Zondag 3 April 1904 3 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wit en zwart. OM ZES MILLIOEN Woorden en Werken. Rijmt te zaam Wij hebben bet voorzien. Tegen de muilplaag Pilatus Daens, DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQl'E «UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3<j« blacky de 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, a APRIL 1904. Menschen die stt-lmatig zijn, vallen in t< gem nijdigheden 't is onvermijdelijk. Hier wit, ginds zwari zeggen voor ten en zelfoe zaak is eene ongerijmdheid voor het minste. Zoo is het gestaan en gelegen met de helden van Klokke Roeland. Wij lezen in 't nummer van 6 Maart 11- a Geheel onze arbeidsverzekering is onweerdig van een beschaafd volk, s (sic) late vaten van eene catholieke re- ugeering 1 Vergelijkt dat met 't protestantsche Dnitschland. In Duitschland bestaat de vtrzekerirg tegen ziekte, sedert 1902 tegen werkonvermogendheid en «ouderdom, sedert 1902 en die drie- dubbele verzekering omvat om zoo te zeggen AL de werklieden. In die tijden tot einde 1902 beeft de arbeidersverzekering opgebracht de som- me van 5,976,247,175 fr., waarvan d 55 ten honderd, dus meer dan den helft, of meer dan 3 milliard gestort worden door Staat en arbeidgevers, n en bijgevolg als zuivere loonopslag, ten voordeele van den arbeid mogen d beschouwd worden 1 De schrijver van die lijnen heeft nooit de Duitsche wetten nopens de arbeidsver zekering gezien, late varen, gelezen. AL de datums die hij opgeeft zijn valsch, van de eerste tot den laatste. Doch stappen wij daarover wij hebben eer mtdelijden dan verontweerdiging zelfs voor verwaan de kinkels. Nemen wij thans ter hand Klokke Roeland van i3 Maart 11., en lezen wij het verslag van het fameus groen congres te Aalst, M. De Backer spreekt Ik denk ook n dat alle last door den Staat zou tr.oe- ten gedragen worden. De Staat zou d kunnen de werkgever aangaan als hij in gebreke wordt bevonden. Nu verzeke- n ren de werkgevers, maar 't valt terug op het loon der werklieden. Wat voor een wetgever 1 In geen land ter wereld bestaat zoo eene wet no pens de arbeidsongevallen lijk M. De Backer er eene wil voordragen Wij gaan echter dit punt voor later verschuiven, om de tegenstrijdigheid te doen uitschijnen tusschen de twee hierbo- venstaande aanhalingen. De eene zegt wit, de andere zwart, In Duitschland zoowel als ten onzent is de vergoeding der arbeidsongevallen ten laste der werkbazen. Laat ons volledig zijn. De kleine onge vallen van min dan een tot 14 weken worden vergoed door de ziekenkassen, waaraan de werkman voor twee derden, de baas voor een derde bijdraagt. De ongevallen van grootere draagwijdte en ernst zijn ten laste der bazen vereenigd in beroepsgenootschappen en onderver deeld in sectien. Het beroepsgenootschap vergoedt geheel of gedeeltelijk zij kan beslissen dat de sektie waartoe de fabriek 96* Vervolg. Mev. Dorgeur had de woorden van Sorandalik val niet ongewroken, ver- St!Toèn zij hem, gevolgd door Flick, het vertrek zag verlaten, snelde zij naar Jac ques en fluisterde hem toe, terwijl zij zijne hand greep Mijne brieven I Zij had begrepen waarmede hij zich wilde wreken. Jacques bad het eveneens begrepen en antwoordde Ik zal ze hem ontrukken. Hij snelde Sorandal na. Mev. Dorgeur had juist geraden. Toen Sorandal inzag, dat hij reddeloos verlo ren was, dat hem geene uitkomst meer overbleef, bad nog slecht eene gedachte hem beziggehouden, zich te wreken, voor zijnen val g«bruik te maken van dit vree- behoorde 75 fr. per honderd in de lasten kome. Ten onzent blijft de baas verantwoor delijk. Hij kan zich verzekeren bij eene maatschappij of lid worden van eene mutualiteit die later in 't leven kan komen. Dat verschil in de wijze van vergoeden ne< mi niet weg dat het de bazen zijn die betalen. In geen van beide landen komt de Staat er voor iets tusschen. En toch is er een onderscheid voor die aiiguren In Duitschland is die verzeke ring een zuivere loonopslag ten onzent heeft zij nadeelige gevolgen voor