Zondag 13 Maart 1904 3 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 3t>20. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat de geuzen willen OM ZES MILLI0EN Stoffelijke vooruitgang Zondagrust. Burgerij-belangen. Kamerkiezing. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 12 MAART 1904. De nakende strijd zal een bijzonder karakter dragen. De geuzen zetten bijzon der een punt vooruit waarover de strijd in Mei bijna uitsluitend zal rollen. De aanstaande kiezingen zullen de strijd zijn em de vrijheid van onderwijs. Er gaat haast geen dag voorbij of wij vinden in de liberale bladen hevige aanvallen tegen de vrijheid van onderwijs of een lofzang op de hatelijke schoolpolitiek van Combes in Frankrijk. Het jeukt hun hier ook het Fransche beulenwerk te kunnen verrich ten en al de kinderen naar de officieele onzijdige, liever goddelooze scholen te kunnen sleuren. De geuzen hebben vergeten hoe mach tig en sterk weleer de kreet klonk Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind Zij willen de politiek van die rampzalige jaren terug in 't leven roepen en een andere Piet Van Hum beek aan 't hoofd van 't ministerie van onderwijs stellen. Aan de rechten der ouders denken de geuzen niet neen. De ouders hebben slechts plichten tegenover hunne kinde ren. De kinderen hebben rechten, zij niet en die rechten bestaan in een on zijdig onderwijs waarin noch van God, noch van zijn gebod wordt gesproken, of liever, waarin er met die verhevene waar heden den spot wordt gedreven. Om de vrijheid van geweten of denken en hare onmiddelijke gevolgafleidingen bekreunende geuzen, zij, degepatenteerde ridders der moderne vrijheden, zich in geenen deele. Zij kunnen, die fameuze helden, de vrijheid van onderwys afschaf fen en toch, door de lompste der tegen strijdigheden, de ware, de echte, de eenige verdedigers blijven der moderne vrijhe den 1 Wij vragen het u, Kiezers, kan de vrij heid van denken bestaan, als de vrijheid van onderwijs wordt geweigerd is de vrijheid van onderwijs niet het middel om de vrijheid van denken te verwezenlijken? Is men waarlijk vrij te denken als men het recht niet heeft anderen zijne gedach ten te doen deelen De geuzen willen voor allen eene school, de onzijdige een onderwijs, liet godde looze. Met den tegenwoordigen toestand hebben zij geen vrede. Zij hebben noch tans de officieele scholen, die wezenlijk onzijdig zijn, die waarlijk zoo goddeloos zijn dat een der roode chefs, Hector Denis over korten tijd gezegd heeft: Wij behoeven geene eigene scholen te stichten de officieele, de staatsscho len zijn voor ons voldoende. 10» 93* Vervolg. Wat is er vroeg Sorandal op be velenden toon, wie vermeet zich, ons te komen storen Neem mij niet kwalijk, mijnheer, antwoodde de bediende onderdanig, maar er zijn eenige heeren, die M. Dorgeur en M. Sorandal zonder uitstel moeten spre ken Mij Vroeg Dorgeur. Ga heen, snauwde Sorandal den bediende toe. Met uw verlof, mijnheer, hernam de bediende, maar die heeren mag men niet afwijzen. M. de onderzoeksrechter is er bij. Sorandal werd doodsbleek en wan kelde. Dorgeur bevool Laat die heeren binnenkomen. XV. EENE GEVAARLIJKE OPERATIE. Wij moeten thans terugkeeren tot Jac ques Fromentel, dien wij verlaten heb ben in .zijn huis te Parijs, nadat Flick afscheid van hem had genomen, om den onderzoeksrechter te gaan opzoeken, ten Kunnen de catholieke ouders hunne kinderen sturen naar scholen waarover de socialisten lof spreken De lofbetuiging der socios is de veroordeeling der onzij dige school die thans bestaat. Wij hebben nog eene welsprekendere bekentenis. Anseele heeft gezegd dat de staatsscholen, broeikassen zijn van socialisten En naar zulke gestichten wil men de catholieke ouders verplichten hunne kin deren te sturen Naar zulke scholen wil men de catholieke kinderen tegen wil en dank sleuren. Is dat uw gedacht, Kiezers Zult gij met die hatelijke dwingelandij instemnun Zult gij dien gewetenrdwang laten plegen? Weet dan dat iedere stem op een geus, op een socialist en zelfs op een daensist uitgebracht