Donderdag 31 Maart 1904 3 centiemen per nummer. 56sle Jaar 3625. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Wat de socios GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. willen HET GEHEIM Geluk van den werkman als vader. Aan onze Hoveniers. Landbouwbelangen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladeijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bg accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 3o MAART 1904. Gedurende dezen kiezingsstrijd zullen de socialisten het onmogelijke beproeven om de ménschen wat zeem aan den baard te strijken. Alhoewel het officieel orgaan der communards dikwijls heeft gezegd I dat zij met ontplooid vaandel ten strijde 1 gaan, dat zij met open vizier en duidelijk uitgelegd piogramma strijden, toch mag men verz;ktren dat, .n ons Arrondisse- c inent, dit vaandel in den zak zal wegge moffeld worden, i Wij moeten dus het op ons nemen de roode kwasten ie doer, kennen wij moe- ten ons volk bekend maken met hetgeen de socialisten najagen, met hetgeen zij f" willen. L Met dit doel vertalen wij eene bladzijde uit Le Peuple van 11 Augusti 1896. Het i is een brok uit een artikel van den leider tlerFransche omwentelaars, Jaurès. Wij I bevelen het onze lezers aan, als mede aan al de brave menschen die overtuigd zijn dat er vrede en rust moet zijn in een land, opdat men goed aan zijn brood zou kun- 1 nen geraken. Wat de opportunisten en de achter uitkruipers er ook van zeggen, het weder- lansch socialistisch congres van Londen is tot beslirsende uitslagen geraakt. Het lieeftvoor al de socialisten van alle lan den de eenheid van methode bevestigd. Wat overal het socialism wil is de maatschappelijke eigendom en voort- hrengst in de plaats stellen van de capitalistische voortbrengst. En die beslissende verandering verwacht het socialism noch van den goeden wil der lei dende klassen, noch zelfs van de drukking op baar door het proletariaat uitgeoefend. Opdat het proletariaat het monopool van den rijkdom aan de capitalistische klasse zou kunnen ontrukken moet m> n haar de politieke macht ontnemen. De poli tieke uitschudding der capitalistische burgerij is de voorwaarden van hare economische onteigening. Maar wij hebben nooit gezegd en wij zullen nooit zeggen dat de maatschap pelijke omwenteling slechts langs parle mentairen weg zou verwezenlijkt worden. Maar wij hebben nooit gezegd en wij zullen nooit zeggen dat het socialism zich, lijk in een gevang, in de capitali- sche wettelijkheid moet insluiten. s Wij kunnen de wet door de vijanden van liet volk gemaakt, ondergaan wij erkennen haar niet. Zij is eenvoudig eene macht die slechts zoo lang weerde Zoudt gij aan juffrouw Gregory willen vragen hoe laat het was, toen de postbode dien brief hier afleverde Hebt gij de vraag van den inspec teur gehoord, juffrouw? vroeg de com- missarissaris, zich weer tot de weduwe. De bedoeling van-Power's vraag was hem volkomen duister, maar het was zijn plan niet het zijnen ondergeschikte te toonen. Jawel, mijnheer Hoe laat of het was? herhaalde juffrouw Gregory. Wel, ik geloof dicht bij een, twaalf uur had het al lang geslagen, dat weet ik zeker, wantik was bijna met mijn eten klaar. Mag ik dan doen opmerken, mijn heer vervolgde Power in denzelfden underdanigen toon, dat het een brief uit Sandbank zelf moet zijn geweest. Er zijn maar twee uitdeelingen van Londen en buiten, een 's morgens vroeg en de ander 's avonds om acht uur. De beide overige bestellingen zijn van Sandbank en de omstreken. 't Is waar 't Is zeker waar ri?p heeft dat het proletariaat haar geen hoo- gere macht kan tegenstellen. Zoo spreekt Jaurès, de Fransche non- nenvreter.De B'-lgische socialisten juichen natuurlijk die woorden toe, aan wie zij de herbergzaamheid hunner bladen heb ben verleend. Die lange aanhaling moet ons leeren i° dat de socialisten iedereen willen uitschudden dat zij alle goederen en voortbrengstmiddelen zullen aanslaan ten profijte van den Staat. 20 dat de socialisten eerst de politieke macht moeten in handen hebben.Daarvoor is Z. A. S. een goed middel zij hopen het toch en hebben het meermaals gezegd en herhaald. Eens van de Kamers meester dan zullen zij de wetten maken die hun behagen en tot de algemeene inpalming overgaan. 