Cath. Kiesvereeniging Landbouwers, wat doen Kamer ran Volks vertegen woord igers AELST. Landbouwers en Beenhouwers. Van tak op tak. Allerhande nieuws. Dynamietaanslagen te Luik. Te koop per Occasie, Troost aan de maaglijders! verheugen-in eenen schoonen uitslag op twee maanden en half tij 1 zijn wij r in gelukt vier en twintig Franschmansgilden of maatschappijen van Onderlingen Bij stand tot stand te brengen. Onder de bij zonderste stippen wij aan Dickelvenne, met 96 leden Baerdegem, met 84 Leb- beke, met 70 Nederzwalm, met 62, enz. Wij moeten ook hulde brengen aan de eerwaarde heeren pastoors en onderpas toors der verschillige parochiën, voorde krachtige medehulp welke zij ons ver leend hebben. Behalve stichting dezer Franschmans- gilden, heeft het Comiteit zijne gewone werkzaamheden niet uit het oog verlo ren. Rond Paschen werden er door den E. H. almoezenier der u Franschmans in Frankrijk achttien vergaderingen ge houden om de werklieden in staat te stellen hunne paaschplichten te vervullen; te Juilly. (S. M.) bij voorbeeld waren er op Paaschdag vijf en tachtig Vlamin gen te biechte en te communie. Zooals verleden jaar ook zond het Co miteit wekelijks aan eiken werkman, die voor zijn vertrek naar Frankrijk zijn adres had opgegeven, het blad Het Volk aan 1028 adressen werden omtrent 5o,ooo gazetten verzonden talrijke brie ven van bedanking bewijzen ons dat onze Franschmans zeer gehecht zijn aan hun blad en er wekelijks met ongeduld naar verlangen. Met het vereffenen der geschillen tus- schen onze Franschmans en de fran- sche werkgevers, of, in werkongevallen, met de verzekeringsmaatschappijen, heeft het Comiteit het, verleden jaar, tamelijk druk gehad de bureelen van Gent en Parijs zijn moeten tusschenkomen in 210 gevallen, zoowel voor West- als voor Oostvlaamsche Uitwijkelingen. De ver goedingen door het bureel van het Werk dtr Vlamingen te Parijs gedurende 1903 bekomen, beloopen tot de som van fr. 5,919,20 deze bekomen door het bureel te Gent tot fr. 6,o3o,40. Vergoedingen bekomen door het Bureel te Parijs Lauwaert, Grootenberge fr. io57,58 De Vos, Vict. Blincourt, loon- geschil 90,25 Badisco, Remi, Opbrakel werk ongeval 2 jaargel. 5oo,oo Limpens, Cam. en Huybrecht, Lievin en Charles 87,00 Cailliau, Pierre Merckem. (West-Vi.) 60,00 Lannoo, Henri, Merckem (West-VI.) 25o,oo Vanden Abeel, Wichelen, De Backer, Lebbeke, 100,00 Jan de Hauwere-Vercruyssen, Lebbeke, 307,00 Coppens, Edmond, Hillegem, 490,00 De Clerck, Brunon, Aertryke (West-VI3o,oo De Varre Frans, Onckerseele 600,00 Lagrou, Cyrille, Thourout, (West-Vl3o,oo Colbrandt, Jules, Nazareth, (werkong.) 1600,00 De Vrees*, Fr., Ruddervoordé (West-Vl.) 156,40 Breckx, Philemon, Baerdegem i3o,oo Baecke, Camille, Saffelare u 71,00 Weytens, Leo, Boucle-S'-Denis en Etniel Dujardin, Walden 60,00 Vergoedingen bekomen door het Bureel te Gent Richard De Schepper, Wel den en Jos, Vander Meerscli, Syngem fr. 386,00 Prosper Van Caenegem, Na zareth j 74,40 Prosper Moreels Sc. O*, Ga vere, (Wiberies* 800,00 Wed' Vande Velden, Strypen echtg. verongelukt 2000.00 en een jaarlijksch pensioen van 10 jaar 900 fr.