als een goedkeuring zal door gaan van hetgeen wij aanzien als een echt beulenwerk, als een schennis van de vrij heid van denken. Doch gij zult het combism veroordee- len; gij zult met ons roepen dat de vrijheid van onderwijs u lief is en dat gij nooit een aanslag zult laten plegen op het ge loof uwer kinderen 't welk 't schild is van hunne deugd Uw eigen welzijn staat op 't spel uw eigen geluk ligt in de weeg schaal. Wat de school is, zal uw kind zijr.. Is de school goed, zoo zal uw kind u be minnen en eeren, u helpen en bijstaan want in de school zal het leeren dat Gods zegen over de brave kinderen wordt uit gestort. Hel zal ook het geluk zijn van uwe kinderen want zij zullen er de deugd leeren beminnen en deze is voorzeker de beste waarborg voor een heilzaam en ge lukkig leven. Het middel om het dreigend gevaar der goddelooze school af te keeren ligt aan de hand. De catholieken handhaven de vrij heid. Zij geven aan de geuzen hunne scholen, de onzijdige, de goddelooze doch de catholieke ouders hebben de mogelijkheid er ook te hebben voor hunne kinderen. Opdat ieders recht en vrijheid worde geëerbiedigd, opdat geen tijdstip van hatelijke dwingelandij moge aanbreken, opdat geen afschuwelijken dwang zou uitgeoefend worden, moeten de catholie ken zegevieren, moeten de catholieken aan het bewind blijven. Kiezers overweegt, thans is het er de kostbare tijd toe Vergeet nooit dat uw geluk op het spel staat De Hopkwestie. De Onderzoeks commissie, welke onlangs door den Heer Minister van Landbouw benoemd werd ten einde de middelen op te zoeken om den toestand van den hopkweeker te ver beteren, is in volle werkzaamheid. Reeds hebben eenige leden merkwaardige ver slagen ingezonden. Deze verslagen zullen eerstdaags voor de Commissie ter bespre king komen en er het voorwerp uitmaken van een grondig onderzoek. Wat meer is, einde een nieuw bevel tot aanhouding te krijgen tegen Sorandal, nogmaals ver dacht van den moord op den baron d'Amfreville. Jacques had eveneens zijne woning verlaten en was regelrecht naar de statie gegaan, waar juist een trein gereed stond, om in de richting van Pierrefite te ver trekken Toen hij aan het dorp was uitgestapt, begaf hij zich naar het huis van doktor Monguyon, dien hij nog thuis vond en bij wien hij onmiddellijk werd toegela ten. De doktor zat juist aan de ontbijtafel. Op hetzelfde oogenblik was Sorandal, die met een vorigen trein uit Parijs was vertrokken, reeds bij M. en Mev. Dor- geur. Gisèle was te Parijs juist uit hare be wusteloosheid ontwaakt. Flick kwam op het justitiepaleis waar de onderzoeksreksrechter was en werd terstond in diens kamer toegelaten. Doktor Monguyon stond van tafel op en kwam Jacques tegemoet. Hé, goeden morgend, weerde colle ga, zegde hij, wat verschaft mij het ge noegen van uw bezoek Ik kom wat vroeg, antwoordde Jac ques, maar ik ben zeker dat gij het niet kwalijk zult nemen, wanneer gij weet welke ernstige zaken mij hierheen voe ren. Zeker niet, ga mee naar mijne stu- de Hopcommissie is van gedacht niet al leenlijk een zeker getal personen, die vreemd aan de Commissie zijn, uit te noo dden maar ook alle personen die haar iets nuttigs zouden kunnen mededeelen, met belangstelling te aanhooren. Des noods zal de Commissie zelfs een on derzoek op den buiten inrichten. Om aanhoord te worden, moeten de belang hebbenden er voorafgaandelijk kennis van geven aan den Secretaris der Commissie, M. Miserez, landbouwingenieur te Sotte- gem. Zij zullen alsdan ten gepasten tijde uitgenoodigd worden. VAN BELGIË. Eenige cijfers uit een kamerverslag van M. Levie, Volksvertegenwoordiger voor Charleroi Het :s niet van belang ontbloot, de toe neming onzer gevestigde en onzer vlot tende schuld sedert i85o na te gaan. Van 626,578,861 frank, stijgt zij in 1880 lot 1,428,270,449 frank. In 1890, tot 2,026,564,273 frank. In 1900, tot 2,708,549,150 frank. In 1904, bedraagt zij fr. 3,011,257,750,57. Doch hoe aanzienlijk is daarentegen 's lands welvaart toegenomen In i85o, bedroeg België's algemeene handel slechts 834 millioen frank, en