TWEESPRAAK Van tak op tak. Volkskamer. ^a",n4e Statiën en Haltes. ~w*0"d Voor Z. H. Pius X, Paus. SERMOENEN E L 1 S A AELST. Allerhande nieuws. DE DENDERBODE, Eerste Communie. Frankrijk. Oostenrijk. Italië. Merktpvijzen Hopmarkt. Larixen Hopstaken tusschen Jcf den beenhouwer en Koben den landbouwer. Jep. Kobe ik kom uw rund koopen, kunnen wij 't akkoord vallen. Kobe. Dat hangt af van den prijs. Hoeveel geeft gij Jbf. 375 franks en geenen cent meer. Kobe. 't Is juist 5o franks minder dan verleden jaar. 'k Win er geen duit aan met dien spotprijs. Jee. 't Is te danken aan dit vervloekt Amerikaansch geslacht vee dat ons dwingt den verkoopprijs van het vleesch bela chelijk af te slaan. Kobe. 't Is waar, maar wie is deze welke die vervloekte opening der grenzen voor het vet vee en geslacht vleesch ver leden jaar heeft gevraagd Jef. 't Is waar, '1 was verleden jaar omtrent dezen tijd van 't jaar. 't Heeft lang geduurd in de Kamer. Was het niet een zekere Lemonnier van Brussel die daarover raaskalde. Kobe.—Ja, Lemonnier was het, een geus van Brussel, en met hem Demot, de liberale burgemeester van Brussel, en AL DE LIBERALEN EN SOCIALISTEN ZONDER ONDERSCHEID IN KaMER EN SENAAT. Jef. Ja, man, de die hebben het ons gelapt. Brussel ging verhongeren zegden zij. Het was schandalig wat al beestig heden zij uitkraamden. Kobb.Ja, en minister van der Brug gen werd uitgescholden voor rotten visch omdat hij uwe belangen, van u been houwers en ook de onze, de belangen van den landbouw, verdedigde. Jef. 't Is toch waar in den grond boeren en beenhouwers hebben 't zelfde belang zij zouden zich moeten verstaan om dit vervloekt Amerikaansch geslacht vee uit ons land te houden. Kobe. Ja, maar daarom moeten wij ook steunen deze die ons altijd getrouw zijn geweest, 't is te zeggen, de catholieke Regeering. Waren wij onder een liberaal of socialistisch ministerie, dan Jef, zou den wij 'ne post pakken. Jef. Kobe, g'hebt gelijk. Gij zegt het met eene Vlaamsche rondborstigheid. De catholieken zijn mannen ik ben catholiek en zal van mijn geloof niet af vallen, des te meer dat ik nu klaar zien dat mijn geloof en mijn interest dezelfde zijn. Eer. beenhouwer die 't anders zegt is een lapper. Kobe. 't Zelfde voor onzen land bouwersstiel. Wij besluiten dus, ik, als landbouwer, en gij, als beenhouwer Leve de Catholieken. Jbf. Ja In i3o2, zegde beenhouwer Jan Breydel van Brugge «Wat Waalsch is valsch is. Ik maak zijne woorden de mijne, en zeg nu: «Wie geusch is, is valsch. En uit gansch de rechtzinnig heid van mijn beenhouwershart roep ik uit met u Leve de Catholieken 1 STAD AALST. Openbare zitting van den Stedelijken Raad, Maandag aanst. 14 Maart om 5 uren namiddag Dagorde i° In ambstelling van Mr Van der Scheuren als Gemeenteraadslid. 20 Spaarkas. Rekening 1903, Begroo ting 1905. 5° Gemeentebelastingen. Rollen voor 1904. 6° Gemeenterekenschap. Overdracht van Crediet. 70 Stichting van een Schietplein. 8° Openbare werken. go Wegenis. Aanwerving van gronden. Maart 1904. De heer Pieraert. 