sss Donderdag 17 Maart 1904 3 centiemen per nummer. S6sle Jaar 3021. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst 7- GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Congres der Progressisten HET GEHEIM Liberalism en godsdiensthaat. eit. »L. we. DE DENDERBODE j)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd&g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 16 MAART 1904. VEMT EURS OU JEU. HES. Zondag 11. bielden de progressisten hun Congres te Brussel, ten einde de mid delen te beramen om. bij de aanst.Kamer- kiezingen, het catholiek Ministerie van 't bewind te borstelen en het door een liberaal te vervangen. Als voorname redenaars zijn opgetreden: MM. Janson, Lorand, Feron, Van de Walle, De Poortere en.... de razige papenvreter Buyl. Meestal de sprekers stonden het accoord met de socialisten voor. M. De Poortere beweerde dat dit cartel verscheidene zetels aan de catholieken zou ontrukken en onder anderen te Aalst, (?!t?0 Dender- monde, Hasselt, St Nicolaas en Tongeren. Als men er evenveel in 't Walenland rekent dan zou 't catholiek ministerie naai de maan zijn. Nu ge moet weten hoe het moet aan boord gelegd worden, luistert In 't Vlaamsche land zouden de socia listen die er geen kans hebben voor de liberalen stemmen en in 't Walenland omgekeerd en zie daarmêe ware 't spel geklonken.... Maar M. Buyl deeit die zienswijze niet. Dit is eene droomerij, riep hij uit. Als er in Vlaanderen een socialist op de liberale lijst staat, worden de liberalen niet geklopt maar verpletterd. Dit ontstak de woede der cartelisten die alleen redding zien in 't verbond der blauwen en rooden. En heerschap Buyl werd niet alleen uitgejouwd en uitgefloten maar men slin gerde hem te zelfdertijde een reesel belee- digende verwijtsels naar 't hoofd. Eindelijk werd het volgend programma aangenomen i° Herziening van art. 47 der Grond wet en afschaffing van het meervoudig stemrecht 2° Uitbreiding der E. V. en toepassing aan provincie- en gemeentekiezingen 3° Verplichtend onzijdig onderwijs 40 Beteugeling der misbruiken van Do'ode Hand en van de vermenigvuldi ging der kloosters 5° Wijziging van het stelsel der open bare verdediging door vermindering van den diensttijd en afschaffing der plaats vervanging 6° Herziening van de wetgeving op de werkmanspensioenen 70 Democratische hervorming van het belasting-stelsel door de afschaffing der lasten op de voedingsmiddelen en het in voeren der belasting op het inkomen Men voege daarbij het programma der socialisten dat als eerste en voornaamste punt het collectivism voorstaat, dar. is het van aard om bij 't kiezerskorps zoo veel argwaan te doen ontstaan dat het meer dan eens zal doen nadenken. Vele kiezers zullen de vraag stellen Zou het niet gevaarlijk zijn 't rood-blauw pro gramma aan te kleven om het catholiek ministerie af te danken Nu dit gevaar is zichtbaar voor al wie door politieke dweepzucht niet is verblind. Gelukkiglijk de meerderheid der Bel gen gedenken zich den raad van Vader Cats Eerst gedaan en dan bedacht Heeft menigeen in pijn gebracht. En als 't onheil is geschied En helpt 't oneindig klagen niet I 3* Vervolg. Zijn ieverig en haastig, maar niettemin nauwkeurig en oplettend voortgezet on derzoek, deed den inspekteur in het oog vallen, dat de kleeren en andere voor werpen, het slachtoffer toebehoorende, in de grootste wanorde in een hoek van de kamer verspreid lagen. Een groot kof fer van buitenlandsch maaksel stond open en was blijkbaar van onder tot bo ven doorzocht. Kleeden, linnengoed en andere vrouwelijke kleedingstukken wa ren op eenen hoop naast het koffer op den grond geworpen, verscheidene kleine voorwerpen van smaak en weelde waren Onder den voet getrapt, maar wat in het bijzonder de aandacht trok, was een klein, eenvoudig schrijflessenaarken van notenhout, dat op het tafeltje zijn vaste plaats scheen te hebben gehad. ^et toe' maar niet gesloten en bleek bij nadere beschouwing, evenals het koffer, ruw en haastig doorzocht te zijn. Het onbeschreven papier was met eenige enveloppen, losse stalen pennen en een stukje lak in eenen hoek van het boven vak geschoven, dat overigens, even als het schuifken daaronder scheen ledig lint©lijk© handelwijze. Naar aanleiding van de spoorwegonge lukken nabij de Noorderstatie