In de Kamer. De vrijheid gelijk in België. De Loge en de kiezing. De catholieke godsdienstir. Korea Uitslag van den Veeprijskamp Rechterlijke kronijk Kieskronijk. AELST. EEN EN ANDER. Kerk der Theresianen. Allerhande nieuws. Niets doet het wetk in de Kamer meer vooruitgaan dan het naderen der vacantie. Dit bemerkt men aan de stemming der begrootingen, die reeds eene snelheid aanneemt, welke het naderend einde van den zittijd voorspelt. De politiek zal er niets aan verliezen, want na de vacancie moet de afgevaar digde Hymans een o grrrrroot debat uitlokken over een onderwerp, waarvan de doctiinairen geweldig houden de in menging der geestelijkheid in de Staats zaken. 't Is maar kwestie van aan de Kamer eenige zittingen te doen verliezen, door haar 't een of ander stroofken voor te zin gen van een oud, uit de mode geraakt liedje, dat heelemaal gediscrediteerd is en tot refrein heeftA bas la calotte De jonge eerste rol van de doctrinaire linkerzij zou moeten weten, dat zulks ver sleten is en hoogstens goed om de schoone jonkheid te amuseeren, die Ces mes sieurs n gaat toejuichen. Voor de rechterzij evenwel en voor het gouvernement zal het plezierig en voor- deelig zijn, de liberale linkerzij op dit slechte terrein den slag te zien beginnen, die, in den geest onzer tegenstrevers, tot inleiding moet dienen van den kiesstrijd. De gelegenheid zal uitstekend zijn om aan het land te toonen wat er zou gewor den van onze godsdienstige vrijheden, onze vrije scholen, onze sociale werken, indien ooit de partij, welke den Franschen minister Combes voor een groot man en een na te volgen model houdt, terug aan het bewind kwam. Reeds had M. Crombez, dé bespotte lijke afgevaardigde van Doornik, schaam teloos die strekking van onze doctrinaire liberalen bekend. Het kan ons niet mishagen dat een meer gezaghebbende stem dan de zijne ons in de Kamer kome verklaren, dat het Combism, 't is te zeggen de verstikking onzer grodwettelijke vrijheden, in België het gemeene program der oppositie is geworden. (Corresp. Handelsblad). Terwijl onze antiklerikalen voortgaan met klachten le uiten over de klerikale dwingelandij, waaronder zij beweren maar niet bewijzen te zuchten, roemt men in den vreemde, waar de pariijge- nooten onzer klagers meester zijn, u de vrijheid gelijk in België. In Frankrijk hebben talrijke organen, waaronder som mige, die niet tot de catholieke Partij be- hooren ons land tot voorbeeld van ver draagzaamheid en breeden vrijheidszin gesteld. In Italië denkt men niet min gunstig over onze Regeering, en dit nogal bij onze hevigste tegenstrevers. Immers, l'Avanti, een socialistisch orgaan, dat eene rustelooze anticlerikale propaganda maakt, door het Italiaansch Gouverne ment met strengheid behandeld geweest zijnde, roept woedend uitDat men in België eenige lessen van vrijheidszin ga halen I Onze bevolking, welke thans nagenoeg sedert ruim 20 jaar het ongestoord genot van vrede en vrijheid smaakt, onder het onpartijdig en rechtveerdig catholiek be heer, beseft wellicht niet genoeg de weer de van zulk eene Regetnng. De twee loges van Brussel zijn ieverig aan 't werk met het oog op de kiezingen. Men zou willen dat de afgeveerdigde Vandervelde, aangesloten, zooals men weet, bij de loge les Amis philantrho- pes, bij de socialisten tusschenkwam, om ze af te raden kandidaten te stellen voor de kiezing van den Senaat. De liberalen zijn overtuigd dat zij in dat geval, ten minste prootendeels de stemmen der socialisten zouden hebben, wat hun eenen zetel zou kunnen doen winnen. De socialisten brengen daar tegen in dat zij twee candidaten hebben, tegen over welke zij verbintenissen hebben aan gegaan. (Corresp. Handelsblad.) vrijmoediger beleden zij hun geloof en de wet werd niet toegepast, tot in 1866 weer twee Frarsche bisschoppen drie dagen na elkaar het schavot moesten be treden. Nu