't Is dringend noodig te Geeraardsbergen eene nieuwe statie te bouwen. Al de gebouwen zijn in 't nauw en de kaaien zijn niet uitgestrekt genoeg. De ladingshellirg is schier ontoe gankelijk. Dagelijks rijden 210 treinen door die statie dat is gevaarlijk en ver hindert het rijtuigenverkeer. In die statie worden dagelijks 3oo wagons gerangeerd. De heer minister beloofde den heer Woeste eene betere inrichting der 3tatie. en ik hoop dat wij eerlang tot een goeden uitslag zullen geraken. Ik teeken verzet aan tegen de woorden van den heer De Backer, die beweerde dat een der opmakers van een vergroo- tingsplan uit eigenbaat handelde. Met den heer Huysbauwer vraag ik dat de spoorwegarbeiders zich zouden mogen vereenigen. De heer minister mag mij ge rust een socialistcr heeten, doch ik ben niets anders dan behoudsgezind. Het loon der spoorwegarbeiders is al te vaak bespottelijk. Men telt niet genoeg hunne dienstjaren mede. Sommige baan wachters trekken na dertig et. vijf-en dertig jaar niet meer dan beginnelingen Niets verwekt meer moedeloosheid onder die werklieden. Het reglement op de bijgevoegde weg werkers is te streng en moet herzien. De goederenstatie te Moorsel moet worden verbeterd. Het ontwerp bestaat, Waarom wacht men nog I\«»K de redevoering van M. PM-ruert. - Wij geven hier boven volgens het Beknopt Verslag der Kamer de redevoering uitgesproken in Zitting van 4 Maait 1904. Gewoonlijk it dit Beknopt Verslag tamelijk nauwkeurig. Doch wij bestatigen door de lezing der 1 Annalen 1 dat dezen keer, het Beknopt Verslag, waarlijk te beknopt is. In het laatste deel van zijne redevoe ring heeft M. Pieraert bijzonder aange drongen. i° Op de loonsverhooging der piochers en bareelwachters der lijn Denderleeuw- Lessen. 2° Op het volgende misbruikWanneer onae streek, een persoon die in Frank rijk werkt, vraagt om aan den ijzerenweg te werken, wordt hij dikwijls van de lijst geschrabt, gedurende dat hij in Frankrijk werkt. Dit moet eindigen. 3° Hij vraagt namens de Deputatie van Aalst eene derde briefuitdeeling en een derde Malpost op Denderhautem, Dorp. Dit zijn de bijzondere punten waarvoor het Beknopt Verslag ons onvolledig scheen. Nieuwe trein tusschen BjH, Brussel en Aalst. In zit- ting van 8 Maart heeft M. B0D Leo Bethune tot den heer Minister van Spoorwegen de volgende gegronde vraag gericht Geen enkele trein vertrekt uit Brussel naar Aalst-Gent, tusschen den lokaaltrein 3o65, die Brussel verlaat te 20 u. 57 m. en den trein 3o6g uit Brussel vertrekken de ie 23 u. 55 m. (schouwburgtrein ge naamd). De reizigers die te Brussel-Noord aankomen en naar Vlaanderen en Ant werpen moeten gaan te 21 11. 8 m. (trein 26) en te 21 u. 16 m. (trein 641), uic Luik- Leuven en te 22 u. 6 m. (trein 655) uit Namen te 21 u. 3t m. (trein 1271), even als die aankomende te Brussel-Zuid, uit Charleroi te 20 u. 56 m. (trein 1689), uit Doornijk te 21 u. 14 m. (trein 2715) zijn allen verplicht te Brussel-Noord of liever in die heibergen rond die statie geduren de twee of drie uren te wachten naar den trein die hen na middernacht zal thuis brengen. Ware er geen middel uit Brussel Noord een trein te doen vertrekken (die vroeger neg bestondj rond 22 u. 12 m. (om de aansluiting uit Leuven te hebben) en die te Aalst zou toekomen te 22 u. 40 m., te Gent-Zuid te 23 u. 10 m. en te Brugge rond middernacht Die trein zou zeker dienst bewijzen aan de handelaars en handelsreizigers uit Vlaanderen, even als aan hen die door hunne zaken of hun vermaak te Brussel niet worden opgehou den tot middernacht Hopelooze strijd. De liberalen voe len dat zij in Mei aai staande een hope loozen strijd aangaan. Ziehier wat de Indéphndance er over denkt Laat ons hopen dat, indien