Zitting van den Gemeenteraad Kamerberichten. De hopkwestie. MOORSEL. tJAE Onder proeven. Schrikkelijke dyna- mietaanslag te Luik. AELST. Zondagrust. Allerhande nieuws. van 41 Maart. De zitting wordt ten 5 ure geopend. M. Vanderschueren werd tot de eedaf legging toegelaten en diensvolgens als gemeenteraadslid aangesteld. Een brief wordt medegedeeld, waarbij M. De Büeck liet weten dat hij wegens ongesteldheid op de zitting der sectie af wezig moest wezen. I. Spaarkas-Rekening 1903. M. Moyersoen geeft verslag over de werkzaamheden der Spaarkas in 1903. M. De Blieck zou willen weten waar die gelden der Spaarkas berusten, wan neer die gecontroleerd geweest zijn, en wanneer ze kunnen nagezien worden M. Bethune antwoordt dat die reke" ningen in de vorige zitting zijn goedge keurd, dat het vroeger niet noodig was die gelden te controleeren aangezien het geen plicht was voor het Schepencollege, doch heden moet het geschieden luidens bevel van hei Gouvernement. M. Db Blieck vraagt waaruit die gel den bestaan? Die sommen zijn nog al aanzienlijk en dienen goed geplaatst te wezen. M. Bethune, die gelden bestaan in no- minatieve en andere waarden, doch M. Moyersoen kan u daar meer uitleg over geven. M. Moyersoen. Die gelden zijn in ver zekerde bewaring, en liggen in coffers geborgen waarvan verschillende personen een sleutel dragen. M. de Burgemeester. Het geld is nu beter bewaard dan vroeger. M. De Blieck. Dat is nog al wel, im mers hij verdenkt niemand, doch zou ook willen weten hoe men de leening van 80,000 fr. gedaan om de leeggestolen stadskas te vullen, dekken zal. M. Bethune. Gij kunt alles nazien, 't en is onze schuld niet dat gij onpasse lijk zijt geweest. II. Begrooting igo5. M. M. Moyersoen geeft verslag over den toestand der kas, verders werd de begroot!ng goedgekeurd. III. Brandweer. Rekening voor igo3- M. Moyersoen deelt aan den Raad meê dat de rekeningen nagezien en on derzocht zijn geweest in de sektie en juist zijn bevonden. M. De Blieck. Brengt hulde aan ons stedelijk Pompierskorps, doch de minder heid kan de rekeningen niet goedkeuren, aangezien de prachtuitgaven de nuttige overtreden. Van waar komt dit onbatig slot Waarom stort men 1000 fr. in de kas van het Pompierskorps zonder dat het er rekening moet over geven. Wie wil ons daaromtrent inlichten M. Moyersoen. Hulde brengen en bedanken alleen is niet genoeg, wij we ten sinds lang wie onze brandweerman nen zijn 't is om hunne genegenheid en dapperheid te beloonen dat 't Gemeen tebestuur iooo fr. stort in hunne kas. Met dit geld doen zij wat ze willen hoeven er niet de minste rekening over te geven. Deze geringe som is eene welver diende belooning voor de mannen die op elk oogenblik, dag of nacht, ten dienste staan van onze medeburgers. Wat het onbatig slot betreft, dit komt hier uit dat rekeningen van twee ver schillende dienstjaren op eene waren ge bracht. M. de Burgemeester. M. De Blieck had die opmerking nu niet moeten doen, wij bespreken nu die begrooting niet. M. De Blieck. Als prachtkosten is i5o franks voor laarzen veel te veel M. Ebman. Hoeveel paar laarzen koopt gij voor i5o franken M. Boterbbrgh, (barsch.) Zij doen ze toch alle dagen niet aan. Mijnheer De Blieck neemt zonder toe lating het woord en wordt door den heer Burgemeester tot orde geroepen. M. De Bueck. Als de voorzitter on partijdig is zullen wij hem respecteeren. M. de Burgemeester. Gij zult mij toch niet van partijdigheid beschuldigen Als ik lessen te nemen heb, zal het toch bij u niet zijn. M. Moyersoen. Laarzen zijn pracht kosten Volgens M. De Blieck, voor een korps van