de dag huur, wordt de verzekering gedaan op den rug der werklieden 1 Dat is tegenstrijdig Van waar mag wel dat verschil komen Hoe kan eene verzekering loonopslag, zuiver loonopslag zijn in Duitschland en hier in België, eene vermindering van loon te weeg brengen Dat is nu toch zoo dom als het groot is. Een en dezelfde zaak heeft twee ver- schtllige gevolgen I Dat teekent de groenen dat bewijst hoe weinig ernstig zij zijn in hunne be knibbelingen en dat zij volstrekt geen vertrouwen verdienen. Het zijn politieke koordedansers zon der kennis en zonder invloed en voor wie het er slechts op aan komt gekozen te worden, gelijk van ten prijze welke mid delen. Als wij ze van onkieschheid be schuldigen overdrijven wij in geenen deele. Men heeft slechts op de vuile historie van het wijf te denken die plotselings den 9 December 1894 door gansch ons Ar rondissement wierd verspreid. Die historie Nooit heeft de groenerij ze durven herinneren, nooit er nog een woord over spreken In hun artikelen doen de schrijvers hun karakter kennen. Als ge dus eene gazet least en gij komt daar tegenstrijdige dingen tegen, dan mocgt ge gerust zeg gen DE SCHRIJVER HEEFT EEN SLAG VAN DEN MOLEN.WEG OP HIJ IS EEN GEMEENE BEDRIEGER. Is het aan te nemen dat iemand met gezond verstand begaafd en die oprecht is en rechtzinnig, zich ga tegenspreken, dat hij op de eerste bladzijde wit zegt en op de tweede zwart schreeuwt. Die man gaat niet recht in zijn schoe nen die wil zijne lezers in den zak ste ken, om den tuin leiden en dan is het oogenblik gekomen te roepen Lezers, opgepast voor de gauwdieven Hij wil uw stemmeken stelen door allerlei be drog I Die gedachten kwamen ons te binnen bij het lezen van den Werkman van 28 November 1902. Daar is het dat wij die schreeuwende onrechtveerdigheid zijn tegengekomen. Op de eerste bladzijde, kol. k'En wensch den Keuntnk Leapol geen kwaad maar k'en zal n hem mijn leven niet vergeven dat n hij dit pensioen van 9 eens heeft willen teekenen. Hij die 3 1/2 millioen trekt en die a hier ne Rotschild geworden is, hij t moest aan zijn ministers gezegd heb ben: Negen eens, negen eens Zinkt ge in den grond niet van schaamte d binnen acht dagen moet gij met de papieren komen van 35 eens daags of ik doe u op den moment uw gou- i) den frak uitspelen Ge ziet, lieve lezer, dat pensioen van 9 cents moet dus iets bespottelijks, be lachelijks zijn, een criminaliteit om zoo de verontweerdiging van den heer Daens te verwekken. Zie dat is het werk van het Catholiek Ministerie, Die negen eens geeft de catholieke Regeering. En bijgevolg 1 Doch die 9 cents per dag zijn 65 frank per jaar. Dat is al iets en iedereen schat die toelage hoog, heeft die gunst gaarne. 65 fr. is niet te misprijzen daarmee kweekt men vrienden. Maar zie, o won der dan is dat het werk niet meer der Catholieke Regeering, dan hebben de democraten dat besteld en hebben priester Daens en De Backer dat bezorgd en te huis gebracht I Aardig De negen cents geven de catholieken, de 65 fr. is het werk der groenen De Werkman, zelfde date. 2d9 bl. 4de kol. u De semester van 't pensioen wordt uitgedeeld, 32,5o fr. in som- mige huishoudens 65 fr. voor man en vrouw, 't komt zoet binnen die 't klein niet begeert is 't groot niet weerd 1 Dit pensioen wie heeft het u be- zorgd, brave, oude werkmenschen n Van in i8g3 schreef de christene 0 Volkspartij op haar programma enz. 0 Een weinig verder. d Dit pensioen 9 eens daags is een s verzachting, maar 75 cent. 5o Gen ii tiemen op 60 jaar. dat zou de spoe- 8 dige en krachtige hulp zijn door d'Encecliek van den Paus afge- a smeekt enz. Het is crimineel 1 M. De Backer zit in de Kamer reeds 4 jaar waarom heeft hij niets gedaan om die 0,75 fr. te bekomen M. De Backer zwijgt, zwijgt, roert niet, doet niets I niets niets lil voor het pen sioen Wanneer heeft M. De Backer het voor stel gedaan om dit pensioen te vergroo- ten Belooft heeft hij het Aan het volk belooft hij het om het mte te sleepen aus te bedriegen en zijne stem te stelen 1 in de Kamers zit