bemoeide de Fransche regee ring zich er mee, de stad Kongwa werd gebombardeerd en de catholieke gods dienst werd nu wel niet officieel, maar toch feitelijk etkend, door de regeering althans, want de bevolking verwekte nog in 1894 een opstand tegen de christenen. Een jaar later werd te Seoel de eerste kerk gebouwd, den H. Jozef gewijd. Thans is er één bisschop, zijn er 27 priesters en 32,000 catholieken, over 186 parochiën verdeeld. («Salesius Boden). STAD AEL8T. Het was in 1794. dus nog slechts een goede eeuw geleden, dat Korea voor het eerst, zoover men weet, kennis maakte met bet christendom. Het was een Kortaan, die te Peking had vertoefd en daar was bekeerd en gedoopt, die in zijn land de eerste predi ker en ook de eerste martelaar werd na eenige jaren arbeids voor het geloof werd bij in 1801 onthoofd. Doch... er waren 4000 christenen. In i836 kwamen er drie Fransche priesters. Binnen een paar jaren was nu het getal christenen tot 10,000 gestegen, doch daar verscheen een koninklijk edict, waarbij alle aanhangers van den christe- lijken godsdienst des doods schuldig wer den verklaard. Om zijn kudde te redden ging de bisschop, Mgr. Imbert, met zijne twee priesters naar den koning en boden zij zich aan, de doodstraf te ondergaan, als de anderen werden gespaard. Het offer werd aanvaard, zij werden gegeeseld en onthoofd. Zes jaren lang bleven de Koreaansche christenen zonder priester, totdat in 1845 een priester gewijde Koreaan als visch- handtlaar zich te Seoel vestigde. Ook hij viel onder het zwaard, en na hem nog eenige anderenmaar ook hier was 't bloed der martelaren het zaad der Kerk steeds grooter werd het getal christenen, steeds van Zaterdag 26 Maart 1904. Eerste reeks Osttcn. Eereprijs (100 frs. en gouden medalie) M. Ernest Kimpe, Olsene. A. Ossen ongeschoten i® prijs (40 frs. en gouden medalie) M. Aug. Brusselmans, Grembergen. 2® prijs (25 frs. en zilveren medalie) M. Barth, De Cock, Sint Nicolaas. 3® prijs 15 fis. en bronzen medalie) M. Van Landuyt, Mespelaere. B. Ossen met 2 tanden. ie prijs (5o frs. en gouden medalie) M. Barth. De Cock, Sint Nicolaas. 2e prijs (3o frs. en zilveren medalie) M. Frans Roelandt, Haeltert. 3' prijs (20 frs. en bronzen medalie) M. Alphonse Coppens, Aalst. C. Ossen met 4 tot 6 tanden. 1® prijs (5o fr.s en gouden medalie) MM. De Winter en Claus, Aalst. 2® prijs (25 fre. en zilveren medalie) M. Benolt Clinckaert, Aalst, 3® prijs (t5 frs. en bronzen medalie) M. Pollyn, Baerdegem. Tweede reeks Vaarzen. Eereprijs (100 frs. en gouden medalie) M. Georges Rombaut, Gent. D. Vaarzen ongeschoten. i* prijs (40 frs. en gouden medalie) M. Barth. De Cock, Sint Nicolaas. 2® prijs (25 frs, en zilveren medalie) M. Beeckman, Mespelaere. 3e prijs (i5 frs. en bronzen medalie) M. Alfons Piron, Nieuwerkerken. E. Vaarzen met 2 tanden. ie prijs (5o frs. en gouden medalie) M. Jan Van Puyvelde, Sint Nicolaas. 2® prijs (3o frs. en zilveren medalie) MM. De Winter en Claus, Aalst. 3® prijs (20 frs. en bronzen medalie) M. Constant De Vis, Erpe. F. Vaarzen met 4 tot 6 tanden. 1® prijs (5o frs. en gouden medalie). 2® prijs (25 frs. en zilveren medalie) M. Georges Rombaut, Gent. 3® prijs (i5 frs. en bronzen medalie) MM. De Winter en Claus, Aalst. Derde reeks. Varkens, Schoonste Varken. 1® prijs (25 frs. en gouden medalie) M. Frans De Moor, Burst. 2® prijs (10 frs. en zilveren medalie) M. Evarist De Moor, Zonnegem. 