het onmo gelijk is het gouvernement en de meerder heid omver te werpen, onze werking vol doende zal zijn om beide alle gezag en werkelijke macht te ontnemen, We zijn nog bijna drie maanden van den strijd verwijderd en nu reeds voor spelt een liberaal blad de klopping en zegt dat men, als hoogste verwachting, eenige gedeeltelijke overwinningen mag hopen. Ge ziet van hier met welk vuur zoo'n troepen ten strijde trekken des heeren Ministers aangaande de Steden en Gemeenten onzes Arrondissements. De heer Liebaert. De heer Bethune heeft gevraagd, dat een viaduct zou wor den gebouwd op de lijn Brussel-Gent- Sint-Pieter om den buurtweg nr 9 der gemeente Erondegem niet te schenden. Hij weze gerust Het verkeer zal verze kerd worden door twee werken en de gedeelten van den weg nr 9 zullen aan die werken door wegen nevens den spoorweg vereenigd worden. Voor Zandbergen wordt een ontwerp opgemaakt. Ditgene voor de statie te Ninove is goedgekeurd, 't Is niet bewezen dat er te Denderleeuw eene rangeerstatie noodig is, doch in 1905 worden daar grootingswerken aangevangen. Nog dit jaar worden de static en de brug over den Dender te Aalst aangevangen Alvorens 't ontwerp voor de statie te Erembodegem goed te keuren, zal ik de afgevaardigden van het gemeentebestuur hooren. Jaarlijks worden een twaalftal haltes opgericht. Nog 34 tot 40 moeten tot stand komen. Ik kan niet al te spoedig uit spraak doen Voor Welle en Bambrugge, wordt de zaak bestudeerd. Verschillende leden hebben schuil plaatsen gevraagd. Ziehier hoe wij te werk gaan. Wij geven doorgaans de voor keur aan banen met een dubbele lijn, waar sneltreinen rijden. Al de lijnen v dien aard zullen op 't einde van 1906 van schuilplaatsen voorzien zijn Ik heb de statiën in doorgangsiatiën en wisselstaliën doen verdeelen. Deze laatsten moeten eerst worden voorzien. De heer Tibbaut. Ik bedank den heer minister voor al wat hij gedaan heeft in antwoord op sommige onzer vragen en hoop dat hij later ook voor de overige hetzelfde zal doen, namelijk wat betreft de standplaats te Nyverzele op de lijn van Aalst naar Antwerpen. De heer Vanden peereboom heeft ze, voor acht jaar, be loofd maar hij is verdwenen zonder zijn belofte te kunnen houden I In 1900, heeft de heer Liebai rt die be lofte herhaald maar de stilstandplaats bestaat nog nietmen heeft ons vergeten Ik hoop nochtans dat men ons niet lang zal laten wachten en dat de heer minister eerlang zijn woord zal gestand doen. De heer Liebaert, minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen. Er leven ir. de belangwekkende streek, van de heer Tibbaut heeft gesproken, Montaigu's en Capuiet's. Op verzoek van den heer De Coster en ai.dt ren heeft mijn bestuur beslist de stilstanuplaats t« Nyver zele in te richten dad> lijk teekenden al de inwoners van Baaid< gem daar verzet tegen aan. Ik geloof dat ik. slechts door daar ook een stilstandplaats in te richter aan die tweedracht een einde zai stellen, (Gelach). Onze Combisten. Een doktrinair blad van Bergen, sprekende over de voor dracht door den Franschman Berthou al daar gehouden, zegt Als men in België met zooveel belang stelling de hervorming (lees de vervol ging) volgt welke in Frankrijk plaats heeft, 't is dat mtn ze hitr ook noodzake lijk acht en dat men gevoelt dat de vrij heid alleen op die wijze te bekomen is. De kloosterlingen over de grenzen en