i5o man zou dan i5o fr. voor 't herstellen en maken van nieuwe laarzen te veel zijn 't Is maar een frank per manschap (M.De Blieck moet nogthans weten dat gaten in de laarzen stoppen kostelijk is. Madame weet er van te spreken. Redact.) M. de Burgemeester staat het voorzit terschap af aan M. Meert, Schepen, en verkrijgt het woord. Hij neemt de gele genheid te baat, om aan ons stedelijk Pompierskorps hulde te brengen, doch wat is hulde brengen Niets, volstrekt niets. Er dient bijgevolg wat meer gedaan te worden, en daarom is het dat het Stads bestuur, uit dankbaarheid voor vele en getrouwe diensten, 1000 fr. in de kas van it Korps stort. Dit geld mag dienen om zich te vermaken, zooals om de leden te noodigen op een banket, afgeveerdigden te sturen naar andere plaatsen waar an dere Pompierskorpsen feestvieren voor de eene of andere blijde gebeurtenis. Ook nog om hun toe te laten bij de ter aardbe- stelling van makkers in andere steden vertegenwoordigd te zijn. Vroeger had Aalst ook een Pompiers korps, dit koste 3200 franks aan de Stad, en die som werd betaald aan een Korps zonder materieel. En waaruit bestond dit Korps Uit bezoldigde mannen aan wie bij brand al het noodzakelijke ontbrak. Hij gedenkt zich nog dat die Pompiers, bij een grooten brand machteloos waren eene scheur in den darm te stoppen, bij gebrek aan banden. Een heer was edel moedig genoeg, om-op het laatst zijn hemd uit te trekken om daarmtê de scheur te Stoppen. Hij zal misschien daarom ge decoreerd geweest zijn (Men lacht.) Nu heeft de Stad voor nagenoeg 4000 fr. een vrijwillig en wel ingericht korps met zeer goed materieel. Hij voegt er ook bij dat men in andere kaatsen kleiner dan Aalst, te Roussrlaere bijvoorbeeld, meer betaalt dan te Aalst. M. De Wolf, begrijpt de beknibbelin gen van M. De Blieck niethij brengt hulde aan dit Korps, maar 1000 fr. voor zooveel zelfsopoffering is te veel!?!?! Ons Pompierskorps is samengesteld uit 125 man, en duize.id franks zou te veel zijn voor zoo een groot getal, dit maakt 8 fr. per hoofd. En wat doen die moedige mannen al niet voor die acht franks Zij stellen zich dag en nacht bloot aan slecht weer, ziekten en ongelukken. Daar zou men het minimum van dag loon mogen toepassen, 't Is schande voor de Stad Aalst dat zij aan zulke mannen zoo eene geringe som betaalt. Hij stelt voor dat de Stad die som ver- dubbele. M. Leveau zegt nog iets te weten over het vroegere Pompierskorps. Dit Korps stond onder de bevelen van den vader van M. den Burgemeester en M.Van Lan- genhove. Hij weet ook rog dat hij bij een brand te Haeltert het gezag voerde en dat hij daar op eene ladder stond. Hij bekent verder dat er bij 't Pompiers korps veel moedige mannen zijn, echter ook veel nuttelooze, bij voorbeeld de ge- wapenden. Er zijn alleen lanciers en mi neurs noodig Bij den brand ter brouwerij De Blieck trof men pompiers aan die in eene nabu rige herberg vogelpik speelden en dron ken werklieden van de Vaart en andere deden hun werk. Hij vindt ook dat er veel geld aan het korps wordt verspild. Bijvoorbeeld 24 fr. voor 't kuischen van geweren Laat ze zwart vet wen dan hebt gij geen kosten. (Hoe slim toch Verders geeft hij lezing van verschei dene rekeningen en zegt niet te kunnen begrijpen hoe het mogelijk is rekeningen t* betalen waar niets op gedetailleerd is. 't Is dus billig dal wij weten waar dit geld henen gaat. M. Moyersoen. Wij zullen u veel détail geven. M. de Burgemeester. Mijn vader was geen gezagvoerder, maar wel M.Van Lan- genhove te Haeltert ook stond hij geezins op de ladder, maar wel ik I M. Leveau... wordt rood en zwijgt dat hij zweet. M. Bauwens is reeds 17 jaren bij de Pompiers als Onderluitenant z»gt hij, en hij moet bekennen dat de aantijgingen van M. Leveau alles behalve ridderlijk zijn, dat zij in een woord schandalig zijn. 