hij stil en zwijgt hij. De arme tist Eenige regels verder, a Dito over de koolmijnen in Limburg. Zouden ze die koolmijnen durven afstaan Die twee dingen vloeken. Hoe min macht, hoe beter, zegt men van den eenen kant, en van den anderen eischt men dat de Staat eigenaar zij en blijve, dat hij zelf koolmijnen zou uit baten 1 Wij laten die laatste kwestie onverlet. Maar wij vragen wat men denken moet van iemand die in eenige regelen zich zoo onbarmhertig tegenspreekt. Kunt gij daar nu staat op maken Gij, werklieden, zult gij u laten foppen door kerels die uit en in klappen Denkt eens wat eene belofte weerd is van iemand die zich tegenspreekt Zich tegenspreken is het onfeilbaar teeken dat men liegt en bedriegt, dat men zijne lezers om den tuin leidt. Wie oprecht is, wie rechtzinnig is kan een oogenblik missen doch in geen tegenstrijdigheden vallen. STOOMTRAM. Betrekkelijk de stoomtram Ninove- Denderwindeke-jHal, heeft M. Baron Leo Bethune den 21 Maart den volgenden brief ontvangen van de Nationale Maatschappij der Buurt- stoomwegen De werken voor de sectie Hal-Leer- beek zijn op 9 Maart aanbesteed gewor- den; zij zullen aangevangen worden van 't oogenblik dat men te Leerbeek van de noodige gronden zal in bezit kunnen nemen. Wat de werken betreft der tweede sec tie Leerbeek-Denderwindeke Ninove, zij zullen binnen eenige maanden aanbesteed worden. In dcnzelfde kolom van Den Werk man 28 November 1902 lezen wij E. H. Vauderhaegen zaliger, pastoor van Steenhuyse, zijn standvastig woord was altijd Hoe min geld aan den Staat en hoe min macht aan den Staat, hoe beter. De socialistische gazetten werpen alle verantwoordelijkheid wegens de dynamiet- aanslagen der laatste dagen verre van zich weg. Een blad van Luik vooral spuwt vuur en vlam, tegen degenen die zijne partij- genooten van medeplichtigheid beschul digen. Herinneren wij hier hetgeen kamerlid Tibbaut den rooden Zondag in den Catholieken Kring van Antwerpen toe voegde Ofwel zijt gij medeplichtig in die aanslagen, ofwel waart gij huichelaars. Tijdens de betoogingen in 1902 deedt gij door uwe getrouwen zingen Krijgen wij het stemrecht niet, Wij smijten metdvnamiet Gij gaaft het recept op om dynamiet te maken. Indien gij het meendet, zijt ge plichtig indien het slechts was om mi nisters bang te maken, zijt gij huiche laars, die het volk opruit, maar de ver antwoordelijkheid uwer gevaarlijke aan hitsingen niet durft dragen. Wat zijt gij liefst akelige comedianten, of aanspoorder» tot doodslag Tentoonstelling van Luik. Een der voornaamste gebeurtenissen in deze Tentoonstelling zal zijn het Congres van de Vereeniging der Engelsche Handels kamers. Het zal de tweede maal zijn dat de En gelsche Handelskamers zich op het vaste land vereenigen. Die beslissing is genomen in gevolge eene merkwéerdige redevoering van M. Godchaux, een der leden-stichters van de Engelsch - Belgische Handelskamer te Londen, en zij kan beschouwd worden als een gevolg van het aanzienlijke werk, in de laatste maanden verricht door het voorloopig Belgisch Comiteit, dat onze consulgeneraal te Londen, M. Sève, daar tot propaganda voor die tentoonstelling heeft gesticht. De Verjeniging der Engelsche Han delskamers is eene der oudste instellingen van het Vereenigd Koninkrijk. Zij werd te Londen gesticht in 1816, met de hulp van 16 Handelskamers. Zij telt er nu 107, en haar invloed op de openbare besturen is zoo groot dat zij reeds verscheidene be langrijke wetsontwerpen deed stemmen. De huidige voorzitter is sir William Harry Holland, lid van het parlement en behoorende tot eene rijke familie van ka toenspinners te Manchester. De meeste handelsnotabiliteiten der wereld maken deel van deze vereeniging. Het voorloopig comiteit, gelast met het vormen der Belgische Commissie te Lon den, voor de propagande der Luiksche Tentoonstelling, is als volgt samengesteld: Eere-voorzitter, M. Sève, consul gene raal van België voorzitter, M. Degreile- Rogier; ondervoorzitters, MM. Godchaux en Wuidard algemeene schrijver, M. Edgard de Knewettschrijver-schatbe waarder, M. Radoux leden, MM. Kiral- fy, Rozenraad en Verspreeuwen. 