= 9000 fr. 900,00 Léonce De Meulemeester, Scheldewindeke, 3o,oo Felik Seeuws, Erwetegem, 400,00 Leonce Van Ryckegem, (werk- geval) 65,00 Victor Fosselle, Sl Lievens- Hautem n i65,oo Stejihanus Waterloos, Meirel- beke 1210,00 Is dus te zamen eene 6om van omtrent twaalf duizend frnaken welke onze Uit- wijkekingm, zonder de tusschenkomst van het Beschermcomiteit, geheel, of toch ten minste grootcndeels, zouden verloren hebben. Het is onbetwistbaar dat die stoffelijke hulp in de moeilijkheden, den heilzaam- steri invloed op onze Franschmans uitoefent ook, betoonen zij aan het Be schcrmcomiteitbij elke gelegenheid hunne welgemeende dankbaarheid. Uit het verslag van den heer Eylen- bosch, schatbewaarder, blijkt dat er vtr- ltden jaar voor dit zoo nuttig Werk, de som van 9.895 frank uitgegeven is. Sommigen hadden de vrees uitgedrukt dat onze vlaamsche werklieden, door de zorgen waarvan zij het voorwerp zijn van wege het Beschermcomiteit, met meer ge mak naar Frankrijk zouden uitwijken iets wat wellicht te betreuren zou zijn (1) In deze zaak heeft de Weduwe Van de Velde bekomen i"eene som van aooo fr.,- 3« gedurende tien jaar een pensioen vanqoo fr., voor haar en hare kinderen 3" een levenslang pensioen van 3oo fr. voor haar zelve. Van de zaken die door het Bureel te Gent veref fend zijn, zijn de volgende voorgevallen in Belgié i* Prosper Moreels en O', van Gavere, hadden gewerkt als steenbakkers te Wiheries-bij-Dour en daar met hunnen patroon in geschil gekomen. j* Den echtgenoot van de Weduwe Van de Vel den, van Strypen, verongelukte in de werkhuizen van La Providence te Marchienne-au-Pont. 3* Stephanus Waterloos, van Meirelbeke, had met zijne makken gewerkt als steenbakkers te Ruysbroeck-bij-Brussel. De uitwijkelingen naar Brussel of naar de Wa lenst) eken ontvangen door toedoen van het Be schermcomiteit, wekelijks en kosteloos het Week blad Hrr Vols, juist zooals deze die naar Frankrijk uitwijken. doch na vier jaren ondervinding blijkt die vrees volkomen ongegrond integendeel, de uitwijkii g schijnt in onze provincie te verminderen, de werklieden zt<n beter de moeilijkheden en gevaren waaraan zij in Frankrijk blootgesteld zijn, en deze die eenigszins kunnen, trachten in hun va derland eene betere broodwinning te vinden. Wij mogen ons dus verheugen in den bloei van dit zoo nuttig werk. dat zulke schoone vruchten voor de wetklieden af werpt en dat tusschen haakjes gezegd het eerst in ons bisdom tot stand si gekomen laat ons verhopen dat, zoo lang er Vlamingen zijn die naar Frankrijk moeten gaan werken, het Bescherm comiteit steeds ook hun met krachtdadige hulp voor geestelijke en stoffelijke belan gen zal blijven bijstaan. 4 Voor alle inlichtingen, of vragen tot hulp in geschillen in Frankrijk, wende men zich tot M. Louis Duprbz, secn-ta ris, Oudburg, 34*, Gent, of tot den E. H. Seyssens, almoezenier der Vlamingen, rue de Charonne, 181, te Parijs. VAN '1 ArrondlHHeinent Aelst. Bestuurzitting van 21 Maart 1904 Het Hoofdcomiteit was zeer talrijk, al de Kantons en de bijzonderste Gemeenten waren vertegenwoordigd. De Poll voor de aanduiding der Candi- daten werd vastgesteld op Zondag 10 April om 2 1/2 ure zeer stipt te Aelst. Het Comiteit stelt de voorwaarden vast waarin ingevolge het reglement den Poll zal geschieden. Op aanzoek van het Comi teit aanvaarden de uittredende leden M.M. Woeste, De Sadeleer, Bethune en Pieraert en hunne uittredende plaatsver vangers M.M. Arthur Van der Linden en Van der Taelen hunne candidatuur aan den Poll te onderwerpen. Het Comiteit beslist te strijden met eene lijst van 5 effectieve Caniiidaten en 4 Plaatsvervanger. De vierde Candidaat zal voorgesteld worden als eerste plaats vervanger de vijfde als tweede plaatsver vanger. De volgende Candidaturen zijn op heden regelmatig aan het Comiteit toegekomen. ie Plaats. Mr Woeste, Staatsminis ter, uittredend lid. 2® Plaats. Mr De Sadeleer, Oud- Voorzitter der Kamer, uittredend lid. 3* Plaats. M' Bon Bethune, Schepe- ne, te Aelst, uittredend lid. 4Ö Plaats en 1' Plaatsvervanger. Mr Pieraert, Gemeenteraadslid, te Geeraards- bergen. 