't Gebeurt wel dat onze mannen etn glas bier drinken, maar dat zij hunne plicht verzuimen daartegen teekent hij protest aan. M, Moyersoen. Op andere plaatsen be taalt men veel meer voor de Brandweer. Hij is verwonderd over de onwetenheid van MM. Leveau en De Blieck, zij heb ben nochtans de rekeningen nagezien; hij bewijst dat de rekeningen goed en wel opgemaakt en ook gedetailleerd zijn om hun woord te gebruiken 't Is dom van wegens M. Leveau het tegenover gestelde te beweren. Hij geeft lezing van verscheidene rekeningen tot staving van zijn gezegden. De rekening der Brandweer werd aan genomen met 16 stemmen tegen 6 neen. M. d» Burgemeertbr. Dus 16 ja en 6 ongelukkige neen's. M. De Blieck. (Driftig) Gij had het woordje ongelukkig daar kunnen laten, wij vervullen onzen plicht als minder heid, gij moet hier geen appreciatie geven M. de Burgemeester uw gedrag is on gelukkig daar gij eene welverdiende be looning beknibbelt... M. De Clippble. Wij zijn brave jon gens die heeren zooveel te laten zeeveren, wij zouden beter doen ze te laten begaan en maar te stemmen. IV.Kerkfabrieken. M. Bethune. Geeft verslag over de rekeningen der Kerkfabrieken, deze wer den aanvaar I. M. De Blieck, zegt dat de minderheid zich moet onthouden daar zij de zaak niet hebben kunnen onderzoeken. V. Gemeentebelastingen Overdracht van crediet. M. Van der Schueren vraagt waarvoor dit crediet moet dienen. M. Bethune antwoordt dat dit crediet dient tót het aankoopen van het huis Het Hoedje als woning voor de concierge, ook tot de vergrooting der Staatsmiddelbare-jongesschool. M. Van der Schueren vraagt verder wie de ondernemers waren, en of het werkbij openbare aanbesteding is toege wezen. M. Bethune zegt dat de openbare aan besteding voor dit werk onmogelijk was daar er alleen hier en daar reparaiiën dien den gedaan te worden. Hij geeft lezing der namen van ondernemers en timmer lieden die het werk hebben uitgevoerd. IV.— Stichten van een Schietplein. M. De Burgemeester wijst op het groot nut dat een Schietplein voor de Burgerwacht van Aalst zou teweeg bren gen hij drukt den wensch uit dat men spoedig het werk zou beginnen ten einde het plein toekomende jaar te gelegenheid der feesten onzer 75jarige onafhankelijk heid in te huldigen. Dit voorstel werd aangenomen. VII. Openbare werken. M. Meert, Schepen van Openbare Werker, geeft kennis aan den Raad van de volgende uit te voeren werken en vraagt de toelating dezelfde zoodra mogelijk in gang te zetten. i* Leggen van onderaardsche goten op den Ouden Dendermondschen Steenweg tot aan de Drijslcutelsiraat. 2° Voetpaden en v» rleggen van kassei in de Drijsleutclstraat. 3° Kassei te leggen in de Meuleschctte- straat. M. Meert werd gemachtigd deze wer ken uit te voeren. Hij vraagt ook nog zijne vraag tot her stelling der daken van de Staatsmiddel bare meisjesschool naar de Commissie te sturen. VIII. Aanwerving van gronden. Het voorstel tot aanwerven van grond om de Groenstraat, enz. enz, te verbree- den werd door den Raad aangenomen. M. De Blieck vraagt om art. 8 der in wendige orde te wijzigen, ten einde aan de minderheid toe te laten samen te zetelen. M. Bethune wenscht alle gemak te verleenen aan de minderheid, om hare taak te vervullen de vraag van M. De Blieck is van te gering belang om tegen de moeilijkheden, welke verande ringen aan het reglement van inwendige orde