gebeurd, vallen sommige bladen M. den minister Liebaert aan met eene kwaadwilligheid, die eene ware zaag wordt. Hunne stelselmatige aanvallen en deze manier van alle ongevallen aan de zorge loosheid van den minister toe te schrij ven, herinneren, in eenigzins meer tra- gischen toon, de oude klucht van het dossier Wasseige. Deze buiten de mode gevallen rubriek heropenen doet men niet, want deze is gevallen onder het belachelijke, door het liedje II pleut, il neige, C'est la faute de Wassegie. (Het regent, het sneeuwt, 't is de schuld van Wasseige.) Maar wat de tegenstrevers van M. Lie baert doen, is veel hatelijker zij be schuldigen hem de ontreddering van den ijzerenweg ten toppunt te hebben ge voerd, er een warboel te hebben van ge maakt, waardoor rampen onvermijdelijk zijn zij vinden woorden uit als carre- four des écrasés, goulot de la morl, enz. zonder zich te bekommeren om de onrust die zij in het publiek werpen en den slechten naam, dien zij ons geven in den vreemde. Zou men niet zeggen dat zij alles zou den winnen, die goede patriotten, indien door hunne kritieken en overdrijvingen ons spoorwegnet een deel van zijne vreemde kliënteel verloor te zijn. Geen enkel beschreven blad was er te vinden. De onder-inspekieur wilde het deksel weer sluiten, toen zijn oog plotseling ge troffen werd door een klein, ineengefrom meld stukje papier, dat in eene reet was blijven steken. Het was het afgescheurde hoekske van een brief, waarop nog eenige letters leesbaar waren. Voorzichtig haalde hij het fragment voor den dag, streik het effen en dezelfde politiebeambte, die met onverstoorbare koelbloedigheid de bijzonderheden der afgrijselijke misdaad had nagegaan, die een oogenblik lang een blik van meêlijden had overgehad voor het bloedige lijk der wreedaardig vermoorde, jonge vrouw tuimelde met doodtlijk ontsteld gelaat een stap achter waarts, als had hem een schot in de volle borst getroffen Groote God I riep bij stammelend uit, kan het mogelijk zijn... III. Het geluid van naderende voetstappen ontrukte den policie-inspecteur aan de v.rdooving, waarin de leste ontdekking hem had gestort. De commissaris, h t hoofd der Sandbanksche policie, was, met eeno wacht van agenten, op de plaats des onheils verschenen. De onder-inspekteur hoorde hem met juffrouw Gregory spreken en haastte zich naar beneden. Maar wat nog minder loyaal mag ge noemd worden is, dat wanneer de minis ter hulpmiddelen tegen het kwaad in voert, zij er ofwel de doelmatigheid van ontkennen ofwel beweeren dat zij niet van den minister uitgaan. Aldus doet men de rechterlijke over heid tusschenkomen om den aanleg te verklaren eener nieuwe aankomstlijn voor de treinen inde Noordstade 't Is de minister niet, verklaart de Chronique, die deze verbeteringen heeft gevonden 't is de procureur des konings die ze heeft opgelegd. Gij ziet het, niet waar Een minister, die zich zoo weinig bekommert om het leven der reizigers, of zoo zorgeloos is (lui, zegt de Chronique dat het gerecht hem tot zijnen plicht moet roepen, hem lessen moet geven van menschlievend- heid 1 En er zijn liberalen, die dergelijke dwaasheden gdooven, er zijn afgeveer- digden, die in staat zouden geweest zijn ze in de Kamer te herhalen, indien*2ij ze gelezen hadden alvorens 't budget' van spoorwegen gestemd was. (Corresp. Handelsblad) Eenige liberalen van Verviers, MM. Fettweis en consoorten, die het liberalism gematigd willen houden en van het socia lism afzonderen, hebben in dien zin een vlugschrift uitgegeven, als vervolg op een ander, dat reeds in Augustus laatstleden is verschenen Dat vlugschrift geniet in de liberale drukpers geen al te gunstig onthaal. De Indépendance belge, onder andere, be spreekt het als volgt Als men ons komt zeggen dat de libe ralen zich moesten onthouden van den godsdienst te bestrijden, dan wordt ons wantrouwen opgewekt en wij vragen ons af of die groep gematigde liberalen van Verviers niet eenvoudig een groep onaf- hankelijken is, in den aard van deze die wij gedurende eenige jaren, te Brussel aan 't weik hebben gezien. Dus, volgens de Indépendance, is iemand die den godsdienst niet bestrijdt geen liberaal, maar een soort van onaf hankelijke, die het vertrouwen der ware liberalen niet verdient. Om dat vertrouwen waardig te zijn