hunne eigendommen geroofd, de catho lieke scholen afgeschaft, de geestelijkheid vervolgd, dat is de vrijheid welke de liberalen hier willen invoeren. Kiezers, wat dunkt u daarvan Herinrichting der weldadigheid. Het gouvernement heeft een ontworp van versmelting der thans afgescheiden be stieringen der weldadlgheidsbureelen en godshuizen ter studie gelegd. Dit ontwerp zou terzelvertijd ten doel hebben de talrijke schikkingen die deze bestieringen beheeren, in een wetboek te verzamelen. Gerechtskosten. Er is nog g<en enkel ontwerp in voorbereiding, wat be treft de vermindering der gerechtskosten in het algemeen. Tot hiertoe is er overigens geen enkel praktisch stelsel voorgesteld om de rede- matige verminde ring dezer kosten te ver wezenlijken. Niettemin onderzoekt het departement van justicie de verschillende schikkingen, die, in deze orde van gedachten, in hét buitenland werden genomen. Zoo zal er in den Dop van den aan staanden zittijd een bijzonder ontwerp worden ingediend, op 't vervreemden en de verdeeling der eigendommen van min derjarigen en andere onbt.kwamen. Vlaamsch in het leger. M. de Minister van oorlog heeft aan de gene raals, die de algemeene wapenschouwin gen van 1904 zullen houden, gevraagd, de immer toenemende noodzakelijkheid eener voldoende kennis der Vlaamsche taal te doen uitschijnen, voor officieren en onderofficieren 1 opdat zij in deze taal kunnen spreken met hunne soldaten over de vraagpunten, behoorend tot de ge wone uitoefening van het ambt in eiken graad. En de minister schrijft de generaals :spectiehouders voor, de korpsoversten aan te zetten, niets te verwaarloozen om dezen uitslag te bereiken, aan wel ken het gouvernement een groot belang hecht, Iels voor onze Vaarlwer- kers. In de Kamerzitting van gister vrijdag stondt M. Daens recht en vroeg Heer Minister, onze vaartwerkers kunnen niet wtrken omdat er 5o sche lt pen vastliggen te Audegem te gevolge van 't zinken van twee schepen aldaar die de vaart belemmeren.Ge zoudt moe- ten haastige bevelen geven om die wrakken te doen wegnemen. De heer de Smet-dc Naeyer, Minister van financiën en openbare werken, stondt op zijne beurt recht en antwoordde als volgt Op aanvraag van den heer Baron Bethune heb ik reeds al de nocdige bevelen in dien zin gegeven. Het is mij aangenaam aan de Kamer te 0 laten kennen dat rrijn achtbare col- t lega van Aalst, den heer Baron 9 Bethune, mij reeds den toestand kenbaar gemaakt had n dat ik on- middelijk telegraphische bevelen g'-geven heb volgens den wensch van den heer Bethune. Algemeen gelach der kamerleden al leen Pilatus Daens lacht niet... Overi gens hij durfde niet klagen. Immers daags te voren, had hij reeds den heer Minister van Spoorwegen verweten dat MM. Woeste, De Sadeleer. Bethune en Pi - raert, alle gezag hebben, terwijl al de Ministers aan hem, den heldhaftigen Daens, de eer van de zotten aandoen 1... Uit Sint L.iev«-i»»-IIi»utem. De liberale afgeveerdigden hebben den heer Verbrugghen, Notaris en Bur gemeester alhier als een der liberale can didaten uitgeroepen voor de Kamerkie- zing van Mei aanst. Wij vernemi-n uit de be ste bron dat het tegen wil en dank is dat M. Verbrugghen is aangewezen en hij dus die candioatuur niet aanveerdt. Opmerkeuswunrdig. a Te midden van de beroering die alle geldweerden medesleept, is het goed vast te stellen hoe standvastig de