3e prijs (10 frs. en bronzen medalie) M. Keppens, Oordegem. Zwaarste en edelste Varken. I® prijs (25 frs. en gouden medalie M. Henri D'Haese, Aalst a® prijs (i5 frs. en zilveren medalie) Iets voor redders. Tot nu toe wtigerde de rechtbank vergoeding toe te kennen aan de personen, die bij rijtuig- ongevallen, namelijk bij het op hol gaan van peerden, gekwetst werden, wanneer poogden deze tegen te houden om 1 ongelukken te voorkomen. De burgerlijke rechtbank van Brussel heeft daar anders over beslist en 4000 fr. vergoeding toegekend aan eer. persoon, die erg gekwetst werd bij zijne poging om in het Terkamerenbosch twee hol lende peerden te weerhouden. Valsch geld. In Januari werd door de herbergiers der Hoogstraat te Brussel, aan de policie eenen persoon aangewezen, die overal valsche nieuwe halve frankskens ter betaling had aange boden. Een agent volgde hem op de hielen en toen hij dit bemerkte, liep hij zoo snel mogelijk weg, overal zijne valsche munt stukjes wegwerpend. Voor de rechtbank beweert hij, a! dat valsch geld te Hodimont achter eene haag gevonden te hebben. In zijne woning vond men geen valschmuntersmaterieel, maar eene menigte anarchistische druk sels. Hij werd tot 4 jaar gevangenis en 100 fr. boete veroordeeld. Uit St-Nicolaas schrijft men In het Arrondissement St Nicolaas hebben liberalen en socialisten een kartel geslo ten. De volgende kandidaten voor de Kamer zijn in hunne kiesvergadermg uit geroepen M. Dr Persoons van Lokeren, liberaal, titelvoerend lid gezel Ch. Van Hoeylandt, van Temsche, socialist, plaats vervangend lid. Zondag was het meeting in de zaal van het Casino, waar M. Van de Walle, van Mechelen, liberaal volks vertegenwoordiger en E. Anseele, van Gent, socialist volksvertegenwooordiger, het woord voerden. Te St-Nicolaas, waar Zondag de poll der catholieke afgevaardigden van dit yrrondisstment voorde Kamerkiezing plaats had, was de uitslag als volgt Stemmers 575. Kandidaten MM. de Browne, aftredend lid, 422 stemmen De Moor, die zich op rang heeft gezet, 299 St.; Raemdonck, aftredend lid, 5yi stemmen Van Brussel, id., 4965!.; Van Naemen, id., 512 st. Ingevolge art. XX van het reglement der plaatselijke afgevaardigden van de catholieke kiesvereeniging, is hunne stem beslissend, telkenmale dat er genoegzaam kandidaten worden voorgedragen die 3/4 der stemmen hebben bekomen. In alle andere gevallen moet de algemeene poll beslissen. Dit is hier nu het geval, ingezien M. de Browne 8 stemmen te kort komt, is het algemeene poll, ten ware M. De Moor die de minste stemmen heeft bekomen, van zijne candidatuur afzag, daar er 5 candidaten zijn en maar vier mandaten open komen. 0 Creemboter. Markt van Woensdag 3o Maart 1904. 60 kilogrammen ter markt, Prijs fr, 2,80 tot 0,00 per kil. Gedroogde aardappelknollen.Daar het gebruik van zulke knollen steeds meer en meer uitbreidt, heeft het Duitsch ministerie van landbouw aan verschillende belanghebbenden de vraag gesteld of bet gebruik van gedroogde aardappels nut oplevert. Dr Halier vat als volgt te zamen de antwoorden die door het ministerie ingewonnen werden algemei ne goed keuring de gedroogde knol is een goed voeder voor alle huisdieren varkens, paarden, koeien, zoowel melkvee, mest- vee als kweekvee. Het groote voordeel bestaat in hei wegnemen van de stoornis sen in de spijsvertering, en de tei-kenen van vergiftiging die zoo dikwijls bij het voederen van rauwe knollen vastgesteld worden. De gedroogde knollen worden toegediend na ze met water ol karnmelk vermurwd te hebben. Overvloed van kolen. Men schrijft uit Eysden (Limburg) Bijna geen dag gaat er voorbij of de boortoren van M. Deillmann doet hier nieuwe en rijke ontdekkingen van kolen. Dinsdag zijn de Staatsingenieurs nog maals ter plaats geweest om de ontdek king eener achtste laag te bekeuren. Vloeibare lucht. Naar aanleiding van eene vraag aangaande bovengenoemd onderwerp moge het volgende dienen, ontleend aan eene lezing te dier zake ge houden door Dr L. Bleekrode te 's Gra- venhage. De daarbij gehouden proeven werden als volgt omschreven De vloei bare lucht spoot op in een dampwolk, liet de vochtigheid van de lucht als een ijskorst neerslaan op haar omhulsel, bevroos een boterham met vleesch, dat die tot stof uit- eensplinterde, maakte sappige druiven in een oogwenk steenhard en lijkachtig