de bijzondere handel 431 millioen. In 1880, bereikt de algemeene handel 4,935 millioen en de bijzondere handel 2,896 millioen. In 1890, stijgt de algemeene handel tot 6,137 millioen en de bijzondere handel tot 3,109 millioen. In i85o, kwamen te Antwerpen toe 1,406 schepen, metende 239,165 ton. In i860, kwamen te Antwerpen toe 2,547 schepen metende 546,444 ton. In 1880, kwamen te Antwerpen toe 4,475 schepen, metende 3,o63,825 ton. In 1890, kwamen te Antwerpen toe 4,728 schepen, metende 4,506,277 ton. In i85o, waren er 2,282 stoomtuigen, met te zamen min dan 60,000 paarden kracht, en 3,260 stoomketels. In 1880, 14,060 stoomtuigen, met te zamen 607,142 paardenkracht, en 15,096 stoomketels. In 1890, 17,663 stoomtuigen, met te zamen go3,833 paardenkracht, en i8,ii3 stoomketels. En in 1900, 22,961 stoomtuigen, met te zamen 1,388,941 paardenkracht, en 22,oo3 stoomketels. 607,142 paardenkracht in 1880 en 1,388,941 in 1900, ziedaar wel een bewijs deerkamer. Daar gekomen bood hij Jacques eenen stoel, nam zelf tegenover hem plaats en zegde Spreek, ik luister. Weerde collega, begon Jacques, mijn tijd is zeer beperkt en wanneer gij het goed vindt, dan zal ik maar zonder veel noodelooze woorden recht op mijn doel afgaan. Zeker. Het betreft onzen patient, den ou den Dominique. Doktor Monguyon zag den spreker verwonderd aan. Zijn hoofd i6 nog altijd in het ver band ik geloof wel dat de kunstbewer king gelukken zal, zegde hij. God geve het en heden wil ik dal onderzoeken. Ik zal vandaag het verband wegnemen. Maar dat is nog te vroeg, door het verband nu al weg te nemen, zoudt gij alles kunnen bederven. Luister eens, doktor. Het is u be kend dat de moordenaar, die zijne voor bereidende maatregelen met helsche be hendigheid genomon had, zoodat er geen spoor achterbleef, tot nu toe nog niet gevonden is kunnen worden. Dominique alleen kent dien moordenaar. Dominique heeft hem gezien en zal dus zijnen naam kunnen noemen. Maar Dominique kan niet spreken, zegde doktor Monguyon. van den overgrooten vooruitgang van 's lands nijverheid. Van 6,137 millioen in 1890, gaat onze algemeene handel in 1902 over tot 7 mil liards 412 millioen onze bijzondere han del van 3 milliards 109 millioen tot 4 mil liards 3o6 millioen. De zeevaartbeweging ter haven van Antwerpen nam in de laatste jaren insge lijks wonderlijk toe In 1890, zegden wij daareven, 4,506,277 ten bij den invoer. In 1900, 6,696,370 ton. In 1903. 9,073,021 ton. Al die cijfers zijn kenschetsend. Zij bewijzen welsprekend dat onze handel en nijverheid gestadig toenamen, terzelfdertijd als de Staat, zijne buitenge wone uitgaven vermeerderend, zijne schuld liet aangroeien. Verder bewijst M. Levie dat onze Staatsschuld gansch voor ijzerenwegen en openbare werken is besteed. Dus dat benevens de schuld en tot dooving ervan er een rijkdom bestaat van ijzerenwegen, openbare werken, enz. Integendeel, in Frankrijk, is de schuld ontzagelijk grooter dan de onze, maar schier gansch het bedrag ervan is ver kwist, of in roeien en wissen verknoeid. Volgens de cijfers,vervolgt M. Levie, opgegeven in de groep van financieele studiën ter vrije School van staatkundige wetenschappen, voorgezeten door den heer Stourm, zou Frankrijk's schuld na melijk voortkomen voor 37 °/0 uit de krijgsuitgaven 36 uit eischen der Schatkist en der begrootingen 3 °/o uit staatkundige vergoedingen 24 uit uitgaven voor werken. En dan zullen de groene, roode en blauwe fenixen over de daken blijven uitroepen Arm catholiek België Gelukkig geusche Frankrijk dat de kloosterlingen uit 't land verbant, de kloostergoederen rooft, alwaar den gods dienstoorlog woedt en de vrijheid van onderwijs is vernietigd geworden... Eerlijk Frankrijk Rijk Frankrijk 1 Gelukkig Frankrijk 1 I Kiezers I... In de aanst. kiezingen, kiest tusschen dezen die uw vaderland zoo wel besturen, 't is te zeggen, de catho lieken, en de groene, roode en blauwe bewonderaars van 't uitgemergeld Frank rijk Aan uwen keus valt niet te twijfelen als ware vaderlanders zult ge voor de Catholieken stemmen 1 Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag i3 Maart 1904, M. Meganck, Leopoldstraat, Neen, nu nog niet, maar als het verband is weggenomen en de operatie naar wensch is gelukt, dan zal hij alles kunnen zeggen. Maar de tijd, die zijn hoofd in het verband moet blijven is nog niet ver streken. Wij moeten alles wagen, want zoo als de omstandigheden thans zijn, is het dringend noodzakelijk dat Dominique thans spreekt. Door het verband nu weg te nemen zet gij het leven van den ouden man op het spel. Misschien, maar het kan ook zijn dat de wond reeds genezen is. Zeker, dergelijke gevallen zijn meer voorgekomen. Welnu Maar het blijkt toch eene gevaarlijke operatie. Bestaat er dan geen kans dat wij gelukken Dat wel. Dan moeten wij het ook beproeven. Wat mij betreft, ik beschouw het als mij nen plicht. Weigert gij mij nogmaals mij daarbij te helpen Neen, neen, zeker niet, ik beschouw het als eene eer, dat gij nogmaals mijne hulp inroept. Toch moet ik u bekennen, dat eene dergelijke verantwoordelijk heid... Ik neem alles op mij. Maar, zegde doktor Monguyon met In zitting van 8n dezer heeft onze Volks vertegenwoordiger M. Bethune aan den Heer Minister van Justicie eene belang rijke vraag gesteld over de wetgeving nopens de coöperatieven. M. Bethune heeft gevraagd dat er eene wet zou gestemd worden om de misbrui ken van zekere coöperatieven te bestrij den. Ziehier de vraag van den heer Bethune. Acht de heer minister niet raadzaam, met het oog op de samenhang in de wets teksten, de wet op de samenwerkende genootschappen te dopn herzien terzelfder tijd als die op de naamlooze vennoot schappen Ware 't, met name, niet raadzaam aan artikelen 104 tot 107 der wet van 18 Mei 1873, gewijzigd door die van 22 Mei 1886, de bekrachtigingen te geven, welke het door den heer minister in den Senaat overgelegd ontwerp geeft aan het afkon digen of overleggen door naamlooze ven nootschappen Ware het ook niet raad zaam, eene gelijkvormige wet te maken voor uitgifte van obligatifin door naam looze vennootschappen en samenwerkende maatschappijen De misbruiken waarop M. Bethune zinnespeelt zijn namelijk deze der coöpe ratieven die hunne ledenlijst niet kenbaar maken, verkoopen en leveren aan anderen dan hare ltden en hunne winsten verdui ken of aan doelen vreemd aan den handel gebruiken. De Heer Minister van Justicie zal hier over Dinsdag aanstaande antwoorden. In afwachting zeggen wij Bravo M. Bethune, uwe ondervraging zal onze burgerij wel in de ooren klinken. Aan de lieden die denken dat Catho liek van.religie en geusch in politieke zaken kunnen samengaan De Chronique. het geuzenblad van Brussel, schrijft wat volgt a De Kerk veroordeelt plechtig het Ii- beralism als eene ketterij. Het is haar recht en wij hebben niets tegen te preu- telen als zij ons hare sacramenten wei- gert. Maar beweren dat wij kunnen onder de ketters blijven zonder de ver ft eeniging der geloovigen te verlaten, dit is willen een vierkantig rond maken. Onze (liberale) confraters vinden ons ontoegevend wij nemen de vrijheid hen onredelijk te vinden. Zij willen eene nieuwe soort van liberalen stich- ten de christene ketters, n Christene ketters, zij, die hunne gods dienstige plichten kwijten en voor de groene, roode en blauwe candidaten stern- Willen ze ophouden, christene ketters te zijn dat ze hunne stemmingen in de kiezingen naar hunne godsdienstige over tuiging regelen, 't is te zeggen, voor de catholieke candidaten stemmen. bleek gelaat, kan de operatie nog niet worder. uitgesteld Geen uur, doktor, geen minuut zelfs. Is er dan een onschuldige die gered kan worden Misschien, in elk geval een schul dige, die aan zijne rechtveerdige straf moet worden overgeleverd. Ik wacht, dok tor, in naam des hemels, haast u. Doktor Monguyon maakte geene tegen werpingen meer. Zwijgend trok hij zijnen kamerrok uit en zijn frak aan en verwisselde zijne pan toffels tegen leerzen. Ik ben gereed. Dominique was, zooals men weet, in het huisje van den hovenier, die in het park stond, ver genoeg van het kasteel verwijderd, om daar