verschillige Belgische renten blijven, het hoofd bte- eende aan het orkaan en zulk weerstands vermogen toonende, dat wij, met gewet- tigden hoogmoed om het cn diet van ons land, er de aandacht mogtn op vistigt-n. Terwijl alle gelijkaardige renten dtr Europeesche landen, in min of metr be langrijke verhoudingen, hunnen tol be talen aan de terugwerking, blijven alleen de Belgische renten onwrikbaar, zoo als trouwens blijkt uit onderstaande lijst 2 p. c. Belgische rent 99,5o 3 p. c, Pruisieche consol 88,5o 3 p. c. Fransche rent g5,oo 3 p. c. Russische consol, 1886 75,00 3 p. c. Italiaansche rent 74»5o 3 p. c. Spaansche rent 75,00 2 ,/t p. c. Belgische rent 88,5o 2 */t p. c. Engelsche consol 86 2 '/t p. c. Hollandsche rent 78 5/s Wie schrijft er dat De liberale Etoile Belge En de schrijvelaarA van Dendbrgalm, de groene zeevtraars van Chipka beweren dat het crediet van België geschokt is. Denken ze dan dat hunne lezers dom genoeg zijn om dit te slikken Cnrna val-mn nlfput at ie voor ile hop.De groene jannen, Pilatus Daens en C°, moeten wel vreezen dat hunne manifestatie gevaar loopt van fiasco te maken, daar men om de hop- planters te dwingen er aan deel te nemen, het gerucht heeft laten verspreiden dat de hopplanten van degenen die morgen zon dag zouden 't huis blijven,zullen afgesne den worden. De heer Procureur-generaal aan 't Par ket van 't Beroepshof van Brussel heeft de gendarmerie uitgezonden om de ver spreiders van dit gerucht te ontdekken. Of de heer Procun ur-generaal van Gent dat voorbeeld heeft gevolgd weten wij niet. Opbrengst van vorige lijsten fr. 379,00 Onbekend, Aalst 2,00 Twee zusters, Aalst 10,00 Mejuffers A. De Backer Lede fr. 25,00 Sint Martinuskerk, Aalst. tot voorb- reiding van den Paaschplicht VOOR HET MANSVOLK ALLEEN gepredikt door den Eerw. Pater Alph. Heynssens, S. J. INGANG LANGS DE LIJKDEUR. Maandag 21 Maart 1904 Dinsdag 22 Woensdag s3 Donderdag 24 Vrijdag 25 n al Na het Sermoen Benedictie van het Allerheiligste Sacrament, 's Zaterdags Biechtdag. 's Zondags Paaschcommunie, ieder in zijne Parochiekerk. Geloofd zij Jezus-Christus 1 Amen. te 8 uren 's avonds. SCHOUWBURG VAN AELST. Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. Zondag, i3 Maart 1904, (Half vasten). Bekroond drama in 4 bedrijven door Désiré Delcroix. Den Trein te laat! blijspel in één bedrijf door Emiel Ver- schueren. Prijzen der plaatsen Voorbehouden genummerde plaats fr. 2,00 Beneden fr. i,5o; Boven fr. 1,00 2e rang fr. o,5o. o Creemboter. Markt van Zaterdag 12 Maart 1904. 170 kilogrammen ter markt» Prijs f: 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 375 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3oio kilos. in de treinen gepleegd 's nachts bij mid del van braak. DE KINKHOEST. We kunnen aan onze lezers niet genoeg herhalen dat al de doktoors het eens zijn om te ver klaren dat de be9te remedie, op eiken ouderdom, voor influenza, kinkhoest, kramphoest, asthma, enz., de Siroop Depratere is, omdat hij alleen onmid dellijk verlicht en geneest, alhoewel hij geene verdoovende middelen bevat zooals andere remediën die gevaarlijk zijn en slechts tijdelijk werken. 