5e Plaats en 2® Plaatsvervanger. Mr Romaan Moyersoen-Liénart, Provinciaal Raadslid, Voorzitter van het Bescherm comiteit der Werkmanswoningen, te Aelst. Mr Jozef Eeman, Advokaat te Aelst. 3e Plaatsvervanger. Mr Van der Tae len, provinciaal Raadslid, Burgemeester te Idegem, uittredend lid. 4* Plaatsvervanger. Mr Arthur Van der Linden, Landbouwkundige, Lid der bestendige Deputatie, uittredend lid. Andere candidaten mogen tot 2n April door 20 Afgevaardigden of 100 catholie- ke Kiezers worden voorgesteld. De voorstellingsakte moet schriftelijk en behoorlijk onderteekend aan der, hetr Burgemeester Gheeraexdts, On.ler-Voor- zitier van het Hoofdcomtteit te Aelst, wor den behandigd ten laatste den a April, en moet aanduiden voor wlke plaats als effectieve Candidaat of Plaatsvervanger de voorgestelde persoon zich aanbiedt. De schriftelijke aanvaarding van den voorgestelde Candidaat moet er bijzijn. Het Comiteit doet eenen oproep tot alle plaatselijke Comiteiten om in allle Gemeenten te vergaderen voor ion April en eene ernstige propaganda te beginnen. Men bedankt ook de wakkere drukpers van het Arrondissement voor hare bewe- zene diensten en men drukt de hoop uit dat zij moedig op de bres zal springt n voor het welgelukken der Kiezingen. Het Comiteit bespreekt ook den politie- ken toestand van 't Arrondissement en neemt verschillige beslissingen van be stuurlijken aard. De algemeene iever en volledige een dracht die deze bestuurgadering kent- schetsten laat eenen allerbesten uitslag der Kiezing van 29" Mei verhopen. HetSodanitraat is in handen van eenige groote handelaars, die naar booger en altijd hooger prijzen dingen. Het staat thans 25 fr. Wat gedaan Klagen en intusschen met de handen in den zak toekijken Maar dat helpt tot niets en zal het nitraat nog geenen cen- tien doen afslaan Toch nitraat koopen Maar dat is die meststof duurder betalen dan ze waarlijk waard is, en de beursmannen en specu lanten ten onzen nadeele verrijken en daarenboven bij hen den lust doen ont staan toekomend jaar te herbeginnen I Overigens wie zegt u dat die meststof binnen 8 dagen niet zoo snel en zooveel zal afslaan dan dat ze opgegaan is En hoe spijtig dan De nitraat aan 25 fr. te Antwerpen op wagon, dit komt op i.65 fr. de eenheid stikstof In zwavelzuren ammoniak kan men die tegi-nwoordig koop'n aan 1.53 fr. f Dus een verschil van 12 c. dit maakt per zak 2,40 fr. En wat de uitslagen betreft, men mag zulke goede opbrengsten verwachten van zwavelzuren ammoniak als van nitraat. Wat (lus g>daan Wel eenvoudig Ammoiiiakzout k"Open in afwachting lat het den groothandel believen zal het Sodamtraat aan redelijke prijzen te ver- k 00 pen. Vergadering van 22 Maart 1804. De heer voorzitter. De heer van der Bruggen, minister van landbouw, heeft het woord om naouns den heer Liebaart, minister van spoorwegen, pos terijen en telegrafen, die veihirderd is, te amwoorden op de volgtnde vragen Van den heer Pieraert betreffende liet stilhouden, te Sinte-Maria Lierde en te Erwetegem, van den trein 1873 uit Gee- raardsbtrgen. Antwoord. Dat punt zal onderzocht worden. Van den heer Bethune betreffende het inrichten van een dienst van postkorts tusschen Wieze en Aalst over Herdeisem, en het veranderen van het overdraagkan- toor te Wieze in hulppostkantoor. Antwoord. Het verzoekschrift van de gemeentebesturen van Hudersem en van Wieze, betrtffende die zaken, ligt thans in onderzoek. De heer voorzitter. De heer de Smet de Naeyer, minister van financiën en openbare