wit ze bevorderde het geleidend vermogen, maakte ijskegels magnetisch, liet zich overgieten met zich stollen, in een woord, alsof de behendige proefnemer er olie van gemaakt had, van die lugubere zelfstandigheid op 200 graden onder zero en toch, o wonder, juist dezelfde lucht die de longen van den pasgeborene bin nendringt en eerst met den Taatsten adem tocht het lichaam weer verlaat. Van de toepassing moet men zich nog niet veel voorstellen. Vloeibare lucht wordt te Berlijn en elders soms al gebruikt ter afkoeling van dranken, men zal er misschien in bepaalde gevallen een be weegkracht mee kunnen verkrijgen, als oxyliquid kan het wilhcht dienst doen als springmiddel en waarschijnlijk zal men er goedkoope zuurstof mee kunnen be reiden. Maar voorhands heeft ze hoofd zakelijk belang voor het laboratorium Daar is ze echter zeer interessant. En ze zou nog algemeener toepassing vinden, indien ze niet zoo moeilijk te vervoeren was. Voor 't bewaren heeft men hoogst vernuftige toestelletjes bedacht, maar het overbrengen over de groote afstanden blijft moeilijk. Dr Bleekrode vertelde van zoo'n hachelijke reis die hij gemaakt heeft uit Berlijn met zijn kistje vloeibare lucht altijd bij zich, zorgvuldig behandeld of 't een kind was zijn bezorgdheid, dat iemar.d van het treinpersoneel er aan zou komen, dat de flesch zou springen beeld u, wat een 0 grober Unfug dat zou gegev n hebben, men zou misschien een paar dagen brommen in de gevange nis, alvorens erkend werd, dat de mis schien voor een anarchist gehoudene een onschuldig «reiziger in lucht was (Maandblad tegen vervalschingen). Het congres van catholieke vrouwen werken te Brussel werd Maandag gehou den in de zalen Union et Travail, Bnal- montstraat, onder voorzitterschap van Z. Em. den Cardinaal Aartsbisschop. Verslagen werden gegeven door ver- schillige volkswerken, scholen, enz. Mgr. Goossens heeft de vergadering gesloten, met eene treffende rede en den herderlijken zegen. De zaak is buitengewoon goed gelukt. Waardevermindering van steen kool. De (i Mannheimer Industrie Ztg. vestigt in haar December-nummer de aandacht van fabrikanten op het feit, dat steenkolen minder goed branden, wanneer zij langen tijd in de open lucht hebben gelegen, blootgesteld aan alle klimatisO-e invloeden onderzoekingen toch, hebben aangetoond, dat de brand baarheid zelfs 15 en 20 °/0 vermindert, al naarmate de kolen korter of langer liggen opgeslagen. In Engeland heeft men onlangs de proef genomen, met hel bewaren van steenkool in water, wat een verrassend resultaat op leverde zij brandde uitstekend en gaf de zelfde hitte als vóór d proef. De Engel- sche marine maakte hiervan aanstonds gebruik vooral voor haar kolenstaties, waar de opslag doorgaans zeer groot is, was deze ontdekking van groote waarde. Men hoopt dan ook elders, de waardever mindering van steenkool, tengevolge van opslaan in de open lucht, door onderdom peling in water te bestrijden. Volle aflaat, ter gelegenheid van de Gedurige Aanbidding, den Woensdag 6 April 1904. Orde der goddelijke diensten De eerste Mis ten 5 uren, met uitstel ling van het Allerheiligste. De plechtige Mis, om 8 uren. 's Namiddags, ten 5 uren, solemneel Lof, Fransch Sermoen en Te Deum. Waarom bestaan er zoo menigvul dige namaaksels van het gezondheidslikeur De Kempenaar? Omdat de Elixir De Kempenaar overal gevraagd en erkend wordt als zijnde het lekkerste likeur welk tot heden in den handel kwam aan gema tigde prijs. Dus wel aandacht nemen op het echte mark De Kempenaar, welk Frs2,25 .de liter moet verkocht worden. Twee jongelingen van Wetteren, de gebroeders Steen waerts, leefden sedert eenigen tijd in onmin. Donderdag namid dag ontstond er nogmaals onder hen een hevige twist en eindelijk werd men hand gemeen. De jongste, ziende dat hij de nederlaag ging kiijgen, nam eene schaar, die zich in zijn bereik