2 fr. de flesch te Oostende en te Aalst bij de apothekers De Valckbneer en Callebaut. Het parket heeft zich naar Ardoye begeven om er eene erge zaak te onder zoeken. Ziehier in 't kort de feiten De 2ijarige landbouwerszoon Verhulst trok Dinsdag nacht huiswaarts, toen hij langs de openbare baan werd aangerand door 3 of 4 personon men weet hun juist getal niet die hem op den grond sloegen en mishandelden. Op 't hulpge roep van't slachtoffer kwamen twee andere jongelingen, de gebroeders Stremgier, die de aangerande pas had verlaten, zij wer den op hunne beurt aangevallen. De twee gebroeders, kloek gespierde jongens, ver dedigden zich dapper tegen de aanranders, doch zij moesten onder de overmacht be zwijken. De eene kreeg 10 messteken, de andere 7, allen in den rug en den hals. Hun toestand is zeer erg. Verhulst kreeg 3 mrssteken die echter niet doodelijk zijn. In de worsteling moeten de aanranders ook gekwetst zijn. Zij zijn echter gekend en een aanhoudingsmandaat is tegen hen uitgeveerdigd. Zij zijn gevlucht. In de schaduw van de liberale Asso ciatie leefde te Verviers ook eene zooge zegde werkliedenvereeniging. Om te oo'deelen over den bloei en de levens kracht dier vereeniging zij gemeld dat zij tegen Zaterdag in algemeene vergadering bijeen is geroepen tot neerlegging der rekeningen en beraadslaging over een oorstel tot ontbinding. De omzendbrief zegt dat men er nooit in gelukt is, eene vt rgadering te houden talrijk genoeg om uit haar midden de personen te kunnen aanduiden, voor het ambt van beheerder. Paters Capucienen werden op eene wandeling naar Spy, aangerand door dronkaards en zoo erg mishandeld, dat hunne genezing lange zorgen zal ver- eisclien. biedt kosteloos aan allen die door eene huidziekte zij aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jeukingen, chronische bronchiet, borat-maag-eu blaas ziekten en rhumatism een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezeue midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. IftCEMT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per koeren de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. Voor uwe Drukwerken, Schooi en Bureelbehoeften, wendt u tot het Bureel van 3i, Korte Zoutstraat, Aalst. Pracht- en gewone drnk. Nette en spoedige bediening. Buitengewone groote keus van Kerkboeken, Paternosters, Beeldekens, Kaders en alle ar tikels die betrek hebben met de Eerste Communie. Al de artikels zijn van allereerste hoe danigheid en tegen gematige prijzen. Waarom bestaan er zoo menigvuldige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wurdt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs. 2,25 de liter moet verkocht worden. Twee van de personen, aangehou den voor deelname aan den treinroof,zijn weer vrijgelaten, maar daarentegen is een herbergier van St-Jans-Molenbeek in hechtenis genomen. Hij was. even als de vorigen, door Qninart aangeduid. Men had rond het tijdstip der misdaad gezien dat hij eene kwetsuur aan zijn voorhoofd had, maar hij beweerde die bekomen te hebben terwijl hij een vat in den kelder neerliet. Sinds geruimen tijd werden er op den ijzerenweg belangrijke diefstallen van koopwaren gt-piei-gd, in den omtrek van Mechi-len, bijzonder tusschen deze statie en die van Hombeeck. Verledene maand bestatigde men dat men uiteen wagen een baal lijnwaad, verzonden door het huis Wilford van Temsche, had ontvreemd alsook eene baal bedspteien en eene baal cotonnette. M. Louckx, policieofficier, geholpen door M. Haentjens, commissaris der statie van Mechelen, gelukte er in na een ieverig onderzoek, de