3° dat de lieve communaards geweld en opstand zullen gebruiken om tot hun doelwit te komen. Om de wettelijkheid zullen zij zich niet bekreunen. De wetten zullen zij met de voeten trappen. Het socialistisch beheer zal het rijk zijn van brutaal geweld. Kiizers, ovrrweegt die woorden; leert er uit voorzichiig te zijn en weet dat het te laat geweend is als het kwaad is be dreven. Voor de Catholieken stemmen is het beste behoedmiddel tegen de roode uitschudding. Zeer schoon is waarlijk de schildering welke Dr Oberdoerfer van Keulen ons voorhangt van 't geluk, dat een brave werkman als vader geniet. De arbeid van den werkman is een ware zegen, als hij mag werken met het bewustzijn, dat zijne moeite niet voor hem alleen is, dat het doel van zijn streven niet enkel is tijdelijke winst en eeuwig loon voor hem persoonlijk, maar dat er bovendien nog dierbare wezens zijn, uit zijn eigen vleesch en bloed gevormd, voor dewelke zijn arbeid aarde en hemel opent. Omdat hij voor zijn kind arbeidt, gevoelt de man den last niet meer van zijn werk. Als ook het zweet van zijn voorhoofd druppelt, als de spieren van zijne armen spannen bij 't geweld van den arbeid, dan denkt den werkman Zoo win ik brood voor mijn kind en de middels om het op te voeden, en hij vergeet den last en de zware vermoeienissen. «Vroeg inden morgen, eer de dage raad het roode schemerlicht door de vensters in zijne nederige woning zendt, staat hij op van zijne harde legerstede, dankt den Schepper voor de verkwikken de rust, die hij genoten heeft, aanschouwt de commissaris uit, met een blik van goedkeuring op zijn slimmeren mede helper. Schrijf het op, Thomas vervolg de hij tot zijn klerk en noteer den tijd, zooals de juffrouw dien opgeeft. IV. De inspecteur Power had door zijne schijnbaar zoo eenvoudige vraag eene aanwijzing verkregen, welke ongetwijfeld van groot belang zou blijken te zijn. De hoofd commissaris bezat wel is waar niet die gaaf, om als bij ingeving te raden, waar de draad te vinden is, die tot het ware spoor moeten leiden, maar hij was toch iemand van groote ervaring en in staat om de weerde zijner onderge schikten te beoordeelen. Die Power is niet dom dacht hij bij zichzelfik ben blij dat ik hem bij mij heb hij zal het wel uitvinden Onbekend met den gunstigen indruk, dien zijn gelukkigen indruk bij zijnen chc-f had teweeggebracht, was Power weêr in zijn vorig stilzwijgen teiuggevallen, hetgeen hem echter niet belette, het ver der verhoor met aandacht te volgen. M. Grand ging er zonder ophouden meê voort. t Komaan begon hij, zich weêr tor de weduwe wendende, uwe huurster bij het licht der lamp de lieve trekken van het engelken, dat in de wieg rust, geeft het een kruisken op zijn voorhoofd, en haastig is hij naar zijn wtrk, al droomend van de toekomst van zijn kind. En terwijl de machienen jagen en razen, terwijl von ken vuur overal rondspatten, terwijl zijne hand onvermoeibaar roert en voortwerkt, is zijn hart en geest te huis bij vrouw en kind, het stamelende gesnater van zijnen kleinen lieveling speelt weder in zijnen geest, luider en levendiger dan al het ge weld van ruischendé en rotsende werk tuigen, die rond hem razen. De uren vliegen voorbij zonder dat hij het be merkt. 0 De middagklok luidt. Nu komt hij weder te voorschijn uit het duistere, smokerige werkhuis eene jonge vrouw komt hem tegen in hare eenvoudige en nette kleederdracht. Op den rechterarm draagt zij een kind, in de linker hand een blikken ketelken. Moeder zet het kind op den grond, dat met onvaste stappen en opene arm- kens naar vader pikkelt. Een vriendelijke lach speelt over de ruwe trekken van den gelukkigen man hij slaat zijne ruwe handen te zamen, roept het kind met zijnen naam, en bukt om het in zijne armen te nemen, heft het omhoog, omhelst liet, drukt het op zijn hart, spreekt, lacht en speelt er mede, zet het weder op grond, en gaat in de scha- duwe nederzitten om zijn middagmaal te nemen. De blauwe hemel is zijn dak, een koele steen dient hem tot stoel, en zijne vermoeide knieën tot tafel. Maar eer hij zijnen lepel in het blikken ketelken steekt, ontdekt hij eerbiedig zijn hoofd en bidt, en begint dan welgemoed zijnen maaltijd. Nevens hem