werken, heeft het woord om te antwoorden op de vragen Van den beer Bethune betreffende de gebrekkige verlichting 's avonds in het nieuwe viaduct van den steenw> g van Brussel te Aalst Antwoord. De lantaarns zullen ge plaatst worden zoodra mijn departenunt het eens zal zijn met de stad Aalst be treffende het regelen der uitgave die bet leggen onder den grond van gasbuizen voor gevolg zal hebben. De heer voorzitter. De heer van der Bruggen, minister van landbouw, heeft het woord om te antwoorden aan den heer de Becker betreffende de nood zakelijkheid, met het oog op de openbare gezondheid, het vleesch uit La Plata voortkomstig aan een nauwkeuriger on derzoek te onderwerpen. Antwoord. Het in ijs bewaarde vleesch, van La Plata voonkomstig, wordt, bij het invoeren in liet land be zichtigd overeenkomstig de b palingen der wet van 18 Juni 1887, door die van 3o Januari gewijzigd uitgezondtrd voor hei schapenvleefch, blijven de longen en somtijds ten deel van de lever aan de stukken gehecht. Het onderzoek van dat vleesch ge schiedt zoo goed mogelijk bij de aan komst er van te Antwerpen. Ik erken evenwel, dat dit onderzoek moeilijk is omdat het vleesch in ijs woidt bewaard. Ook bestudeert het bestuur de middelen, die nog dienen voorgeschreven opdat men zich gansch van den staat van gezondheid van het vleesch kunne verge wissen. De heer voorzitter. Het woord is aan den heer van der Bruggen, minister van landbouw, om te antwoorden op de vraag van den heer Maenhaut, over het gezondheidskundig stelsel en het tolstelsei dat wordt toegepast op bevrozen vleesch en op Amerikaanse!) vee, in het land in gevoerd. Antwoord. I. Bevrozen vreemd vleesch betaalt i5 centiemen invoerrecht per kilo. Amerikaanseh vèe betaalt 5 centiemen per kilo voor ossen, jenge ossen, kalveren en kuizen 4 centiemen voor stieren en jonge stieren3 centiemen voor koeien en vaarzen 2 frank per kop voor schapen en 1 frank voor lammeren, II. Bevrozen vleesch en levend vee worden geneeskundig onderzocht alvo rens in het te worden toegelaten. De gemeenten mogen eene tweede keuring vragen, zonder kosten voor de belanghebbenden. Dat wordt ook door sommige gedaan. De Regeering onderzoekt of het niet noodig ware, hen die vreemd vleesch verkoopen te verplichten, dit in hun nen winkel aan te kondigen op een plakkaat met de woorden verkoop van vreemd vleesch. III. Thans wordt Belgisch vee in de Vereenigde-Staton noch in de Argentijn - sche Republi'k toegelaten. In dit laatste land om gezondheidsredenen, doch in de Vereenigdc-Staten bestaat volstrekt ver bod, tenzij voor voorttelende dieren. Buurtspoorweg Aalst-Oordegem. Vraag van den heer Bethune aan den heer minister van spoorwegen 0 Om den buurtspoorweg van Aalst naar Oordegem te kunnen exploiteeren moet dat baanvak te Oordegem worden gehecht aan den buurtspoorweg Wette- ren Sottegtm. Daar dit thans volgens de aangenomene plannen niet kan gebeu ren (ter oorzake der onteigeningen die noodig zijn voor de lijn Brussel-Zuid naar Gent Sint Pieter), heeft de maat schappij voor buurtspoorwegen, bij brief van 16 Februari laaist'eden, n. 9007, hit aanleggen eener voorloopige verbindings lijn gevraagd waartoe drie of vier weken worden vereischt. i) Zou de heer minister geen bevelen willen geven opdat die toelating nog deze week worde toegekend, opdat men de lijn reeds op i5 April aanstaande kunne be nuttigen, De belanghebbenden verstaan niet waarom men zoolang wacht met het in gebruik stellen van eene lijn die gansch gereed is en groote diensten zal bewij o Creemboter. Markt van Zaterdag 19 Maart 1904. 