verhelers te ontdekken der baal lijnwaad en de hand te leggen op eene bende dieven en ver- heelt rs. Eene huiszoeking bij S., zoon S. en V. B. deed talrijke koopwaren ontdekken, van diefstallen voortkomende.Deze koop waren bestaan in balen inatrasgoed, fla- neile, wollen dekens, cotonnette enz. Dochter S. had verschillige stoffen bij naaisters verborgen, een groot deel is reeds verwerkt. Al deze diefstallen werden De afschaffing van het klooster- onderwijs. In de Kamer werd Dijns- dag de bespreking voortgezet van het wetsontwerp waarbij het onderwijs door de kloosterlingen wordt afgeschaft. M. Noulens ontwikkelde eene motie, ver klarende dat het ontwerp is verzonden raar de regeering, aan welke de Kamer het recht geeft bij decreet de scholen te sluiten, naarmate de jaarlijksche credieten worden vastgesteld om ze te vervangen. Dit is de eenige manier om te voorzien in de geldelijke moeilijkheden van het ontwerp. Combes zegt dat het bezit van de kloos ters zal volstaan om de pensioenen der leden te betalen. Volgens hem bezitten de Broeders der christelijke scholen alleen go millioen M. Noulens, lid der meerderheid, ver klaarde dat de tegenwoordige wet niet was voorzien door het kiezerskorps en dat hij aan het gouvernement de verant woordelijkheid laat voor de ontbinding van het repubhkeinsche bloc. M. Noulens verweet aan het gouver nement hem en zijne vrienden van de radikale partij verder te hebben meêge- slet-pt dan zij wilden gaan. (De uiterste linkerzijde huilt.) Spreker verliet de tribune met de ver klaring dat hij zijne neêrgelegde motie hield staan. Combes verklaarde voor het land de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de wet in bespreking en op die ver klaring, die in den gron.l niets beteekent, werdt de motie verworpen met 295 stem med tegen 255. Na eene verklaring van de nationalisten, dat zij elk monopool verwerpen en zij de Jacobijnsche oppositie zullen bestrijden, besloot de Kamer over te gaan tot de be spreking der artikelen. Later wordt gemeld dat het gouverne ment eene belangrijke wijziging in het wetsontwerp heeft aangenomen. In artikel 8 heeft men de woorden gevoegd <1 in Frankrijk zoodat in de koloniën de kloosterscholen mogen blijven voortbe staan en het personeel als vroeger in Frankrijk mag worden opgeleid daar de noviciaten behouden zijn. M. Samer heeft dit besluit doen nemen en Combes is het bijgetreden. Te Lemberg, in Galllcië, is maandag een drama afgespeeld, dat veel opschud ding maakt. Zekere Mev. Fredler, echtge- noote van een professor aan de Polytech nische school, was sedert langen tijd aan een door een zenuwziekte veroorzaakt he- 1 vig lijden ten prooi, dat ongeneesiijk ge acht werd. Zondag 20u zij eindelijk naar een gesticht worden overgebracht om daar haar einde af te wachten. Maar toen zij zou vertrekken greep hare zuster, zekere Mev. Littich, naar een revolver en schoot de lijderes dood, om, zooals zij zegde, een einde te maken aan het vreeselijk en ongeneeslijk lijden der ongelukkige. Men ziet met groote belangstelling het proces van Mev. Littich te gemoet, omdat deze hare zuster eigenlijk uit medelijden heeft gedood. De Paaschfeesten. Z. H. Pius X heeft volgens de N. R. Courant,» de laatste dagen eenige Cardinalcn geraad pleegd over de mogelijkheid aan de Paaschfeesten hun ouden openbaren luis ter terug le geven. Alle Cardinalen, wier