bevond en gaf daarmede zulk een geweldigen steek in den arm van zijnen tegenstrever, dat een der groote aders werd afgesneden, en dat het slacht offer ten gronde viel, veel bloed verlie zende. De geneesheer Vanderstegen, in aller- haast bijgeroepen, heeft hem de eerste zorgen gegeven. Zijn toestand boezemt de grootste onrust in. Eenige weken geleden werd te Londcrzeel de jachtwachter Verbrug- gen, in dienst van baron de Spoelbergh, door wildstroopers aangerand op het oogenblik dat hij te Wolverthem, ten 2 uren 's nachts te huis kwam. Daar hij zich in wettige verdediging bevond, loste hij een schot op zijne aanvallers en een huirner Ed. Cauter, werd vrij erg getrof fen. Sedertdien ging de wachter, uit vrees voor weerwraak, naar Londerzeel wonen. Zondagavond gingen vier wildstroopers hem opzoiken. Zij ontmoetten hem en mishandelden hem zoo erg, dat hij be wusteloos bleef liggen. Twee gendarmen, zetten de wildstroopers achterna. Dezen vielen zij ook aan. ontwapenden en sloe gen hen totdat zij hen voor dood lieten liggen. Drie der plichtigen zijn aangehouden. De vierde loopt nog. De toestand der slachtoffers laat weinig hoop. Het parket heeft een streng onderzoek geopend. LATER. Het voornaamste slacht offer van den aanval, de wachter Ver- bruggen, is vader van verscheidene kin deren. De bijzonderste plichtige schijnt Van Cauter te zijn, dezelfde, die over zes we ken door den wachter werd gekwetst en thans genezen is. De vier aanvallers waren in een rijtuig naar Londerzeel gekomen om den wach ter op te zoeken, En toen men hen had gezegd dat hij in de herberg van De Bondt was, kwamen zij hem daar aan vallen, slaan en stampen en poogden toen hem door de vensterruiten naBr buiten te werpen. Dit lukte echter niet, omdat het houtwerk niet ruim genoeg was. Toen wierpen de aanvalle.s hem ten gronde en begonnen hem opnieuw te slaan, met stokken, bierglazen, stoelen en trapten hem met de hielen hunner leerzen op het gelaat. Terwijl dit wildemanstooneel gebeurde kwamen de gendarmen Van Laethem en De Wulf, die verwittigd waren, toege sneld, maar overmand wordende, waren zij ook weldra ontwapend, ten gronde ge worpen en met hunne eigene geweerkol ven ten bloede geslagen, totdat de wa pens in stukken vlogen. Zij raapten de stukken op alsook de kepis der g- ndarmen, brachten die in hun rijtuigen en rtden weg. De burgemeester, een geneesheer en andere lieden waren middelerwijl toege sneld en toen heeft de commandant der gendarmerie van Londerzeel zijnen col lega van Wolverthem verwittigd van de vlucht der bandieten. Deze laatsten werden ontmoet, rijdend zoo veel hun paaid maar loopen kon, met de mutsen der gendarmen op het hoofd en zwaaiend met de verbrijzelde wapens der gerechtsdienaars. Al die tropheeën werden gevonden in <le woiiingen der plichtigen, waar drie hunner, Pieter en Victor Van Praet, en Van Cauter werden aangehouden. tDe gevluchte is Frans Van Praet. Nog eene aanranding. Te Dron- s gene werd de wachter Landgraeve aan. gerand door eenen kerel, die hem sloej met eenen stok, welke met nagelen bi slagen was. Toen men op het gerucht ter hul] kwam vond men dit schrikkelijk wapei naast het vreeselijk gekwetste slachtoffj liggen. De aanrander was verdwenen. Maandag namiddag, rond 3 urei is de trein, komende van de statie Gen; 1 Eecloo, in botsing gekomen met eene anderen trein komende van de haven 1 werken. De schok was verschrikkelijl f zoodanig dat de wagons over elkandt 1 gesmeten werden. Een zestal wagons zij 1 totaal verbrijzeld. De locomotief van de j eenen trein is van veen en van achtt insgelijks beschadigd door de botsing Gelukkiglijk zijn er geene persoonlijk ongelukken te betreuren. Men begon di delijk aan het opruimen der verbrijzeld wagons om het verkeer vrij te maker Daartoe was men verplicht alles in stui ken te slaan. Men veronderstelt dat dt j oorzaak moet