moet men ten minste de vervolgingspoli- tiek van Combes in Frankiijk toejuichen. De Indépendance gaat echter nog ver der en zegt Er is nog een ander punt van hunne De commissaris was een flink man, meer dan zes voet lang, met een knap uiterlijk en een keurig onderhouden blon den paard baard, waarin zich echter reeds eenige grijze haren begonnen te vertoo- nen. Hij beantwoordde het streng mili taire saluut van zijnen ondergeschikte met een kort knikje. Een leelijke historie, boor ik, Po wer 1 begon hij tot zijnen onder-inspek teur. Wij moeten ons goed houden en op den grond van de zaak zien te komen, wij hebben geen tijd te verliezen, als wij geenen blauwen willen loopen. Hebt gij al eens rondgezien De onder-inspekteur Power bracht zijn chef op de hoogte van de voornaamste bijzonderheden en van hetgeen zijn on derzoek helder en duidelijk aan het licht had gebracht. Bovengekomen was de commissaris zoo min als zijn onder-inspekteur in staat ln het lijk iemand te herkennen, die zij vroe ger gezien hadden. De jonge vrouw was hun volkomen vreemd. Dan maar aan 't werk, Power I sprak de commissaris zich omkeerende, laten wij alles, wat wij zeker weten, goed nagaan, opdat wij spoedig met ons pro- ces-verbaal klaar komen I Als het eenig zins kon, zou ik er die eigenwijze man nen, die Londensche detectives geerne uithouden, wij moeten de zaak zelf zien af te doen De onder-inspekteur Power zag zijnen propaganda dat ons ongerust maakt hunne strekking is, klaarblijkend, van de liberale partij eene partij te maken die het midden houdt tusscheu de klerikale behoudsgezinden en de gezamenlijke volksgezinde groepen. Deze strekking is gevaarlijk de ge- heele liberale partij moet duidelijk eene pariij der linkerzij zijn, in rechtstreeksche oppositie met de clerikale partij. Op dat punt zullen wij, wat ons betreft nooit toe geven en wij zijn van gevoelen Jat de schrijvers der Feuilles libérales, die in dien zin aandringen, op zeer gevaarlijke wijze bijdragen om de oude twisten tus- schen liberalen opnieuw in 't leven te roepen en de krachtige poging tegen te werken welke thans gedaan wordt om in eene enkele en machtige groep al de bestanddeelen van het Belgisch liberalism te vereenigen. Het liberalism moet dus, ten eerste, den godsdienst bestrijden en, ten tweede, rechtstreeks en onverzoenbaar tegenover de catholieke partij staan, zonder zich er mee te bekommeren of, zoo doe.ide, het socialism in de hand werkten hen begun stigt. Dat is ten minste rechtuit gesproken en toont aan dat de bewering onzer Aalstersche geuzen, als zou de liberale partij in het midden staan tusschen catho lieken en socialisten, niets anders is dan eene schijnheilige huichelarij. O© twen U'h. In de Veldbode, een Hollandsch vak blad, dat wakker de belangen van den Nederlandschen landbouw verdedigt en tevens menig leerrijk artikel over land- en tuibouw bevat, lazen wij onlangs een prettig schrijven, dat bovenstaande titel droeg. Het begon als volgt Wie kalk noch kali spaart, Zich een rijken oogst vergaart. Dit artikel boezemde ons zooveel be lang in dat wij besloten er een en ander van mede te deelen en er tevens eenige bemerkingen en persoonlijke ondervin dingen by te voegen. Om alle verwarring te voorkomen zeg gen wij vooraf dat, waar onze Noorder buren van kali spreken, dit in onze ge wone taal potasch beduidt. Er was daar spraak van de bemesting der fruitboomen die, hetzij hier ter loops gezfgd nog door velen zeer ge brekkig gedaan wordt of soms gansch vtrwaarloosd. In zijne verhandeling beweert schrijver en hij haalt persoonlijke proeven aan, dat kalk en kali de twee K's dus zon derlinge middels zijn om de Kanker te voorkomen en tegen te werken. En chef min of meer twijfelachtig aan blijk baar deelde hij diens meening niet, dal dc zaak zoo spoedig zou zijn af te doen I Hij zwteg echter en volgde den commis saris naar het zitkamerke van juffrouw Gregory beneden, waar zijn chef in een gemakkelijken leuningstoel plaats nam en door een der agenten het meêgebrachte papier en schrijfmaterieel voor zich op de schrijftafel deed neèileggen. Juffrouw Gregory en Weels, de smid, werden binnengeroepen. Een der jongste agenten, die zich indertijd op het snel- schrift had toegelegd, werd door den commissaris eene plaats aan een