niets te zien ol te hooren van hetgeen er voorviel. De hovenier was zeer verwonderd, toen hij een bezoek van Jacques Fromen tel en doktor Mor.guyon ontving. Met eenige woorden stelde Jacques hem op de hoogte cn bevool hem het stil zwijgen aan. Doet zooals gij wilt, mijnheeren, zegde de man beleefd, met zijn wollen muts in de hand. Waar is Dominique Boven. Terwijl hij de twee geneesheeren voor ging, kon hij niet nalaten te spreken over hetgeen er in den afgeloopen nacht op Dendergalm roept Zondag 11. van achter den blauwen bosch Het is zeker dat de meerderheid der bevolking in het Arrondissement Aalst zeer ontevreden is over de vertegen- n woordiging van hedendaags. Het alge- d meen gevoelen onder de catholieke men- schen (?!f is dat er verandering moet aan komen er zijn Te veel advokaten Die praten En het daar bij laten. Dus te veel advokaten die praten... En wat doen de liberalen Ze stellen als eerste liberale candidaat voor... wie De heer Rens, een Geeraardsbergsche advocaat, de eenige liberaal die wellicht eene twijfelachtige kans heeft van gekc zen te worden. En wie is die heer Rens op politiek gebied Een blauwe sectaris, een blauwe geus van vollen bloede, die het als eene grie vende beleediging zou aanschouwen moest men het betwisten. Wat ons betreft wij verkiezen een franken tegenstrever boven zekere Aalstersche schijnheilige smoelenmakers. Maar zou het dan toch waar zijo dat de liberale candidaten de verbintenis hebben moeten aangaan van totaal met den R. C. Godsdienst af te breken, 't is te zeggen, van nooit meer een voet in kerk of kapel te zetten anders dan bij geval van huwelijk en overlijden van nimmer de opvoe ding en 't onderwijs hunner zonen aan de E.E.P.P. Jesuïten toe te vertrouwen Dus van te handelen als ware geus..., Er zijn advocaten te veel en wij, catho lieke Aalstenaars, zouden zinnens zijn, de eenigste onzer catholieke Volksvertegen woordigers, welke geen advocaat is, M. Pieraert, geneesheer, naar zijne recepten terug te zenden en hem te vervangen door den advocaat, M. Rens. Weest gerust, M. Pieraert, i9 en blijft de vriend van alle catholieke Aalstenaren en dat zullen zij in Mei toonen. Zeg eens liberale feniks, hebt ge dat gansch alleen, door eigen genie uitgevon den Zoo ja, neemt een breveten wel licht krijgt ge nog later, na uwe dood, een standbeeld, in 't Osbrocckpark vanGROENB Pie... Arrondissement Aalst. Onze Con frater Recht en Vrede van Ninove kondigde zondag 11. naar Le Courier de Bruxelles b de namen af der catho lieke candidaten voor de aanst. kamerkie- zing; Die afkondiging is voorbarig niets is hier omtrent beslist. Niemand anders dan de vergadering der Afgeveerdigden heeft het recht de definitieve candidaten aan te wijzen. De vergadering der afgeveerdig den is bepaald op zondag 10 April aanst. en voor die date kan er geen spraak zijn van definitieve candidaten. het kasteel was voorgevallen. Wat nu, wat nu riep doktor Mon guyon verbaasd uit, die arme Gisèle ont voerd. Er gebeuren tegenwoordig vreem de dingen op het anders zoo rustige kasteel. Jacques wist er alles van, maar hij vond het niet noodig er over te spreken. Hij had inmiddels de kamer bereikt, waar de oude Dominique in een grooten stoel zat. De man, wiens hoofd geheel verbonden was, staarde wezenloos voor zich uit. Hij was een steenen beeld gelijk, nooit kwam er een woord over zijne lippen en ook nu sloeg hij volstrekt geen acht op de drie mannen, die bij hem binnentra den. Niets bestond er voor hem, hij was dood voor de wereld. Aan 't werk, zegde Jacques. Gij zijt dus vast besloten, sprak doktor Monguyon, als wilde hij nog eene laatste tegenwerping maken. Jacques antwoordde niet. Hij had zij nen overfrak reeds uitgetrokken en de instrumenten op de tafel gelegd. Eene kom water, eene spons en zui ver linnen, beval hij. De hovenier haastte zich om het ver langde te gaan halen. Juist op hetzelfde oogenblik traden Olivier en Gisèle, door niemand gezien, het hekken binnen en begaven zich naar het kasteel. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1