zouden teweeg brengen, te kunnen opwegen. Zij hebbtn immers alle gemak om met elkander om te gaan. Hij vindt het dusonnoodig aan zulke geringe zaken tijd te verspillen. M. Eeman. Hoe verstaat gij bijeen zitten, 't is volstrekt onmogelijk M. De Bisschop en andere achter ons aan te zetten. M. Bauwens vindt er geen bezwaar in de vraag van M. De Blieck in te willigen. M. De Hert leest een uittreksel van het commeniaar Hellebaut over de Ge meentewet, waaruit blijkt dat die vraag niet kan toegestaan worden. Die vraag werd dan ook verworpen. M Leveau, stelt aan den Raad voor een Crediet te stemmen om de werklit den die door de gestremde scheepvaart, heb bende als oorzaak het ongeluk van Aude- gem. zonder werk zijn gevallen te onder steunen. Hij wenscht dat de werklieden niet met geld maar met mondbehoeften zouden ondersteund worden. M. De Burgemeester antwoordt dat de Stad reeds hare plicht heeft gedaan, dat er twee buitengewone brooddeelin- gen aan het Bureel van Weldadigheid zijn bevolen en door dit laatste uitge voerd. Aan den hei r Minister is geschre ven ten einde de Maatschappij van den Dender tot spoed aan te zetten om zoodra mogelijk de scheepvaart te heropenen. De zitting is om 7 uren geëindigd. I. Ni' uwe trein uitBiussel 0m22u.iL In zittting van i5 Maart heeft de heer Li baeri, Minister van spoorwegen, posterijen en telegraf n, het volgende antwoord gegeven op de vraag van den heer Bethune, betreffende het herinrich- ten van een trein nit Brussel-Noord, dat vroeger reeds bestond en te Brussel ver trok te 22 u. 12 m. voor Aalst-Gent- Brugge Antwoord. Ik heb de noodige in lichtingen gevraagd om te kunnen oor- drelen over het nut en de vermoedelijke opbrengst van dien trein. II. Nieuwe wet op de Coöperatieven. In dezelfde zitting heeft de Heer Van den Heuvel, minister van Rechtswezen aan M. Bethune het volgende antwoord gegeven betrekkelijk de wet op de Coöpe ratieven De herziening der wet op de samen werkende maatschappijen zou eene alzon- dtrlijke studie en een afzonderlijk wets ontwerp vergen. Doch de samenhang der teksten vergt dat men de voorschriften betr»ffendr het bekendmaken, door de artikelen 63 104 opgelegd, b krachtigt door gelijke maatregelen, n Bravo, M. Bethune, in den naam onzer neringdoende burgerij. Nu hopen wij dat gij die herziening der wet zult vergen en bekomen. In zitting van 16 Maart zijn de volgende vi agen gericht tot den heer minister van spoorwegen, posterijen en telt graten 1° Door den heer Bethune III. Postdienst te Herdersem en Wieze. De gemeenteraden van Herdersem en van Wieze hebben zich tot den heer Minister gewei d om eene postkoets te bekomen tusschen Wieze en Aalst over Herdersem. a Het ware noodig te Wieze een hulp postkantoor te openen. Ik vi rzotk den heer minister een welwillend onderzoek in te stellen over die dubbele vraag zij is gerechtvaardigd door de belangrijkheid dier twee plaatsen en hare wed» rzijdsche bevolking van 2,200 en i,65o inwoners. a° Door den heer Pieraert IV. Nieuwe morgendtrein te Erwetegem. u Een aantal werklieden van 't arsenaal te Gentbrugge, die te Sint-Maria-Lierde enErwetigem wonen, moeten dagelijks van 5 tot 7 kilometers te voet afleggen om trein 1873 te Soitegem te kunnen nemen die naar Gent rijdt te 5 u. i5 m. in den zomer en te 5 u. 33 m. in den winter. 