toegeschreven worden ar J het niet werken de. wissels. Mislukte diefstal te Moll.Maa: dag nacht tusschen 1 1/2 en 3 ure zijn tc s hiertoe onbekenden in de statie van Moï gedrongen. Bij middel van een breekijze hebben ze de deur opengebroken en kwi men in de afdeeling waar de brandka stond. Werkend met een breekijzer t eene krik, hebben ze de brandkast t den muur gelicht. Bij middel van eene kruiwagen voerden ze de kast naar buite een lootal meters het veld in en een j meters van de tramlijn. Naar de verschil lende sporen van geweld die men op kast heeft bestatigd, hebben ze ter plaats gepoogd, haar open te breken. Daar zijn ze niet in gelukt, want mt heeft ze dezen morgend gesloten teruggi vonden waarschijnlijk zijn ze door de eenen of anderen vroegen voorbijgang! 1 op de vlucht gedreven. Men verdenkt een vijftal kerels die et paar dagen geleden in eene herberg di gemeente Moll geweest waren. Het is de lampenonsteker Peeters, ds dijnsdag morgend het eerst in de stat komend, den gepleegden diefstal tx merkte. Dadelijk verwittigde hij den stati; overste en een onderzoek werd begonne De herbergier Gevers, die op den hex van de tramstatie woont, had des naclr gerucht gehoord en zijn venster geopenc Hij kreeg vier of vijf personen in 't oq die bezig waren, den koffer in de tra: statie te sleuren. Zij spraken Fransch. Hij riep hen toe, vragend wat zij da- deden. En de dieven, zich ontdekt ziend; gingen op de vlucht. Het parket is ter plaats geweest. Men heeft nog niet kunnen onderza ken wat er uit de brandkast gestolen r want het letterslot is verwrongen, zood men het nog niet heeft kunnen openen. (Handelsblad). Het was geen dynamiet, dat men a den dorpel der woning van M. Depourc te Ronse heeft gevonden. Het parket ve gezeld van de experten, is naar de wonis geweest van M. Depourcq. De experte hebben het tuig onderzocht en kregen plaats van dynamiet, enkel zavel te zie Dynamietaanslag te Luik. I drie aangehouden anarchisten zijn op nieuw oudervraagd in het paleis vt justicie. Hunne aanhoudingsmandats zijn bekrachtigd. Naar men verzekert zal Lambin i. Frankrijk ook opnieuw vervolgd worde omdat het gebleken is dat de bomme van Luik dezelfde zijn als die, waarns de aanslag in de kerk van Belleville we gepleegd. Te Herstal wordt nog ieverig opgt zocht in welke betrekkingen de aanp houden anarchist Debehogne met de pi: gers gestaan heeft. Eene vrouw van Sint-Nicolaas heé eene zonderlinge verklaring gedaan. Z; zou namelijk den nacht van den aanslaj bij den commissaris Binet het ontplof fingstuig op den dorpel hebben zie staan, en, toen zij wilde bellen om de commissaris te waarschuwen, gedwonge zijn, henen te gaan door eenen persoon die deel maakte van eene groep mannen welke daar in de nabijheid stond. Commandant Papyn, slachtoffer vt den anarcliistischen aanslag van i3 Maar 11., is dijnsdag morgend overleden. Het is thans stellig dat Philip, Fransd man en in Frankrijk aangehouden zijnde, met aan de Belgische justicie zal worde: uitgeleverd. Zonderlinge dagorde. Eene dagorde van den militairen go> verneur der versterkte plaats Luik, bew een stellig verbod aan al de officieren^ du onder zijn bevel staan, van voortaan, 'tij gelijk door wien opgeëischt, het mop burgerlijke of rechterlijke Overheid zijn- nog ontploffingsstoffen te onderzoeken. De officieren, die geene straffen wille oploopen, mogen zulk werk niet^ mee} verrichten dan op bevel van den militaiiflj gouverneur zelf. Van dit standpunt beschouwd had mei commandant Papyn eerder moeten straf fen dan decoreeren. Men heeft bij al de apothekers var Luik en omtrek een onderzoek geopecG om te weten te komen, waar Lambin ea Gudefin de stoffen zouden gehaald heb ben, die gediend hebben om de bommen te maken. Men heeft nergens een spoor van hun bezoek gevoi.den. Men moet bijgevolg gelooven dat dt

De Denderbode | 1904 | | pagina 2