissaris zou aangekomen zijn. Toch kon hij niet nalaten een treu- rigen meelijdendea blik te werpen op de pastoor Delvigne en bevat onder zijne leden MM. Pauwels, Ladon, Langerock, Goethals, Van Hoecke en Van Daele. Dat comiteit is door de vergadering gelast geworden grooten luister aan het feest te geven. Onder de verschillende ontwerpen van geschenken, broeder Marès aan te bieden, zal het comiteit, naar men verzekert, zich aansluiten bij het ontwerp het noodige geld in te zamelen voor de stichting eener jaarlijksche studiebeurs welke, onder den naam van a stichting Marès, 9 zal dienen tot ondersteuning van eenen jongen on- bemiddelden bouwkundige. Aalst. Liberale candi daten. De dagbladen deelden meê dat de liberalen-afgevaardigden van ons Arrondissement zondag 11. alhier te Aalst vergaderden ten getalle van 70 80 leden en de liberale candidaten hebben aange wezen voor de kamerkiezing van 29 Mei aanst. Wij zijn benieuwd te zien of het kluchtspel der liberale schijnheilige smoe lemakerij andermaal gaat opgevoerd wor den. Zullen wij andermaal in onze kerken zekere liberale heerschappen die, in ge wone tijden, nooit den voet in eene kerk zetten, er nu, schijnheilig weg, zien bid den dat hunne tanden vlassen Wij bestatigden het vóór de laatste gemeentekiezingen Vrienden, laat u door die schijnheilige volksbedriegers niet foppen. Immers de Indépendance belge, het orgaan der zoogezegde liberalen schreef in December 1903 Het onderscheid tusschen den catho- Heken Godsdienst en het clericalism heeft sedert lang onze werking ver- lamd het is het godsdienstig gevoel li dat wij moeten aanranden. De Chronique, een ander Brusselsch liberaal orgaan, stemde toe en riep uit Het godsdienstig gevoel wordt nu in de politiek vooruitgezet het is meer H dan ooit noodzakelijk het te bestrijden: de verklaring der Indépendance zal het wachtwoord zijn. En wat is dus het liberaal wachtwoord In Januari 11., heeft de liberale paus Vanderkinderen het gegeven In uw bijzonder, in uw openbaar a leven, bevecht den catholieken Gods- I) dienst. De liberaal die dat wachtwoord niet naleeft, is dus een figurant in't kluchtspel der schijnheilige smoelenmakerij onbeweeglijke gedaante, nog zoo schoon zefs in hare dood. Nog eene jonge vrouw, dacht hij bij zichzelften hoogste vijf-en-twintig, mis schien zelfs niet zoo oud... Wreedaardig vermoord ook!... Een van die twee ga pende wonden was meer dan genoeg voor haar!... Het mes, of waar het dan ook mtê gedaan is, moet vlijmend geweest zijn, de eerste steek heeft de slagader midden door gesneden. De tweede was maar onnoodig slachterwerk. Onder deze en dergelijke gedachten, viel zijn oog op het bed zelf. Hij ontdekte dat het nog geheel opgemaakt was er was blijkbaar niet in geslapen. Overtui gend bewijs dacht hij verder. Zij had zich nog niet ontkleed om naar bed te gaan. Zij is opstaande, of misschien nog zittende, getroffen en eerst later zoo op het bed geworpen, als zij nu ligt. Zijn vermoeden werd door een volgen de ontdekking bevestigd. Op de tafel be vond zich eene petroollamp dc door schijnende glazen bol toonde aan, dat de lamp slechts zeer korten tijd had gebrand, zij was bijna nog geheel gevuld. Die lamp is niet van zelve uitge gaan, vervolgde de onder-inspecteur, de lucht zou nog merkbaar zijn in de kamer en de pit is niet verkoold. Zij is dus uitge blazen. De oude juffrouw zal wel weten, wanneer zij die lamp het laatst gevuld heeft dat zullen wij alles mettertijd wel uitvinden. Edelmoedige vrouwen, uit de hoogste standen der catholieke famiiiën