zit zijne vrouw, en de kleine loopt van de knieën van den eenen tot de knieën der andere. Nog eens klinkt de klok. De man staat op, weder verkwikt en gesterkt, neemt afscheid van zijne vrouw, en gela len en verduldig bukt hij opnieuw onder den last van het werk, tot dat de avond duisternis hem weder bij vrouw en kind brengen. Nu dat het weder gunstiger wordt, en de schoone dagen weldra zullen aanbre ken, dient de hovenier geenen lijd te ver liezen om zijnen grond te bereiden en geschikt te maken voor het ontvangen der zaden. Het geldt hier immers eene kracht bebouwing de grond moet ras voort brengen en verscheidene teelten behooren elkander op te volgen om de moesteelt zoo winstgevend mogelijk te maken. Daaruit volgt dat de bodem spoedig uit kreeg dus dien brief. Wat gebeurde er toen verder Niets bijzonders voor zoover ik weet, mijnheer luidde het antwoord. Ik bleef beneden in de keuken en ben er niet bij geweest toen zij hem las... Maar wacht een oogenblik... zij heeft er mij later toch van verteld Ik kwam binnen om over het eten te spreken en toen zegde zij tegen mij, dat die kennis van haar ein delijk geschreven had. Ha zoo viel de commissaris haar driftig in de rede. Die kennis van haar had eindelijk geschreven Goed zoo Ga voortwat zegde zij toen verder Zij vertelde mij, dat zij dien avond moest uitgaan en dat zij zeker dacht, dat die kennis hier ook eene kamer zou hu ren. Die kennis van haar Zegde zij dan niet of het eene dame was of een heer vervolgde de commissaris min of meer uit zijn humeur, omdat hij geen duidelijker aanwijziging ontving. Een heer herhaalde de eerzame juffrouw Gregory, met een niet weinig verontweerdiging. Ik dacht dat gij toch wel wist, M. Grand, dat ik in mijn huis, dat Goddank te goeder naam en faam be kend staat, nooit aan eene dame die er woont, zou toestaan 's avonds heeren bij zich te ontvangen, of het moest dan haar geput wordt, en dat er dus ook eene doel matige en overvloedige bemesting hoeft toeg- past te worden. De stalmest is voorzeker de geschikste meststof voor groenten, ja men mag zelfs zeggen dat deze bij de groenselkweek on misbaar is, doch veelal gebeurt het dat de hovenier over geene voldoende hoeveel heid stalmest beschikt zoodat hij genood zaakt is eenen aankoop te doen en in dat geval kost hij dikwijls te duur. 't Is daarom dat er reeds op verscheidene plaatsen proefnemingen zijn gedaan ge weest, en nog aangelegd worden, ten einde te onderzoeken in hoever de schei kundige meststoffen de natuurlijke mesten kunnen vervangen of volledigen. Tot hiertoe bleven de eerste te weinig bekend in de groenselkweek, en nochtans bij de groote cultuur of eigenlijke landbouw worden zij op groote schaal toegepast, en neemt het gebruik van jaar tot jaar toe. Naar onze bescheiden meening zal men voordeelig handelen, de scheikundige meststoffen bij de moeshovenierderij m< er aan te wenden. Zulks htbben wij door eigene proeven persoonlijk ondervonden, en de uitslagen die men gedurende vier jaar in de hofbouwschool van Bergen be komen heeft, bevestigen ons gezegde. Met scheikundige meststoffen alleen bekwam men even goede, en zelfs betere opbrengsten, zooals men kan oordeelen naar de volgende cijfers. Stalmest alleen gaf per are Ajuinen 730 kilogr. Roode kooien 535 Salaad 316 Selder n55 Spinagie 199 Met scheikundige meststoffen bekwam men de volgende opbrengsten Ajuinen 740 kilogr. Roode kooien 63o Salaad 359 0 Selder 1155 Spinagie 282 n Dus een verschil ten voordeele der scheikundige meststoffen van 10 kilogr. ajuin, 95 kilogr. roode kooien, 43 kilogr. salaad, en 83 kilogr. spinagie. Welnu, hiervoren zegden wij, dat de hovenier zooveel mogelijk moet trachten den grond ras te doen opbrengen, tevens er naar strevende produkten van zeer goede hoedanigheid te winnen, en in hooger aangehaalde proeven heeft men bestatigd dat de gioenstls, bemest met scheikundige meststoffen, altoos veertien dagen vroeger rijp waren dan de andere. Dat is dus een punt voor onze hoveniers van allergrootst belang dat waarlijk zijne aandacht verdient, en waarvan hij moet rekening houden. Wij raden dus aan bij eene goede do sis stalmest de volgendé hoeveelheden eigen man zijn. Ik sta hier in de stad als te fatsoenlijk