0 Zou de heer minister trein 1890, uit Gent-stad naar Geeraer.isbergen ni -t kun nen doen rijder, waar hij trein 1873 zou kunnen vormen, welke te Sint-Majia- Lierde en Erwetegem zou stilhouden en er werklieden en andere reizigers opne men Daaruit zou nog dit voordeel sprui ten daar te Geeraardsbergen een draai schijf bestaat, zou de locomotief van trein 1890 niet meer met den tender vooruit moeten stoomen zooals nu gebeurt. Er zal op die twee laatste vragen der Hli. Bethune en Pieraert dinsdag aan staande worden geantwoord. V. Brug tusschen Pollaere en Appelterre. In dt zelfde zitting is die belangrijke zaak op de volgende wijze be handeld De heer Bethune. Ik had de eer persoonlijk aan den heer minister ver schillende vragen van plaatselijk belan te doen. Ik bespaar dus de redevoering, die ik vanzin was uit te spreken, en bepaal er mij bij, een vraag te herhalen die sedert lang door onze afvaardiging werd gedaan. Het geldt het bouwen eener brug over den Dender tusschen de gemeenten Pol laere en Appelterre Eegem. De overvaart van dit water is gevaarlijk niet alleen de bevolking van Pollaere, ook ten groot deel van di»- der gemeenten Denderwin- deke, Meerbcke, Neygem en Li< fferingen varen langs daarover. Ik vraag dus dat de heer minister die vraag van vroeger welwillend onderzoeke en er snel voldoe ning aan geve. De heer DeSmet de Naeyer, mini ster van openbare wt-rken. De qnaestie van de brug over den Dender, waarover de heer Beihune handelde, zal met wel willendheid worden onderzocht. De heer Pieraert (in 't Vlaamsch). V' rieden jaar vro»-gen de ingezetenen vau Polla» re dat er eene vaste brug over den Dender zou worden gelegd, om ge makkelijker te Appelterre hunne landen tekunmn b» bouw-m. De heer minister gelieve dat V' :zo< kschrift welwillend ti ond»rzoeken en op zijne zware begroo ting een klein sommetje te nemen om dat uiterst nuttig werk te verrichten. VI. Verlichting Brug, Brusselsche Steenweg, Aalst. Vraag van den heer Bethune tot den heer minister van financiën en openbare werken Het nieuwe viaduct op den steenweg van Brussel naar Aalst moet lantaarnpalen krijgen, en dit inoet worden bekostigd door het ministerie van openbare werken, onder wiens leiding het werk geschiedde Sedert maanden is de brug voltrokken, doch niet verlicht, want men wacht nog altijd naar de lantaarns en de overtocht is er gevaarlijk. Kan de heer minister niet bevelen het weik te bespoedigen VII. Vaartwerkers en Schippers. Belemmering Scheepvaart, Dender. Znhier de Redevoering op i5 Maart tijdens de b-grooting van financiën en openbare werken uitgesprokeu door den heer de Smet de Naeyer, minister van financiën en openbare werken. u De heer de Smet de Naeyer.Zoo als ik het Vrijdag aan den heer Bethune had aangekondigd, heb ik bevelen geg' - ven om de in den Dender gezonken sche pen te lichten. (i De heer Daens.Woorden inden wind. (i De heer De Smet de Naeyer. mini ster van financiën en openbare werken. Denki gij dat uwe interpellatie de schepen zal lichten r Had ik die zekerheid, dan zou ik het middel terstond to passen mijn bestuur bevelen in soortgelijke ge vallen te wachten tot dat eene interpellatie worde gedaan vooraleer zelf over te gaan tot het ophalen van de gezonken schepen. (gelach). De belanghebbenden zullen daarvoor heel zeker den heer Daens hun- uen dank betuigen Naar luid van de bestaande onderrich- tiugen, indien de kapitein van een gezon ken schip het niet licht binnen een be paalden tijd, doet de Staat het zelf op kosten van den kapitein. De bi paalde tijd is slechts sedert 12 dezer verstreken. Ik heb dus een mijner ambtenaren gezonden om te zien wat er gebeurde. De gestelde tijd verstreken zijnde sedert 12 dezer, kan er ambtshalve te werk worden gegaan. Maar sedert dezen morgen heeft men een der schepen kunnen lienten voor het ander schip werden de werken op vol doende wijze