afzon derlijk tafeltje aangewezen en van het noouige voorzien, om zoo woordelijk mo gelijk, de antwoorden der getuigen te kunnen opteekenen. Komaan, juffrouw Gregory 1 begon het hoofd der Sandbanksche policie, toen alles gereed was, op een vroolijken, ge- zelligen toon, die hem bij zijne verhooren altijd eigen was, hoe erg de omstandighe den ook mochten zijn. Beantwoord al mijn vragen, als 't u belieft, zoo kort en duidelijk als gij maar kunt en vergeet vooral niets, wat ons van nut kan zijn. Het is een vreeselijke gebeurtenis en gij begrijpt, niet waar? welk eene verant woordelijkheid r op ons rust, om de zaak tot klaarheid te brengen. De arme juffrouw Gregory evenwel, werd door den kring der policie-unifor men om zich heen, deerlijk in de war ge- van een wetenschappelijk standpunt be schouwd, is zulks aanneemlijk. Immers, de kanker vertoont zich het meest aan de appelboomen die op voch- tigen bodem staan. Welnu, vochtigen grond is zuurachtig en daar kalk en kali de eigenschap hebben de zuurheid weg te nemen of grootendeels te verminderen, is het te verklaren dat de oorzaak van het ontstaan dier vreeselijke ziekte daardoor weggenomen wordt. Van eenen anderen weten wij ook dat de steenfruiten vooral, zooals kerzen, krieken, abrikozen, perziken, eenen groo- ten voorraad kalk noodig hebben voor het vormen der steenen. En niet zelden bemerkt men dat die boomen overvloedig bloemen, maar dat er bij het spenen, gelijk mën dat hier noemt, veel afvallen omdat hun de noodige hoeveelheid kalk ontbreekt, om den steen te vormen. Een geloofweerdig en ondervindingrijk per soon vertelde ons onlangs dat hij, zelfs bij algemeene mislukking, altijd veel per ziken en abrikozen had, daar hij de voor zorg nam die boomen jaarlijks wat kalk toe te dienen. Bijna al de fruiten moeten bij het rij pen eene groote massa suiker vormen. Welnu het is een gekend feit dat daartoe kalk noodig is. Men bedenke maar welke groote hoeveelheid potasch de suikerbee- ten uit den grond opnemen Wilt ge vruchten van aroma fijn Dan moet er kalk en kali zijn zegt de schrijver kort en goed. Liefhebbers van fruitteelt, zoo besluit hij op koddige wijze, probeert het eens een paar jaar met een paar boomen, en als ik u dan tot getuigen krijg, dan zullen we den fruitteler-boer aanklagen bij 0 Ko ningin Poman-a en hij zal dan veroor deeld worden om ook haar kinderen, evenals die van t Ceres te voorzien van eenen voldoenden voorraad kali en kalk. Godsdienstwaanzin. Uit New- York wordt gemeld, dat op het eiland Beal, na eene reeks zoogenaamde evan gelisatie-godsdienstoefeningen, bijna 5oo menschen godsdienstwaanzin hebben ge kregen. Zij verbrandden veischeidene honden en katten als offtis en zouden ook hunne kinderen aan de vlammen hebben prijs gegeven, wanneer eenige sherifs niet tusschen heide waren g( komen.De dweep zieke menschen vernielden eene groote hoeveelheid tabak en verder vele sieraden. Sommigen hunner zijn naar een krank zinnigengesticht overgebracht. bracht en toonde neiging cm in eene nieuwe flauwte te vallen. Zij snikte, dat een steenen hart ervan moest breken, en deed al haar best, den opkomenden tra nenvloed te stuiten met een punt van haren voorschoot dien zij met krampach tige bewegingen aan hare oogen bracht. Wat den smid betreft, deze was zwij gend en onbeweeglijk blijven staan, als een sprekend beeld van den man, die, hoewel min of meer onder den indruk, welken de tegenwoordigheid van de man nen van het gerecht in zulke oogenblik- ken steeds teweeg brengt, toch ten volle bewust is van de rol, die hij in hef drama heeft gespeeeld en van het gewicht, dat zijne woorden in de schaal zullen leggen. De vermoorde dame had bij u eene kamer gehuurd, niet waar begon de commissaris, zich tot de weduwe wen dende. Hoe was haar naam In plaats van te antwoorden, haalde juffrouw Gregory een stuk papier uit haar zak te voorschijn, en reikte het den kom- missaris over. Dit heeft zij mij gegeven, M. Grand, voegde zij er bij, op mijn eigen verzoek, want toen ik vroeg hoe zij heette, noemde ze mij zoo'n raar, vreemd woord, dat ik er niets van verstond. Het feit, dat juffrouw Gregory den commissaris van policie bij zijn naam aansprak, behoeft geen verwondering te baren. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1