van Bel gie, hebben in de groote steden het werk ingericht van de Bescherming der jonge dochter. Bij het aankomen der treinen bevinden zich die damen, met een geel lint op hun kleed, in de statiën, om de aangelande dochter van den buiten den goeden weg te wijzen I Benevens dit lofweerdig werk is er een ander het werk van Sinte Francisca Romana n, ook in de groote steden ge sticht, om de jonge dochters van te lande, eten, slaping en eenen dienst te bezorgen! Zoo een werk is buitengewoon geschikt om veel goeds teweeg te brengen, aan de deugdzame dochters, die verplicht zijn in stad te gaan dienen. Tot nu toe keurde men dikwijls de buitenlieden af die hunne jonge dochters in de groote steden lieten gaan dienen die afkeuring was zeer redelijk want de gevaren voor geloof en zeden zijn er zeer talrijk. De ongerustheid ook van vele ouders die verplicht zijn hunne kinders naar de stad te zenden, was hoogst ver staanbaar. En nog is het met gebroken hert en de tranen in de oogen, dat deugd zame huisvaders zich gedwongen zien in de stad een bestaan te zoeken voor hunne kinders, die te lande niets te verdienen hebben. Wie weet niet welke dringende aanbe velingen haar gedaan wierden, vooralleer zij het ouderlijke dak verlieten Vader en moeder, hoogst bekommerd met het wel zijn hunner kinders, verstaan maar al te wel de menigvuldige gevaren opgeleverd door het dienen in de stad. De dagelijksche ondervinding bevestigt maar al te zeer die gegronde vrees. Hoe veel jonge dochters komen er niet enkel in stad, om weldra hun geloof te zien wankelen en hunne zeden te zien schip breuk lijden, te midden duizend verleidin gen, die onder hunne voetstappen gezaaid zijn. Hoeveel, helaas, van wie men de beste verwachtingen gehoopt had, en die na een kort verblijf, in het geboortedorp terug- keeren, slachtoffers van het verpeste mid den waarin zij geleefd hebben, de ziel verlaagd, het voorhoofd met schande ge merkt en somwijlen de gezondheid voor goed gekrenkt door de losbandigheid 1 Wij spreken hier maar van de gevaren die men in den gewonen dienst zelve tegenkomt. Wij spreken niet van dat ander gevaar, dat hedendaags zooveel slachtoffers maakt te weten die onnoem bare handel, gedreven door de uitzende- lingen der losbandigheid, en in den wandel genoemd handel der witte. Zijn onderzoek voortzettende, werd zijne aandacht getrokken door de wasch tafel. De waterkan was slechts half vol, hoewel de waschkom ledig was. Hij dacht een oogenblik na, toen zijn oog viel op den emmer,op den vloer. Het was eenen van de gewone geel geschilderde blikken eemers, met afloopende deksels, in welks midden zich eene kleine, ope ning bevindt, om het vuile waswater te laten wegloopen. Hij bukte zich en lichtte het deksel haastig op. Het was, zooals hij verwacht had, de emmer was tot de helft met donkergekleurd, bloederig wa ter gevuld. Ha, ha 1 riep de inspekteur uit. Waren wij zoo bedaard, dat wij kalm onze handen konden wasschen, toen het weik was afgeloopen Ik ben benieuwd, hoe de handdoeken er uit zien. Ook deze lieten geen twijfel meer over. Er waren er twee, beiden even bloederig. De eerste toonde, behalve onderscheidene plekken waar de handen waren afge veegd, nog twee zeer uuidelijk afgetee- kende, rechte bloedstrepen, verscheidene duimen lang, blijkbaar de plaats, waar 't moordwerktuig zorgvuldig was schoon- gemaak. Dat zou ons van nut kunnen zijn I sprak de policieman, het feit 111 zijn noti tieboekje aanteekenende en den handoek voorzichtig bergende. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1