voortgezet, en men voorziet dat aanstaanden Donderdag de scheep vaart weder viij zal zijn. Het blijkt hieruit dat het dank aan M. Beihune is dat Ge Minister krachtige maatregelen heelt genomen om de Vaart vrij te maken. Wij vernemen dat Dinsdag morgeud reeds de heer Minister van finan ciën aan M. Bethune een telegram heeft kenbaar gemaakt waaruit blijkt dat het schip Anna reeds weggeruimd is en het dc Wegruiming van hei schipRosALiA ver wacht werd voor Donderdag. Do kwakzalversmanieren van zekeren anderen albemoeier zijn maar: Woorden in den wind. 0 Iets ernstigers. Zouden de schippers geene schadeloos stelling moeten vragen aan de Dender- maatschappij of de assuranciën Wij stellen de vraag Wij beantwoorden niet. Walgelijk Kloosternonnen bespot in de Kamer door de Liberalen. I11 zitting van i5 Maart,durfde de heer Crombez,liberale afgevaardigde van Do< r- nik, betrekkelijk de weggejaagde Fransche Kloosterlingen de volgende vuiligheid uit te kramen. 0 Ge klaagt over vervolgingen... Heeft de heer Combes onlangs de gunstige ge volgen der kloosterwet niet doen uitschij nen? De gewezen monniken, die 'i kapsel hebben weggeworpen om den rok te dra gen, stappen er licht over en de gewezen nonnentjes, nu als wereldsche dames g.: kleed in plaats van de blikken af te wanden, trekken ze tot zich en lokken ze zelf uit(Protestatien rechts), i Walgelijk nietwaar, menschen lil En zeggen dat men u zou willen doen stem men voor eene partij die aldus de heilige vervolgde Kloosterzusters durft in volle Kamer voor lichtekooien en zedelooze vrouwspersonen doen doorgaan. Zondag 11. heeft de door de groenen sedert lang aangekondigde groote betoo- ging plaats gehad, die het catholiek Mi nisterie moet doen buigen of bersten. De Brusselsche dagbladen zijn 't ac- coord om te bestatigen dat de betoogers ten getalle waren van ongeveer i5oo Een onzer vrienden die ze ook op dit getal rekent, zegt ons dat meer dan de twee derden vrouwen waren en lieden die geen enkele hopplant bezitten. Aan 't hoofd marcheerden Groene Pie, smid Lam- brecht. De Poortere, Baas Fonteyne, enz. De stoet werd gesloten door een open rijtuig in 't welk Pilatus Daens en de Krik Bouquet... de krik Bouquet hadden plaatsgenomen. Te midden van het carnaval vieren z.gt Het Nieuws van den dag heefi de Hopstoet eenige verbazing verwekt, doch daarbij is het gebleven. Het meerendeel der deelnemers schenen zelfs den optocht meer te aanzien als eene halfvastenwandeling dan als eene 0 manifestatie en de bierglazen werden duchtig door de zoogezegde hopboeren aangesptoken. 0 In de meeting werd er op de kap der catholieken gedonderd. Over de liberalen en socialisten die alle inkomrecht op de hop b V'Chten, werd er door de gestrafte priesters Daens en Fonteyne geen gebe nedijd woord gesproken immers een enkele vijand kennen zij de catholieken. Natuurlijk trokktn de socialisten aan zelfde zeel als hunne groene geestver wanten. Gezel Mi ysmar.s, volksvertegen woordiger van Brussel, nam ook het woord en rajed Daens bedankte hem vuriglijk over zijne woedende aanvallen tegen de catholt< ken. Nog een woord. Veronderstellen wij dat men van het catholiek Ministerie zou verkrijgen wat men vraagt, wat zou er gebeuren De brouwers dreigen het bier te zullen opsla&n, ii.dien de inkomrechten op de vreemde hop vermeerderd worden. Moesten de brouwers hunne bedreiging :<n uitvoer brengen, men zou de groenen ladelijk hoor. n uitbazuinen Weg met de catholieken, ze belasten het bier, den drank van 't volk '1 Zou de eerste maal niet zijn dat de groenen een dergelijk b'Wijs van hunne aardige rechtzinniggeid zouden geven.... Ja, men zou veeleer rozenwater van eene beirstuk tappen dan eerlijkheid en deftig heid bij hen te vinden f O J-Wat gedacht voor JLO- Daens van den i3 Maart te verkazen voor zijne hopmamfestatie C. Begrijpt ge dat niet De helden van Chipka zijn door Nr i3 besmet. Ze wonen in Nr i3 en al wat ze doen komt op Nr t3 uit of 't nekt er naar... 