160 kilogramme n ter maiki. Prijs f. 2.80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 367 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2936 kilogr. Leest ons nummer te naaste week. In zittingen van Dinsdag en Woensdag heeft M. Bethune eene belangrijke Vlaam sche redevoering uitgesproken, over land bouwbelang! n, voornamelijk, ov«r de Ilopquaestie, over de V. ekwei ksyndica- ten, en over den Vleeschhandel. Wij zullen de naaste wei k die ndevoe- ring volgens de volledigen tekstderAnna- len wedergeven, en roepen er op voorhand de bijzondere aandacht op in van de land bouwers en beenhouwers. Onze catholieke Confrater van Sotte- gem, kondigt aan dat MM. Bethune, Maenhout en andere catholiekcn voorne mens zijn een wetsontwerp neder te leggen over den invoer van vervrozen vleesch. Zoodra wij op de hoogte zijn van het- gene die Heeren zullen doen, zullen wij er aan onze lezers kennis van geven. Te Lourde». De dagbl-den hebben onlangs verkondigd dat de Grot van Lourdes ging geslottn worden. Het Comiteit der Belgische bedevaart, zich willende verzeke en of de gods dienstige oefeningen dit jaar, evenals de vorige jaren, konden plaats heoben, komt uit Parijs het officieel bericht te ontvan gen, dat niets in den toestand van Lour des veranderd is. Bij gevolg, zullen de Grot, de Basiliek, de Ki-rk van den Rozenkrans nog open zij:, voor de Belgische bedevaart van 26 April tot 4 Mei. En, gelijk de vorige ja ren, zullen de Belgische bedevaarders hunne godsdienstige oefeningen in volle vrijhud mogen verricht'n. I" schrijvers voor de Belgische bede vaart worden verzocht zich te wenden tot M. Rosman, Fabriekei straat, i3, te Brus sel, 1 f tot den E H. Willems, pastoor van St. Joseph en den heer Modeste Cercelet, Leopoldstraat N° 11 te Aalst. De aanslag. De Réforme vindt dat de leden der socialistische likerzij fameuze GAFFEURS zijn. Men kan nu over d-- Commune W'k'n en nog weken lang discutetren, één ding is stellig en dal is, zegt liet radicale blad, dat voor de meeste menschen de Commune hatelijk is. Al wat M. Vandervelde daarover moge V( rtellen en al wat de socialistische bla den daarover mogen schrijven, verandert niets aan een feit dat onweerlegbaar is. Waarom dan die solidariteit met de Commune en waarom dan te weik gaan als bezetenen, als men een oneerbiedig woerd ervan durft uitspreken Met gaat te werk alsof men de Belgische socialistische partij zou onthoofden, door een enkel kwaad woord van de Commune te zeggen, en de Réforme kan niet na laten dat heel onbehendig, heel onvoor zichtih te heeten. Opmerkelijk is, naast d(ze bemerkingen vaj. een radicaal blad, de houding van S' mmige liberale bladen. Zoo ziet men de Indei'BNDAncb en de Précurseur eenen uitval doen tigen diegenen, w< ike, zocals M. Netijean heel terecht deed, d zede lijke verantwoordelijkheid der socialis tische opstokingen doen uitschijnen men werkt aldus, zeggen zij, de reactie in de hand De Petit Bleu gaat verder en heet de redevoering van M. Neujean onbezonnen en onbekooktI 1 Ze gaan goed, onze liberale confraters, zegt het Handelsblad nog een paar jaren en ze bevatten zelfs artikels tot ver heerlijking der Commune. Vooruit schreef op 7 April 1902 t Het is de schuld der burgers dat er s dynamiet gebezigd wordt om recht op bestaan te krijgen. Dat middel is voor zeker het laatste, maar ook het beste s om te zegepralen. Vooruit van 19 Maart meldt in 25 regels den gruwelijken dynamietaanslag van Luik. Geen enkel woord laat vermoeden dat hij die misdaad betreurt geene enkele uitdrukking dat hij het minste medelijnen gevoelt