't begin af haastig aan de reglementaire maatregels onderwerpen, zonder evenwel het goede, dat die maatregel bevat, af te keuren. Maar het oordeelt dat die uitvoering ervan zeer moeilijk is. selijke brieven, om daarmee schande en wanhoop te brengen over bet huis, waar hij nu niet langer als meester kon heer- schen. Die brieven lagen op de kamer van Sorandal in zijn schrijfbureel geborgen. Sorandal liep, gevolgd door Flick, om wiens aanwezigheid hij zich niet bekom merde, de trap op en, zonder de deur te sluiten waartoe zou hij ook, want aan vluchten viel toch niet te denken ging hij naar zijn schrijfbureel, opende de schuif en nam er de brieven uit. Toen hij zich omkeerde, uitte hij een kreet van woede Behalve Flick was ook Jacques in de kamer. Alweer gij 1 riep hq uit. Die brieven, zegde Jacques. Mijne wraak 1 Nooit 1 Die brieven, herhaalde Jacques, terwijl hij naderde. Hetgeen nu volgde, greep met blik semsnelheid plaats, zoodat F lick zelfs den tijd met bad tusschen te komen. Sorandal tastte in den binnenzak van zijnen frak. Jacques raadde zijne bedoeling en zon der eene seconde te aarzelen, liep hij met gebogen hoofd op hem toe. Sorandal uitte een dof gebrul van woede. De schok was zoo hevig, dat beiden op den grond vielen, waar zij verwoed met elkaar worstelden Sorandal deed alle moeite om zijn revolver uit den bin nenzak te nemen, terwijl Jacques al zijne krachten inspande om het hem te belet- Toen, het had veel minder tijd gekost dan er noodig was om bet te beschrijven knalde er een schot. Jacques stond op, bleek, bevend, maar ongedeerd. Sorandal bleef op den grond uitgestrekt liggen. Hij was dood. Terwijl hij naar zijnen revolver tastte, had zijn vinger den haan aangeraakt en deze was overgegaan. Een kogel had zijn hart doorboord. Hij was door eigen hand gestorven, vol haat en wraakzucht. Een weinig schuim vertoonde zijne lippen. Uit zijne wonde druppelde het bloed op het tapijt. De minister van landbouw heeft den vecartsenij-inspec- tiddienst, gelast nieuwe mid- delen van gezondheidspolicie j&KXm/ te besiudeeren om de mujj" plaag doelmatiger te bestrij den dan tot hiertoe werd gedaan, en vooral om de ziekte te overwinnen in het begin van haar ontstaan. De gezondheidspolicie is somwijlen on machtig om de kwaal te keer te gaan, omdat de veehouders te laat de aan- gift van besmetting hunner stallen doen, of zelfs de eerste broedplaatsen verbergen. Somwijlen verkoopen zij in 't geheim de dieren, die met aangetaste beesten in aan raking zijn geweest. Zoo ontstian nieuwe broedplaatsen soms tamelijk verre van de eersten verwij derd. De nieuwe maatregels moeten voor doel hebben zoo spoedig mogelijk de brand punten der ziekte te ontdekken en te doen verdwijnen. Htt departement van landbouw is ech ter geen partijganger van den maatregel, door de provincie Luik in toepassing ge bracht, en die bestaat in het vergoeden der eigenaars van dieren die zich van Flick boog zich over hem heen en be tastte hem. Ik geloof dat hij dood is, zegde hij tot Jacques. Deze knikte toestemmend, waarop Flick hernam Verduiveld, dat ziet er slecht voor mij uit, ik was voor dien man tegenover de justicie verantwoordelijk. Bevestig slechts wat ik zeg, ant woordde Jacques. Goed. Reeds klonken er voetstappen op den trap de onderzoeksrechter en zijn griffier hadden het schot gehoord, en waren daar op naar boven gesneld. Wat is hier gebeurd vroeg de on derzoeksrechter op strengen toon, terwijl bij naar het lijk van Sorandal wees. Jacques antwoordde Mijnheer de rechter, ik was dien man gevolgd om hem eene nieuwe mis- daat te beletten. Hij viel mij aan, er ont stond een worsteling en in die worsteling is <le revolver, die hij in den binnenzak had, afgegaan. En fluisterend voegde hij. er bij Ter wille van de rust eener familie Van het Beheer van Staats spoorwegen is verschenen De kleine Reisgids voor April 1904. Prijs 10 een- ingezonden). liberale Indépendancb Belgb