't Is al tijd Nr 13, denk eens na.. J. 't Is zoo. Goed gevonden I R. Ja, zoo is 't z. ker en moest men met de X-stralcn eens in hun hert kijkt men zou er Nr i3 in lezen. meststoffen, dient men vergelijkende proeven aan te leggen, 't Is wat ge woonlijk door de belanghebbenden niet gedaan wordt. 2° Vermits men op voorhand weet tot welken uitslag men wil komen, worden sommige proeven, zoo ze nog vergelij- kender wijze geschieden, in zulke voor waarden aangelegd dat de betrachtte meststof bijna zeker de hoogste op brengst zal geven. En uit zulke proeven algemeene be sluiten willen afleiden is zeer gevaar lijk en kan menigen landbouwer op bet dwaalspoor brengen. En dit zeggende zijn wij het eens met de meening welke M. Lonay, Staats- landbouwkundige te Bergen, uitdrukt in het Bulletin 11. 8, bl. 422 van den Studiekring der Staatslandbouwkundi- gen en Landbouwleeraars van België en met talrijke navorschingeu van den heer P. De Vuyst, Landbouwopziener, die na 6 jaren lange proeven, aarzelt uitspraak te doen en het zwavelzuur ammoniak op den zelfden rang plaats als sodanitraat. Ten einde ons persoonlijk te overtui gen, legden wij verleden jaar in de ge- wenschte voorwaarden eene vergelij kende proef aan op de tarwe en op aard appels. In een volgend schrijven deelen ■wij de bekomen uitslagen mede. onze Daensisten en liberalen ten getalle van 50 of 60 naar Brussel om te mani festeren voor de hop. Een oude liberale liedjeszanger had het volgende kartel opgesteld Met ongelijke rechten Kan men den boer berechten Maar wie den boer verkracht Wordt door den boer versmacht. Hewel, beste lezers van den Den- dercode, de held van deze verzen heeft geen ongelijke rechten van noode om den boer te versmachten.Het is alge meen bekend dat hij in staat is met de peeën die uitzijn land voortkomen al de boeren van Waver te versmachten. Verders hebben wij nog vernomen dat een ander kopstuk ('ne slimme, zulle) als beste middel om den toestand der hopboeren op te beuren, uitgeroe pen heeft dat men eerst eenige pastoors met de hopstaken moest den kop inslaan eer het zou beteren. Daarvoor moet gij ook Daens zijn. Die mannen meenen 'tvolk zeker wijs te maken dat de catholieken niets doen voor de hopplanters. Welnu hier in Moorsel heeft den Gemeenteraad alsook de gansche bevolking eene petitie naar de Kamers gezonden tot het verdedigen der rechten van de hopboeren; ook onze Volkvertegenwoordigers zullen zich deze gewichtige zaak ter harte nemen en onverpoosd werken voor de belan gen van de hopteelt. 't Is niet noodig van daarvoor zot te loopen naar Brussel. XX. Sedert eenigen tijd wordt er in zeke re dagbladen, zoowel als in sommige landbouwbladen en tal van broehuren, eene hardnekkige propaganda gemaakt ten voordeele van het sodanitraat. Verre van ons de nuttige werking van die meststof te willen in twijfel trekken. Sodanitraat heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot den huidigen kraclbouw, en heefl niet noodig hemel hoog verheven te worden goede waar prijst immers zich zelf. Maar zijn zwa velzure ammoniak en andere stikstof- mesten thans niets meer weerd Wij vreezen dat die overdrijving bij de landbouwers, eens dat ze volledig en onpartijdig door de landbouwers