mensch bekend, om zoo iets toe te staan, vooral bij een vreemde. De verontweerdiging van juffrouw Gre- gojy was zoo hevig, dat de commissaris het beter achtte van onderwerp te veran deren. En bovendien, ging de weduwe voort, die op dit punt niet zoo gemakke lijk tot zwijgen was te brengen, al was zij vreemd hier, dat arme schepsel boven, zij was een recht fatsoenlijk mensch, eene echte dame, daar wil ik op zweren, zij zou zoo iets niet in haar hoofd hebben gekregen, ik heb hare vriendin trouwens zelf gezien Wacht eens, had gij dat maar dade lijk gezegd I Hebt gij hare vriendin ge zien Is die dus inderdaad 's avonds hier gekomen Zeker, mijnheer. Het arme schaap ging 's avonds, teg> n donker, zoo vroo- lijk als ik nooit gezien had, de deur uit, en kwam een paar uren later met hare vriendin terug. Hoe laat was het toen Op slag van elf uren, mijnheer. Ik hoorde de klok eenige minuten later slaan. Er is een trein van Lor.den, die om half elf hier aankomt, merkte Po wer op. Dat zou met den tijd goed uit- scheikundige meststoffen te gebruiken per hectare Aan de bladgewassen 400 kilogr. sodanitraat, 400 kilogr. superfosfaat en 200 kilogr. chloorpotasch of 600 kilogr. kaïniet. Aan de wortel- en knolplanten 3oo kilogr. sodanitraat, 400 kilogr. superfos faat en 200 kilogr. chloorpotasch of zwa velzure potasch. Aan de erwten en boonen 600 kilogr. superfosfaat e* 3oo kilogr. chloorpotasch. Van het Beheer van Staats spoorwegen is verschenen De kleine Reisgids voor^ April 1904. Prijs 10 cen tiemen. (Ingezonden). Nuttig vonnis. Op pleidooi van Mter Van Cleemputte, catholieke Volks vertegenwoordiger van Gent en krachtens wet van 21 December 1S96 (van dewelke hij verslaggever was), alsook der konink lijke besluiten van 1897 tot uitvoering genomen, heeft het Hof van Beroep ge- vonnisd i° dat de landbouwer of aankooper van voeder voor dieren, zes weken tijd heeft, na de levering, om een geding in te spannen tot vernietiging des koops of mindering des prijzes 2® dat de aanvaarding en het verbruik dier waren, zelfs het totaal verbruik, het geding niet beletten, daar waar de gebre ken geheim of gedoken zijn 3° dat, voor wat aangaat lijnkoeken, tot voeding bestemd, er geen acht moet ge nomen worden op de omstandigheid dat de verkoop op proefstaat is gesloten, wan neer de factuur de melding draagt bests LIJNKOEKEN 40 daar, volgens art. 2, 2 van het koninklijk besluit in datum 3o April 1897, die toeneming, (of die van zuivere lijnkoeken), slechts mag gegeven zijn aan degene die niet meer dan 2 ten honderd natuurlijke onzuiverheden behelzen. (Arrest van 26 Januari 1904). Die bepalingen en reglementen, welke door de Wetgeving en het Hoog Bestuur genomen zijn geweest, na raadpleging der afgevaardigden van Handel, Nijver heid en Landbouw, zijn nuttig voor elkeen dezer beroepen zij geven meer betrouwen, vastheid, vertiendubbelen het getrouwvol en beredeneerd gebruik der stoffen zoo is het gebeurd met de mest stoffen sedert de wetten van 1887 en 1896 hebben de handel en het gebruik eene zeer ontzaggelijke uitbreiding beko men tot bate aller billijke belangen. komen, als zij ten minste gewandeld hebben Volkomen juist 1 zegde commissa ris, zich onmiddellijk weer tot de weduwe wedend Kwamen zij met een rijtuig Neen, mijnheer, zij kwamen te voet. Goed 1 sprak M. Grand en ver volgde daarop met meer ernst. Pas nu goed op, juffrouw Gregory Tracht u alles zoo goed mogelijk te binnen te bren gen. Gij hebt gezegd, dat gij ze zaagt binnenkomen, niet waar Ja wel, mijnheer, ik deed zelf de deur voor hen open. Zij kwam het eerst binnen om de andere den weg te wijzen, hare vriendin liep vlak achter haar. Hoe zag die vriendin er uit Ja, het was nogal donker in den gang. Ik brand geen gas en de l^mp stond in de keuken. Ik kan alleen zeggen, dat het eene slanke vrouw was en dat zij een reistaschje in de hand droeg. Hebt gij haar gezicht gezien Maar gedeeltelijk, mijnheer. Het was erg koud dien avond, wij hebben vioeg winter dees jaar, cn zij had zich tot aan de ooren warm ingestopt, met een dikken sluier voor het gezicht. Het eenige wat ik gezien heb is, dat zij donker haar had evenals de andere, Wordt voortges.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1