aalmoe zenier der socialisten komt benoemd te worden, vaart in razende woede uit tegen de catholieke Drukpers. In a De Werkman van Vrijdag i5 Maart, heet hij Het Nieuws van den Dag van Brussel en ons De Dbndbr- bode r schurftige dagbladen. En zoo vol schelmerij is De Dender- bode schrijft Pilatus de almoezenier dat hij het officieel verslag der Kamer 11 schaamteloos durft vervalschen en dat hij zou dienen vervolgd te worden voor vervalsching van openbare schriften en zulke vervalsching van het officieel Kamerverslag zou door de wet moeten gestraft worden, a Maar hoe wij het officieel Kamerver slag hebben vervalscht, verzwijgt Pilatus. Ook nog slingert Pilatus ons smee- rigen Denderbode van Aalst naar 't hoofd. Och Pilatus I kijk dan toch eens in den spiegel Wij zijn het alleen niet tegen wie Pila tus zijne bitterste gal uitbraakt. De dag bladen Le Bibn Public Le Cou rier de Bruxellbs a Le XXe Siècle krijgen ook hun aandeel. Wij gelooven dat al onze confraters zich weinig zullen bekommeren om de vischwijvenmanieren van den almoeze nier der rooden niettegenstaande hij ons allen de beleediging naar 't hoofd slingert dat we van logentaal en laster leven iets waarover men hem scherpe rekening zou kunnen vragen. Maar neen, wie de politiek intreedt mag zoo kitteloorig, zoo teergevoelig niet zijn. Geeft men een bonk men moet er een kunnen verdragen. En vooral moet men ze kunnen verduren van een onge lukkige zoo zeer verdwaald dat hij, niet alleen om zijne ongehoorzaamheid door zijne Overheid is gestraft en onweerdig geoordeeld het priesterkleed te dragen, maar nog bovendien de 80 fr. dorst op strijken die de Fransche francma^ons voor hem in de logie hadden gebedeld. En die 80 franks hebben nu heden juist dezelfde waarde als de 3o zilverlingen die Judas Escariotes van de Joden ontving als prijs des verraads van zijnen Godde- lijken Heer en Meester. En nu ten slotte, waarom al die woe dende gramschap van Pilatus Daens tegen die catholieke dagbladen Wel eenvoudig omdat ze hem in den weg staan om zijne heersch- en baatzucht te kunnen voldoen.... Ja, in de iree, van daar de gramschap! smeek ik u, mijnheer, vraag geene verde- opheldering. De onderzoeksrechter knikte toestem mend en beval zijnen griffier Gij kunt in uw proces-verbaal ver melden dat de misdadiger een einde aan zijn leven heeft gemaakt, voordat iemand het heeft kunnen beletten. Toen Jacques beneden kwam, vond hij Mev. Dorger, die zich bleek en vol angst aan de leuning van den trap vastklemde. Zij stak de hand naar hem uit en stam- melde Mijne brieven 1 Hier zijn ze. Toen loosde zij een diepen zucht en de oogen dankbaar ten hemel slaande, ver borg zij de papieren in haar kleed. BESLUIT. Twee maanden na de gebeurtenissen, die wij hebben bijgewoond, werd het hu welijk van Olivier Fromentel en Gisèle Dorgeur in alle stilte voltrokken. Mev. Dorgeur van een kwellenden last bevrijd, had hare gezondheid en hare krachten spodig herkregen. Door dc zorg van de justitie was het lijk van Sorandal naar de Morgue overge bracht en vervolgens begraven. Dominique, die spoedig herstelde, leg de in eene openbare terechtzitting van het assisenhof zijne verklaring af, de on derzoeksrechter verklaarde dat de schul dige zichzelve gedood had, zonder dat do justicie het had kunnen verhinderen. Hiermee was de plicht der justicie volbracht en de misdaad van het kasteel van Pierrefite zonk in de vergetelheid teIHet jonge echtpaar wilde niet langer blijven op het kasteel Pierrefite, waaraan zooveel treurige herinneringen waren ver bonden. Het kasteel werd verkocht en Olivier en Gisèle met M. en Mevr. Dorgeur betrokken eene prachtige villa te Poitou. Dominique brengt bij hen aan huis een rustigen ouden dag door. Jacques vertrok, kort na het huwelijk van zijnen broeder, weer naar de kolo niën, doch wanneer hij met verlof in het moederland terugkeert, is hij tc Poitou de gast van Olivier en Gisèle, waar hij steeds met open armen wordt ontvangen. EINDE.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1