zullen ingelicht zijn, eerlang eene terugwer king zal doen ontstaan gansch verschil lend van die welke de voorstaanders vau hunue pogingen verwachten. Inderdaad, meeuig bevoegd Staats- landbouwkundige is vau meening dat sommige landbouwers oprecht misbruik misbruik maken van sodanitraat. Intusschen willen wij onze lezers op merkzaam maken op het feit dat die propaganda voor eenig doel heeft al de overige stikstofmesten en vooral het zwavelzuur ammoniak te verdringen. Men haalt hierbij allerlei proeven die het sodanitraat altijd en overal op den eersten rang plaatsen. Bij het lezen dier uitslagen maken wij onwillekeurig de volgende bemer kingen 1° Om zich te overtuigen van de wer king van twee of meer gelijkaardige 7 Slachtoffers der socialisten. Gisteren 18 Maart was het de verjaar dag der Commune van Parijs. De socialistische bladen Le Pedple en Vooruit verheerlijkten heden nog dien schandelijken verjaardag welken de socialisten van Luik op schrikkelijke wijze moesten vieren. Rond twee uren des nachts greep er omtrent de Sinte-Walburgisstraat te Luik de ontploffing van eene bom ge plaatst voor de woonst van den opper- commissaris van Policie van Luik. Vijf slachtoffers werden getroffen De heer Commandant Papyn van de kanonniers, de Geometer van 't cadas ter van Luik, de Eerw. Heer Lemmens, Aalmoezenier van 't Hospitaal van Luik en 2 Politieagenten enz. De twee beenen van M. Papyn zijn afgezet en hij ligt op sterven. Een tweede slachtoffer is ookeenbeen afgezet. In de Kamerzitting van gisteren bracht men hulde aan de edele slacht offers en deed men in brandende woor den de verantwoordelijkheid uitschij nen der socialistische leerstelsels die reeds zoovele moorderijen hebben te weeggebracht waaronder drie dyna- mietaanslagen in 1903 tegen drie cath. Volksvertegenwoordigers:MM. Verhae- gen, Derbaixen Carton. Eene enkele bemerking De aalmoezenier der socialisten, aejed Daens, zweeg lijk een gansche vijver carpels wanneer men in de Kamer uit viel tegen de moordenaars van Luik. Waarom toch Zouden de groene socialisten verlegen zijn hunne roode geestverwanten te be knibbelen In alle geval alle deftige burgers zullen zich eens te meer moeten zeggen Zonder Godsdienst loopt de samenleving naar deu afgrond. Welnu wie bestrijdt den Godsdienst en zou hem uit ons land willen bannen Wie Zoo niet 1° de blauwe liberalen, die de school willen goddeloos maken 2° de groene socialisten die deu Paus niet willen gehoorzamen 3° de roode socialisten die de samen leving zouden bebloeden en in de lucht doen springen. Van de liberalen zijn de socialisten geboren. Hetzelfde zal eilaas gebeuren met de groenen die ook, de socialisten hebben het dikwijls bekend,—de kweek school zijn van de socialisten in 'tVlaara- sche land. Eerlijke liberalen, Democraten van goeden trouw, die het nog wel meent met den Godsdienst! Socialisten die nog geen moordenaars zijt! Bedenkt allen het schelmstuk van Luik en komt terug tot de eenigste partij die de grondzuilen der samenleving eerbiedigtDe Catholieke partij Creemboter. Markt van Zaterdag 19 Maart 1904. i58 kilogrammen ter markt, Prijs f: 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 397 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3170 kilogr. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 20 Maart 1904, M. Renneboog, Nieuwstraat, Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van hetgezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op hei echte mark De Kempenaar, welk Frs. 2,25 de liter moet verkocht worden.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2