meening gevraagd werd. hebben den raad gegeven niets te veranderen, omdat elke verandering misschien door sommi gen zou worden uitgelegd als een wijzi ging in de betrekkingen tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering. De Paus zal niettemin zoo vrij zijn op Zondag na Paschen plechtig en openbaar naar St-Pieterskerk te trekken om de eeuwfeesten van Gregorius den Groote in te wijden. BRGERLÏjkeTsTAnId DER*" STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9 Vrouwelijk idem 8 7 huwelijken. A. Van Goethem, wever, met C. Van Goethem, zonder beroep OVERLIJDENS. J. Cornelis, m. Clinckaert, postbed., 3g j.. Lange Zoutstraat.J. Wellekens, m. Van de Meersche, metser, 62 j., Zout- straatpoort. J. Callebaut, wedr Doyen, bediende, 73 j., Leopoldstraat. M. Van der Meirsch, kleerm., 22 j.. Hovenierstr. P. Bomon, naaister, 68 j., Leopold straat. P. De Gols, landb., 28 j., wo nende te Erembodegem. E. Van der Meeren, treinwachter, 26 j. Vooruitgangst. 1 kind onder de 7 jaren. Zaterdag 12 Maart 1904. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver per 100 kil. 00,00 a 00,00 Aardappelen de 100 kil. 8,00 a 0,00 Boter per 3 kil. 7,20 a 8,73 Eiers de 25 2,09 a 2,18 Viggenen, per koppel 55,00 a 65,00 Vlas, de 3 kil. 0,00 a 0,00 Ajuin, de 100 kil. volg kw, 18,00 a 20,00 Aalsterhop gewas xgo3 disponibel fr. 187.50 a 190 de 5o kilogr. Idem. leverbaar op April-Mei, fr. ig3 de 5o kilogr. POPERINGHER Stadhop 1903, dis ponibel van •fr. 167,50 tot 170 de 5o kilogr.volgens kwaliteit. Merkt kalm. ANTWERPEN, n Maart. Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100 kil. fr. 17,5o a 00,00 Rogge i3,25 a i3,75 Wintergerst 00,00 a 00,00 Zomergarst i7>°o a 00,00 Haver i3,a5 a 00,00 Boekweit 00,00 a 00,00 Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeën I7>°° a '7»25 Öe kuipboter werd heden morgend ter markt per kilogr. verkocht, aan de prij zen van fr. 2,60 a 2,70. De ponden of halve kilogr. betaalde men volgens kwaliteit fr. 1,45 a i,5o. De aardappels per zak 9,00 tot g,5o fr. De eiererr betaalde men per 25 stuks fr. 2,25 a 2,5o. GENT 11 Maart. Tarwe, per 100 kilos fr. ij,So a i8,25 Rogge i3,5o a 14,00 Haver i5,oo a oo.oo Garst 16,5o a 00,00 Boter per kilo 2,70 a 2,79 Eiers per 26 2.04 a 2,16 VEEMARKTEN, GENT, 11 Maait. Getal te koop gestelde noorenbeesten 643 Melkkoeien Groote ossen Jonge ossen Vaarzen Schapen Lammeren Kalveren Vette koeien 146 Stieren 71 Magere beesten 180 3 00 Varkens Loopers o Viggens 364 Stieren ie kw. 0,78 a8kw. 0,65 3®kw. 0,60 Koeien °>7$ 0,60 0,55 Vaarzen 0,82 0,74 0,60 Ossen 0,80 0,70 0,60 Varkens 0,90 o,85 0,00 Kalveren i,3o 0,90 0,00 CUREGHEM-ANDERL. 10 Maart. Ter veemarkt werden te koop gesteld: 679 Ossen, 203 Stieren, Koeien en Veerz. 712 Men betaalde per kilogram op voet Ossen 0,72 a 0.87, Stieren 0,60 a 0,76, Koeien en Veerzen 0,60 a 0,76. Kalverenmerkt Ter merkt gebracht en te koop gesteld 761. Prijs per kilogr. r. 0,95 a 1,20. BRUSSEL 11 Maart. Kalverenm. Getal te koop gesteld 235, per kilogr. op voet fr. 1,00 a 1,25. Huidenmarkt Ossen 0,90 a 1,00. stieren 0,75 a 0,80, Koeien en Veerzen o,85 a 0,90, Kalveren 1,45 a t,5o. "Apenbare verkooping van 8000 te Moorselaan de Statie. op Maandag 14 Maart 1904, om 2 nren namiddag, door den Secretaris REYNTENSen bevoegd ambt. Bij comp- tante betaling wint de kooper a

De Denderbode | 1904 | | pagina 2