met de ongt lukkige slachtoff. rs. Vooruit blijft dus getrouw aan zijn schrijven van 7 April 1892. De Zondagrust De bijzondere afdeeling der Kamer, gelast met het onderzoek der wetsvoorstellen van MM. Helleputte en Destrée betreffende de Zondagrust, heeft de volgen e beslissing genomen er zal een bijzond' r reglement gemaakt worden voor wat het vervoer der koopwaren op de staats-vergunde en buurtspoorwegen bt treft. Het reizig.rs- vervoer zal volkomen vrij zijn. De Zon dagrust zal niet toegepast worden op de winkels van eetwaren, Wat de andere winkels betr ft, de handelaars zullen ze zelf mogen bedienen met hunne familie, doch er geen ander personetl btzigeu.De drukpers zou volstieki aan de Zondag rust onderworpen zijnrer zou niet mogen gezet of gedrukt worden van Zaterdag middernacht tot Zondagmiddernacht. De vei koop en de uitdeelmg van nieuws bladen zou 1 ochtans 's Zondags toege laten zijn. M. Van Cauwenberg is tot verslaggever benoemd. Te Luik. Da eendracht tusschen catholieken en christene demokraten te Luik, schijnt nu voor goed hersteld. Deze laatsten lubben laten weten dat zij de standregels der Union CATHOLigus aanne men, als aangesloten vereeniging in den Bond treden en samen met hem den kies strijd zullen voeren. Het blijkt enkel verstaan dat na de kiezingen de toestand definitief zal gen-geld worden, voor wat d> vertegenwoordiging der Union demo crat ique chkétienne in het bondskomi- t'it betreft. Zondag 27 dezer vergadert het bonds- comiteit om de gezamen.ijke kandidaten voor de aanstaande kiezing aan te duiden. De socialisten op den buiten.Men schrijft ons uit Kesselloo u 't Is zooals gij vuorz' gd hebt. De socialisten zijn weer aan 't werk Wij zagtn ze zondag aan de keik te Kesseloo hunne botkskens uitdee- len. Die brave schapen, die tegen de religie niet zijn, hebben in hunne schijn heiligheid een nieuw kleed aangenomen. Hunne boekskens dragen voor opschrift Wij willen Godes spreukenGij ziet het, 't zijn bijna predikers van de evange lische kerk. Menschen, opgepast voor die wolven die in schapenvachten komen Hoeveel van die boekskens er seffens in stukki n gescheurd zijn, weet ik niet, ik geloof dat er niet veel geheel medegedra gen zijn. De boeren zijn inderdaad zoo dom niet als de roodo volksbedriegers wel denken. AALST.Woensdag was het feest in 't Gasthuis. Zoo, een blijde zonneschijn na lange dagen gvan treurig, overtrokken weêr. De kleine Elisa Commerman, bereidde zich tot hare Eerste Communie, toen eene onverbiddelijke zi- kte, de tering, haar naar het Hospitaal bracht. Daar het gevaarlijk wierd nog langer te wachten, deed zij den 10 Maart hare Eerste Heilige Communie op haar ziekebed en ontving de H. Olie der stervenden. Ztker, geen koningskind was ooit gelukkiger dan de lieve kleine dien dag. Doch hetgeen dit zoet gerot moest voltitkkin, was het bezot k van den Kerkvoogd die haar ging komen vtrsterken met de Olie der vromen. Afgevaardigd door zijne Hoogweerdig heid Mgr. Stillemai s, die onverwachts belt-t was, diende Mgr. V <n Ronslé, Bis schop van Congo, de H.Vorming toe aan de 800 kinder'n Woensdag inSint-Mar- tinuskerk v< rgaderd. Een kind nog wachtte naar de H. Zal ving om ten hemel te varen. De minzame Mgr. Van Ronslé begaf zich ten 4 uren naar het Hospitaal, vergezeld van den Z. E H. D'ken Roelandt, den E. H Pas toor Lauwereys (hel meisje wonende in dn Binnestraat is immers parochiaan van O.-L.-Vrouw Bijstand) en den E. H. Pastoor van h-1 Hospitaal. Lief als een hemeltje was de ziekezaal door de verheugde Zusters mtt kleurige tapijten en bloemen opgesmukt. De kleine Elisa lag daar, afgemat door de ziekte en aandoening, zoo bleek en doorschijnend, in haar witte feestgewaad, alsof men haar zuiver kinderzieltje doorzag. Al de zieken die eenigszins wegko.iden, waren daar, de vader, (mot der overleed verb den jaar in dezelfde zaal) en de bloedverwanten stonden aan de legerstede van het lijdende kind. Hare zestienjarige zuster, die sinds verscheidene weken ook in het Gasthuis verblijft, was meter. Was het niet natuurlijk dat al de herten toenepen van ontroering, dat tranen wierden weggevaagd, dat menige snik wi< rd onderdrukt, wanneer de lieftallige K rkvoogd over het kindje neigend het zoo vaderlijk aansprak en het nadien met de kerkelijke plechtigheid op het voor hoofd met de H. Olie zalfde, zeggende Elisa, ik teeken u met het teeken des kruises en ik versterk u met het Chrisma der zaligheid, in den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes. Amen. De vrede zij met u Die dag zal geboekt blijven in de Annalen van het Hospitaal en zal onuit wischbaar geschreven staan in de herten der bloedverwanten en vrienden va.i de jeugdige stervende. Zij, het bevoorrechte kind van Onzen Lieven Heer, is thans in den hemel met de engelen en de geluk zaligen het blijde Alleluia gaan zingi n en den goeden Gód eeuwig danken om de vier Heilige Sacramenten die zij achteieen ontving. Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van hetgezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs2,25 de liter moet verkocht worden. Rijtuigmakerij. De opening dtr Tentoonstelling van Rijtuigmakerij en der nijverheden eraan verwant, is definitiif bepaald op 2 Mei aanstaande. Zij zal ge vestigd zijn in een der Halls van het Vijftigverjaring Park. De plegers van de aanslagen zijn aan gehouden en hebben bekenteuissen ge daan. Het zijn twee allergevaarlijksteFran- sche anarchisten, geheeten Lambin Beaumanuois, gehoren te St-Gï 1 les-bij- Rheims, en Tr. Gudefin, geboren te Parijs in 1881. Lambin werd reeds meermaals in Frankrijk veroordeeld voor aanslagen tegen openbare gedenkteekens in No vember 1903 was hij betrokken in de zaak van Belleville. Een derde kerel, genaamd Modeste Boutet, wonend te Jemeppes bij Luik, die de twee anarchisten huisvestte en bij wien de bommen gemaakt werden, is ook aangehouden. De twee Franschen beweeren dat zij gekomen waren om werk te zoeken, maar dat zij gehandeld hebben uit wraak over de uitdrijving hunner ge zellen van Luik. Lambin is lielper-electricien-schei- kundige. Zijn gezel zegt geen beroep uit te oefenen Ziehier hoe men hen ontdekte In den nacht van den aanslag bij M. Laurent hadden deze twee personen eene vrouw tegen het lijf geloopen, die hen had aangezien. Zoodra deze vrouw den aanslag ver nomen had, heeft zij vermoedens gekre gen en heef! zij zich gehaast de signale menten der twee personen mee te deelen# Woensdagmorgend bemerkten twee agenten der veiligheidsbrigade aan de opgegeven signalementen twee perso nen, die voor de poort van de groote post stonden. Zij hebben ze gevolgd binnen de post en hielpen hen aan, toen zij weer buiten kwamen. Naar het bureel der Veiligheidsbri gade geleid ondervroeg hen M.Laurent, overste dier brigade. Lambin weigerde te antwoorden. Hij was gewapend met eenen revolver, die met zes kogels geladen was. Ook had hij nog 12 kogels in zijnen zak. Zijn gezel Gudefin was niet gewapend maar had zeer compromeüeerende pa pieren bij zich, onder ander formulen, voor het verveerdigen van bommen: Lambin van Parijs komende was sedert 12 dagen te Luik, en verbleef rue Amercoeur. Naden aanslag bij M. Laurent was hij naar Jemeppe getrokken. Zijn gezel Gudefin woonde sedert eenige dagen te Saint-Nicolas, maar hij had in den loop van verleden jaar reeds deze gemeente bewoond. Sedert 3 dagen was hij verhuisd om te Jemeppe met Lambin te gaan wonen, in een logement gehouden door een genaamde Boutet. De agenten begaven zich toen naar Jemeppe, en verzochten Boutet, hen naar Luik te vergezellen, om er onder vraagd te worden. Ondervraagd door M. Laurent heeft hij verklaard dat Lambin de bommen maakte in den kelder zijner woning. Hij verklaarde ook dat het Lambin was, die de doozen en verschillige be- standdeelen had gekocht, waaruit de bommen waren samengesteld. Ondervraagd om te weten waar die voorwerpen gekocht waren, antwoordde hij daar niets van te weten. Eene huiszoeking werd gedaan ten zijnent. In den kelder, waar de twee anarchisten hadden gewerkt, heeft men uitknipsels gevonden van Fransche gazetten, waarin de heldendaden dei- anarchisten vermeld waren. Geen enkel ander voorwerp werd ge vonden, dat hen in moeilijkheid kon brengen, ondanks de nauwgezetste op zoekingen. Lambin was reeds in Frankrijk ver oordeeld voor aanslagen tegen monu menten en diefstal. De policie heeft ook het bewijs dat de brief, naar la Meuse gezondengeschre ven werd door Gudefin. Toen men hen vroeg waarom zij op het leven van M. Laurent hadden aan gelegd, antwoordden zij, dat zij het niet op hem hadden gemunt, maar dat zij hunne kameraden wilden wreken. Dinsdag morgend heeft Lambin zich naar Saint-Nicolas begeven, om te zien of de bom, bij den commissaris Binet geplaatst, ontploft was. Gudefin heeft bekend, meegewerkt te hebben aan het maken der bommen, en bij het leggen ervan aanwezig te zijn geweest. DE KINKHOEST. We kunnen aan onze lezers niet genoeg herhalen dat al de doktoors het eens zijn om te ver klaren dat de biste rermdie, op eiken ouderdom, voor influenza, kinkhoest, kramphoest, asthma, enz., de Siroop Depratere is, omdat hij alleen onmid dellijk verlicht en geneest, alhoewel hij geene verdoovende middelen bevat zooals andere remediën die gevaarlijk zijn en slechts tijdelijk werken. 2 fr. de flesch te Oostende en te Aalst bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9 Vrouwelijk idem 12 huwelijken. V. Van Goethem, metser, met M. De Vos, z. b. F. Van den Steen, landb. met E. Roeland, landb. E. Speeckaert, tw. met J. De Smet, tw. J. D'Herde, tw. met M. Amand, strikster. P. Car- don, voerman, met C. Van Cauter, bloe men m. P. Sips, werkm. aan Spoorw. met M. Schelck, z. b. OVERL1JDENS. R. De Windt, ont. van 't enreg. 3oj. overl. te Bré V. Marinx, m. Wauters, meubelm.75 j. fabrn kstr.F Daeseleer, m. De Meersman, z. b. 62 j. Leopoldstr. E. Barrez, m. Van den Haute, tw. 63 j. Hoogevesten. T. Van Ghé, vr. Wa«'-man, z. b. 61 j. Zonnestr.A.Van Mulders, vr. Van der Hulst, z. b. 22 j. Ajuinstr.E. Commerman, 10 j. Bin nenst. 5 kinderen onder de 7 jaren. eene schoone eetzaal in gesneden eiken hout, 2 bahuts, 6 stoelen, colisse-tafel en spiegel. Alsook eene schoone slaapkamer in acajou. Bed met ressort, schoone Lavabo met nachttafel. Ook 2 schoone spiegelkassen (armoire A glacés) een in notelaren hout en een spispinntn hout, ook 2 secretaires eenen in acajou geincris- teerd alsook een schoon bufet-étagère in notelaar en eene groote hoeveelheid ande re goede meubelen, Schoonen en goeden Velo tandem voor twee personen FERDINAND DE SMET, Molendries, n° 10. Aalst. De mnngkruiden 'Van Ci'ombi'UKghn genezen alle maai!4i< ku n 2 fi. de doos. Voor Aalst Apotheek De Valckeneer.

De Denderbode | 1904 | | pagina 2